Tweede Blad Zaterdag 2 Augustus 1924 f De Nederlandsen Staatsinrichting, VOOR EN OP DEN VERKIEZINGSDAG. Voorbereidende werkzaamhe den. "Wat cr allemaal op slaat. Kalm blijvenl Een naar geval. Van een braven, echt Roomschen arbeider. Van een handelsman. 4 Zoo nuttig is het. Als de lijsten officieel bekend zijn go- jnaakb, nadert met rassche schreden de groote dag, waarvan voor het wel en wee van ons dierbaar Vaderland zoo ontzettend veel kan afhangen, de dag der verkiezing. Binnen 45 dagen immers na de candidaat- stelling moet op precies denzelfden dag, in eiken kieskring de stemming plaats hebben over de in elke kieskring ingedien de lijsten en de daarop voorkomende candidaten. Minstens drie dagen te voren beginnen ïeeds de voorbereidende werkzaamheden. Een openbare kennisgeving, dat de ver kiezing op handen is, wordt in elke ge meente gedaan. Aan eiken kiezer, die be voegd is aan de stemming deel te nmeen, wordt 'een zoogenaamde oproepingskaart gezonden. Zoo'n kaart is een A.N.W.B.- bord, dat den juisten weg wijst, een veilige gids, die ons langs do kronkelwegen dor Kieswetvoorschriften recht op het doel heen voert, 'n Baedeker, 'n vademecum voor den kiezer. Wat er dan allemaal op zoo'n kaart staal? Vooreerst geeft zij aan, "tot welken kieskring wij de eer hebben te .belmoren en in welk stemdistrict en welk lokaal wij onzen stemplicht moeten vol brengen. Zij meldt dus ons met de uiterste nauwkeurigheid op welken dag en op wel ke uren wij present moeten zijn. Als we 't nog niet wisten, leeren wij daarop kennen waar ter wereld en onder wolk nummer wij ons op de kiezerslijst bevinden. Zij herinnert ons aan de wettelijke verplich ting tot een gang naar het stembureau en waarschuwt ons voor den straf van een jaar brommen, als wij ons, opzettelijk voor een ander bij de verkiezing uitgevend, daaraan zouden deelnemen. Zij ook toont ons alvast een afdruk "van het stembiljet, opdat wij in dat doolhof van lijsten en namen des te gemakkelijker onzen Room schen Candidaat 'zullen kunnen vinden. Is zoo'n kaart geen goud waard? Des te be grijpelijker is daarom de ergernis van den warmbloedigen kiezer, wien ze zoo'n present-exemplaar vergaten te sturen. Kalm blijven, is echter het parool. Want een klein uitstapje naar den burgemees ter en men is in het bezit van het kost bare kleinood. Eindelijk is de lang-verbeide dag der verkiezing aangebroken. Onze katholieke mannen en vrouwen loopen storm. Bij voorkeur gaan ze 's morgens tusschen 8 en 12 uur stemmen, opdat onze kranige propagandisten alleen de trage knechten tusschen 12 en 5 uur hebben te bewerken. „Nu heb ik toch een naar geval, zoo zucht 'n oude jfufrouw; daar heb ik die akeligo kaart zoo goed weggestopt, dat ik haar niet meer vinden kan. Wat moet 'ik doen! wat moet ik doen?" „Ach, moedertje maak u geen zorgen. Ga maar gerust nar het stembureau, belijd in alle ederigheid des harten uw schuld, zeg, wie ge zijl en de heeren van 'het stembureau zullen u toelaten. Want, zoo zegt de wet: „Aan den tot deelneming aan de stemming bevoegden kiezer, die zijne kaart heeft verloren, wordt op zijne aan vrage door of vanwege den burgemeester een kaart uitgereikt, mits hij voldoende van zijne identiteit doe blijken. Tot de uit reiking, hier omschreven, is ook het stem bureau bevoegd." „Ik zou dolgraag stemmen", zoo ver zekert ons een van die brave, echt-Room- scho arbeiders, zooals er Gode zij dank niettegenstaande de verleiding der onte vredenheid zaaiende socialisten nog velen g&vonden worden, „maar de fabriek ligt bijna een uur van het stembureau af en m'n baas zal er geen zinnigheid in heb ben." „Hebt ge zoo vragen wij hem in do werkplaats goed rondgekeken. Zaagt ge niet reeds twee dagen voor de stem ming zoo'n lijst hangen, waarop de uren vermeld stonden, wanneer gij alleen of in groepen of met alle arbeiders ge zamenlijk kunt gaan stemmen? Neen? Welnu, weet dan, dat personen bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij kiesbevoegde per sonen, in dienstbetrekking zijn, hen ge durende ten minste twee achtereenvolgen de uren tusschen acht uur des voormid dags en vijf uren des namiddags tot uit oefening van hun kiesrecht gelegenheid moeten geven. Maak er gebruik van 1" „Tja, komt een echte handelsman er gens uit Groningen vertellen, dat is me nu ook 'n geschiedenis. Daar wordt me juist op den verkiezingsdag in Vlissingen 'n groote verkooping gehouden. Zonder groo te schade kan ik niet wegblijven en op de Uren der stemming kan ik onmogelijk thuis zijn." „klaar goede handelsman, wat jammer, Öat ge niet wat eerder een verhindering ihebt medegedeeld. Want al moet iedere 'kiezer gaan stemmen in het stemdistrict, iwaar de kiezerslijst hem neerzette, voor (gevallen, als de uwe kan toch een uitzon dering op den algemeenen regel gemaakt Worden."- 1 i i 1 1 i Verwonderingl «,Ziet u, aan menschen, die na het op maken van de kiezerslijst b.v. verhuisd waren naar een andere gemeente, of die onmogelijk op den dag der verkiezingen in hun gemeente kunnen zijn, hebben ze eensdeels de kosten voor een reisje willen besparen, anderdeels de gelegenheid willen scheppen toch te stemmen. Wanneer n.l. een kiezer bij de verkiezing voor de leden der Tweede Kamer voor de verkiezing van andere lichamen geldt dit privilegie niet in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in eene andere gemeente aan de stemiming wil deel nemen, dan moet bij uiterlijk veertien da gen te voren in persoon even naar de se cretarie gaan. Hij vertelt daar aan den Burgemeester of aan een daartoe aange wezen ambtenaar, wie hij is, geeft zijn naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte op, deelt mede waar hij op de. kiezerlsijst staat en noemt een adres, liefst met straat en nummer, in die gemeente, waar 'hij zijn stem wil uitbren gen. Van een en ander wordt een verkla ring opgemaakt, welke dioQr den kiezer, als ook door den burgemeester of plaats vervangend ambtenaar wordt ondertee kend. Terwijl achter zijn rug het overige wordt afgespeeld, ontvangt de kiezer aan het opgegeven adres een oproepingskaart, waarmede bij dan zich op den dag der verkiezing naar het aangegeven stemdis trict begeeft en daar brengt hij ziju kost bare stem uit." „Had ik dat eerder geweten." „Ja, mensch, zoo nuttig is het, wanneer ge de krant geregeld en goed bijhoudt." FR. CUNIBERTUS SLOOTS, Weert. O.F.M. Buitenl. Weekoverzicht. Er bestaat voor nachtuiltjes en voor overzichtschrijvers één zelfde noodlot. Dat is me nooit duidelijk geworden vóór vanavond, maar nu zie ik bet klaar voor mij. Er is een uiltje door het raam haar bin nen komen fladderen, zóó uit den donkeren zomeravond in de felle lichtkegel van de lamp. Het diertje is niet van den licht schijn weg te slaan daar is het nu een maal een uiltje voor ofschoon het tel kens z'n pootjes brandt aan het heete' elec- trische bolletje. Zoo is het eveneens met een overzicht schrijver. Ofschoon hij weet, dat geen mensch zich meer stoort aan het geklets der heeren gedelegeerden ter Londensche conferentie en ofschoon hij zich zelf ook meer interesseert voor de kansen op mooi weer voor z'n eerstvolgende vacantie-dagen ofschoon hij in één woord weet dat er daar niols goeds voor hem is te verwachten, moet hij maar steeds met z'n gedachten blijven rondfladderen om do Londensche conferentie en deszelfs opkomende en ver zinkende voorstellen. Dat is beider noodlot Eu kans om je vingers te branden is er ook plenty. Schrijf je vanavond, dat er nu veel hoop bestaat, dat dit of -dat voorstel wordt aanvaard, morgen komt een telegram vertellen, dat er geen schijn van kans meer is. Toch dans je maar fladderend als een nachtuil rondom bet flikkerende licht der conferentie. Wie lust heeft om mee te flad deren, leze het volgende. De resultaten. 5=9 Zooals tmen weet was het resultaat van de eerste ple naire zitting der conferentie, dat er 3 commissies werden ingesteld, van de twee de, dal er nog een juridische commissie werd bijgeplakt (over de uitnoodiging van Duitschland) en van de derde plenaire zit ting, dat Duitschland nu werkelijk zal worden uitgenoodigd zoodra de gealli eerden het eens zullen zijn geworden, mitsgaders de benoeming van een nieuwe rechtsgeleerde commissie. De resultaten, waartoe deze 5 commis sies zijn gekomen, zijn de volgende: De eerste commissie (aangaande de ga rantie voor de leening door vaststelling van de voorwaarden voor ingebrekestelling van en sancties tegenover Duitschland of korter gezegd: aangaande de macht der Comnnissie van Herstel) zat vast. (Schijnt echter weer vlot gekomen te zijn door bet Fransche voorstel, zie beneden). De tweede commissie (herstel van de fi- nancieele en economische eenheid van Duitschland, waarbij de kwestie der regie spoorwegen) is nog niet tot overeenstem ming kunnen komen. De derde commissie (aangaande de ver- deéling en overdracht der Duitsche beta lingen) hoopt nog altijd dezer dagen klaar te zullen komen. (Volgens de allerlaatste berichten is ze klaar gekomen). De juridische commissie (uitnoodiging van Duitschland) is klaar gekomen. En wat meer zegt. de plenaire zitting heeft haar rapport aanvaard, zooals boven is gezegd. De nieuwe juridische comfmissie (om te overwegen evenitueele wijziging van het Dawes-plan) is nog steeds aan het over wegen. Juister gezegd overweegt de commissie de leden f. en h. van het 5e art. van de Fransch—Britsche nota van 9 Juli Deze punten luiden: 1 f. In geval de ervaring de noodzakelijk heid mocht aantoonen van wijzigingen in het plan der deskundigen, en indien de commissie van herstel niet reeds over voldoende bevoegdheden beschikt, zouden deze wijzigingen niet kunnen aangebracht worden dan met alle noodige waarborgen en met gezamenlijk goedvinden van de be langhebbende regeeringen. h. Het zal eveneens dienstig zijn, de Kwestie te regelen van het gezag, dat even tueel belast wordt met de uitlegging van het verslag van Dawes evenals van de be schikkingen die te Londen getroffen zul len worden om er de uitvoering van te ver zekeren. Dezer dagen is de Commissie van Her stel ook naar Londen getogen en men ver- wacnt, dat de aanwezigheid van de zo h Te ren do besprekingen allerminst gemakke lijker zullen maken. Het Fransche voorstel. In middels heeft de Fransche delegatie een compromis-voorstel ingediend, dat de zoo zeer begeerde eensgezindheid van alle gedelegeerden plus de Amerikaansche ban kiers moet bewerken. O, die Amerikaansche bankiers! Op hen is men te Parijs verschrikkelijk gebeten. „Mijne heeren, gij bemoeit u met de Fransche politiekDaar hebt u het recht niet toe", roepen de Fransche nationalisti sche bladen. Maar dat is het 'm juist. De Amerika nen hebben lak aan de Fransche politiek van militaire sancties tegenover Duitsch land. Zij wenschen bun geleend geld niet in gevaar gebracht te zien door militaire sancties, niet omdat zij een hekel hebben aan de Fransche politiek, maar omdat mi litaire sancties zoo'n geweldige reactie geven op de economische en financieele verhoudingen niet alleen van het „besanc- tionoerde" land zelf, maar ook van alle andere landen. Daar van den anderen kant Frankrijk zijn sanctie-politiek maar niet heelemaal wil loslaten, heeft Herriot er iets op bedacht, Hij wil de sanctie- kwest/ie aan arbitrage onderwerpen.. En naar verluidt, heeft de eerste commissie dat compromis-voorstel aanvaard. Het accooTd ziet er als volgt uit: „De mogendheden zullen geen afzonder lijke actie ondernemen, zoolang geen defi nitief in gebreke blijven van Duitschland is geconstateerd. Over dit in gebreke blijven wordt door de Commissie van Herstel beslist, doch in dien haar besluit slechts bij meerderheid van stemmen en niet eenstemmig is geno men, zal elk lid van de C. v. Herstel zich kunnen beroepen op een arbitrage-com missie, welke met algemeene stemmen door de G. v. H. benoemd moet worden. Deze Arbitrage-Commissie zal uit drie le den zijn samengesteld en gepresideerd worden door een Amerikaan. Indien omtrent de benoeming dezer commissie geen eenstemmigheid in de G. v. H. kan worden bereikt, zal de com missie benoemd worden door den presi dent van het Permanente" Hof in Den Haag. De arbitrage-commissie beslist in hoog ste instantie.". Maar, zooals gisteren reeds gemeld, is dit nog maar een gedeelte van de Fransche voorstellen. Over een ander gedeelte be raadslaagt de 3e commissie. De Amerikaansche bankiers zouden,dit uiterste gedeelte ook reeds goedgekeurd hebben. Of de Duitschers bet ook zullen doen? Maar men is erg optimistisch in confe rentie-kringen. En de Fransche franc stijgt weer. Het D u i t s cb-Russische con flict. Zooals dezer dagen is gemeld, is dit conflict tot genoegen van beide par tijen bijgelegd. Het bedenkelijks te is daar bij, dat er dus ook genoegen beslaat aan de zijde der Sovjets en dat geeft, gezien de tegenwoordige activiteit der bolsjewis tische propaganda, een minder aangename gewaarwording. Zooals men zich wellicht nog zal herinneren, beeft eenigen tijd ge leden de Berlijnsche politie een inval ge daan in het Russische band'elsbureau te Berlijn, waar zich een communistische agitator had verstopt. Daarbij moest de politie natuurlijk zoeken in alle kamers en ze nam de vrijheid om meteen ook in de laden en kasten te kijken, want men ver moedde wel, dat de handelsdelegatie ook in het artikel „bolsjewistische propaganda" handelde. Rusland was daarover zeer ge pikeerd. Vooreerst omdat de Sovjets dit handelsbureau, als een onderdeel van hun legatie beschouwden en derhalve liet recht der exterritoiraliteit daarvoor opeischten. en bovendien omdat de Duitsche politie bij deze huiszoeking nogal hardhandig was opgetreden. Dit laatste wilde de Duitsche regeering desnoods wel erkennen zij ontsloeg reeds eendge verantwoordelijke politie-beainbten maar aan die handels delegatie, welke meer dan 1000 leden telt, liet voorrecht van exterritorialiteit geven, dat leek te kras met het oog op de propa ganda.. Nu heeft men bet op een accoordje gegooid. De kwestie der exterritorialiteit zal later wel eens bepraat worden en wat de kwestie der Russische propaganda be treft, beeft de Russische delegatie zich verbonden om aan haar Russische leden liet voeren van propaganda te verbieden, maar de Duitsche leden en dat zijn er lieel wat i—mogen in bun „vrijen tijd" propageeren zooveel ze willen. Zoo wordt dus het Russische 'handelsbureau toch een centrum van communistischo propaganda. Do heeren in Moskou kunnen tevreden zijn. Zij hebben vasten voet in Duitsch land. "Waarschijnlijk hebben zij de Duit sche regeering zoover weten to krijgen met het vooruitzicht van een gunstig handels verdrag', of hebben zij de toenadering van Frankrijk tot de Sovjets als troef uitge speeld. Frankrijk zoekt toenadering tot de Sov jets. Japan eveneens. Mexico beeft ze zoo pas erkend. In Joego-Slavië is de poli tiek omgeslagen in liet voordeel van Rus land, de meesto Europeesche landen heb ben de Sovjets erkend. En zoo gaan de bolsjewikl langzaam maar zeker vooruit. Zij weten zich heel handig vast te zetten in Europa en voort durend groeit het gevaar der revolutie aan In den Balkon begint men ongerust te worden, daar schijnt de toestand dreigen der dan ooit, en het "zou niets verwon derlijk zijn, als in hetzelfde jaar, waarin wij de 10-jarige herdenking van den we reldoorlog „vieren",' een! begin gemaakt werd met dien nieuwen wereldbrand, de Russische wereld-revolutie. Dp opstand, in Brazilië Sao Paulo is gevallen, de regeeringstroepen hebben de rebellen op de vlucht gejaagd, de opstand is gebroken. Maar het heeft lang geduurd en de rebellie heeft een ern stig (karakter gedragen. Nu is men lin. Brazilië wel aan opstanden gewend, daar schijnt de grondwet zelf aanleiding toe te geven, lezen wij in een* artikel van de „Msb.": „De verhouding tusschen de afzonder lijke staten en liet centraal landsbestuur, alsook de verhouding van bet militair en burgerlijk gezag, vindt men niet voldoende in de grondwet geregeld. Verder heeft de regeering niet genoeg sancties ter beschik king, om haar gezag te handhaven. Hier door laat het zich eenigermate verklaren, dat opstanden in Brazili'ë zoo herhaalde lijk voorkomen. De militaire formaties des lands vormen echter op zichzelf ook reeds een factor van onrust en troebelen. De Braziliaan- sche generaals spreken niet alleen bij de verdediging des lands en de, handhaving der openbare orde een .hoog woord, maar zij oefenen ook in de binnen- en buiten- landsche staatkunde een machtigen invloed uit. Dit nu is feitelijk een onregelmafigen toestand. Daarenboven zijn de soldaten door het bestaande ongelukkige recruteo- rings- en -oefeningssvsteem willooze werk tuigen in de hand hunner intrigeerende superieuren. "Wellicht zal dan ook de op stand in Sao Paulo dit goede gevolg heb ben, dat de leger-toestanden in Brazilië een hoognoodige wijziging ten goede on dergaan. 5 Juli dan brak er, geheel onverwacht voor het groote publiek, een ernstig op roer *iit in de stad Sao Paulo, de hoofd stad van den gelijkuamigen Brazilaan- schen staat. Wonden i veroorzaakt door branden, snijden of 6tooten, builen eninsectenbetén dadelijk behandelen met AKKER'a Kloosterbalsem ElKKOILftND De regeering te Rio de Janeiro schijnt inlichtingen omtrent de dreigende revolu- -ionaire beweging in haar bezit gehad te hebben; althans heeft zij door snel in grijpen en handig manoeuvreeren voor komen, dat in de staten Rio de Janeiro, Rio Grande do Sul en Sta Catharina de bondgenooten der rebellen van San Paulo gelijktijdig, tot den opstand overgingen. Dit was natuurlijk een ernstige tegenval ler voor de beweging in Sao Paulo, maar men gaf daarom den moed nog niet op. f;e leiding der revolutionaire Ibeweging berustte bij generaal Izidro Lopes, een persoon, die reeds meerdere malen' bij muiterij en oproer betrokken is.- geweest, maar desniettegenstaande nog steeds deel uitmaakt van het Braziliaansche leger. In het Zuiden van Brazilië moet deze gene raal vroeger ook reeds een oproer geleid hebben. Zijn tegenwoordigheid in oen stad als Sao Paulo is dus wel een sprekend be wijs van de zachtmoedigheid en verge vingsgezindheid der Braziliaansche regee ring. Niet slechts het leger, maar ook de politie nam aan den opstand deel. Zooals iedere oproerige beweging wast ook deze weer voorbereid door de kuipe rijen van geheime vereenigingen en ver boden organisaties. De leider, generaal Lopes, staat algemeen als een berucht fanatiek vrijmetselaar bekend. Men moet daarom president Arthur Benardes bewon deren, die er toch in geslaagd is om het terrein van den opstand tot Sao Paulo en omgeving te beperken. Nu waren de eerste dagen van den op stand bijzonder spannend door do moge-, lijkheid, dat regeeringstroepen zich bij de opstandelingen zouden kunnen aansluiten Zulks heeft zich echter ook niet in noe menswaardige maté voorgedaan en daar mede was de opstand feitelijk reeds over wonnen, ondanks de plaatselijke succes sen, welke de opstandelingen aanvankelijk behaalden. Dezsa laatsten hebben zich echter ge- weerd met den moed der wanhoop. Vele burgers ook zijn het slachtoffer geworden van den opstand. Maar een ernstiger ge volg van dezo troebelen lal zijn, dat de onrust in verschillende steden .wellicht nog maanden voortduurt en '!at landbouw en handel er in den staat Sao Paulo groote schade onder lijden." bejammeren, daar vcoral op die klein* plaatsen, waar de papieropbrengst uit dei* aard der zaak maar luttel is er toch on* mogelijk een weekloon van betaald katf worden. Was in 1823 het verzameld papier be duidend hooger, ook aan arbeidsloon ii uitbetaald f /1G43.21. Zooveel is nog nooit» betaald en ook'dit stemt tot vreugde eull voldoening, wijl wij daarmee konden ben' reiken ons eerste dool; werkverschaffing! aan R. K. personen van goed gedrag, dia niet of bezwaarlijk op andere wijze ia' hun onderhoud kunnen voorzien. Ons groote doel: steun voor Z. H. den Paus en steun aan zoovele liefdadige in* stellingen in hare in deze tijden zoa' zwaar te volbrengen taak, kan ook dit jaatf in ruime mate vervuld worden". Hier volgen eenige vergelijkende staten) van plaatsen in deze omgeving: Centrale afdeeüng Gouda 1922 1923 Hoogst*' aantal f „Liefdewerk Oud Papier" Jaarverslag Verschenen is het jaarverslag over 1923 van de vereeniging „Liefdewerk Oud Pa pier". Hieraan ontleenen wij het navolgende: Met genoegen wordt geconstateerd, dat 1923, het jaar, waarin het Gouden feest van het Liefdewerk werd gevierd, wat de resultaten betreft, zich ook aan dat gou den feest aanpast. Er is reden t'ot dank en tevredenheid over-de werkzaamheden, want in het ver slag wordt medegedeeld, dat er in 1923 aan oud. papier is verzameld 30G6898 K.G. of 163635 K.G. meer dan in 1922, een mooi en het hoogste cijfer, dat ooit bereikt is. Onze vereeniging bestaat thans uit 20 centrale afdeelingen, 73 afdeelingen en 56 correspondentschappen, totaal 149 bij ons aangesloten plaatsen. Dat er ondanks ait meer papier verzameld is, is het gevolg der betere werkrogeling bij vclo hoofd plaatsen der ccntralen, waar het premin- stelsel den abeidor meer belang doet heb ben bij den vooruitgang. De oovlogs- en do na-oorlogstoestanden zijn oorzaak, dat vele afdeelingen losgelaten moesten wor den, omdat vooral de vrachten te hoog waren, en de menschen verleerd hebben nog eenige werkzaamheden te doen, als do geldelijke vergoeding klein is; dat bl'jft te Gouda K. G, 53196 58238 582?$ Bodegraven 2524 5671 Reeuwijk 268 374 9:;$ Waddinxveen 139 i Centrale afdeeiing Leiden Leiden 101599 89880 101599' Hazerswoude (dorp) 498 426 574 (Groenendijk) 323 213 415 (Rijndijk) 1218 1700 1700 Hoogmade 564 609 690 Katwijk 654 2206 2215 Leiderdorp 365 720 Nieuwkoop 306 i Noordwij'k 2088 874 15905 Noordwijkerhout 930 828 930 Oegstgeest 2949 5157 5157 Oud Ade 507 519 5-19 Oude Wetering 1334 637 13341 Rijpwetering 1332 1191 2798 Stompwijk 154 380 730 Voorhout 4166 4110 4163 Voorschoten 1927 2880 2380 Warmond 3576 4663 4663 Wassenaar 2800 2507 3110 Afz. zendingen 748 Noorden 50 j hanger a ar 432 Lisse* 123 Sassenheim 1569 -» Totaal 130093 124425 M:nder 5668 Uit het batig saldo over 1923 is gegevenï Bodegraven: St. Elisabelh-Vereeniging f 50.0C Leiden: Zita-Vereenig:ng (afd. Centrale) f 360.(0 Ver. tot Bescherm, v. Meisjes f200.00 Margaretha v. Cartona Stichting f 200 CO R. K. Kapel der Zita-Ver. f 100.00 R K. Ziekenverz. Rijpwetering f 50.00 Opvoedingsgest. Zusters Car- melitessen f 50.00 Katholieke Sociale Actie f 200.00 Zoeterwoude: Wijkverpleging St. Elisabeth f 50.00 Li s s e Alg. R. K. Ned. Zouavenbond f 50.00 Kinderbescherming f 50.00 R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding Voor de derde maal in deze week hing gisteren aan het Bureau de vlag met pauselijken wimpel uit. Ditmaal ter eere van Z. D. H. Mgr. Juan "Francisco Aragone, Aartsbisschop van Montevideo (Uruquay), die, vergezeld van den Hoog Eerw. Heer Secretaris Antonio Soza Ponce, en van de ZeerEerw. paters Re-< demptoristen M. Lathouwers, Rector te Amsterdam, Beijsens en van Kempen, het Bureau kwam bezoeken. Mgr. stelde zich' met levendige belangstelling van inricht ting en wefkwijze van het Bureau op da hoogte, gaf zelf een» uitvoerigo uiteen zetting van den zwaren schoolstrijd in Uruquay en zegende ten slotte directeur en personeel. Historisch tijdschrift Met ingang van den derden jaargang, waarvan het eerste nummer thans ter perse ligt, is toegetreden tot de redactie ^van bovengenoemd tijdschrift, do zeer eerw. hooggel. heer prof. W. Mluder S.J., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit té Nijmegen. In de weldra te verschijnen aflevering, die een keur van artikelen, boekbespre- kingen, enz. bevat, worden ook opgenomen drie tot nu toe onbekende oorkonden over het H. Sacrament van Mirakel te Amster- dam. Wat deze vondst vooral belangrijk maakt, is bet feit, dat deze oorkonden datecren uit den tijd zeiven, dat liet Mi rakel te Amsterdam plaats greep. Tot nu toe was men aangewezen op bronnen, dm uit een jongere periode stammen, doch uit deze oorkonden blijkt overduidelijk, hoé groote plaats de H. Stede reeds toen in het stadsleven innam. In een der volgende afleveringen zal dr. J. Sterck het gewicht van deze stukken in een afzonderlijk ar tikel bespreken. Deze wetenschappelijke periodiek, venr hel uiterlijk uitstekend verzorgd door Ca firma W. Bergmans te Tilburg on tn, li goedknop in prijs, heeft hare plaats beves tigd in het katholiek intellectueel Bvcn van ons land en verdient alter belangstel ling en steun. Gemengde Ccrïehten Door een vrachtauto overreden. Te Zaandam is gisteren een mgozetené van Oosthuizen, terwijl hij be*i? was banden van zijn rijwiel op te pompon, '-r'6* een Vrachtauto aangereden, waardoor gevallen is, met bet gevolg, dat de vrijen; van een tweeden vrachtauto, die aan oem eerste vastgekoppeld was, over zijn lich&nnï gingen. J' In ernstigen toestand werd lui na*r dl gemeentelijke kliniek overgebracht. De bestuurder van c'.cn auto uooh de pet* aoncn, die zich op den volgauto bevonden, hadclcn iets van het ongeval bemerkt.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5