15e Jaargang. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1924 No. 4528 e Seidóoke Sou/temt peABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling .Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Lij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaal. Pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen ,L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 035 REDACTIE 13 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone ad vortsn tlSn 30 eenl per rege» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 1m4 8 dubbele van bet tarief berekend. s Kleine adverlenlISn, van ten hoogBte 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buor en ver huur, koop en verkoop 10.50. gMBLMnmag^™— I a— Dit nummer bestaat uit tnrae bladen. *Ël»TËggLftSgö De Londensche conferentie. He! rappor! der 3de Commissie. Heden is de laatste en beslissende pe riode van de Londendsche conferentie be gonnen. Hedenmiddag komen de Duit- Bchers ten tooneele. De Duitsche delegatie is gisteren per $xtra-trein naar Hoek van Holland geko men en vandaar naar Harwich overgesto ken. In de loop van dezen middag zullen dan de besprekingen worden geopend in het. tweede stadium van de conferetie. Wat betreft na de gelukkige beëindiging van het eerste stadium: Het rapport van de eerste commissie in zake de te volgen procedure in geval van een in gebreke blijven van Duitschland, werd door de conferentie zonder discus sie aangenomen. Daarna ging men over tot bestudeering van het rapport van de derde commissie. Eenparig werd hierin geadviseerd dat Duitschland verzocht dient te worden op de volgende punten zekerheid te geven: 1. Dat het erkent het recht van de com missie van overdracht om de fondsen die haar ter beschikking zullen staan aan te wenden voor het koopen van waren in Duitschland op gewone commercieele basis 2. Dat het (Duitschland) erkent dat zul ke transacties niet onderhevig zullen zijn aan grenzen, tot stand gekomen door een overeenkomst in zake de leveringen in natura. 3. Dat het de tot standkoming en de uit voering der contracten aal vergemakkelij ken welke op gewone basis gesloten zul len worden i 4. Dat het in geval van in het oogloo- pende tegenwerking of obstructie de noo- dige stappen zal doen die leveringen te verzekeren volgens prijzen welke bij over eenkomst of door arbitrage zullen worden vastgesteld. De commissie adviseert verder in haar rapport dat de Duitsche regeerdng ge vraagd moet worden toe te stemmen in de benoeming van een commissie, welke zal worden samengesteld uit gelijke aantallen geallieerde en Duitsche leden waaraan neutrale leden zullen worden toegevoegd üi geval van meeningsverschil in zake de iefalingen in natura. Tenslotte werd een procedure voorge steld tot wijziging van ligt plan-Dawes, wanneer deze noodzakelijk mocht bevon den worden. Elke regeering die bij de uitvoering van hot plan geïnteresseerd is, kan, indien zij van meening is dat er een onvolkomenheid bestaat in de werking van het plan, welke hersteld kan worden zonder zijn substan- ticele principen aan te tasten, deze kwes tie voorleggen aan de Commissie van Her stel. Deze Commissie zal na overleg met haar Amerikaansch lid beslissen of een wijzi ging wenschelijk is. In geval er eenparig beslist wordt tot wijziging zal de Duitsche regeering worden uitgenoodigd hierin toe ie stemmen. Om de meest mogelijke eens gezindheid te bevorderen en om er zooveel mogelijk zorg voor te dragen dat Duitsch land niet weigert om de voorgestelde wij ziging te accepteeren doet het rapport de zelfde procedure aan de hand als gevolgd, zal worden in geval van een in gebreke blijven van Duischland. Nadrukkelijk wordt hieraan toegevoegd dat dit voorstel ip geen enkele zaak betrekking heeft wei- co uitsluitend behoort tott de competentie van de commissie van overdracht. Twee gewichtige moeilijkheden moesten echter nog opgelost worden. De eene was dio van het Fransche voorstel tot arbitra ge in geval de leden der commissie van •overdracht in geJij'k aantal van meening verschillend in zake de kwestie van „af gesproken finanoieele manoeuvres" door de Duitschers. Het Fransche voorstel werd aangenomen. Een ander moeilijk punt'was de kwes tie van meeningSA'erschil over tegenwer king in zake de levering van een bepaalde hoeveelheid natuurlijke producten van Duitschland. De voltallige zitting onderschreef het pleidooi van MacDonald, dat geen actie zou worden begonnen tenzij er gebleken was dat er achter genoemd meeningsver schil of genoemde tegenwerking vijande lij ko bedoelingen zouden .zitten. Indien bij voorbeeld Duitschland door een vreemde macht werd binnengevallen en óprecht niet in staat is de loopende leveringen te ver strekken, zal hieruit geen, actie togen dat land kunnnen voortvloeien. Toen ten opzichte van deze twee punten jpvoreenstemming was bereikt, werd het rapport- van de derde commissie aangenb- in'en en was het pad geëffend vóór het ver eenden van de uitnoodiging aan Duifcsoh- land. De leening. Men seint uit Berlijn: Een Amerikaansche bankier, die zoo even van de Londensche conferentie is te ruggekeerd, heeft in een interview gezegd, dat do leening van 800 millioen gould mark aan Duitschland binnen 3 4 weken te verwachten is. De helft van het bedrag zal in de Ver- eenigde Staten ter inschrijving worden aangeboden. De rentevoet is vastgesteld op 7 pet. Overeengekomen is reeds, dat de commit sie van herstel, de Duitsche delegatie en de bankiers, gemeenschappelijk over de voorwaarden van deze leening van 800 millioen goudmark zullen beraadslagen. Mac Donald over de resultaten IJoyd George heeft gisteren, zooals was afgesproken, zijn vraag aan Mac Donald herhaald aangaande den stand der bespre kingen in de geallieerde conferentie. Mac Donald zeide, dat een voorloopige overeenkomst tusschen de bondgenooten was bereikt, waarvan hij een overzicht gaf. Hierop volgde een reeks vragen van do zijde der oppositie aangaande de moge lijkheid van nieuwe sancties. Mac Donald zeide, dat het niet uitgesloten is, dat de mogendheden na een verklaring dat Duitschland in gebreke zou zijn gebleven, het niet eens zou zijn'over de te treffen maatregelen, zoodat zij dan hun eigen weg gaan. Deze vrijheid van handelen vloeit voort uit het verdrag van Versailles en de tegenwoordige regeering, die voor dit ver drag niet verantwoordelijk is, betreurt de zen staat vanzaken ten zeerste. Doch het verhéugde spreker te kunnen zeggen, dat het vraagstuk van afzonderlijk te nemen sancties een ver verwijderde mogelijk heid is.- Naar aanleiding van- verdere vragen aangaande het arbitrale principe in de overeenkomst neergelegd, zeide Mac Do nald te hopen, dat deze overeenkomst op overtuigende wijze het nut "van arbitrage omtrent geschilpunten zou bewijzen, ter wijl hij voorts gaarne zou zien, dat even eens het denkbeeld van arbitrage werd aanvaard voor de uitlegging van het ver drag van Versailles, zoodat alle daarom trent rijzende geschillen bijv. aan het In ternationale Hof te 's-Gravenhage zouden kunnen worden overgelegd doch hij vrees de dat in den tegenwoordigen staat der openbare meening niet in Engeland maar elders zulk een overeenkomst nog moge lijk zou blijken. Hij hoopte echter, dat men in ongeveer 6 maanden tot een rege ling dienaangaande zou kunnen komen. Öp een vraag of Mac Donald een af zonderlijke bezetting van het Roergebiejr door Frankrijk als gerechtvaardigd b*>- schouwde, zeide Mac Donald, dat de tegen woordige regeering nog meer dan oeit overtuigd was dat haar voorgangster juiët gezien had, toen zij zich aan deelneming aan deze actie onttrok. Naar verluidt, zal de conferentie met de Duitschers heden te 12 uur plaats heb ben. Do delegatie, die circa 30 personen omvat, zal in het Pitz-Hotel logeeren, waarvan de Britsche regeering een geheele verdieping afhuurde. He! fweede stadium De plenumzittin g In de zitting van de leiders der dele gaties, gistermorgen, verklaarde Herriot, dat hij niet zou toelaten, dat de Duit sche gedelegeerden te Londen do kwestio der verantwoordelijkheid voor den oorlog zouden ter sprake brengen. Hij voegde er aan toe, dat een dergelijke houding van het Reich een incident zou uitlokken. Mao Donald antwoordde, dat het duide lijk was, dat er geen reden bestond om een debat .te openen over een onderwerp van dezen aard bij een gelegenheid, waar de uitvoering van 't plan Dawes moest be sproken worden. De leider der Fransche delegatie was voorts van meening, dat de kwestie van de militaire ontruiming van de Roer niet meer door de Duitschers ter conferentie- tafel kon gebracht worden, daar zij ook niet in het eertse gedeelte der conferentie tusschen de geallieerden naar voren was gebracht. De debatten van hedenmorgen en de ge nomen besluiten zijn een gunstig voortee ken voor het vervolg der conferentie, waaT- in de geallieerden een front der conferen tie zullen vormen en zich zooveel mogelijk zullen houden aan de rtesoluties, waar over de geallieerden het geheel eens zijn geworden. Do conferentie met do D u i t s ch e r s Men verneemt, dat de eerste zitting der oonferentie, waarin de Duitschers heden middag zullen verschijnen, zeer kort en geheel formeel zal zijn. Na een begroeting zal de overeenkomst, waartoe de bondge nooten zijn gekomen, aan-de Duitschers gorden overhandigd, waarna de datum der volgende zitting zal worden vastge steld, waarin de Duitschers hun opmer kingen te berde zullen kunnen brengen. De aldus gemaakte opmerkingen zullen niet in de verschillende commissies wor den onderzocht, doch alleen door do ver schillende premiers, dio hierbij hun col lega's of deskundigen in do commissies zullen kunnen raadplegen van de delega ties der andere geallieerd© mogendheden, d.w.z., van die der kleine landen zullen alleen de chefs zitting hebben in de alge- meene vergaderingen. Van Duitsche zijde zullen 4 gevolmach tigden en 4 deskundigen tot de verschil lende beraadslagingen worden toegelaten. Men verwacht dat het vraagstuk van het al of niet behoud van Fransche en Belgi sche spoorwegambtenaren in het Roerge bied ter beslissing zal worden gelaten aan de Fransche en Belgische gedelegeerden met de Duitschers tezamen. Zoodoende hoopt men voor het einde der loopende week tot resultaten te kunnen komen. De meening in Duitschland Het Duitsche volk volgt zijn vertegen woordigers met groote spanning en, of schoon. het haast niet gelooven kan aan mislukking van de onderhandelingen, ont veinst het zich toch niet den ernstigen aard van de moeilijkheden, die overwon nen moeten worden. Het heeft van uit de verte gade gesla gen, hoe uiterst moeilijk het voor de ge zamenlijke woordvoerders van de entente geweest is, om het onder elkander eens te worden en het beseft, boe weinig lust de tegenpartij koestert om een moeilijk be vestigde eenheid in gevaar te brengen door den Duitschers ter wille te zijn. Toch kunnen dezen de Londensche be sluiten niet onderteekenen, zooals deze op 't oogenblik luiden. Wat de voorstellen van do derde com missie betreft, deze zal Marx eerst heden middag te Bentheim in offioieele vertaling onder hét oog krijgen. Het is derhalve nog te vroeg daar nu reeds een oordeel over te vormen. Zeker is het echter toch, dat deze legen alle af spraken in een verandering ten nadeele van Duitschland van het Dawesplan betee- kenen. Grooter zorg Jiaart misschien nog de militaire ontrurmtSg van de Roer. België. 4 Augustus, Het was gister tien jaar geleden, dat de Duitschers de Belgische neutraliteit schon den en om half 10 uur 's morgens het land binnenvielen. Dit feit werd in veel steden en dorpen herdacht door gedurende een minuut alle werk stil te leggen, door het luiden van klokken, het gillen der stoomfluiten van locomotieven on fabrieken en het lossen van kanonschoten. De communist Höllein te Verviers gearresteerd. Het communistische Rijksdaglid Höl lein werd in Verviers door de Belgische politie gearresteerd, omdat 'hij zonder ver lof een vergadering wilde toespreken. Toen de vergadering een portret van Höllein op de plaats van den Dui'tschen afgevaardig de neerzette, kwam het tot een gevécht met de politie. Duitschland. De dooden-herdenking. „De twee minuten stilt e". Onder stralend zomerweer had Zondag voor het rijksdaggebouw het feest der doo- den plaats. De plechtigheid had een waardig ver loop, tot op 'het oogenblik van de twee mi nuten stilte, welke de communisten natuur lijk gebruikten om de internationale aan te beffen. Dit gaf aanleiding tot vechten en er ontstond in de dicht samengepakte massa een heftig gedrang, dat 300 klanten aan het Roode Kruis en 45 aan de politie Om het pijnlijk schandaal te beëindigen, offerde men de twee minuten maar op en liet men de militaire kapel „Deutschland, über alles" aanheffen, welke door de be volking met veel jubel werd begroet Gelukkig werd de rust vrij spoedig her steld. Van afzettingen was echter niets meer te merken: met veel moeite kon de schupo een weg banen voor 'i muziekkorps en de eerecompagnie van de rijksweerbaar beid, die in parademarsch onder het ge- juioh van de toeschouwers het plein ver lieten. De twee-minuten-betooging was overal elders beter geslaagd; op straat wa ren trams, autobussen, taximeters en rij tuigen blijven staan, ook de voorbijgan gers stonden stil en ontblootten het hoofd. In trams en autobussen verhieven zioli do reizigers zwijgend van hun plaatsen. Een geweldige politiemacht zorgdo in het centrum van de stad voor de goede orde; honderden met geweren, handgranaten, gummiknuppels en revolvers bewapende Schupo-agenten waren op de been op de Pariser Platz, waax de Fransche ambas sade geheel was afgezet.Hetzelfde was met de Wilhelmstraase het geval. Het aantal vlaggen i de stad was ui torst gering; al leen van de meeste offlcieele gehouwen wap porde de vlag der republiek, Hughes te Berlijn. Do Duitsche bladen zijn in do wolken over het bezoek van Hughes, de Ameri kaansche Staatssecretaris te Berlijn. Na kennismaking had Hughes besprekingen met Marx en Stresemann. Engeland. De lersche grenskwestie. Minister Thomas naar Dublin. De lersche kwestie heeft thans een ver rassende wending genomen. Men ver wachtte, dat minister Thomas gister het wetsontwerp tot benoeming van de grens regelingscommissie bij bet Lagerhuis zou indienen. Hij verliet echter plotseling de Zitting, waarna MacDonald verklaarde, dat Thomas onverwacht naar Dublin en Ulster moest vertrekken, om met de par tijen ter plaatse te onderhandelen. In ant woord op een vraag van Baldwin zeide de premier, dat hij Woensdag inlichtingen over de lersche kwestie zal kunnen, geven Deze mededeeling komt neer op een ver- blaring, dat het in uitzicht gestolde wets voorstel om tegen den wil van Ulster als nog over te gaan tot wetgeving ter oplos sing van het- grensgeschil, onmogelijk wordt voor einde October en dat zelfs het indienen van een wetsvoorstel dienaan gaande voor het reces onmogelijk is. Polen. De staking in Opper-Siiazië. De communisten hebben een levende ac tie georganiseerd en pogen op verschillen de fabrieken in Opper-Sliezië stormtroe pen te vormen. Op mijnen in het district Rybnik is geschoten op beambten, die werkzaamheden verrichtten, welke voor het behoud der mijnen noodzakelijk zijn. Eergisteren zijn vertegenwoordigers der arbeiders naar Kattowitz ontboden om een reorganisatie van de commissie van eenr en-twintig te bewerkstelligen. Vertegen woordigers van de autoriteiten hebben zich naar Warschau begeven om nieuwe in structies te halen. De minister van Arbeid idient ontslag in. De Poolsche minister van Arbeid heeft wegens meeningsverschil in het kabietaan gaande de crisis in Opper-Silezië, zijn ont slag ingediend. Dit is evenwel niet aan vaard. Balkan-Staten. De terugkeer van Raditsj. Naar de „Tinies"-correspondent te Bel grado meldt, schijnt de voornaamste voor waarde voor een steun door de Kroatische boerenpartij aan de nieuwe Joego-Slavi- sche regeering te zijn, dat aan Raditsj wordt toegestaan naar Joego-Slavië terug te keeren. Een officieele mededeeling dienaan gaande is nog niet verschenen. Mexico. Mevrouw Evans vermoord. De agitatie tegen vreemde lingen in Mexico. Mevrouw Evans, die te Mexico optrad ten behoeve van den Britschen zaakgelas tigde Cummins, wiens uitzetting ©enigen tijd geleden door de Mexicaaiische regee ring was gelast, is Zaterdagavond nabij haar hoeve, gelegen in de nabijheid van Texmelucan in den staat Peubla, doodge schoten. De moordenaars zijn onbekend, doch men gelooft dat dit landbouwers zijn, opgehitst door de agitatie tegen vreemde lingen, Strauss, de Duitsche bedrijfschef van de Evans-hoeve, werd ernstig gewond. De aanvallers ontkwamen met medeneming van 2000 dollar. De bondsautoriteilen doen een scherp onderzoek naar degenen, die mevrouw Evans hebben vermoord. De Amerikaansche zaakgelastigde, die belast ia met de behartiging van de Britsche be langen, heeft een onderhoud gehad met den minister van Buitenlandscbe Zaken. SIKNOLAND Koninklijke Besluiten. Universiteit te Groningen. Bij Kon. besluit is benoemd aan de Rijks universiteit te Groningen, in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de huid- eh geslachtsziekten, tot buitenge woon hoogleeraar dr. J. W. van. der Valk. geneeskundige aan het Wilhelminagast- huis te Amsterdam. Technische ïïooge jchool Bij Kon. besluit is benoemd aan de Tech- nisohe Hoogeschool te Delft, in de afdec- ling der bouwkunde, om onderwijs te geven in de bouwkunde, tot gewoon hoogleeraar ir. M. J. Granpró Molière, architect Rotterdam. HET VOORNAAMSTE NIEUWS, BUITENLAND. Nadere bijzonderheden over het accocrcf der 3e commissie der Londensche confe rentie. De vooruitzichten der Dawes-leening. Mac Donald heeft een uileanzetting ge« geven der bereikte resultaten. De lersche kwestie. Thomas naar Dublin Wanordelijkheden bij de staking in Polen. BINNENLAND. Koninklijk Bezoek «aan Zeeland. De Tweede Kamer-verkiezing in 1925. De aftreding der Tweede Kamerleden In 1925, In verband met gerezen twijfel of aan d® hand van de wetsbepalingen de verkiezin gen voor leden van de Tweede Kamer in 1925 of in 1926 zouden moeten plaats heb ben, heeft de Minister van Binnenlandsch® Zaken en Landbouw, in antwoord op een deswege door een gemeentebestuur ge- Helde vraag, geantwoord, dat art. 11 der wet van $3 Juni 1923 is tot stand gekomen in den gedachtengang, dat da wijziging bij die wet aangebracht in art. 145, tweede lid der Kieswet niet van toepassing, zoude zijn op de thans zitting hebbende Tweede Kamer. Alleen in dien gedachtengang heb ben dan ook de woorden „doch uiterlijk met ingang van 15 September 1925" in eerst genoemde bepaling voorkomende, redelij ken zin. Naar de meening van de Regeering al dus de minister staat het dan ook vast, dat het tijdstip van periodieke- aftreding van de thans zittende Tweede Kamer i# 15 September 1925. Nieuwe portzegels. Naar wij vernemen zullen de frankeerze gels van 3, 1, 1^ en cent werden over»- drukt tot portzegels van resp. 4, 5, 10 en: 12^ cent. Deze portzegels zullen zoo spoedig moge lijk aan de loketten worden verkrijgbaar gesteld. Voorts vernemen wij, dat het, eenigen tijd geleden verspreide bericht cmtrent een overdruk van de z.g. brankastzegels, niet juist is. De brandkastzegels hier te lande bestaan niet meer. Wel zullen de Indische brandkastzegels worden overdrukt en daar gebruikt worden als frankeerzegels. De pensioenen van het spoorwegpersoneel. Omtrent de pensioenregeling van het spoorwegpersoneel kan worden medege deeld, dat nog geen definitieve beslissingen op het departement van Financiën zijn ge nomen. Forensenbelasting. Naar de „Msbd." uit de beste bron ver-» neemt, zal het wetsontwerp tot wijziging van de Forenbelasting een dezer dagen bij de Sta ten-Generaal worden ingediend. De rijwielbelasting in werking. Vrijdag ia de wet op de Rijwielbelasting in werking getreden. Zij, die nog geen plaatje op him fiets hebben, worden thans nog niet beboet, meldt de „Tel.". Gedurende deze maand onthouden de ambtenaren zich namelijk, blijkens een Kon. Besluit, nog van het instellen van proces-verbaal, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen, zich met de bepa lingen der wet bekend te maken. De amb tenaren der invoerrechten en accijnzen en de rijks- en gemeentepolitie bepalen zich dus thans tot het geven van waarschuwin gen. Van 1 September af is de ambte naar bevoegd, wanneer hij iemand op een fiets ziet, zonder rijwielmerk, dezen aan te houden. Hij kan dan den overtreder er op wijzen, dat deze een strafvervolging kan voorkomen door met hem een trans actie aan te gaan. De overtreder gaat me® naar den ontvanger. Dezo beoordeel) 'het feit en legt hem, wanneer er geen verzwa rende omstandigheden zijn, een boete op van f3, tevens den raad gevende een rijwielmerk to koopen. Het nieuwe rijwielmerk geldt tot 1 Januari van het volgend jaar. Dan zal er een nieuw merk komen. Of dit van een andere kleur zal zijn, dan wel voorzien wordt van het jaartal 1925, is nog niet bekend", "VVel zal getracht worden, het een dusdanig uiterlijk te geven, dat het minder gemakkelijk is ua te maken dan 't tegenwoordige. De gewon® audiënties van d® Minis ters van Marine en van Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. De gemeenteraad van Eindhoven heeft, tot wothouder (vac.-dr. J. van Beet) den heer F. Smits van Oijen gekozem Te Utrecht is, 58 jaar oud, overleden

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1