Tweede Bladl Maandag II Augustus 1924 UIT BE OKlSEyiMS HILLEGOM. Gemeenteraad. (Vervolg). Wij laten hier eerst volgen do verdere 'discussie over het verzoek „Bloembollen cultuur" oiu subsidie. De heer Schrama is het in veel met Tretli. Balvers eens; toch zal hij tegen stemmen. Was de vereeniging in finan- cieele moeilijkheden dan zouden we ajs overheid helpen. Doch men spreekt zelfs in 't vak van hooge conjunctuur en de lieer Segers te Lisse kan er in beginsel niet voor zijn. De gemeente kan het geld niet missen en daarom is epr. tegen. "Wat de heer Fijma heeft gezegd over de ar beiders, daarvan zijn deze zelf de schuld; waren ze sterk in do organisaties, dan zou door socialen drang de toestand voor hen veranderen. De heer Selhorst verheugde zich toen hij de tentoonstelling aangekondigd zag, spr. zal voorstemmen, 't Gevolg der ten toonstelling zal o.m. zijn grooler uitvoer en ook wij arbeiders zullen er wel bij varen. Spr. uit den wensch, dat de ten toonstelling moge slagen en de bloemisten hun arbeiders van den winter aan 't werk zullen houden. De lieer Loerakker onderschrijft de propaganda. De vorige tentoonstelling kon echter niet in de schaduw staan van deze. ,Werd de tentoonstelilng hier gehouden, dan zou spr. anders tegenover de ge- gde f 1000 staan. Spr. zal als hlijk van waardeering niet onvoorwaardelijk 'tegenstemmen, doch in verhand met het gesprokene door wetli. de Vreugd acht hij 't wenschelijk dat B. en "W. hun voorstel wijzigen. B. en W. van Haarlem stelden f2.50 voor, de Raad wenschte f 100 en toch zullen vele bezoekers der tentoonstel ling aan Haarlem voordeel geven, 't Be drijf gaat goed; velen die critiek op den Raad oefenen onttrekken zich aan de ver schuldigde belastingen; al is een en. ander moeilijk te bewijzen, ieder weet het. Men rijdt met een nieuwe auto, slaat swiet en gaat tegelijk zeggen dat men geen belas ting betalen kan. Spr. geeft ernstig in overweging het voorstel te wijzigen en wat te doen zich uitsprekende als blijk van waardeering. De beer Klaver noemt het geen subsi die maar een schenking. Als middenstan ders of arbeiders een tentoonstelling or ganiseerden, zouden wij dan ook er zoo komen? Deze menschen die vragen, bezit ten alles dubbel en dwars. Moeten we daarvoor f 1000 geven. De bloemisten zoeken de klanten zelf wel op, propagan da is niet zoozeer noodig. Is de welvaart er zooveel beter door? Bij onze huren misschien wel; hier niet, dus dan hapert er hier wat aan. We mogen geen f 1000 geven. Dat Haarlem wat doet kan ik be- jrijpen, Hillegom mag alleen een schen king doen van f 1000. Hoo vaak hoort men iier: wat staat het er toch miserabel voor Iaat men propaganda maken uit eigen beurs. En waarvoor is die propaganda noodig? Er zijn bollen tè kort. Hillegom kan 't niet lijden; uit erkentelijkheid zou ik voor een klein bedrag wellicht mijn stem geven, doch voor f 1000 niet. De heer Vermeer stipt terloops even aan het geopend zijn der tentoonstelling op Zondag; dit is een principieel bezwaar Maar door 't karakter dezer subsidie is spr. er tegen. Een exploitatierekening is er niet, juist andersom. Hoe komen B. en W. er aan. 't Kan hier geen subsidie zijn, 't is een schenking. Laten we het adres zoo van de hand wijzen. Er is 'n garantie fonds, maar de overheid kan beginnen met schokken. De heer Jansen wil f 300 voorstellen. De heer van de Loo föOO, uitsluitend voor medailles, niet voor onkosten. De lieer Voorcn wijst op 't royale der autoriteiten toen er sprake was, dat hier gebouwen zouden komen. Hillegom is de voornaamste gemeente, 't centrum. Do zui nigheid mag de wijsheid niet bedriegen, Wij hebben ons te schamen als we achter blijven. De voorz. zegt het vólkernen met den heer Vooren eens te zijn. Na nog eenig heen en weer pralen wordt het voorstel in stemming gebracht met de uitslag 55 terwijl de heer Ver meer hui ten stemming blijft. Tegen do heeren Jansen, Fijma, Schra ma, Klaver en welh. de Vreugd. Vóór de hoeren Loerakker, Balvers, Selhorst, Vooren en v. d. Loo. Dit punt wordt dus aangehouden tot de volgende vergadering. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Be groeting Gezondheidscommissie 1925. Missive van de Gezondheidscommissie, gezeteld to Katwijk, begeleidende de ra ming der ontvangsten en uitgaven dier commissie voor het jaar 1925, aanwijzen de het bedrag, dat door elke gemeente in de kosten zal moeten worden hijgedra gen. Het aandeel dezer gemeente bedraagt f95.62. B. en W. hebben besloten aan den Raad voor te stellen om dit bedrag te bron gen op .de gemeentebegrooting 1925. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Opheffing betrekking brugwachter aan de brug over de Hillegommorbcek en eervol onslag J. van der Paal. Besluit van de Ged. Staten waarbij aan deze gemeente tot wederopzegging ver gunning wordt verleend tot hel sluiten van de brug ever de Hillegommerbeek in den Rijksstraatweg. B. en W. hebben besloten aan den raad voor te stellen: a. om de betrekking van brugwachter aan gemelde brug op tè heffen; b. om aan (Jen tegenwoordigen brug wachter J. van der Paal eervol ontslag als zoodanig te verleenen, heiden met in ging van 1 Juli 1924. De heer Selhorst vraagt, of do heer van der Paal pensioengerechtigd is. De voorz. zegt neen. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen. 5. Verordeningen tot regeling- en tot heffing- en op do Invordering van eene bijdrage voor het volgen van het onder wijs in het bouwkundig teekenen. B. en W. hebben ontworpen: a. de verordening tot regeling van het onderwijs in het bouwkundig teekenen. b. de verordeningen tot heffing en in vordering van een bijdrage voor het vol gen van dat onderwijs, en besloten deze ontwerp-verordeningen aan den raad ter vaststelling aan te bie den. In de verordening is bepaald dat B. en W. kunnen toestaan, dat personen niet in de gemeente woonachtig, dit onderwijs volgen. Het onderwijs wordt gedurendo vijf maanden gegeven, aanvangende den eer sten Maandag in October. De bijdrage door do leerlingen verschul- digt bedraagt f 3. Voor minvermogenden de helft. De heer Selhorst brengt dank voor de samenstelling der verordeningen. De heer Schrama sluit zich daarbij aan en spreekt den wensch uit, dat ieder die van dit onderwijs gebruik kan ma ken, bet moge doen. De ontwerpen worden goedgekeurd. 6. Adres van G. J. L. van der List, hou dende verzoek om het'daarheen te willen leiden dat hij alsnog in aanmerking kan komen voor een woning van „Goed Wo nen" en hem vergunning verleend worde tot het daarbij plaatsen van een schoen makerswerkplaats. B. en W. overwogen dat adressant een woning van „Goed Wonen" kan hekomen, dat die vereeniging echter in hare be stuursvergadering van 2 Juli heeft beslo ten onder geen enkele voorwaarde af te wijken van haar vroeger genomen besluit om niet toe te laten het bouwen van af daken of schuurtjes door de bewoners van bare woningen, dat het buiten de competentie, zoowel van B. en W., als van den raad, is om verandering te brengen in dit besluit of de gevraagde toestemming te verleenen, hebben besloten aan den raad voor te stellen om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. i Na ampele discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. De heer Selhorst informeert naar do buizen der waterleiding; spr. vraagt of de bewoners Beeklaan—Barton- brug ook worden aangesloten. Het drink water is daar slecht. Weth. Dê Vreugd vraagt even geduld. De heer Vooren'zegt, dat we zeer royaal geweest zijn; 't net is nergens zoo uitge breid als hier. De lieer Loerakker wijst op de gaten in den Stationsweg nabij den heer Jonkheer Weth. De Vreugd zegt dat aan de klacht tegemoet zal worden gekomen. De lieer Van de Loo informeert naar het aanleggen van gas in de Weerlaan en hoopt, dat 't er nog vóór den winter komt De Voorz. zal infonmeeren. De heer Jansen vindt 't bij de auto- garage Boghout -een treurige wegversper ring; er zullen ongelukken gebeuren. Do Voorz. zal 't onderzoeken. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdag. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van de Leiderdorpsche Christelij ke Oranje,vereeniging, om subsidie voor het te houden kinderfeest op 31 Augustus. Zonder discussie wordt op voorstel van B. en W. besloten het gevraagde subsidie a f 0.40 ]>er kind te Verleenen. Hieronder zijn alle leerplichtige en schoolgaande kinderen in de gemeente- begrepen. De rekening van de gezondheidscommis sie te Alphen aan den Rijn. waaronder deze gemeente ressorteert, wordt goedge keurd, evenals de begrooling over 1921 van dezelfde commissie.'Het aandeel van deze gemeente voor het volgend jaar is iets lager dan het vorig jaar. Het verslag van den keuringsdienst van vee en vleesch wordt den Raad aangebo den. en ter visie" gelegd. Het kohier voor de zakelijke bedrijfs belasting, die thans f3 per arbeider be draagt, wordt vastgesteld op een bedrag van f 1155. Aanbieding heeft dan plaats van de ra- kening der gemeentelijke huishouding over 1923. De ontvangsten bedroegen f64.791.16/-i. de uitgaven f 60792.98k-;, wat een batig saldo geeft van f 3998.18. 't Zie.t er nogal voordeelig uit, doch bij het saldo zijn f 1000 begrepen, die de gemeente heeft ontvangen voor den onderwijzer Koorn, welk bedrag evenwel niet is behoeven te worden uitgekeerd. In 1925 moet dit geld weer aan het Rijk worden teruggegeven. In de bijgevoegde verantwoording doe len B. en W. mede, dat vanwege de veel te geringe opbrengst van de opcenten op de R. Inkomstenbelasting de vernieu wing van een gedeelte van het paarden- spoor is achterwege gebleven. Gelukkig is de toestand van den weg heel goed. Wijziging van de begrooting over 1924. Door de ongesteldheid van den heer v. Oosterhout is de aanstelling noodig ge worden van een tijdelijke onderwijzeres, waarmede f 240 is gemoeid. Zal worden betaald uit den post „onvoorzien". •Het bedrag wordt later door het Rijk geresti tueerd. Ter tafel komt dan de hoofdschotel voor dezen avond, de Wijkverpleging. B. en W. stellen naar aanleiding van bet verzoek van de ver. Ziekenverpleging aan den Rijndijk om f 250 subsidie, den raad voor geen garantie te verleenen •voor het aanstellen van een verpleegster aldaar, noch een geldelijke bijdrage te geven doch hen, nl. B. en W., te machtigen in voorkomende gevallen, de verpleging ge heel of gedeeltelijk te bekostigen van on- of minvermogenden. Weth. do Bruijne voegt hieraan toe, dat zoowel medische als verloskundige hulp hieronder begrepen zijn. De heer Klaver is het met het voor stel niet een3. Als het zoo moet gaan, kan de vereeniging wegens gemis aan zeker heid nooit tot de aanstelling van een ver pleegster overgaan en zal de zaak moeten stranden. Gerekend was op een bijdrage van f 250.door Leiderdorp en een van f 500.door Zcc.terwoude. We staan nu voor het feit dat ook Zoeterwoude zich zal gaan terugtrekken, zoodat van de aanstel ling van een verpleegster niets kan komen.' Spr. meent dat dit een groote teleurstelling moet zijn voor den arbeidersstand, die met dergelijke hulp zeer gebaat zou zijn. Spr. zou, nu de zaak zoo staat, maar liever geen raadsbesluit willen nemen, en eenvoudig de aanvrage in stemming brengen. De uitslag zal zijn dat zij wordt verworpen, en dan moet maar gewacht worden tot er hier in het dorp e>en vereeniging wordt op gericht. De Voorz. vindt dit wel een beetje ra dicaal. B. cn W. hadden het zoo niet be doeld, en wilden liever iets dan niets ge ven. De door hen voorgestelde regeling, zoo als die o. a. thans bij de fondsen wordt toegepast is vrij eenvoudig. B. cn W. ta- xeeren den aanvrager, en voor zoover spr. bekend is kwam daarover tot heden geen enkele klacht in. De heer Klaver houdt vol dat er lang3 dezen weg nooit een verpleegster zal ko men, omdat de kosten niet kunnen gedekt. De Voorz. blijft erbij, dat iets beter is dan niets. De verhouding van f 250—f 500 Leiderdorp—Rijndijk is ook niet juist maar dat is weer een ander punt. De he.er Klaver wil op het adres gun- slig beschikken, en dient daartoe een voor stel in. Weth. de Bruij ne herinnert aan het standpunt dat de raad en B. en W. jaren geleden reeds hebben aangenomen, nl. dat wel van gemeentewege medewerking zal worden verleend aan belanghebbenden, maar geen garantie zal worden genomen in het aanstellen van vast personeel. Het is volstrekt niet de, bedoeling van B. en W. de zaak van de baan te schuiven, maar zij kan op verschillende manieren worden ge regeld. Men kan bijv. steun verleenen per verrichting, doch ook abonneeren voor de on- en minvermogenden. De Voor z. verzekert eveneens dat het niet de bedoeling van B. en W. is de zaak tegen lo werken, maar zij achten een an dere regeling, zooals bijv. bij, „Helpt Elkan der" in gebruik, beter. De heer Klaver betoogt dat dit wel eens duurder kan uitkomen, met een ver wijzing naar Het Groene Kruis te Zoeter woude, waar de gemeente een tekort van f 750.— moest gelijkmaken. Weth. de Bru ij n e merkt op, dat daar ook de omgekeerde orde werd gevolgd. Eerst moet het particulier initiatief aan pakken, en zich bijv. voor 4/5 garant stel len, dan kan van de overheid het overige worden gevraagd. Het voorstel-Klaver wordt, hoewel niet gesteund, in stemming gebracht-, en ver worpen met 51 ste-m. De heer Groenend ij k vraagt of er ook bezwaren aan verbonden zouden zijn, met een Leidsche verpleegster te contrac teer en. Volgens Weth. de Bruijne zal dit, in dien noodig, zeker gebeuren. Daar is trou wens al hulp gehaald. De zaak is slechts dat B. en W. de gemeente niet willen bin den, doch voor voldoende geneeskundige hulp lean worden ingestaan. Het voorstel van B. on W. wordt met alg. st. aangenomen. De pensioengrondslag voor den gemeente ontvanger wordt vastgesteld op f 1100. die van den gem. veldwachter op f 1400. kleeding- en rijwieltoelage inbegrepen. Een langdurige bespreking ontstaat naar aanleiding van een adres van den eervol ontslagen vuilnis-ophaler, den heer J. de Lange, waarin deze een toeslag op ^zijn pensioen vraagt van f 300.per jaar, daar hij niet alle werkzaamheden kan verrich ten door stijfheid van een vinger, welk ge brek hij uit den dienst heeft overgehouden van een klein ongeval. B. on W. stellen voor, in verband met den laten datum waarop het pensioen in gaat, in antwoord op dit adres 2 maanden extra salaris, af f 108.te verleenen, en dan op verdere adressen niet meer in te gaan. De heer Kla ver wil een raadscommis sie inspannen, om van de ongevallenwet een verhoogde uitkeering voor adressant te ver krijgen. Weth. de Bruijne zegt, dat het geval indertijd door de Rijksverzekeringsbank is behandeld. Echter is de L., toen weer voor zijn werk geschikt verklaard. Neemt hij daarmede gee.n genoegen, dan kan hij een beroep instellen, gelijk B. en W. hem meer malen hebben gezegd. Adressant verdenkt B. en W. van onvoldoende medewerking, Geheel ten onrechte echter. Maar de R. V. UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren Is 6.30 uur: FL (Eiffelforen) 2600 M. Con' cert. 8.20 2LO (Londen) 365 M. Een co rn edie van Sheridan. 8.30 PCGG (Den Haag) 1050 M, Concert -van de „Batavieren"* Soliste mevr. Elvira Haerens-< Pattijn, sopraan. 1 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 9.20 PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Concert. 11.00 PCGG (Den Haag) 1050 M. Sonora Band, Cabaret Artis-, tique. B. kon natuurlijk geen rekening houden met andere vakken, dan waarin de L. tev tijde van het ongeval werkzaam was. De gemeente treft daarvoor geen verwijt. In antwoord op den heer v. Leeuwen zegt de Y o o r z. dat de L. ook kan inschrij- ven naar de eerstdaags te houden aanbel steding van het asch- en vuilnis ophalen. Met alg. Bt. wordt tenslotte het voorstel van B. en W. aangenomen Nog wordt in verband met een en andef medegedeeld, dab 15 Augustus, des middags te 12 uur de eventueel ingekomen inschrij- vings-bil jetten- zullen worden geopend. Bij de rondvraag dringt de heer Groe nendijk erop aan, een hekje te plaatsen langs de sloot bij het huis van den heer Koning aan de Doeslaan. Bij donker wee< is 't daar anders vrij gevaarlijk. De Yoorz. gevoelt er ook wel iets voor. Vc.rder zag de heer Groenendijk gaarne den naam Doeslaan veranderd in v. d. Doesatraat, dat klinkt een beetje royaler. Ook met deze opmerking kunnen voor zitter en wethouder zich vereenigen. Nadat tenslotte de heer Klaver nog de toezegging heeft gekregen, dat stukken voor de raadsvergadering van eenige im portantie voor de leden ter -visie zullen worden gelegd, sluit de voorzitter dö openbare vergadering. ZOETERWOUDE Gemeenteraad *Yan eenige punten hebben wij reeds in ons vorig nummer een verkort verslag op genomen. Vergadering van Vrijdagavond. Tegen woordig alle leden. Voorzitter de heer P. Wap, burgemeester. Te kwart over zeven wordt de vergade ring door den voorzitter geopend. Na loting wordt bepaald dat de rondvraag en do eventuecle stemmingen zullen aanvangen bij den heer H. F. Noordman. Hierna wor den door den secretaris de notulen gelezen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Mededeeliug geschiedt van de ingekomen stukken, o.a. dat het raadsbesluit tot on- derhandscho verhuur van een gedeelte grond aan A. H. Volleberg door Ged. Sta ten is goedgekeurd; van de Gezondheids commissie to Alp heil aaü den Rijn is in gekomen de rekening en verantwoording over 1923. De ontvangsten hebben bedra gen f2367.91 en de uitgaven f 1736.52 >4, zoodat er oen batig saldo is van f 631.38. Verder is ingekomen de begrooting dier commissie voor 1925, sluitende in ont vangsten en uitgaven met f 2350. De ge meente Zoeterwoude zal moeten betalen f82.06Yi. Besloten wordt dit bedrag op da bogrooting 1925 te ramen. Het verslag van den keuringsdienst voor vee en vleesch te Leiden over 1923 zal voor de leden ter inzage nedergelegd worden ter gemeente-secretarie. Een verzoek van da vereeniging „Het Groene Kruis" om een subsidie van f 100 wordt ter behandeling aangehouden tot bij de behandeling der gev meentebegrooting. Van den heer H. M. Starrenburg is een voorstel ingekomen, waarbij de Raad B. en W. zal uitnoodigen een adres te ont werpen aan de Hoogo Regeering om aan het rijk subsidie te vragen ter tegemoet koming in de kosten van onderhoud der groote verkeerswegen. Verder om dit adres te zenden aan allo gemeentebesturen in Zuid-Holland met verzoek een adres van gelijke strekking tot de Receering te wil len richten. Ter moliveoring van dit adres FSüiLLgTSJiB HET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking doer dr. BOONEN, Leuven. 14) Hier niet.'t Is te ongeriefelijk. Wanneer de lift om de een of andere re den onbruikbaar is, is men verplicht om bij me te komen, buiten het magazijn te gaan en onder het gewelf de gemeen schappelijke trap van alle huurders te nemen. Zoo!.Wilt u het toestel even na zien, heeren? Hij richtte zich tot Olive en Alfred, die den lift naderden. De werkman van huis Fifre zette hem herhaaldelijk aan den gang, trad de kast binnen, waarvan hij de wanden en den .vloer zorgvuldig onderzocht en besloot: Niets abnormaals.Het toestel ge lijkt op alle andore. Het hoofd der Veiligheid ging op zijn beurt in de kast binnen, gevolgd door zijn medewerkers en Renó Lambert. Ze was zeer groot en kon gemakkelijk zes perso nen bevatten. Mijnheer Bravin deed aan Olive en Alfred teeken eveneens in te stappen. Ze gehoorzaamden. —.Laat gaan, zeide hij. Olive drukte op een knop en de stijging begon, buitengewoon traag. Gaat het nooit sneller? ondervroeg de politiebeambte. l.." Het traject is vandaag bijzonder ■lang, omdat we met zessen zijn, verklaar de René Lambert, maar het is nooit heel kort. Ik was zelfs voornemens, voor «deze onbegrijpelijke zaak een electrisch inge nieur te laten komen. Het ia vervelend. Noöktkans was de bast aan het einde van i haar weg gekomen en hield stil. Mijnheer Bravin opende zelf de deur en allen kwamen huiten. Men bevond zich in een ruime voorka mer, waar verscheidene deuren op uit kwamen. Daar stond weer een groom gekleed met de livrei van hel huis. Hier was bet, dat u op uw kassier wachtte? vroeg mijnher Bravin. —■Jaik had haast om hem te zien Waarom? Omdat, antwoordde René Lambert eenigszins verlegen,ik pas van een reis was weergekeerd en we hadden ver scheidene dringende zaken samen te on derzoeken. Welke zaken? Zaken.persoonlijke zaken. Het hoofd der Veiligheid drong niet aan, maar Tortoran bemerkte, dat Gras- cuit hatelijk grijslachte, terwijl hij eenigs ge aanteekeningen maakte. Wat René Lambert betrof, deze scheen door deze vragen niet aangedaan. Nochthans was mijnheer Bravin weer in de lift gestapt en keek in de lucht. Met den vinger wees hij op een cirkel vormige opening, die in do bovenwand aangebracht was. Zou oen man daar niet door kun nen? zeide hij. Iedereen naderde en keek toe. René Lambert haalde de schouders op. Ik had er aan gedacht, zeide hij; maar mijn kassier weegt meer dan hon derd kilo; hij heeft een buik die ontzag inboezemt, en dit gat ware oven groot genoeg om doorgang te verleenen aan oen kind overigens, aangenomen, dat hij het dak der kast bereikt, zou hij nog niets gevorderd zijn.Daar is wel, bovenop, in de verlenging van de kast van het toe stel, een opening voor do iuchtverver- sching, maar die is nog smaller dan dezer. Buitendien, om die te bereiken, moest die arme Gardenois niet enkel een tenger persoontje, maar ,ook een echt kunsten maker zijn.Ten slotte, laat hij tot daar nog komen, dan zie ik hem nog niet van uit een hoogte van meer dan één verdie ping op de binnenkoer neerspringen. Inderdaad, mompelde mijnheer Bra vin. Terwijl hji zich dan naar Olive wendde, beval hij: Wilt u even nazien, of dit dak niet valsch is, of die opening niet kan ver groot worden. Do werkman greep zonder complimen ten een stoel uit do voorkamer en klom er op. Alfred, reik me den hamer, zeide hij tot Tortoran. De welwillende helper gehoorzaamde en Olive bracht krachtige opwaarlsche ha merslagen op de bovenwand toe. Geen enkele abnormale schikking werd door deze proefneming aan den dag ge bracht. Dat dacht ik wel, verklaarde het hoofd der Veiligheid op zeer kalmen toon Hij wachtte even en hernam: Het is dus feitelijk onmogelijk dat Gélestin Gardenois tijdens de stijging uit de lift zou geraakt zijnIs bet wel ze ker dat hij er in gegaan is? Dat is thans de vraag. Laat al zijn collega's die bewe ren hem er te hebben zien instappen, de eeno na den andere, hier komen. Hij zette zich in een zetel neer en wachtte. Olive maakte aanstalten om weg te gaan, maar Alfred hield hem bij den arm terug; hij wilde het vervolg van het avontuur kennen en gaf te kennen dat hij het binnenste van do liftkast voort wilde onderzoeken. Overigens liepen de verhooren snel van stapel en kwamen streng met elkaar overeen. Aan de eenige nauwkeurige door Bravin gestélde vra gen, gaven de collega's van Gardenois dezelfde antwoorden, waaruit voortvloei de dat de kassier, die, zooals naar ge woonte om twaalf uur was gaan middag malen, eerst 's avonds kort vóór het slui tingsuur en wanneer de schemering reeds begon in te vallen, weerkeerde. Hij scheen bezorgd te zijn. Zonder iemand wat te zeggen, was hij recht naar de brandkast gegaan, had ze geopend, had er waarden en een „fond-en-plat pak van afmeting van een bord" uitgehaald. Hij had alles in zijn aktentasch gestoken en was naar do deur gegaan. Op dat oogenblik bad hem de tweede kassier aldus aangesproken: „Mijnheer Gardenois, de patroon heeft reeds meer dan ééns naar tu gevraagd; hij isi dezen middag van de reis weerge keerd en schijnt met ongeduld op u te wachten". Gélestin Gardenois had met een vaag gebaar geantwoord en deed alsof hij zijn weg naar den uitgang vervolgde. Maar de schel van de privéteiefoon weerklonk en de groom die den hoorn had opgenomen, riep op zijn beurt: „Mijnheer Gardenois, de patroon wacht op u". Het scheen of de kassier toen aarzelde, dan, met beslisten stap, net als iemand die plots een besluit neemt, was hij drif tig in de lift gestapt. Iedereen had zijn zonderlinge handel wijze gezien en opgemerkt; er bleef geen twijfel bestaan. Terwijl ieder bediende antwoordde, nam Grascui't aanteekeningen en Tortoran, wiens rol belette evenzoo te handelen, deed moeite om alles in zijn geheugen te prenten. Toen de serie ondervragingen geëin digd was, meende Tortoran te bemerken, dat Bravin zeer spottend glimlachte en tot René Lambert met veel minder achting sprak dan in 't begin van het onderzoek Om kort te zijn, besloot het hoofd der Veiligheid, het is duidelijk, dat Gar denois in den lift is gegaan en natuurlijk heeft hij er door geen andeie deur al3 deze kunnen uitstappen. Hij hield even op, terwijl René Lam bert, die niet begreep waar hij heen wou, verwonderde oogen opzette. Daarna iroeg de overste: Wat dunkt u, Grascuit?

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3