„Be LeMsche Canianl" Tweede Blad Donderdag 31 Juli 1924 B^S1eSlA Si D Z.EM. KARDINAAL v. ROSSUM. Gistermorgen omstreeks 9 uur is Z.Em. \V. Kardinaal van Rossum, vergezeld van zijn secretaris, Pater Drehmans per auto uit Amsterdam naar den Bosch vertrok ken. Aan zijn residentie op het Museum plein stonden nog een groot aantal nieuws gierigen te wachten, die den Kardinaal- Legaat een hartelijk afscheid toewuifden, 'terwijl de auto's zich in beweging zetten. Kardinaal van Rossum werd tot aan de grens -der gemeente uitgeleide gedaan door zijn gastheer, den lieer W. Dreesmann, wicn de Kardinaal-Legaat hier nog eens zijn onuitsprekelijken dank betuigde voor de genoten hartelijke gastvrijheid. Men meldt uit Roermond aan de „Msbd.": Z.Em. Kardinaal van Rossum zal a.s. Vrijdag een bezoek aan Roermond bren gen. Hij zal op zijn doortocht naar Wil lem, eenige uren vertoeven in het klooster der Eerw. Paters Redemptoristen aan de kapel in 't Zand. G i f t v a n Z.E m. Kardinaal Van Rossum. Zijne Eminentie Kardinaal van Ros sum heeft vóór zijn vertrek aan den Hoog- Eerw. Deken doen toekomen tienduizend lire (ongeveer 1000 gld.) voor de paro chiale armbesturen en tweehonderd gul den voor de arme Vredcskerk. DE GEREFORMEERDEN TEGEN DE ANTJ-ROOMSCHE PROPAGANDA. Dat de volgelingen van Kuypcr niet meedoen aan anti-papistischo drijverijen is voldoende bekend. Zij worden er ge noeg om gehaat en verdacht gemaakt door 2en zeker soort broeders, die in hun blaad jes een dozijn of wat predikanten laton optrekken tegen Kuyper en tegen zijn Cal vinistische getrouwen die nog leven. „De Reformatie" echter, een der bekend- sto gereformeerde weekbladen, schrijft deze weck: „Men heeft het boekje van ds. H. Bak ker: „Het aanstaande eucharistisch con gres", uitgegeven bij den Protcstantschen Ïïoek- en brochurehandel te Amsterdam, wel wat te veel afgekamd. Er is zeker met mosterd en peper gewerkt, maar, als men ïiu eenmaal met zijn ziel ergens tegen is, cian behoeven zijn woorden toch geen siroop -te zijn. Er staan heusch opmerkin gen in, die de overweging waard zijn. Al leen kan ik mij met de strekking niet ver eenigen. De eind-indruk is toch deze, dat er geen vijand is, waartegen feller moet worden geageerd, dan Rome. En dat moet m.i. ontkend. Veel grooler vijand, staat te genover ons in modernisme, socialisme, bolsjewisme. Nu zou ik niet willen advi- seeren: organiseer vergaderingen aan den vooravond van -de 1 Mei-optochten en laat daar de verderfelijkheid dier richtingen maar ferm onderhanden worden geno men. Ik zie daar gc-en heil in." Ik verwacht meer van (rouw preeken legen allerlei dwa ling in onzen lijd, de Roomscho erbij in begrepen, maar daarbij steeds voor oogen houdend: niet het bijgeloof, doch het onge loof is de grootste vijand. Het is Avei op merkelijk, dat de heftigste bestrijding van het eucharistisch congres gekomen is van do confessioneele en van modernistische zijde. Hier zijn twee uitersten, die elkaar raken. Die heeft beteekenis. Een betecke- nis, die tot zelfherzienlng roept." Als wij ons niet boos maken over ons „bijgeloof" en dat doen we niet, want 't is bier zeker een vergissing staat in dit.kleine stukje meer waarheid dan alle „proesteerende" dominees samen de laat ste maanden hebben verteld aldus „De Tijd." HET EUCHARISTISCH CONGRES EN DE VOLKSEENHEID. Het „Handelsblad" zegt „allerminst ge rust" te zijn, dat Eucharistisch Congres geen afbreuk zal doen aan de onderlinge waardeering der Nederlanders en hun samenwerking niet zal schaden.. Hel blad oordeelt, dat „een betooging als die wie hier in Amsterdam hebben beleefd" er niet toe strekt, dat men eikaars motieven he ter leert begrijpen en dus eikaars bedoe lingen zuiverder weet te waardocren; in tegendeel. Geheel buiten beschouwing wil liet de vraag laten, of de inrichters dat hebben gewild of niet, maar voor het Hbl. staat vast, „dat de volkseenheid niet inner lijk wordt versterkt door een betooging als dit congres, eerder verzwakt". Ten slot te noemt liet blad dit do donkere schaduw- zijd van deze imposante belooging, „die als uiting van een bepaalde overtuiging in menig opzicht voorbeeldig was en in 't algemeen zich ook heeft weten te onthou den van wat noodeloos verbittering wek ken moest bij den tegenstander". Bij deze uitlating plaatst „De Volks krant" de volgende kantteekening: Men zou het „Hbld." kunnen vragen, waardoor het Congres dan wèl noodeloos verbittering heeft gewekt hij den „tegen stander", maar wij vermoeden dat men niet- gemakkelijk met aanwijsbare feilen voor den dag zal weten te komen. Heel deze „betooging" is immers tegen niemand gericht geweest;, zij was een ge tuigen vóór Christus, God en Koning. De volkseenheid, de waardeering voor, de samenwerking met anderen, dit alles staat er buiten. Bij deze manifestatie van Roomsch ge loof en Roomsch besef moet men niet aan de politiek denken: zij beoogde, do inner lijke gesteltenis onder de katholieken,waar op het, naar het woord van den Kardi naal-Legaat vóór alls aankomt, te verle vendigen en to verinnigen. Wij moeten beter zijn dan wij tot dus ver waren, dit is de vrucht, die wij van het Eucharistisch Congres hebben te ver hopen. Het Congres kan door de inrichters niet bedoeld zijn als een instrument om de volkseenheid te. splijten; het Congres heeft dat niet betoogd noch gewild, en niet wij zijn er voor aansprakelijk, indien „tegen standers", met verwringing van de waar heid, uit het Congres een wapen trachten te smeden. Wij zouden het zóó willen uitdrukken: het Eucharistisch Congres behoeft in den bestaanden toestand en in de beslaande verhoudingen geen wijziging to brengen, indien anderen dat niet willen. Inderdaad. Overigens, de bewering, dat wie voor een religieus-beginsel getuigt, afbreuk doet aan de volkseenheid is een heel oud en versleten stokpaardje van de liberalen. Zij hebben dat „argument" zoo vaak tegen Anti-Revolutionairen en Christ.-Histori- schen gebruikt, dat de zuurzoete school- meestersbron, waarop in het oud-liberale „Handelsblad" over het Eucharistisch Congres is geschreven, ook op de protes tanten, die de aera van het liberalisme heb ben gekend, wel niet veel indruk zal ma ken. HERDENKING MOBILISATIE 1914. Het programma voor 1 Augustus is 'thans als volgt samengesteld, voor zoover betreft de viering te 's-Gravenhage: Ia den loop -van den voormiddag komen 'de oud-gemobiliseerden aan, die als ver tegenwoordigers uit de verschillende stre ken des lands naar 's-Gravenhage opko men. Zij verzamelen zich in de Maliebaan, waar zij door het Nationaal Comité wor- 'den ontvangen en worden toegesproken door luit.-generaal b- d. Pb. W. Weber, 'kolonel ds. H. Janssen, leger- on vloot- predikant in algemeenen dienst, en reser ve-kapitein All). Vogel. Tevoren (van 10.30 voorin, af) en in de pauzen zal de Kon. Mil. Kapel muzieknummers ten gehoore brengen. De Maliebaan is voor iedereen 'toegankelijk. Alle oud-gemobiliseerden en alle belangstellenden zullen welkom zijn op deze nationale bijeenkomst. De betooging voor Nederland's eenheid on de saamhoorigheid van 'het Nederland- sche volk wordt des middags tusschen 1.45 en 2.30 uur gebonden bij het Monument op den Strandboulevard. Voor de verte genwoordigers der oud-gemobiliseerden 'andere goederen. De brand hield een groot gedeelte van den nacht aan. De schade be- I draagt verscheidene millioencn. Groote brand te Neurenberg, Tc Neurenberg is brand ontstaan in een pakhuis, waarin zich landbouwwerktuigen en benzol- en olie-reservoir3 bevonden. Drie brandweerwagens cn een afdeeling rïjks- weersoldaten waren gedurende 4 uur onaf gebroken met de blussehing van den brand bezig. De materieelc schade is buitenge woon groot. Dc oorzaak kon nog niet wor den vastgesteld. Een stad afgebrand. Volgens een bericht uit Belgrado is dc stad Stromitza in Zuid-Maccdor.iü door brand geheel vernield. De 15.000 inwoners zijn naar de omgeving gevlucht. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. To water. Het 4-jarig dochtertje van F. M. viel achter het station der N. Z. H. T. in dpn Rijn. Zij was al in zinkenden staat toen hulp kwam opdagen en het den heer W. V. gelukken mocht het meisje met een hark boven te halen. Hooge prijzen. Zijn de vroege aardap pelen en groentenprijzen den laat sten tijd Jaag, met 'bloemkool is dit geheel anders. Woensdag bracht eerste soort aan de vei ling f 37.per 100 op. LEIDSCHENDAM. Vereen. „Wilhèlmina". Gisterenavond te 8 uur hield de vereeniging „Wilhèlmi na" te Veur-Leidschendam haar algemeene vergadering in het café .;Het Wapen van Year". U'**-«if|fp; Om pl.m. 8.15 uur opent de Voorzitter, de heer Jongeneel, de vergadering en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Verkiezing van drie leden der Controle- Commissie. Na een mislukte stemming wor den tot leden dezer Commissie gekozen de heeren A. H. v. d. Akker, C. Scholtes en J. Coomans. Bij de verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van den heer Van Wijk wordt met meerderheid van stemmen gekozen de heer C. Deurloo. Bespreking feestelijkheden. De Voorz. deelt mede, dat de feesten zullen gehouden worden op 3 en 4 September. De kinder en volksfeesten op 3 September, de ring- rijderij op 4 September. De kinderspelen zullen dezelfde als vorige jaren zijn. De volksspelen voor heeren zullen bestaan uit: Plankrijden, fietsen met- lange pijpen en kuipje steken. De volksspelen voor dames uit: Stoelen dans, draadje knippen, etc. Bovendien zal op 2 September een Gon delvaart worden gehouden en bij aankomst van deze Gondelvaart zal een schitterend vuurwerk worden afgestoken op de Vliet tegenover de Aschsclxuur. 'De Burgemeester zegt, dat het Bestuur van meening was dit weer te moeten doen. wijl er veel animo voor bestaat en daar 2 jaar geleden door het noodweer alles in dui gen is gevallen. Dit. jaar zullen geldprijzen beschikbaar worden gesteld, omdat aan het versieven, enz. der booten veel kosten ver bonden zijn, die hierdoor dan eenigszins ge dekt kunnen worden. Er zullen 5 geldprijzen worden beschikbaar gesteld, nl. f 40. f 30.—, f 20.—, f 10.— en f 5.—. Een en ander zal nader bij biljetten worden bekend gemaakt. Rondvraag. De heer v. d. Akker vraagt, om voor de Gondel vaart, medailles beschik baar te stellen: het geld wordt toch zoo opgemaakt, en als men een medaille heeft, blijft men een herinnering houden, hij is geenszins tegen geldprijzen, cloeh hij wilde zijn gedachte maar even naar voren bren- gen. De heer Halverhout wil een middelweg nemen en wil daarom voorstellen én geld én medailles. De Voorzitter antwoordt, dat het Bestuur alles degelijk overwogen heeft en tot geen ander besluit kon komen en hij zou zich daarom gaarne bij dit besluit houden. De Burgemeester deelt nog mede, dat de kinderen bij het feest niet weder eier koeken zullen krijgen, omdat deze niet in den smaak vallen, doch een andere tracta- tie zullen ontvangen. Nog eenige andere UIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond to hooreft is. uur FL (Eiffeltoren) 2G0C M. Con cert. uu 5IT (Birmingham) 475 M. Concert uur 2LO (Londen) 365 M. Populair Concept. uur fiWA (Cardiff) 350 M. Drie één- acters. uur 2ZY (Manchester) 375 M. Con cert. j uur 5NO (Newcastle) 400 M. Opera concert. uur PCGG (Den Haag) 1050 M. Kur» liausconeert. uur Brussel 265 M. Concert, uur GBM (Bournemouth) 385 M. Con cert, o.a. fragment uit Tannhau- ser. uur 2BD (Aberdeen) 495 M. Concert o. a. Kol Nidrei (Brach). uur PTT (Pestschool, Parijs) 450 M. Concert. uur iSFR (Radio-Paris), 1780 M. Con cert. uur Berlijn 430 en 500 M. Con cert. uur SFR 1780 M. Dansmuziek, uur 2LO (Londen) 366 M. Walsmu ziek. hce.ren brengen hun meeningen naar voren, welke meeningen echter van minder ern- stigen aard zijn; terwijl de door sommige heeren gestelde vragen naar genoegen door den Voorzitter worden bëantwood. Hierna sluit- de Voorzitter onder dank voor de talrijke opkomst de vergadering. NIEUWKOOP. Schuur verbrand. Gisteren ontstond brand in een schuur hij de landbouwer V. In de schuur was een flinke partij brand hout opgeborgen, zoodat hij spoedig in volle vlam stond. De aanwezige buren wisten door kranig water te dragen en te spoelen de brand bij de schuur te houden. De hooiberg, die ook vlam vatte, wisten de mannen te blussehen. De twee motorspui- len, die spoedig aauwezig waren, namen het blusschiugswerk over, zoodat hooiberg en woning gespaard bleven. De vermoede- lijko oorzaak wordt toegeschreven aan vonken uit een fornuis, dat in de schuur gestookt werd. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De handel is do laatste dagen iets vlugger, al wil dit nog direct niet zeggen, dat de gemaakte prijzen hoogcr zijn. Voor het zaaigoed zijn deze vrijwel gelijk met vorige dagen. De Gladio lussen en Convilli's zijn iets duurder. Do eerste Mont Bretia's komen. Voor Gladio lussen wordt van f 0.75 tot f 1.25 betaald behalve enkele zeer gevraagde soorten als Whito Giant die bijv. f G7 per 100 op brengen. ConvilliV gaan tot f 1.60. De aan- V9tt van GlacTiola^»oa is groot. *'°DRSCHÜTFM. Gemeenteraad. Vocm'.u>i- E. Vernéde, Burgemeester. Aanwezig alk leden. De notulen der vorige vergadering' wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een drietal missiven van Ged. Staten meldende goedkeuring van eenige genomen raadsbesluiten. Een jaarverslag van den keuringsdienst 1924 van. vee en vleesch en een dankbetuiging van het. bestuur van de R. K. Naaischool voor de verleende subsidie. Deze stukken ai orden voor kennisgeving aangenomen. Een verslag van den toestand der ge meente over 1923 zal ter visie worden ge legd. De gemeente, had eene bevolking van# 4534 zielen op 31 December jl. De voorzitter leest- een schrijven van den lieer G. B. van Kempen, dat echter ak on gezegeld ter zijde moet worden gelegd, doch B. en W. zullen de grieven onderzoe ken en zoo dezen juist blijken te zijn c.r re kening mede houden. Een missiA-e van het centraal bureau, ba lans, winst- en verliesrekening van het gas-, waterleiding en het badhuisbedrijf wordt gerenvoyeerd naar de financieole commis sie. Evenzoo wordt naar de financiecle commissie A'erzonden de gemeenterekening dienst 1923. De voorzitter zegt dat het re<- sultaat der gemeenterekening voor de ge meente gunstig is te noemen. De voorge dragen cijfers zijn aldus: De gewone ont vangsten f 178133.17'ri, de buitengewone FEUILLETON HET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 5) Oh! mijnheer Alfred! zeide zo zacht jes. Dan riep de portier, kwaadwillig uit. Hadt -u focli dadelijk gezegd, dat u mejuffer Gardenais leende, dan had ik u niet voor een journalist aangezien! IV. Lucettc. Op dat oogenblik loofde Torloran de "voorzienigheid der reporters, die Each op een zoo schitterende wijze openbaarde. En ter zelf der tijd loofde hij de voorzienig heid der verliefden. Hij had lang geleden Lucelte in het roomkuisje ontmoet, Avaar hij de gewoon te had zijn ontbijt to gebruiken, toen hij nog het geluk bezat regelmatige maaltijden to nemen. Onder lafelgcburen, dio samen geen vijftig jaar teilen, wordt spoedig kennis gemaakt. Na een paar dagen had het jongo meisje vernomen, dat de vriendelijke restauratie- genoot, dien haar het toeval schonk, Al fred Torloran heette en dat hij bankbe diende was. Hijzelf kende van haar slechts den voornaam: „Lucette", en haar beroep: „steno-dactylo". Maar hij wilde verder onderwezen worden. Hij had inderdaad de A'erleidingsmaelit, die van Lucette uit ging, gevoeld en was er dadelijk door ver overd geworden. Ze bézat gekruld kastanjebruin haar, met een koperkleurigen schijn, een matte gelaatskleur van een brunette, lange don kere oogen, een heel klein en heel rond mondje. Daarbij was ze in de hoogste mate gesierd met de hoedanigheid, die zeldzamer en kostbaarder is dan de schoon 'beid: de bekoorlijkheid. Ieder harer beAvegingen harmonieerde en elk harer houdingen was bevallig. OnbeAvust behaagziek, had ze door 'het onwillekeurig spelen van haaï prachtige, beurtelings guitige eu teedere oogappels, Tortoran zonderling in de war gebracht. Bovendien was hij haar ook niet heele- maal onverschillig. Ze Arond smaak in zijn gesprekken Arol toevalligheden, de oorspron kelijke Avendingen van zijn geest, zijn uit gebreide ontwikkeling. Maar ze had een afkeer van uiterlijke en zedelijke ongege neerdheid, berispte hem over zijn onbe zorgdheid, A'eroordeelde zijn uitheemscho levenswijze, in haar eigen klein-burgcr- lijke afschuw voor alles Avat niet streng naar de regels is. lAs geA'olg van een dergelijke woorden wisseling, waren ze met elkaar kwaad ge worden, toen Torloran, zooals hij het sta tig zeide: „de financiën had opgegeven, om zich op den handel toe te leggen", 't is te zeggen, toen hij vóór eenige Aveken kell- ner geworden was. Lucette had A'erklaard, dat ze de mannen die voortdurend van be roep veranderden verafschuwde en ver achtte: „dertien ambachten, dertien onge lukken" Want ze haalde graag aan de volkswijs- wordt voor het Monument een ruimte ge reserveerd. De toespraken zullen in wijden kring kunnen Avorden A'ernomen, daar het geluid door den. luidspreker zal Avorden versterkt. Bij het Monument zullen spre ken de heeren prof. P. J. Blok en pater "Boromaeus do Groeve. TevoreD, in do pauzen en na do toespra ken zal dc Kon. Mil. Kapel muzieknum mers uitvoeren. Te 3 u. 15 vereenigen zich de vertegen- Word igers van de oud-gemobiliseerden met het Nationaal Comité en genoodigde Kooge autoriteiten aan een eenvoudig maal in het Gemeentelijk Tentoonstellings gebouw, daartoe door de gemeente 's-Gra venhage welwillend beschikbaar gesteld. Wegens gebrek aan plaatsruimte kunnen 'aldaar slechts enkele genoodigden worden toegelaten. De voorzitter van den Raad van Minis ters, jhr. mr. CL. Ruys de Beerenbrouck, en de Ministers van Oorlog en Marine, de heeren J. J, G. van Dijk en E. Waterveld, zullen het woord voeren. De Minister van'Koloniëën is tot zijn leedwezen, wegens verblijf buitenslands, niet in de gelegenheid een toespraak te houden. Aan alle plechtigheden wordt deelgeno men door de vereeniging „Volksweerbaar heid", welke in deze dagen haar 25-jarig bestaan herdenkt. Gemengds Berichten Overleden. De lieer J. de Jonge, alhier, die Zaterdag jl. met zijn motor te Woensdreclit onder 'n auto geraakte, is gistermiddag in het zie kenhuis te Bergen op Zoom overleden. Verdronken. De stoomtreiler Schiadijk IJM 482 is Dinsdagavond te IJmuiden binnengekomen met A'erlies van een der opvarenden. De 17-jarige 3toker J. G., uit IJmuiden moet Maandagmiddag overboord geraakt en ver dronken zijn. Niemand op het schip heeft echter het onge\'al zien gebeuren. Overreden. Ter hoogte van d0 Popelaan bij Muiden werd gisterenmiddag een wielrijder door een achter hem aankomenden motorrijder overreden. In deerniswaardigen toestand werd hij naar Muiden. vervoerd. Auto-ongeluk. Vanmorgen is e.r aan den Konijnendijk onder Geervliet een ernstig ongeluk ge beurd. Iu oen auto, op weg naar Rotter dam, zaten de 39-jarige A. de Gruyter, smid te Rockanjc, en zijn 15-jarig dochtertje. In een scherpe bocht ontmoetten zij een an deren auto, Naar men zegt, heeft de Gruy ter to veel uitgeweken, met bét gevolg, dat de auto omkantelde en vader en doch ter onder den auto in een diepe sloo't te recht- kwamen. De naastbij wonende boeren boden zoo spoedig mogelijk hulp en kon den met groote moeite het meisje redden doch dc Gruyter was reeds gestikt in de modder en het water. Het lijk i3 per wagen naar Roekan je vervoerd. Ongeluk bij het heien. Gisteren is te Zaandam bij dc dc in aanbouw zijnde fabriek van. da N.V. Bruyn zeei's fabrieken een ongeluk gebeurd. Door tot nu toe onbtkende oorzaak is het zware heiblok inplaats Aran op den paal gevallen op het ijzer, waarmee de 33-jarige I Kollman den paal in den grond leidde. Het ijzer sloeg K. tegen het hoofd en deze werd ernstig gewond. Hij i3 per brancard naar Amsterdam A-ervoerd. Een aanzienlijk verlies. Een gepensionneerd ambtenaar te Am sterdam heeft aangifte gedaan dat Jiij uit den binnenzak van zijn vest een papier, in houdende f 3650. vermist. De aange\-er Aveet niet, of hij dit bedrag heeft verloren cf dat het hem ontrold is. Buitenl. Berichten Hevig onweer te Gent. Te Gent heersehte 'Dinsdag een geweldig onweer. De bliksem sloeg, in een pakhuis in de voorhaven, dat vul lag met vlas en ■heid ontleende kernspreuken aan en Al fred maakte ex zich boos over, door dit onvergelijkelijk mondje alledaagschheden te hooren uitspreken. Op dien dag had hij onomwonden ge antwoord, dat hij deze kleingeestigheid en overdreven voorzichtigheid haatte, die vol gens hem, tot pietluttigheid en onnoozel- 'heid oversloegen Sedert deze oneenigheid, hadden ze el kaar niet meer weergezien Dikwijls dacht Alfred aan het dacty- lotjo uit het roomhuis; hij zuchtte toen hij de herinnering aan haar heldere stem, aan haar lieflijke gebaren, aan haar fluweel zachte oogjes, weer voor den geest riep. En daar vond hij ze nu weer, en terwijl hij tegelijkertijd haar familienaam en haar adres vernam, Avist hij dat zo het huisge zin Gardenois vertegenwoordigde, dat hij moest bezoeken. En dat viel juist op het oogenblik voor, waarop hij wanhoopte zijn zending te vervullen. Ook vroeg hij zich zelf af, of hij zich meer als verliefde, dan als reporter moest verheugen. Overigens had hij niet veel tijd te over om zijn gevoelens in dit opzicht te ontleden Lucette nam dadelijk het Avoord over het onderwerp dat heiden kwelde. Ach! mijnheer Tortoran, kreunde zc, wat ben ik ongelukkig! Ze vroeg hem niet waarom of hoe hij zich daar beA*ond, ze scheen zijn aanwe-, zigbeid heel natuurlijk te vinden, nu zo in 't Aerdriet was, en Tortoran liet niet na er een weldadige aandoening uit op te vat ten. Hij streelde haar zachtjes: We kunnen hier onder de inrijpoort niet blijven praten, mijn lieve Lucelte. Ze stemde met een gebaar toe en richtte zich naar de trap, dien ze stilzwijgend be steeg. Hij A'olgde haar Op de Aderde verdieping, duwde ze een deur open en trad in een voorkamer bin nen, die plots door eenelectrisclie peer ver licht werd. Tortoran kwam na haar in het vertrek. Zijn hart klopte hevig. Hij ver wachtte aan de moeder A*an Lucette voor gesteld te wórden en Avist niet precies wat hij haar zou vragen: de hand van haar dochter of een interview over de verdwij ning van haar man!. Hij volgde het dactylotje nog in een eet kamer, gemeubileerd met een eenvoud die de gerieflijkheid niet uitsloot, en blinkend van zindelijkheid. Het jonge meisje zetto zich als 't ware Arerpletterd, op een stoel neer, sloeg haar donkere oogen Avaarin tranen hengelden, naar hem op en hernam: Wat ben ik toch ongelukkig!... Maar ze brak den draad harer rede af, om op een anderen toon te zeggen: Ben ik onbezonnenIk Avas naar bo neden gegaan om melk te halen en in mijn verwarring hen ik teruggekeerd zonder mijn boodschap gedaan te hebben. Wanneer het hoofd verzaakt, moet men toch zijn beenen bijhouden! Tortoran beet op zijn lippen om dit volksgezegde, Avaaivan hij reeds Avist dat het tot het repertoire van het lief dacty lotje behoorde, niet met een glimlach te beantwoorden. Maar deze glimlach verdween toen ze zeide: Ik ben zoo droevig, zoo droevig, dat ik alles vergeet wat niet mijn smart is! Lieve Lucette, antwoordde hij, kan ik. u niet A'an dienst zijn'? U hebt zeker .sera- den dal ik u heelemaal en hartstochtelijk genegen ben maar moet uwe familie me niet zeer onbescheiden vinden le. Mijn familie? brak ze verwonderd af Wist u dan niet, dat ze enkel bestond uit mijn armen papa, en dat ik nu alleen over blijf Toen ze deze woorden had uitgesproken werd ze lievig rood en Tortoran voelde dat ook hij bloosde. Deze twee groote kinde ren, die elkaar begonnen te beminnen zon der er zich rekenschap van le geven, be merkten nu eerst, dat ze zich onder vier oogen bevonden en een naïeve beroering trof hen plotseling. Op dat oogenblik nochthans waren hun gevoelens overmeesterd, Avat Lucette be trof, door een zwaar verdriet, en Avat be trof Alfred, door een teeder en diep mede lijden. Do jongeling beijverde zich om alle ge dachten te A*erjagea, die hij ongelegen achtte cn slechts aan het geheimzinnige drama te denken, dat hem naar deze wo ning had gevoerd. Juist begon Lucelte weer over haar va der te praten: Van den commssaris van politie ver< nam ik de onrustwekkende verdwijning van papa (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3