15e Jaargang. MUtmB&G 18 AUGUSTUS 1924 No. 4539 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN De Londensche Conferentie geslaagd. 3)c £jzidóob<i &owïa^iï DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12750 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 2onddgsblad 9 ct. OH blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen f TEL. INT. ADMINISTRATIE <535 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 v' POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenlISn 30 eent per rage* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het :i dubbele van het tarief berekend. a Kleine adverlenffën, van ten hoogste 80 woorden', waarfq betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ve?« huur, koop en verkoop 10.50a Het protocol (geteekend. DUITSCHLAND TELEURGESTELD. MARX DREIGT MET RIJKSDAGONTBINDING. Zaterdagavond, eenige minuten voor 9 uur is het protocol geteekend. De confe rentie is daarmede geëindigd. Dit is de eerste conferentie na den ooriog, welke is geslaagd. De mededeeling der aan vaarding aan Her riot Het Duitscke besluit om de geallieerde voorwaarden te aanvaarden, dat feitelijk onder protest werd genomen, is 'op merk waardige wijze aan de Fransche delegatie medegedeeld. Verscheidene malen in den nacht van Vrijdag had de Rijkskanselier telefoongesprekken met president Ebert te Berlijn. Om 4 uur Zaterdagmorgen kwam men overeen, dat de aanvaarding neerge legd zon worden in een formule, waarin er de nadruk op werd gelegd, dat de Duitsckers de voortgezette bezetting van het Roergebied als onwettig beschbuwen. Een secretaris werd met dit document door de Duitsche delegatie naar het Hyde Park Hotel gezonden, waar de Fransche dolegatie vertoefde. Hij had opdracht om het stuk onmiddellijk aan den Franschen premier te overhandigen. Het werd naar de kamer van Herriot gebracht, die in diepen slaap was. Hij werd wakker ge maakt, las het antwoord en verklaarde: „O ja, dat heb ik wel verwacht, inaar ik had niet gedacht dat het zoo gauw zou komen". Daarna viel hij onmiddellijk weer in «laap. Pas om 10 uur Zaterdagmorgen werd het Duitsche antwoord aan den secretaPSr-generaal van do conferentie niedegecftcld. Een verklaring der Duitsche delegatie De Duitsche delegatie gaf de volgende «fficieele verklaring aau het „Central News": „Wij zijn buitengewoon, ja, ten diepste mogelijk om de noodige wetten door den Rijksdag aangenomen te krijgen, doch zulks slechts met een kleine meerderheid. Onze minister zal er den leden van het parlement op wijzen, dat wij in de nood zakelijkheid verkeerd hebben, ons te on derwerpen aan force majeure en dat wij thans slechts op een spoedige ontruiming van het Roergebied kunnen hopen omdat, wanneer de tijd komt voor de emissie van de leening aan Duitschland, de bankiers tusschenbeide zullen komen en zullen aan dringen op een spoediger militaire ont ruiming." De teekening Augustus 1925 ontruiming Zaterdagavond te half zeven kwam de laatste voltallige zitting der conferentie bijeen, om aan te hooren de algemeene tekst van de getroffen overeenkomst. Het protocol werd voorloopig alleen door Mac Donald geteekend en door de secretarissen der delegaties. De definitieve onderteekening van alle overeenkomsten zal op 30 Augustus plaats hebben, waarbij men uitgaat van de vee- onderstellin"- dat alle in aanmerking ko mende parlementen de overeenkomsten dan zullen hebben goedgekeurd. Terstond na de definitieve onderteekening zullen er-, Franschen Ruhrort en Dortmund ontrui men. Op. denzolfden dag zullen alle ge meenten^ en districten, die buiten hol Roergebied en huiten het bezette gebied in verband met de Roeractie bezet zijn, ont ruimd worden. Het Fransche en Belgische spoorwegpersoneel wordt onvoorwaarde lijk teruggetrokken De algemeene militaire ontruiming van het Roergebied is bepaald op Augustas - 1925. Dc houding van den rijksdag Met ontbinding'gedreigd De Rijksdag zal Donderdag bijeenkomen om over de Dawes-wetten te beslissen en de regeering te machtigen, het Londensche protocol namens liet rijk te teekenen. In de kringen der Duitsche delegatio rekent men stellig op de aanneming van de Da wes-wetten. De Duitsche rijkskanselier Marx heeft voor het einde van de conferentie aan de geallieerden medegedeeld, dat hij niet zai aarzelen, om den Rijksdag te ontbinden, wanneer voor de Dawes-wetten niet een meerderheid van twee derden wordt be reikt. Wat zullen de p a r t ij e n doen? Do Duitsch-nationalen verklaren zich tegen het acc.oord, daar het op verscheide ne essentieels punten in strijd is met de eischen dezer partij en naar hun meening ook in economisch opzicht geen verbete ring brengt. Voor zoover men op het nnrrr*-**1^"*t—] -tfaTsöcbaal-democraten, demo craten en centrum de regeering zullen steunen. De houding van de Duitsche Volks partij staat nog niet vast. Wel schijnt zij zich tamelijk achter Marx en Slresemann te scharen, maar zij laat zich nog niet uit over den parlementairen weg, dien zij zal gaan. De amnestie De overeenkomst in zake de amnestie is Zaterdag eveneens geteekend. Zij bevat, behalve de bepalingen omtrent de amnes tie en den terugkeer der verbannenen, nog de volgende punten: De Rijnlandovereen komst en do a.lgemeene organen van het landsbestuur treden weder in werking. Dc binnen-tolgrens wordt opgeheven, evenzoo de verkeersbelemmeringen tusschen het bezette en onbezette gebied. Het douane- beheer, het beheer der in- en uitvoerrech ten, het staatsboschbeheer en dat over de domeinen wordt weer aan de Duitsche overheid overgedragen. De Fransch-Bel- gische regie over de spoorwegen wordt op- gekeven. BUITEGSLAÜD Duitschland. Een meerdenaar van Erzberger gearresteerd. Schulz, een der moordenaars van Erz berger, is op een Hongaarsch landgoed ge arresteerd. Yougo-Slavië. De politieke crisis. Zelfbestuur van Kroatië? Naar de „Politicia" mededeelt, is de - Joegoslavische regeering voornemens aan Kroatië autonomie le verleenen. Prins Paul Karageorgewit^j zou dan tot SMiderkoning van Kroatië benoemd worden Een aanslag op Radits. Terwijl Radits te Zagreb in oen gesloten bijeenkomst een causerie hield over zijn indrukken van Rusland, heeft iemand ge tracht hem met een dolk te vermoorden. Radits' parlijgenooten wisten den aanslag te verhinderen en lieten den man arres teeren. Hij bleek lid te zijn van do Servi sche Zwarte Hand, die besloten had Ra- fiils uit den weg te ruimen om de eenheid ian het land te redden. r-r Italië r~ Het lijk van Matteolti gevonden. Tusschen Scrofano en Castelnuovo, op ongeveer 22 KM. afstand van Rome, na/- bij de plek, waar dezer dagen een kleo- dingstuk van Matteolti werd gevonden, hebben twee politiehonden een daar be graven en reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk ontdekt. De autoriteiten hebben zich onmiddellijk derwaarts begeven, om te onderzoeken, of dit het stoffelijk overschot van Matteolti is Volgens de bladen is het nabij Scrofano gevonden lijk zoo goed ajs onherkenbaar. Oud-afgevaardigden zouden aan een gou •den snijtand liet lijk van Matteotti erkend hebben. Het lijk was bedekt met een laag aarde van nauwelijks 20 centimeier. Transjordanië. Hevige gevechten in Transjordanië. Een overval van Wahibi's. Uit Caïro wordt gemeld, dat er ernstig gevochten is in Transjordanië, waar 350Ö Wahilib's de dorpen .van «den stam der Beni Salcr overvielen en platbrandden, waarbij vele menschen werden gedood. De Beni Sakr wisten naderhand de na hun euveldaad weggetrokken Wahibi's op 40 mijl bezuiden Amman te achterhalen, waarna zich een nieuw gevecht ontspon. De Wahibi's zijn bestookt .door lommen uit Engelsche vliegtuigen. Afghanisian. Weer een revolutie in Afganisfan. Een nieuwe troonpretendent. Het Russische persgezantschap meldt, dat in Afgauislan plotseling een nieuwe revolutie tegen den emir is uitgebroken, in weerwil van het feit, dat zijn positie zich in verband met de door hem teDjirga bijeengeroepen volksvergadering, heeft verbeterd. De rebellen hebben 'n nieuwen troon pretendent aangewezen, die-vele jaren in Indisch en dienst heeft doorgebracht. De verbinding tusschen Kaboel en de regeeringstroepen is gestoord. Onder de buitenlanders heerscht een paniek. BiÉ^NEULfiHD 21 LIMBURGSCHE KATHOLIEKENDAG. De 21ste Katholiekendag te Maastricht ging gepaard met de viering van het 20- jarig bestaan van de R.-K. Werklieden- vereenig ing „St. Joseph". Een groote al gemeene biddag door de stad ging den Ka tholiekendag vooraf Nadat Vrijdag le 9 uur'een solemneela H. Mis in dp. r>arnahifll.-fuilr..po» i'' rrgaueinifgg gehouden Daarna trok te half twaalf de O. L. Rusland. De toestand in de gevangenissen. 45% der gevangenen tuberculeus. Volgens mededeelingen van de sociaal- revolutionairen zijn de toestanden in de Russische gevangenissen aan de Witte Zee ondragelijk. Vijf en veertig percent der politieke ge vangenen zijn door tuberculose aangetast. Drie gevangenen werden krankzinnig, Daar de gevangenissen op de Solowetz- ki-eilanden overvol waren, is thans een nieuw concentratiekamp gevestigd op een nog Noordelijker gelegen eiland. Do ge vangenen." zijn er overgeleverd aan al de verschrikkingen van den Pool-winter. Een delegatie van do sociaal-democrati sche arbeiderspartij van Rusland heeft de aandacht der vakvereenigingsinternatio- *^le op deze aangelegenheid gevestigd. •1 De Russische wapensmokkel naar Bulgarije. 'Aan boord van een bark uit Sebaslopol, welke in de buurt van een kaap Emineh (Zwarte Zee) in beslag genomen werd, is een groote hoeveelheid wapenen en muni tie gevonden. Een. groot gedeelte van de lading was reeds gelost. In verband hier mee zijn verscheidene personen gearres teerd. t - Vrouwe Processie uit. Achter liet Aller heiligste schreden Z. D. H. Mgr. Schrij nen, de Minister-president, de Commissa ris der Koningin, de leden van Gedepu teerde Staten, de burgemeester van Maas tricht en andere geestelijke en wereldlijkea autoriteiten. Te half drie werd door de verschillende R.-K. Bonden een stoet gevormd, die voor Z. D. H. Mgr. Schrijnen een défilé op het Vrijthof hield. De Bisschop sprak aau hel slot de deelnemers toe. Hierna werd de algemeene vergadering gehouden. De openingsrede sprak Mr. E. J. H. Jaspar. Dr. Felix Rutten hield de feestrede met het onderwerp: „Limburgs trouw". Hij ontwikkelde met historische bewijzen het betoog dat Limburg altoos trouw is geweest aan God en trouw ook aan Oranje. 1 Historisch verklaarde hij waarom Lim burg vroeger meer in genegenheid georiën teerd was naar het Zuiden; doch dank zij het streven van Z. D. H. Mgr. Drehmans z.g. erï den oud-gouverneur jhr. Ruys de Beerenbrouck, liet thans zijn liefde moer uitstrekte naar het Noorden. Zonder liefde is trouw niet bestaanhaar, en dat Neder land op den trouw van Limburg rekent, is schitterend gebleken "in 1918, toen zijn zonen gezonden werden naar'het Noorden des land, voor de oproerige elementen, die het' Huis van Oranje en het wettig gezag bedreigden. Na deze feestrede, die meermalen met applaus was onderbroken, nam jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck het woord, om nog eens to onderstreepen het onderwerp van den dag: „Eerbied in Gods Huis". Vooral wees hij op de kleeding der vrouw. Geen enkele stand heeft het recht om den eer bied jegens God te krenken en vooral mo gen hier de hoogero standen, in hun dure verplichtingen om een goed voorbeeld te geven, niet te kort schieten. Vooral deze laatste woorden werden met een krachtig applaus en een levendig hoorah begroet. Op U vooral doe ik, aldus spr., een be- crep, leden van Jong Limburg en opgroeien de geslachten, die straks uit onze handen do vaan zult overnemen om haar verdef te dragen in een toekomst, die zal wezen, wat gij er van maken zult. "VVeest niet voor die toekomst zonder beteekenis, leeft niet bewegingloos in een van pleizicr verza digd bestaan, maar kent de inspanningen en de vreugd van het offer, behoudt door uwen socialen arbeid uwe worstelingen en uwe niet. aflatend© wilskracht. Limburg voor Christus 1 Limburg voor Christus' Limburg met al de krachten die de Schepper zoo rijkelijk in den Limburgsclien geest heeft gelegd, gelijk Hij do vruchtbaarheid hoeft gelegd in Zijne landschappen, de rijkdommen in Zijnen bodem; Limburg met zijn gastvrij volk, dat in den oorlog Duit schors en Bel gen opnam en verpleegde gelijk liet in vrede den Belgischen minister Hellepulte en den Duilschen afgevaardigden Trim- born op de Limburgsche Katholiekendagen het Evangelie liet, verkondigen van Hem, hij Wiens geboorte het recht en de vrede elkander hebben omhelsd. Limburg voor Christus! en dit Christe lijk Limburg voor Nederland! waarlijk, ik ben er fier op, die leuze op dezen Katho liekendag te mogen aanheffen, nu het een Nederlandsche eer is Limburger te zijn, sinds Limburg aan Nederland het meest populaire lied heeft geleerd. Want onze Limburgsche soldaten zongen dat lied in dreigende dagen ook hoven den Moerdijk en wat zij zongen was: „Limburg mijn Vaderland". En ik weet, dat ik eene gedachte vertolk, van de hoogste kerkelijke en wereldlijke waardigheidsbekleders, die ik in deze luisterrijke vergadering begroet, tot den geringsten bewoner van Nederlandsch Limburg', indien ik uit naam van het na tuurrecht, het geschreven recht, het natio nale en internationale recht, ja, van alle rechten, die in de menschelijke wetten en veel dieper in de menschelijke harten zijn gegrift en eindelijk uit naam van het zelfbeschikkingsrecht, waarop zich zeker onrecht heeft durven beroepen, indien ik zeg ik de aanmatiging die gij, land en gewesfgenoolen, in een zorgvollen tijd zoo fier hebt weerstaan, beantwoord met dien. éénen uitroep: Limburg bij Nederland In den critieken tijd, waarop ik doelde, heeft men buiten onze landsgrenzen de reis van Neerlands Vorstin naar deze stad, genoemd een afscheidsbezoek, wijl de Lim burgers niet meer wilde weten van kroon en troon der Oranjes. Limburgs antwoord toen en heden is: „Niemand beveiligt meer onze geliefde Oranje-Koningin dan wij, Limburgers, die Haar dragen in onze harten, gereed Haar te dragen op onze handen, onze armen, onze schouders, gelijk iedere ware Lim burger zich gereed houdt om met lijf en leden Maastricht te verdedigen en te hou den als Hare hoofdstad van Nederlandsch Limburg slot*fh feêlT Z. D. H. Mgr. Schrijnen zijn bisschoppe- lijken zegen te geven. Deze vergadering werd door een viertal •zangnummers van het koor van St. er- va as opgeluisterd en aan het einde klonk indrukwekkend het; „Aan U, o^ Koning der Eeuwen", door allen gezongen, langs de gewelven van dien eerbiedwaardigen St. Servaas. 1 Dit nummer bestaat uit twaï bladen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS, BUITENLAND De ccnferentie te Londen geëindigd Or.t< ruiming van de Roer cp Aug. 1Q25 vastge steld. Men verwacht, dat de rijksdag de noodige wetten zaj aannemen, anders ziet Marx nïel tegen ontbinding op. De Duitsch- nationalen tegen het accoord. Het lijk van Matteotti gevonden. Een nieuwe revolutie in Afganisian. De laatste schikkingen ter Londensche conferentie. De geallieerden zullen alge meene wapenbeperking ter Vclkenbcnds- vergadering voorstellen (Telegrammen). BINNENLAND Een vriendschapsverdrag tusschen Ne derland en Turkije. Het ontslag van mr. Fock als Gouver neur-Generaal onjuist? De 21e Limburgsche Katholiekendag. doen, overnemen, zoodat de Emigratie C'eu trale Holland thans met volle kracht aan het werk kan gaan. In eere hersteld. Het. besluit van den gemeenteraad vait Jutphaas tot ontslag aan den secretarie dier gemeente is. naar het V. D.-bureau meldt, door Ged. Staten der provincie Utercht niet goedgekeurd. Dit besluit werd evenals het voorafgaande tot schor sing yan dezen functionaris niet genomen Kopingin in de provincie Utrecht, heefb 'het eereïidmaatschap van de Vereeniging tot het. 'houden van Jaarbeurzen in Neder land aanvaard. De gewone audiëntie van den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen zal op Donderdag a«. niet plaats 'hebben. J Nederland en Turkije. Een vriendschapsverdrag. Volgens een Belga-telegram zijn de Ne derlandsche en Tnrkscho afgevaardigden Vrijdag te Angora tot overeenstemming ge komen inzake een vriendschapsverdrag tusschen beide landen. De tekst van heb verdrag dat Zaterdag zou worden ondc.r- teekend werd opgesteld. Het ontslag van Mr. Fock als Gouverneur-Generaal, Naar aanleiding van het ook door ons vermelde 'bericht van het ,.Hbld.", dat mr. Fock het volgend jaar als gouverneur-ge nei aal van Ned.-Indië zou worden opge volgd door mr. R. A. Zimmerman, ver neemt de N. Ct. uit mededeelingen, welker juistheid niet valt te twijfelen, dat bedoeld bericht als onjuist moet worden ge qualificeerd. Er is niets van beke.nd, dal mr. Fock van plan is weg te gaan eer zijn tijd om is. Hij is nog slechts sedert Maart 1921 in functie en de meeste gouverneurs- generaal blijven 5 jaar aan, zooals de liee- ren Van Limburg Stirum en generaal van Heutz, terwijl de heer Idenburg zelfs 7 jaar i'u functie bleef. Wat den heer Zim merman betreft, kan worden opgemerkt dab zijn naam reeds dikwijls in verband met heb gouverneur-generaalschap i noemd, zelfs al voor de benoeming van mr. Van Limburg Stirum. 'Gouden en zilveren werken. In afwijking van het K.B. van 26 Nov. 1901, laatstelijk gewijzigd, worden voor de buitenlandsch© gouden werken, die op gehalte moeten worden gestempeld, vast gesteld de merken, omschreven in de pa ragrafen 4 en 5 van artikel 4 van dat be sluit. Dit besluit tre.cclt in werking met in gang van den lsten September 1924, met ingang van 20 Juni 1924, houdende nadere bepalingen omtrent den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. De Emigratie Centrale Holland. Het Tijdschrift van do Ned. Maat schappij voor Nijv. en Handel bericln thans officieel, dat de weigering van het voorgesteldo subsidie door den gemeen teraad van "Rotterdam aan de Emigratie Centrale Holland, waardoor ook de reeds toegozegde bijdragen van Amsterdam, Den Haag en "Utrecht- conform dc afspraak vervielen, geen verandering brengt in de financiën van de Centrale. De Regeering is bereid gevonden, om het aandeel der .gemeenten 75,000) door den Jdtaat te VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Seriewedslrijden S. N. A. In de finale van de serie-wedstrijden van S. N. A. te Stompwijk werd het vier de elftal der R.K.S.V. „Leiden" eerste prijswinnaar. Het elftal won door S.N A. met 1O te slaan, een fraaien wisselbeker en een lsien prijs. De tweede prijs werd dus behaald door S.N.A., de derde duor Blauw Zwart II uit Wassenaar. L. F. C. I—R. V. C. I 2—3. Deze gisteren voor de nederlaag-serie ge-s speelde wedstrijd was het aankijken wei-» nig waard. L. F. C, "Svas zeer onvolledig ei» verloor met 23. G. V. B. Bestuursfuncties. Het bestuur van de Goudsche Voetbals bond, dat in de jongste vergadering werd samengesteld uit de heeren J. Bei jen. H. M van Triet, Cr. van Tilburg, P. Ver-i kaaik, D. M. de Vries. Visser en Schuur* man, heeft in een gehouden bijeenkomst tot voorzitter gekozen de heer D. M. de Vries, Gouderak. Als secretaris zal de heer G. van Tilburg optreden, die tevens belast wordt met de competitie. De heer H. M. van Triet verklaarde zich bereid het pen^ ningmeesterschap op zich te nemen. GroningenAmsterdam. De voetbalwedstrijd Groningen—Ampler-» dam eindigde in een overwinning der hoofdstedelingen, die door Siebelus voor ae rust de leiding namen. Na de hervatting bracht Valencia den stand op 2 O, waar de het einde kwam. De Groningers, die, door het bedanken der Be-Quick-spelers, uitgezonderd Rambonnet, .zeer verzwakt waren, hebben het den Amsterdamscben: doèlverdediger Van Hecsvvijk nog danig lastig gemaakt. Voor den aap vang van den wedstrijd werden De Na Ir is en Telzner door de res pectievelijke honden gehuldigd voor hun kranige prestatie in hel Nederlandsche e.i- lal ter Parijsche Olympiade. J Als blijvend aandenken werd hor. l.o vendien aan het diner een bronzen beeld]a aangeboden. A'dam: Groniii; stand is nu: «sp gw f> 3 5 2 zei. verl. v.t. put. gom. 1_ 2 10— 9 0 1 3 0—10 4 0.8a

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1