op Zsisidag Steunt öeKatlioiiBhePers des namiddags te 3 uur TER-AAR. Geboren David Petrus, zoon van P. J. Akerboom en M. Th. van ümo Orenburg i— Bernadus, zoon van B. Sacsen en A. v. Zwaan Elizabeth Johanna, dochter ^an F. A. Hoogervorst en G. den Haan. WOUBRUGGE. Geboren: Helena Antonia, dochter .^n H. van der Star eh van C. M. Roos >- Catharina Maria, dochter van J. Huig- 3oot en van M. J. Koek. ZOETERMEER. Geboren: Hugo, zoon van Arie Ge- •>ardus Scheer en van Johanna Elizabeth pipping Jannetje, dochter van C. J. van «Jer Spek en van K. van Vliet. ZEGWAART. Geboren: Adriana Johanna, dochter tan J. van der Velden en A. van den Dool Dirk, zoon van W. Hogeveen en R. Roes Gerarda, dochter van L. Buitendijk en Cr. Reuneker. Ondertrouwd: L. F. van Hexwijnen, 88 jaar en M. W. du Clou," 26 jaar. Gehuwd: S. J. van Etten, 25 jaar te Pijnacker en H. T. van Steijn oud 24 jaar ie Zegwaart- Land- en Tuinbouw Phcspho.-zure Voederkalk. Bij de voedering van'ons vee mogen de Sninerale stoffen, de zouten, niet worden verwaarloosd. Dit is het geval, als door dc practijk wordt gehandeld uitsluitend naar de voedervorm van Kellner. De z.g. voeder- vormen zijn onvolledig, o.a. doordat ze de minerale stoffen verwaarloozen. Behalve de 4foeteekenis van eiwit, vet en koolhydraten (suiker en meel), waarmee men slechts 6 van- de, 15 elementen, waaruit het dierlijk lichaam bestaat, in het h^t voedsel toe dient, wordt thans ook erkend'de betee- ienis van de vitaminen en van minerale stoffen 'voor een normalen groei. Over vita minen spreken we thans niet. Slechts mer ken we op, dat het zijn „levensstoffen", die nog onbekend zijn, maar waarvan men weet. dat zij in meer of mindere mate noo- dig zijn om het leven en den groei te on derhouden en te bevorderen. Minerale stoffen of zouten heeten in het algemeen aschbestanddeelen: wordt een plant of dier verbrand, dan blijft slechts een klein gedeelte *als asch overde stoffen, waaruit deze asch bestaat, heeten de aschbestand deelen, en de verbindingen, van de asch afkomstig, noemt men dan minerale stof fen of zouten. Deze^ zijn voor het dierlijk 'even van buitengewone beteekenis. Proe- -ven van geleerde onderzoekers (Lunin en Foster) hebben aangetoond, dat een dier, hetwelk men overvloedig voedsel geeft, maar daarin de zouten onthoudt, nog eer der sterft dan wanneer het heelemaal geen voedsel zou ontvangen. Van de minerale stoffen spelen kalk. phosphorzuur en keu kenzout de hoofdrol. Phosphorzuur en kalk vormen minstens V\ van alle aschbe stand- deelen van het dierlijk lichaam en minstens 90 pet. van de asch der beenderen. Hieruit volgt, dat de veehouder cokuheeft te zor gen. dat. zijn vee. minerale bestanddeelen, vooral ook ph. en kalk, ontvangt. Alleen al voor den opbouw van het geraamte is nieu we toevoer van deze stoffen noodzakelijk. Gebrek aan ph. en kalk, zal daarom het eerst gevoeld worden door jonge, groeiende dieren, omdat deze tijdens den groei hun eigen geraamte nog moeten opbouwen. Maar van groot belang is dtze zaak ook voor drachtige dieren, omdat. 'We f]o iend. ïefiere varkens mestier kent bij zijn 'dieren, de z.g. stijfheid. De pooten kunnen 'dan het lichaam niet meer dragen. In erge gevallen zijn de gewrichten opgeziwollen. 'Vaak blijken de beenderen geheel in elkaar gezakt of herhaaldelijk op ongeveèr de zelfde hoogte gebroken. Dit lijden is be kend als rachitis (Engelsche ziekte). De 'meating wordt dan gewoonlijk ontijdig ge staakt, en voor zulke dieren kan de hoogste 'marktprijs niet worden bedongen. Hoeveel ph. kalk bij onze verschillende staldieren aan het rantsoen moet worden toegevoegd, kan men in boven aangehaald boekske lezen, en zal ook iedere handelaar 'in kunstmest en voederstoffen wel weten 'te vertellen. C. B. Wetenschappelijke Berichten Cp verzoek plaatsen wij nogmaals bovenstaanden plattegrond, verwijzend naar een beschrijving in ons tweede blad. grondstoffen moeten leveren voor den op bouw van het geraamte van het jong of de jongen. Ook de melk bevat veel ph. en kalk; bij melkvee en bij zoogende dieren is de aanwezigheid van pil. kalk in het voed sel vangroot belang. Bovendien zijn ph. en kalk noodig voor het. lichaamsonder- houd; regelmatig toch worden bij de stof wisseling van het lichaam met andere stoffen in dc urine en het zweet ook kalk en phosphorzuur afgescheiden. Dcor bij voedering met de in den handel zijnde ph. en kalk wordt hierin voorzien; echter dient men te zorgen voor groenvoer en andere voedcrmiddelcn. wélke de z.g. vitamine A bevatten. Vitaminen a komen voor o. a. in levertraan, melkvet, ontroom- de melk, karnemelk, wei- en voorts vooral in groenvoer: bladgroenten, groens klaver, lucerne, weidégras en in hooi of kuilvoer daarvan; in wederhielen en aardappelen weinig of niet. Wie meer omtrent dit belangrijke, on- werp wil weten, schaffe zich het boekje aan: ..Phosphorzure Voederkalk" geschre ven, door H. Vis-ser, oud-leeraar aan de R. L. W. Sch. tc SehagCB, en uitgegeven door de Lijm en Gelatinefabriek te Delft. Men kon daarin lezen, welke de gevolgen zijn; ernstige ziekte en sterfte dikwijls, wanneer het dier (paard, rund, varken, enz.) onvoldoende ph. en kalk in zijn rant soen ontvangt. Vooral bij varkens treedt de behoefte aan ph.vkalk sterk aan den dag Dit heeft drie oorzaken: le. doordat var kens meestal zeer jong, in elk geval onvol wassen, worden gemest, dus op een leef tijd, dat het'geraamte nog voor een groo- .ter of kleiner deel gevormd moet worden; 2e aangezien bovendien door den snellen groei der mestvarkens en het. daardoor naar verhouding zeer groot lichaamsge wicht aan het geraamte, speciaal natuur lijk aan de beenderen der pooten, die dat 'zware lichaam moeten dragen, zeer hooge oischen gesteld worden; Se doordat var kens dikwijls gemest worden met zeer eenzijdig voer, waarin ph. of kalk of wel beide, in onvoldoende mate aanwezig zijn. Bij mestvarkens zijn de gevolgen overbe- Marcorii's nieuwe Radio-systeem. Minder energie, g r o o t e r afstand. Marconi heeft eindelijk in een lezing voor een uitgelezen publiek te Londen een samenvallend relaas gedaan van zijn op zienbarende successen in de radio-telegra- fic met korle golf-lengten, waarover reeds' nu en dan détail-mededeelingen waren ver schenen. Bij de groote ontwikkeling der draad- looze telegrafie tijdens den oorlog, had men hoofdzakelijk met korte golflengten geëxperimenteerd. Marconi herinnerde zich echter liet succes van zijn allereerste proe ven in 1893 met golven van niet meer dan eenige centimeters lengte. Het onderzoek in deze richting werd in 191G" in Italië hervat. Het doel was om door gebruik van stralen van gereflecteerde golven, het op vangen van berichten door den vijand te verhinderen. Het resultaat was, dat bij herhaling van de proeven in Engeland, goede telefonische verbindingen over af standen van 78 en 97 mijl werden ver kregen, met golven van 13 meter lengte. Dc loegevócrde energie bedroeg daarbij 700 Watt. Het. nut van de reflectoren bleek uit metingen: zij brachten 200 maal meer energie over dan zonder reflectors .moge lijk was. In April, Mei on Juni van verleden jaar werden proeven over groot-ere afstanden genomen lusschen station Poluhu in Cornwall on Marconi's jacht ..Eleetra". Tot dusverre was de meening onder des kundigen, dat de draagwijdte van kor'e golven overdag kort en zeer wisselvallig was en 's nachts volkomen onbetrouwbaar, terwijl tusschenliggenel land een ernstige hinderpaal zou vorme.n De proeven-van de „Eleetra" bewezen 't onjuiste van deze meening, tenminste voorzoovcr het golven van omstreeks honderd meter betreft. Men merkte op, dat de draagwijdte overdag be trouwbaar en vrij aanzienlijk was, maar dat z'j vooral 'snachts veel grooter was dan iemand had vermoed; zij was onge twijfeld grooter dan de maximum-afstand, waarop de ..Elec-tra" kon werken, en tus- schenliggend land werkte niet storend. Uit stekende resultaten werden verkregen voor Kaap Finisterre, Gibraltar, in Tanger, Casablanca, op Madeira ("1230 zeemijlen) en St. Vincent (Kaap Verd.-eilanden). Vooral de nachtsignalen van Poldlm kwa men steeds met onverminderde kracht door, hoewel de afstand tot 2230 zeemijlen wa s vermeerderd. Mareoni constateerde dus, dat het moge lijk was gedurende een groot gedeelte van het etmaal een betrouwbare verkeersver binding te onderhouden over afstanden van minstens 2300 zeemijlen en veel met nic-t meer dan één kilowatt energie. Dat. was een zoo bemoedigend resultaat, dat hij lot verdere bestudeering van 'dit sys-U teem besloot. Het station Poldhu werd, verbeterd en de gebruikte energie opgo<~ voerd tot twintig kilowatt. Daarmede weruU den proeven genomen over de grootste af* standen die op aarde mogelijk zijn. Aan boord van het stoomschip „Cedric", in de vaart op New-York, werd een kort© golfontvanger geïnstalleerd, maar er wer- f den geen reflectors gebruikt. Het bleek', dat overdag tot een afstand van 1400 zee-, mijlen kon worden opgevangen en dat de t sterkte der signalen omgekeerd evenredig was met de zonshoogte. Maar er was meer. Enkele dagen voor - het vertrek van de „Cedric" was aan drie maatschappijen, de Amalgamated "Wireless de Marconi-maatschappij en de Radio- Corporation of America telegrafisch ver- 1 zocht om te trachten, de seinen van Poldhü in hun respectieve landen op te vangen. Tot zijn verwondering kwam bericht in van den directeur van de Amalgemated Wireless (Australasia) Ltd., dat hij de seinen van Poldlm iederen dag uitstekend in zijn huis te Sydney kon opvangen van vijf tot negen uur 's morgens en van half-)'' zeven tot halfnegen 's avonds. Do on&j" vangst was veel beter dan van het zooveel krachtiger station te Carnarvon. Met nojj f twee andere stations in de buurt van Syd ney werden even goede resultaten bereikt. Het schijnt, dat naar gelang van den tijd van den dag de seinen in Westelijke ricih-jf ting over Atlantischen en Stillen Oceaan'f Australië bereikten (een afstand van 12'.219 zeemijlen), maar dat zij 's avonds over Europa en Azië langs den kortsten weg; gingen, die 9381 zeemijlen lang is. T«- Montreal in Canada was de ontvangst gwl durende zestien uren per dag mogelijk, 1* Tot zoover was liet no- steeds telegrafi®[ geweest. Nu ging men het ook met tele— fonie probeeren en op 30 Mei werd mei een proefsgowijs gebouwd toestel voor he' eerst in de geschiedenis het gesproken, woord van Engeland naar Australië over gebracht. Het mooie daarbij was, dat de proef direct den eersten keer slaagde, en: dat de groote afstand overbrugd werd zonder liet gebruik van reflectors. Het was ook in zooverre een record, dat de verhou-- ding tussclièn afstand en golflengte hier; maximaal was; de gebruikte golflengte iï 189.000 maal op den afstand begrepen. Met gebruik van reflectors kan het ren dement nog enorm worden opgevoerd, doordat allo uitgestraalde energie dan in ééne richting wordt geconcentreerd. Bij ge bruik van een reflector van een halve golf- lengte hoog en drie golflengten breed, kon: de capaciteit van de energie met geen mogelijkheid tot de uiterste grens worden benut. Het bleek mogelijk, verschillende golflengten op elkaar te leggen en aldus j verschillende berichten met dezelfde an* I tenne uit te zenden, terwijl de zendsneL j beid grooter kon zijn dan met de thans ge bruikelijke lange golven. Het schitterend succes van voortgezette proeven op Argentinië en Brazilië, die zeer regelmatige en krachtige ontvangst had-\ den, gaven Mareoni de overtuiging, dat met zijn systecn op economische wijzei kleine stations- kunnen worden ingericht,: die gedurende een groot aantal vaste uren verbindingen met alle punten van de aarde kunnen onderhouden. Hij was verder van meening, dat door deze betrekkelijk kleine stations een grooter aantal woorden met de koloniën zou kunnen worden gewisseld dan. met in aanbouw zijnde dure stations. Het tarief zou daarvoor lager kunnen zijn. Gevraagfï met 1 Aug. of later, wegens vertrek naar Duitschland een NET MEISJE voor dag en nacht, kunnende koken en helder werken v. g. g. v.-"Aanbiedingen na 7 uur, Plantsoen 67. 19737b GEVRAAGD een R. K. Dienstbode, niet beneden 18 jaar. Loon f 7. per week bij Th. Waaijer, bo- lerhandelaar. Wilsvcen, gem. Stempwijk. 19705 Gevraagd ce.n R. K. DIENSTBODE v. g. g. v. Adres J. van Yel- zen, bakkerij Geverstraat 51 Oegstgeest. 18716 GEVRAAGD tegen half September een flin ke R. K. Dienstbode, wegens huwelijk der tegenwoordige, hulp van 2de meisje aanwe zig. Mevr. Kortmann, Oegst geest (Dorp). 19680 ER BIEDT ZICH AAN een R. K. Meisje, ongeveer 14 jaar, voor hulp in de huishou ding of Kindermeisje. Brieven aan den Agent Leidsche Cou rant J. de Haas, Xoordwijk onder no. 9651. R. K. DIENSTBODE Gevraagd een R. K. Dienst bode bij C. Y. Ponsioen, Yan Boctselaerstraat no. 11, Al phen aan den Rijn. GEVRAAGD tegen 1 of 15 Aag. een nette Dionstb'ode, loon f 25 per maand. Brieven onder no. 9671b bureau van dit blad. GEVRAAGD bij Mevr. Schermer Yoest Balet, Zoeterw, weg 13 op 1 Sept. wegens vertrek van twee Duitsche meisjes een keuken en 2de Meisje, liefst vriendin nen. 19713 Er biedt zich aan een net CHAUFFEUR goed bekend met rijwiel en motorvak ook Electro technisch bekend en van goede petuieen voorzien. Brieven aan P. DUI- YEN VOORDEN, agent von dit blad fe Noordwijkerhout. 19700 STRIJKSTERS gevraagd, uitsluitend voor overhemd en fijn goed, hoog loon. Gez. Alkemade, Zee straat 10, Noordwijk-Binnen. 19421b GEVRAAGD Nette Huishoudster, hoog loon H. C. J. de Haan, N. Rijn 44. 19730b Een nette R. K. Duitsche. Jongeling, 20 jaar, zag zich gaarne geplaatst als LEERLING In het Bloambollenvak of tuinderij. Kost, inwoning met huiselijk verkeer gewenscht, honorarium geen vereischte. Brieven onder no. 19685 bur. van dit blad. Terstond gevraagd een aankomend Slaqersleerling niet beneden 17 jaar (R.K1) ADR. WED. C. CASPERS. t Vleeschhouwerij en Spekslagerij 9G63 - Katwijk a* d. Rijn. 19702 PATHÉFOONS. 6157b Gloednieuwe Reclame Pathé foons met kap en deurtjes en 40 nummers (platen een weinig sebruikt) voor slechts f44.50. Contant verkoop onder carantie Zie Etalage. J. VAN ZIJP. Haarlemmerstraat 299, Tel. 711 TE KOOP Een 5 jarige bruine Merrie met 3 witte voeten en kleine bles. Geldersch model, gaat best in tuig, ook voor dissel- wagen, desgewenscht op proef Ook genegen, te ruilen tegen U/o jarige paarden. Te zien bij TH. DE LANGE, Katwijk a.d. Rijn- 19703 TE KOOP Een zaak in manufacturen, kramerijen enz., welke al ruim zestig jaar een burgerbestaau heeft opgeleverd. Te bevragen bij G. HEENK, te Warmond. 19711 KINDERWAGEK- cn Poppenwagenkappcn over trekken, Regenzei.tjes, bc- kleeden en opschilderen van Kinderwagens, ook Leèrdoek per Meter en alle Onderdeden van kinderwagens verkrijgbaar. Terstond gevraagd een net degelijk persoon als Baas-knecht in het kruidêniers- vak zich aan to melden bij H. S. VAN IJENSBERGEN, Schulpweg II. 9. Noordwijker hout. 19701 OPGANG. 1970Sb Te koop: 2 Jaargangen en 3 Kwartalen opeenvolgend,on geschonden, samen voor f 1*5.'— onder rembours. Brieven aan A. J. M. SCHAPER, Hooge Rijndijk F114 Zoeterwoude. TE HUUR GEVRAAGD een flinke roeiboot hout of ijzer, huurprijs per 3 maan den op te geve-n wordt ver zocht, zich te vervoegen bij A. C. Hoogervorst, Ëangeraar 19688 TE KOOP 350 roede best te veld staande haver bij Gebr. Iloogenboom, Tuinders, Iloogmade. 19687 Oegstgeest tc huur GEM. KAMERS met of zonder pension op net ten stand, Kempcnaerstraat no. 48a. 9657b Middelweg 1 19712b Rijn. ZEILBOOT In goede-n slaat zijnde snelle zeilboot te koop niet nog nieuw tuig, tegen elk aanne melijk bed, moet weg. Spoed. A. J. Markx en Zoon, Hooft- raat 167, Alphen aan den 19707b TUINDERS Bestrijd Grauw (Spint) in Uwe gewassen met Solbar. Aanbevelend W. HoLSCHER Roelofarendsveen. 19704 b PIANO ORGELS. Prima Instrumenten. Lage prijzen. Gemakkelijke, beta lingsvoorwaarden. Huurpia- no's steeds voorradig. W. Ear ning, Oude Singel 16. 19733b TRICOTAGEFABRIEK A. van Egmond, vraagt Brei sters -en Meisjes voor de maastafcl. Aanmelding Oude Vest 47. 19734b MOTORFIETS. Te koop aangeboden een in goeden staat zijnde ..Douglas" bij Th. J. Ketcl's Manufactu- renhandel, Gouwsluisweg 73, Alphen aan den Rijn. 19710 TULPENLAND. Te huur aangeboden 1000 RR, best Tulpenland'door N. GEER- LINGS, Kerkweg, Noordwijker hout. 7449 PLUIMVEEHANDEL ,,De Barnevelder" verkoopt lsle klas legkippen, sierdui- ven, postduiven, konijnen, een den, een toom zwart-Java- Krielen, goudpelhaan. Ook le kwaliteit slachtkip.pen en jon ge hanen. Beleefd aanbevelend Dc Directie., Witte Rozen straat 5 Leiden. 19715b NAAIMACHINES Hagelnieuw, Naumann1, Singer. Gritzner, ruim gesor teerd, zoowel hand- als trap en inlaadmachines, alle met. 3 jaar garantie, vanaf f 32.50 tot f 65, vakkundige repara tie-inrichting aan alle mer ken. Westdorp Co. Morsch- straat 56. 197lSb H. L. van Wel, Pianist, Ga- renmarkt 44, Tel. 1267, levert muziek en artisten in elk genro op BRUILOFTEN cn alle andere Feesten, neemt desgewenscht de leiding van elk feest op zich. 12463 WIELRIJDERS!! Bij gezels'chaptocht, iemand banclenpech. die eerder wist een slechten band te hebben. Allen moeten wachten, be trokkenen zelfs, misschien duuvder betalen. Hoe dom en zelfzuchtig, Jongeja'n, Dolhuis- steeg bij de Mare. I968ib NIEUWE MEUBELEN Theekasten f 12.75, Divans f 18.50, 4 Stoelen, 2 Fauteuils f 30.met Moquette f 46. zes Stoelen f 25.Schuifta fels f 21.—, Eiken Kasten f 54.enz. enz. A. Boter. Meubelmaker, Mare 7a bij de Oude Vest. 19696b OPENBAAR SLACHTHUIS Groote afslag 20 cent per pond. Dinsdag voorm. 10.30 uur verkoop van een buitenge woon groote partij gesterili seerd rundvleesch, varkens-, vleesch, rundvet. reuzel en. bouillon. FRANKE. 9672b' D. VAN WOUW. Aalmarkt 2a, Telefoon 896. Leiden ri PIANIST voor bijzondere gelegenheden. Tijdige bespreking zéér ge wenscht. Billijke conditiën. Gronditr Piano-onderwijs. j 9674b WAARSCHUWING Voorzichtigheid is geboden bij het ltoopen van een Naait machine, daar thans veel! minderwaardige Naaimachi nes in den handel zijn. Wij? verkoopen de beste en repa^ reeren de slechtste. Joh. En gel, Janvossensteeg 51. 9855b TE KOOP J twee-H.A. best Weiland, n$ muntend geschikt voor tuin derij, gelegen in den Uithoorn- schen Polder aan de Kwakel. Brieven onder no. 966S aan het bureau van dit blad. Sassenheim. Abonnemanten en adverten- tien worden aangenomendoof A. WEIJERS.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4