VERBETERING RIJNSBURGERWEG. buitenlamp 15e Jaargang. VRIJDAG 13 JULI 1924 No. 4513 9e£cldóoh^6oii4cmt DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaaL Pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Jcrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TF.L. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenlISn 30 eenl per regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. a Kleine adverleniiën, van ten hoogste 80 woorden, iraarfn betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop 10.59. F De lang gewenschte verbetering" aanstaande. Er is in en om Leiden al heel wat te doen geweest om verbetering te krijgen in den toestand van den Rijnsh irgerweg. Sinds enkele jaren, doordat het moder ne verkeer zulk een enorme uitbreiding heeft gekregen en zulk een hooge vlucht heeft genomen, is er, niet het minst door de bewoners van den Rijnsburgerweg, ge zucht en geklaagd, wanneer dan toch ein delijk de zoo noodige verbetering zou wor den aangebracht. lederen dag weer blijkt steeds duidelij ker, hoe gewenscht het is, dat hier ver andering kome. Op drukke dagen, vooral tijdens het zomerseizoen wanneer duizen den en duizenden menschen van dezen hoofd verkeersweg van Leiden gebruik ma ken, komt die wensch steeds weer naar vo ren, maar vooral met het oog op de nog al eens voorkomende al dan niet grootc ongelukken, moet er een einde komen aan dezen onhoudbaren toestand. Onhoudbaar zeggen wij, en terecht. Im mers, wanneer men van dezen weg te voet of per fiets, per motor of auto gebruik maakt, steeds loopt men gevaar voor zijn leven of men is oorzaak, dat anderer leven gevaar loopt. De gemeente Leiden heeft in deze niet stilgezeten en de geschiedenis om dazen weg op afdoende wijze te verbeteren dateert reeds van eenige jaren. In het najaar van 1921 toch werd door den Gemeenteraad van Leiden een voorstgl aangenomen, om f 75000 beschikbaar te stellen voor het dempen van de sloot, ter Noord-Oostzijde gelegen, de hoornen daar te kappen en door nieuwe te vervangen. Bovendien lag het in de bedoeling het bui- tenspoor der eleclische tram te doen be straten en waar er dan nog een strook van ongeveer een halven meter naast de baan lag, had men reeds een vrij goeden weg. Toen echter kwamen reeds dadelijk de moeilijkheden. Sommige bewoners van den Rijnsburgerweg waren verontwaar digd over het voorstel om de hoornen te kappen. De tramdirectie wilde het tram spoor niet doen bestraten, omdat zij daar toe niet verplicht was. Niettemin, indien de géheele sloot gedempt zou worden, zou zij bereid zijn van haar kant eenige offers te brengen. dio toe van f 25.000, de provincie van f 66.650, zijnde 1/3 deel der kosten. Voorts werd toezegging van subsidie ontvangen van de Kon. Ned. Automobielclub tot een bedrag van f 1000 en van den Alg. Ned. "Wielerbond tot een bedrag van f 1500. Natuurlijk zijn vooraleer deze plannen zoover uitgewerkt waren vele moeilijkhe den te overwinnen geweest. Immers moet allereerst een stuk sloot gedempt worden bij de Poelbrug ter rechterzijde, terwijl langs den anderen kant eveneens nog een sloot ligt. Deze laatste is echter eigendom der gemeente en dus levert deze demping niet zooveel moeilijkheden op. Slechts hier en daar, waar het eigendom van den een of anderen bwoner in den geprojecteerden weg liep, gaf zulks aanleiding tot eenige stagnatie, doch het is te hopen, dat de goede wil ook hier moge blijken en dat de gemeente nu met bekwamen spoed aan de plannen voort werken kunne. Meer moeilijkheden leverde het Noord oostelijk gedeelte van den weg, omdat daar op sommige plaatsen zulk een geheel ver schillende toestand beerschte. Hier toch was het een strook water, daar weer een gedeelte grond, dat aan de gemeente zou moeten worden afgestaan. Reeds in 1921 werd er door het'Büreau van Gemeentewerken een circulaire ge richt aan de toenmalige eigenaren van dat gedeelte van den weg. Reeds toen zegden verschillende eigenaren hun medewerking toe. Thans is in een nadere circulaire ge vraagd, die toezegging gestand te doen, of, indien zij niet gedaan werd, daartoe als nog over te gaan. De gemeente kwam daarbij wel zeer loyaal voor den dag. Immers, werd aan vankelijk van de eigenaren een bijdrage verlangd in het langs den weg te maken scheidingshek, zulks is thans niet het ge val. Die kosten, evenals die voor e.v. noo dige ophooging en bewerking der voortui nen, wijziging der aldaar aanwezige rio- leeringen, e.d., zullen nu niet ten laste der betrokken eigenaren komen. De aanslui ting van de voortuinen aan den nieuwen toestand en liet verder in orde brengen van die voortuinen, toegangen enz., zal zooveel mogelijk overeenkomstig de wen- schen der betrokken eigenaren geschieden Door de aan te brengen veranderingen zullen de eigenaren bovendien in den ver- Aan het einde ongeveer der gemeente Leiden ligt een hinderlijke kromming in den weg, doch ook deze zal verdwijnen, zoodat een regelmatig verloopende enkele bocht zal worden verkregen. Dit voor zoover de gemeente Leiden be treft. Hoe zal het nu worden in de gemeente Oegstgeest? De Provincie verbond aan haar toezeg ging van subsidie de voorwaarde, dat niet enkel het gedeelte in de gemeente Leiden, doch ook dat in de gemeente Oegstgeest zooveel mogelijk in denzelfden geest zou worden verbeterd. Voor zoover nu betreft het gedeelte WarmonderwegTerweeweg (lengte 215 M.) levert dit geen onoverkomenlijke moei lijkheden. Anders is het echter met het laatste gedeelte, hl. TerweewegDeufz- straat (lengte 430 M.) Voor een zelfde goede verbetering als bij de vorige gedeel-, ten zou men hier verschillende huizen moe ten afbreken, waaraan natuurlijk niet kan gedacht worden. De tram rijdt hier op eigen onverharde baan, waarnaast de 4.50 M. breede straatweg loopt. Een werkelijke verbetering, waardoor tevens tegemoet ge komen wordt aan de ernstige bezwaren, welke de directie der N.Z.HT.M. uit een oogpunt van veiligheid tegen handhaving van den bestaand en toestand heeft, is ook hier alleen te verkrijgen door de tram sporen in het midden van den weg te leg gen. "Weliswaar zal deze verlegging der tramsporen tengevolge hebben, dat het ge meentelijke riool, hetwelk thans onder het midden van den weg ligt, naar een der kanten wordt verplaatst, hetgeen belang rijke kosten met zich mede zal brengen, doch d:e desniettegenstaande niet opwegen tegen den eisch van veiligheid van verkeer Voor de vevbrecding van het gedeelte TerweewegEndegoesterlaan (Voortweg) zal de gemeente Leiden een strook van En degeest, ongeveer 2 M. breed, kosteloos aan Oegstgeest moeten afstaan. Aan het overige in deh kom der ge meente Oegstgeest liggende gedeelte tot den Rijksstraatweg is zoo goed als niets te ver anderen. Keeren wij thans nog eens terug tot de Poelbrug. die eveneens een belangrijke verbetering zal ondergaan. Zooals men weet, zal over deze brug de lijn der Haag- sche Tram-Mij. gelegd worden voor do tram, die thans reeds tot Haagsche VCQBElTeDlN^ VAM OE.M 6TQAA.TVC.q VAN LC.IDE.N NAAQ OE.q2>T<^EE£>T NOQMAAL DWAB5PROflEL NietlWE TOE.STAND VOLCjCNB 2>TIPPC.Ut_yM BEbTAANDC T©e=»TA.ND ÖChAAL. IAIOO -jh- avj/f - Vo lvoer PA&* qjVlt L. Pi o IhJ JUAMPAAL STAANDt E>OOI.'tN -aijoM- Hoe de weg er uit zal zien. Gedurende cenigen tijd bleef het "bij die eerste plannen en in den loop van 1922 werden de goede voornemens tot verbete ring weer eens vernieuwd. Volgens het toen gemaakte plan zal de weg een breedte verkrijgen van 21.50 M. (de tegenwoordige breedte is 7.50 M. naast het tramspoor), waarbij de sloof aan de Zuidwestelijke zijde wordt ge dempt. Het z.g. snelverkeer (tramtreinen en automobielen) zal daarbij geleid wor den over liet midden van den weg breed te 5.65 M. terwijl aan Weerszijden van den weg voor het gewone rij verkeer een breedte wordt gelaten van 3 55 M. Boven dien komen aan weerszijden rijwielpaden, rechts ter breedte van 2 M., links van 1.75 M. Daarnaast bevinden zich trottoirs voor voetgangers, waarvan de breedte dezelfde afmetingen heeft als de rijwielpaden. De verharding van het dubbel tram spoor zal geschieden met prima vlam oven-klinkers. Een afdoende verbetering zal ongetwijfeld ook tot standkomen door dat de masten van het electriciteitsnet niet tusschen do sporen, maar tusschen de boo ten gezet zullen worden. De tramdirectie zegde voor dit volledig plan, dat f 200.000 zal kosten, een subsi- vol ge ontheven zijn van het onderhoud der sloot en der toegangsbruggen en de waarde der perceelen zal door die verbetering niet onbelangrijk stijgen. Wellicht zullen degenen* die zich vroe ger niet. bereid verklaarden ten deze mede te werken door de thans belangrijk ge wijzigde en verbeterde plannen zich laten overreden om hun standpunt te her zien. Een eind verder op den Rijnsburgerweg tegenover de halte Tuinlust, is do sloot bereids gedempt, doch de beschikbare ruimte achter de boomenrij bedraagt al daar slechts 3 k BVi. Meter, althans min der dan 4 Meter. Om nu de vereischte breedte te verkrijgen, zullen de daar ge plaatste hekken eenigszins verplaatst moe- ton worden, waardoor ongeveer 1 M. van die tuinen bij den openbaren weg zal worden gevoegd. Ook hier echter neemt de gemeente een loyale houding tegenover de eigenaren aan, waar zij een vergoeding geeft van f 10 per M2. De piketpaaltjes voor de nieuwe weggrenzen zijn reeds uitgezet, zoodat men zich ter plaatse reeds van het „hoe het worden zal" kan vergewissen. (Op de hierbij gereproduceerde taart kan men tevens een duidelijk begrip krijgen van den nieuwen weg.) Schouw loopt. Deze tramdirectie wilde hiertoe de brug 2 Meter verbreeden, doch onderwijl werden de hierboven genoemde plannen aanhangig gemaakt en na gemeen schappelijk overleg is men thans zoover, dat de brug ongeveer 9 Meter breeder zal worden. Reeds is men op het oogenblik bez-'g met de uitvoering hiervan. Zoover staan thans de plannen. Rest ons nog op te merken, dat links van den weg, tusschen den gewonen rijweg en het fiets pad een nieuwe rij boomen zal geplant worden. Inmiddels heeft de provincie de voorge stelde subsidie juist deze week goedge keurd en zullen binnenkort den gemeente raden van Leiden en Voorschoten defini tieve voorstellen te dezer zake worden ge daan. Hopen we, dat men zich hier niet blind stare op liet, zij het ook hooge, benoodigde bedrag. Een som van f 100.000 toch moge belangrijk zijn voor een stad als Leiden, van meer belang mag het gezegd worden, om niet in de eerste plaats fraaie dan wel veilige verkeerswegen te hebben. Er is lang genoeg gewacht op de hoog noodige verbetering. Nu zij in aantocht is mag er niemand zijn, die hier niet, waar 't heen gevraagd wordt, de helpende hand voor een zoo nuttige zaak reike. De Londensche conferentie. Het werk der Commissies. Medewerking van de Vereen. Staten. De geallieerde conferentie heeft gister fceen plenaire zitting gehouden maar de Serste en derde commissie zijn in den na middag bijeengekomen. Definitieve beslui ten zullen natuurlijk alleen door de vol tallige conferentie worden genomen. De taak van de commissies is het alleen, re soluties te ontwerpen die don aan de vol tallige conferentie voorgelegd zullen wor den. Beide genoemde commissies hebben goede vorderingen gemaakt met haar werkzaamheden. Naar verluidt is de derde commissie vrijwel gereed gekomen met haar aanbevelingen omtrent de noodige organisaties, die in ieder der crediteur- landen in bet leven 'zullen worden geroe pen voor de juiste aanwending der Duit- sche betalingen. Deze aanbevelingen zullen waarschijn lijk heden in de algemeen© zitting van de conferentie worden besproken. In de eerste commissie werd door den Amerikaanscben gedelegeerde een belang rijk besluit medegedeeld. Zooals gemeld, kan Amerika niet officieel deelnemen aan de werkzaamheden der Commissie van Herstel, maar dit land heeft het duidelijk gemaakt, geen bezwaar er tegen te heb ben, dat een Amerikaansch burger wordt toegevoegd aan do Commissie van Herstel wanneer die commissie zal moeten uitma ken of Duitschland in gebreke is gebleven Het belangrijke van dit besluit is, dat daardoor de onpartijdigheid van de Com missie .van Herstel zal worden verhoogd en Britsche kringen verwachten, dat het een geruststellenden invloed zal uitoefenen op degenen, die eventueel op de aan Duitschland te verstrekken leening zullen inteekenen. Er is nog niet besloten door welk lichaam deze Amerikaan benoemd zal moe ten worden. De Amerikaansche regeering kan dat zelf niet dc-en, omdat zij het ver drag wan Versailles niet heeft bekrachtigd en dus ook niet betrokken is bij de toe passing van dat verdrag. Het blijft nog oen open vraag, of de benoeming zal uit gaan van de Commissie van Herstel zelf of wel van het Internationale Hof te Den Haag. De dominions Zij zullen vertegenwordigd worden Canada en Ierland hebben medegedeeld, dat zij zich door de besluiten der confe rentie niet gebonden achten, als zij niet direct aan de beraadslagingen zouden mo gen deelnemen. Er wordt nu een regeling getroffen om de Dominions bij de volgende plenaire zitting vertegenwoordigd te doen zijn. Men neemt thans aan, dat de conferen tie niet langer dan tien dagen zal duren. De publiciteit. Een officieel communiqué. Mac Donald heeft tegenover de journa listen verklaard, dat hij voornemens was, geen officieel communiqué omtrent de co li ferent! ie te doen verschijnen. Iedere delegatie tzou vrij zijn. na haar zittingen de correspondenten der bladen te ontvangen en hun mede te deelen, wat haar goeddunkt. De journalisten waren hiermede echter niet tevreden, daar men bevreesd was, dat verschillende lezingen en rectificaties van deze methode het gevolg zouden zijn. Dientengevolge is besloten, dat een offici eel communiqué izal worden uitgegeven, doch dat een persoonlijk contact zal blij ven bestaan tusschen de verschillende de legaties en de journalisten. Duitschland. Twee politieagenten bij Frankforl gedood Volgens een draadloos bericht uit Lon den, zijn bij Frankfort twee leden der groene politie gedood, en anderen gewond tijdens oefeningen met handgranaten. Dit ongeval wijst er op, aldus het bericht, dat de Duilsche politie militaire oefeningen houdt. Frankrijk. De slrijd tegen de Isekenwetten Een algemeene actie De strijd tegen de doorvoering der laiciteitswetten in Elzas-Lot.haringen krijgt voortdurend grooter afmetingen en wordt over geheel Frankrijk verbreid. De kardinaal-aartsbisschop van Bordeaux, kardinaal Andrieu, heeft een belangrijke instructie doen verschijnen, waarin de historiek der laiciteitswetgeving, haar magonnieken oorsprong, haar gevaren en de verweermiddelen worden uiteengezet en welke instructie een leiddraad dienit te zijn bij de campagne, die algemeen in den lan de tegen de vervolgingswetten wordt on dernomen. Nagenoeg alle Fransche kardi nalen, aartsbisschoppen en bisschoppen hebben aan mgr. Ruch, die in den Elzas de agitatie leidt, hun aanmoediging gezon den. De vergaderingen in Elzas-Lotharin- gen slagen zonder uitzondering prachtig. Die van Meliz werd Zondag door 20.000 personen bijgewoond. Engeland. De Kanaaltunnel Nog niet alle hoop opgegeven De heer William Bull, voorzitter der commissie voor den Kanaaltunnel uit liet Lagerhuis, komt in een ingezonden stuk in de „Times" op tegen de voorstelling, als zou het plan voor een Kanaaltunnel zijn opgegeven na het jongste besluit dien aangaande van de regeering. Er zal, naar hij mededeelt, -waarschijnlijk geen poging worden gedaan om het plan weder aan de orde te stellen voor er een gelukkiger stand van zaken is bereikt ten aanzien der politieke betrekkingen; naar de heer Buil gelooft, zal een dergelijk bij uitstek ge wenscht resulaat eerder worden bereikt dan sommige zijner vrienden verwachten, Daarom hebben zijn collega's en hij be sloten om de Kanaal-commissie uit het Lagerhuis te handhaven^ waarin alle poli tieke partijen in grooten getale vertegen- Dit nummer beslaat uil bladen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND De Amerikaansche gedelegeerde ter con ferentie te Londen heeft verklaard, dat da Ver. Staten geen bezwaar maken tegen het benoemen van een Amerikaan in de C. v. H. De strijd tegen de invoering der leeken- v/etten in Elzas-Lcthacingen. Het Nccrsche Odelsfing verwierp het regeeringsvcorstel tot intrekking van het drankverbod. Tegenstrijdige berichten uit Brazilië. Het maken van goud. (Wetenschappen) BINNENLAND De vernadering van Provinciale Staten. De Eerste Kamer Gver de onthouding van de subsidie aan eeni?e Ka/hoMske in richtingen veer middelbaar onderwijs (Staten Generaal). Storm bij Vlissingen in de Westerschelde. Drie schepen gezonken; elf personen ver dronken Anders schepen in gevaar (Laatste Berichten). De nieuwe statuten van hel R. K. Werklieden-Verbond (3e blad). De opening van de Kaagwesk (Sport) Onze Geïllustreerde Pagina Onze foto-pagina van heden bevat o.a. Portretten van abbé Westerlé, den Fran- schen gezant bij het Vaticaan, en van den. ex-kroonprins van Duitschland Dl? de monstratie van een nieuw zwemvest, te Zand voort. Foto's betreffende roei- en paardensport. Diamanten op de ten toonstelling te WVimblpv woordigd zijn niet evenwel om de hui dige of eenige andere regeering den voet dwars te zetten, maar om aanhoudend al haar invloed aan te wenden om zoo spoe dig mogelijk een eind Ie maken aan het regime van politieke achterdocht en wan trouwen, dat, naar de overtuiging van den. schrijver, de grootste hinderpaal is voor den. wereldvrede en de ergste vijand van den vooruitgang der memschheid. De des kundigen hebben niet aliijd gelijk, zoo be sluit hij. Zij waren ook tegen het Suez- k anaal." Italië De nationale militie De eedaflegging uitgesteld I'n gezaghebbende kringen loopt het ge rucht, dat de aflegging van den eed, aan den koning, door de nationale militie, wel ke plechtigheid op 20 Juli zou plaats heb ben, uitgesteld wordt tot September of October. Dit feit achtte men van bijzon dere beteekenis. Maar het schijnt, dat de oorzaak moet worden toegeschreven aan het feit, dat er den 22sten Juli een groot» fascislenraad. gehouden wordt on den 2en Augustus een nationale raad der partij. Oostenrijk. De pensioenregeling in Oostenrijk. Gewelddadig optreden van oorlogsin valieden Woensdagmorgen drongen ongeveer 300 invaliden het ministerie van Financiën te Weenen binnen en eisch ten op krachtige wijize den minister te spreken, om hem him bezwaren tegen de wet op de invalidi teitsverzekering mede te deelen. Daar zij de gangen en de wachtkamer van het ministerie bezetten, werden de minister van Financiën, Kienböck en de minister voor Sociale Aangelegenheden uit het parlement geroepen. Na eenigen tijd slaagden zij er in, de invaliden te kal- meeren. Noorwegen. Het drankverbod De dreigende kabinetscrisis Het Odelsting heeft met 63 tegen 49 stemmen bet regeeringsvoorstel, om da wet op het drankverbod in te trekken, verworpen. Berge, de eerste minister, verklaarde dat hij alle parlementaire consequenties uit de verwerping zou trekken; hij zou echter het Lagting gelegenheid geven zich. eveneens over deze zaak uit te spreken, vóór hij zijn ontslag indiende. De beslissing van het Lagting, die on getwijfeld dezelfde -zal zijn als van 'net Odelsting, zal aan het eind van deze week vallen. Daarna zal onmiddellijk de regee- ringswisseling haar beslag krijgen. 1

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1