Tweede Blad Woensdag 30 Juli 1924 UIT DE OMGEVING alphen aan den rijn. Personalia. Op zijn verzoek is de ptvanger der Reg. en Dom., de heer T. W j1 Pastoors, overgeplaatst van Venlo naar |?ze gemeente. bodegraven. personalia. Mej. M. Versloot-, ïeerlin- ran den lieer J. M. Kouwenhoveu, al- ir, slaagde voor heb examen B, afgeno- sen door de vereeniging van organisten, j Tintoonstelling. Op 15 'Augustus a.s. pl in het patronaatsgebouw op initiatief paden R--K. Vrouwenbond een tentoon- 'j inigwoïden 'gehouden van de voor de süi.v.je vervaardigde kleedingstukken. Aan fZe tentoonstelling is een verloting vi omlcn van verschillende fraaie voorwer- Dc loten. welke verkrijgbaar zijii ge leld tegen 40 cents per stuk, worden reeds ^jbs ten verkoop aangeboden. Gezien i\ sympathieke doel zal het de actieve 'jouwenbond bij haar tentoonstelling ze- niet aan belangstelling ontbreken, ter ijl dc loten natuurlijk grif van de hand De autobussen. Hoe noodzakelijk een eltige voorziening in het vorkeer met otobussen is, bleek j.l. Zondagavond. De B. te Gouda welke des Zondags v.n. verkeer met Bodegraven onderhoudt, [«voerde in de kleine autobus een aantal :agiers, welke het toegestande aantal «re overtrof. Het publiek zat als harin- jfn gepakt. Dat een dergelijke wijze van iiroer op een straatweg als die van Gou- naar Bodegraven zeer onverantwoorde- jkis, behoeft geen betoog. Een derge- wijze van vervoer lijkt ona werkelijk lïcnsgcvaarlijk. Er gingen dan ook luide [öteslen van inzittende passagiers op. Concert. Zaterdag 2 Augustus a.s. des te 8 uur zal heb Nieuwerbrugsch iDziekgezclscliap „Kunst na Arbeid" een ilfoering geven op het marktplein. Dit oncert is bedoeld als een dankbetuiging in den burgemeester voor do medewer- aan deze vereeniging verleend. Liefdadigheidswedstrijd. De voetbal- reeniging „Bodegraven" organiseerde in afgeloopen week een liefdadigheids wed - irijd tusschen 2 Senioren-elftallen. Dat de fmische zijde aan dezen wedstrijd niet uibrak laat zich indenken. Het muzielcge- dsehap „Crescendo" gaf eenige nummers m beste. Het resultaat ongeveer 53 gul- sa, werd aan het Burgerlijk Armbestuur Zwomnierdam ter bestemming voor clc lgemeene Anneii ter hand gesteld. hazerswoude. Weer een molen. Heden is een begin smaakt met het afbreken van de z.g. 'almolen, welke zal worden vervangen »r een cent rif ugaalp ompgedreven door b ruwe oliemotor. Het is voor ingelan- a te wenschen, dat gedurende den tijd, k dit werk zal vorderen, men vooral »r Ie overvloedige regens bewaard moge 5j ven. HILLEGOM. Plechtige Eerste Steenlegging der St. Martinuskerk. teisteren was het een bijzonder plechtige ig voor de parochie, van den H. Martinus* te eerste steen zou gelegd worden der in inbouw zijnde vergroote St. Martinus- Ert. Des morgens te 9 uur droeg de Hoog ht. heer H. J. Zondag een plechtige H. aan heb rijkversierde hoogaltaar, urbij talrijke geloovigen tegenwoordig uen. Het zangkoor, voerde zeer verdien- ilijk de 2-stemmige Mis van Perosi uit. Sa het Evangelie hield de Hoogeerw. De in een korte toespraak en zeide enge- ïr het volgende: Een gewichtig belang ireenigfc ons heden in dit. Heiligdom. We zijn hier samengekomen, niet om te vol tooien, maa,r om een belangrijk werk aan Gods liefde aan te bevelen. Met do uitbrei ding dezer gemeente is de groei en de ont wikkeling der parochie in zoodanigen gelij ken tred voortgeschreden, dat ter waar dige viering der H. Geheimen, tot meer vrucht van heel het volk deze aanmerke lijke aanbouw en vergrooting noodzake lijk is geworden. Ik weet niet beter te doen, dan te dezer gelegenheid u even te herinneren aan 't woord van St. Paulus tot Timotheus: ..HechJfc en 'vast is dei grondslag des Heeren in zich dragende het merk dat de Heer de Zijnen zal indachtig zijn," alsmede het Schriftuurlijk, woord: „Hij die den naam des Heeren aanroept, wijkt af van hot kwade." Uit onze nabij heid rijst op het werk van menschenhan- den en van scheppende en brekende bouw meesters en konden, den nijvere handen werken om het te voltooien. Maar dit is ook 't werk Gods. In de vreeze des Heeren en door nw godvruchtige gebeden zult gij den zegen des Heeren afsmeeken over het werk. dat «braks plechtig zal worden ingewijd. Daarom is dit werk als de dauw des Hee ren en zal he-t ons ten teeken zijn van Gods Heilige Zaak; Hem, die genoemd wordt de Bouwsteen, die, de werklieden verwier pen, maar die is de bouwsteen der. nieu we wereld, onzen Heer en Koning, gewijd. Hecht- en vast zal het werk zijn, dergenen die Hem erkennen, zich aan Hem hebben toegewijd en Zijn Werken beoefenen als leerlingen van Jesus Christus en zich aan Hem met heel 'hun hart wijden. Degenen, dio zeggen mogen: ik heb den luister van Uw huis bemind, Hij zal ze zegenen bij hun leven en hun sterven. Op do tweede plaats herinnerde de Hoog Eerw. Deken aan de woorden: Hij, die den naam des Heeren aanroept zal afwijken van het kwade. Christus zij altoos onze Heer en Meester, de Heerschar der wereld on wat vraagt. Hij van ons1? Dat wij leven naar zijn voorbeeld, aan Hem ons toewij den. Hem toebehooren en de wereld ver zaken. Dit. is de korte gedachte bij deze plech tigheid. In dit huis zal Christns on3 met Zijn Wet en Evangelie bij voortduring lee- ren, den weg wijzen door zijn voorbeeld, Zijn zegen uitstorten voor gansch ons leven. „Laat ik U dan nog aansporen om mee te doen met den aanbouw dezer kerk. Uw ijverige Pastoor heeft vele en zware zorgen, steunt hem door uw gebed en voor al ook door uwe stoffelijke gaven. Wilt ge een kerkgebouw uwer waardig, schenkt dan ruime bijdragen om U deelachtig te ma ken aan den zegen des Heeren, opdat ook aan U in vervulling mogen gaan de be lofte van 's Heeren Zegen. Dat deze' ook neer dale op uw herder en de priesters, die hier werken, opdat uwe zielen meer en meer mogen zijn tot welgevallige Tempels van den H. Geest, opdat gij eenmaal na een leven van deugd God moogt aanschou wen van aanschijn tot aanschijn?" Ha de H. Mis trok men proccssie.-gcwijze naar het terrein, voorop het kruis, daarna de geloovigen en vervolgens Deken Zondag, geassisteerd door de geestelijkheid der beide parochies. Ha de plechtige wijdingen werd de eer ste steen door Deken Zondag gelegd. Pastoor Krook las nu de oorkonde voor, die in een looden buis ingemetseld werd en hield een korte toespraak, bedankend den HoogEerw. Deken, de geloovigen en de werklieden. Hierna werd gelegenheid gegeven voor het leggen van een steentje. Ondanks den fiksen regen was de belang stelling groot. Moge- het Kerkgebouw onder Gods Z?gën voltooid worden. katwijk aan den rijn. Tentoonstelling. Door de afd. Katwijk van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur te Haarlem zal -ook worden deelgenomen aan do Internationale bloemententoonstelling, welke staat gehouden te wórden te Heem stede in „Groenendaal" voorjaar 1925. De zer dagen heeft een commissie uit het be stuur het 'terrein, waar de vollegrondsten toonstelling zal plaats vinden, bezocht om de noodige aanwijzigingen te verkrijgen. Het terrein, dat daartoe door de gemeente Heemstede is afgestaan, is het wandel bosch Groenendaal, ter grootte van 40H.A Op de meest welwillende wijze zijn alle FEUILLETON ET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Gron. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. r Komaan, hernam Michaux op een 'sr verzoenenden toon, geef dezen jongen I noodige inlichtingen; ik verwed dat hij •zich flink doorslaat hWil u me even volgen, mijnheer, zeide 'toer met den bril. Tortoran gehoorzaamde zonder een ïwd te uiten. En br eng voornamelijk d© kopy vroeg '"nen! beval de secretaris der redactie, hel oogenblik dat de twee mannen uit 'kantoor traden. III. Een moeilijke zending. [Voorafgegaan door Marteau trad de irling.joiu'iialist een ruime verlaten zaal "ion, die primitief gemeubileerd was zwart houten tafels en half van de Bjoieii zitting ontdane kreupele stoelen. J" gids, die zich zonder complimen- II op een tafel bad neergezet, wierp hem jjover zijn brilglazen een boel kwaad- %on blik toe. Het gaat er om, zeide hij eindelijk, 'endig te zijn; natuurlijk zal de familie den verdwenene overrompeld worden •"dien liet niet reeds geschied, is reporters van alle bladen en het staat bijna vast dat ze iedereen aan de deur zet en niet de min ste verklaring wil afleggen. Welnu, ik wil dat de vertegenwoordiger van de Gazette de Paris ontvangen worde, en dat hij de eenige zij. Ik wil dat hij me alle mogelijke inlichtingen bezorge over den kassier van René Lambert, over zijn gewoonten, zijn neigingen, zijn deugden, zijn gebreken, zijn betrekkingen. Ik wil de photographie van den verdwenene hebben. Ik wil de meening kennen van zijn familie, van zijn portierster, van zijn kapper en van den haas van het koffiehuis waar hij zijn bit- tertje neemt. Ik wil Het oneindig aantal dingen dat de ko kende Marteau wilde, liet niet na het hoofd van Tortoran op hol te brengen, maar hij hield zich nochthans goed en wachte naar den naam en het adres, die men hem beloofd had. Hij luisterde niet meer naar het ingewikkeld programma, waarvan zijn baas de opsomming voort zette. Hij hoorde niets dan: „Ik wil" „Ik wil", dat als een leïtmotief in de einde- looze redevoering van zijn toespreker steed weer kwam. Deze eindigde waarmee hij had moeten beginnen: Hu, zeide hij, ziet hoe u er door komt en doet uw best. De verdwenene heet Géleslin Gardenois en woont 52, rue Dani- rémont.Tot weerzien!. Heem een taxi. Eenige minuten later holde.Tortoran, die die Iaatsten raad van Marteau had ge volgd, per auto naar Monlmalre. Ver geefs zocht hij zich de menigvuldige aan bevelingen van zijn baas te binnen te bren gen. Dat alles warrelde in zijn hersens rond, zonder orde noch duidelijkheid. Al- verlangde inlichtingen gegeven door den secretaris der tentoonstellingscommissie, den heer H. J. Voors. Het plan bestaat in te zenden een perk Scilla Siberica, te sa men met een andere gelijkbloeiende bloem soort, een perk vroege tulpen en een perk Darwintulpen. Thans is het bestuur bezig oen plan te ontwerpen welke soorten zul len worden geplant en medewerking tc zoe ken bij de leden der afdeeling. Daar de hollen het eigendom blijven der inzenders, worden deze slechts in bruikleen gevraagd en zijn de financieele bezwaren van ge ringe heteekenis. Waar de tulpen en scil- la's-cultuur voor Katwijk een der groote bronnen van bestaan is, daar is het te wenschen en to verwachten, dat het be stuur krachtig door de leden zal worden bijgestaan om de inzendingen tot zijn recht te doen komen. Wie het programma der tentoonstelling ziet en het wandel bosch kent, heeft goede hoop dat alle voor gaande tentoonstellingen bij deze in de schaduw zullen komen. Te water. Het 4-jarig zoontje van Abr. H. Az., viel in liet Overrijn bij de trambrug te .water. Gelukkig waren spoe dig eenige personen ter plaatse, anders zou het kind spoedig verdronken zijn. Hog tijdig werd het er thans uitgehaald door den brugwachter S. nieuwkoop. In donker. Zaterdagavond werden' ve len verrast. Bij het aandraaien van het electrisch licht, bleek dat Nieuwkoop zon der stroom was en overal zag men de pe troleumlampen branden. Zondagmorgen waren wij wederom voorzien van siroom zwammeroam. Gemeenteraad. Dezer dagen kwam de Raad, .dezf r ge meente in spoedeischende vergadering bijeen. Voorz. is Wethouder C. van Muijs- winkel, loco-burgemeester. Aanwezig zijn 4 leden. Afwezig met kennisgeving de hee ren K. Edelman, J. Hoeks en J. H. Lin- schoten. De Voorz. opent de vergadering en zegt, waar 3 leden niet aanwezig kon den zijn, zijn dank te willen-betuigen aan do opgekomen leden en in zonderheid aan Dr. van Beek, die, wetende dat do ver gadering anders wegens onvoltalligheid niet door kon gaan, zijn spreekuur heeft opgeofferd om deze vergadering mogelijk te maken. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. Aan de orde komt vervolgens hei eenige punt der agenda: Aankoop huis.. De Voorz. zegt deze ver gadering te hebben belegd met het oog op de gehouden verkooping van het huis, be- hoorende aan de Erven Griffioen en staande in de Brugstraat alhier, welk per ceel ingevolge besluit der Wethouders is aangekocht door Wethouder Hoogendijk voor rekening der gemeente met de be doeling het te bestemmen voor vestiging van het kantoor der Posterijen, Telegrafie en Telefonie en woning van den Kantoor houder. Spr. merkt op, dat dit besluit niet door de wethouders op'eigen initiatief is genórften, doch ingevolge daaromtrent ge houden vergadering (geheim) na de Raadszitting van 1 Juli waarbij B. en W. werden gemachtigd om een geschikt per ceel aan te koopen. Een vaste prijs zegt spr. kon toen nog niet worden genoemd, omdat nog geen bepaald pand werd aan gewezen, doch daar voor andere huizen zulke hooge prijzen werden gevraagd, viel daar niet over te denken en zijn die onder handelingen daarop afgestuit Wat betreft het pand Griffioen wil spr. opmerken, dat ook daar bezwaren aan zijn verbonden, omdat het eigenlijk voor het bestemde doel te groot is. Echter is dit bezwaar niet onoverkomelijk omdat het zeer gemakkelijk in tweetfo is te splitsen. De inspecteur der Posterijen en Telegrafie, die bedoeld huis heeft gezien, vond het een zeer geschikte gelegenheid om de drie diensten daarin onder te brengen. Het is den Voorz. bekend, dat dit pand vroeger uit twee afzonderlijke woningen bestond en waar het zich voor tweeërlei doeleinden uitstekend leent, zou het ook nu te over wegen zijn om het in twee gedeelten te doen bewonen, mede omdat spr. verwacht, dat het, met het oog op de op te brengen huur door den kantoorhouder, niet alleen zal kunnen worden bewoond. Het perceel, hetwelk voor f 5800 in bod werd gebracht, is door Wethouder Hoogendijk afgemijnd op f 6550. Aangezien er in de gemeente Zwammerdam weinig vraag is naar der gelijke perceelen kon geen hooger prijs worden bedongen en heeft de gemeente het niet te duur. Met inbegrip der kosten zal dit pand op f 7000 komen, gerekend naar een rente van*6 pCt. komt men op f 420, zoodat wanneer het in twee gedeelten be woond wordt een gezamelijke huur van f 10 per week kan hodongen worden; het verlies voor de gemeente zal daardooi^niet al te groot zijn. Spr. merkt op, dat het eigenlijk niet goed is dat deze aangelegen heid, welke toch eigenlijk een Rijkszaak is, de gemeente op kosten komt te staan. Het Rijk schuift evenwel do laatste tijd alle lasten van-zich af en spant er de gemeen ten voor. Spf. merkt op dgt reeds meer malen is gedreigd dat, als de gemeente geen geschikte oplossing wist te vinden, de alhier hestaande kantoren dan zouden worden opgeheven en ofschoon door liet gemeentebestuur steeds werd aangevoerd, dat men zich daar weinig van zou aan trekken, is dit toch oorzaak geweest dat wij langzamerhand onze medewerking zijn gaan verlcenen om een gewenscht resultaat to verkrijgen. De Voorz. zegt hiermede deze aangelegenheid voldoende te hebben toegelicht en opent de besprekingen over deze aangelegenheid. De heer van Vliet •zegt dezen morgen het perceel eens te hebben opgenomen, waardoor spr. den in druk heeft gekregen dat het huis wel voor het beoogde doel geschikt zal zijn. Het i3 spr. opgevallen, dat het er aan de straat zijde nog betrekkelijk nieuw uiztiet. Spr. vraagt of dit ook aan de achterzijde het geval is. De Voorz. zegt, dat het destijds is verbouwd en de gevel nieuw is opgetrok ken. Het huis is evenwel hecht en goed doortimmerd. Wethouder Hoogendijk merkt op, dat het lïuis nog niet zoo oud is, het is in goeden staat en voor den prijs, waarvoor het gekocht, is, werkelijk niet te duur, hetgeen wel bewezen wordt door het feit dat de eigenaars bezwaar gemaakt hebben om het voor de geboden som te gunnen daar men de f 7000 vol wilde hebben, hetgeen evenwel geweigerd werd. Spr, is het volkomen eens met den Voorz. om te trachten het in twee gedeelten te verhuren, waarvoor het pand bijzonder geschikt is. De heer van Vliet denkt dat het verbouwen in twee perceelen nogal kostbaar zal worden, terwijl spr. ook vreest, dat wanneer de noodige ruimte voor kantoor en woning er af is er te wei nig ruimte zal overblijven om door een ander gezin te laten bewonen. Wethouder Hoogendijk is hiervoor niet bevreesd; er zijn altijd kleine gezinnen die bij voor keur zoo iets zoeken en daarvoor, zegt spr., is dit juist een mooie gelegenheid Spr. heeft hiervoor trouwens reeds iemand die hierin wel idee heeft; het zal alleen afhangen hoe de inrichting zijn zal. De Voorz. acht het gewenscht, dat de leden der Raad maar zoo spoedig mogelijk het perceel eens in oogenschouw gaan nemen waardoor men zich alvast een idee kan vormen voor de plannen, welke nader zul len worden gemaakt. Het voorstel tot aan koop van dit perceel wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer van Vliet, hoe het staat met de benoeming van een gemeente-opzichter, waartoe in begin sel werd besloten hij de vaststelling der begrooting voor 1924. De Voorz. merkt op; dat de instructie daarvoor reeds klaar ligt en ware dit geen buitengewone verga dering geweest, dan had dit punt nu wel aan de orde gesteld kunnen worden. Tegen de eerstvolgende vergadering kan de be handeling zeer zeker worden tegemoet ge zien. want B. en W. hebben er belang hij om bij het opmaken der begrooting voor het volgend dienstjaar gebruik te kunnen maken van de technische hulp van een architect, vooral waar de gemeente eigendommen in aantal en heteekenis toe nemen. Wethouder Hoogendijk merkt op, dat wij reeds nu van de diensten van een gemeente-opzichter zouden kunnen profi- teeren bij de verbouwing van het nieuw in te richten postkantoor. De Voorz. zegt, dat nog verschillende zaken op uitvoering wachten tot er een opzichter is aangesteld. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. hierna de vergadering. Gemengde Belichten Ongelukken. Nabij Sevrië is in het meier van Amecy leen 'teekende zich in deze onoplosbare woordenkraam, het kostbaar adres af: „Célestin Gardenois, 52, rue Damrémont" Maar naarmate hij Montmartre nader de, verloor de uit de mouw geschudde journalist van zijn zelfvertrouwen. Hoe zou hij ontvangen worden in de familie, die voorzeker treurt en wier verdriet hij kwam storen? Nooit zal hij ondanks 't verbod binnenkomen, hij voelde het wel, en hij vervloekte het noodlottig idéé dat hem de aanbiedingen van Lacroix had doen aanvaarden. De taxi stopte. Alfred Tortoran was aan gekomen. Hij staplo langzaam uit, betaal de den chauffeur en hekeek een oogenblik de poort. Het was wel nummer 52. Daar was liet, dat hij zich zeker zonder meer zou laten buiten zetten. Hij aarzelde een oogenblik, plots aangegrepen door het ge biedend verlangen op zijn stappen terug te koeren en aan zijn baas to zeggen: „Men heeft me niet willen ontvangen". Maar hij dacht den honenden cn ver achtenden lach van den opstuivenden Mar teau te hooren en hij vatte moed. Eigenlijk gezegd, had hij vóór een uur niet ge wenscht voor een bijzonder moeilijk re- porlago uitverkoren te worden, waardoor hij zou uitschitteren? En nu klaagde hij er over dat do bruid te mooi was! Was hij dus onbekwaam in zijn nieuw beroep te voldoen? Zijn besluiteloosheid verdween en hij stapte kranig onder het'portaal door, zon der er op te letten dat een groot, jongeling, gladgeschoren en met een oogglas, er ter zelfder tijd als hij binnendrong. Beide stieten op een derde personage, met langen baard en overvloedig haar, dat "S«aS uit de radio-wereld. Wat er vanavond te hooren is. 6.30 uur FL (Eiffoltoren) 2600 M. Con- -ccrt. ij 7.50 2ZY (Manchester) 375 M. Zang. 8.35 6BM (Bournemouth) 385 M. Internatinaal Concert. 8.15 PCGG (Den Haag) 1050 M. Kurhausconcert uit Scheve-* ningen. 8.20 2LO (Londen) 365 M. Concert, klassieke muziek. 8.50 PTT (Pestschool, Parijs) 450 M. Causerie en concert. 8.50 Brussel 265 M. Nieuws, waar^ na fragmenten uit Mignon. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M. Jazz orkest. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Russische muziek. 9.20 Berlijn, 430 en 500 M. Blaasor* kest. 9.50 5WA (Cardiff) 475 M. Con cert. 10.55 2LO (Londen) 365 M. The Sa-« voy Bands. de vrouw van een Hederlandschen schilder mevr. Selma Boasson, een uitstekend' zwemster, om heb leven gekomen. Zij baadde op eenigen afstand v»n den oever toen toeristen zagen, dat zij plotseling on beweeglijk bleer liggen. Toen dit wat lang duurde, maakte men zich ongerust, en zond twee booten uit, om haar te helpen.' Mevr. Boasson was echter reeds overleden' Een dokter constateerde den dood ten ge volge van congestie. Te Bunschoten verwondde het kind van den arbeider K. zich mee een schaar ernstig aan heb oog. Hefc is aan de gevol gen bezweken. Te St.-Oedenrode is, vermoedelijk ten gevolge van het slippen van zijn fiets, door 'de stoomtram naar Schijndel H. de L., bierbrouwer te St.-Oedenrode, overre den.. Hij was op slag dood. Op den Zijpendorpscheweg te Arn hem heeft bij het jachthuis een huurauto, waarin, de bewoner van het jachthuis, graaf von der Goltz, een 20-jarig meisje, dat uitweek, overreden. De auto ging over haar lichaam heen. Zij is in het Dia- conessenhuis aan de gevolgen overleden, i I Ongeluk bij baggerwerk. Aan boord van den zandzuiger Adam, die baggerwerk verricht in den nauw van Bath, is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Met behulp van een stoomlier zou een 5 M. lange ijzeren pijp van een naastliggende schuit pp den zandzuiger worden overgebracht. Bij het langzaam neerlaten van het gevaarte schoot de wiel-, schijf door, daar de rem tengevolge van den regen blijkbaar geen vat meer had, en kreeg de 34-jarige kapitein J. van E. uit Hoek van Holland het gewicht op den achterschedel, die geheel werd ingedrukt. Tegelijkertijd werd hij neergeslagen en kwam met geweld op den rand van hét ruim terecht, waardoor de sclredel aan de voorzijde spleet en een arm en hand ver brijzeld werden. De getroffene, die ter stond bewusteloos was, stierf na enkele minuten. Hij laat een vrouw en vier kin- derén achter. Aulo-ongeluk. Maandagavond is op den Eemweg nabij Baarn een platte vrachtauto van den hrandstoffenhandel van Fokke uit Soest en bestuurd door den 29-jarigcn G. E. On- wezen, woonachtig le Soest, geslipt, met het gevolg, dat de 39-jarige Jan van Wou denberg, metselaar uit Soest, die met eenige anderen achter op den auto had plaats genomen, er af viel en zoodanig mó. hoofd en bovenlichaam op den straatweg terecht kwam, dat hij kort nadat hij naaf het ziekenhuis te Baarn was vervoerd, aldaar aan de hekomen verwondingen if overleden. De bestuurder van den auto is later ts Soest aangehouden en in arrest gesteld, doch ontkent echige schuld aan het onge luk te hebben. Het slachtoffer laat een vrouw en kin-' deren achter. Verdronken. Te Pijnacke,r is het 4-jarig dochter tje van den werkman Bos in een zinkput geraakt en verdronken. zich tot den onbehaarden jongeling wendde en uitriep: Onnoodig, mijn beste, hier is niets le doen! Ik heb een kwartier lang gescheld en ize willen daarbinnen maar niet weten van opendoen. 1En de portier? vroeg de andere. Hij heeft me ontvangen als een mis dadiger, vroeg me of ik me niet schaamde „menschen die verdrietig zijn, te komen storen" en voegde er aan toe, dat het reeds voldoende was, dat de politie kwam en de bladen er zich mee bemoeiden. De man met. den baard lachte toen hij die woorden uitsprak. Het scheen alsof hij genoeg had van dit avontuurtje. Stellig was hij niet zooals Tortoran aan zijn eer ste zaakje, noch aan zijn eerste „ketsen". De andere had nochthans een notitie boekje te voorschijn gehaald, ,en de stu dent in reportage vroeg zich af wat hij wol uit de woorden van den collega kon trekken. Hij begreep, toen hij hem hoorde vra gen: De politie is gekomen, zegt u? maar wie? Wanneer? Hoe? Kom mee, mijn beste, dat zal men ons wel op het bureau van den commissa ris vertellen Tortoran stond op het punt zijn twee collega's to volgen, maar deze bekeken hem plots met een verwonderd gezicht, zoo als men een indringer bekijktHij kreeg een blos, stamelde eenige verontschuldi gingen, en deed een stap achteruit, terwijl ze opnieuw lachend zich verwijderden. Alleen gebleven, aarzelde do jongeling nog eenige seconden en trad eindelijk op de woning van den portier toe, Mijnheer, zeide hij, met gezochte beleefdheid, tot den grootcn man die in een zetel Voltaire sluimerde, verontschul dig me dat ik u kom lastig vallen, maar ik wou welen of mijnheer Gardenois. Alweer! onderbrak de titularis van het schellekoord, terwijl hij zoo driftig op stond als zijn zwaarlijvigheid toeliet. .Ik weet niets, ik wil niets weten, ik heb u niets te zeggen'- Bij iedere zinsnede, week Tortoran een. stap achteruit en zijn toespreker trad evenveel naar voren, zoodanig dat de ar me journalist bijna tegen de glazen deuf der portierswoning gedrongen was. Hij wou van déze strategische schuilplaats ge bruik maken om tot den aftocht over te gaan, toen de kluis plots opengemaakt werd, waardoor de bezoeker naar 't mid den van het verterk werd teruggeduwd en de portier op «zijn beurt moest achteruit trekken. Ohmijnheer Parfougnat, zuchtto een vrouwenstem, het schijnt dat de bla den narigheden over mijn armen papa gaan vertellen! Maar nee, mejuffer, maar nee, ver-* klaarde de portier; ik heb alle „journalis ten" aan do deur gezet. U moogt dus ge rust zijn!. Terwijl do ontzagwekkende Parfougnat aklus de eigenaardige methode uiteenzette, dio hij gebruikt had om do pers tot beda-* ren te brengen, had Tortoran zich omge-i draaid on bekeek de nieuw-aangokomene. Ik vergis me niet, stamelde hij, ploW zeer ontroerd, het is mejuffer Lucette. Zo bloosdo en beschouwde hem op Uaaï beurt. (Word t vervolgd.}, j

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3