15e Jaargang. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1924 No. 4544 9e Smióoho, Sow^omt HeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné*s ver krijgbaar tegen betaling Van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TgL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 y POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenfiSn 30 cent per rage* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. 3 Kleine advertentIën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en TC. Jraur, koop en verkoop 10.50. Dit ciumnses- bestaat uit wijf bladen, waai-cnder* het Seïi. lusti-eerd Zondagblad. BÜITËMLAMD Het accoord van Londen. De Dawes-wetien. COMPROMIS NIET DE DUITSCH- NATIGN ALEN. De Sos.-Detn. vóór entbinding. Be twee-derden meerderheid. Zooals gemeld heeft de Duitsch-natio- nale rjiksdagfractie besloten haar vroeger opgestelde eischen te blijven handhaven. Deze eischen zijn niet ingewilligd in het accoord van Londen, derhalve was do eer ste conclusie van het besluit, dat zij der- 'halve ook tegen het accoord van Londen zouden stemmen. Maar in sommige poli tieke kringen is men van meening, dat een voorzichtig geformuleerde verklaring den weg tot onderhandelingen met de coalitie partijen zal vrijmaken. De „Vorwarts" verwacht hij ontbinding van den rijksdag nieuwe verkiezingen op 21 September. Het blad verwacht veel van eventueele verkiezingen en verklaart dat o.m. een twee-derden meerderheid niet meer dan 46 mandat-en aan de oppositie behoeven te worden ontnomen. De sociaal-democratische Ri&sdagfrac- tie heeft als haar meening uitgesproken, dat, indien geen twee-derden meerderheid voor de uitvoeringswetten wordt verkre gen, in elk geval de ontbinding van den Rijksdag moet worden geëischt. „De Duitsch-nationalen 'hebben door hun besluit zich zelf en daarmede ook den Rijksdag veroordeeld", zegt het Vrijdag- ochtenblad van do „Vorwarts". De Rijks dag, aldus dit blad telt 466 leden. Twee-derden meerderheid is dus 311. Voor de wetten zullen stemmen: 100 sociaal-democraten, 62 Centrum, 44 Duitsche Volkspartij, 28 democraten, 16 Beiersc'he Volkspartij, 15 Wirtschaftspartei. Dat is totaal 265. Tegen zullen stemmen: 105 Duitsch-nationalen, 60 Communisten, 34 Völkischen, 4 Duitsch-socialen. Totaal 201. Met dezen Rijksdag is -dus 'het verdrag van Londen niet uit te voeren. Daarom zoo schrijft de „Vorwarts" moet vrij baan gemaakt worden. Aanvaarding dcor de greot-indusirie. Omwille van den onhoudbaren toestand. Gisteren- hebben de besturen van den Duitschen Industrie- und Handelstag ver gaderd. Deze vergadering beeft met 100 tegen 3 stemmen een resolutie aangeno men, waarin grootc bezwaren tegen het pact van Londen worden geformuleerd. De aangenomen resolutie besluit aldus: „In weerwil van dit alles meenen wij, on der den druk van den tegenwoordigen economiscben- en politieken toestand, •vooral gezien de onhoudbaarheid van den toestand in het bezette gebied, de verant woordelijkheid voor een afwijzing van de Londensche overeenkomst en de daar uit voortvloeiende ecenomische en politie ke gevolgen, niet te zullen aanvaarden. Hel accoord in de Fransehe Kamer. EEfJ AANVAL CP DE RGERPQLITiEK Rede van Lean Blum. j De steun van de sociaal- 1 democraten. Do interpellaties in do Fransehe Ka mer zijn begonnen. Gisteren was het de dag van Leon Blum, de leider der socia listen. Zijn magistrale rede heeft meer dan drie uur geduurd en gedurende dien geiicclen tijd, wist-spreker de Kamer in volkomen spanning te houden. Be rede was een scherpe veroordeeling van Poincaré's Roer-politiek, welke, naar* hij zeide, het malerieele erediet van Duilschland en het moreele erediet van Frankrijk heeft geschokt, het nationalis me in Duitschland heeft versterkt en de internationale atmosfeer heeft vergiftigd. De conferentie van Londen Is het vol strekte failliet van het Poincarénisme ge- jveest, zeide spreker. Men beweert weliswaar, dat men het Dawes-plau aan do Roer-politiek te dan ken heeft. Men beroept zich daarbij wel (op een uitspraak van Dawes, maar in .werkelijkheid is het plan-Dawes de meest ((volstrekte verloochening van de politiek >',van Poincaré. Dit plan is bovendien zoo tonvoordeelig voor Frankrijk, dat men zal moeten zeggen: de politiek van de Roer beeft ons genoodzaakt *het Dawes-plan te aanvaarden. Het Dawes-plan houdt de meest belang rijke reducties in, welke de Fransehe vor deringen ooit hebben ondergaan. De ka pitaliseering van de betalingen door Duitschland, bedraagt nauwelijks een bedrag van 30 anilliard goudfrancs. Van dit bedrag komt 52% of ongeveer 15 mil liard aan Frankrijk, voor do betaling van Frankrijk® schulden, pensioenen en we deropbouw, doch deze laatste alleen heeft reeds 'het dubbele gekost. „Ziedaaraldus. Blum de triomph van de Roer!" Blum verklaarde ten. slotte Hcrriot dankbaar to zijn, dat hij Frankrijk uit een netelige positie heeft gered en zegde hem namens zijn partijgenooten zijn steun toe. Duitschland. De RijksdagziÜing verdaagd. Obstructie der communisten. De Rijksdag zou gistermiddag aanvan gen met de debatten over de Londensche overeenkomst. De bespreking zouden wor den ingeleid door een rede van den Rijks kanselier. Deze is echter ten gevolge van de obstructie der communisten niet aan het woord gekomen. De zitting werd twee maal onderbroken en daarop 2 uur ge schorst; doch ook daarna kon men niet voortgaan, daar de communistische afge vaardigde Hats, aan wien wegens onpar lementair optreden de aanwezigheid in de vergaderzaal ontzegd was, niet verkoos weg te gaan. Om zes uur was de zitting nog niet her vat. Toen echter werd de communistische ordeverstoorder met de sterke hand ver wijderd, en dacht men te kunnen begin nen. Toen echter de derde zitting geopend werd, verklaarde de president, dat de agenda een verdere behandeling onmoge lijk maakte. Heden om 10 uur zou de zit ting hervat worden. Inkrimping aantal Rijksdag-'etlen. De rijksraad heeft een novelle aangeno men hij de rijksverkiezingswet, waarbij het aantal rijksdag-afgevaardigden op 399 wordt bepaald en verder wordt verklaard, dat op iedere 75.000 stemmen één zetel zal komen. De huidige rijksdag telt 472 leden, d.i. 1 op iedere 60.000 stemmen. Verlenging der Micum-verdragen. De verleden week afgebroken onderhan delingen tusschen de Micum en de metaal industrie zijn eergisteren voortgezet en beëindigd. Het bestaande verdrag is ver lengd tot 23 September. Oostenrijk. De financieele toestand Verslag van Mr. Zimmerman Het laatste verslag van Mr. Zimmerman over het herstel van Oostenrijk, verneemt do Manchester Guardian uit Weenen, be vat een ernstige critiek op de ontwikke ling der Oostenrijksche financiën. In de laatste maanden heeft hij geen verdere bedragen voorgeschoten uit de Volken- bondsleening aan Oostenrijk. De reden hiervoor is niet dat er geen tekort op de begrooting meer zou zijn, doch dat Oosten rijk nu het aanzienlijke overschot gebruikt van do bedragen die vóór maanden zijn uitbetaald en die men.heeft kunnen over sparen in de voorspoedige periode van het herstel. Het tekort voor Juli is daarten- ten vrij groot: 100 milliard kronen, terwijl het plan van den Volkenbond een overschot voorzag van do inkomsten over de uitga ven van 26 milliard. Mr. Zimmerman vreest verdere toeneming van het tekort. Bovendien zijn de uitgaven tweo maal zoo hoog als oorspronkelijk voorzien was. V/at de bankcrisis betreft is de commis saris-generaal niet pessimistisch. Hij er kent, dat verschillendo banken failliet ziju gegaan en dat er een gemis van erediet ontstaan is door gebrek aan vertrouwen, doch verwacht spoedig een verandering ten goede in dit opzicht. Er is op dit oogen- blik geen industrieele crisis in Oostenrijk, zegt mr. Zimmerman, doch het is te vree zen, dat er een zal ontstaan wegens het gebrek aan afzetgebeden, de hooge bank- rente, de zware gemeentelijke en rijks belastingen en.do kostbare sociale wetge ving. Het verslag bevat tal van ernstige waar schuwingen, doch verzekert tevens, dat de regeering de noodzakelijkheid inziet van zekere veranderingen en is, wat de toe komst aangaat, hoopvol gestemd. Rusland. De dreigende hongersnood Demonstraties inverschillendc steden Kaar de Sovjet-hladen melden, worden in tal van Russische steden in verhand met het dreigend voedseltekort demonstra ties gehouden voor een nieuw rantsoenee- ringssysteem. Waarschijnlijk zal met de instelling hiervan in October een begin worden gemaakt. Van vele zijden wordt critiek op Krassm geleverd omdat deze, voordat het geheeie resultaat van den oogst bekend was, reeds had aangekondigd, dat Rusland 2J4 mil- lioen tón graan zou uitvoeren, hetgeen mei het oog op het thans dreigend voedselte kort een zonderlingen indruk moet maken. In twee derden van de graan verbouwen de streken van Rusland is de oogst slecht uitgevallen zoodat van een uitvoer van graan in het geheel geen sprake kan zijn wanneer men de bevolking in den aan- sjaanden winter niet wil laten verhongeren Griekenland. Insubordinatie bij de Marine Een n i e uwe crisis»? Een nieuw geval van insubordinatie hij de Grieksche marine heeft zich thans voor gedaan. Zooals hekend dienden eenigo maanden geleden een aantal zee-officieren van de marine hun ontslag in en eiscliten het aftreden van den toenmaligen minister van Marine. Daarop volgde de val van het kabinet Papanastasioe. Do huidige premier, die tevens minister van Marine is, was voornemens de zee-officieren, welke des tijds hun ontslag luidden genomen, weer in dienst te herstellen. Dit bezorgde hem een telegram van den commandant van den kruiser „Averoff", waarin verklaard wordt, dat de officieren van dit oorlogsschip met klem protesteereu tegen de wederaanstelling van de afgetre den officieren en waarin verzocht werd, het desbetreffende decreet niet uit te vaar digen. Als antwoord daarop werd thans een de creet uitgevaardigd, waarbij deze comman dant op non-activiteit wordt gesteld en hem tevens opgedragen wordt, zich hij het ministerio van Marine aan te melden. Men verwacht, thans, dat de.commandant zal weigeren het schip te verlaten, hetgeen zeer ernstige gevolgen zal hebben. Afrkauisian. Ca opstand Minder verontrus tende h e r i ch t e n De laatste berichten uit Afganistan wor den beschouwd als minder verontrustend. Gemeld wordt, dat er nog wel een opstan dige geest heerscht in het gebied ten Zui den van Khost. Hier heeft de Ghilzal- stam zich bij de opstandelingen gevoegd. Naar verluidt, zouden deze lieden, die aangevoerd worden door den troonpreten dent, zich blijkbaar hebben meester ge maakt van een van do postwegen ten Zui den van Kaboel. De Khyber-pas echter, welke een hoofd- pas is, is niet door do rebellen bezet, en het verkeer hierover vindt zonder onder breking plaats. De emir is naar Kaboel teruggekeerd, ten einde de meer onmiddel lijke leiding der zaken in handen te nemen De mededeelingen in de Russische pers, dat de agenten van dit land iets "met de rebellie zouden hebben te maken, worden in officieelo kringen te Londen belachelijk genoemd en de moeite van een ontkenning niet waard geacht. De Britsche en de In dische regeeringen zijn op volkomen goe den voet met den tegenwoordigen emir. China. Een crisis ie Kanion Soen Yat Sen's dictatuur De toestand in Kanton wordt dreigender. Vele inwoners vluchten naar Hongkong. De handelslieden hebben Ier verdediging in de straten barricaden opgeworpen. Vele soldaten werden teruggeroepen tot liet vei*- richten van palrouillediensten in de stad. Een strenge censuur legt de openbare meaning het zwijgen op. De plaatselijke politie beletten de handelslieden om hun geldmiddelen naar veiliger plaatsen over te brengen. Het geschil over de in beslag genomen wapenen van het vrijwilliger- corps van de handelslieden is nog niet op gelost. De vrijwilligers eischen teruggave -van alle wapenen. Financieele moeilijkheden van de plaat selijke regeering forceeren een crisis. Na dat Soen Yat Sen do handelslieden op on dragelijke wijze belast had en allm'hande eigendommen, zelfs graven had verkocht, heeft hij thans weer een bank opgericht voor de uitgifte van ongedekte biljetten. Zijn soldaten eischen betaling der nomi nale waarde der nieuwe biljetten. De Chi- neesche banken hebben in verband hier mede haar zaken gesloten. Van het Vaticaan. Concordaat met Beieren Uit München wordt geseind: Daar. er verschillende onjuiste vermoe-" deus geopperd zijn naar aanleiding van het feit, ((at do tekst van het concordaat, tusschen Beieren en het Vaticaan gesloten, nog steeds niét is openbaar geweest, wordt meegedeeld, dat het concordaat afgesloten is en er geen veranderingen meer in kun nen worden aangebracht. Het behoeft nog slechts door den landdag to worden gera tificeerd. Dat het nog niet hij den landdag is ingediend, vindt zijn oorzaak hierin, dat van protestantsche zijde de wensch is te kennen gegeven om bij de indiening van het concordaat in den landdag ook de ver houding van de andere kerkgenootschap pen tot den staat opnieuw te regeleu. Onderhandelingen daarover zijn aan den gajig, doch nog niet definitief afgesloten. aiHHEKLASBP Nederlandsche torpedobsotjagers De Times meldt, dat de Nederlandsche regeering besloten heeft een aantal torpe- dobootjagers te doen bouwen en daarvoor onlangs teekeningen gevraagd heeft aan eenige firma's in Engeland, Frankrijk, Duitschland en Amerika, die speciaal der- gergeljke oorlogsschepen bouwen. Na een nauwkeurig onderzoek, meldt het blad, werden de ontwerpen van de firma Yarrow and Co. te Scolstown gekozen. De torpedo- bootjagers zullen nu op verschillende Ne derlandsche werven gebouwd worden ou der toezicht van de bovenbedoelde firma. Na informatie kan het Hbld. mededeelen, dat dit bericht slechts ten deele juist is. Inderdaad zijn bij buitenlandse he firma's voorloopige plannen aangevraagd voor den bouw van tweo torpedobootjagers, waar voor-de gelden in de aangenomen begroo ting al waren gevoteerd. Uit deze voorloo pige plannen is dat van de finna Yarrow and Co. Ltd. gekozen, waarna deze firma opdracht heeft gekregen haar voorloopig plan uit te werken. Wel is bepaald, dat deze schepen op Nederlandsche werven zullen worden gebouwd, maar opdrachten zijn nog niet verstrekt. Nederland en Tsjecho-Slowak'je. Naar aanleiding van persberichten uit Praag volgens welke in verband met de door agrariërs gestelde ejschen betref fende, den meelmvoer, in het Ncder- laiidsch-Tsjecho-Siowakijsche handelsver drag wijziging was aangebracht, heeft het Alg. Ncderl. Correspondeniiehureau ie 's-Gravenhage zich tot het dep ?r te ment van buitenlandsehe zaken om nadere in lichtingen gewend. Naar het verneemt, zullen bij de ratifi catie van het verdrag, die dezer dagen te verwachten is, worden vastgelegd de wij zigingen in de bij het verdrag behoorende lijsten, die overeenkomstig par. 9, lid 3, in gemeen overleg tusschen de Nederland sche en Tsjecho-Slowakijsche regeering in de bepalingen van het protocol kunnen worden aangebracht. Deze betreffen de bekende verhooging van het aan Nederland toegekende contin gent voor groenten en de vaststelling van •een contingent voor „koren en meel" van 40.000 ton. Georganiseerd overleg Departements ambtenaren De bijzondere commissie voor georgani seerd overleg in zaken, rakende do Depar tementsambtenaren en het daarmee gelijk [to isteitlen personeel heeflt zich 6n haar vergadering d.d. 24 Juli 1924 nogmaals bezig gehouden met de kwestie der extra- diensten door beambten bij de Departe menten op avonden, Zaterdagmiddagen en Zondagen. Vermits de door haar uitgelokte aanschrijving der Regeering over deze zaak nog niet bij alle Departementen tot een der Commissie bevredigende regeling heeft geleid, werd besloten, dat de Com missie zich met opgave der te harer kennis gebrachte gegevens, nogmaals tot de Re geering zou wenden. Voorts besloot de Commissie bij de Regeering aan te drin gen op een spoedige wijziging in de voor do technische en administratieve functies hij hot Bureau voor den Indus tri eelen Egendom en den Octrooiraad geldende titulatuur. De Tarief wet. "Wij vernemen, aldus het „Hbld.", dat op het departement van financiën, om te gemoet te komen aan door belanghebben den geopperde bezwaren tegen het ontwerp- Tariefwet, zoodanige wijzigingen voorbe reidt, dat verschillende artikelen,- dio vroeger belast waren en in het ontwerp vrij zijii gc-geven, toch weer belast zullen worden met 5 pet. of 3 pet. De N.V. Berlels' Oliefahrieken te Am sterdam heeft inzake het Tarief-ontwerp aan den Minister van Financiën en aan do Tweede Kamer een adres gezonden, waarin adressante izegt kennis 'genomen to he'bben van liet feit, dat van Vleesch- meel een invoerrecht van f 6 per 100 kg. zal worden geheven. Zij wijst erop, welk nadeel hierdoor aan veehouders en vee voederfabrieken in Nederland zal worden toegebracht en voert de redenen aan, waarom het wenschelijk is. dat vleesch- meel' onbelast blijft: le. omdat vleeschmeel in Nederland niet gefabriceerd wordt, zal deze belasting door do varkensmesters en pluimveehou ders moeten worden opgebracht, en zoude dus den veehouders een groot nadeel wor den toegebracht; 2e. do'ordat vleeschmeel met i G per 100 HET VOORHMfóSTE NIEUWS. BUITENLAND De houding van de Duitsch-nationalen. In de Fransehe Kamer heeft Leon Blum een scherpe aanval csdaan op de Roer- pcütiek. Obstructie der communisten in derf Rijksdag. Concordaat van het Vaticaan met Beieren. BINNENLAND. De samenstelling van do Nedsrlandscho delegatie naar de Velkenbondsvergadering (Vierde blad). Een Ncderlandsch-Amcrikaansch ver drag met belrekking tol het vervoer vat alcoholische dranken aan boord van NeC schepen in Amer. wateren. (Vierde blad). Benoemingen aan tie Rcchtshocgesshocl in Ned.-lndië. (Vierde blad). De invoer van keren en meel in Tsjecho« Slowakije. (Eerste blad). Aanbouw van hvec nieuwe tsrpeclcboct- jagsrs. (Eerste blad). LEIDEN De nieuwe R.-K. Par. Jongensschclev» aan Hserensincel en Caecilia-straat war den 1 September in gebruik genomen. De benoemingen van pref. mr. A. H. M. J. vars Kan en mr. P. M. Trapman aan dc Indische Rechtshccgscchool te Weltevre den. Bijzonderheden over de Leidsche Wir keiweek. (Vierde blad). Amerikaansche belangstelling veer dp a.s. 3 Octebar-feesien. Morgen beginnen dc wedstrijden om den .Leidsche Courani"-beker, (Sport). OMGEVING. Bijzonderheden cmtrent de Wcerden- sche Landbouw-, Handel- en Indusiris- tentconsieliing. (Land-, en Tuinbouw). kg. wordt belast en. in het buitenland ge fabriceerd hondenbrood en voedermeel ver mengd met vleeschmeel slechts 8 der waarde, hetgeen ongeveer gelijk is aan een invoerrecht van f 1 per 100 kg., zullen do Nederlandsche veevoederfabrieken door deze averechtsche' bescherming de con currentie met het buitenland moeilijk kun nen volhouden. Om deze redenen verzoekt adressant deze in uitzicht gestelde belas ting op vleeschmeel te willen doen verval len. „Opbouwende staatkunde" Naar het Huisgezin verneemt, zal Op bouwende Staatkunde, het vroeger Katho lieke Staatkunde van dr. Verviers, deze week voor het laatst verschijnen en wor den samengesmolten met liet pas opgerichts maar nog niet verschenen 'actualisüfcho weekblad de Vaderlander. Tsjechische Kronen Het 'secretariaat der Tsjechische legatie deelt ons mede: Op 31 Augustus 1924 zal het termijn eindigen dat toegestaan was voor het in wisselen van de Staatsbiljetten groot 500 Tsjechische Kronen, eerste uitgave (rood), die de datum van uitgifte dragen van 19 April 1919. Tot op voorgenoemden datum is het inwisselen van deze biljetten op gedragen aan de „Office bancaire" van het Ministerie van Financiën te Praag. LssidU ©sa Tüaiirëiïfflaaa? De Vv'oerdensche Landbouw-, Handel- eu. Industrie-Tentoonstelling Nog ruim tweo weken duurt het vóór dat de groote Woerdensche Landbouw-, Handel- en Industrie-Tentoonstelling zal worden geopend en reèds nu zijn allasbe- schikbare stands en tafelruimlen in het ruime tentoonstellingsgebouw verhuurd. Had men over nog meer plaats te be schikken, zeer waarschijnlijk, dat ook daar zich nog liefhebbers voor zouden aan melden. Hoewel het Bestuur van den aanvang af optimistisch is gestemd geweest, had men op een zoo spontane deelname toch nauwelijks durven hopen. Do bebouwde oppervlakte van liet ten-,; toonstcllingsterrein bedraagt 2500 vierk. Meter. Het aantal deelnemers doet een rijke verscheidenheid van artikelen verwachten. Zoover reeds bekend is zullen de móeste inzenders zich veel moeite getroosten hun, stand zoo mooi en aantrekkelijk mogelijk; te maken.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1