Tweede Bladl Dinsdag 26 Augustus 1924 STADSMfËiJws- GEMEENTERAAD. (V ervolg) 17o. Voorstel tot overbrenging van het 'dienstjaar 1923 op dat van 1924 van de fcenoodigde gelden voor de voldoening van Benige onbetaald gebleven vorderingen en van verschillende ontvang- en uitgaafpos*; ten van den Kapitaaldienst. 1 Goedgekeurd. 18o. Rekening van de Ontvangsten en •Uitgaven der gemeente over het jaar 1923, «net inbegrip van die der Haarlemmer- jtrekvaart. De heer Knuttel maakt aanmerking (Op het opzettelijk lager begrooten van en kele hoofdcijfers van de inkomsten, dat telkens bij het bekend worden van iedere rekening aan den dag treedt. De V o o r z. zet uiteen dat bet gunsti ge slot, van de rekening is te wijten aan omstandigheden, met welke bij het opma ken der begrooting onmogelijk kon wor den gerekend. Het is gelukkig 2 ton mee gevallen, maar we moeten zorgen dat het batig saldo in de eerstkomende jaren blijft gehandhaafd. Omtrent belasting verlaging, kan spr. nog geen enkele toe zegging doen. Scherpere progressie lijkt «pr. ook niet mogelijk, omdat hier de uiterste grens, door de Wet gesteld, is bereikt. De heer Eerdmans acht het boven de menschelijke kracht, zich serieus op de hoogte te stellen van alle stukken die be trekking hebben op de belangrijke zaken idie hier hedenmiddag worden behandeld. Toch heeft spr. getracht eenig inzicht te krijgen in den financieelen stand van za ken. Over het geheel is de rekening mee gevallen, maar toch meent spr. te moeten concludeeren, dat de gemeente bij sommige inkoopen en het uitvoeren van werken nog al eens erg duur uit is. Er zijn b.v. uur- ïoonen van f 1, waarvan spr. zeker gelooft dat er wel iets afkan. De Voorz: Noem u eens voorbeelden! De heer Eerdmans brengt het aan- koopen van „gesmede, stalen graven" ter Bprake. Spr. vindt het zelf niet erg inte ressant voor de openbare vergadering, maar. De heer Dubbeldeman: Stel u voor een centrale inkoop-commissie te benoemen' De heer Baart komt ter vergadering. De heer Eerdmans maakt voorts aanmerking op de z.i. veel te hooge kosten van Ziekenlnrsverpleging. Spr. meent dat het niet gewenscht is, op deze wijze door te gaan. Spr. gelooft niet dat alle ge vallen, waarin van gemeentewege voor de meer kostbare verpleging in het Diacones- senhuis, het St. Elïsabethsgesticht en het Hopital Wallon steun werd verleend te wijten zijn aan plaatsgebrek in het Acad. Z'ekenhuis. Spr. heeft op de rekening ook nergens de bedragen kunnen vinden welke volgens deze verordening moeten zijn ont vangen. 't Kan echter ook liggen aan den korten tijd van voorbereiding. Wat verder bet onderhoud van gebouwen enz. betreft, acht spr. het bezwaarlijk dat turschentijds zooveel meubelen worden aangekocht, die onder afzonderlijke hoofden worden ver antwoord, en dus niet in de betreffende fcegrootingspost is opgenomen, waardoor de raad zich niet kan uitspreken over het ai of. niet doelmat:ge van den betreffenden aankoop. De Voorzitter merkt op, dat de gomeenterekening 16 dagen ter inzage heeft gelegen. De bedoeling is echter ook «iet dat ieder die heele rekening zal na- pluzen, dat is niet doenlijk. De heer Meijnen kan op alle bijzon derheden, aangaande de ziekenverpleging door den heer Eerdmans aangehaald, niet ingaan. Spr. sluit zic-h echter aan bij de veronderstelling van den Voorzitter, dat er in de bedoelde gevallen geen plaats was in het Acad. Ziekenhuis. Spr. zal het onderzoeken. Het gaat er dus om dat er straks niet volgens de ver ordening wordt gewerkt? De heer Eerdmans: ja, er wordt vol gens een andere verordening gewerkt .(gelach) De Voorzitter De heer Eerdmans: ja, er is bij u een andere verordening! De Voorzitter: dat is dan zeker een gehèim document. Ik weet tenminste ner gens vanaf. De heer Eerdmans: ja, 'ja, er is een iander plan in voorbereiding. De Voorzitter: als ik nu* toch zeg dat ik er niets van weetl Ik jok toch nooit? (gelach) De rekening wordt goedgekeurd. 19o. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van een aantal onbewoonbaar verklaarde perceelen. Goedgekeurd. i I 20o. Voorstel: a. tot het verleenen van vergunning aan de gemeente Alpben aan den Rijn om met de gemeente Zwammerdam een over eenkomst aan te gaan, betreffende de leve ring van electricitei't in die gemeente •door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf ,van Alphen aüil den Rijn; b. tot wijziging van art'. '1' van de op 21 April 1914 met de gemeenten. Alpben, pudshoorn en Aarlanderveen gesloten. ;1d ver eenkomst, betreffende de levering van electriciteit aan die gemeenten door de t/eidsche Electriciteitsfabriek. Goedgekeurd1, T 1 21o. .Voorstel om de Commissie van. [peheer over de gestichten ,,Èndegeest'\ Voorgeest" en „Rhijngeest" te machtigen Ü>m over te gaan tot de^ bouw van een nieuw keukengebouw c.a. op bet terrein dier gestichten. Goedgekeurd; 22o. Praeadvies op eenlge adressen, in zake handhaving van de Zondagswet en invoering bij verordening van een z.g. vloekverbod. De lieer Zuidema kan zich niet ver eenigen met het voorstel van R. en W. om de hierover uitgebrachte ifrae-adviezen voor kennisgeving aan te nemen. Wat het adres van den raad van Wijm- britseradeel 'betreft, kan spr. dit in zeker opzicht plaatsen, omdat de raad in derdaad geen' adresseermachine is, maar wat het maken van plaatselijke verorde ningen betreft, zooals gevraagd door de pi. afd. van St. Geref. partij en eenige kerkbesturen, moet spr. op grond1 van ver schillende gegevens naar voren brengen' dat de raad wel degelijk de bevoegdheid beeft, om verordeningen te maken in den geest van de Zondagswet, Wat wettelijk mogelijk is, is dit weliswaar niet altijd in do practijk, maar er is op dit gebied toch werkelijk nog zeer veel te doen. Een ar rest van den Hoogen Raad zegt duidelijk dat de bepaling in de Zondagswet waarbij de verkoop van kleine eetwaren op den Zondag wordt' vrijgelaten, den winkeliers geenszins de bevoegdheid geeft, om op den Zondag op gelijke wijze als op andere dagen met den verkoop door te gaan. Speciaal wat den verkoop van ijsco's be treft is liet hoog tijd voor de gemeente, om in te grijpen. Behalve dat de -verkoop zelf grooten omvang krijgt, is die ook zeer hinderlijk voor de Godsdienstoefe ningen. Nu wat het vloekverbod betreft. Het verblijdt spr. dat B. errW. het, blij kens sommige uitdrukkingen in het prae advies met spr. eens zijn over de hoofd zaak, waarom het hier gaat, n 1. dat de naam van God, als van de Hoogste Majes teit piet mag worden aangerand. De heer v. Eek vindt het vloeken slechts een leelijke gewoonte, die hij wel iswaar afkeurt, maar die hij niet zou wil len bestrijden door een verordening, want voor iedere leelijke gewoonte kan geen verordening worden gemaakt. Daar bij zit bij het'vloeken niet bet aanranden van de Hod&ste Majesteit voor. In Katho lieke kringen b.v. wordt heel veel ge vloekt en zij zullen die bedoeling toch niet hebben. Spr. vindt het vreemd dat de z.g. Almachtige God beschermd moet worden door politiemaatregelen. Ten slotte moet men ook meer denken aan de oprechte o ngeloovigen, zegt spr., die evenveel recht hebben op bescherming. De heer Oost dam meent de verbete ring van de Zondagswet gevoegelijk aan de regeering te kunnen overlaten. Spr. meent dat de „kleinigheden", door den heer Zuidema genoemd, beter op andere wijze kunnen worden ondervangen. Spr. acht een vloekverbod, en het optreden van de Overheid ten dezen over bet algemeen in strijd met do waardigheid van het doel dat men er mede beoogt. De menschen hebben al zooveel verordeningen nooilig om elkander te beschermen, en moet men ook een dergelijk „apparaat" invoeren, om. de Hoogste Majesteit voor aanranding te vrijwaren? Van harte zal spr. daarom het prae-advies steunen. De beer Knuttel heeft na het door den heer v. Eek gesprokene weinig meer te zeggen, al zou hij het nog wel anders hebben gezegd. In het algemeen wil spr. protesteeren tegen de „aanmatiging" die sommige kerkelijke lichamen zich ver oorloven. Spr. heeft ook bezwaar tegen het vloeken, maar dan om reden dat het steunt op zeker theologisch denken, om dat men daarbij uitgaat van de veronder stelling dat er een God is. Spr. vindt het belachelijk, op dergelijke dingen een ver ordening te maken, omdat er dingen ge beuren die z.i. veel erger zijn, zooals on tucht, liegen, eniz(rumoer), waar niets aan té doen is. De heer Wilbrink onderschrijft het door den heer Zuidema gesprokene inzake de handhaving van de Zondagswet. Een afwijkende meening heeft spr. echter wat de uitvaardiging van een vloekverbod be treft, omdat spr. geen heil verwacht van een verordening, die »moet worden ge handhaafd door personen die zelf wellicht geen bezwaar hebben, haar te overtreden. De Voorz. beantwoordt de heeren Zuidema en Wilbrink. Hij vestigt er de aandacht op, dat de uitvoering van de Zondagswet berust bij B. en W. en 'het hoofd der politie. Spr. betwist dat de Raad bevoegd zou zijn, inzake den ver koop van geringe eetwaren verordenend op te treden, waarbij hij zich beroept op een arrest van den Hoogen Raad. Het verko'open op Zondag heeft hier overigens naar spr.'s inzien niet het ka rakter van een volkskwaad, omdat er slechts in hoognoodige gevallen gebruik van wordt gemaakt. Wat het vloekverbod betreft, citoert spr. een advies van een commissie uit de A.-R. Partij, waarin de volksconscientie, zooals die zich plaatselijk uitspreekt, in aanmerking werd genomen. In eèu plaats als deze acht spr. het uiterst moei lijk, ja onmogelijk, om een verordening als deze toe te passen. Men krijgt b.v. te doen met een groot aantal vreemdelingen, die aan een dergelijke bepaling in 't ge heel niet gewoon zijn. Daarbij kan 'het iemand die zelf een hartgrondige afkeer heeft van ruwe woorden, zich bij een on verwachte gebeurtenis een vloek laten ontvallen, tegen zijn wil dus, en toch be boet worden. Spr. vreest in dit verband voor willekeur. Spr. zal er verder niet veel meer over zeggen, 't Is een teere kwestie, waarvan het principe niet door iede? wordt verstaan. De beer Zuidema betoogt waï be treft den verkoop op Zondag, dat de Ge meentelijke Overheid wel bevoegd is, waarvoor hij verwijst naar de reeds eer der genoemde uitspraak van den Hoogen Raad. De Voorz.: Dat betrof een geheel an dere 'zaak. Daarbij ging het over de win kelsluiting. l i De heer Zuidema merkt omtrent het vloekverbod nog op, dat de heer v. Eek de zaak verkeerd voorstelde. Het gaat hier niet om dat we de Godheid bescher men, maar het gaat hier om het eeren van de Goddelijke Majesteit. De bezwaren door den Voorz. aangevoerd, acht spr. overdreven. De toepassing van zulk een verordening zal ook hier zeer goed moge lijk zijn. Men vergete vooral niet de pre ventieve werking die het kan hebben. Dat een vloekverbod zou zijn beneden de waar digbeid van het doel dat men beoogt kan spr. niet toegéven. Een Overheid die er kent te regeeren bij de gratie Gods be hoeft niet werkloos toe te zien, dat de Goddelijke Majesteit wordt aangerand, vooral niet hier waar zulk een verbod in de volksovertuiging ongetwijfeld steun vindt. Spr. komt er tégen op, dat hij het JDverheidsapparaat in dienst zou willen stellen van een bepaalde partij. De Grond wet, die door de vertegenwoordigers van alle partijen wordt bezworen, erkent, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods. Welnu, waar dit erkend wordt, daar is het ook de taak van de Overheid, bet vloekend gebruiken "Van Gods Naam tegen te gaan. Spr. blijft clan ook op inwilliging van het verzoek aandringen. 1 Het praeadvies van B. en W. wordt hierna aangenomen met 26 tegen 3 stem men, die der anti-revolutionairen. Aan de orde komt de motie-Dubbeldg- man, inzake het optreden van het Burger lijk Armbestuur. De heer Dubbeldeman licht zijn motie toe, waarbij hij aanvankelijk had gedacht dat ze zou worden ingediend door den heer v. Stralen. Wat spr. zegt komt in 't kort hierop neer, dat er met de ar beiders, die lijden onder de gevolgen van den wereldoorlog, zou worden „gespeeld". De heer Knuttel is het bier mede volkomen eens,maar deze motie heeft geen practische waarde. De vraag is, wat onder loonclruk moet worden verstaan. De heer Heemskerk gevoelde aan vankelijk wel iets voor de motie, maar de toelichting hoeft spr. teleurgesteld. De motie is niets meer dan een slag -in de lucht. - De heer Wilbrink noemt het heel verstandig van den heer v. Stralen, dat hij, na betgeen over dit onderwerp in de vorige vergadering werd opgemerkt, geen motie heeft ingediend. Wat de wet houder over de onderhavige kwestie heeft opgemerkt, -wekte geheel den indruk dat het gelijk was aan de zijde van het B.-Armbestuur, waar het iemand betrof, die werkschuw was geworden. De heer Sanders, weth., zou op zich zelf' geen bezwaar hebben tegen de motie, maar wel wanneer zij bedoelt uit te spre ken dat het B. A. zich wel beeft schuldig gemaakt aan loondrukking. Op de vorige vergadering heeft spr. voldoende aange toond, dat het hier een 'heel bijzondere kwestie betrof. De beer S ij t s m a zal na deze verkla ring van den wethouder afzien van zijn voornemen om voor de motie te stemmen. De heer Eerdmans betreurt het, dat deze motie wordt verbonden aan de in de vorige vergadering besproken kwestie. Wanneer elementen, als waarvan het er toen één gold, succes hebben met dergelij ke moties, zal de sociale zaak meer bena deeld dan bevorderd worden. Spr. meent toch wel te moeten protes teeren tegen de fooi die het B. A. ver strekt. (Stemmen: het gaat hier alleen over loondruk!) Voor den heer Knuttel staat het nog niet vast, dat het B. A. zich niet heeft schuldig ge-maakt aan looncHuk. De heer Dubbeldeman zal zijn mo tie intrekken. Spr. zegt zijn doel te heb ben bereikt, omdat z.i. zou gebleken zijn, dat het B. A. niet geheel vrijuit gaat. Vol gens spr. heeft de Raad zich er tegen uit gesproken, dat werkloozen in een ander vak worden tewerkgesteld, en tegen een lager loon, dan tegen 'het minimum dat de vakbonden hebben vastgesteld. Spr. trekt dus zijn motie in. De heer Sanders, weth.: u geeft mij hiermede dus gelijk. De beer Dubbeldeman protesteert Als bet zóó wordt opgevat, zal spr. zijn motie handhaven. De heer v.- Stralen ontkent, dat de menscken die geprest werden tot het aan vaarden van werk bij de fabriek „Ouder zorg", werkschuw zouden zijn. De heer v. Poelgeest heeft aan spr. persoonlijk verklaard dat er iemand bij was die hem bijzonder aantrok Weth. Sanders: Was dat de man waarover uw interpellatie liep? (gelach). Met 19—10 stemmen wordt de motie verworpen. Vóór de S.D.A.P., de D.P. en de C.P. De heer S ij t s m a krijgt nu gelegen heid om zijn (reeds in ons blad vermelde) vragen te stellen inzake den aankoop van den kelder van een perceel van den heer v. Veen. aan de Hoogewoerd, dat bij den aanleg van den tramweg werd betrokken De heer Sijtsma licht zijn vragen toe, Z.i. heeft zich de gemeente onnoodig veel moeite en kosten op den hals ge baald door aan de billijke eischen van den eigenaar geen gehoor te geven. Den heer Coster bevreemdt het dat de heer Sijtsma dit verwijt tot den raad richt, hoewel hij heel goed wist waarom het in deze zaak ging, na de toelichting die de voorzitter indertijd gaf in een ge heime vergadering die voor de behande ling van deze zaak werd gehouden. De heer Wilbrink tegen den heer Sijtsma: wat laat je vandaag de vlag weer wapperen! De heer Witmans vraagt het woord. De heer Heemskerk: nu moet z'n concurrent nog eventjes, wat- zeggen (da verend gelach.) De hee'r Wit mans zegt niet de con current van den heer Sijtsma te willen zijn. (Geroep: Je bent het. loch wel!) Spr. gelooft niet dat de heer Sijtsma op die wijze de zaak van den heer v. Veen dient. Weth. Mulder noemt de voorstelling van deri heer v. Veen wel wat te sterk ge kleurd. (Geroep: Nou Oranje-bitter!) Spr. toont dan nader aan, dat de heer v. Veen in niets ten achter gesteld is. Er is echter ook geen reden, om hem bijzondere gun sten te verleenien. Hij krijgt gelijk met an deren gelegenheid om te dingen naar het opengekomen terrein. De heer Sijtsma kan dat alles heel goed weten. Blijkbaar is hij te zeer onder den indruk gekomen van (stemmen, het glaasje) het betoog van den belanghebbende. Er wordt ook wel gezegd, dat er "concurrentie in 't spel is, maar dat kan spr. niet beoordeelen. (Geroep: 5t krantje 1) De heer Sijtsma protesteert er te gen. dat weth. Mulder, die er in z'n ant woorden in den regel naast is, deze gele genheid aangrijpt, om hem in een hoekje te zetten. Spr. weet dat de heer v. Veen later boven zijn aanbod van f 16.000 is uitgegaan. Spr. heeft'hier 't briefje De Voo'rz.: Ja, tenminste van den heer v. Veen (gelach.) De heer Mulder weth. ontkent schrif telijk een hooger bod te hebben gehad. In een persoonlijk onderhoud zijn slechts los se cijfers genoemd. De Voorz. merkt ten aanzien van den kelder op, dat men moeilijk iets kan af staan, dat men niet bezit. Het is wel ken merkend, dat de procedure niet tegen de N. Z. H. T. M. maar tegen de gemeente wordt gevoerd. Na de toelichting van spr. in de bewuste geheime vergadering gege ven. heeft de heer Sijtsma willens en avo- tens voor de afbraak gestemd. De heer Sijtsma: U hadt moeten zeggen dat er een hooger-bod was. De heer Coster: U hadt eerder naar den heer v. Veen moeten gaan, dan hadt je 't geweten. De heer Sijtsma: De heer Coster: Ja-, daar ben je toch geweest? (gelach.) De- discussie wordt gesloten. Bij de rondvraag komt de heer Spen- del terug op zijn vragen aangaande de studentenrelletjes. De Voorz. zet in een vrij humoristisch betoog uiteen dat hij het moeilijk acht, de hierbij betrokken zaak te achtervolgen. De heer Spendel: U wilt er zich met een lolletje afmaken. Spr. zal in de vol gende vergadering komen met een voorstel tot uitbreiding van de politie-verordening. De heer W i t ma ns dringt aan op be ter politietoezicht op het verkeer in de Aloëlaan. De heer v. Eek bespreekt nogmaals den eventueelen aanleg van tramrails óver Haarlemmerstraat en Oude Vest en de daarmede in verband staande verbreeding van de groote Havenbrug. Weth. Mulder antwoordt dat tegen het leggen van een dubbel spoor door de Haarlemmerstraat niets is te doen, om dat Ged. Staten er vergunning toe hebben gegeven. Aanleg over de Oude Vest acht spr. onpractisch. Wat de Havenbrug be treft deelt spr. mede dat het in de bedoe ling ligt om naast de gewone brug nog een groote brug te leggen-, die bij de school aan den Maresingel zal uitkomen en het verkeer over de groote Havenbrug aan zienlijk zal ontlasten. De heer v. E c k dringt aan op spoedige verbreeding van do groote Havenbrug. De Voorz. toont het ondoelmatige er van aan, een brug aan te leggen, welke later wellicht te licht zou blijken, te zijn voor het tramverkeer. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. GesttengiSe Bericfca Ontploffing te Rotterdam. In het pand Oppert 144, te Rotterdam, alwaar gevestigd zijn magazijnen en werk- ts van den heer L. G. van Doorn, wa- panhandelaar, was de 15-jarige J. Jgister avond in het sousterrain bezig oude jacht patronen te ledigen. Reeds had hij van pl.m. 180 patronen het kruit op den vloer verzameld, toen hij een der patronen liet vallen. Deze kwam juist op het slachthoedje terecht, ontplof te en deed het reeds verzamelde kruit \damvatten. Er had een ontploffing plaats, die, daar de ruimte, zeer klein was, ernsti- gevolgen had. Ramen werden wegge slingerd, een deih: werd vernield en het plafond kwam gedeeltelijk naar beneden. Het riet van het plafond vatte vlam, zoo dat de boA-en het sous-terrain gelegen .werkplaats in brand geraakt. De daar op geslagen partijen houtwol en karton wer den spoedig een prooi der vlammen. De vrijwillige brand weer wist den brand spoedig te blusschen. J. V. kreeg ernstige, brandwonden aan gelaat en armen; zijn oogen bleven gelukkig ongedeerd. Hij is- naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aldaar opgenomen. Ernstig ongeluk op den Rijn. Men meldt uit Essen, dat Zaterdagavond op den. Rijn bij Duisburg het scheepje Nordster, toen het van een sleep was los geraakt door de sterke stroom tegen een ander schip is terecht gekomen en door midden gebroken. De Nederlandsche schip per W. Kuyper, zijn vrouw en drie kinde ren, die in de kajuit waren, zijn verdron ken. Twee knechts, die op het dek ston den, vielen overhoord, doch konden "gered worden. De oorzaak van he,t ongeluk is nog niet geheel duidelijk; men zegt dat. er een mis verstand tusschen den kapitein en den schipper is geweest o\Ter de aanlegplaat*. I Aanrijding met doodslijken afloop. Zondagavond omstreeks 9 uur heeft er een ernstige aanrijding met doodelijke af loop plaats gehad op het Spui, te 's-Gra-. venhage. Een tot nu toe onbekend gebleven vrouw van ongeveer 60 jaar wilde plotseling de straat oversteken en werd toen door een passeerende taxi gegrepen. UIT DE RADIO-WERELD. J Wat er vanavond te hooren ia, 5.05 uur SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert, klassieke muziek. 5 20 M 5WA (Cardiff) 350 M. Vocaal en instrumentaal concert. 5.20 Brussel, 265 M. Concert. 5.50 Berlijn, 430 en 500 M. Con cert. 6.30 PL (Eiffeltoren) 2600 M. Con cert. 7.50 2LO (Londen) 365 M. Concert 8.15 Ned. Radio-Ind., Den Haag (Kurhaus). Residentie-orkest o. 1. v. Neumark. 8.20 5IT (Birmingham) 475 M, Con cert. 8.20 h 5WA (Cardiff) 350 M. Con cert en voordracht. 8.20 2ZIJ (Manchester) 375 M. Concert. 8.20 5SG (Glasgow) 420 M. Cojicert 8.35 6BM (Bournemouth) 385 M. Concert, o.a. soldatenkoor uit Faust. 8.35 Brussel, 265 M. Nieuws en concert. 8.50 5NO (Newcastle) 400 M. Uit voering van de „Constant lo ver", daarna concert. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Voordracht en concert 9.20 Berlijn, 430 en 500 M. Conceri 10.20 SFR Dansmuziek. 10.30 Ned. Radio-Ind., Den Haag (Kurhaus), Souorahand, Caba ret Artistiue. 10.50 2LO (Londen) 365 M. ên an dere B.B.C.-stations: Dansmu ziek. Toen een dokter van den G. G. D. ter plaatse kAvam, kon v deze slechts den dood eonstateeren. Uit een onderzoek door deskundigen in gesteld, bleek dat de auto absoluut in orde as. Ook is niet gebleken dat de chauffeur schuld aan het ongeval zou hebben. Na het onderzoek is de chauffeur weer vrij gelaten. Door den bliksem getroffen. Zondagmiddag is bij een onweersbui te Ve.nray de jonge landbouwer Janssen, die onder eenige hoornen school, door den blik sem getroffen en gedood. Vergiftigingsverschijnselen. Na het eten van leverworst zijn Zater dag drie kinderen van de fam. v. Duyl, wonende in de le Wandeloordsdwarsstraafc te Rotterdam, vrij ernstig ongestel gewor den. Er deden zich vergiftigingsverschijn selen voor. Een te hulp geroepen dokter achtte opneming in het ziekenhuis nood zakelijk. Gistermorgen was hun toestand redelijk wel. De politie heeft de.n worst- voorraad bij den slager, waar de lever worst gekocht was, in beslag genomen. Een paard door den weg gezakt. Zaterdag is in het Tuindorp bij C.-e- vorden 'n paard door don weg gezakt. Het rijtuig is gedeeltelijk verbriizeH en het paard ernstig ge.wond. Het bleek, dat cr een gat in den met basalt verhaarden weg was van meer* dan een me4er dien. Inbraak te Aalsmeer. Zaterdagmorgen omstreeks vier uur he1^. ben inbrekers door het stukslaan van do ruit in de voordeur zich toegang verschaft tot een manufacturenwinkel in de Dorp straat te Aalsmeer. Het is nog niet bekend wat gestolen is. Do kassa is gelicht, wel ke op de toonbank staat, en waaruit eei bedrag van pl.m. f700 wordt vermist. Teneinde indrukken van voetstappen te voorkomen, heeft men gebruik .gemaakt van ee.n ouden looper, welke op een na burig erf lag. Tegelijk heeft mén daar een donkere regenjas meegenomen, welke zv li op een rijwiel in een schoenmakers win kel bevond. Een buurvrouw aar< or«*-- zijde hoorde dat de wiuke,lruit werd inge slagen, ging uit bed en zag duidelijk d-^fe een der dieven, met oen kaars in de hand, den winkel doorsnuffelde. Toen hij don buit binnenh ad. zag zij dat hij den win kel verliet. Gedurende de, inbraak reed een der dieven op een rijwiel heen en weer voor de woning. Verschillende inbraken. Zondag- e,n gisternacht zijn te Valkens- waard cn te Leende talrijke inbraken ge pleegd. De dieven verschaften zich toe gang door middel van ontsluiting van een raam met behulp van een schop. Dezo schop is door de politie gevonden en in be- genomen. Te Leende is o m. ingebro ken in het raadhuis-, waar de dieven blijk- in hun werk gestoord zijn. Daar is nie s gestolen. In winkels en café's worden slechts kleine dingen gemist. Men vermoedt, dat de politie de daders op het spoor is. Er is beslag gelegd op een rijwiel, dat indertijd gestolen is bij een iDbraak te Veldhoven. De dader van dezen diefstal i3 gearresteerd. Vermoedelijk maakt hij deel uit van de bende, die aan do inbraken debet is. Waarschuwing tegen de Int Snseuwbal- trust. In verband met het e>a?!oi;eerec van een z.g. Sneeuwbal" door^re Internsriona,» Sneeuwbal-Trust", waarvan he-t kantoor is gevestigd Raamstraat 59 te s-Gravenhage, vestigt de commissaris van politie de? r,f- deeling D, er de aandacht on, dat do »tr.m boomkaarten van dezeu sneeuwbal de on« derteekening dragen van P. A C. Steune brink als directeur, zijnde deze.rde per soon, tegen wien door den: ccmni:ssar'« van politie aldaar is gewaadschuwd verband met het .JDel'tasyndieaat". ter wijl alt inspecteur fungeert J F. v. <1, Boomen, tegen wien werd gewaarschuwd met betrekking tot de maatschappij „Aurora". Wetten en „Principes". v Te Goxinchcon. meldt de „Ycorw", d* den zich de vorige weck twee gevallen

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3