Actie onder de opvarenden der treilers. Uit- IJmuiden. schrijfb men aan het „Vad."r Sinds do massale vilde staking, om de oude loonregeling terug te krijgen, voor eenige woken mislukte, wordt, een andere tactiek toegepast. De actie bepaalt zich nu tot enkele schepen. Zoo weigerden de vorige week dc sto kers op eenigo treilers der firma Gróen naar zee te gaan tenzij op <3e oude voor waarden. De firma stond dit toe maar omdat de directie heb niet op al haar Een zeldzaamheid. Het echtpaar Beerta te Zuidbroek (Gr.) is 66 jaar getrouwd. De man is 90 jaar, zijn vrouw S7. In het huis, waarin Beerta woont, is hij ook geboren. Het verkeersagentje. Eenigo avonden achtereen kwam to Rot terdam op den vluchtheuvel tusschen het Calandplein en het Van Hogendorpsplein een jochie van een jaar of negen de plaats innemen van den verkeersagent, die huiswaarts ging. Het ging heel goed. volgens de talrijke omstanders, die bet doen en laten van het- jochie met de voor het straatpubliek ge bruikelijke aandacht gadesloegen. Men had schik in het ventje, dat daar op zijn klompen zoo parmantig stond. Maar gisteravond, zegt de „Msb." kwam eon kink in den kabel. Een agent stapte op een gegeven moment naar den vluchtheuvel efn nam het jochie mee naar het politiebureau. Er heerschto een groo- te verontwaardiging. De Zandstraat, waar het jochie woont, en de Schiedamsche dijk kwamen in beweging. Dat was toch to erg. Als hel kind nu do ruiten ergens had ingegooid, dan zou het er nog mee door kunnen. De moeder van het jochie kwam als een furie het bureau binnen. Maar even later verscheen de vader, die kalmer was en daarom hoorde, dat het verkeersagentje was weggebracht, om dat het .stond te bedelen. Het had dit zelf erkend. Van omstanders kreeg hij geld; - per avond werd dat een vijftig cent, en die vijftig centen nam zijn moeder, ter wijl zij het jochie wat snoepcenten gaf. De vader vond toen, dat de politie wel gelijk had, en het verkeersagentje is op hoog bevel van zijn functie ontheven. BuÊferJ. Berichten Vacquier terechtgesteld Met den kreet „Vive la France" stierf gistermorgen Vacquier op het schavot in de gevangenis van de Zuid-Londensche gemeente Wandsworth. Zooals bekend, werd deze Franschman ter dood veroordeeld wegens moedwillige vergiftiging van een Engelsch café-houder met wiens vrouw hij omging. Hij bleef echter zijn onschuld tot het einde toe vol houden. (VU'VJI a fn«7CTÏ—sTicrtretnWai tja—Yci sdfjTejr Een ingenieur, die te Versailles woonde, is Maandagavond in een compartiment eerste klasse van den trein Parijs-Ver- sailles vermoord. De misdaad werd eers^ tegen middernacht ongeveer ontdekt, ioen de machinist den wagen doorzocht. Zijn aandacht werd getrokken door dat van een der ceupé's het portier open stond. Hij stelde een nader onderzoek in en stootte tegen het lichaam van *n man, die tusschen de banken lag. Twee spoor- Vvcgcmployé's droegen daarop den klaar blijkelijk zwaargewonde naar een der wachtkamers. Daar werd ontdekt, dat hij een zware wond in de horst had, waaruit Moed vloeide. Toen de gewonde een oogenhlik tot zich zelf kwam, kon hij zeg* gen: ..Aangevallen door tweo donkerge- fïnte individuen en bestolen". Onmiddel lijk daarop stierf hij. Uit zijn papieren bleek, dat de ver moorde Armand Dutfoy heet, 45 jaai oud is, getrouwd en vader van twee kin deren, ingenieur van beroep, geboren te Moskou en woonachtig te Versailles. Hij was te Parijs in dienst van een levens verzekeringmaatschappij en reisde gere geld tusschen Parijs en zijn woonplaats voor zaken heen en weer. Op den avond van den moord moet hij ongeveer 1000 f ra nes bij zich hebben gehad. Dat geld hebben de moordenaars, die zich bedien den van een zeer scherpen driekantigen dolk, hem ontstolen, benevens zijn gouden horloge. Een onderzoek is ingesteld, doch dit heeft tot dusver nog niet tot een resul taat geleid. De wond in de borst was 18 centimeter diep. Leeuwen in Zuid-Afrika Zuid-Afrikaansche hoeren hebben den laatsten tijd veel schade geleden van leeu wen, die 's nachts ossen, paarden en ezels van het land wegsleepen. Volgens opga ven van hoeren en goudzoekers moeten ei' de huurt van de Sabie Game Reserve wel 3000 leeuwen zitten. Men vindt het hoog tijd, dat er een groote opruiming on der die dieren wordt gehouden.Zelfs is al geopperd om door een paar honderd werkloozen een groote jacht te laten on dernemen a raison van zóóveel per stuk De provinciale raad van Transvaal heeft reeds besloten, vijf pond te betalen, voor eiken kop van een leeuw of leeuwin, mits binnen twee maanden na het schieten van het dier ingeleverd. Voor jachttrofeeën van Grootvader wordt niets betaald! SPSRT VOETBAL. Jaarvergadering Leidsche Voetbalbond. Een bestuurscrisis. Ih café-restaurant „Zomerlust" werd gisteravond onder zoorzilterschap van jflen heer P. H. Steenhauer de algemeene jaarvergadering gehouden van den Leid- ichen ypetljalhond. De Voorz. riep dc vele aanwezigen een hartelijk welkom toe en wierp een terug blik op het afgeloopen seizoen en begon daarbij met do N.V.B.'ers. Vooral A.S.G. werd gelukgewenscht. Lugdunmn hand haafde zicli als goedo tweede, terwijl de vereen. L.F.G. en U.V.S. niet zulk een schitterend figuur maakten. Wat de pres tatie van A.S.G in den L.V.B. betreft, was spr. niet zoo voldaan. Het vierde elftal dier vereeniging bleef al herhaaldelijk weg, zulks in tegenstelling met het zesde elftal, dat ondanks to verwachten neder lagen do competitie voleindde. Do onderlinge verhoudingen tusschen de diverse vereenigingen onderling kon spr. tot zijn spijts nog niet roemen, daar onderlinge twisten nog steeds voorvielen. Do vereeniging L.M.C. werd met al haar leden voor den lijd van een jaar ge schorst. Over de verrichtingen van het Leidsch N.V.B.-elftal was spr. tevreden. Slechts één wedstrijd werd er door Ret L.V.B.- elftal gespeeld, n.l. tegen „Leiden" S.pr. dankt allen verder hartelijk voor de bewijzen van belangstelling ter gele genheid van het 20-jarig jubileum van den bond ontvangen. In de laatste vergadering van het be stuur werd besloten den secr.-penn. een gratificatie te geven van f 50. Spr. dankte tenslotte den scheidsrech ters en de pers voor hetgeen zij in het be lang van den hond hebben gedaan. De notulen der vorige vergadering wer den met een enkele opmerking goedge keurd. Hierna werden de verschillende jaar verslagen uitgebracht. Het financieel ver slag gaf, zooals gisteren reeds gemeld, een batig saldo aan van f431.14. Hier onder zijri echter begrepen f 60 inleggel- den, benevens eenige te betalen rekeningen ad ongeveer f 100. De Voorz. deelt hierna onder hartelij ke gelukwenschen de verschillende be haalde medailles uit, in het afgeloopen seizoen behaald. Hierna werd als aanvullingspunt op de agenda behandeld een voorstel van U.V. S.: - bespreking Éeleid secretaris-penning meester. De heer Lolkes de Beer licht namens U.V.S. dit voorstel nader toe. Vooraf wil hij echter opkomen tegen de bewering, dat de verstandhouding tusschen de diverse vereenigingen en het L.V.B.-bestuur niet al te best zou zijn. Verder maakt spr. de volgende opmer kingen: le. Het officieel orgaan verschijnt steeds te laaf. 2e. Het beleid van den secretaris ook als competitieleider laat veel te wen- schen over. Namens zijn vereeniging stelt spr. daarop een motie voor, waarin wordt voorgesteld, zoo spoedig mogelijk de ad ministratie van den L. V. B. in andere handen over te dragen. De Voorz. weerlegt of ontzenuwt de ge maakte bezwaren en stelt als conclusie, "Hat ~m?i L.'v.c.-uestuur, toegegeven;aar- er door den secr.-penn. al fouten mogen gemaakt zijn, zijn vertrouwen in den secr.-penningm. blijft stellen. De Voorz. vraagt, of iemand der aan wezigen de motie steunt. Waar dit niet het geval was, maakte de motie geen onderwerp van bespreking uit. Hierna komen de volgende voorstellen tot wijziging van het Huish. Regl. in be-' handeling. j a. Art. 63 als volgt te wijzigen: Een speler is na 1 Augustus van ieder jaar vrij in de keuze van vereeniging en behoeft alleen dan de toestemming van den L.V.B indien hij na vorengenoemde datum in bindende wedstrijden is uitge komen. Onder bindende wedstrijden worden ver staan Serie-, Nederlaag- of Competitie wedstrijden, uitgeschreven door of met toestemming van den N.V.B., van een er kende hond of wel van een erkende R.K.- organisatïe. Komt een speler, die een toeslemmjng als hiervoren genoemd noodig, doch nog niet verkregen heeft, in een wedstrijd uit, dan wordt de schuldige vereeniging ge straft met een boete van f2.50 en wordt de wedstrijd op verzoek van de tegen partij ongeldig verklaard. b. Art. 69 als volgt te wijzigen: Is een kwartier na het vastgestelde aanvangsuur de aangewezen Scheidsrech ter niet aanwezig, dan zijn beide par tijen gehouden, den wedstrijd te spelen onder leiding van eiken aanwezigen Bondsscheidsreciter. Zijn meerdere Bondsscheidsrccliters ge negen den wedstrijd te leiden en kan men" het niet eens worden, aan wien de leiding zal worden opgedragen, dan beslist het lot De vereenigingen worden van bovenge noemde verplichting ontslagen, indien de betrokken scheidsrechter lid is van een der betreffende partijen, tenzij heide par tijen genoegen nemen met zijn leiding, in welk geval voor den aanvang van den wedstrijd, de aanvoerders verplicht zijn, een korte verklaring in duplo op lo ma ken, ter bevestiging van het feit, dat zij genoegen nemen met de leiding -van dien persoon. Deze verklaring zenden beide partijen hij het wedstrijdformulier in op straffe van een boete van f l" bij verzuim! Verder gewoon als in het betreffende artikel vermeld. Deze beide voorstellen worden zdi.s. aangenomen. Hierna komt ter sprake een voorstel van A.S.G. tot het instellen van een ge sloten zomerseizoen, althans sloppen in die richting te doen. De heer H. Wamsteker licht dit voor stel nader toe. De vereen. A.S.G. is van meening, dat het Ier beoefening van de athletiok heter was, dat de L.V.B. geen officicelen wedstrijd vaststelde in de maanden Juni, Juli en Augustus b v. De diverse vereenigingeu kunnen vrij blij ven in het organiseeren van wedstrijden. De heer Blote (Lugd.) zegt vijandig te staan tegenover dit voorstel. Spr. vindt het wol heel mooi in den zomer niet te voetballen. Nu echter blijft het bij wed strijden van den L.V.B., het volgend jaar worden de diverse vereenigingen zelf aan gerand. 1 De heer Wamsteker zegt nog, dat het' in het geheel niet de bedoeling is de volksclub hier te dupeeren, docli iedere voetballer is na een zomervoetbal beu van het voetballen en iedere vereeniging, be grijpt zij haar taak goed, zal de beoefe ning der athletiek onder haar leden be vorderen, omdat daarmede alleen goede voetballers gekweekt worden. Een overeenkomstig het voorstel inge diende motie (1 Juni—15 Augustus) wordt hierna aangenomen met 28 tegen 24 stemmen. Nadat eenige oogenblikken gepauzeerd was deelt de Voorz. mede, dat er vorige week een schrijven is ingekomen van den heer J. Arnoldus, die het vorig jaar voor den tijd van 5 jaar is geschorst, waarin hij verzoekt de over hem uitgesproken schorsing op te heffen, onder aanbieding van zijn excusés. Op voorstel van- den Voorz. wordt dit verzoek ingewilligd en is de heer Arnol dus dus gerehabiliteerd. Dit besluit werd met applaus ontvangen. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. De heeren J. J. Stephanus en C. Haneveld stelden zich niet herkiesbaar. Do aftredende heren P. H. Steenhauer, J. v. d. Burg en P. J. Hoogendam, wex- deen herkozen, de eerste bij acclamatie, de overige met resp. 40 en 53 stemmen. De heeren S. N. Waringa en E. Eecke- laert kregen slèöhts resp. 23 en 19 stem men. In hun plaats en in de vacatures werden gekozen de heeren G. Wagemaker met 41, M. D. Stafleu met 47, F. v. d. Meij met 53 en I. Ginjaar met 40 stem men. Na dezen uitslag schorste de Voorz. eenigo oogenblikken de vergadering, op dat het bestuur gelegenheid had te be raadslagen. Na heropening der vergadering deelt de Voorz. mede, dat de heer Hoogendam zijn benoeming niet aanneemt. De heer Hoogendam motiveert zijn besluit hiertoe, gezien de minder loyale houding der ver schillende vereenigingen, die in een voor vergadering zich op minder passende wijze over de heeren Waringa en Eeeke- laert hebben uitgelaten. De heer Blok wil een bemiddelingsvoor stel doen door den heer Ginjaar plaats te laten maken voor den lieer Waringa. Deze wil onder geen enkele voorwaarde alsnog een benoeming aanvaarden. In scherpe bewoordingen uit spr. zijn afkeur over de wijze, waarop deze zaak is aan gepakt. Spr. zegt zich niet als bijwagen te zullen laten gebruiken. Spr. voorziet oen ernstige crisis, omdat de onderlinge - twisten in de vereenigingen nu zullen voortgezet worden in het' bestuur. Do Voorz. heeft hieraan niet veel toe te voegen. Spr. vindt de houding der ver eenigingen min. Kij noemt het waanzin nig belachelijk zoovele vereenigingsafge- VclUi'UlgxtviL iu 'tivt JirYrlh-bcrTt-trar le- -k-io zen, in plaats van neutrale menschen. Bo vendien, hij vindt het zeer ondankbaar- te genover den heer Eeckelaert, die sjouwde als een paard voor den L. V. B. en tegen over den heer Waringa, die meer dan 12 jaar voor den L.V.B. heeft gewerkt. Daar om staat zijn besluit vast: ook hij zal heengaan. De heer Wamsteker stelde vervolgens na mens A.S.G. een motie voor, om gezien den uitslag der stemming de vergadering te schorsen en het aftredende bestuur te verzoeken," wanneer liet zulks goed dunkt, een nieuwe vergadering uit te schrijven. Na eenige bespreking, waarbij de heer Wamsteker zijn houding ten aanzien van de bewuste vóórvergadering nader uiteen zet en waarin de houding der verschillen de vereenigingsafgevaardigden in een schril daglicht kwamen te staan, sluit de Voorz. de vergadering. Onzerzijds een enkele opmerking naar aanleiding van deze vergadering. De bom is nu gebarsten. De crisis in den L.V.B. is begonnen.door het drij ven, het hitsen van enkele vereenigingen Wij betreuren liet heengaan van het L. V.B.-bestuur. Niet dat het anders had kunnen handelen, o neen. Ieder welden kend rnensck zou zich de uitslag dezer verkiezing als een slag in het gezicht aangerekend hebben. Maar wij betreuren het heengaan van zulk een eminent voor zitter als de heer Steenhauer is. Immers boven alle partijen staande wist hij even als zijn medebestuurderen Waringa en Eeckelaert leiding te geven zonder par tijen to benadeelen. Tenslotte, wat blijft er na over van het geen de heer Lolkes de Beer zeide, toen hij opkwam tegen de bewering, dat de onderlinge .verstandhouding niet al te best was? Is de uitslag dezer verkiezing 60in«rniet het beslo bewijs van de wanverhouding, die er onderling heerscht? Men zal ons toevoegen, dat het niet ging tegen het geheele bestuur, maar men bou de ons ten goede, wie uit een homogeen bestuur enkele leden uitwerpt, die raakt het geheele bestuur. En dat bestuur heeft nu zijn conclusie getrokken. Meer zullen wij er vooi'loopig niet van zeggen. ZEILEN. Hollands Hope in Engeland Het bekende 6 meter jacht van de Ko ninklijke, Hollands Hope, dat eerstdaags zal deelnemen aan den wedstrijd om de One_ton cup, heeft eveneens deelgenomen aan den wedstrijd van de Royal Yacht- club en daarbij een goed figuur geslagen. Zaterdag j.l. kwam Holland's Hope met een gering verschil als vierde van de 13 deelnemers aan. Eén was Betty, 2 Roth, 3 Zenith. Maandag was Holland's Hope tweede achter Zenith en voor het Noorsche jacht Bonro en 8 andere jachten. Holland's Hope wordt gestuurd door Hepman Sr., verder zijn aan boord Hepman Jr. en de bekende J. Koopman, van de Branclaris van den heer Lucassen. De bemanning van Holland's Hope, Het Hollandsche jacht de „Zonnetij II" van de heeren Höolwerf en' Doedes heeft na een voorspoedige reis de bemanning Van de Holland's Hope. voorzoover niet reeds in Engeland aanwezig, naar de over zijde van het Kanaal gebracht. Om 1 u. Maandagmiddag arriveerde de Zonnetij in Cowes. Aan boord waren de heci'en Doe des (stuurman), Yan Kampen' en G. do Vries Lentsch. De Holland's Hope, dié, zooals wij reeds meldden', in afwachting van de wedstrijden om de One Ton Cup, aan eenige races van de Royal Victoria Yachtclub met succes heeft deelgenomen, was daarbij bemand met de heeren J. O, Hibma Sr. (stuurman), Hibma Jr. en J. Koopmans (schipper.) PAARDEN. Harddraverijen Stompv. ijk. De korte baand«averijen te Stompwijk op 20 Aug. a.s. beloven zeer interessant te worden. Er komt ook een nieuwigheid op het programma- voor, en wel de voormid dag-draverij van paarden van 36 jaar, die niet meer dan 3 eerste prijzen gewon nen hebben. Voltallige inschrijving is dc wiensch van het bestuur. Ook voormiddags zal ieder paardensportliefhebber zich de moeite getroosten 's morgens al naar Stompwijk te gaan. De prachtig gelegen grasbaan is in een uitstekende conditie. Er zal den geheelen dag een geregelde autobusdienst zijn. Vertrek Z. H. E. S. Leidsc-hendam (Jaagpad) 's morgens 8.45. Van Leiden (Doezastraat) 's morgens 9 uur en vervolgens elk uur. GYMNASTIEK. Het systeem Loges. Dc D. H. G. B. heeft een commissie be noemd tot onderzoek van de vraag in hoe verre het hier te lande door de Muster- schule gedemonstreerde stelsel van dames- gymnastiek voor de katholieke vereenigin gen tc aanvaarden is uit vakkundig oog punt en van katholiek standpunt bezien. Het rapport is thans gereed en komt tot de conclusie, dat het Leges-stelsel voor de vereenigingen van den D. H. G. B. wel te aanvaarden is, mits do kleeding aan de eischen van welvoegeliiklieid voldoet, liefst zWart of donker blauw, zwarte kou sen en pantalon, minstens tot de knie rei kende jurk; dat dit cestuum niet als het algemeen werkccstuum moet worden be schouwd, waar dit is vastgelegd in het huishoudelijk reglement van den D. H. G. B.. maar alleen voor de uitdrukkingsgym- nastiek en de dansen geldt dat verder o e grootst mogelijke oplettendheid door de samenstellers der oefeningen moet worden betracht, wat betreft mogelijke voor zich zelf of omstandeis aanstoot gevende hou dingen en bewegingen en dat voorts dooi de Techn. Ccmrn. van den Bond in deze leidend behoort te worden opgetreden. Voorts verklaart alsnog dc geestelijk ad- -\4n-n^ WvgJLgian.oemd_ ccsluum bij de oefeningen ook in de ocfenza-al verplich tend is. Het bestuur van de Techn. Commissie hebben zich met het rapport en de con clusies vcreenigd. - ,,Sp.-Ill." SngsgOBidasa (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Dankbaarheid is Plicht cn Deugd Katholiek Leiden viert as. Vrijdag 15 Augustus een groot feest. Dan toch is hét een halve Eeuw geleden, dat onze Hoog Eerw. Deken het H. Priesterschap ont ving. Een halvo Eeuw van vurigen Priester arbeid: wat een zegen voor duizenden en honderdduizenden geloovigen; het is niet genoeg te waardeeren. Het zal den HoogEerw. Feesteling dien dag aan blijken van dankbaarheid niet ontbreken. Gij. leden van d.en Vriendenkring, die de Bloemenversiering van het Hoofdaltaar zoo spontaan op u naamt, uit dankbaar heid ter eere van het H. Sacrament, vol tooi uw waardeering met dien dag Uw Eere-Voorzitter een H. Communie op te dragen als kostbaar geschenk en vervul ling van een Plicht. Namens den „Vriendenkring" 30-jarig bestaan van den R. K. Volksbond Den 17e September a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de afd. Leiden van den N. R. K. Volksbond werd opgericht. Het spreekt van zelf, dat zulks niet on opgemerkt mag voorbijgaan Op een der bondsvergaderingen word zulks breedvoerig besproken en besloten werd een commissie te bgnoemen, welke zou trachten middelen tc beramen, het 6e lustrum der afd. op waardige wijze te herdenken. En dank zij de vrijwillige bijdragen der le den, kan de commissie thans mededeclen, dat zij er in is geslaagd en haar pro gramma heeft samengesteld. Om echter dat programma naar behooren te doen uit voeren, vraagt de commissie nogmaals de medewerking van hondsleden, vak- en on- derafdeclingen. Het feest zal worden ingezet met een triduuih in de Hartebrugskerk, n.l. op 24, 25 en 26 September a.s., dat zal worden geleid door den weleorw. Pater Juslinus Jansen, voor velen zeker geen onbekende. Dat nu de verschillende vak- en onder af deelingen hiermede rekening houden en geen vergaderingen of repetition op die datums vaststellen om zoodoende de leden in de gelegenheid te stellen het. triduum mede te maken. Verder vermeldt het programma nog een middagvergadering en een avondfeest in de Slads-Gehoorzaal op Zondag 28 September. Men ziet dus: de commissie heeft niet stil gezeten. Doch zij wenscht nog één verzoek te doen aan d i e leden, die hun offertje nog niet hebben bijgedragen, door welke omstandigheden dan ook. Misschien zijn er ook nog enkelen, die geen circulaire onf-- vingen. Welnu, vertrouwend op den goeI den wil der bondsleden, verzoeke* wij hun alsnog hun bijdrage te willen storten bij den Congiergo van het Bondsgobouw Steenscbuur 15, of bun naam en adres te willen opgeven, opdat wij alsnog hunne bijdragen in ontvangst kunnen nemen ten hunnen huize. Dat deze regelen er toe bijdragen, dat er mogo getuigd worden, dat het 30-jarig bestaan van Leiden's afd. van den N. R. K. Volksbond door allen is gevierd. De Commissie i ;j Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd een plaatsje in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn beleefde dank. Al eenige jaren zijn de oud-strijders var; Ned. Indië door Z.E. den Minister van Ko loniën met een kluitje in he.t riet gestuurd* Toen de begrooting van Koloniën aan da orde kwam. is er gesproken: er is geen geld. er zijn geen rechtsgronden. Met het woord „rechtsgronden" wordt nog al gewerkt, het is volgens mijn beschei den meenirig niet steekhoudend. Ziet hier waarom. Als Indisch militair heeft men zich ver plicht den Staat der Nederlanden voor eeii bepaald aantal jaren te dienen. Dit wordt slechts met een handteekening. bekrachtigd. Waarom wordt er echter geen verklaring geteekend- waarin de Staat zich verplicht voor behoorlijke voeding en beta ling van den soldaat te zorgen (Is dab soma rechtsgrondig?) Als voorbeeld het volgende. Men denke er echter aan, dat mijn voorbeelden zijn van voor 1909. De oud-militairen weten dat wel, doch 'het is voor den buitenstaander. E'lk Eur. Mil. in Indië draagt schoenen en verslijt die in en door de dienstverrich tingen. Hij mag ze echter voor eigen re* kening laten maken. Als je zoo een buiten kansje. overkwam, dan kon je het tracte- ment van f 0.85 per 5 dagen zoo naar den schoenmaker brengen. Het Gouvernement liet zulks niet doen. Nu mag men aanvoeren dat er per 3 maan den een paar .nieuwe schoenen werd ver strekt, maar ais men zijn „dienst" goe^ verrichtte was dat niet voldoende. (Heeft deze handelwijze rechtsgrond?). Het Gouvernement schrijft voor dat de kleeding met roode verf genummerd -moe& zijn. Dacht u soms dat die verf verstrekt werd? Niets daarvan. De menage, die ir> stand werd gehouden van ons tractement, die betaalde het. dus hoe meer uitgaven er waren, niet voor voeding bestemd, hoe slechter het middageten was. Zou dat we/ eens voorgekomen zijn? Het Gouvernement verschafte petroleum voor verlichting, maar het was zoo weinig., dat het een handig fourier moest zijn om er tien dagen mede rond te komen. Dat ge beurde vrijwel nooit. Dus uit de menage aanvullen. Ik zal maar niet spreken van. schoonmaak-voorwerpen smeersel, leder werken en wapens. Het is al in het Leger voorgekomen dafc bij de verstrekking van kleedkig (periodie ke vernieuwing), wanneer men recht had bijv. op 2 hemden, dat men er slechts één ontving en dan dc boodschap kreeg, dab het andere kwam te vervallen. Tarief no. 24 sprak er van, kreeg Jan Fuselier ten antwoord. (Is dat nu cok rechtsgrondig ?)- Ik kan zoo doorgaan. Maar waarom? Deze gevallen zijn legio. Nu een vraag. Waarom dit. gedaan? Ik weet er maar één antwoord op.en dat isi om ,Dc begrooting Koloniën" zoo goed koop mogelijk te doen zijn. Goed. dat is een belangrijko kwestie voor de gemeen schap maar mag ik dan van deze zelfde gemeenschap ook eischen. dat zij mede- wenkt om mij. als oud-Indisch Militair dan te geven wat mij vroeger is onthou den. waar ik r?eht op badlïaeft die zelf de gemeenschap (H.H. Volksvertegenwoor digers) nu niet bet recht om ie zeggen: Hah, nu niet verder, maar geeft den oud militair waar billijkheidshalve hij aan spraak op heeft. Het zou laf geweest zijn. als wii onzen plicht niet haddén gedaan te yelde waar nu welvaart zal cn kan heerschen. Bij de uitoefening van onzen dienst heeft ieder van ons, ongeacht stand of rang, niet. ge zegd: waar is de rechtsgrond voor het- eventueel sterven, verminken cf met een geknakt lichaam teruggaan naar het land onzer geboorte. In naam van het recht, billijkheid en eerlijkheidsgevoel vraag ik aan den Mi nister van Koloni'm en den Gouverneur- Generaal van Ned .-Indië,, die Have Majes- teit's bewindvoerders zijn: gedenk eens de geschiedenis van .Het Nederlandsch Ind. Leger". Zij gaven zich, zoo noodig» met hun leven. Geeft hun in 1925 waar zij al zoo vaak om gesmeekt hebben, een al- geheele pensioenverhooging. Eerst dam zal blijken, dat ex ..Hulde aan de dap peren van Sumatra" is gebracht en rechtr gedaan U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend, Oud-ïnd.-Militair W. M. WKASEWEaaS Vraag: Welke is de, kortste weg vant Hazerswoude—^Rijndijk naar Boekei? Hoe veel K.M? Antwoord: Hazerswcude, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven. Nieuw- poort, Goudriaan, Sehelluinen. Gorinchcm,' Woudrichem, Rijswijk, Gie-ssen. Vcenrr Wijk, Aalburg, Heusden. Herpt. Haarsteeg Vlijmen, 's-Hertogenbosch, langs Zuid- Willemsvaart naar Middelrode, Hoogeind, Veghel, Erp, De Stinkhoelc, Boekei. Af stand 111.5 K.M. Vraag: Worden er in Valkenburg de zen zomer openluchtspelen gegeven? Antwoord: Ja. Dc Haghc-spelers treden er op het oogenblik op. (Omtrent uw andere vraag kunnen wij geen inlich tingen geven.) .i,v-. ld»,

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4