15e Jaargang. WOENSDAG 30 JULI 192* 'o. 4203 peABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL bjj onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad 1b voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TIL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u- POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon, adverlentlën 30 oenl per rage* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet 3 dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine adverlentlën. van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop fO.SO. git nummer bestaat uit twee bladen. c BÜ"iTEMLAM~D~ De Londensche conferentie. _-r Een veranderd beeld. Destrijd om de Comm. v. Herstel De heer G. Nijpels seint aan het Hbld.: De conferentie staat, sedert het misluk ken der plenaire zitting weer eens vrijwel eiil, daar alleen de Franschen gisteren druk werkten aan een sooit salade, ge maakt uit het oorspronkelijke rapport, rler eerste commissie (dat de bankiers onaan nemelijk verklaarden) en uit de verschil lende der door Theunis en anderen voor gestelde compromis-voorstellen. Inmiddels is het beeld der conferentie totaal veranderd, daar het. niet gelukt is deze binnen de grenzen te houden, welke Mae Donald en' Herriot overeengekomen -waren. Nadat er eerst een principieele strijd om de macht in Europa tusschen de financiers en de politici ontstaan was, zoodat thans een soort gesloten front der politici voor een tegenoffensief tegen de bankiers is gevormd, is men thans onver mijdelijk op alle kwesties van de schulden regeling en de schadevergoedingen geko men, zoodat, zij het dan nog niet officieel ter" conferentie, toch in besprekingen er naast, de militairen druk onderhandelen over de ontruiming van het Roer- en Rijn gebied, en de bankiers over de intergeal- lieei'de schulden en over hetgeen de Angel saksers daar van royeeren willen, indien Drankrijk en België datgene doen, waar toe zij zich herhaaldelijk plechtig hebben verbonden, n.l. het Roergebied militair te ontruimen, zoodra er geen ingenieurs en civiele ambtenaren meer zijn te bescher men. Frankrijk en België vragen dus eigenlijk een financieele belooning voor het geval zij hun woord zullen houden. Met de Commissie van Herstel en de welsprekende en nationalistische voorzit ter er van, Barthou, komt een nieuw ge wichtig element naar Londen, dat met de lAngelsaksers een hardnekkigen strijd om de politieke bevoegdheden van de Commis sie van Herstel.zal hebben te voeren. Alles zit dus, nog vóór de Duitschers in tonden zijn, vol moeilijkheden. Dat men in een paar dagen al de thans op het ta pijt gebrachte problemen zou kunnen op lossen, acht men in diplomatieke kringen dan ook uitgesloten en men rekent er steeds meer op om de conferentie op een gegeven oogenblik te onderbreken, ten ein de la tor al deze problemen opnieuw af te handelen. Nieuw, Fransch voorstel.4 Arbitrage als laatste i n s t a n t i'e. In de Fransche delegatie was men tot op gisteravond "nog niet tot overeenstem ming. gekomen over de formule, welke he den in de eerste commissie zal worden voorgesteld. Herriot heeft gistermorgen aan zijn mede-gedelegeerden medegedeeld, dat. het voorstel op de volgende basis moet be-, rusten: 1. De Commissie van Herstel, aange vuld met een Amerikaan, beslist in eerste instantie over de kwesties van een in ge breke blijven van Duitschland en de in een 'dergelijk geval te nemen sancties. 2. Kan over een van heide kwesties geen overeenstemming in de Commissie van Herstel worden bereikt, dan verzoekt de Commissie van Herstel den president van het Haagsche Hof van Arbitrage een com missie van vijf personen te benoemen, die als scheidsrechter zal optreden tusschen de meerderheid en de minderheid van de Commissie van Hertsel en wier beslissing voor de' Commissie van Herstel bindend zal zijn. Dit scheidsgerecht zal zijn samenge steld uit vertegenwoordigers van Engeland Frankrijk, België, Italië en Amerika. De leden van deze commissie behoeven geen leden van de Dawes- of McKenna-com- missias te zijn geweest. Do Fransche rechtsgeleerden hebben te gen dit voorstel van Herriot ingebracht, dat men do autoriteit van de Commissie van Horstel niet mag verkleinen door haar de •verplichting op te leggen, bij een mee- ïiingsverschil in do commissie om de be noeming van een scheidsgerecht te verzoe ken. Volgens de rechtsgeleerden bphoort men in zulk een geval slechts een ad moe iende commissie te benoemen. België. Aftreden van Van de Vijvere. De bladen bevestigen, dat de ,heer Van •öe Vijvere in den loop van Augustus als minister van economische zaken zal af deden, omdat hij na lange jaren van ver- moeienden arbeid rust wil nemen en waar Pchijnlijk ook, om verder als leider van de Katholieke rechterzijde in het parlement op te treden. Duitschland. Duitschland en het rapport. De aanneming der uitvoeringswetten. Naar de „Zoit", het orgaan van den mi- nister van Buitenlandse he Zaken, Strese- mann, mededeelt, is de rijksregeering voornemens zioh niet te beroepen op de conclusie waartoe de juridische experts zijn gekomen, n.l. dat de uitvoeringswet ten Voor het Dawes-plan geen twee derden meerderheid behoeven, maar'ook met een absolute meerderheid genomen kunnen worden. Zij zal dus in den Rijksdag de aanne ming met tweederden meerderheid eischen en wel om de Duitsch-nationalen te dwin gen duidelijk kleur te bekennen. De Micumverdragen. De onderhandelingen met de Micum zijn Maandag afgebroken zonder dat reeds een resultaat was bereikt. De besprekingen worden waarschijnlijk Donderdag voort gezet. Hei Duitsch-Russische incident Algeheele b ij legging Volgens de gesloten overeenkomst met Rusland, worden alle door Duitschland en Rusland genomen maatregelen in verhand met het incident, ingetrokken, terwijl de Russische handelsvprtegon woordiging te Berlijn zal worden hersteld. De door Rusland geëischte ex-territon aliteit van de Russische handelsvertegen woordiging is in principe niet erkend, maar bepaalde personen met een diploma tiek karakter, die in de handelsvertegen woordiging en in het bureau werken, krij gen het voorrecht van ex-territorialiteit. De Russiche gezant Krestinski zal een de zer dagen zijn werkzaamheden aan het gezantschap hervatten. Frankrijk. Hel proces-Bonoinini. Op verzoek van den verdediger van den Italiaanschen anarchist Bonomini (de moordenaar van den leider der fascisten te Parijs, Bonservizi) is het geding, waarvan wij gisteren melding maakten, tot na de vacantie uitgesteld. Er zijn naar men weet 49 getuigen gedagvaard, die thans, hetzij op reis zijn of met het oog op den politie- ken toestand hun land niet kunnen verla ten. Spanje. De strijd in Marokko. Een tegenslag voor de Spanjaarden. De Rifs hebben Zaterdag een aanval ge daan op de. Spaansche stellingen. Zij heb ben een vooruitgeschoven kamp genomen, waarbij zij den Spanjaarden belangrijke verliezen toebrachten. De strijd duurt nog voort en vele gewonden worden te Tctoean aangebracht. Te Tanger kan het kanonge bulder worden 'gehoord. Roemenië. Het Roemeensch-Russisch conflict spitst zich toe. Opgewondenheid teBoekarest. De correspondent van de „Daily Ex press" te. Boekarest seint, dat in geheel Roemenië groote opwinding heerscht wegens het plotseling verschijnen van een aantal Russische oorlogsschepen aan de Bessarabiscbe kust. Het heet, dat deze schepen moeten deelnemen aan vloot- manoeuvres, doch men weet, dat tegelijker tijd- sterke roode troepenmachten gecon centreerd zijn aan de Bessarabische grens, vooral in Podolië. De opwinding te Boekarest is nog toe genomen, doordat de minister van oorlog als voorzorgsmaatregel alle verloven heeft ingetrokken, de officiersreserve gemobili seerd heeft en begonnen is met troepen te concentreeren in Bessarabië. De staat van beleg is over geheel de bedreigde provincie afgekondigd. Rusland zou hebben verklaard nimmer te zullen berusten in den afstand van Bes sarabië, dat een zijner rijkste provincies is, aan Roemenië, terwijl Roemenië zou hebben te kennen gegeven liever oorlog te voeren dan zijn rechten op deze provincie prijs te geven. Rusland. De hongersnood In het Wolga-gebied. Een oproep tot steun- verleening. Volgens de Moskousche correspondent van bet „Berl. Tag." heeft Stalin, secre taris-generaal van de communistische par tij, een oproep tot steun verleening aan de hongersnoodgebieden gedaan. Het is volgdhs dezen oproep vooral het heneden Wolga-gebied dat het zwaarst ge teisterd is. Het betreffende gebied telt 6 k 7 millioen inwoners. De ramp is dus niet zoo -groot als de vorige, toen er 30 millioen menschen in betrokken waren. I)e staat zal den behoeftigen te hulp komen met 30 mil lioen roebel voor bro.odkoren, 8 millioen voor §raan, 20 millioen voor levensmidde len en een belastingvermindering van 80 millioen. De correspondent zegt, dat bet optreden der regeering scherp afsteekt tegen haar volkomen hulpeloosheid, in 1921. Dit blijkt vooral uit de wijze, waajrop zij haar op roep met "politiek dooreenmengt en het middel aanwendt, _om de sociale revolutie te bekampen, die van de situatie gebruik wil maken om de hoeren van de sovjets te vervreemden. Intuss.chen rekent de corres pondent uit, dat de voorgespiegelde uitvoer van 400 millioen poed een groot gevaar is en dat .zelfs niet do helft geëxporteerd kan worden, tenzij de regeering haar reserve van 60 millioen poed daarvoor aanspreekt. Britsch-lndië Militaire vliegers verongelukt. Vier van een expeditie tegen opstandige stammen ten Z. 0. van Razraak terugkee- rende Britsche vliegmachines zijn heden ten gevolge van don zwaren mist veronge lukt. Van twee dezer machines werden de inzittenden gedood. Een derde is in han den van de inboorlingen gevallen. Men gelooft, dat de inzittenden niet ernstig ge wond zijn. De bemanning der vierde machine is ongedeerd. Amerika. De K. K. K. in Texas. Rechter Felix Robertson, die deel uit maakt van d,e Ku-Klux-Klan, afd. Dallas (Texas), heeft een candidaatschap aan vaard voor de democraten voor den post van gouverneur van Texas. Hij behaalde bij do candidaatstelling de meeste stemmen van acht De opstand in Brazilië. De herovering v 3 San Paulo. De federale troepen hebben bij de ver overing van San Paulo talrijke gevange nen gemaakt, maar de leiders der rebellen wisten te ontkomen. De federale troepen bombardeerden met zwaar geschut de spoorlijnen, de station centra en de posities der rebellen, die zich genoodzaakt zagen, te vluchten, achter volgd door de federale troepen. Vóór de vlucht der rebellen zonden de federalen pantserwagens op de rebellen af, gevolgd door infanterie. Dé overwinning is in verschillende steden gevierd. Volgens een bericht uit Ncw-York heeft de Braziliaansche regeering den rebellen- generaal Villeray, die zich incognito te Rio Grande ophield, gevangen genomen. Generaal Gosta zou Itu bezet hebben, om de vlucht van de opstandelingen naar het binnenland te verhinderen. BINNENSLAND Bezoek van Kardinalen en Bisschoppen ie 's-Bosch. Feestvergaderin g. Onder groote belangstelling van de zij de van het Bossche publiek reed de stoet der hooge gasten met de leden van het Huisvestingscomité haar het R.-K. Lyceum in de Hinithamerstraat. Op de binnen plaats had zich Goulmy en Baar's keur korps opgesteld, alsmede een groepje der verpleegde kinderen uit de Centrale Rij ken. Onder het gejuich der toegestroom de menigte en de feestelijke tonen der mu ziek stegen Hunne Eminenties en de Bis- schoppen uit de equipages en traden, voorafgegaan door een groepje bruidjes, de versierde aula van het R.-K. Lyceum binnen. De aula was geheel gevuld met genoo- digden. Toen allen gezeten waren, opende Z. D. H. Mgr. Diepen de feestvergadering met een in het Duitsch uitgesproken rede, waarin Z.D.H. zijn groote vreugde uit sprak over de hooge eer, die aan zijn Bis schopsstad te beurt viel. Z.Em. Kardinaal Piffl nam hierop het woord. Voor ons is het heden, aldus Z.Em., een dag van vreugde; wij zijn hier gekomen om verschuldigden dank te brengen. Z.Em. herdacht dan in dankbare woorden den steun, dien het noodlijdend Oostenrijk van Holland mocht ontvangen. Daarbij her haalde Z.Em. hetgeen hij gezegd had aan Z.H. Paus Benedictus XV, die hem ont raden had, de kinderen naar het buiten land te sturen: Naar Holland, had Z.Em. gezegd, durf ik onze kinderen zenden; dat kan ik verantwoorden, wijl ik weet, dat onze kindreen er werkelijk pleegouders zullen vinden, die zullenzorgen voor hun ziel en voor bun lichaam. Dat hebben de Hollandsche pleegouders gedaan en die schoone daad zal worden opgeteekend in bet book des levens. Z.Em.- dankte in het bijzonder mgr. Die pen, Mgr. Prinsen en graaf Wolff Metter- nich en eindigde met de overtuiging uit te spreken dat de Eucharistische Heiland Holland overvloedig zegenen zal. Z.Em. Kardinaal Bertram bracht den dank over van Oosf-Duitschland. Z.Em. zeide te komen uit het land van de Heilige Hedwig, die een voorbeeld is geweest van naastenliefde. Dat voorbeeld is door Hol land gevolgd en Z.Em. bracht het land daarvoor gaarne hulde en dank. Naar het voorbeeld van Oostenrijk wenschte Z.Em. ook een aandenken van die hulpverleening aan te bieden bestaande in een beeld, dat de Charitas voorstelt. Z.Em. verklaarde de beteekenis van het beeld en sprak de hoop uit, dat de H. Hedwig, Holland zou zegenen. Namens Z.Em. Kardinaal Czernoch van Hongarije vertolkten Z.D.H. Mgr. Dr. Glatt- felder den dank van Hongarije aan Hol land voor al hetgeen voor de ondersteuning der noodlijdende Hongaren was gedaan, Mgr. wees er op, hoe verschillende in de vergadering op hun borst het Hongaarsche Kruis droegen als een onderscheiding, ge tuigend van groote verdiensten. Mgr. ver zekerde dat Hongarije nooit zal vergeten wat Holland voor de noodlijdenden deed en eindigde met den wensch, dat de liefde Gods dat alles zal vergelden. Z.D.H. Mgr. Straeter, Wijbisschop van Keulen, bracht den dank over van Z.Ëm. Kardinaal Schulte. In een geestdriftige rede herdacht Z.D.H. de weldaden die West-Duitschland het" groote jndustrie- ggbied, van Holland mocht ontvangen. In een slotwoord bracht Mgr. hulde aan de Eucharistische liefde van öns volk en aan de heerlijke liefde voor de kinderen, twee sterren, aldus Z. D. TL, die in deze zware tijden schijnen met ondoofbare glans. Mgr. Meszaros uit Boedapest belichtte nog even de schoone daden van het Huis- vestings-comité, inzonderheid het stille weldoen van Mgr. Diepen. Z. D. H. Mgr. Diepen dankte Kardinaal Bertram voor het schoone souvenir en be loofde het een plaats te zullen geven in de Kathedrale Kerk van St. Jan. In een slotwoord vertolkte Mgr. Diepen den dank van het Huisvestingscomité voor de eer, die het vandaag was te beurt ge vallen, en bood, ter herinnering aan dit bezoek, den beiden "kardinalen een album aan met'reproducties van de kunstschat ten der Kathedraal. De plechtigheid was hiermede geëindigd. Door d9 genoodigden werd nog een be zoek gebracht aan de St. Jacobskerk ter bezichtiging van de muurschildering, die de Oostenrijksche katholieken daar heb ben laten aanbrengen. Do Kardinalen konden evenwel dezen tocht niet meer.mee maken en reden naar het station, waar van Mgr. Diepen afscheid werd genomen. Z.Em. Kardinaal Piffl vertrok naar Steyl. Vertrek van Kardinalen. Maandagmorgen zijn verschillende Kar dinalen die het Eucharistisch Congres hebben bijgewoond, wederom naar hun residentie vertrokken. De Spaansche primaat Z.Em. H. Kar dinaal G. Reig Y Casanova is om 8.25 uur vertrokken met den trein naar Parijs. Z.Em. L. Kardinaal Sincero is circa 11 uur naar Rome vertrokken. Z.Em. C. J. KardinaalSchulte, Aarts bisschop van Keulen, verliet te 3.15 het Centraal-Station. Z.Em. L. E. Kardinaal Dubois, Aarts bisschop van Parijs, is eveneens naar zijn residentie teruggekeerd. Z.Em. I. Kardinaal Bourne, Aartsbis schop van Westminster, is naar Tilburg vertrokken om een bezoek te brengen aan bet St. Joseph-missiehuis aldaar van de missionarissen van Mill-Hill. Z.Em. A. Kardinaal Bertram, Bisschop van Breslau, is nog in ons land gebleven, tot heden, om enkele bezoeken af te leggen Het nieuwe Rijksschcoltoezichi Overwegende, dat ingevolge art. 175 der der Lager Onderwijwset 1920 door den Minister van Onderwijs geschiedt de ver- deeliijg der werkzaamheden tusschen de hoofdinspecteurs, de inspecteurs en de schoolopzieners, voor zoover daarin niet door de wet voorzien; de indeeling van het Rijk in hoofdinspectiën en inspectiën; de regeling der wijze van vervanging van hoofdinspecteurs, inspecteurs en schoolop zieners in geval van ziekte, afwezigheid, schorsing of ontstentenis; en do regeling van de toevoeging aan hoofdinspecteurs en inspecteurs van bureau-ambtenaren; heeft de minister bepaald, da het toe zicht over het gewoon lager onderwijs, het vervolgonderwijs, het uitgebreid lager on derwijs, het bewaarschoolonderwijs, het onderwijs aan inrichtingen tot opleiding van onderwijzers, onderwijzeressen en be- waarschoolpersonecl, wordt uitgeoefend door: 5 hoofdinspecteurs, 59 inspecteurs, waarvan één in algemeenen dienst, en 14 schoolopzieners. Het toezicht over het buitengewoon la ger onderwijs wordt uitgeoefend door 1 inspecteur. Het Rijk is voor het toedicht, verdeeld in vijf hoofdinspectiën. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Op de Londensche conferentie heeft Herriot een nieuw voorstel ingediend. De rijksregeering zou voornemens zijn twee derde der stemmen in den Rijksdag te eischen voor aanneming van het Dawes- plan. Toespitsing van het Russiisch-Roe- meensch conflict Geweldige overstroomingen in China (Telegrammen). BINNENLAND. Feestvergadering R. K. Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch. Nog eens over: de rijwielbelasting. Het nieuwe Rijksschooitcezicht. LEIDEN Veertigjarig jubileum van dan heer'J. A. Bcts, regent van het R. K. Wees- en Oudeliedenhurs. r-~ Pauselijke onderschei ding. De eerste hoofdinspectie omvat de pro vinciën Noord-Brabant en Limburg; de tweede hoofdinspectie omvat de provinciën Gelderland en Overijssel; de derde hoofd inspectie omvat de provinciën Zuid-Hol land en Zeeland; de vierde hoofdinspectie omvat de provincië Noord-Holland ei Utrecht; de vijfde hoofdinspectie omvat de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe. Het toezicht over het buitengewoon la ger onderwijs, dat door 1 inspecteur wordt uitgeoefend, omvat het geheele Rijk. Het Rijk is voor het toezicht op het ge woon lager onderwijs, het vervolgen >r- wijs en het uitgebreid lager onderwijs verdeeld-in acht en vijftig inspectiën. De eerste hoofdinspectie omvat de in spectiën Breda, Eindhoven, Helmond^ 's-Hertogenbosch, Roosendaal, Tilburg, Veghel, Heerlen, Maastricht, Roermond, Sitfard en Venlo. De tweëde hoofdinspectie omvat de in spectiën Apeldoorn, Arnhem, Doetinchem, Ede, Nijmegen, Tiel, Zutphen, Almelo, De venter, Enschedé, Ommen en Zwolle. De derde hoofdinspectie omvat de in spectiën Brielle, Delft, Dordrecht, Gorin- chem, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, Rot terdam, Schiedam, Goes, Middelburg en Neuzen. De vierde hoofdinspectie omvat de in spectiën Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, 'Helder, Hilversum, Hoorn, Zaandam, Amersfoort, Breukelen en Utrecht. De vijfde hoofdinspectie omvat de in spectiën Dokkum, Franeker, Heerenveen, Leeuwarden, Snoek, Appingedam, Gronin gen, Winschoten, Zuidhorn, Assen, Borger en Emm en. Aan den hoofdinspecteur in de derde hoofdinspectie wordt een inspecteur in al gemeenen dienst toegevoegd. Aan de inspecteurs in de inspectiën 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam worden schoolopzieners toegevoegd en wel respectievelijk twee, drie rn vier. Voor het toezicht over het bewaarschool- onderwijs en de inrichtingen tot opleiding van bewaarsc'hoolpersoneel, wordt aan el- ken hoofdinspecteur één schoolopziener De R'jwie!be!asfing. Naar aanleiding van ofmno ons p-wfcldo vragen volge hier nogmaals een uiteen zetting van de rijwielbelasting. De wet treedt in werking met ingang van 1 Augustus a.s. Sinds 16 Juli zijn de rijwielmerken 3 gulden per stuk verkrijgbaar aan de post-, bij- en hulppostkanooren. Het plaatje moet naar alle zijden goed zichtbaar worden bevestigd aan de bal- hoofdbuis, aan een der buizen van het stuur of aan de bovenhuis van het frame binnen 15 c.M. afstand van het stuur. Het is geldig voor het jaar, dat daarop is uitgedrukt. Daar op de thans verkrijg baar gestelde het jaar 1924 is gedrukt, volgt daaruit, dat de eerste betaling slechts geldt voor het tijdvak 1 Augustus31 December 1924. Hoofden van gewinnen, die voor hun be roep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de rijksinkomstenhclasting voor het loopendo belastingjaar zijn of wor den aangeslagen, kunnen een kosteloos rijwielmerk ontvangen. Zij moeten zich daartoe in persoon aanmelden ten kan tore van don ontvanger der accijnzen hunner woonplaats, ten einde aldaar een schriftelijke aanvraag te doen. Met dit kostelooze merk wordt tevens een strook van de aanvrage, ingevuld en onderteekend, uitgereikt. Deze strook is het bewijs, dat aan den berijder van oen rijwiel met oen gratis merk, zoodanig merk inderdaad la uitgereikt. Alle anderen, ook al zijn zij dus met in de Rijksinkomstébbeïnsting aangeslagen moeten dc belasting voldoen, evengoed ala

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1