Je LeidsÉ Courant" Tweede Blad Dinsdag 19 Augustus 192.4 UBT DE PERS W— VERONTRUSTEND GELUID. Onder dit opschrift schrijft De Maas bode: Met grooten luister en. onder geestdrif tige deelname is op Onze Lieve Vrouwedag tte Maastricht de XXIste Limburgsche Ka tholiekendag gevierd. Het onderwerp van den dag was: Eer bied in Gods Huis. Maar wat ons bijzonder treft in de uit voerige verslagen van dezen Limburgschen Vierdag is dat de gasten-sprekers, die van oorsprong geen Limburgers zijn, zich (Strikt aan deze opdracht en aan dit thema hebben gehouden, terwijl do twee zonen Van Limburg zelf, die aan het slot van de izen feestdag het woord voerden, het eigen lijk onderwerp geheel loslieten en zich Voornamelijk bepaalden tot Limburgs trouw aan Nederland. Dr. Felix Rutten deed dit zoo instante- lijk. én geprononceerd, dat zijn woord op (den boven-Moerdijlcer den indruk moet maken, alsof er weer gevaar dreigt, dat men Limburg van het oude vaderland wil losscheuren. Dr. Rutten betoogde instanteijk hoe 'ï.imburg één met Nederland wil zijn en blijven. Maar hij oordeelde 't nog onzeker wat de ïoekomst brengen zal. Zeker is volgens "dezen spreker, dat vodb Limburg niet alle gevaar voorbij is. In de gangen der Mijn ligt de roode "vij and op de loer als in eèn loopgraaf; en „de landhonger der natiën is een verscheurend dier, dat nog geen verzadiging vond om nu reeds droom)- in te slapen". Nog sterker s_ LDr. Rutten zich uit, waar hij zeide: „wh r-.on Limburg behou den, dan zal een krachtige defensie-poli tiek noodig zijn". De laatste spreker op dezen Katholie ken-dag, niemand minder dan onze Minis ter-President, Z. Exc. Jhr. Mr. Gh. Ruys de Beerenbrouck, sprak meer ingetogen, maar ook hij deed hier klanken hooren, die aan het verontrustend geluid van- dr. Rutten vrijwel verwant waren. Ook de minister-president vorderde Lim burg op voer Christus en dit Christelijk Lipiburg 70or Nederland. Nog krasser waren de woorden van den piinister, toen Z. Exc. „uit naam van het natuurrecht, het geschreven recht, het na tionale en internationale recht, ja, van alle rechten, die in de menschelijke wetten en veel dieper in de menschelijke harten zijn gegrift en eindelijk uit naam van het zelfbeschikkingsrecht, waarop zich zeker onrecht heeft durven beroepen aan zijn gewestgenootcn vroeg om de aanmatiging, die zij in een zorgvollen tijd zoo fier heb ben weestaan, ook nu weer te beantwoor den met dien éénen uitorep: „Limburg bij Nederland". Niemand die dit alles leest zal den in druk weten te weerstaan, dat het niet zoo maar voorbijgaand en toevallig, maar in tegendeel zeer opzettelijk is uitgesproken. Zoodat van dezen Katholiekendag een etërk alarmeerend en verontrustend geluid la uitgegaan, dat wel degelijk naar het woord van dr. Rutten krachtig onder streept door Minister Ruys, bedoelt te zijn „een waakzaam let op uw zaak!" BINNENLAND Tweede hypotheek voor arbeiders woningbouw. Bij Kon. besluit van 1 Augustus is be paald: Voor zoover de benoodigde gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, kunnen" onze ministers van arbeid, handel en nijverheid en van financiën, in samenwerking met de gemeenten, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen op nader door hen vast te stellen voorwaarden voorschot verlee- nen onder verhand van tweede hypotheek De voorschotten zullen in geen geval een bedrag van f 600 per woning mogen over schrijden. Alleen voor de gemeente Am sterdam kan hierop een uitzondering wor den gemaakt. Do ministers van arbeid, handel en nij verheid en van financiën, gezien het Kon. besluit voornoemd, hebben regelen vastge steld betreffende bet beschikbaar stellen van voorschollen onder verhand van twee de hypotheek voor den bouw van arbei derswoningen. "We ontleenen aan deze regelen bet vol gende: Algemeene bepalingen. Ter bevordering van den bouw van arbeiderswoningen zal het rijk, voor zooveel de beschikbare mid delen zulks toelaten, door het verleenen van rentedragende voorschotten de ge meentebesturen in staat stellen, gelden onder waarborg van tweede hypotheek te verstrekken. Voorschotten kunnen na 1 September 1924, bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van arbeid, handel en nijverheid en financiën worden, toegekend tot daarbij voorloopig bppaalde bedragen. De minister van financiën stelt, met inachtneming van het bepaalde in deze regeling en in de gemeenschappelijke be schikking, de bedragen defiuitef vast. Wei gering van voorschot geschiedt bij beschik king van den minister van arbeid, handel en nijverheid. Deze wordt in de volgende bepalingen aangeduid als „de minister". De voorschotten worden slechts verstrekt voor woningen, waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan: a. voor eensgezinshui zen 260 M3.; b. voor perceelen, waarin niet meer dan twee woningen boven elkander zijn gelegen, gemiddeld 200 M3. per wo ning. Voor winkelwoningen wordt in het al gemeen alleen dan voorschot verleend, wanneer zij deel uitmaken van een wo ningcomplex. Een voorschot kan worden toegezegd voor den bouw van landarbeiders woningen met kleine bedrijfsruimte, mits. daarvoor geen steun krachtens de Landarbeiders- wet is verleend. In dit verband zij o.m. ver wezen naar de verzameling van land'ar- beiderswoning-typen, uitgegeven door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid (Volkshuisvesting). De gevels der woningen moeten voldoen aan redelijke eischen van welstand. Do woningen moeten voorts aan verschillende minimum-eischen voldoen. De minister behoudt zich voor verzoeken om voorschot te weigeren, wanneer de woningen, hoewel voldoende aan alle ge stelde eischen, naar zijn oordeel de draag kracht van de arbeidersklasse zullen te boven gaan. Overigens kan steeds zonder opgaaf van redenen een verzoek om voor schot worden afgewezen. De minister behoudt zich voor, bij be bouwing van in erfpacht uitgegeven ter reinen voorschot te weigeren, indien de erfpachtsvoorwaarden van dien aard zijn, dat daaruit een abnormaal risico voort vloeit. Voorschotten worden niet verleend voor woningen, waarvan de bouw reeds is aan gevangen op het tijdstip van het indienen der aanvraag, noch voor woningen voor den houw waarvan een bijdrage of premie is verleend. Bedrag der hypotheek. Het hed»ag der hypothecaire leening zal niet moer bedra gen dan 20 pet. van de geschatte verkoop waarde van liet voltooide gebouw (de waar de van den grond, zoo deze eigendom is, inbegrepen) met dien verstande, dat deze hypothecaire leening gezamenlijk met de op andere wijze verkregen eerste hypo theek niet meer zal bedragen dan 85 pet, van de bovenbedoelde waarde. Het bedrag der hypothecaire leening zal voorts, niet meer bedragen dan f500 per woning bij bouw op erfpachtsgrond en f 600 per woning bij houw op eigen grond De minister kan het maximum op een lager bedrag vaststellen. Voor de gemeente Amsterdam worden de genoemde bedragen met f 50 verhoogd. Duur van de hypotheek. De tweede hy potheek wordt verleend voor hetzelfde tijd vak als de eerste hypotheek, doch in geen geval voor langer dan 10 jaar. Indien de 1 termijn van de eerste hypotheek minder FEUILLETON HET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 20) Zonder iets kwaad te vermoeden, keek bij toe en kon een uitroep van verbazing nauwelijks onderdrukken, toen hij in het vrouwenportret de trekken van de blonde dame uit het hofje Louis XVI herkende.. Wat kon die sierlijke en betooverende persoon met René Lambert voor connectie hebben? In gepeinzen verslonden, legde -hij de photo weer in het boek en zette dit weer op de plaats, vanwaar hij het genomen had. Hij was nauwelijks hiermee klaar, of de deur ging open en René trad binnen: Mijnheer, ik bied u mijn verontschul digingen aan u te hebben laten wachten. Wilt u even in mijn werkkamer komen, daar kunnen we beter praten. Tortoran maakte een buiging en volgde Jen heer des huizes. Toen hij zich tegenover René Lambert 3n een goeden zetel op 'zijn gemak had ge let vatte de journalist dadelijk den aard Jer zaak aan. r* Ik heb gisterenavond, zeide hij, me- luffer Mieheline gezien en haar op haar aanvraag alles verteld, wat hier gisteren Voormiddag in tegenwoordigheid van het jioofd der Veiligheid en zijn trawanten is gebeurd. Daartegenover heeft ze me op de ifiogte gesteld van haar toestand ten uwen opzichte en ten opzichte van mijnheer Gaston Faverolles, op wien ik het intus- schen niet erg begrepen heb. Hij had dit in één adem gesproken en merkte op het aangezicht van mijnheer Lambert de volledige verbluftheid die deze onderging, aangezien een vreemdeling zoo goed op de hoogte was van zijn .persoon lijke aangelegenheden. Maar, mijnheer, ik begrijp niet, be proefde de jonge koopman tegen te strib belen. U begrijpt zoo goed, vervolgde Alfred onverstoorbaar, dat u me nog niet aan de deur hebt gezet en ge ook niet zoover gaan zult. Daarmede handelt u overigens ver standig, want ik ben gekomen als vriend en als bondgenootIk weet wat u hin dert.... U vraagt zich af hoe ik, gisteren reeds wist wat de Gazette de Paris eerst dezen morgen publiceerde in een artikel waarover uzelf verstomd waart, is 't niet? Welnu, zoek niet langer: ik hen: Alfred Tortoran, de opsteller van dit artikel en onder het voorkomen van hulpwerkman bij het nazien van den lift I. Nee, maar dat is straf! mompelde Lambert in de 'hoogste mate verwanderdL. Heel straf, dat geef ik toe, zeide Tor toran. Maar vandaag wil ik nog straffer zijn; ik verlang dan dat u me zegt wat eigen lijk „het rond-en-platte voorwerp van de afmeting van een. bord" is, dat dio arme Gardenois uit Berlijn heeft meegenomen en dat hem dromimels weinig geluk heeft bij gebracht De koopman bloosde lichtjes, terwijl hij antwoordde; iL_ dan 10 jaar bedraagt,doch na afloop wordt verlengd, kan een verlenging van den ter mijn ook van de tweede hypotheek in over weging genomen worden. Ook in geval van verlenging zal evenlwel de tweede hy potheek niet langer dan 10 jaar in totaal mogen duren. De gemeente geeft na het passeeren van de hypotheek-akte, aan het departement van financiën (generale the saurie) onverwijld kennis van den termijn waarvoor de hypotheek is verleend, en van den datum, waarop de termijn is ingegaan Na beëindiging van den termijn der tweede hypotheek is de gemeente in elk ge val gehouden, het door het Rijk verleende voorschot binnen 8 dagen in 's Rijks kas terug te storten. Aanvang en uitvoering van den bouw. Met den bouw moet een aanvang worden gemaakt uiterlijk drie maanden na den da tum der beschikking waarbij d.e hypo- thcekgelden zijn toegezegd. In bijzondere gevallen kan deze termijn worden ver lengd. Van den datum, waarop met den bouw is aangevangen, moet terstond wor den kennis gegeven aan den hoofdinspec teur voor de Volkshuisvesting. Deze ken nisgeving moet door of namens het ge meentebestuur worden gewaarmerkt. De woningen moeten met bekwamen spoed ten genoegen van den minister worden vol tooid. Voor de bepalingen inzake de wijze van aanvragen, rente en aflossing, vestiging van de hypotheek, alsmede de overige be palingen en voorwaarden, verwijzen, wij naar de St.crt. no. 160. Arbeidswet 1919 De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. beschikkende op een op 14 Augus tus 1924 bij zijn Departement ingekomen adres van den Bond van Verveners in Noord-Holland, van den R. K. Bond van Verveners in Noord-Holland, van den Neutralen Bond van Veenarbeiders, van den Christelijken Landarbeidersbond en van den R.K. Landarbeidersbond, daartoe strekkende, dat door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam in de veenderijen, ge legen in het vijfde district der Arbeids inspectie, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, arbeid mag worden verricht, heeft bovenbedoeld verzoek ingewilligd, met dien verstande, dat arbeid mag worden verricht als volgt: tot en met 11 October 1924 gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week; van 13 October'tot en met 15 November 1924, gedurende ten hoogste 8 uren per dag en 45 uren per week; van 17 November tot en met 20 Decem ber 1924 gedurende ten hoogste 6 uren per dag en 34 uren per week; van 22 December 1924 tot en met 3 Januari 1925 gedurende ten hoogste 6 uren per dag en 30 uren per week; van 5 Januari tot en met 7 Februari 1925 gedurende ten hoogste 6 uren per dag en 34 uren per week; van 9 Februari tot en met 14 Maart 1925, gedurende ten hoogste 8 uren per dag en 45 uren per week; een en ander onder voorwaarde: a. dat de arbeidstijd van genoemde ar- beiders tot en met 11 October 0 uur des voorrmiddag en 6 uur des namiddags, en in'het tijdvak van 14 October 1924 tot en met 14 Maart 1925 in zijn geheel, gele gen is tusschen 7 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags; b. dat in het tijdvak van 16 Maart 1924 tot en inet 15 Maart 1925 de totale werk- duur per arbeider hoogstens 2500 uren be draagt. Arbeidsbemiddeling Dg Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft, op diens verzoek, met ingang van 1 September 1924, eervol ont slag verleend aan den heer J. P. J. Assel- bergs Cz., als lid der bij Kon. besluit van 14 April iugestelde Centrale Commissie van Bijstand voor do Arbeidsbemiddeling, en voor het tijdvak van 1 September 1924 tot en met 30 April. 1926 benoemd tot lid dier commissie den heer mr. M. P. L. Steenherghe, directeur van Puijenbroek's Textiel Mij., te Goirle. Gemengde Berichtten Verbrand. De 47-jarige mej. O. M. R. geboren B. te Ik weet niet wat u bedoelt Komaan toch.U kunt niet liegen, mijn beste mijnheer.Luister naar me, ik (heb ik mijn artikel hoegenaamd niet op mejuffrouw Mieheline gezinspeeld, en 5 En u hoopt, door me met het breken van dat stilzwijgen te bedreigen, tot uw doel te komen? Neen, mijnheer, door deze schrikaanjaging zult u bij mij niets berei ken! René Lambert was woedend opgestaan. Tortoran bewoog zich niet uit zijn zetel U raadt verkeerd, mijn beste mijnheer, glimlachte hij, ik wilde u bewijzen dat ik, niettegenstaande mijn beroep waarbij de babbelzucht soms een hoofddeugd is, een geheim weet te bewaren.. En ik wou li nog mededeelen, dat ik er evenveel belang bij heb als u, de waarheid te ont dekken, en dat u er alle voordeel bij hebt, mij hierbij een handje te helpen. Want, indien u mejuffrouw Durand bemint, ik van mijn kant ben op mejuffrouw Garde nois verliefd. Een beetje kalmer geworden, nam René weer plaats en zeide, terwijl hij het hoofd schudde: Wat er ook van zij, mijnheer, ik kan u op uw vraag geen antwoord geven. Tortoran haalde de schouders op. f—1 Voor den drommel! riep hij uit, u zult me toch niet wijsmaken dat het slechts om het genoegen was ze te zien, dat u mijnheer Max Rurand, op wien u boos waart en met hetn, den persoon „die in zeer nauwe betrekking tot do regeering staat", .hebt doen hier komen! Hij had dien zin op goed geluk af uit gesproken, om te zien welken invloed hij Haarlem geraakt^ bij het waschen van handschoenen met benzine, terwijl in <Je nabijheid een brandend gascomfoor stond, in brand. De vlammen werden door spoe dig toegeschoten hulp gebluschb. Met ern stigs brandwonden werd zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar zij Zaterdag aan de gevolgen is overleden. Auto tegen een trein. In de omgeving van Bergen (N.-H.). reed Zaterdagmiddag een personenauto tegen een trein. Men had wel hooren bellen, doch kon niet tijdig genoeg remmen. De inzit tende heer en dame bekwamen geen-letsel, doch de 5 kinderen werden alle gewond, waarvan één vrij rqstig, dat in een nabij gelegen pension werd binnengebracht, waar heelkundige hulp werd verstrekt. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 2 is in ^le Brugstraat te Breda een ernstig ongeluk gebeurd. Een Ford-automobiel, be stuurd door den 17-jarigen L. de B., uit Aalst, die niet voldoende reebts hield, reed tegen een groentewagen van den 42-jarigen koopman S. De wagen vloog het trottoir op^n overreed daar den eigenaar, die le vensgevaarlijk gewond werd. Met een drie- voudigen bekkenbreuk is 'hij naar het St. Ignatius-ziekenhuis vervoerd. Bij heb viaduct op den Haagschen straat weg had een ernstig ongeval plaats. Des nachts reed een auto met twee cadetten en twee dames langs bovengenoemden weg. Daar de personen met de situatie van den weg niet op de hoogte waren en zij op het rijwielpad terecht kwamen, reed de auto tegen een op dien weg liggenden wals, met 'het noodlottig gevolg, dat 't geheele voor ste gedeelte van den auto totaal vernield werd. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor. Een woesteling. De expediteur V. de B. had een familie van Bussum naav Den Haag verhuisd. Maar de rekening, die 'hij er over indiende, was, volgens de familie, veel te hoog. Men kwam overeen, dat, daar de familie Zondag een bezoek aan oude kennissen te Bussum zou brengen, V. d. B. dan daar zou komen om over de rekening tc spreken. Zondagmid dag nu vervoegde dc expediteur zich hij be doelde familie aan de Mecklenburglaan. De besprekingen hadden echter niet 'het ge- wenschte resultaat. De expediteur maakte zich 'hierover zoo woedend, dat hij zijn schuldenaar aanviel en zoodanig sloetr, dat de man bewusteloos bleef liggen. Diens echtgenoolc, die haar man wilde helpen. gaf.de woesteling een stomp in den buik, zoodat zij een dubbele, breuk bekwam. De familie, in wier 'huis het tooneël zich af speelde. wilde de politie opbellen, doch de woesteling kwam op het telefoneerende meisje aan. sloeg baar de.n hoorn uit de hand en rukte bet telefoontoestel van den wand. Op het gestchreeuw en tumult werden de overburen oomerkznam. Dezen telefo neerden om politie-assistentie. Toen de politie verscheen had V. d. B. reeds de vlucht genomen; hij bleef den ge- "heelen dag onvindbaar. Hij werd Maandag in ziin woning eer-r- resteerd. Dc toestand van het mishandelde echtpaar is zeer ernstig, hoewel niet levens gevaarlijk. Zii mogen echter niet naar Den Haag worden vervoerd. Luchtballen gedaald. Gisteravond omstreeks kwait voor negen zoo meldt het Nieuwsblad van het Zuiden daalde in da Korvelsche Schijf te Tilburg een luchtballon, waarin twee passagiers. M. V. en zim ec'htgenoote S. v. d. B. uit Rijssel die verklaarden, door omstandigheden tc hebben moeten dalm.- 's Namiddags om 5 uur waren zij te Rijs sel opgestegen, ter gelegenheid van een ballon-wedstrijd, De ballon werd ingepakt en naar het station vervoerd. De passagiers keerden terug. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Men meldt uit Vlissingen: Een vrouw te Ylissingen, was sedert eeni- gen tijd lijdende aan ee,n borstkwaal en is daarvoor sinds drie maanden onder behan deling geweest van een natuur-geneeskun- dige, zekeren B., die te Rotterdam een in- richting moet 'hebben voor natuurgenees wijze en o. a. ook op gezette tijden spreek uur houdt te Middelburg. UIT DE RADIO-WERELD Wat er vnr.avontf te hooren Is 5.05 uur. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 5.20 uur. 5 WA (Cardiff) 350 M. Vo caal en Instrumentaal Concert 5.20 uur. Brussel, 265 M. Concert. 5.50 uur. Berlijn. "430 en 500 M. Con* cert. 6.30 uur. FL (Eiffeltoren) 2G00 M. Con cert. 7.50 uur. 2 BD (Aberdeen) 495 M. Con cert. 8.05 uur. 5 WA (Cardiff) 350 M. Con cert, o.a. Welsche muziek voor Wembley. 8.20 uur. 2 LO (Londen) 365 M. Zang, voordracht en concert, o.a. fragment uit „Carmen". 8.20 uur. 5 IT (Birmingham) 475 M. Uitvoering van een tooneelspel in 3 bedrijven. 8.20 uur. 5 NO (Newcastle) 400 M. Concert en voordracht, o.a. fragment uit „Mignon". 8.35 uur. 6 BM (Bournemouth) 385 M. 'Concert. 8.35 uur. 5 SC (Glasgow) 420 M. Con- cert en Toon eel. 8.35 uur. Brussel, 265 M. Nieuws en Concert. 9.20 uur. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Avond, gewijd aan Edmond Rostand. 9.20 uur. Berlijn, 430 en 500 M. Con cert. 10.20 uur. SFR Dansmuziek. Deze natuurgeneeskundige vrragt als honorarium van f 20 tot f 40 per visite. De vrouw, die hij te Vlissingen onderhan den had, is Vrijdag jl. overleden. Begin Augustus moet de natuur-genees- kundige bedoelde vrouw geadviseerd Heb ben een pas geboren hondje den hals af te snijden en het diertje dan or middellijk open te snijden en daarna het hondje cp de wond te leggen en het daarep 24 uur te laten liggen. De:é raad moet werkelijk opgevolgd zijn. Het resultaat is geweest, dat de vrouw, na een ontzettend lijden, zonder verder eenige medische hulp te heb ben ontvangen, 5° overleden. Het-lijk van bedoelde vrouw is door da politie in beslag genomen, terwijl de na tuurgeneeskundige Zr,terdag te Rotter dam js gearresteerd en naar Vlissingen is overgebracht. De auto-c!iefstal te Valkensvvaard. De steltloopers, die in verband met den auto-diefsta' te Vaikenswaard waren gear resteerd. hebben aan ,-hefc Volk" meege deeld, dat zij, na Zaterdag verhoord to zijn door den rechtercommissaris te Den Bosch, op vrije voetcD zijn gesteld omdat gebleken was, dat zij met deze zaak niets uitstaande hebben. Inbrekers aan het werk. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoorgebouw Hesxengracht 453. Ie Amsterdam. Zij zijn binnengekomen dcor een ruit- te verbreken in het naastliggende gebouw, waar de Berlitz-schocl gevestigd is. Door 'het trappenhuis kwamen zie op het dak en konden van daar gemakkelijk overstappen naar het kantoorgebouw. Hier zijn ze or> alle '.erdiepingen geweest en bij de drie firma's, die er gevestigd z.ijn, heb ben zij "een onderzoek ingesteld naar geld en geldswaarden. Er zijn op dc derde, verdieping en in heb -sr.usterrain een brandkast on en ge broken. Dio arbei 1 heeft, de moeite niet geloond, want hoofdzakelijk waren er boeken inge- bergon. Een klein bedrag aa.i geld en enkele effecten, waarvan da nummers be kend zijn. werden meegenomen. Vermoedelijk is door deze onger.oode be zoekers haastig gewerkt, want veel waar de hebben ze laten staan, zelfs een porte feuille met geld werd vergeten. De derde brandkast behoefde niet niet te worden geforceerd. De sleutel stak op het slot. Wie de daders zijn. is onbekend. Ze hebben zeer netws gewerkt en niels, zooals in den regel gebruikelijk is, bevuild. De politie tast nog in het duister. Verduistering. De recherche te Haarlem heeft een kan toorbediende an gehoiidènwonende al- op René zou teweegbrengen. Deze was op geschrokken. Eh wat? Wist u dat ook? Natuurlijk! En u ziet wel dat ik ook hiervan in mijn artikel niet heb gespro ken! Ik stel me voor dat, wanneer u deze twee mannen, die geen tijd te verliezen hebben, stoort, het wel is om hen mededee li-ng te geven over een belangrijk document en niet om ze bijvoorbeeld op een liedje van uw gramophoon te vergasten! De laatste woorden waren in den geest van den dagbladschrijver slechts een scherpe zet. Maar hun uitwerking was ver bazend. René ontstelde hevig. Terzelfder tijd waren in een seconde zijn gelaatstrek ken geheel in verwarring. Hij opende den mond alsof hij spreken wou. Dan deed hij hem weer dicht, zonder een woord te zeg gen Tegenover deze gejaagdheid, werd Tor toran plotseling door de opflikkering van een bovennatuurlijk inzicht bestraald. Verduiveld! riep hij bij zichzelf uit, wat dom!Dat is 'het, precies! Waar om heb ik dat niet eerder gesnapt?.Het rond-en-platte voorwerp is.een phono- graafpïaat!En het bewuste document wordt „gesproken" in plaats van geschre ven te zijn. Hij was opgestaan en Ifthe^rschte René Lambert, verpletterd. Welnu, ja'- gaf deze ten slotte toe. De journalist zegevierde. "Wat eenprach tig artikel zou hij opstellenl.Maar de koopman smeekte: Ik hoop, mijnheer, dat u ook hierin, de stipste geheimhouding die met uw be roep overeen te brengen is, zult bewaren. De grootste ongelukken zouden uit een vroegtijdige bekendmaking kunnen voort spruiten. Manr waarover gaat het dan eigen lijk? Welke geduchte woorden zijn in dat was geprent? Helaas! ik wilde dat ik ze zelf kende 's Middags te Parijs gekomen, heb L te vergeefs gewacht op Gardenois die d< plaat had en ze ine persoonlijk moest overhandigen; en toen hij eindelijk om z 3 uur binnenkwam, was het, om dadeli.x daarop in de omstandigheden die u kent, te verdwijnen. Maar wat dan toch, hernam Torto ran met klem, als u me overtuigen kunt Wan de noodwendigheid, het bestaan v u dit zonderling document niet tc onthul len, zeg me dan ten minste met eenige woorden wat het betcckent en weike mach tige stem den indruk op de gramophoon- piaat heeft gemaakt! René Lambert scheen een oogenblik te aarzelen, nam dan een plotseling besluit en verklaarde: Nu, alles wel beschouwd, u lieht ge lijk. Om do stilzwijgendheid te bewaren, is het noodig dat u weet Hij verzamelde zijn gedachten en sprak dan met een stem, die soms door de ontroe ring werd gesmoord: (Word. vervolgi).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3