„Be LeMsctifi Courant" Tweede Blad Zaterdag 9 Augustus 1924 De Neder'andsche Staatsinrichting, een kijkje in het stemlokaal. Eerst brutaal rondzien. Ver geten beleefd te zijn. Een ge vaarte. Het befaamd© stem hokje. Om zooveel narigheden te voorkomen. Als we wellicht jaloersch zijn. Om bloedver gieten te voorkomen. Itl het lokaal, waarin bet stembureau gevestigd is en hetwelk door de goede zorgen van den burgemeester volgens de eischen der wet is ingericht, gaan we vandaag, alvorens onze kostbare stem uit te brengen, eerst eens brutaal rondzien. Vooreerst bemerken we achter de tafel drie heren of dames zitten, waarvan één het voorzitterschap waarneemt. In hot eerste of eenige stemdistrict is dat de burgemeester zelf. Deze menschen vormen bet stembureau en hebben de allesbehal ve benijdenswaardige taak in deze kooi een dagje gevangen te mogen zitten, al kunnen ze in den vorm van presentiegeld Vergoeding voor hun moeite ontvangen en voor een poosje door twee daartoe be noemde plaatsvervangende leden afgelost worden. In elk geval moeten ze echter steeds met drieën zijn. Dit voorschrift dringt zoo. streng, dat, mocht door toeval lige omstandigheden dit getal niet bereikt zijn, aanwezige kiezers moeten verzocht worden het ontbrekend nummer aan te vullen. De tafel, waarachter of waaromheen de leden van het stembureau gezeteld zijn, is zoo geplaatst, dat deze door de kiezers in de gaten kunnen gehouden worden; er op liggen een paar boeken. We vergeten een oogenblik beleefd te zijn en kijken even, wat het voor exemplaren zijn. Tot do nuchtere ontdekking komen wij, dat een slechts de kieswet bevat, als ook de algemeene maatregelen van bestuur, die op de verkiezing betrekking hebben. Het ander is een uittreksel van de kiezerslijst, waarop alleen die kiezers zijn genoteerd, die hier terecht moeten komen. Naast of op de tafel staat een gevaarte met open- gespalkten muil, de stembus. Voor dat 's morgens nog een sterveling tot. de stemming was toegelaten," hadden de hee- ren zich van des zelfs volkomen ledigheid overtuigd. Daarna was zij met twee ver schillende sleutels, waarvan er een bij den voorzitter en één bij het oudste lid berust, gesloten. Hoe zoo'n bus er uit moet zien, wagen wij niet te beschrijven. Wel kun nen wij soldeerders blik- en kopersla gers, kuipers, groentebusfabrikanten, Lips en Go. e.d. aanraden kennis te maken met de voorschriften omtrent baar vervaardi ging. Mogelijk kunnen zij tot verbetering en perfectioneering van hun producten nog iets leeren. Behalve de tafel met benoodigdheden, de stembus en de leden van het slembu reau staan binnen een afsluiting een aan tal op elke 150 kiezers één lesse naars. Door hel Schut, dat zoowel tor rechter- als ter linkerzijde vair eiken lessenaar aangebracht werd, wordt het befaamd stemhokje gevormd, waar wij, alléén zijnde met God, de oprechtheid van onze katholiciteit kunnen toonen. Op elk dier lessenaars liggen, als hon den aan de ketting, twee potlooden vast en er boven hangt als een Damocles- zwaard een gedrukte staat met inlichtin gen voor den kiezer. Dez9 bevat waardevolle waarschuwin gen. Maar wie gaat nu, op zoo'n gewich tig oogenblik, als maar zelden in ons kort bestaan voorkomt, op zijn gemak eerst al die inlichtingen staan, lezen? Trouwens, de na ons komenden zouden weldra met ongeduld aan het trappelen slaan. En zou de lezing menigen nerveu- LLETON HET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 13) Dus, ging Tortoran voort, zonder acht te geven op de onderbreking, ben ik journalist en ik zou deze vermaarde lift waarover iedereen spreekt, van nabij wil len zien. Neem me met u alsof ik uw hel per was, en ik geef u mijn woord, dat voor u de tabakscrisis afgewend wordt. In afwachting, maken deze vijf pakjes een eerste voorschot uit. De werkman van Fifre, die moeilijk aan de bekoring kon weerstaan, aarzelde nog. Let wel, dat u hoegenaamd geen kwaad doet door een helper met u te ne men en dat dit ten andere heel natuurlijk zal schijnen. Het is waar, mompelde de rooker, dat ik over 't algemeen niet alleen werk Ziet u nu wel? En bovendien beloof ik u, u voor goed te helpen. Jamaar. De man was aan 't wankelen gebracht, maar nog niet overwonnen. Hij bekeek de kleeren van den verleider, kleeren die wel hiet precies nieuw waren, maar die niet op die der handwerkers geleken. Tortoran begreep zijn gedachte. Heel diep in zijn zak telde hij het geld Ha, dat hem overbleef en besloot: l. Gun me vijf minuten lijd. Hier dicht zen kiezer niet heelemaar van streek brengen? Om zooveel narigheden te voorkomen, meenen wij goed te doen, onzen lezers nu alvast op dit merkwaardig stuk te vergasten. Ziehier: Inlichtingen veer den kiezer. De kiezer toekent zijne slem op het bil jet aan door met potlood, op één der can- didatenlijsten rood te maken één (en niet meer dan één) wit stipje, geplaats in een slemvak vóór den naam van den candi- daal zijner keuze. De kiezer kan, wanneer hij zich bij de invulling van zijn biljet vergist, eenmaal een nieuw stembiljet aanvragen, mits bet eerst overhandigde door bem wordt te ruggegeven. De kiezer mag aan don lessenaar niet langer vertoeven dan noodig is om zijn stombiljet in te vullen. Do kiezer vouwt bet biljet dicht naar de zijde waarop de lijsten van candida- ten zijn gesteld en begeeft zich daarmede onmiddellijk naar het stembureau. De kiezer toont, alvorens het biljet in de bus te steken, de buitenzijde met den voorgeschreven stempel aan den voorzit ter van het stembureau. Van onwaarde zijn de stembiljetten: waarop in geen enkel stemvak het wit stipje is rood gemaakt; waarop de namen van andere personen dan do candidaten of waarop andere bij voegingen zijn geplaatst; waarop in meer dan één stemvak het wit stipje rood is gemaakt; waarop de aanwijzing van den candi- daat op andere wijze is geschied dan hierboven is medegedeeld; en die een aan duiding van den kiezer bevatten. Onder bijvoegingen worden niet begre pen punten, strepen, vlakken, nagelindruk ken, vouwen, scheuren, gaten en vlekken, tenzij deze blijkbaar-opzettelijk zijn aan gebracht. Buiten de afsluiting, waarbinnen we de heel primitieve stoffeering hebben be schouwd, is een open ruimte, voor het wachtend of observeerd publiek bestemd. Want mochten we wellicht jaloersch zijn op de leden van het stembureau, 't is maar een weet, dat ook wij, kiezers, gedurende den heelen tijd in het stemlokaal mogen vertoeven, voor zoover de orde daardoor niet verstoord en de voortgang der stem ming niet belemmerd wordt. Want veronderstel, dat niet één, maar enkele tien- of honderdtallen kiezers het in hun hoofd kregen dien dag in bet stem lokaal hun verblijf op to slaan, wat zou dat tot een gedrang en wellicht tot vecht partijen aanleiding geven. Opdat in zulk een abnormaal geval echter bloedvergie ten worde voorkomen, is bepaald, dat de burgerlijke kiezers nota bene onge wapend moeten verschijnen. Van den 'anderen kant mag ook niet eenige gewapende macht in het stemlo kaal of zijne toegangen worden geplaatst tenzij op vordering van den Voorzitter, die krachtens zijn ambt mot de handhaving der orde is belast en dan nog alleen tot be dwang van wanorde. Elk in het stemlokaal aanwezige kiezer kan, zoo de stemming niet overeenkomstig de wet geschiedt, bezwaren inbrengen. Men zorgt er echter wel voor, dat dit niet gebeurt. FR. CUNIBERTUS SLOOTS, Weert. O. F. M. BINNENLAND SALARIS REGELING RIJKS WERKLIEDEN Toen de vorige week werd meegedeeld, dat de onderhandelingen met de vertegen woordigers van de rijksambtenaren en 'de Regeering in bet Centraal Overleg waren afgesprongen, bleek al gauw, dat zulks niet gold voor de ïoonen der rijkswerklieden. Zooals Donderdag gemeld, is omtrent deze Ïoonen volledige overeenstemming verkregen tusschen do Regeering en de organisaties. Do regeering beeft niet alleen de voor stellen van de.commissie-De Wilde zonder eenige beperking geaccepteerd, maar is daarenboven inzake den kindertoeslag be- bij is een confectiewinkel; ik baal een morspak. Ja, maar indien bet hoofd der vei ligheid gedurende uw afwezigheid komt... Dat doet hij niet. Waarom? Wegens mijn geluk I Op dit prachtig antwoord, waarvan de overtuiging den werkman voor goed ver blufte, spoedde zich Tortoran naar den winkel van den confectiewerken. Hij ge bruikte zelfs de vijf minuten niet die hij aangevraagd had en zijn nieuwe gezel had nauwelijks een derde glas witten wijn geledigd, toen de reporter zich weer voor hem aanbood, gekleed met een don kerblauw linuen morspak, een muts op het hoofd, en onder den arm, de uitgera felde jas van den geeslesproletariër in een pak gerold en samengesnoerd. Ben ik zoo goed? vroeg bij. Volmaakt'Maar nu, weet u, is het noodig dat ik u met jij en jou toe spreek, antwoordde lachend de werkman, want het avontuur vermaakte hem. Natuurlijk boe heet jij?. Olive.En jij? Alfred. •—Welnu, Alfred' jij begint nu met de beloofde tabak te geven. Precies! De kostbare tabak ging van de zakken van Tortoran in die van G'live over. Deze bewerking was even geëindigd, toen een bediende van René Lambert op den drempel der inrijpoort van nummer 15 bis verscheen en Olive een teeken gaf, dat deze terstond begreep. Op mij heeft hij het gemunt, ver klaarde hij. Ik heb gevraagd me te 1 reid gevonden tot een tegemoetkoming in dezen zin dat het percentage daarvan voor het jaar 1925 zal worden gebracht op 3 pet., (thans pet.), met behoud van het minimum van f 11per kind en per week De Regeering maakt echter één voor behoud, n.l. dat vóór 1 September 1925 andermaal zal zijn te overwegen, in hoe verre de schatkist dezen salarislast zal kunnen dragen. De financieel© beteekenis ven het ge lukkig slagen van dit georganiseerd over leg is voor de rijkswerklieden van niet- geringe beteekenis. Allereerst worden de zes loongroepen gehandhaafd in plaats van vijf, zooals de Regeering had voorgesteld, en het gevolg daarvan is dat de maxima niet onbelang rijk worden verhoogd. Zoo is het maximum in een gemeente le klas in loongroep I f28.80, terwijl de Regeering had voorgesteld f 26.40. Voor groep II zijn deze cijfers f 30.24 en f28.80; voor III f31.68 en f31.20, voor groep IV blijft het f 33.60 en voor loon groep V f 36; maar daarnaast blijft nu loongroep VI, waarvan het maximum wordt f 38.40, of f 2.40 hooger dan bij de. regeeringsvoorstellen. Dezelfde verhoudingen ongeveer treft men ook bij de gemeente ne klasse en bij de gemeente Ille klasse, al zijn voor deze allerkleinste 'gemeenten de cijfers iets on gunstiger, maar toch beter dan in de oor spronkelijke regeeringsvoorstellen. Volgens deze nieuwe loonregeling zullen verschillende groepen van rijkswerklieden op 1 Januari a.s. iets meer loon hebben dan op 1 October a s., wanneer in totaal 10 pet. van het huidige salaris is afge trokken. Een Rijksreclame Bureau. Een proefneming. Met ingang van 1 dezer is volgens „TTet Volk" bij het departement van Financiën, ressorteerende onder de af deeling. generale thesaurie, ingesteld het rijksreclamebureau De bedoeling hiervan is een loonende ex- ploicatiei van allerlei reclame, bijv. op rijksdrukwerken, telegramformulieren, schuttingen en eigendommen en bouwwer ken en voertuigen te verkrijgen. Leider van het bureau is de heer De Graeff. vroeger verbonden aan Calvé's Oliefabrieken. Naar het blad verneemt is de instelling zeer een voudig bedoeld, aangezien het hier eea proefneming geldt. r.-K. VaeanCie-feérgangen en beroepskeuze-voorlichting, We hebben reeds meegedeeld, dat op 27 en 28 Augustus te Utrecht een R.-K. va- cantie-leergang in beroepskeuze-voorlich ting zal worden gehouden. De dagorde is de volgende: Woensdag 27 Augustus 11 uur Ope ning. Openingsrede van den voorzitter, prof. dr. Jac. v. Ginneken S.J 11.30 uur. Ie les Beroepskeuze-voorlichting en Jeugd organisatie, rector B. H. de Groot. Middagzitting onder presidium van prof dr. Jac. van Ginneken S.J. 2.30 uur. 2e les. Beroepskeuze en het volksschoolon- derwijs; 3.15 uur. 3e les. Beroepskeuze en het landbouwonderwijs; 4- uur. 4e les. Ge schiedenis, standpunt en .organisatieplan. G. D. Zegers; 5.15 uur. 5e les. Beroeps keuze en het ambnehtsonderwijs. Avöndzilting onder presidium van prof. dr. F. Roels. 8 uur. Praatavond en uitvoe rige gedachtenwissêlmg. Donderdag 28 Augustus 8 uur. Geza menlijke II. Mis met H. Communie in de kerk van den H. Dominions, Maria- plaats. Missa Votiva Solemn is de Sanclu Spiritu. (Korte predikatie van prof. dr. Jac. van Ginneken S J.) Ochtendzitting onder presidium van rector B. II. de Groot, 10 uur. 6e les. Het psychotechnisch onderzoek in de practijk, gedemonstreerd aan een 60-tal jongens en meisjes van 1516 jaar. Prof. dr. Jac. van Ginneken S.J.; 11.30 uur. 7e les Het zielkundig onderzoek naar de geschikt beid in bet. licht van enkele experimen teel-psychologische onderzoekingen, met lichtbeelden, demonstraties en proeven. Prof. dr. F. Roels. Middagziitling onder presidium van prof. dr. Jac. van Ginneken S J. 2.30 uur 8e les. Beroepskeuze en bet U.L.O.M.U L.O.; 9e les. Beroepskeuze en kweekschool onderwijs; 10e les Beroepskeuze en gym nasiaal, middelbaar en handelsonderwijs; 11e les Beroepskeuze en het buitenge- verwitligen, wanneer mijn kerel er zou zijnKomaan' jij Alfred, draagt de „nagels" Zijn rol getrouw, nam Tortoran de zware metalen kist die het gereedschap van Olive inhield, over den schouder en volgde dezen, die, do handen in tde zakken, met het lichaam heen en weer schommel de, terwijl hij genoegelijk een tweede si garet oprookte. Samen gingen ze over een breede koer, die vol lag met kisten en rijtuigen en drongen dan in de magazijnen van het huis Rene Lambert binnen. Een man met een baard, hoog van ge stalte en met doordringenden blik, scheen op hem te wachten.Het was mijn beer Bra vin, hoofd van den Veiligheids dienst. Hij was van twee personen verge zeld, dio voorzeker zijn onderboorigen waren, zooals uit hun eerbiedige houding op te maken was. De eene zware snor, zware banden, zwareh stok, zware schoenen was op vijftig meter te erkennen en verwezent- lijkle het type van den agent van politie in burger kleeren, zooals de spotprenlen- teekenaars zo zich voorstellen.. Van den andere, die onder den arm een aktentasch droeg en wiens vulpenhouder uit zijn zak stak, kreeg Tortoran een ril ling, zoodra bij hem gezien had en trok zijn klak dieper over zijn oogen. Hij had die lange slungelachtige gedaante, dat flauwe gezicht met de knippende oogen herkend. Het was Théodore Grascuit ■zelf, de verstijfde beminnaar en de ge- buur van Lucette, de man die „beambte was bij de prefectuur", maar nooit juist woon onderwijs; 6 uur. Sluiting officieel "gedeelte; 8 uur: Bezoek aau het Centraal Zielkundig Beroepskantoor en Psycholo gisch Laboratorium der Rijksuniversiteit .van prof. dr. F. Roels, met reünie. Kardinaal Van Rossum over den loud-speakcr. Dat Z.Em. Kardinaal van Rossum ten zeerste ingenomen was met de toepassing der meest moderne techniek tijdens het Congres hebben wij reeds opgemerkt. Thans vernemen wij, dat Z.Em. het vol gende schrijven gericht heeft aan de N.V. Ingenieursbureau Bartels en van Nie, te Utrecht: „Zonder de luidspreker-installatie zou het welslagen van bet nu zoo schitterend verl'oopen Eucharistisch Wereldcongres een onmogelijkheid zijn geweest. Het Con gres is U daarom dank schuldig voor den onm sbaren steun dien het in U gevonden heeft. Wij zijn er van overtuigd, dat deze schitterende uitvinding uitmuntend dienst zal doen om het gesproken woord tot alle cleelen ook van de grootste vergaderingen te doen doordringen, zelfs van sprekers welke met geen sterke stem begaafd zijn". w. M. KARD. VAN ROSSUM. „Ctr." IBsrlichten Moordaanslag te Raalte. De daders gearresteerd. Woensdagavond omstreeks 7 uur toen de 4S-jarige Hendrik Dijkslag met zijn dochter Aaltje aan liet roggemaaien was bij zijn woning, floot bem eensklaps een kogel langs het hoofd. Dadelijk daarop hoorclo liij een knal. Toen hij in de rich ting keek van het huis, waar de gebroe ders Roelofs wonen zag hij dezen weg kruipen achter een sti*ocmijt. Eenige oogenblikken daarna zag bij dat de 17- jarige G. L. J. Iioelofs bet geweer op hem richtte. Het schot viel, doch miste ten tweede male. Dijkslag en. zijn dochter vluchtten daarop naar huis. Voor dat bij dit evenwel bereikte, zag hij den 21-jari- gen Hendrik Roelofs op hem richten. Ook deze kogel miste gelukkig zijn doel, doch vlocg door een der ruiten van do woning van Dijkslag. Teen Dijkslag binnen kwam, vond hij zijn 82-jarige moeder bewuste loos voorover op clen" grond liggen. In een der ruiten was een gat, ter grootte van een rijksdaalder. Dijkslag tilde zijn moe der, die van den schrik voorover was ge slagen in bed en deed aangifte bij de ma rechaussee alhier. Deze was spoedig ter plaatse en arresteerde de beide gebroeders Roelofs, die Donderdag bekenden gescho ten te hebben. Het geweer werd door fa milie van de daders in een sloot geworpen, doch de marechaussee heeft het gevonden en in beslag genomen. Omtrent de oorzaak van dit gebeuren vernamen wij, dat er reeds lang een veete bestond tusschen beide families. Het voor-gevallene verwekte geweldige opschudding op bet anders zoo* rustige Evenbelt. De beide daders zijn Donderdagmorgen wederom in vrijheid gesteld. „Het Volk." De moordaanslag te Nieuw Buinen. Te Assen is Donderdag gevankelijk bin nen gebracht G. M., koopman te Stadska naal, verdacht van poging tot doodslag op den bakker Wyma te Nieuw Buinen. Ongelukken. Het 14-jarig kind van Jansen, wonende aan de Amsterclamschevaart te Haarlem, is in een emmer kokend water gevallen en aan do brandwonden overleden. In liet gereformeerd diaconiehuis aan de Janstraat te Haarlem is de 71-jarige verpleegde K. FT. van een trap gevallen, en aan de gevolgen overleden. Dêslïlleerinrichting ontdekt. Door rijksambtenaren uit Amsterdam, is in een woning te Zwanenburg (gemeen te Haarlemmermeer) een geheime jenever- distilleer-inrichting ontdekt. Met behulp van de gemeentepolitie werd een com plete distillatie-inrichting benevens onge- veer 250 L. onafgewerkte brandewijn in beslag ■genomen. opgegeven bad om welke prefectuur het Gelukkig hield Grascuit, die zijn be weeglijken blik naar alle kanten liet wei den zonder hem ergens op te kunnen ves tigen, zich meer bezig met bet gadeslaan der bedienden van het huls dan dat hij acht gaf op de nieuwaangekomenen. Voor -zeker dacht hij aan heel wat anders dtju aan Tortoran. "Wat er ook van zij, de val- sche helper scheen zijn aandacht niet in 't minst te wekken. Met gefronste wenkbrauwen vroeg mijnheer Bra vin kortweg: Is u tie werkman van Fifre?.... Jawel, mijnheer.En deze hier is mijn helper Goed'... Gariell De man met de zware snor deed een stap naar voren. Ga even mijnheer Lambert verwitti gen dat we beginnen, beval mijnheer Bravin. Gariel hoog en ging van achter in de ruime zaal die tot magazijn diende. Maar hij bleef staan. E.en man van ongeveer dertigjarigen ouderdom, met sympathiek uiterlijk, maar op wiens gelaat een sombere stemming te lezen was, trad bem tegemoet. Hier ben ik, zeide hij tot mijnbeer Bravin, en lieelemaal tot uw dienst, mijn heer de Hoofdcommissaris. VUL Het onverklaarbare. De bal van het buis Lambert bestond uit een zeker aantal afdeel in gen, maar deze w.aren aldus gescliikt, dat men uit Valsch geld. s, To Roermoid is wederom een valsclt bankbiljet in beslag genomen. Na debrief jes van f 10, tracht men thans van f40 in betaling te geven. Het mocht niet ge* lukken de plaats van oorsprong te onU dekken. Een verijdelde inbraak te Bussum. Gisterennacht omstreeks half een hoordé een politie-agent in zijn woning a.m dc St*. Janslaan, te Bussum, dat er aan de achter» .deur van de woning van zijn buurman ro- morreld werd. De agent stond op, kleedde zich aan en nam voorzichtigheidshalve een; revolver mee. Hij zag een man, bozig met hefc forceeren van de deur. Deze inbreker, zich ontdekt ziende, liep op den agent toe] gaf hem een klap in liet gezicht en maakte zich uit de voeten. De agent liep d^n man na, sommeerde hem, te blijven staan m schoot, toen de vluchteling niet aan de sr n matie voldeed, zijn revolver af in de rich- ting, waarin de verdachte was gevlucht. Hij zocht daarna den geheelen om!rek af, doch vond niets. Omstreeks twee uur kwam er echter iemand, wonende op het Ocsterpad, op het politiebureau met de mededeeling, dat zi:n kostganger, de 2G-jarige De Z., met hevig bloedende wonden in zijn rug en zijn buik, thuis lag. De politie, die met het gebeurde '.n de Rh' Janslaan op de hoogte was, stol de onmiddellijk een onderzoek ter plaatse in en vond genoemden De Z. met een schot- wonde in rug en buik. Hij werd onmiddel lijk overgebracht naar bet St. Gerardn». Majelle Ziekenhuis. Daar bleek, dat da man pen schotwonde in den rug had. De kogel is door de longen gedrongen en heeft door dn buik het lichaam weer verhaten. De geneesheere.n achtten een onmiddellijke operatie noodzakelijk. Alvorens Z. werd geopereerd, heeft de waarn. commissaris van politie, de inspec teur J. J. de Vries, hem een verhoor afge nomen, waarbij hij bekende, voornemens te zijn geweest, in te braken, toen hij door den agent- van politie verrast werd. De toe stand van Z'., die o'igehtiwd is. is hoogst zorgwekkend. De rijwielplaat/es. Door de Haagsche politie is gisteren een. inval gedaan in de werkplaats van een rij wielhersteller in de Hemsterhuisstraat. Het, vermoeden bestond, dat daar valschc rii- wielplaatjes gemaakt werden. Inderdaad bleak dit het geval te zijn. Het is pchtcr zeer waarschijnlijk, dat de eigenaar zeït er niets van wist en het misdrijf bedreven werd door den 23-jarigen J. N. D., dia als monteur in dienst is bij den rijwielherstel ler. Het onderzoek wees uit, dat de plaat jes gemaakt werden op een zolderkamertje. Bij fouilleering bleek J. N. D., in het bezit te zijn van 12 valsche plaatjes, die hij verklaarde zelf gemaakt te hebben. Men vond ook nog eenige stukken ko per. bestemd om te verwerken. J. N. D., is ia arrest gesteld. Een ongeluksweg voor auto's. Op den Rijksstraatweg, onder co ge meente Barneveld, z.ijn in drie dagen tijcis niet minder dan drie auto-ongelukkeu ge beurd. Dinsdagavond toch reed, zooals we reeds hebben gemeld, aldaar een auto bus in een sloot; daarop botste den volgen den morgen een volgeladen verhuisauto uit Apeldoorn, met geweldige kracht te gen de langs den weg staande boomen op, terwijl Donderdagmiddag een van de Bar- nevéldscÜe markt komende en voor Am sterdam bestemde vrachtauto. beladen met 5G kisten, bevattende ongeveer 3000 levende kippen, op zij zakte, waardoor de geheele lading naar beneden tuimelde, zoo dat honderden kippen een goed heenko men zochten. Bovend en waren eenige die ren gedoe ql. Lang omlsrwcg. Op 7 Juni 1912 zond- iemand, dio op zijn huwelijksreis was aan een kennis te "Wagen in gen een prentbriefkaart uil Go denberg. In "Wageningen bleek do kaart onbestelbaar. Nu onlangs kreeg de af zender liaar teruggestuurd, als onbestel baar, aan zijn adres in 's-Gravenhage. De kaart draagt poststempels: Godes-berg, 7 Juni 1912; Wageningen 8 Juni 1912 en, Amsterdam' 18 Juli 1924. De postzegel was in tusschen van de kaart verwijderd en wel, naar duidelijk blijkt, vóór dal liet onverschillig welk punt der zaal, alles kon gadeslaan, wat gebeurde. De middengang, waar de klanten on!- vangen werden, was links en rechts mot winketten uit traliewerk afgezet, waarvan elk een koperen plaat met de aanduiding van een land droeg: „Brazilië, Rusland, Australië, enz.. Ieder der talrijke bedienden van René Lambert was inderdaad tot een zekere streek der aarde aangewezen. Van achter in den gang, in een glazen hok, stond een zware brandkast, nevens een plat schrijfbureau. Het was „de kas'. Rechts van de kas en op eenige meters er vandaan, stond de lift. Een groom in livrei,- waarvan de vergulde knoppen do beginletters: R. L. droegen, stond voort durend bij de liftkast, wier deur hij voor de bezoekers opendeed en die hij van bin ten aan den gang zette zonder er behoe ven in te stappen. Mijnheer Bravin liet deze bijzonderhe den voor zich uiteenzetten, die waar-* sohijnlijk in zijn geest cenig belang han den en waarvan Tortoran zorgvuldig no ta nam in zijn geheugen, terwijl Gras cuit eenige woorden op een aantcckcn- boekjo neerkrabbelde. Dit toestel, vroeg mijnheer Bravin aan René Lambert, leidt naar uw kau- toor? -j Jawel mijnheer, antwoordde do on dervraagde. Mijn privékantoor en mun jongmanswoning bevinden zich precies bo ven deze bal. En er bestaat geen ander verbin dingsmiddel tusschen het gelijkvloers en de eerste verdieping. Geen trap. (Wordt vorvolid)«

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5