c 'daar, verdacht. zïc"6 ten nadeele yan zijn pa troon een bedrag v«n f 1000 te hebben toe geëigend. Het grootste gedeelte van 'het geld is in beslag genomen. De verdachte is aan de justitie uitgeleverd. Inbraak'. Gisterennacht is ingebroken in den goud smidswinkel van K. van Y. in dei Molen- s tra at te Nijmegen. De dader is den winkel binnengekomen door een klein tuimelraam. Vrijwel de gehcele étalagevoorraad gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van f 2 a~3C00 is ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De bestolene is niet verzekerd. r Hoe de Amörikaansche Marins waakt over haar Jantjes. Er is geen land ter wereld, dat zco'n strenge controle uitoefent op de militairen, die zich in vreemde steden bevinden, als 'Amerika. Dit blijkt nu weer, zegt do Tel.. in Amsterdam, waar de passagierende ma trozen van het oorlogsschip „PitRsburg" danig onder den duim worden gehouden. Deze controle wordt uitgeoefend door de ï.g. M. P.'s (military police) die in de wij ken. die hiervoor in de termen vallen, een oogje in het zeil houden. Zoo kan men des avonds marinesoldaten op wacht zien staan !)ij het Centraal Station, en bij de toegan gen tot donker Amsterdam de Nieuwe- en de Oudebrngsteeg. De beambten dragen als onderscheidingsteeken witte beenwindsels «n zijn voorzien van een wapenstok, die ongeveer dezelfde is als de z.g. ..hickory club" van de New-Yorksche politiebeamb ten. Bovendien surveilleeren eenige manschap pen door de stad ten einde te trachten toe zicht op löslooperde passagierende Ame- ïikaansche matrozen te houden. Treffen zij in beruchte kwartieren matrozen van de V. S* aan, dan worden deze buiten de on veilige zone geleid. Deze regelirg is natuurlijk niet getrof fen dan na overleg met en met goedvinden van de Amsterdamsche politieautoriteiten. 'Als wacht- en rvstlokaal is den M. P.'s het politieposthuis Halvemaansteeg aangewe zen. Het gevolg van dit systeem is geweest, dat ernstige klachten over het optreden der matrozen nog niet zijn binnengekomen. Het seizoen te Sc'nevëningeri. T Als bewijs, dat het dezen zomer goed igaafc op Seheveningen werd aan de „N. 'B. Crt." verteld, dat het Zeebad nu al een half millioen meer heeft omgezet dan ver leden jaar in 't heele seizoen en dit on danks de vele slechts dagen, die vrij o.a-. in het voorseizoen hebben gehad. Rondom BroekhuyS. Naar aanleiding van een aanklicht, door den heer W. H. Broekhuys ingediend tegen 'den heer E. wegens het schrijven van de brochure „Obligatie-zwendel", verzoeken di rectie en 'hoofdredactie van het weekblad „De Dag" mede te deelen, dat zij volkomen onkundig waren van wat genoemde E. al3 privé-persoon heeft gedaan en dat zij hem gisterenmorgen, in afwachting van het on derzoek hebben geschorst in zijn betrek king bij de advertentie-afdeeling van „De •Dag'* - r Het Dag. bestuur van den Ned. Journa listenkring verzoekt het volgende te mek ïlen? In een dezer dagen te Amsterdam onder pseudoniem verschenen brochure wordt be weerd, dat verschillende journalisten van den heer Broekhuys vroeger geld hebben aangenomen, om propaganda te maken voor zijn loterijen. Hcewel overtuigd, dat deze beschuldiging onwaar is, heeft he.t dage- Jijksch bestuur van dön Ned. Journalisten Kring zich tot de uitgevers van bedoelde brochure gewend met verzoek deij schrij ver uit te noodigen, het Kringbestuur me- dedeeling te doen van de namen dier jour nalisten en van de betrokken ge.vallen. Het zal dan onmiddellijk een onderzoek instel len. De Bijbel in Noord-Holland. Tn onze provincie Noord-Holland, 2oo eckrijftr Ds. G. B. Westenburg, Hervormd predikant te Beverwijk, in de „Zondags bode", staat het -er met de kennis van den Bijbel niet. schitterend bij. Inzicht in de Schrift ontbreekt vaak; Bijbeltek sten worden verkeerd aangehaald of mis duid eigenaardige meeningen worden ver kondigd. Ik herinner me nog eeii oud vrouwtje, dat ik jaren geleden ontmoette. Zij was een type. Nu eens kon ze vriendelijk vleien, dan we.er speelde ze op. Haar gods dienst droeg het karakter"van onze pro vincie, Met een dik kerkboek ging ze trouw ter kerk, genoot altijd van de preek, schold haar buren uit, kon vloeken als ee.n polderjongen en vertelde dat ze lederen dag met haar vader in den hemel «prak. Een gebed van den predikant als ze ziek was „gaf haar lucht", met een traan in het oog kon ze overhet geloof «preken en plots door het heilige heen een ruw woord of rauwen kreet stooten. Een bijbel 'had ze nog nooit geheel be zeten, had een kerkboek met Nieuw Testa ment. Ik beloofde haar een Oud-Testament te bezorgen. Ik werd hartelijk bedankt voor het mooie boek, er werd onmiddel lijk een krant om heen gedaan om be smetting te voorkomen. Een veertien dagen gingen voorbij. Op een morgen kwam ik langs en stond ïe in de opening van de deur, „Hei do- miné, effe 'n woordje". Wat is er, 'vrouw Krom?"' 1 r Ja, dominé, ik wou vragen of je niet Wee.r een ander boek voor me had5 ik heb iie verhaaltjes allemaal uitgelezen. Ik stond paf. Mozes en de profeten, een verhaaltjesboek. En toch was heb vrouw- ij© eerlijk. Zij las den Bijbel als verhaal tjesboek. Het woord sprak niet tot haar fciel, zij bleef koud eri vergaderde geen ken nis, achter de dingen hoorde zij niet den üa-merslag van den Eeuwige. Buifecsi. Berichten Dijkdoorbraak in Sjantoeng. 150 dorpen overstroomd. Ten jjevolge van de doorbraak van een grooten kanaaldijk zijn in West-Sjantoeng 150 dorpen overstroomd. De hevige regenval dreigt de grenzen van het overstroomde gebied nog te zullen uit breiden. Gedurende de laatste vier weken is hier 80 c.M. regen gevallen, tegenover een jaarlijksch gemiddelde van 50 c.M. Ver schillende kleine doorbraken verminderden echter den druk van hgfc water op de wal len van Tientsin, zoodat het gevaar zoor deze stacl als geweken kan worden be schouwd. De heftige stroom van de sterk gezwol len Haiko-rivier schuurde een bedding uit van 40 voet diepte, tengevolge waarv^ji de bruggen dreigen in te storten. Uit verschillende provincies worden ern stige overstroomingen gemeld, welke enor me schade berokkenen aan den te velde staanden oogst en verschillende eigendom men. Gelukkig worden uit andere streken, berichten ontvangen over zeer rijke oog sten, zoodat e.r geen gevaar voor levens- middelennood bestaat. De kwestie van het vervoer van levensmiddelen naar over stroomde gebieden blijkt echter een ernstig probleem. Groote brand te Meppen. Ten gevolge van een grooten brand werd de fijnhoutfabriek in Meppen bij Hannover met drie groote, volgepakte opslagplaatsen en drie fabrieksgebouwen, alsmede de. houtzagerij „Deutschebern" met alle opge slagen voorraden in de asch gelegd. De mijnontplöffing te Chatelet. De 14 lijken van de in de Carabinier-mijn te Chatelet omgekomen mijnwerkers] zijn gister aan de oppervlakte gebracht. De minister van arbeid, Tschoffe.n, is in den loop van den dag de getroffen families namens de regeering gaan condoleeren. Een Regeering bijna verdronken. Zondag jl. is de ge'heele Würtembergsehe regeering bijna verdronken. De staatspresident me.t verschillende mi nisters maakten als gasten van de vereeni ging voor meer-onderzoek een motorboot tocht op het meer van Constanz, Door het nemen van een te korte bocht kantelde de boot en vielen alle ministers in het water. De Würtembergsehe regeering schijnt echter uitmuntend te kunnen zwemmen en hield 'het hoofd dus boven water. Een droevige uitzondering daarop maak te de ministeralraad Linder, die. waar schijnlijk zonk en niet meer boven kwam. De aanslagen op treinen in Amerika. Uit New York wordt gemeld, dat de di rectie der Amerikaansche posterijen 3000 gepantserde wagons heeft bestel I, ter be scherming tegen de aanslagen op treinen, welke de posterijen jaarlijks op een verlies van gemiddeld 1.250.000 dollar komen te staan. De Sarie Borneo. Uit een interview, dat een vertegenwoor diger van Aneta met een der overlevenden van de Sarie Borneo heeft gehad, blijkt, dat bij vertrek reeds het schip aan stuur boord slagzij maakte. Na veertien uur kreeg het schip tengevolge van een hevige windvlaag plotseling bakboord slagzij. On der hevig geraas ging de lading verschui ven, waardoor het schip water maakte, De negentien overlevenden waren met de grootste moeite in een Bloep gesprongen. Van den Europeeschen staf hebben zij niets gezien. slechfs hulpgeroep en noodgeschrei gehoord. Do sloep arriveerde te Soengei Peploe, vanwaar een tweedaagsche voet reis werd gemaakt nar Kwalapem Boesang waar zij werden opge-pikt door de Bosumij. Het schip zonk binnen tien minuten. KERKNIEUWS HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN DEN AARTSBISSCHOP. De 123 geconsacreerde Kerken. Te half twee Zondagmiddag werd. Z. D. H. den Aartsbisschop door den heer W. ter Riele een album aangeboden bevatten de de foto's van kerken door Z. D. H. ge consacreerd. Dit album, gebonden in zwaar-lederen bewerkten band, waarop in medaillon het Aartsbisschoppelijk wapen, heeft uit rood en wit zijden lint gevlochten schutbladen. De volgende bladzijde draagt in zeer schoone omlijsting de woorden: „Hulde blijk aan Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht, bij gele genheid van zijn gouden Priesterfeest, 15 Augustus 1924." "Dan volgt de opdracht: Monseigneur. Het Aartsbisdom Utrecht beleeft een dag van luister en feestelijke blijdschap nu liet Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid z:£t gekroond met het priesterlijk goud. Ver vuld van eerbied jegens Uwe verheven per soon en dankbaarheid voor de zegeningen, welke Uw vaderlijk bestuur over het Aarts bisdom deed nederdalen, vertolkt het U deze blijdschap en biedt het U de geluk- wenschen &an zijner kinderlijke liefde. In het bijzonder verheft het zijn erken telijk hart om den Almachtigen God te danken voer de jarenreeks waarin Zijn Goedheid U op den eerbiedwaardigen Aartsbisschoppel'.jken Stoel van den H. Willibrordus heeft doen zetelen in de wijsheid vaa eeflt vruchtbaar bestuur. Gedreven door het verlangen om op de zen feestdag aan U Monseigneur een blijk van vereering en vreugde aan te bieden heeft de helaas te vroeg gestorven pastoor- Aalmoezenier Fredericus Aurelius Reinol- dus Padberg het plan opgevat om de heer lijke monumenten, die in het Aartsbisdom getuigenis afleggen van Uwen grooten zielenijver, fn een album bijeen te brengen en' zich daartoe de medewerking verzekerd van Uwen secretaris J. H. Schol (e op Rei- mer en den architect Wol ter te Riele. Ootmoedig bied Ik U Monseigneur, dit album, waarin zijn opgenomen de afbeel dingen van buiten en van binnen van de door Uwe Doorluchtige Hoogwaar digheid opgerichte parochiekerken en het bijna dubbel zooveel nieuwe kerken, door Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid ge consacreerd, te willen aanvaarden als de uitdrukking van de gevoelens mijner eer biedige hulde. Na een inhouds-opgave van da J23 ker ken door Z. D. H. den Aartsbisschop ge consacreerd, met aanduiding van datum en jaartal, pastoor en architect volgen de foto's van do ex- en interieurs dier kerken, elk op een afzonderlijk blad bijeenge bracht. Het geheel .vormt, met de met wit pluche bedekte leeren doos, waarop eveneens het aartsbisschoppelijk wapen is aangebracht een waardevol en zeldzaam geschenk, dat ook voor het "nageslacht van beteekem s zal zijn en mede zal getuigen van 't roemvolle en zoo vol van machtig opbloeiend katho liek leven rijke bestuur van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering. Wij waren, zegt het „Cfr.", in de gele- genhe'd dit schoone geschenk te bezichti gen en kunnen niet anders dan getuigen, dat dit werk alleen is tot stand kunnen ge bracht worden, door de dankbare mede werking van alle pastoors uit bet aarts bisdom, wier kerken door den thans jubi leerenden Aartsbisschop zijn gesticht en geconsacreerd. Deken G. H. F. Stoffels De HoogEerw. heer G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem en pastoor der St. Jozefskerk aldaar, heeft aan Z.Ü.H. den Bisschop van Haarlem eervol ontslag als zoodanig aangevraagd, hetwelk hem is verleend. Half September zal de deken zich gaan vestigen in de Bavostichting te Haarlem. Een standbeeld van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis Op den feestdag van Maria Hemelvaart heeft te Tilburg de plechtige inzegening plaats gehad van het standbeeld van O L. Vrouw Onbevlekte Onlvangenis. Het beeld, een geschenk van de parochianen van den Heikant bij het 40-jarig priester feest van pastoor Van de Veerdonk, is ge plaatst in liet park tegenover de kerk. Het beeld is gehouwen uit witte Lavoux- steen naar het ontwerp van den Eindho- venschen kunstenaar J. Casters. Op het van roode baksteen opgetrokken voetstuk staan de woorden: „Geheel schoon zijt Gij en de vlek der erfzonde is niet in U". Na de Hoogmis begaven do. geloovigeu zich naar het park en schaarden zich rond het ÏK-eld. Een .eerw. pater Capu cijn hield een toepasselijke predicatie, waarna pastoor Van de Veerdonk de inze gening verrichtte. In een hartelijke toe spraak dankte pastoor vah de Veerdonk de parochianen voor het geschenk. Het schoone Mariabeeld dat thans geplaatst is aan den openharen weg, zal ongetwij feld de talrijke bezoekers, die tegenwoor dig naar den Heikant komen om de .plaats te bezoeken waar de Eerbiedwaar dige Petrus Donders werd geboren en zijn eerste levensjaren doorbracht, opwekken tot godsvrucht voor Maria. Lantë- en Tuinbouw Aardappelen uit het Westland De teelt van vroege aardappelen beeft ook dit jaar weer teleurgesteld. De oogst was goed, doch de afzet naar het buiten land duurde te kort. Tot einde Juni bleven de prijzen loonend, zoo om de 10 ct. per K.G. De oogst kon toen echter slechts door weinig verbouwers worden doorgezet, wegens te klein beschot. In do eerste week van Juli kwam de verzending naar het buitenland los tegen 8 a 9 ct. per kilo. Reeds op 9 Juli trad een scherpe prijsda ling in, dio doorging tot 4 k 5 ct. per kilo. In het geheel werden 11.342 balen van 50 kilo verkocht, waarvan 10.457 ba len van 30 Juni12 Juli. Na 16 Juli werden de aardappelen op de plaatselijke export- en kleine veilingen verkocht. De teelt gaat hier sterk achteruit. Men geeft het land over aan do bloembollen teelt, die zich vooral in het Westen der streek in de laatste jaren sterk heeft uit gebreid, terwijl men elders het aardappel land bestemd voor de groentenleelt. Veiling te Lis se, op 16 Augustus,-on der directie van Holland's Bloembollen huis. Aanvoer pl.m. 5000 manden. Goede kooplust. Hooge prijzen voor Hyacinthen. Voor Gertrude en Roi des Beiges werd op een moment 25 cent per stuk besteed. E.V.T. Keizerskroon f 6,20, E.V.T. Mon Tresor f 5,10, E.V.T. Proserpine f 8,80, E. V.T. Gele Prins f4—, E.V.T. Prinses Wil- helmina f 4,70, E.V.T. Diana f 2,20, E.V.T. Artis f2,50, E.V.T. Due de Berlin f4,40, E.V.T. Waterloo f4.10. E.V.T. Cram. Bril- lant f2,90. E.V.T. Witte Due Max f2,60, E.V.T. Brillant Star f6.10, E.V.T. Herman Sc-hiegel f 3,E V.T. Rose Luisante f5,10, E.V.T. Prins van Oostenrijk f4,50, E.V.T. ïW Moore f3.30, E.V.T. Gris- delin f 2.90, E V.T. Augusta f 3.90, E.V.T. Scarlet Due f3,80, E.V.T. Wouwermau f3,—, E.V.T. Flamingo f5,20, E.V.T. La Reine Max. f 5,80, E.V.T. Witte Valk f4,80, E.V.T. Hobbema f5—, E.V.T. Verin. Brillant f6,40, E.V.T. Le Matelas f5,60. E.V.T. Pink Beauty f8,80, D.T. Murillo f3,D.T. Rubra Maxima f4,10, D.T. Cour. d'Or f3,90, D.T. Salvator Rosa f 5,—, D.T. La Candour f 4,20. D.T. Im perator Rubrorum f 5,80, D.T. Tiliaan f5.10, D.T. Theeroos f4,40, D.T. Azalea f7,30, D.T. Tournesoll f5,30, D.T. El Toreador f 8,10, Dw. Gretchen f 2,70, Dw. Copland f 5,Dw. Nanticus f 2,70, Dw. Krelage f 3,60, Dw. Greuze f 2,30, Dw. Bartigon f5,50, Dw. Rauwenhoff f5,70, Dw. La Tulipe Noire f 4,70, Dw. Sieraad van Flora f3,10, Dw. Negro f2,20. 'Dw. Painted Lady f 2,60, Dw. Psyche f 2.90, E.R. Moreno f 21,75, E.R. Gertrude f23,50, E.R. Lady Derby f 20,75, E.R. La Victoire f 24,E.R. Roi, des Beiges f 25.E. W. rinnocenco f 19,50 E.B. Grand Monar- que f 16,40, E.B. Marie f 20,E.B. Schotel f 17,50, E.B. Dr. Lieber f 19,25, E.B. Adm. Courbet f 17,75. E.B. Captai'J Böyton f 20,E.N. Emperor f 8,70, E.N. Princeps f 4,E.N. Oruatus f 3,80, E.N. Victoria f7,40, E.N. Watkin f9,10, E.N. Madame Plemp f 6,E.N. White Lady f 5,SO, E.N. Glory of Lis» <0,30, E.N. Glory of Noordwijk f 7,70, E.N. Empress f 6,70. E. N. Madame de Graaff f7.20, D. N. Albo Pleno f4,30. D N. Von Sion f7,10, D.N. Oranje Phoenix f 5,90. Alle eerste soort, per 100 stuks. ir SPORT VOETBAL. Men schrijft ons uit R o elo f aren ds veen: Vrijdag 15 Augustus speelde D. O. S. vau alhier een vriendschappelijken wed strijd tegen R. V. C. II te Rijpwetering, en wist daar een gelijk spel 33 te be halen. Hans Tetzner Naar verluidt, bestaat de mogelijkheid dat. de Be Quicker Hans Tetzner het ko mende seizoen uitkomt voor Haarlem. Jaap Bulder Jaap Bulder, de bekende Be Quick (Groningen) midvoor en linksbinnen zal het komende seizoen niet meer spelen. Bulder kwam vele malen in Noordelijke vertegenwoordigende elflallen en vijfmaal voor liet Nederlandsche elftal uit. Jaarlijksche alg. vergadering N. 0. C. De „Revue der Sporten" meldt, dat de jaarlijksche" algemeene vergadering van het N.O.C. Zaterdag 27 September in Krasnapolskv te Amsterdam wordt gebon den. De agenda vermeldt de verkiezing van bestuursleden: a. ter vervulling van de vacature van wijlen F. W. G. H. Baron van Tuyll van Serooskerken: b. wegens het periodiek aftreden van den heer mr. L. H. Feschotte. Voorts: Mededeeling over de O. S. te Parijs (1924) en de aanwijzing van den houder van den Van Tuyll-beker voor 1924 (prestaties in 1923). Hoeveel sportjournalisten er te Parijs waren Een statistiek, te Parijs opgemaakt, zegt, dat er aan 255 Fransche en 609 bui- tenlandsche bladen persbewijzen voor de O. S. zijn uitgereikt. Ze worden als volgt verdeeld: Engeland 56, Amerika 52, Spanje 32. Hongarije 32, Italië 28, Tejc- cho-Slowakije 26. België 25, Polen 23, Finland 22, Nederland 21, Zweden 20, Zwitserland 20, Argentinië 17, Oosten rijk 16, Noorwegen. 14, Yoego-Slavië 13, Denemarken 10, Turkije 10, Portugal 9, Roemenië 9. Letland 8, Uruguay 7, Japan 7, -Esthland 5, Duitschland 4, enz... CRICKET, Da competitie V. R. A. kampioen De cricket-competitie le klasse is ge ëindigd. De laatste wedstrijd, die nog in vloed kon uitoefenen op het kampioen schap. die tusschen H. C. C. en Rood en Wit Zondag te 's-Gravenhage gespoeld, is in een draw geë;ndigd, zoodat V. R. A. het kampioenschap heeft behaald. De eindstand is: Gewonnen Verloren Punten O V.R.A. 11 H.G.G. 12 Haarlem 11 V.V.V. 11 Ajax 11 n en W. 10 Hilvers. 12 P.W. 8 H.DV.S. 10 V.O.G. 12 Quick 8 WIELRENNEN. De 12 uurs-rit van D. 0. S. Het traject van den 12 uurs-rit, welke door D.O.S. uit 's-Gravenhage op 24 Aug. wordt georganiseerd, luidt als volgt: Maal drift, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegra ven, Woerden, Utrecht (rust); Locnen, Amsterdam, Halfweg, Haarlem (rust), Bennnebroek, Lisse, Sassenheim, Oegst- geest, Maaldrift. POSTDUIVEN. „Steeds Sneller." Bovengenoemde Noordwijksché vereem- ging hield Zondag een wedvlucht met'jön- go duiven vanaf het station Chimay, af stand 258 K.M., met 76 duiven. De duiven kwamen op de hokken als volgt: 1. H. Deijsselbloem 2.45.15; 2. J. Bakborst 2,45,16; 3. idem 2,46.37; 4. P. Bamhoorn Azn. 2,47,45; 5. P. Bosmar. 2,54.48; 6. C. Haasveld 2.55; 7. N. v. Be veren 2,55,16; 8. idem 2,55,16; 9. C. Haasveld 2,57,22; 10. L. Steenvoorde 2,59,4; 11. idem 3,1.16; 12. C. v. Wouw 3,2,9; 13. J. Exter 3.2,43; 14. N. v. Beveren 3,4,47; 15. H. Deysselbloem 3,5,40. Deze vlucht was tevens e>en) Derby- vlucht; er waren 4 medailles uitgeloofd dio gewonnen werden door: 1. C. Haas veld; 2. O'. v. Wouw; 3. L. Steenvoorde; 4. L. Steenvoorde. „Dc Luchtbode".^ Naast het stedelijk concours van Zondag 17 Augustus, uitgeschreven door verschil lende Leidsche Postduiven-Vereenigingen, hield bovenstaande vereeniging een kam- pioensvluoht voor jonge duiven, door op de buitenlandsche stations, met eindsta tion Chimlaij, een aantal punten te doeif vervliegen. Do einduitslag van deze vluchten met- het hoogste aantal punten is als volgt: 1. C. Lut, verzilverde beker; 2. L. v. d. Nieuwendijk, verguld-zilv. medaille; 3. J. Fakkel, verzilverdo lauwerkrans. Verdere prijzen vielen nog ten dool aan H. Pauw, P. Fakkel, J. Sinteur, en P. J. i Duyverman. troostprijzen, geschonken door kennis- 1 sen en leden' der vereeniging, vielen ten deel aan N. de Haas, W. v. d. Heuvel, A. N. Erades, C. v. d. Linden, H. le Nobel en A. van Duuren. Dezo gehouden vlucht mag schitterend geslaagd heeten. Hoog onze duivensport. De komende Olympiade Baron de Coubertin, de voorzitter van i het International© Olympisch Comité, heeft, naar do „Tel." meldt, aan de Duitscho staatssecretaris, dr. Lewald, voorzitter van de Duitscho Rijkscommissie voor athla- tiek, een schrijven gericht, waarin hij me-1 dedeelt, dat twee nieuwe Duitsche leden in het internationale Olympisch comité zijn benoemd. Voor Duitschland zullen in dit comité zitting nemen bovengenoemde staatssecretaris dr. Lewald en dr. Ruperti, voorzitter van den Duitschen bond van roeivereenigingen. Verder wordt in het schrijven verklaard, dat oen vertegenwoor diger van Oostenrijk eerlang benoemd zal worden. Baron de Coubertin gaf uitdruk king aan de verwachting, dat Duitschland in 1925 op het Olympisch congres to Praag vertegenwoordigd zal zijn en dat het zal deelnemen aan de Olympiade, dio in 1928 te Amsterdam wordt gehouden. BOSKOOP. Personalia. Tot hoofd der R.-K. school alhier is benoemd de Eerw. Zuster Bernar- da, der Eerw. Zusters Urselinen te Bor gen (N.-H^ HILLEGOM Personalia. Op de Zondag te Rotter dam gehouden vergadering van vertegen woordigers der ringen in den Nederl. R. K. Bond van P. T. T. personeel „St. Petrus" werd tot bestuurslid van den ring Zuid-Holland gekozen onze plaatsgenoot de heer F. G. van Li erop Jzn. Doodelijk auto-ongeluk. Zaterdag middag werd aan de Weeresteinstraat het ongeveer 3-jarig dochtertje van den heer Jansen, vrachtrijder alhier, dat de straat over wilde steken, door een passoerende auto o veer eden. De wielen gingen over het hoofdje der kleine, zoodat de dood on middellijk intrad. Het lijkje werd in do bloembollenschuur van den heer Telkamp binnengedragen. De bestuurder der auto heeft aan het ongeluk geen schuld. NIEUWKOOP. Encycliek-meeting. Zondag werd alhier een meeting gehou den door den. R.-K. Volksbond, afdeelingen Aarlanderveen, Nieuwveen, Zevenhoven, Noorden en Nieuwkoop, ter herdenking van de uitvaardiging der Encycliek „Re- rum Novarum". De meeting werd vooraf gegaan door een plechtig Lof met predi catie van den ZeerEerw. heer Pastoor van Dijk. Na het Lof .stelden de deelnemers zicih op voor de R.-K. Kerk, terwijl de Harmo nie, onder leiding van haar directeur, een schoon muzieknummer ten gehoore bracht Daarna trok de stoet naar het veld in den "Wieuwkoopschen Polder. Daar aangeko- opende de voorzitter van het Mee- tingseomité, de heer P. de Jong, van Noorden, de meeting, met den Chr. groet en riep allen een hartelijk welkom toe. Het verheugde spr. dat de afdeelingen uit den omtrek als één man waren opgekomen en hij hoopte, voortaan jaarlijks zoo'n her denking te organiseeren. Daarna gaf hij het woord aan het Tweede Kamerlid, den heer Romans. Deze spr. had zich voorgenomen eenige sociale vraagstukken te bespreken. Spr. vroeg zich af, hoe het mogelijk was, dat er nog menschen waren, die zich niet bij hun organieatie schaarden, die nog meenden alleen staande hun doel te kunnen berei ken. Spr. deed zien, hoe wij, Katholieke'n, niet naar rijkdom en macht moesten ver langen, maar dat wij tevreden moesten zijn met het lot, dat God voor ons had be schikt. Spr. besprak vervolgens het ge vaar van het socialisme en hoe dit de ar beiders zelf benadeelden. Verder deed spr. met pakkende voorbeelden uitkomen, hoe de zucht öaar rijkdom en macht niets be- j teekent, maar dat het hoofdzaak was braaf te blijven. Daverend applaus. Daarna betrad de Eerw.'Pater Odilio het spreekgestoelte, ondanks de regenbuien, om een uiteenzetting te geven van de En cycliek „Rerum Novarum" en de rechten en plichten van den arbeider. De gewijde spr. herinnerde aan de ver bazing, welke alom werd gewekt door deze encycliek van Leo XIII, den Arbeiderspaus De werklieden werden in dien tijd door do rijkdom verstoeten en als slaven aan do markt, gebracht. Ieder mensch heeft recht op een passend hëstaan, maar ook de plicht om te arbeiden, ieder volgens zijn plaats in do maatschappij. Spr, wees er op hoe wij in dit alles God voor oogen moeten houden. Door het onge loof zijn de wantoestanden in de wereld gebracht. Men kweekt ontevredenheid en j wil do wereld hervormen tot een hemel op aarde, wat niet mogelijk is. Laten wi; te- yreden blijven en liefde aankweeken onder I elkander Laat ons hoofdmotief zijn: terug j naar Christus. Blijft trouw 'aan God, dén j zijt ge tevreden,aldus eindigde de krachtig© j stem van den Eerw. spr., waarmede hij een daverend applaus oogstte. j Hierna bracht do voorz. een woord van: hulde ven dank aan de redenaars, aan do muziek 'en aan de leden en sprak do hoop - uit, dat deze meeting goede vruchten zou; dragen voor den bloei der afdeelingen. i i Jj tc B ca S 6 3 1 1 22 22 100.— 5 4 1 2 23 24 95.83 6 1 1 2 1 15 22 68.18 3 2 2 4 14 22 63.63 3 1 1 2 2 10 22 45.45. 4 1 4 1 8 20 40.— 2 1 2 7 9 24 37.50 2 1 3 2 5 16 31.25 3 1 3 3 6.20 30.— 4 5 3 5 24 20.83 1 4 3 1 16

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4