(voor van niet-aangiffce bij geboorte. Het jeene gold. iemand, die dit voor de tweede anaal weigerde. Bij een vorige maal is de (vrouw gestraft met hechtenis. Het geldt (hier dan ook een z.g. principieele weige ring. Man en vrouw willen in het geheel niet met de Nederlandsche „wettenrom- mel" te doen hebben. In hetr andere geval bemerkten de be trokken autoriteiten aan een geplaatste adverentie. dat bij een familie een kindje geboren was, 'twelk niet was aangegeven. Door den ambtenaar van den Burgelijken Stand is hiervan te bevoegder plaatse [kennis gegeven. Advertenties van Broekhuis. Het bestuur van den Nederlandschen 'Journalisten Kring heeft de volgende mo tie aangeriomen in zijn j.l. Zaterdag ge houden vergadering: Het Kringbestuur, op den voorgrond stellend, dat in het dagbladbedrijf over 't algemeen en als re gel een vo'strekte scheiding bestaat tus- schen de redactioneele en commercieele leiding, als gevolg waarvan de journalis ten nimmer verantwoordelijkheid dragen voor of zich bemoeien met den inhoud van de advertentie-pagina der bladen; in- het midden latend, of. en zoo ja in hoever, het wenschelijk is, dat in deze practijk wijziging worde gebracht; is niettemin van oordeel, dat in zeer bi'zondere eil belangrijke gevallen het op den weg van de organisatorische verte genwoordiging dor journalisten kan lig gen. een "oordeel uit te spreken over het opnemen van bepaalde advertenties, acht z:ch verplicht, thans, en vooral na de bekende gebeurtenissen, van het vorig jaar met het toenmaals aangekondigde dagb'ad „De Dag" zijn teleurstelling te ikennen te geven over het feit, dat in ver schillende bladen wederom advertenties van den heer Broekhuis zijn opgenomen, constateert met groote voldoening, dat door verscheidene andere bladen die ad vertenties zijn geweigerd. BuÊtenl. Berichten Treinbotsing in Frankrijk. Dertig goederenwagens vernield. 'Gistermorgen heeft op 500 meter af stand van het station van La Fouillouse een spoorwegongeluk plaats gehad. Twee goederentreinen zijn met elkander in bot sing gekomen. Bij de botsing werden niet minder dan 30 wagons vernield. Drie per sonen werden bij het ongeluk gewond. Katholieke kerk ingestort. Door een hevigen storm is de. katholieke kerk t.e St. Patrick in de staat Louisiana ingestort kort voor het begin van den dienst. Talrijke kerkbezoekers werden on der de puinhoopen bedolven. Er zijn 9 dooden en 9 zwaar gewonden. Tegen den verkeerde aangelopen. Georges Derasse, een oplichter eerste klasse, heeft dezer 'dagen pech gehad. Georges behoort tot het gilde van hen, die de tegenwoordig meer en^ meer in de luxe-badplaatsen gebruikelijk wordende trucs toepassen van den ..geruineerden man''. Hun stelsel komt hierop neer, dat zij aan de speeltafels zich beklagen hun laatsten frank verspeeld te hebben en den anderen spelers den dienst vragen eenig juweel, horloge of andere kostbaarheid over te nemen, om zoodoende wat- geld in handen te krijgen teneinde daarmede re vanche te kunnen nemen. Gewoonlijk ge lukt dit beroep op het medegevoel der ha- zardeurs en ruilt de geruineerde zijn laatste familiestuk" voor een honderd frs. of zoo iets. Georges Derasse.. die dezer dagen te 'Aix-les-Bains aldus zijn slag wilde slaan, is er dezen keer echter leelijk ingeloopen. Zijn slachtoffer, wien hij zijn horloge in beter dagen gekocht voor 2000 fr., voor 50 frs. aanbood, bleek de commissaris van politie, te zijn. die op de hoogte van deze handigheidjes was. Derasse werd uitgenoo- digd mee naar het bureau te gaan, waar een onderzoek werd ingesteld naar den in houd van zijn zakken. En toen kwam er een schoone voorraad goedkoope namaak- ?ouden horloges ringen, dasspelden enz. it voorschijn. Al spoedig bleek bovendien, dat. Derasse een oude bekende van de jus- Jitie was. Gepantserde postwagens in Amerika. Te Xew York heeft een spiegelgevecht plaats gehad tusschen ambtenaren van de posteriien bij d spoorwegen en treinroo- ver9. De kwestie is n.l.. dat een nieuw type gepantserde en gewapende postwa gen is geprobeerd en te die-n einde werd ien treinoverval in scène gezet. De proef heet volkomen te zijn geslaagd en de pseu- do-bandieten werden theoretisch althans, ellen of gedood of gevangen genomen. Darom zullen 3000 postwagens op deze •wijze worden uitgerust, zoodat treindief- etallen vrijwel uitgesloten zullen zijn, het geen voor de bandieten de werkelijken een verlies van eenige millioenen dol lars per jaar be.teekent. De vensters van de gewapende wagon fcijn voorzien vanyautomatisch sluitende •talen rolluiken, welke slechts kleine schiet gaten hebben. Alle deuren kunnen, uiterst (veilig worden gesloten, terwijl groote car- ijnd-zoeklichten in den wagen zijn aanger bracht. Zoodoende kunnen aanvallers van uit den wagen onder geweervuur worden genomen, terwijl de schietgaten voorzien Eijn van kleppen, welke de kogels der be- ïgers afleiden. v, l UIT DE OMGEVING STOMPWIJK Gemeenteraad f Vrijdagavond kwam de raad dezer ge- fceente in openbare vergadering hijeen. Voorzitter burgemeester W. Keijzer, Aanwezig alle leden. 1. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken: o.a. Goedkeuring begrooting. dienst 1923. Verslag directeur van het Openbaar Slachthuis to 's-Graven- hage. Balans en winst- en verliesrekening 1923 van het Gasbedrijf. Begrooting over 1925 van het Electriciteitsbedrijf. Een schrijven is ingekomen van Ged. Staten, dat de kosten voor den keuringsdienst over 1924 bedragen f476.55. Mededeeling is ge daan door den inspecteur der directe be lastingen, dat op het kohier der inkomsten belasting over het jaar 19241925 ver moedelijk zal te innen zijn eeh bedrag van f 73000.Ingekomen is proces-verbaal van kasopnertling v. d. gemeente-ontvanger. De Voorz. stelt voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verhei jen. zou gaarne eens voor gelezen hebben het proces-verbaal van kas opneming van den gemeente-ontvanger. De Voorz. leest dan het proces-verbaal voor, waaruit blijkt, dat enkele kleine fouten zijn gemaakt, o.a. is b.v. een batig saldo van ong. f 57.welk bedrag niet kan opgespoord worden: voorts blijkt, dat de ontvanger dikwijls gelden uit eigen zak bijpast om de kas kloppend to maken; verder wordt alles goedgekeurd en worden geen termen aanwezig geacht alles niet ten volle goed te keuren. De heer Verheijen zegt, dat stec-ds weer de hoeken van den ontvanger niet in orde zijn en dat de chaos steeds grooter wordt; over 19201921 worden door den ontvan ger dwangbevelen gezonden over belasting, die reeds lang betaald is en welke bedra gen in de boeken dus niet verantwoord zijn; wel een bewijs, dat dé zaken niet in ordo zijn. Waar zijn nu, aldus spr., de gelden gebleven van de bedragen, welke niet verantwoord zijn; hij wilde hierover wel eens graag opheldering, daar hij reeds groote bedragen heeft hooren fluisteren. De heor V. vraagt verder, wat er gedaan moet worden met den deurwaarder, daar deze zeer brutaal optreedt en de menschen dwingt om te betalen, zoodat hij hun den schrik op het lijf jaagt. Hij wilde voor stellen om met de menschen een regeling te treffen, om iedere week wat te betalen, daar het toch niet aangaat alles in eens van hen te vergen van die oude belasting De Voorz. zegt, dat de schuld niet ligt bij B. en W., doch aan de deurwaarders, die eertijds hier waren, en ook grooten- dcels aan de menschen zelf, daar zij een regeling troffen en deze regeling geenszins nakwamen en dikwijls heel brutaal den deurwaarder de deur wezen. Ook thans is dikwijls een regeling ge troffen, doch de menschen kwamen deze niet na, zoodat dikwijls streng moest op getreden worden. Wat den Gemeenteontvanger betreft, dé ze heeft steeds alles goed geboekt en heeft zeker geen fraude gepleegd, daar is geble ken, dat bij kastekorten hij zelf. bijpaste. B. en W. zullen echter met den gemeente ontvanger spreken om meer accuraat te zijn en een regeling met de menschen te treffen. De heer Verheijen zegt niet tevreden te zijn; hij moet meer accuraat zijn en hij wil, dat B. en W. hieromtrent met voor stellen komen. De Voorz. zegt een en ander nader toe, waarna de stukken voor kennisgeving wor den aangenomen. 3. Voorstel tot wijziging der verorde ning op den keuringsdienst van vee en vleesch. De Voorz. zegt, dat in de gemeente be vroren vleesch wordt verkocht, wat voor versch vleesch doorgaat; daarom stellen B. en W. voor de verordening zoo te wijzi gen, dat het verboden is bevroren vleesch te verkoopen, voorhanden te hebben, ten geschenke te geven, enz., indien dit niet zeer duidelijk is kenbaar gemaakt; zij, die dus bevroren vleesch verkoopen, etc., moe ten in hun winkel op een bord, aange bracht op 2 Meter van den beganen grond, op duidelijke wijzen volgens voorschrift de woorden „bevroren vleesch" vermelden, zoodat een ieder kan zien, dat aldaar der gelijk vleesch aanwezig is. Ook is het verboden bevroren vleesch af te leveren, indien dit niet is gewikkeld in papier, waarop duidelijk vermeld „bevro ren vleesch". Elke overtreding zal proces-verbaal ten gevolge hebben, welke overtreding in de plaatselijke Nieuwsbladen zal worden be kend gemaakt met vermelding van den aard der overtreding, den datum van von nis, etc. De geheele wijziging wordt z. h. s. aan genomen. 4. Het voorstel tot wijziging gemeente- begrooting, dienst 1923, wordt'z. h. s. aan genomen. 5. Voordracht ter benoeming van 2 leden van het college van zetters, wegens pe riodieke aftreding. De Voorz. deelt mede, dat aan de beurt van aftreden zijn de lieeren Sclioltes en Smits en dat B. en W. als tegencandidaten aanbevelen de heeren Rozenburg en Stijn- man. De heer Boheemen vraagt welke werk zaamheden deze heeren hebben te verrich ten. De Voorz. antwoordt, dat zij de huur waarde schatten, grond taxeeren, etc., doch dat hun werkzaamheden zeer beperkt zijn. De voordracht van B. en W. wordt goed gekeurd. 6. Overlegging Gemeenterekening, dienst 1923, en benoeming commissie van onder zoek. De Voorz. stelt voor in de commissie van onderzoek, die dan tévens commissie zal zijn voor Gemeentebegrooting en de bedrijven, te benoemen de heeren Keuken meester, van Dam, Verheijen, de Lange en van Boheemen en in de commissie voor de Gemeenterekeningen de heeren Keuken meester, v. Dam, Verheijen, Nieuwenbroek en de Groot. Wordt goedgekeurd. De Voorz. wil hij de Rekening 1923 nóg mededeelen, dat de rekening sluit met een batig saldo van f 10981.14 k-i, doch de hee ren moeten zich niet te blij maken, want wij hebben geld ontvangen van directe be lastingen, dat dit jaar verrekend wordt en het zou kunnen gebeuren, dat wij te veel ontvangen hebben en dan worden wij na tuurlijk gekort. 7. Voorstel inzake annexatie. De Voorz. zegt dat de heeren weten, boe de stemming is geweest, slechts onge veer 30 pet. der stemmen zijn uitgebracht; B. en W. stellen voor, Ged. Staten den uit slag der stemming bekend te maken en er op te wijzen, dat de menschen van den Veenweg en buurtschap Sfompwijk niet hebben gestemd, omdat zij niet wisten, waarvoor zij moesten stemmen. De heer Verheijen stelt voor om Ged. Staten te schrijven wat de raad zelf be sloten heeft, de Voorz. deelt mede, dat dit reeds is geschied, doch dat nog geen ant woord is terugontvangen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aange nomen. 8. Voorstellen in verband met stichting gemeenschappelijke Openb. Lagere School. De Voorz. deelt mede, dat, zooals uit de stukken is gebleken, de heer G. P. Loebèr eervol ontslag hoeft aangevraagd als hoofd der O. L. School te Leidschendam, ook mej. Verhoog zal ontslag aanvragen als onderwijzeres wegens huwelijk. Bovendien heeft het Gemeentebestuur van Voorburg te .kennen gegeven, dat zij betaling wenschen van. k intikt en van hier, die de 0. L. School te Voorburg bezoeken B. en W. hebben gemeend, dat het niei in het belang van het openhaar onderwijs is den toestand zoo te laten, te meer, waar de plaats van mej. Verhoog niet zal aangevuld worden. Ook le Veur, waar de heer Lamboo en mej. Gerritse zijn, zal laatstgenoemde, zoodra zij een plaats in Den Haag kan krijgen, vertrekken, waar door het geheele onderwijs dan door den heer Lamboo gegeven zou moeten worden, wat veel te veel zou zijn en zeker niet aan het openbaar onderwijs zou ten goede ko men. Daarom zal het in het belang van het openhaar onderwijs hét beste zijn, beide scholen te vereenigen tot een ge meenschappelijke 0. L. School. De inspecteur van het onderwijs wil de ze school gevestigd hebben te Veur, daar de school te Leidschendam hiervoor niet geschikt is en de school te Veur door en kele veranderingen hiervoor zeer goed kan ingericht worden. De kosten voor verbouwing etc.. zullen pl.m. f 7000.hedraeen, doch dan worden slechts de noodzakelijkste veranderingen verdicht; zoo zullen b.v. de bestaande hou ten schotten blijven, daar dit zeer goed doenlijk is. De bedoeling is de scholen te vereenigen op 15 November a.s. De heer Verheijen zegt, dat hij geenszms voor die houten schotten is, daar dit na- deelig zal zijn voor het onderwijs en wan neer we nu toch moeten verbouwen, laten we dan niet op f 1C00 kijken, maar de school in een behoorlijken toestand bren gen: aan het openbaar onderwijs zijn toch nooit de meeste kosten besteed. Wat de vereeniging der scholen betreft, hiervoor is spreker ten zeerste, vooral we gens de onderwijsverslechtering. De Voorz. antwoordt, dat de inspecteur een half sfeensch-muur wil hebben, doch dit is te licht; hij "wil daarom persé de houten schotten laten 'staan. De heer Nieuwenbroek zeg, dat er geen half-steensch. noch een lieel-steensch muui noodig is, doch raadt aan een soort plaat te nemen van staaldraad aan heide zijden besmeerd, wat zeer sterk is en alle geluid dempt en bovendien veel goedkooper is: de scholen in Den Haag hebben dit ook. De Voorz. dankt den heer N. voor zijn inlichting en zal dit ter kennis brengen De heer van Bcheemen vraagt, wat zal gedaan worden met do school te Leid schendam en de onderwijzerswoning; mo gelijk zal hieruit nog wel iets te halen z'ui De Voorz. zegt, dat er plannen zijn de onderwijzers woning bij de secretarie te trekken, daar dit zeer noodig is, daar de ruimte te beperkt is en het gem. archief niet behoorlijk geplaatst kan worden, en/.. Dit zijn echter nog geen vaste voorstellen, doch allemaal maar losse; verder is niet» besproken. De heer Keukenmeester is zeer zeker voor vereeniging der beide scholen, doch wilde graag weten, of wij nu ook zeggings- sehap houden over de school te Veur. De Voorz. antwoordt den heer K. van wel, dat Veur en Stompwijk gezamenlijk overleggen. De kosten worden gedragen door beide gemeenten in overeénstemmin^ met het aantal kinderen. De werkzaam heden van administratieven aard zullen, verricht worden door het Gemeentebestuur van Veur; het benoemingsrecht, van onder wijzers is opgedragen aap Veur. De voor dracht wordt opgemaak/t tdoor Veur en Stompwijk. De heer Keukenmeester is het hiermede niet eens en wil een andere regeling tref fen. Nog lang en breed woi'dt hierover ge discussieerd. De lieer Verheijen maakt een voorstel om het beheer der school te doen voeren door Veur en Stompwijk; welk voor stel, in stemming gebracht, wordt aange nomen met 8 stemmen voor en 3 tegen. De heer Keukenmeester maakt een voor stel om het benoemingsrecht van onderwij zers op te dragen aan Vetp* en Stomp wijk, welk voorstel, in stemming gebracht, met algomeene stemmen wordt aangeno men. De voorstellen van B. en W. worden dan in omvraag gebracht, n.l.: le. de Gemeen teschool te Veur met ingang van 16 No vember aan te wijzen als Gemeenschappe lijke 0. L. school van Veur en Stompwijk; 2e. alleen, mét Nootdorp en verder geen re geling aan te gaan om kinderen van hier toe te laten tot de O. L. school; 3e. mei ingang van 16 November aan de onder wijzers te.Stompwijk eervol ontslag te ver- leenen en zoo noodig als zoodanig te bv- noemen te Veur; 4e. alle kosten, etc., dooi beide gemeenten, in overeenstemming met het aantal kinderen te doen betalen. Al deze voorstellen worden z. h. st. aangeno men. Het aangaan van een crediet van ten hoogste f 7000.voor verbouwing etc., wordt goedgekeurd. 9. Voorstel inzake toepassing der belas- tingverordening op openbare vermakelijk heden in verhand met in 1923 gehouden tentoonstelling. Over dit punt wordt lang, zeer lang en heftig gediscussieerd. De beer de Groot, zegt, dat B. en W. niet het recht hebben de belastingverordeniiy te wijzigen en dat zij geen recht hebben vrijdom van belas ting te verleen en. De heer Verheijen merkt op, dat B. en W. recht van vrijstelling hebben, doch dat de raad dan B. en W. aansprakelijk kun nen stellen voor de gelden. Do Voorz. zegt. dat hij reeds genoeg getroffen is met de verlaging en nog niet meer getroffen behoeft te worden. Hij erkent gaarne, dat hij eenigszins hui ten zijn hoekje is gegaan, waaraan vér- schillende omstandigheden, die niet te voor zien waren, mede debet zijn; doch waar hij schuld bekent en waar het toch gebeurd is, zou hij wenschen, dat over deze zaak piet meer gesproken wordt, daar men an ders in hatelijkheden zal vervallen; hij lieoft het toch niet gedaan om de gemeente te benadeelen: hij heeft het ook niet ge daan tegen beter weten in, en daarom wilde hij ook eenige tegemoetkoming van den Raad; hij zal nog trachten zooveel mogelijk binnen 'te krijgen en hoopt, dat de zaak dan afgedaan zal zijn. Hierna worden do discussies gesloten. 10. Rapport bedrijfsresultaten autobus onderneming „De Slak". De Voorz. deelt mede, dat hij de boe ken van den heer Boonekamp heeft nage zien en dat deze geenszins in orde waren: doch overeenkomstig de resultaten vinden B. en W. geen vrijheid de subsidie te ver- hoogen Do heer Verheijen zegt, dat met derge lijke inkomsten -als zooeven genoemd, van gem'ddeld f 550. per maand, geep sub sidie noodig is en stelt voor geen subsidie meer toe te kennen hij de volgende begroo ting. Het voorstel van B. en W., de subsidie niet te verhoogen voor dit jaar, wordt z. h. s. aangenomen. 11. Voorstel tot verhooging der tegemoet koming in de huishuur van den Rijksveld wachter H. Tol. De Voorz. deelt mede, dat Tol in 1914 is aangesteld onder beding, dat voor hein een woning beschikbaar was en dat te be talen huur niet hooger zou zijn dan f 100, er is toen een woning gehuurd met eei» huurwaarde van f 156, waarvan cïe ge meente f 56 betaalde, of liever f 52, n.l. f 1 per week, thans heeft Tol deze wo ning moeten verlaten en een woning moe ten huren van f 350. Nu stellen B. en "W voor de tegemoetkoming te verhoogen toi f 100. Aangenomen. J2. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer G. P. Loebèr als hoofd der O. L. School te Leidschendam, en als boekhouder-kassier der gasfabriek B. en W. stellen voor dit ontslag op ae meest eervolle wijze te verleenen; zij willen hier geen woorden van waardeering spre ken, doch zullen dit tor gelegener tijd doen, wanneer Loebèr gaat vertrekken. De heor Verheijen zegt, dat van uit den raad ook een woord van hulde en dank moet worden gebracht aan den hegr Loe bèr voor zijn groote plichtsbetrachting. Het voorstel van B. en W. wordt dan z. h. st. aangenomen 14. Ingekomen is een request van den heer Disseklorp om vergoeding voor het vervoer van zijn vrouw naar het krank zinnigengesticht en hij vraagt de helft van de kosten. B. en "VV. stellen voer, die niet te doen, daar hun dingen zijn ter oore gekomen, die hen dit besluit deden nemen; er is n.l. ge zegd, wanneer de gemeente ook in de kos ten betaalde, zou het vervoer f DM) moeten kosten en anders maar f 60; en toch is er een quitantie van f 100 afgegeven. Verschillende heeren voeren hierover nog het woord; eenigen z'jn van meening- dat er toch iets gedaan moei worden; an deren vinden de helft niet te veel, doch nu er zoo gehandeld is en niet recht voor tic zaak is uitgekomen, vinden zij het alles behalve mooi. Nog lang wordt hierover ge discussieerd, waarna B. en W. voorstellen niets te geven, welk voorstel wordt aan genomen met 6 stemmen voor en 5 tegen- Er is een vraag ingekomen van den heer Verheijen, omtrent den heer de Bra- mer, die beweert nog f 769.80 te goed tu lmbben van de gemeente wegens levering van de transformatorhuisjes. De Voorz. licht een en ander duidelijk toe, waaruit blijkt, dat de Brammer niets meer te vorderen heeft, en zijn bewering- van alle waarheid ontbloot is; wat door de heeren duidelijk wordt ingezien. Ingekomen is nog de rekening en ver antwoording van de gezondheidscommissie over 1923 en de raming van de kosten over 1925. B. en "VV. deelen mede, dat zij den asch- en vuilnisman C. Teunisseri voor vast heb ben aangesteld, overeenkomstig het werk- liedenreglement. Ingekomen-is een bezwaarschrift van Belt te Stompwijk over schoolgeld; hij beweert te hoog te zijn aangeslagen. B. en-VV. verzoeken machtiging de zaak af te handelen. Goedgekeurd. Pe heer de Groet vraagt naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde - vraag over het ophalen van vuilnis in de buurtschap Stompwijk, hoe het hiermede staat. De Voorz zegt, dat de zaak in onderzoek is en-spoedig in orde komt. De heer van Boheemen vraagt, hoe het staat met den keuringsdienst. De Voorz. antwoordt, dat hij "juist het verslag van den directeur van het open baar slachthuis heeft ontvangen en nu de zaak verder kan onderzoeken en spoedig in orde zal brengen. Niets mepr aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. VOORHOUT. Militie. De jongelingen-, behoorende tot de lichting 1925, worden op 11 Septem ber e.k.. des namiddags 1.15 "uur te Sassen- heim. ten Gemeenitehuize. ter loting ver wacht. Gemeentezaken. B. en W. hebben zich met een verzoek tot het gemeentebestuur van Leiden gericht, om den weg aan de Leidsche Vaart, die bij Leidien in onder houd is, te doen verbeteren. Bevolking. Dezer dagen is men op het Gemeentesecretarie begonnen met scher per controle "uit te oefenen op 't inleveren van verhuisbiljetten, daar deze dikwijls te laat ingeleverd worden. Oranjefeenten. Deze zullen dit jaar op Woensdag 10 en Donderdag 11 September plaats hebben. SPORT GYMNASTIEK. Turndag „Hercules". Het fraaie weer op den morgen van Zaterdag j.l. deed het beste verwachten voor de groote propaganda-uitvoering welke ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Gymnastiekvereeniging „Her* cules" te Bodegraven zou worden gegeven. Om ongeveer 12 uur echter pakten zich onheilspellende wolken samen en een -zware onweersbui ontlastte zich over deze plaats. Bij stroomen viel de regen neer -en met angst werd uitgezien naar het na-« derend aanvangsuur. Omstreeks twee uur verzamelden zich in do groote zaal van het Gemeentehuis de Voorzitter en Secret taris der feestvierende vereeniging, de le den van den Raad Batelaan, Turkenburg, wethouders, en de heeren Beijen, B. Bate laan, Hortensius, van Baren. De heer Lohman, Secretaris der Gemeente, J. v. d. Giesen, G. Teekerfs, Voorzitter der schiet vereniging „Willem Tell", Mr. H. E. La Gro, Advocaat, K. Steijns, Directeur der Nationale Bankvereeniging, D. A. de Jongh, Comm. der Middenstandshank, al len leden van het eere-comité; voorts de afgevaardigden der voelbalvereen'g.ing „Bodegraven" en van tal van deelnemen de Gymnastiekvereeni gingen. De heer v. d. Kle'n, Voorzitter van Hor aces en van de Kring Gouda van hel Ge west Zuid-Holland, nam vervolgens het woord en verwelkomde de talrijke aanwe zigen om vervolgens een overzicht te ne ven van het doel hetwelk niet dezen mid dag werd bedoeld n.l. te demonstreren het- nut der gezonde gymnastiek bij de Lichamelijke opvoeding. De heer Batelaan verklaart na een korte toespraak, het eere-conrté geïnstalleerd, waarna de eerewijn wordt aangeboden. Vervolgens betreden de heeren Dr. Re'js en W. Boer. resp, Voorzitter en Secretaris van het Gewest Zuid-Holland van het Kon. Qymnastiekverbond de zaal, verge zeld van hunne dames, welke heeren door den heer Kleijn worden verwelkomd. Na oen toespraak van den heer Revs be gaf het gezelschap z'ch. naar de Brug straat waar tegenover het Hotel Aan Haar- tcn een tribune was aangebracht teneinde vandaaruit den optocht, rustig te kunnen zien passeeren. Onder een voortdurenden motregen verschijnt te ongeveer* 3 uur de fraaie clubvlag van „Hercules" om den hoek der Brugstraat. Aan het hoofd van den optocht gaat de feestvierende ver eeniging waarachter z'ch onmiddellijk het muz:cIccorps „Crescendo" bevindt. Hier om voM de Dames-Gymnastiekvereeni- ging „Aspia" te Botterdam met oen afdce'ing keurfurnors van den Rotterdam- sc-hen Turnbond. Vervolgens nasseerden in volgorde: „Hou-Vast" «e A'nhon a d. Rijn. -Excels:or" te Gouda. U. D. T. te ZwamméTdam „Krachtsport" L Gouda. ..Hou-Vast" te Boskoop. Vervo'gens we derom een muzmkcoms- waarna onmid dellijk volgden do vereenigingen „Bato" te Woerden. T. F O. R. van Bei*"am bacht. D. O. S van Schoonhoven en W. T. K. uit de Mo'ip. Een bijzonder fraaie in druk bracht de yereenifrjng Exee!s:or" wè'lc* met 92 loden wel he' fvaais'e ge- deel'e van de optocht vormde. Hierna namen onmiddellijk de vrije oefen'ngen voor jongens en meisjes een. aanvang welk nummer cowect werd u't- gevoerd. Hot h'eropvo1 trend verrenigintrs- nummer van de ve"ecoig:ng ..Hercules" benevens heb Algemeen t.o'steHurnèn voor dames en heeren had onder een voortdu renden hevigen regenval plaats. Onver stoord gingen de gymnasten evenwel voort hun kunnen te demonstreren waarvoor hun 'n dez° weersgesteldheid inderdaad aTle hulde toekomt Hierna nam h°t paard- SDringdri der dames Gymrastiekvereem- gino- ..Aspia" eer aanvang De zware nummers. we'ke door déze vereeniging werden uitgevoerd, ondervonden zeer veel hinder van den regen, waarh'i het natte toestel een groot gevaar opleverde. De h"er Versteeg Wzn. van Rotterdam voerde vervolgens zijn keurcorps aan en demon streerde wat door lichame'i'ke oefen:ng aan de brug te here;ken :s. Dit gezelschap bleek zün naam alle per aan te doen: in derdaad was het een ..keuri'corps waaraan de verrichtingen unaniem waren Het dankbaar anpla.us was dan ook indedaad verd'end. Nadat het immer aantrekkelijke nummer „Vrije oefeningen" voor heeren had plaa's gehad wed onder groote span- ïvng de 4 maal 100 M. estafette pe'oopon. Door n'et'opkoirmn van Bafö en S S S. namen hieraan 7 ploegen deel. Door don s'eeds vallenden .regen was de baan aan de zu'cizi'de een weinig zwaar. N'ettegen- staande dit werden nog goede trden ge maakt. De voegende uijs'agen werden door ons genoteerd: le nriis Excelsior"te Gouda in 51.7 sec. 2e- prijs H D. I te Zwammer- dam in 52 sec. 3e prijs D. O. S. te Schoonhoven in 52.7 sec De vereeniging „Hou-Vast.". te Boskoon deed er 53.3 sec. en W I. K. de Me'je 58 sec. over. De ploe gen 'T. H. 0. R. van Bergambacht en Krachtsport te Gouda werden gedlsquali- f:eeerd. Tot-besluit hadden nog vrije opfe- ningen Dames plaats, waarna onder een! hevige stortregen naar het punt van uit gang werd gemarcheerd. Inderdaad jam mer was het dat de weersnmstandigheid van dien aard was dat het effect van derii optocht vrijwel verregend was. De dag werd besloten met een avond feest in Hotel van Haafton, alwaar ook do prijsuitreiking, plaats had.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4