15e Jaargang. DINSDAG 15 «JULI 1924 No. 4510 e Êeidóoke SouAonl' peABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor .de Abonné*s ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag nitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advertenlISn 30 eenl per rege( Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 0 dubbele van het tarief berekend. a Kleine adverlenttën, van ten hoogste 80 woorden, waarhf betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vei* huur, koop eu verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit turea bieden. "bwtemlahp De Herstelkwestie. f" P De Lcndensche conferentie. f)e debatten in het Lagerhuis. Bij de gister in het Engelsche Lagerhuis gehouden debatten over de buitenlandsche politiek, bracht de liberale leider, Asquith, hulde aan Mac Donald omdat deze de aanstaande geallieerde conferentie heeft weten te verzekeren. Spreker hoopte, dat deze confrentie mag leiden tot een inter nationale oplossing en dat bij het debat niets zou worden gezegd dat het welslagen van de conferentie zou kunnen benadeelen Toch wilde spreker nog eenige andere op merkingen ten beste geven. De correspon dentie van Chequers gaf duidelijk te ken nen, dat het rapport der experts de perken van het vredesverdrag overschreed en dat ieder geschal over het rapport daarom door een ander lichaam dan de G. v. H. moest worden beoordeeld. De Fransche natie heeft zich daarover verontrust. Voor haar is het vredesverdrag heilig, omdat daarbuiten voor Frankrijk geen waarborgen voor zijn veiligheid of zijn schadeloosstelling beslaan. Dat moet in aanmerking worden genomen om aan Frankrijk recht te doen wedervaren. MacDonald heeft door zijn bezoek aan Parijs zoowel de regeering van Herriot als de Londensche conferentie gered. Aan het parlement moeten echter de concessies, door Mac-Donald te Parijs gedaan, duide lijk worden gemaakt. Spreker wilde gaar ne weten, of er reden is te gelooven, dat Amerika instemt met de benoeming van een Amerikaan tot lid van de G. v. H. of lot scheidsrechter bij dat lichaam. Vervolgens wilde spreker ook ophelde ring over de kwestie, hoe het met de be zetting aan den Rijn is gesteld. Deze bezetting zou onder normale om standigheden in Januari a.s. zijn geëin digd. Frankrijk is evenwel van meening, dat de periode voor beëindiging daarvan nog niet is aangebroken. Hoe denkt de Britsche regeering daarover? Frankrijk stelt ook het grootste belang in de kwestie van zijn veiligheid. Asquith zou oen dergelijke garantie alleen willen geven, als een onderneming van denVol- 'kenhond en ook tot Duitschland willen zien uitgestrekt. Het antwoord van Mac Donald Nadat ook Baldwin, als leider der op positie het woord had gevoerd, antwoordde Mac Donald, dat er moet worden gezorgd voor de Fransche veiligheid en het recht van dat land op zijn deel der schadeloos stelling. Er zal niets buiten het vredes verdrag worden gedaan. De premier vrenschte echter liever dergelijke kwesties nog builen bespreking te laten.. De Lon densche conferentie heeft alleen mot het rapport te maken. Spreker vroeg evenwel aan zijn Fransche vrienden oan hun mee ning aangaande de bezetting van Duitsch land in verband met de aanvaarding van het Dawes-rapport en do internationale leening, waaraan ook Frankrijk zal deel nemen. Daardoor kan die bezetting niet voortduren. De premier legde er den na druk op, dat zonder de leeming het Dawes- rapport niet kan worden toegepast, en zeide. dat de benoeming van een officieelen Amerikaanschen vertegenwoordiger in de C. v. H. niet mogelijk is, omdat daarvoor een wet van het Amerikaansche Congres noodig is. Doch zelfs als Amerika daarin zou toestemmen zou Frankrijk er ook nog een commissielid bij wenschen. In antwoord op een andere vraag, zeide de premier, dat de Londensche conferen tie niet zal spreken over plSnnen voor eventueede sancties, doch alleen over de gemeenschappelijke belangen als Duitsch land nalatig mocht blijven. Een gewaarborgde Fransche veiligheid ia niet mogelijk door een bijzonder pact maar wel door een overeenkomst voor al- gemeeno veiligheid. Een Fransche militaire autoriteit heeft terecht aan spreker verklaard, dat de kwestie der Fransche veiligheid de kwestie van den Europeeschen vrede ia. aAmerika en de conferentie!. Een bijzondere correspondent van de Daily Mail te Washington meldt over het standpunt der Amerikaansche regeering ten opziehte van de conferentie te Londen, nat de Amerikaansche vertegenwoordiger - ter conferentie, indien naar het standpunt van do regeering der Vereenigde Staten Wordt gevraagd, zal verklaren, dat indien aa geallieerden en Duitschland van harte zullen samenwerken tot uitvoering van *i Japport-Dawes, de medewerking van Ame- l a> moreel zoowel als financieel, verze kerd is. Ten opzichte van de geallieerde schul den, andere dan de Engelsche, aan de Ver- eenigde Staten, is de Amerikaansche re- geering, vasthoudende aan het beginsel van het nakomen der verplichtingen, be reid een regeling te treffen. Duitschland. Het Dawes-plan, De garantie der Duitsche Industrie. De voorbereidende besprekingen tus- schen Duitschland en de geallieerden over de door het Dawes-rapport geëischte spoorwegwetten en bankwetten hebben reeds tot een resultaat geleid. Thans is" men het in principe eens geworden over de kwestie der industrieele obligaties, die tot zeer veel moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. De industrieele obligaties zullen niet direct, aan de markt komen, maar in han den gegeven worden van een comité, dat als trustee fungeert. Van Duitsche zijde maakte men er be zwaar tegen, dat de obligaties bepaalde fa brieken als onderpand zouden hebben en gaf men de voorkeur aan een collectieve garantie der uit te geven pandbrieven. Deze collectieve hypotheek vond bestrij ding zoowel van Fransche als van Italia'an sche zijde, daar zij in tegenspraak was met het Dawes-rapport. Men is ten slotte tot deze oplossing gekomen: een deel van de pandbrieven zal door met name ge noemde industrieele werken gegarandeerd worden, terwijl het andere deel een col lectieve zekerstelling zal krijgen. De om vang der industrieele onderneming in kwestie dient daarbij als criterium Verscherping der crisis aan Roer .en Rijn Massa-ontslag van arbeiders Bij een aantal- mijnen in het Roerge bied is wederom aan talrijke arbeiders gedaan gegeven, terwijl enkele mijnen ge heel zijn stilgelegd. Ook uit het Rijnland wordt een ver scherping van de crisis gemeld, in het bij zonder bij de metaal- en textielindustrie. De stemming onder de bevolking is zeer gespannen. Frankrijk. De 14e Juli Het nationale feest Daar de wapenschouw wegens de hitte was afgelast, heeft de herdenkingsplech tigheid ter gelegenheid van den 14en Juli zich voor liet graf van den Onbekenden Soldaat afgespeeld. In tegenwoordigheid eenier tallooze menigte hebben detachemen ten van alle regimenten in een indrukwek kende stilte langs het graf gedefileerd. Aan de zijde van president Doumergue en den min.-president bevonden zich de overi ge ministers, Foch, Pétain, prins Carol van Roemenië en het diplomatieke corps. Een luchteskader vloog boven de Place de l'E+oile. Doumergue en minister Noliet legden, kransen neer. Engeland. Arbeidsvraagstukken. Nieuwe eischen van het spoorwegpersoneel. Cramp, de secretaris van den' Nationa- lon Bond van Spoorwegpersoneel, het woord voerend in een vergadering te Eelby heeft aangekondigd, dat binnen een paar weken een nieuw nationaal program, dat de eischen van het spoorwegpersoneel be vat, zal worden ingediend. Het conflict in de Engelsche bouwvakken. Tn afwachting van het rapport van den officieelen raad van onderzoek in zake het conflict in de bouwvakken, hebben, de werkgevers de aangezegde uitsluiting op nieuw een week uitgesteld. Noorwegen. Opheffing van het drankverbod. Het aftreden der regeering te verwachten. Het Storting heeft gisteren de beraad slagingen over de opheffing van het bran dewijnmonopolie voortgezet. De desbetref fende debatten zullen waarschijnlijk heden worden gesloten. Een regeeringscrisis In Noorwegen ts vóór einde dezer week niet te verwachten. Egypte. De aanslag op Zagloel Pasja. Niet ernstig gewond. De toestand van den Egyptisohen pre mier Zagloel Pasja is zoodanig, dat de geneesheeren verwachten dat hij binnen een paar dagen het ziekenhuis kan ver laten. De pleger van den aanslag heeft medegedeeld, dat het zijn doel was te be letten, dat Zagloel met Engeland ging onderhandelen. Eenige b ij zonderheden. De „Times" meldt uit Gaïro: „Zoodra het nieuws van den aanslag op het leven van Zagloel Pasja te Gaïro be kend werd, deed het gerucht de ronde, dat de aanvaller een Armeniër zou zijn, waar na de regeering, uit vrees voor represail les, zich haastte mede te deelen, dat hij een Egyptenaar was. Het is een eigenaar dige omstandigheid, dat, wanneer hier een misdaad gebeurt, de vox populi deze zon der uitzondering aan een Armeniër toe schrijft. Het is mogelijk, dat dit verband houdt met het gebruik bij 't oud-Turksche gezag te Gonstantinopel, alwaar de Ar meniërs steeds verantwoordelijk werden gesteld voor alle mogelijke vergrijpen. Men vermoedt, dat de dader van den aanslag begin dezer maand in Egypte is aangekomen uit Berlijn alwaar hij in de medicijnen gestudeerd lieeft. Na zijn aan komst vervoegde hij zich onmiddellijk op het bureau van den premier, waar hij ver klaarde, door de Egyptische Vereeniging te Berlijn te zijn uitgezonden om haar hulde aan Zagloel Pasja over te brengen. Om een of andere bijzondere reden Zagloel is anders gemakkelijk toeganke lijk voor studenten werd den man geen onderhoud toegestaan. Deze, wiens vader kadi (rechter) is aan religieuze gerechts hoven, is ongeveer 25 jaar oud, van mid delmatige lengte, clean-shaven en zijn ge laat nam een onheilspellende uitdrukking aan, toen hem nader om de reden van zijn bezoek gevraagd werd. Hij gaf ten ant woord: „Ik kom een einde maken aan de onderhandelingen" (n.l. met Engeland). Britschlndië De incidenten te Delhi. De toestand is thans rustig. De autori teiten nemen echter alle voorzorgsmaat regelen ter voorkoming van botsingen in verband met de aanstaande Bakrid-feesten De Mohammedaansche jongen, over wien de eerste twist is ontstaan, gaat thans goed vooruit. Het bericht, dat zijn dood meld, is onjuist gebleken. Volgens de jongste berichten zijn niet zeven, maar twee personen gedood en tachtig gewond, van wie eenigen ernstig. Zuid-Amerika. De' opstand in Brazilië Verbitterde gevechten. Volgens berichten uit Santos droegen de jongste gevechten te Sao Paulo een zeer verbitterd karakter. Men schat het aantal dooden onder de troepen en de burgers op drieduizend. Het prachtige Espla nade-hotel is als hospitaal ingericht. Alle zalen zijn vol gewonden. Een door de rebellen afgeschoten granaat kwam in een hotel terecht, waardoor acht burgers wer den gedood. Vluchtelingen bevestigen het bericht, dat zeshonderd man van de federale troepen, die in de afgeloopen week Santos hadden verlaten, ten einde Sao Paulo te helpen ontzetten, door de rebellen in de pan zijn gehakt. Het aantal rebellen, dat Sao Paulo ver dedigt, wordt op 34.000 man geschat, ter wijl het aantal regeeringstroepen, dat zich daar of in den omrtek bevindt, op 24.000 geschat wordt. Een regeeringsberlchl. Uit Buenos Aires wordt geseind: Volgens berichten van het front zouden do opstandige troepen te Sao Paulo min der dan 7000 man sterk zijn. De gouver neur gaat voort met de concentratie zijner roepen, doch hij opereert nog niet actief tegen de rebellen, ten einde nutteloozo ver liezen te voorkomen. BilSBIEMLfligD INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel). De Oosfersche Ritus. Op Donderdag 2-4 Juli zal in de Rozen kranskerk om 9 uur de concelebratie ge schieden van den Orientaliac'hen ritus; Vrijdag 25 Juli de plechtigheden in den oud-Sl'avischen ritus, en Zaterdag 26 Juli om 9 uur de plechtigheden in den Griek schen ritus. :-vi ngvr Kleeding der Kloo^terdrdenS. Het 'Oongresbureau verzoekt den kloos terlingen, welke tijdens het Congres in Amsterdam komen, in toog te willen ver- schijnen, niet in habijt. Congresboeken, insignes, kaartjes enz. De officieele Programmaboeken (Con gresboeken) zijn aan 't bureau Raadhuis straat 4, verkrijgbaar f 1.50 (per post f 1.80)brons verzilverde, geoxydeerde congresinsighes h f 0.25 afgehaald, con gresprentjes in Nederlandsch, Latijn, Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Itaüaansch, Deensch 60 ets. per hon derd. Niets wordt verzonden dan na ont vangst der gelden. Adoro Te. Het Comité voor Pers en Propaganda deelt nog mede: De bekende kunstenaar en kunsthisto ricus Dorus Hermsen te" 's-Gravenhage heeft van het Uitvoerend Comité van 't XXVIIe Internationaal Eueharist'soh Con gres, dat van 22 tot 27 Juli a s. te Amster dam zal worden gehouden, het alleenrecht verkregen tot het vervaardigen van de authentieke en officieele film, welke onder den titel ..Adoro Te" alle gebeurlijkheden van dit Internationaal Eucharistisch Con gres in lichtbeeld zal samenvatten. De heef Dorus Hermsen heeft zich voor dit doel de literaire en liturgische mede werking verzekerd van Pater Hyacinth Hermans te Rotterdam, die in de filmwe reld op een door jaren beproefde ervaring mag roemen, terwijl de technische uit voering onder beider leiding is opgedra gen aan den heer Willy Mullens, den be proefden meester der Haghe-filimfabrie- ken. Met reden mag worden verwacht, dat de breed opgezette film, welke onder de ar tistieke on technische ensceneering van dit drietal deskundigen zal tot standkomen, waarlijk een belangrijk historisch docu ment zal vormen van het grootsch katho liek gebeuren, dat de volgende week 'tl Ne derland gaat plaats grijpen. Mgr. Szeptycki. Naar de „Msbd." verneemt, is Mgr. Andreas Graaf Szeptycki, Metropoliet van Galicië, tot zijn droefheid door ernstige ziekte verhinderd het congres bij .te wo nen. Gaarne had Mgr. Szeptycki, die hier te landen zulk een toegewijde ontvangst vond, zijn kennismaking met Katholiek Nederland hernieuwd, doch zulks is hem ten eenemale onmogelijk, daar mgr. zich nog slechts met krukken over korte af standen kan voortbewegen. Levering van dlenstkleeding. Een economisohe r vervaardiging anz. Bij beschikking van den minister van Financiën ia ingesteld een commissie, met de opdracht te onderzoeken, of een meer economische wijze van vervaardi ging, levering en verstrekking van Rijks wege van alle uniform- en dienstkle«ding mogelijk is, voorts hare aandacht te wij den aan alle daarmede verband houdende aangelegenheden en ter zak© een rapport uit te brengen. Benoemd zijn: tot lid en voorzitter de hee,r W. C. J. Smit, vice-admiraal b. d.; tot lid en secretaris E. P. Weber, hoofd commies bij het hoofdbestuur der P. en T.; tot leden H. J. van Santen, referenda ris, chef van de afd. alg. secretariaat en comptabilitit van het dep. van Binnen land sche Zaken en Landbouw; O. Ch. Croiset van Uchelen, districtscommandant tevens inspecteur der Rijksveldwacht in het 4e district; ir. W. F. Meyboom* in specteur van het gevangeniswezen; H. Swenne, hoofdcommies bij het dep. van Justitie; G. R. Lobatto, hoofdcommies, chef van de afd. kabinet en van het alg. secretariaat van het dep. van Onderwijs; G. W. Erfmann, hoofdofficier van admi nistratie der 2e klasse, chef van de Centr. Magazijnen van. Kleeding en Levensmid delen der Marine te Amsterdam; mr. H. F. de Boer, bezuinigingsinspecteur aan het dep. van Financiën; mr. dr. A. Spanjer, idem; ir. E. C. Verschoor, directeur van het Rijksinkoopbureau; A. 0. van Wie- ringen, administratie der div. belastingen, invoerrechten en accijnzen; L. E. W. van Albada, kolonel-intendant, directeur der Centr. Magazijnen van mil. Meeding en uitrusting te Amsterdam; A. P, F. Duyn- stee, inspecteur der P. en T. te Maas tricht, tijdelijk te 's-Gravenhage; A. R. van Loon, inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat. De Staatsbegroting. Een sluitende begrooting voor 192 5? Op de departementen is men thans druk bezig met het ontwerpen van de Staatsbe- grooting voor 1925. Deze begrootingsarbeid is altijd een moeilijk werk, maar vooral dit jaar, nu de Regeering er alles op zet om mot een sluitend budget voor den dag te komen. Herhaaldelijk moeten posten weer opnieuw worden bekeken, om te zien, of er nog niet wat af zou kunnen om de begrooting sluitend te maken. Tot op het oogenhlik heeft men nog hoop daarin te zullen slagen. Nederl. Ploegouders In Boedapest. De Hollandsche pleegouders hebben, direct nadat zij de terugreis naar Am sterdam aanvaard hebben, een schrijven gericht aan den magistraat van de hoofd stad van Hongarije, waarin zij nogmaals voor de hun bewezen gastvrijheid dank zeggen en ter verdeeling onder de armen van Boedapest een bedrag van 13.450.000 HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Mac Donald antwoordt in het Lagerhuis op vragen over de Londensche conferentie. Bij een aantal Roermijnen en andere industrieën worden veel arbeiders onföla- gen. Verbitterde gevechten worden gemeld uit Brazilië. Het aantal dooden op 3.000 ge- schat. BINNENLAND. Ingesteld is een commissie, met de op dracht te onderzoeken of een meer econo mische wijze van vervaardiging enz. van Rijkswege van alle uniform- en dienst kleding mogelijk is. LEIDEN. Gemeenteraad De gemeenteraad hee't aangenomen de voorstellen van B. en W. inzake meerdere pensioenaftrek voor nieuw aan te stellen en te promoveeren gemeente-personeel. De onderwijs-reor- ganisatie is een week uitgesteld. Het beheer van de nieuw zweminrichting i9 opgedragen aan „De Zijl". Kronen beschikbaar stellen. Het bestuur van Boedapest heeft dit bedrag verhoogd tot 25 milKoen uit het fonds van de Hoofd stedelijke Roode Kruisactie. De magistraat heeft tevens door bemiddeling van den Nederlandschen consul-generaal zijn dank uitgesproken voor deze sympathieke daad der Hollanders. Verhooging Tabaksaccijns. De Ned. Bond van Kleinfabrikanten in de sigarenindustrie heeft besloten in sa menwerking met andere organisaties een protestbeweging tegen de verhooging van den tabaksaccijns op touw te zetten met als slot een nationale betooging in Den Haag. Bond van R.-K. Autopersoneel. Een dezer dagen heeft er op initiatief van het R.-K. Vakbureau een gedachten- wisseling plaats gehad om te komen tot de oprichting van een Bond van R.-K. Autopersoneel. Éénstemmig werd besloten een krachtige poging te wagen om te krij gen een sterke vakgroep van autopersoneel in den R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" als zijnde de meest ge- eigende weg. Degenen, die uit andere bon den overkomen, behouden alle rechten, ter wijl alle leden dezer vakgroep direct den steun en" de voordeelen genieten van een reeds bestaande organisatie en bovendien onder hun eigen vakgroepbestuur zelf hun speciale belangen kunnen behartigen. De bedoeling is zoowel chauffeurs als mon teurs en ander garage-personeel in één vakgroep onder te brengen, waardoor een krachtige bloeiende groep zeer goed moge lijk is. w De gewone audiënties van den mi nisters van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. SPOHT ATHLETIEK. ZUid-Hollandsche Athletiekbond. Zondag 27 dezer houdt, de Zuid-Holland- sche Athletiek Bond op het Sportpark Ree weg te Dordrecht athletiekwedstrijden. Het programma luidt als volgt. Driekamp A: 100 M. hardloopen, kogel- stooten en verspringen met aanloop. Driekamp B: 100 M. hardloopen, kogel- stooten en verspringen met aanloop. Driekamp dames: 100 M. hardloopen, bak. werpen en verspringen met aanloop. Voor den Prins Hendrikbekeir: 200 Meter hardloopen, 800 M. hardloopen, 5000 ÏM. hardloopen, 1500 M. snelwandelen, hoog springen met aanloop, polstokhoogspringen discuswerpen, kogelstooteu. De driekampen zijn open voor leden van de Z. H. A. B. en de overige nummers alleen voor leden van de N. A. U, WATERSPORT. Naar wij vernemen zullen zeer binnen-' kort in de Zweminrichting „Rijnstroom" •te Bodegraven" zwemdemonstraties wor den gegeven, waaraan een drietal Rotter-* dam sche vereendgingen zullen deelnemen. Zeer 'zeker een goede gedachte van het be* stuur om ook in deze plaats de zwem- sport meer populair te maken. KEGELEN. Bij de door „Anti-Poedel" te Rotterdam gehouden korps- eu personeele wedstrij den werd „Houdt Plank" uit Leiden met 304 hout eerste prijswinner uit de 179 vijftallen. Mimosa I, Leiden, werd zevende met 294, Mimosa II tiende met 291, 48. 35. yerdere uitslagen zijn: i.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1