VOOR DE VROUWEN. Kout te griffelen, Trant voor hem sïak er niets bijzonders in. Een paar inscripties, reeds meerdere eeuwen bekend, koelen nu eens van Lei- d e r d o r p (Roomburg), dan weer van K a t w ij k (Brittenburg) afkomstig, doek kunnen ook wel te Voorburg (Arentsburg) voor den dag zijn geko- men. Hoe dit nu wezen moge, zij getui gen in ieder geval van de aanwezigheid der Romeinscke legioenen in deze stre ken. Te Hat w ij k-b innen lag een Ro- meinscke nederzetting van af ket midden van de le eeuw en daarna, gelijk de daar gevonden stukken aardewerk verraden, evenals, twee dakpannen, één met ket vlootstempel C G P F, de andere met ket merk E G enz. Bij opgraving bleek ket eek ter niet mogelijk, meer omtrent deze nederzetting te weten te komen. Scherven en resten van een onderkei- den muur bewijzen, dat er ook te Al- f en op de plaats der Protestantsckc kerk een Romeinscke nederzetting moet hebben gelegen.. Een aantal Romeinscke scherven wijst op de aanwezigheid van een nederzetting in dien tijd ten "Westen van Zwammer- d a m op den z.g. Hoogen Burcht. Gouden munt van keizer Trajanus, met vele andere munten en waarschijnlijk ook met Romeinscke fragmenten, werd gevon den te Woerden. Op de hoogte bij de M e e r n zijn even eens een aantal Romeinscke fragmenten gevonden. Merkwaardig is ook. dat in de H a a r- lemmermee r enkele stukken Ro- meinsck aardewerk zijn gevonden. In een oude rivierbedding in de Haar lemmermeer, tegenover het bed van de Aa, is een kolossale massa (naar schat ting meer dan 12000) kleine Romeinscke koperen muntjes van 4e eeuwscke keizers gevonden, blijkbaar eenmaal in een zak verpakt, welke van een schip schijnt te zijn verloren; een aantal van deze muntjes is tentoongesteld. Bij Cronestein onder Zoeterwoude werd in het verlengde van de Vliet een Romeinsck kouten schip gevonden, het welk geheel werd vernield, doch waarin ook een paar stukken aardewerk werden aangetroffen. Ze zijn een kostbaar getui genis voor het verloop van dezen water weg. Ten slotte is in deze buurt bij Val kenburg een belangrijke Romeinsche nederzetting te vermelden, in welke een onderzoek reeds eenigen tijd aan den gang is, zonder dat de juiste aard nog precies is vastgesteld. Zeer belangrijke vondsten van Romeinsch aardwerk uit de le tot zeker de 3e eeuw wijzen op het belang dezer plaats. Reeds vroeger zijn onder Rijns burg grafvelden blootgelegd en toen werden ge vonden een verbazend groot aantal Fran kische urntjes van typisch spitsbuikig model van rossige of grijsgrauwe aarde en met ingedrukte ornamenten versierd. Ze zim _ka r akipjcbsligV„ .jznnti_ iji/1 ben een aantal ruwwandigo kannen en meer cylindervormige urnen met rand voor, welke feitelijk nog geheel het Ro meinsche model vertoonen, gelijk het nog tot de 7e eeuw voortleeft. Uit ditzelfde grafveld van Rijnsburg is ook een groot aantal versierselen afkom stig, waaronder de belangrijkste zijn: Snoeren van Frankische kralen uit ge kleurde glaspaste gevormd. Gouden gesp met sierplaat, versierd met ket typische Frankische slingerornament en met inge legde glassteentjes. Sierplaatje, versierd met ingelegd glas. Broche van rood glas, in lood gevat. Groote kraal van barn steen. Gewichtje van brons, vierhoekig met er in gegrift het Christelijk kruis. Speciaal in de Saksische urntjes hier wer den fragmenten van beenen kammen ge vonden. Een eind westelijk van Rijnsburg, tus- schcn Katwijk binnen en Katwijk buiten, lag een tweede Frankisch grafveld. Hier werd een groot aantal skeletten gevon den in vierhoekige kuilen, waarvan fo to's aanwezig zijn. Twee van deze skelet ten zijn tentoongesteld, juist zooals ze gevonden werden, het ééne geheel zonder bijgaven, het andere, dat van een krijgs man, met het grooto zwaard, de spalha, in zijn arm, de speer aan zijn schouder en boven bij het hoofd het typische Fran kische glazen drinkhekertje zonder voet. Meerdere zulke glazen bekertjes werden in deze graven gevonden, alsook ijzeren wapenen: zwaarden, spathas, speren, be- slagstukjes van scheeden, bijlen, een um bo (middenknop van een schild). Merk waardig is hier het vergulde uiteinde van een mesheft, eindigende in een dierenkop met gekromden snavel, een typisch voor beeld van Fraukische dierornamentiek; enkele versierselen o.a. een kralensnoer, een haartangetje enz. Ook de gewone Frankische ceramiek, vooral de spitsbuikurntjes, is in deze gra ven van Katwijk gevonden, daarnaast eenige na-Romeinsehe vormen, en enkele later-Frankisclie stukken. Yan de skeletten was een groot aan tal schedels gaaf bewaard. In Zuid-Holland is zulk een grafveld, hoewel veel kleiner, nog bij Naaldwijk gevonden, door eenige stukken aardewerk vertegenwoordigd. Ho belangrijkste ontdekking in Zuid- Holland is intusschen die te Voorburg (Arentsburg), waar een Romeinsche vloot- haven moet gelegen hebben aan de Vliet, welke naar alle waarschijnlijkheid het kanaal van Corbulo is geweest, hetwelk Rijn en Maas verbond. Zoo hebben dus de Romeinen hun stempel gedrukt op onze waterwegen. Op het nog bestaande buitengoed Arents burg men komt er langs als men van de Geestbrug naar Voorburg wandelt wer den eenige steenen gebouwen, kelders, pütten enz. en vele voorwerpen gevonden, waarvan de afbeeldingen in goede teeke- ningen bewaard zijn. Ook vond men een muur, welke door latere opgravingen als vestingsmuur werd herkend, welke te za- men met een dubbele gracht, een Ro meinsch castellum omsloot. De. bovenge noemde steenen gebouwen bleken de hoofd gebouwen van de vesting te zijn geweest; van de daarnaast gelegen kazernegebou wen werden do duidelijk afgeteekende grondsporen van fundamentsgreppels en paalgaten ontgraven. Twee poortgebouwen werden hier weergevonden, een enkel en een dubbel. Dit laatste voerde met zijn éénen doorgang binnen de vesting, met zijn anderen naar het, sterk afloo- pende, achterrein, waar een waterbedding werd weergevonden, een aanlegplaats ge legen binnen den muur. Een gracht en palisade van hout scheidden dit achterter rein van de eigenlijke vesting. Vele bouwmaterialen werden op het terrein weergevonden, een enkel kolomme tje van een zuil, maar verder meest dak pannen, vorsten en tegels van gebakken aarde. Merkwaardig zijn de vierkante, holle tegels voor de verwarming der mu- vair gegoten glas, welke voor verlichting der vertrekken dienden. Ook van de muurschilderingen, welke waarschijnlijk het. steenen hoofdgebouw hebben gesierd, zijn vele fragmenten ge vonden. Merkwaardig zijn ook de vele houten tonputten, in deze vesting gevonden, waarbij het hout tot op zekere hoogte door den waterstand was geconserveerd. De duigen van déze tonnen, welke zeker vroe ger voor wijn hebben gediend, dragen niet zelden als merk enkele letters ingebrand. Voor wie deze dingen weet te waardee- ren wordt een wandeling of fietstocht door onze gouwen van grooter waarde. Wat al geslachten hebben vóór ons dezen bodem betreden; geslachten, waarvan boven den grond niets meer spreekt, maar waarvan de bodem de sporen heeft bewaard. Men ga aan 't Rapenburg deze sporen aan- 1 dachtig bezien; het Hollandsche land schap wordt er welsprekender door. - - 1 1 i AJO. een wollen lapje iet slaolie. Daarna met een droog lapje navrijven en vooral de olie uit de hoeken en leren goed verwijderen. Mekken O, die vlekken e: die vuile kleeren! Wat een zorg geeft dat in zomertijd! En als je nu nog maar wee wat het voor vlekken zijn, waar ze vand.an komen en zoo, doch gewoonlijk zijn zi. plotseling een alloron- pleizierigsto verrasing, waar jo absoluut de herkomst niet an begrijpt. Er zijn fietsen, die, juist schoon thuis gekomen, op onvetlaarbare wijze zwart afgeven op je liche zomerjurk. Er zijn spatten op kousenen schoenen, die noch met benzine, noch met zeepsop weg zijn te krijgen. Uitstoomen is het eenige wat zeker helpt maar dat kost steets nog vrij veel; voorts verdwijnen verscheüene plekken met ter pentijn (maar dat noet u direct wegvloei en met filtreerpapie: en dan nawrijven met een droog watje) of met zout zuur (zwaar vergif en bovendien héél gevaarlijk voor te dunne stoffen) of nrt. ammonia (het minst schadelijke, maar ok het minst radicale middel). Weet u zeker da' het b.v. een teervlek is, die uw jurk en stemming bederft, dan kunt u er geel van eeren op- en insmeren; hierdoor laat de toe' los. Daarna spoelt u de vuile ylek flink ii warm water na. Ook door insmeren met boter en groene zeep gaat teer weg; maa: dikwijls is dan het middel nog erger dan de kwaal. omdr£ u nu weer aan he werk moet om die vetvlekken weg te krijgen. Een tweede in deze maanden vaak voor komende ramp zijn de vruchtenvlekken op het tafellinnen. Deze kunt u verhelpen door het tafel goed in karnemelk te dompelen en daarna buiten te drogen te hangen. Wascht het vervolgens uit in een warm zeepsopje en hang het nogmaals buiten te drogen. U kunt ook de gevlekte plek over een kom met heet water spannen en, als zij goed door en door vochtig, is, de vlek boven een schop houden, waarin een stukje zwavel ligt te branden. Deze zwaveldam pen verbleeken de vlek onmiddellijk. Nog een andere methode is, de vlek te wasschen in een oplossing van Veneti- aansche zeep in lauw water of met verdun den geest van salmiak. Veel menschen doen het ook graag door de vlek met citroensap in te wrijven, ik vind altijd, dat dit te veel bijt, wanneer u het echter vlug doet en direct flink wegspoelt in zeepsop, kan het geen kwaad. Oude wijnvlekken verdwijnen, wanneer U Sunlightzeep aan beide zijden van het linnen wrijft en er daarna droog stijfsel- poeder overheen doet. Wasch het met koud water uit, wrijf er dan nog eens wat stijf sel in en leg vervolgens het linnen in de zon tot de vlek er uit is gelrokken. Zure vlekken krijgt u weg uit linnengoed, door ze eerst goed nat te maken, dan met Soda-carbonaat of ammoniakpoeder, die even vochtig gemaakt is, te bedekken. "Wrijf dit er met de vingers goed in tot de xvg ./Fj'Wa-vUC jp de vlek en giet daar een kokend zeepsopje op tot zij verdwenen is. Leer. Peau de Suède maakt men op de volgen de manier schoon: men bevochtigt een flanellen, lap met water, doopt dien in tot- poeder gemaakte zeep .en wrijft daarmee over het leer. Daarna, droogt men het af met een anderen lap, dio zeer droog moet zijn. Men kan zich op dezelfde wijze be dienen van een mengsel van melk en dub- belkoolzure soda. Bruin, leer dat vuil ge worden is. kan men afwasscben met melk. Ook kan men d» vuile plak met water be vochtigen en zc can een lijd lang aan het zonlicht- b ools tellen; Een andere manier om bruin leer te rei nigen is. het te borstelen met kalkaarde en fijne alu:n. Daarna afwrijven met ze melen. Schoen-en van zacht bruin leer kan men schoonmaken met de volgende vloeistof: men neemt een halven liter melk, laat ze koken en vermengt ze met den dooier van een ei. wat witte zeep en geest van salmo- nia-k. Met een wollen lop hierin gedoopt het leer afwrijcen. totdat de vlekken ver dwenen zijd. - - y Het „weer" in weefsels. 1 Van O. schrijft in het .,Hbld.": Menige huisvrouw heeft reeds tot haar sehado ondervonden, dab katoen of linnen sterk in waarde achteruit ging, omdat het ,,weer" erin kwam en bijna altijd werd als oorzaak opgegeven, dat het goed te nat was geweest en niet kon luchten, In wer kelijkheid ligt de oorzaak in diverse schimmelscorten (of bacteriën), die alleen bij gegeven vochtigheidsgraad en tempe ratuur kunnen leven en zich voortplanten. Ook de exporteurs naar de tropen- heb ben in vele gevallen groote schade geleden doordat schimmels de goederen onderweg aantastten en reeds meermalen is de vraag gesteld hoe de oorzaak opgespoord kan wórden en dan hoe men tevoren maatregelen kan nemen om do werking van die schimels te verhinderen. Het bleek, dat een bepaalde schimmel reeds in de katoen komt op de plantage. Een insect brengt die bij 'b doorboren van de nog niet opengesprongen katoen- „bollen" in de vezels en van daar komt ze in de Amerikaansche en Europeesehc fa- briekeu. Voor een deel wordt die schim mel vernietigd in den ketting, daar deze bij het sterken" tegelijk doordrongen kan worden met antiseptische middelen. (Dit sterken gebeurt met zetmeelhouden- de pappen, die tot doel hebben de fijne vezeltjes aan .elkaar te kleven, zoodat de draad sterker (echter minder elastisch te gelijk) wordt en bij het langs elkander schuren (hetgeen bij bet- weefproces vrij wel onvermijdelijk is) niet kan lijden. Behalve de ketting is echter ook de inslag een drager van die schimmel, of kan hij het zijn, zoodat. het goed toch geinfecteerd kan worden, ondanks den volkomen ge zonden ketting. Er bestaan natuurlijk wel desinfectee- rende stoffen, die de schimmels kunnen dood-en, maar do meeste hebben of een verkeerden reuk, of tasten Meuren: aan. Het beste middel ertegen blijkt te zijn bet goed na het volledig klaarmaken met ap- prêt zeer goed en zorgvuldig te drogen en dan zoo te verpakken, dat bet- vochtig- heidsgehalte beneden normaal blijft en geen lucht kan toetreden. Dit is echter zeer duur. De diverse „weer"-veroorzakende mikro- organismen hebben ten eerste tot gevolg, dat zeer onaangename geuren ontstaan. Als voorbeeld verwijzen we naar de be kende gevallen, waarin natte banddoeken zoo in elkaar gevouwen opgehangen wor den, dat van drogen en ■uitluchten'" geen sprake kan zijn en enkele speciale schim mels haar werking kunnen beginnen. Die reuk verdwijnt weer bij bet wasschen,"" maar het is zeer de vraag of de kwaliteit van de waar ook niet erdoor heeft gele den. Enkele malen veroorzaken andere schim mels vlekjes, die in klexir kunnen variee- ren van liehtrose tot bruin en zwart toe. Deze vlekjes maken de goederen, hetzij witte of geMeurde en bedrukte, vrijwel waardeloos en bovendien kan het voorko men. dat de sterkte van het goed in bij zondere mate gereduceerd wordt. Als de huisvrouw Maagt over bet tegen vallen van katoenen of linnen goed en dan bijna steeds de schuld werpt op de was- scherij, kan menigmaal do oorspronkelijke schuld gevonden worden bij een of ande re schimmel, die misschien reeds op de plantage in do katoenvezels is gekomen en gelegenheid -heeft gekregen tijdens het langdurige vervoer en tijdens de verwer kingsprocessen, om zich te vermenigvuldi gen en overal liaar verzwakkende werking uit te oefenen, dcodrat de cellulose van aard is gaan veranderen. Door een verkeerde wijze van bewaren van waschgoed en vooral door bet te nat te bewaren onder te sterke afsluiting van de lucht, kan zeer gemakkelijk het ,.weer" optreden en vermindert do gebruikswaar de van het goed zeer sterk en zeer snel, al is het dikwijls mogelijk om mikroskopi- sche teekenen door goede behandeling in de wasch te deen verdwijnen. Zelfs kan dit gebeuren bij geheel of bijna nieuw goed, b.v. door dit te bewaren in te voch tige kasten. In vele gevallen kan een goed reukorgaan belangrijke diensten bewijzen om al te groot kwaad in de linnenkast te voorkomen. Bij nieuw goed en bij gesteven waar Iran de schimmel dikwijls veel gemakkelijker greeien dan op uitg swasschen goederen, omdat de apprêt- een goede voedingsbo dem kan zijn. Men dient dan speciaal bij. dergelijke goederen op to letten, dat ze goed droog bewaard worden. WETENSWAARDIG. iUL£EV.4BN U-VAN..GE.N. Prof. Weber te Ziirich heeft practische experimenten gedaan om de vraag to be antwoorden bij welke spanning en sterkte de electrische stroom voor den mensch gevaarlijk wordt. Hij kwam daarbij tot het belangrijke resultaat, dat bij gebruik van wisselstroom reeds de vaak voorko mende spanning van 120 volt de ernstig ste gevolgen kan hebben. Reeds bij de zeer geringe stroomspanning van 30 volt werden, wanneer beide leidingsdraden in nauwe aanraking met het lichaam kwa men niet alleen de vingers en handge wrichten, maar ook de armen tot- aan de schouders bijna volkomen verlamd. Slechts met inspanning van de uiterste kracht was prof. Weber, die de proeven op zijn eigen persoon verrichtte, in staat, om de ver- oorzakte pijnen tien seconden lang te doorstaan en zich door eigen inspanning van den draad los te maken. Bij vijftig volt werd reeds op het moment van vast grijpen van de draden een krampachtige verlamming in beide armen', gepaard gaan de met- onverdragelijke pijnen geconsta teerd de stroom moest onderbroken wor den, daar de experimentator niet in staat was de leidingen los te laten. Deze proeven manen dus tot de groot ste voorzichtigheid met de huisleidingcn, waarin doorgaans hoogcre spanningen heerschen .Hoewel vaste aanraking van beido leidingsdraden een betrekkelijke zeldzaamheid is, zouden toch bij de be schadiging van de leiding ernstige onge lukken kunnen voorkomen. Anderzijds constateerde prof. Weber reeds vroeger, dat het leder van onze schoenzolen een vrij goede isolator is. EEN AUTOBAND BINNEN HET WIEL. Een Fransch uitvinder heeft als volgt geredeneerd: een luchtband is een mooi ding, zoolang hij werkelijk vel blijft. Maar als hij door een ongeval plotseling leeg loopt, vooral als do'wagen met groote snelheid rijdt, kan het gevaarlijk worden voor den wagen en den bestuurder. Boven dien is de voerende werking altijd gering wegens het geringe oppervlak dat op den weg rust. De bewuste uitvinder ontwierp daarom een wiel, waarbij de luchtband tusschen velg en naaf zit-. De velg. die nu direct op den weg rust-, wordt door een dunne rub- berbekleeding tegen de onvermijdelijke slijtage beschermd. De band bestaat als gwoon xiit binnenv- en buitenband; de laatste, die aan veel minder slijtage on derhevig is, kan goedkooper vervaardigd wordèni dan de tegenwoordige buitenband. Door den vorm dien deze band heeft, gaat het inzetten van den binnenband heel een voudig. Beschadiging van buitenaf is vrij wel uitgesloten en alles kan dus geruimen tijd op zijn plaats blijven. Ten slotte beweert de uitvinder, dat de onderste helft van den band geheel tot het nuttig effect bijdraagt, zoodat schok ken gemakkelijker worden opgenomen, zelfs hoewel massief rubber op den weg rust. ZELF-SMEREND METAAL. J Een' motor-fabriek brengt den laatste tijd een metaal voor a-slagers in tpepaj sing, dat do eigenaardigheid bezit zoo» naarnd „zelfsmerend" te zijn. Heb is eJ metoalsoórt met groot absorptie-vermogej dat een vierde van haar eigen volume aas smeer-olio kan opzuigen. Deze olie voj men slechts met speciale methoden) W nen verwijderen. Het metaal vertouw st-ccds een vettigen glans. Veegt men de olie weg, dan komt uit het binnenste |-e], dra nieuwe terug. Het materiaal vormt' dus als het ware een automatisch teg?a,t wicht tegen zorgeloosheid loij het smeijjj Durex, zooals heb genoemd wordt-, j]} een koper-tin-grafieb brons. Hot- grafiet] ligt in uiterst verdeelden staat door liét- brons verspreid en duizenden Meino po,1 riën zuigen de olie door capillaire verf king' o-p. EEN NIEUW PROJECTIE-SCHERM.^ Do projectie-schermen in bioscopen zijsf in den loop der jaren aan belangrijke ver.' beteringen onderhevig geweest. Alle in ge.; bruik zijnde systemen zijn erop uit da' diffuse terugkaatsing van het filmbeeld zoo krachtig mogelijk te maken. Een nieuwo vinding is nu een scherm] waarbij het licht niet diffuus weerkaats)] wordt, maar totaal. Het scherm is dus niet dof, maar glanzend als een spiegel] Echter: niet als een gewono spiegel, want- dien kan men niet als projectie-scherm') gebruiken. Heb nieuwe „multi-power" projectie scherm bestaat uit een groot aantal naast' elkaar gelegen reflecteeienide elementetij die alle zoo gericht zijn, dat heb licht al.) leen in de richting van den toeschouw®] wordt teruggekaatst. Deze reflect-ie-elenW ten zijn klein genoeg om het beeld schijn baar homogeen te laten. Inderdaad lijkt] Ket scherm op een afstand van eenige me-] Iers reeds volkomen glad. AUTO'S MET LUCHTRESVL Bij het steeds toenemend gebruik vaa vrachtauto's met aanhangwagens en <le grootere snelheden, waarmede deze „auto-, treinen"rijden, is het in het belang van' de veiligheid dringend noodig dab de rem. inrichting aan de hoogste eischen voldoet Het plaats nemen van een remmer op ieda ren aanhangwagen is niet afdoende, daar bij het plotseling moeten remmen de rem< mcr op do aanhangwagens altijd iets la- ter remt dan de chauffeur van den motor wagen. Opduwen van t de aanhangwagen' kan daarvan het gevolg zijn. waardoor ernstige ongelukken kunnen ontstaan. Volgens de „V. D. I. Nachrichten" heelt de firma- Knorr een doorgaande luchtdruk, rem voor dergelijke autotreinen vervaar» digd, die op allo wielen gelijkmatig werkt, terwijl de remwerking gemakkelijk gere geld kan worden. Bij plotseling remmen duwen de achterste wagens niet op en ket stoppen geschiedt op zeer korten afstand, Boven het- wisselwerk van den motor- pressor; die door tandrad cf ketting woilj aangedreven. De gecomprimeerde luchY wordt in twee reservoirs geleid en gaat van daar naar de remcylinders. Om ea' ingewikkeld remstangenstelsel to vermij den. heeft ieder beremd wiel een remey-' lin-der. De luchtdruk in het luchtreservoir. wordt door een drukregelaar zoodanig <n-, gesteld, dat do druk bij ledige wagens ter! vermindering der remkrachfc geringer is dan bij beladen-. Bij vol reservoir draait de compressor onbelast en bij elke druk-] vermindering schakelt hij weder automa tisch in. bij het bereiken van den mas.| druk (hoogstens 5 aim.) schakelt hij we der uit. De chauffeur stelt de remmen in wer king door hot neerdrukken van een pe daal, waarbij vier verschillende standen van de remkraan mogelijk zijn. De rem werking plant- zich van -den achtersten remcylindcr af naar voren voort-, zoodat door het eerder remmen der aanhangwa gens een doorduwen daarvan vermeden] wordt. Heb lossen van do remmen ge-, schiedt in omgekeerde volgorde. Evenals, bij .spoorwegremmen wordt bij het afbre ken van wagens de rem automatisch in werking gesteld en wel met. de max. red- kracht. De eompressorinrichting kan levens be-} nut worden voor het oppompen der lucht banden en voor de bediening van zaad strooiers en signaalhoorns. Uit proeven is gebleken, dat deze rem- inrichting nauwkeurig en betrouwbaar werkt en dat- ook na lango ritten geen de fecten optraden, i (Polytcchn. Weekblad.) J Ofö EEN PIJP. Op een avond van de maand Juni 1810 had David Verdonnet er geweldig zin in,; een pijp te rooken, en hij was woedend, wijl hij niet rocken mocht. Niet, dat hij nog te jc-ng was, hij droeg, een groote,n rooden snor en een bakkebaard maar er zijn gevallen, waarin een pijp niet op zijn plaats is en in Zulk een geval be-, vond zich David. j Ja, ware 'hij, zooals anders om dezen lijd,j vreedzaam gezeten voor zijn huisje in voorstad Vermondins, dan hadde hem niets verhinderd een pijpje te smooken. Ma<ifj acli, hoeveel hónderden mijlen was hij wel) van zijn huisjs in Vermondins in het kan-- ton Neuenberg verwijderd? De eerzame Zwitserscho burger Davjd: Verdonnet -bevond zich in Spanje, waar hij] in het- bataljon der „kanarievogels" van, prins Berthier tegen de verwoede Spaan-j se-he vrijseharen streed. Men noem:1e zoo; het Neuenburger -bataljon wegens zijn- gele kleur. Dien avond nu stond Verdonnet op da- voorposten onder de muren van Ciuck Rodrigo, dat sedert veertien dagen bel* gerd werd en zich dapper verdedigde. Spanjaarden vochten als helden, want zty I streden voor hun haard. Al vernielde oor, he-t geschutvuur de cene stadswijk na GEEN GEMENGDE VERKEERING. Wc vonden een statistiek over huwelij ken en geboorten in de hoofdstad des Rijks, Amsterdam. l'n 1923 werden daar 723 R.-K. Huwe lijken voltrokken tegen 1116 gemengde. Uit gemengde huwelijken werden in dat jaar 2144 kinderen geboren. Slechts 598 daarvan werden aangegeven als R.-K en de overige 1546 als niet R.-K. Dat zegt nu wel duidelijk, wat de ge- Tolgc-n zijn van gemengde huwelijken. En dat leert ons dan ook, dat de Kerk wel reden heeft om zich daartegen met kracht te verzetten. Van de kinderen, geboren uit gemengde huwelijken, wordt slechts ruim een vierde als katholiek aangegeven, dus katholiek gedoopt, bijna drie vierde gedeelte is ver loren voor de Katholieke Kerk. Vreeselijk moet wel de verantwoording Van zulke vaders of moeders zijn. Ze val len niet alleen zelf af van het geloof, maar sleepen ook hun kroost in den ge loofsafval mee. En hoe worden de kinderen, die nog katholiek worden gedoopt, opgevoed? De kateehismus leert, dat het zeer moei lijk is, in zulk -huwelijk de kinderen ka tholiek op te voeden. Het besluit moet zijn: Geen gemengd huwelijk, dus ook nooit een gemengde verkeering. f HET WERK DER MOEDER. De ouders van den zaligen Vianney, pastoor van Ars, waren eenvoudige, maar echt godsdienstige hoerenmenschen. Zij legden er zich op toe geest en hart van #>.en kleinen Vianney van diens prilste jeugd af tot God le richten. Achttien maanden oud, wist het kind de handjes reeds te vouwen en de namen Jesus en Maria na te zeggen. Zelf wekte de moe der des morgens haar kind en deed het aan God denken. Zoo leerde de kleine als zonder moeite liefde voor het gebed. Daarvoor was de pastoor op zijn ouden dag nog dankbaar. Toen een priester hem eens zeide: „Hoe gelukkig zijt gij, van kindsbeen af zulk een voorliefde voor het het gebed gehad te hebben", antwoordde de pastoor met tranen in de oogen: „Dat is het werk mijner moeder". De jeugd gaat uit het hart der moeder in heb hart van het kind; het kind doet gaarne wat het in de moeder ziet. NUTTIGE WENKEN Weet u hoe roodlederen stoelen goed schoon te krijgen zijn, wanneer zij vêttig zijn geworden door het gebruik? Kook Yi liter lijnolie, kat deze bijna koud worden. Giet er dan Yi liter azijn bij en alcs deze vloeistoffen goed vermengd zijn, giclt er dan oen beetje van op oen zacht lapje en wrijf dit terdege in het leer. Blijf nooit doorwrijven als het lapje vuil begint te worden; neem dan en ander of draai het binnenste huiten en giet er weer versche vloeistof hij. Als u zoo den gan- schen stoel hebt ingewreven, moet u er met een schoonen, zaclifen stofdoek overheen gaan, om het leer flink te polijsten. Als u klaar is, ziet de stoel er weer uit als nieuw Bananenschillen zijn uitstekend voor het poetsen van bruine schoenen. Eerst moet men den schoen wrijven met den binnenkant van den schil, daarna met een zacht doek. Bronzen beelden, vazen, enz., kunnen het best schoon gemaakt worden met

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 12