Tweede Blad1 binnenland sj3t de Woensdag 13 Augustus 1924 CENTRAAL BUREAU K. S. A. Het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie in Nederland meldt ons: Katholiek Nederland is opgeschrokken! De mededeeling in ons maandblad, dat on danks allo bezuinigingen, binnen een paar maanden, bij gebrek aan geldmiddelen, het Centraal Bureau der K. S. A. zijn werk zaamheden zal moeten staken, heeft ons een stroom van correspondentie bezorgd. Er moeten afdoende maatregelen getrof fen worden om den ondergang der K. S. A. en haar Centraal Bureau te voorkomen. Katholiek Nederland mag niet dulden, dat het Bureau te Leiden, waaraan de katholieke zaak in óns vaderland zooveel te danken heeft, zijn arbeid moet stopzet ten. Bij de groote verwarring op maat schappelijk terrein, zou het verdwijnen van het Centraal Bureau der -K. S. A. het nationale Gentrum onzer sociale actie, niet minder dan een ramp beteekenen. Het zij erkend: al deze uitingen hebben ons in deze moeilijke dagen goed gedaan. Het bewijst dat een groote groep nog altijd de K. S.- A. een goed hart toedraagt. Van. haar bestaansrecht overtuigd is. Echter, ons bureau is hiermee niet ge holpen. Et moet door Katholiek Nederland een daad worden gesteld. Het oogenblik is ernstig. Vloeien de geldmiddelen in de volgende weken niet veel ruimer dan den laatsten tijd het geval was, dan kan door ons Bu reau onmogdlijk langer worden voortga- werkt. De K. S. A. in Nederland, het trotsche werk, waaraan onze beste mannen hun krachlen gaven, verkeert in groot gevaar en het lijkt wel of men eerst dan in vollen omvang zal begrijpen wat dat zeggen wil, wauneer de K. S. A. gedwongen zal zijn, haar arbeid stop te zetten. In dit oogenblik doen wij nogmaals een ernstig beroep op uwe liefde voor do K. S. A. en haar Centraal Bureau. Zeker, een beduidend aantal Katholieken 'deed de laatste maanden practisch werk door het nemen van een of meer loten en premie-aandeelen, uitgegeven ten bate der K. S. A. Anderen weer gaven zich op als dona teur en donatrice. Evenwel, bij alle erken telijkheid voor den genoten steun, zij is lang niet massaal genoeg. "Want alleen de financieele hulp van allo katholieken kan hier afdoende redding brengen. Steun: door- het zich opgeven als dona teur of donatrice van ons Bureau; Steun: door het nemen van een of mee* onzer loten; Steun: door het koopen van oen of meer onzer premie-aandeleen, welke, mocht on verhoopt de K. S. A. verdwijnen, de volle waarde behouden. Het plan van uitloting sn aflossing blijft onveranderd. Katholiek Nederland heeft de keuze! Het heeft het middel in handen dat ons Bu reau uit alle financieele moeilijkheden zal helpen. Nu de nood zoo hoog is gestegen, moeten onmiddellijk helpen alle organisaties, moe ten helpen alle particuliere personen, kort om moeten allen helpen, die er prijs op stellen, dat de K. S. A. voor katholiek Nederland behouden blijft. Moge in dit ernstig uur, een massale daad der Katholieken elk gevaar voor de K. S. A. bezweren. Het Centraal Bureau der K. S. A. in Nederland. De fiscus en de N. V. Familievennootschappen uitgeschakeld Het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen, dat dezer dagen werd ingediend, heeft in do Kringen der belanghebbenden begrijpelij kerwijze groote ongerustheid gewekt.' Van do best ingelichte zijde deelt men aan de Tel. mede, dat de belastingont duiking een dusdanigen omvang aanneemt, dat krachtig ingrijpen noodzakelijk werd. Het wetsontwerp is daarom met opzet zoo ruim gesteld, dat men alle mogelijke han delingen daaronder kan doen vallen. Niet alleen, rechtshandelingen, na het in wer kingtreden van deze wet verricht, maar ook die welke voor dien tijd werden gedaan, zullen bij aanneming van het ontwerep al3 niet bestaand beschouwd worden. Familie- naamlooze vennootschappen, die reeds vele jaren bestaan, zullen dus eveneens onder deze bepaling vallen en door den fiscus voor de inkomsten e.a. belastingen als niet bestaand worden aangemerkt, indien zij indertijd werden opgericht, met het doel vermindering van' belasting? te verkrijgen. Wel zal men daarnaast op den gewonen voet dividend- en tantième-belasting ook voor dezo vennootschappen blijven heffen, zoodat zij dubbel belast zullen zijn. Men is er van overtuigd, dat de-conse quenties van desaanneming van dit ont werp van zoo verre strekking moeten wor den geacht, dat men deze op dit oogenblik niet kan overzien. Desalniettemin meent mén, dat de maatregel in het belang van 's rijks schatkist noodzakelijk is. ALPHEN AAN DEN RIJN. Te water. Gisteren, geraakte aan do Rijnkade het vijfjarig zoontje van den heer v. d. B. te water. Door spoedige hulp mocht het gelukken de kleine drenkeling op het droge te brengen. BOSKOOP. Te water. Teen de melkveckooper S. gistermorgen op de Rozenlaan aan het uitventen was, schrok zijn hit van een al daar passeeren.de auto. De hit sloeg op hol, en ter hoogte van het E. K. Vereeni- gingsgebouw ging het heele gespan te wa ter. Rappe handen hielpen liet spoedig we der op den wal; het paard had geen letsel bekomen, doch oen hoeveelheid melk ging verloren, alsmede was een boom van den wagen en oen gedeelte van het tuig ge broken. Een heele schadepost voor S. Bloemenhandel. De prijzen voor de afgesneden bloemen zijn de laatste dagen sterk gedaald. De oorzaak is vermoedelijk wel do flinke aanvoer vanwege het mooie weer der laatste dagen. Gelukkig dat er nogal wat eerste soort rozen en andere bloemen voor Duitscliland gekocht worden welke nog tamelijk betaald worden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Snel recht. Zooals algemeen bekend is. worden rechtszaken, voorkomende in den blocin- bollenkandel, behandeld voor een speciaal daarvoor ingesteld scheidsgerecht. De uit spraak van dit scheidsgerecht i3 voor bei de partijen bindend. Als een bewijs welke diensten dit scheidsgerecht kan bewijzen door de acti viteit welke het aan den dag legt door het spoedig behandelen eener zaak en de vlugge uitspraak diene dat 1.1. Vrijdag een belangrijke zaak uit dit rayon in behande ling is gegeven. Het ging over een flinke partij Narcissen die in zakken stonden cn spoedig uit de zakken gestort moesten worden, wilden ze niet tot bederf overgaan Eerst moest echter uitspraak vah het scheidsgerecht plaats hebben. Vrijdag werd het monster getrokken en hst pro- oesverbaal opgemaakt en Maandag daar opvolgend te 2 uur had na vergadering van het scheidsgerecht de uitspraak plaats. Zeer snel recht dus. Een ding is jammer. Dat do publicatie van dergelijke uitspraken zoo lang op zich laat wachten. Alle uitspraken worden gepubliceerd in „Bloembollencultuur". Het lijkt ons b.v. een bespotting dat in ..Bloembollencul tuur" van 8 Aug. 192-1 uitspraak no. S50 gepubliceerd een zaak betreffende die 10 Sept. 1923 is behandeld. Eerlijkheidshalve moeten we vermelden dlat de schuld hier van niet ligt bij den drukker-uitgever doch bij den secretaris van het scheidsgerecht. O.i. kan hierin nog wel wat' veranderd worden. Qemengde Berichten Dr. G. H. Fabius f Gistravond is bij heb baden in de zwem inrichting té Bussum plotseling overleden dr. G. H. Fabius, directeur der Gooische H. B. S. Eenige jongens hadden gemerkt dat in he.t volle zwembad een der zwemmers te lang onderbleef. Zij waarschuwden den badmeester, die enkele oogenblikken la ter dr. Fabius naar boven haalde. Deze had reeds tevoren tweemaal gedoken. Ijlings ontboden geneeslieeren pasten gedurende drie kwartier kunstmatige ademhaling toe. Een der zoon3 was bij heb ongeval a-anwezig. Dr. G. H. Fabius, 15 Juni -1877 geboren, is sinds de oprichting, ongeveer twaalf- en-een-half jaar der Gooische H.B.S. te Bussum, directeur dezer door particulie ren gegrondveste inrichting. Tevoren was hij twee jaren verbonden aan de H.B.S. te Dordrecht, waar hij wiskunde doceer de. De thans overledene, reserve kapitein der infanterie, is ook bij het reserve-ka der een gaarne geziene persoonlijkheid geweest. Verdronken, Te Papendrecht is Maandagavond 10 uur de schipper Van den H. van de „Ma ria 4" in de Merwede gevallen en ver dronken. Hij laat een vrouw en een zoon achter. Het lijk i3 nog niet gevonden. Uit Rotterdam wordt gemeld: In het Malle Gat is het driejarig jongetje J. Dik- Niet minder, dan vier .personen begaven, zich te water om het knaapje te redden; c.a. een zwemonderwijzer, een badmeester van een in do nabijheid zijnde zwem school en een schipper. Ten ölotte heeft men het kind met een dreg opgehaald. De levensgeesten waren echter reeds ge weken. Het lijkje is naar do ouderlijke woning vervoerd. Het laatste slachtoffer van de Visschersramp. Het lijk van he.t 15e en laatste slacht offer van de visschersramp te Vlissingen op 18 Juli j.l. is teNoordwijk aangespoeld. Overreden. Gistermiddag had op de Litherweg bij Oss de lijnarbeider der telophaon v. d. Dungen uit 'a Bosch het ongeluk onder den vrachtwagen der Maatschappij te ge raken. Het voertuig ging den ongelukkige over het onderlijf. Zwaar inwendig ge kneusd werd de man r.&ar het R.-K. Zie kenhuis te Oss vervoerd. Doodelijk ongeluk.. Gisterochtend is do 20-jarig© H. Kuipers op do Bornscho strat to Almelo beklemd geraakt door een wagen met ijzeren pla ten. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds Je- z-ijn overleden. Autobus omgeslagen. Nabij Bresken3 is een Ford-autobus, waarin verschillende Da«*s-),eiers zaten, xrri ke de boot naar Vlissingen moesten ha len, bij het nemen van een bocht in groote vaart omgeslagen. De bus was geheel vernield, terwijl do inzittenden meer of minder ernstige ver wondingen aan armen en andere lichaama deelen opliepen. Zij konden echter hun reis met de boot voortzetten en werden aan boord verbonden door een toevallig aanwezigen dokter uit Middelburg. Tegen een autobus gebotst. Toen de autoverhuurder Ivaak te Groenlo den weg naar Ruurlo opreed, kwam dr. de Rooi van Ruurlo op zijn motor in snelle vaart onverwachts oen zijweg uit. Dr. de Rooi kon niet spoedig genoeg inhouden en botste in volle vaart tegen den autio. Hij werd bewusteloos weggedragen, terwijl auto en motor ernstig werden beschadigd. Een politie-agent mishandeld. Uit Eindhoven wordt aan de Tel. ge meld: Maandagavond begaf zien de hoofdagent" van politie, G. v. d. Wiel, op controle op den Ouden Bogert, waar hij een zekeren Maas aantrof, dio in kenne- lijken staat van dronkenschap verke.erde. Teneinde den man ter ontnuchtering in bewaring te stellen, greep v. d. W. hem vast en trachtte hem mee te nemen. On- middellijk begon 'Maas zich hiertegen te verzetten. De hoofdagent maande Maas tot ^almte aan en trachtte hem te overre den, mot hem mee te gaan. Terwijl hjj met de ee.ne hand den arrestant en met de andere zijn rijwiel vasthield, spron gen hem onverwacht twee broers van Maas op den rug, ten gevolge waarvan de hoofdagent kwam te vallen, terwijl hij met zijn armen onder zijn rijwiel geraak te. De beide broers gingen daarop op zijn rijwiel zitten, waarna zij met hun drieën den hoofdagent me,t gebalde vuis ten in het gezicht sloegen. De hoofdagent, die niet bij zijn wapens kon, ri9p om hulp, waarop na eenigen. tijd twee agenten kwamen toesnellen, die door gebruikmaking van hun1 sabels v. d. Wiel wisten te bevrijden. De drie gebroeders Maas hadden ibij de worsteling verwondingen aan aangezicht en handen opgeloopen, terwijl v. d. Wiel ernstig aan het gelaat was gewond. Ten slotte gelukte het, de gebroeders Maas te arresteeren. Do hoofdagent moest zich onder genees kundige behandeling stellen; hij zal voor- loopig geen dienst kunnen doen. Een vechtpartij in het Paradijs. In het Paradijs te Gouda kreeg een be woner he,vige twist, met zijn huishoudster. Een vechtpartij volgde waarbij-do vrouw als wapen een kleerhanger gebruikte. Met do haak van dit wapen is de man zoo aan zijn hoofd verwond dat medi sche hulp moest worden ingeroepen. Vondeling. Gistermorgen omstreels 5 uur is bij de politie te Nieuwerkerk a.d. IJssel aangifte gedaan dat op de Kerklaan aldaar te von deling was gelegd een kind van het man nelijk geslacht van omstreeks 4 maanden. Het wicht was geheel gekleed. Er naast lag, in een courant gewikkeld, een luier. Het kind is bij den veldwachter opgeno men. Reiletjes in Harskamp Omtrent een relletje in den Harskamp tusschen de infanterie te Venlo en de cavalerie uit Breda, schiyjft men aan do N. Venl. Grt.: Het is een formeel gehecht geweest, waarbij heide partijen tegenover elkander stonden met geveld geweer en opgeplant9 bajonet. Het was Dinsdagavond ruim tien uur. Het kamp was. zoo goed als duister, slechts enkelo lampen verlichtten het. Plotseling deed een groep cavaleristen, na een woor denwisseling. een aanval op de infante risten. Hoe groot die groep was, woet men niet juist te zeggen, het kunnen twintig, het kunnen dertig, 't kunnen ook 40 manschappen geweest zijn. De duis ternis belofte liet juiste aantal vast te stel len. Eén zaak staat echter vast, en wel dat de geheele groep onder hevel stond van een wachtmeester der cavalerie, die gewa pend met een klewang, als een razende om zich heen sloeg en de manschappen tot aanvallen aanspoorde. De aanleiding tot en de oorzaak van dit gewelddadig optreden de kinderachtige jaloezie tusschen heide wapens hierbij een hoofdrol gespeeld heeft. Do kloppartij veranderde in een formeel gevocht en toen deden de officieren krach tig en doelbewust ingrijpen. Het „to wa pen" werd geblazen; de infanterie ontving scherpe patronen en toen was er een korte lijd, dat infanterie en cavalerie in ge vechtsformatie met geladen geweer en ba jonet op, tegenover elkander stonden. De discipline deed in dit hachelijk oogenblik haar zedelijke macht gevoelen en liet geluk te door het kalm en oordeelkundig optreden der officieren de vechtenden te scheiden en uit elkander te doen gaan. Patrouilles met geladen geweer door kruisten liet kamp en herstelden de rust. Een gestreng onderzoek naar het gebeurde wordt ingesteld. Mislukte smokkelarij Aan de Oostgrens beeft zich dezer dagen de volgende, niet onaardige smokkelge- sc hi edenis afgespoeld: In de nabijheid van het Ruenthroek, op Duitsch gebied, trachtte een Hollandsche schipper een paard, dat hij te Meppen ge kocht had, over de grens te smokkelen. Hij spande het dier voor zijn schuit en trok er welgemöcd mee naar de landspalen. De douanebeambten hadden echter lucht ge- 1 UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren Is 5.05 uur. SFR (Radio-Paris) 1780 Concert, o.a. Sonate Pathelique|i van Beethoven. 5.05 uur. Brussel. 265 M. Concert. 5.50 uur. Berlijn 430 en 500 M. Con^ eert - 6.35 uur. FL (Eiffeltoren) 2G00 M<; Concert. 8.15 uur. PCGG (Den Haag) 1050 M. Kurhaus-concert. 8.20 uur. 2 LO (Londen) 365 M. Com cert. 8.20 uur. 5 IT (Birmingham) 475 M.' Concert. 8 20 uur. 5 WA (Cardiff) 350 M. Com cert. f 8.20 uur. 2 ZIJ (Manchester)- 375 M.* Concert, fragmenten uit ope* ra's. 8.20 uur. 5 NO (Newcastle) 400 M< Operaconcert. 8.20 uur. 5 SC (Glasgow) 420 M. Or* kest, zang en piano. 8.35 uur. Brussel, 265 M. Uitvoering) van een fragment uit Mireille! 8.50 uur. 2 BD (Aberdeen) 495 M. Operaconcert. 8.50 uur. 6 BM (Bournemouth) 385 M. Werken van Sullivan en Ger^. man. 9.05 uur. PTT (Pestschool, Parijs) 450 M. Concert. 9.20 uur. FL (Eiffeltoren) 2600 M. Concert. 9.20 uur. SFR (Radio-Paris) 1730 M. Concert. 9.20 uur. Berlijn, 430 en 500 M. Blaas* orkest. 10.55uur. 2 LO (Londen) 365 M. The Savoy Bands kregen van liet geval en haastten zich uaar het Hollandwaarts trekkende.span om den viervoeter in beslag te nemen. Onzen schip-* per sloeg, bij liet naderen van de douane* de schrik zoodanig om het hart, dat hij, zonder zich een oogenblik te bedenken, In het kanaal sprong. AI zwemmende wist hij voorloopig te ontkomen, maarals zijn kostbaarheden: vrouw, schip en paard, had hij in de steek gelaten en dezen, zoo ver moedden de grensbeambten, zou hij wel komen terughalen. En zoo gebeurde het ook. Eenige dagen later kwam de schipper aanspraak maken op zijn eigendom en hij werd toen natuur lijk meteen geknipt. Ingerekend. Eeu bewoner uit Amersfoort, zekere F., die na-ar Belgiq was uitgeweken omdat hij nog een flinke schuld bij de justitie had, waagde het gisternacht onder Nis- pen over de grens te komen, teneinde zich heimelijk naar Amersfoort to begeven. Heb immer waakzaam oog der politie ontdekte hem echter reeds bij zijn eerste binnenko men. zoodat den man een hartelijke ont vangst werd bereid en hij eerst zijn vier maanden zal hebben uit to zitten, voor hij zijn. reisplannen zal leunnen voortetten, Mej. M. H. uit de Prins Mauritslaan to s-Gravenhago bezocht gisteravond heb circus-Busch in Scheveuingen. Toen zij in. de. pauze buiten een luchtje ging scheppen rukte een ongeveer 14-jarige jongen haar taschje uit de handen, waarin zich gou den sieraden bevonden, een horloge cn een bankbiljet van 25 gulden. Eenigen tijd later bracht een andere jongen, die heb voor het circus had gevonden, het haar terug. Alleen het briefje van 25 gulden: was verdwenen. Smokkelen. Gisternacht. z:jn te Baldtrhaar 24 scha pen en lammeren en bij Tcrapd 76 scha pen op 7 smokkelaars-drijvers in beslag genomen. schepen toepaste, bleef Vrijdag weer dó Gerard, een der grootste en kostbar.rei schepen liggen. Het i3 den patroons tot heden niet gelukt de boot naar zee te krij gen. Oneerlijkheid. Te Bussum is een loopknecht gearres teerd, die bij het ontvangen van geld eert biljet van f300 ontvangen had voor een van f 100. Eerst later heelt de benadeelde dit bemerkt. Ook een broervan deni loopknecht, die f160 in bewaring had, is in hechtenis genomen, wegens heling. FEUILLETON HET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 16) y Degene, die dit gezonden heeft, ant woordde Lucette, terwijl ze haar vriend een opengemaakten brief overhandigde, .waarvan het adres met de machine ge schreven was. Alfred ontvouwde den brief en las: „Indien u uw vader niet wil schaden, houd dan op met den kleinen journalist te ontmoeten, die op uw hoofd en op dat dat van Célestin Gardenoia slechts de ergste rampen zal brengen". Geen handteekening, mompelde* Al fred. NatuurlijkWat er ook van zij, 3k heb uit dat briefje afgeleid, dat men Aw tusschenkomst vreest en dè,t juist heeft me aangespoord met u in contact te blij ven. Nochthans dunkt me dat we voor zichtig moeten zijn en elkaar in 't geheim moeten ontmoeten -** Ik ben het volkomen met u eens, antwoordde Tortoran, en ik zal niet meer naar de rue Damrémont komen. Maar be loof me alle dagen hier te zijn. Omdat ik het gevraagd: heb! ver beet zachtjes het jonge meisje. Dat is waar! U hebt gedaebt dat het joodig was om ons werk tot een. goed 'inde te brengen. Lioht blozend, hernam Lucette: ~H Het is niet alleen daarom.Maar ook omdat.omdat.Toe, "help me toch Maar Alfred scheen zoo verlegen te zijn als zijzelf om het woord te vinden, dat ze zocht. Dan besloot ze moedig. Omdat het me te veel verdriet zou aandoen, als ik u niet meer zag! Dadelijk werd haar gezicht purper rood en sloeg de oogen neer, 'alsof ze be schaamd was zooveel gezegd, te hebben... Liefste vriendinnetje van mijn hart, fluisterde Tortoran in haar oor, terwijl hij haar hand drukte, laat het u niet spij ten eenige teederheid tegenover mij te be tuigen, wdnt ik houd van u, oneindig veel houd ik van u Ze maakte zich zachtjes los en ant woordde: 1 Laat me gaan, vriend, laat me gaan Het wordt hoog tijd, dat ik naar mijn kantoor terugkeer. Tot morgen! Ze verwijderde zich spoedig, na hem haar schoons ten glimlach te hebben ge toond Tortoran kon zijn blik van de mooie gestalte niet afwenden, tot ze achter den hoek van een straat verdween. Dan zuchtte hij en mompelde: „Lucet te.Lucette.Hij gevoelde een heel zoete vreugde bij het uitspreken van dien naam. Een onbekende neerslachtigheid maakte zich' van hem meester, deed hem wankelen. Hij moest op een bank gaart 'zitten, sloot eenige oogenblikken de oogen en zag weer de fijne gestalte, de diepe oogen, den stralenden glimlach Hebt u verdriet? mijnheer, vroeg'eert strelende stem. i Hij sloeg licht verbluft de oogen om hoog, richtte zich plots op en antwoord de de jonge vrouw, die hem deze vraag had gesteld, en vóór liem stond, terwijl ze hem met liefderijke zorg aankeek: In 't geheel met, mevrouw, ik droom de even Degene, tot wie Alfred aldus sprak was een zeer elegante dame, gekleed naar de fijnste eischen der allerlaatste mode. Ze scheen dertig jaar oud te zijn. Haar tri lende neusvleugels, haar wat dikke lipi pen, haar vlammende oogen, gerekt en een klein beetje te smal, een blik die terzelf der tijd wellustig en wreed was, gaven aan haar voorkomen een uitdrukking van schijnheiligheid, die niet naliet ze roe rend schoon te- maken. -Hour haar was vloeibaar goud als de zon er in speelde en ze had een verblindende gelaatskleur. Tortoran beschouwde haar, bewonderde ze naïevelijk en op een zoo weinig ver heelde wijze, dat zo de oogen afwendde, terwijl een raadselachtige glimlach de uitdrukking van haar gelaat verzachtte. Verontschuldig me, mijnheer, zeide ze eindelijk En ze vertrok, langzaam, alsof ze ge- wenscht had dat hij haar volgde. Maar Tortoran bleef aan den grond genageld. Het beeld van Lucette plaatste zich plots tusschen hem en de mooie onbekende. Hij schaamde zich over de ontroering, die de betooverende blonde dame in hem had gewekt, en hij wou aan niets meer den ken, dan aan de «diepe en reine genegen heid die hem het dactylotje inboezemde* Overigens, alsof ze dit besluit wou be krachtigen, beoordeelde een stem, die den rol der koren in de antieke tragediën ver vulde, zijn gedrag op allerstrengste wij ze. Hot was de houdster van een dagblad kiosk, die haar meening luidop aan een klant toevertrouwde: Kijk nu, juffrouw Ugénie, "zoo zijn nu die mannen.Daar heb je cr een die even afscheid heeft genomen van zijn liefje en werpt nu reeds begeorige blik ken naar een andere? Michel ine. Het was bijna vier uur, toen Tortoran aan het hek schelde van het kleine hoe renhuis, waar mijnheer Max Durand, raadsheer bij den buitenlandschen han del, woonde. Een kamenier deed open. Mijnheer Max Durand? Mijnheer is uit.Overigens, ont- •vangt hij slechts 's morgens, tusschen tien en twaalf. Alfred wou vertrekken en het hek werd reeds toegeslagen toen hem een goede ge dachte te binnen schoot: En mevrouw? 1 In -Werkelijkheid wist hij heelemaal niet, of de raadsheer bij den buitenland schen handel getrouwd was. Hij had die vraag op goed geluk af gesteld. Maar de kamenier antwoordde: Mevrouw is in het Zuiden. Alleen de jongejuffrouw is thuis, en ze ontvangt niet Tortoran drong aan. Hij dacht dat „de jonge juffrouw" voorzeker in staat zou zijn hem eenige inlichtingen te verschaf fen over de plaats waar hij op denzelfden dag Max Durand kon ontmoeten. Hij wilde zónder langer wachten partij trek ken van het feit, dat hij waarschijnlijk de eenige journalist was, die wist, dat deze persoon in de zaak betrokken was. Al zijn vroegere bedeesdheid was ver dwenen. Op dat oogenblik had hij onder drang der reportersdrift den edelen heer Satan zelf geïnterviewd, indien dat eenig belang voor zijn onderzoek had kunnen opleveren Indien de jongejuffrouw de goedheid hebben wou, voor eenige oogenblikken slechts een uitzondering in mijn voordeel te maken, zeide hij, zou ik er haar zeer dankbaar voor zijnEr is haast bij. i De kamenier scheen een beetje te aar- j zelen. Zo had haar hevelen ontvangen, maar het uiterlijk van Tortoran was haar sympathiek. Hij drukte zich beleefd en met zachte stem uit. Hij scheen haar he- scherming af te smeeken en daar voelde ze zich oyer gevleid. Eindelijk nam ze een' besluit. Wien moet ik aandienen: vroeg ze.) Hij antwoordde: Een'verslaggever van de Gazette do. Paris'i Een straal van verwondering blonk in,, de oogen der meid. Nochthans antwoord-^ de ze niets, liet Tortoran in huis en ging hem daar voor in een spreekkamer. Wil mijnheer even gaan zitten, zeide., ze, terwijl ze een zetel aanwees. Ik zaD zien of de jonge juffrouw hem kan ont^l vangen. j Een enkelo minuut slechts ging voorbij». De kamenier verscheen weer en bracht' den bezoeker in een met veel smaak gw meubeld salonnetje. (Wordt vervolgd) 3

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3