t-L-helijk zou zijn een eigen gesticht op le richten, waardoor toch ook door de pro vincie beter tozicht kan worden uitge oefend. Daartegen werd opgemerkt, dat het systeem, door de provincie gevolgd, 'goedkooper is. Algemeen is men met het door Zuid- Holland gevolgde systeem ingenomen. Klachten worden niet gehoord en kwesties, ■waaronder richtingskwesties, vermeden. Bovendien, mocht men tot het oprichten van een eigen gesticht overgaan, dan zou 'dit van aanzienlijken omvang moeten zijn, terwijl men thans weder meer tot gezins verpleging teruggaat. Ook daarom is voor zichtigheid in deze aan te hevelen. Opgemerkt werd nog. dat het plan van Juli 1922 tot wegenverbetering buitenge woon langzaam wordt uitgevoerd. Is er geen mogelijkheid eenigszins geforceerd le werken? Memorie van Antwoord. 'Aan de Memorie van Antwoord op dit verslag is het volgende ontleend: Bezuiniging. Voorstellen tot vermindering van salarissen van thans in dienst zijnd personeel zouden te rechtvaar digen zijn. vtar.neer er voor de provinciale financiën 'n noodtoestand zou antstaan. Hiervan is gelukk'g geen sprake. Zuid- Holland behoort tot de minst gedrukte pro vinciën. Gedeputeerde Staten hebben reeds vrij belangrijke besparingen bereikt, dcor ver lenging van den dagelijkschen diensttijd en door bij elke vacature ernstig te overwe gen of vervulling noodig is. Salarieering politi e-p erso- neel. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat het voor kleine gemeenten, -welke financieel weinig draagkrachtig zijn, of waar de taal* van een veldwachter weinig beteekent, geraden is en soms noodzakelijk bet genot van een pensioen mede als factor in aanmerking te nemen voor de benoeming tot veldwachter, waar tegenover dan het recht staat om dat pen sioen in mindering te brengen op de jaar wedde. Zij vinden geen aanleiding om op dit standpunt terug te komen. Wegen en vaarten. Een verzoek van de gemeentebesturen van Alphen aan den Rijn en Boskoop om van provinciewe- ge tot aanleg van een verkeersweg over te gaan is bij Gedeputeerde Staten in be handeling. Krankzinnigenwezen. Ge deputeerde Staten onderschrijveil geheel het gevoe'en van die leden, die van oordeel zijn, dat het door deze provincie gevolgde systeem om door het sluiten van verple- gingscontracten met particuliere gestich ten in de behoefte aan gestichtsverpleging te voorzien, goedkooper is dan de oprich ting van een eigen gesticht. Afschaffing tol- en bruggelden. Blijkens het rapport der commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland, in wier handen was gesteld het voorstel van den heer Tér Laan inzake afschaffing van <jèu. orireir; sircK_te*n<ie £ot met-aanne ming van het voorstel-Ter Laan vereeni- gem Zij meent dat, wanneer Ged. Staten alsnog gevolg zouden geven aan de motio van den heer Ter Laan, het doel. door die motie beoogd, niet zou worden bereikt, daar onder de tegenwoordige wetgeving opheffing van niet>provinciale tollen slechts kan geschieden door minnelijke •overeenkomsten met dé tot die heffing ge machtigden, wat afgezien van de finan- Cjaele gevolgen, veel tijd vordert. Zij -^eent dat de Prov. Staten' een stap in de *cwenschte richting kunnen doen door 'jed. Staten- xfit te noodigen zich tot de jtegeering te wenden: met het dringende Terzoek om ten spoedigste de totstandko ming der door de Staatscommissie samen gestelde z.g. Wegenwet met kracht te be vorderen. De gewenschte opheffing van tollen als waarvan in de motie sprake is door de Staten der Provincie, wordt toch bij bet ontwerp-Wegenwet mogelijk ge maakt en geregeld. De minderheid der commissie is daaren tegen van oordeel, dat de door Ged. Sta ten tegen de aanneming van het voorstel- Ter Laan aangevoerde argumenten! niet opgaan en dat aanneming daarvan ge wen scht is, waarbij er van wordt uitge gaan, dat onder ..bruggelden" alleen be grepen zijn de beffingen ter zake van den overtocht over de brug, niet die van het openen der brug. Eerst, nadat het overzicht en de voor lichting, gevoegd -in de motie-Ter Laan, 'door Ged. Staten, zulleni zijn verstrekt, zal het in de Prov. Staten mogelijk zijn te beslissen of voor het totstandkomen een er Wegenwet, dat nog in eert ver ver schiet ligt, door de Staten stappen! en zoo ja welke tot opheffing van tollen in de Provincie Zuid-Holland zullen worden gedaan. De meerderheid der commissie geeft in overweging om overeenkomstig het advies van Ged. Staten omtrent de motie-Ter Laan te besluiten en Ged. Staten uit te hoodigeii zich in den zin, als liiervoren is aangegeven tot de Regeering te wenden. Ged. Staten kunnen zich blijkens haar antwoord hiermede vereenigen. Wat betreft een opmerking van de minderheid der comössie, dat de thans gevraagde ar beid ook van nut zou blijven, wanneer de .wet eenmal tot stand gekomen! zal zijn, merken Ged. Staten op, dat dan de gege vens, die zij nu bij een aanneming van het voorstel-Ter Laan. zouden móeten bijeenzamelen, weder verouderd zijn, zoo dat die arbeid door het hier door de min derheid gedacht doel zeker niet meer af doende zou blijken. De rijwielbelasting. De verkr ij g baaratelling der rijwielmerken. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat vanaf 6 Juli a.s. op de post-, bij- en hulppostkan toren, alsmede na voorafgaande aanvrage, .óp de stations veer den postdienst rijwiel- merken verkrijgbaar zullen worden gesteld tegen den prijs van f 3 per stuk. De verkoop van de merken zal geschieden op werkdagen op de post en bijpostkan toren in de uren van openstelling, vallen de tusschen 9 uur voormiddag en 4 uur namiddag, en op de hulppostkantoren en stations voor den postdienst gedurende den gelieelen duur der openstelling. De Tariefwet en de Klei-industrie. Een adres. De Nederl. R.-K. Stcenfabrieksarbei- dersbond heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met een adres, waarin de hond aandringt op verhooging tot 8 c>° c.q. handhaving van het bestaande tarief op gebakken klei-waren, als verglaasde en vuurvaste-steenen, aarden buizen en gewone tegels. Prijsverhooging, zegt de bond, is niette vreezen,omdat de concurrentie zeer scherp' is; wel zullen werkverruiming en minder kosten ter bestrijding der werkloosheid het gevolg kunnen zijn. Wordt de voorge stelde tariefwet op het besproken punt on- gewij'zigd aangenomen, dan worden ge- heele takken van de klei-industrie met on dergang bedreigd. Immers waar de Duitsche dakpannen- en buizenindustric vlak aan onze lands grenzen zeer sterk vertegenwoordigd is en waar diezelfde industrie voor levering in eigen land 2 van de opbrengst der producten moet laten vallen ten bate van het Rijk, doch voor levering naar het buitenland do volle opbrengst geniet, dus 2% meer, alsmede die buitenlandsche» in dustrie er groot belang bij heeft, om door dumping onze eigen Nederlandsche in dustrie te vernietigen daar pleit alles voor behoud, ja, zelfs uitbreiding van het bestaande tarief, in plaats dit te doen. vervallen. Ook onze betrekkelijk jonge „vuurvast- industrie" moet. ondanks het bestaande tarief van 5 zeer zwaar kampen om te gen de veel oudere vuurvaste steenindus trie van het buitenland, do concurrentie vol te houden. Valt deze 5 weg, dan staat dit gelijk met ernstige bedreiging van een industrie, welke kan helpen bevorderen, dat ons land een meer onafhankelijke positie inneemt. Bovendien verdwijnt dan een bedrijf, hetwelk aan een belangrijk volksdeel -een bestaan ban verzekeren. Ingezonden Stukken [Ruiten verajitwoordelajkheïd der Redactie) De recroanisatie van het Lager Onderwijs. Ten gevolgo van de wijziging der Leer plichtwet en der Lager-Önderwijswet 1920, doen. B. en W. een voorstel tot reor ganisatie van het lager onderwijs, welke bestaan "zal in verhooging van het aantal leerlingen per klasse, waardoor het aam» leerlingen per klasse op.te voeren tot ten hoogste 48 en gemiddeld 44. De Plaatselijke Schoolcommissie advi seerde om het aantal leerlingen per kla-sse op te voeren tot ten hoogste 42 en gemid deld 38. Het voorstel van B. en W.t waarover Maandag a.s. in den Raad zal worden be slist is zeer éénzijdig, omdat daarin alleen gelet wórdt op het openhaar onderwijs en op de voor dit onderwijs beschikbare ruimte. 1 i Tengevolge van de gelijkstelling van openhaar en bijzonder onderwijs heeft het Gemeentebestuur van Leiden ook zorg te dragen voor de bijzondere scholen. Op één enkele uitzondering na zijn alle bijzondere scholen te klein om 48 leerlingen per klasse te bevatten. Indien dus het .voorstel van B. en TV. wordt aangenomen zullen alle bijzondere scholen, waaronder zelfs één, welke nog in aanbouw is, verbouwd moeten worden, wat aan de gemeente weer duizenden en duizenden guldens kosten zal. De wetswijziging is slechts vijf jaren van kracht en voor dien korten tijd zouden vele scholen moeten wordfh verbouwd. Indien het advies van de Plaatselijke Schoolcommissie wordt gevolgd en het ge tal op 42 leerlingen per klasse wordt ge bracht, dan moet wel aan iedere school een leerkracht meer zijn, wiens trakte ment door do gemeente moet worden be taald, doch dan is de veel duurdere ver bouwing niet noodig. Begroot men he* bedrag der verbou wing per school op f25000, wat zeker te laag is, en berekent men 't salaris van een leerkracht op f 1250 per jaar, dan volgt hieruit, dat liet Gemeentebestuur, geduren de de vijf jaren dat deze wetswijziging van kracht is 5 X f 1250 f 6250 uit geeft per school, doch de verbouwing dan niet behoeft te doen en zoodoende dus min stens f 18750 per school bespaart. Dit voorstel van B. en TV7, zal geen be zuiniging maar verhooging van kosten blijken te zijn. Tegen uitbreiding van hef aantal leer lingen per klasse zullen de besturen» dei- bijzondere scholen geen bezwaar maken, maar een zaak van zoo vèr strekkende ge volgen te behandelen, zonder de besturen der bizondero scholen te hooren en zonder eenigo nadere overweging van het advies der Plaatselijke Schoolcommissie is wel een eigenaardige handelwijze. De staten, welke bij het voorstel van B. en TV. zijn overgelegd wijzen uit dat de door B. en TV. voorgestelde reorganisa tie kan verkregen worden, indien het maximum op 42 leerlingen per klasse wordt gesteld. Reeds op 1 September a.s. willen B. en W. deze reorganisatie doen ingaan. TVaarom moet deze zoo gewichtige ver andering met zoo grooten spoed ten uit voer worden gebracht? Meent men dat deze reorganisatie in tijd van één maand be hoorlijk kan worden ingevoerd zonder grooto schade voor het onderwijs? Moeten verschillende leerkrachten zonder behoor lijke opzeggingstermijn op Avachtgeld wor den gesteld? Gewichtige beslissingen neemt men al leen na rijp beraad en langdurige overwe ging. Haastige spoed is zelden goed. A. LEUSEN, Pr. Rectificatie. In het. ingezonden stuur van den heer T. S. Goslinga. over de Reorganisatieplan nen L. O. moet in de. voorlaatste alinea in plaats van het woord „overtollige" gelezen worden overtallige". UIT DE OMGEVING ALPHEN. Vrouw in brand. In de Prins Hen drikstraat heef Ir een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl de vrouw des hui zes bezig was met uitzwavelen van fles- «chen, geraakten haar kleeren in brand. Gillend va-n pijn ijlde zij het platform van het dak op, waar men het vuur met een deken wist te dooven. Intusschen was mej. P. zoodanig verwond, dat voor haar leven wordt gevreesd, Dr. de Graaf verleende geneeskundige hulp. R0EL0FARENDSVEEN. Concert. A.s. Zondagavond 7 uur is er concert in den tuin bif den heer Wage naar door de Harmonievereeniging „Liefde voor Harmonie." RIJP-WETERING. Verdronken. Het zoontje van den heer Helleman, oud 6 jaar. is hedenmorgen in i do Rijpwetering gevallen en verdronken. VOORSCHOTEN. „D. 0. B." De schietelub „D. O. ,B." heeft wederom een wedstrijd georganiseerd waarbij dé schutters ouderling elkaar weer hebben kunnen bekampen en vele mooie prijzen waren voor de wedstrijden aange kocht en ook geschonken. Gisteravond had de prijsuitdeeling plaats in de zaal van „De Groote Vink", waarin Tie prijzen waren tentoongesteld. Voor den wedstrijd snel vuren was geschonken een prachtige coupe Het snelvuren was iets nieuws voor de leden van D. O. B. en bedacht door één der leidende figuren, wat zeer in den- smaak viel. Aan het einde van den avond reikte de beschermheer Dr. J.~ Moll van Charante de prijzen uit met een toepasse lijk woord. Aan het bestuur, werd «dank ge bracht, evenals aan den baancommissaris voor de leiding en beslommeringen- en eveuzoo aan de schenkers van prijzen. Ka- mens de leden Bracht Dr. Timmermans dank en hulde aan den beschermheer en het bestuur, waarna de voorzitter, de heer G. van. der Plas de sprekers beantwoord de en dankte. Prijswinnaars .waren: Klasse I J. Vos, W. Meijer en Dr. Timmermans. Klasse II C'. Werkhoven. en A. J. Turion. Klasse III: T. van' Rooi jen en A. van Haasteren. Klasse IVC. Kiese en E. Jansen. Vrijebaan: Dr. Timmermans en C. Kiese, 1 i>aj ij Snelvuren: W. Werkhoven. Surprise: (Prijs voor den laagsten schut ter). Ka loting M. v. d. Valk. Burgerwacht. De burgerwacht heeft een korpswedstrijd gehouden te Katwijk, Kring Rijnland Zuid. Aantal deelnemende korpsen 11. lste prijs klasse B een ver guld zilveren medaille Voorschoten 381 punten in 350 sec.; klasse C een zilveren medaille. Voorschoten, le vijftal 3e prijs, 355 p. in 390 sec.; Voorschoten, 2e vijftal, 5e prijs, 3-28 p. in 395 sec. Voor den hoogsten korpsschutter had dc bond van Vrijwillige Burgerwachten in Ne derland een groote bronzen medaille be schikbaar gesteld, welke werd behaald door den heer G. Yperlaan alhier met 90 punten. Vrijebaan: T. de Groot 4e prijs 30 p. De commandant van de Burgerwacht van Katwijk sprak eenige hartelijke woor den tot de aanwezigen erop wijzende dat door goed te oefenen heel wat kan worden 'bereikt en dankte allen, die Ijpnne mede werking hadden verleend tot het welslagen van dezen wedstrijd en reikte aan de win naars de prijzen uit. Den 18en Juli a.s. zal wederom een wedstrijd worden gehouden en zal om den beker worden geschoten. Maandag- en Donderdagavond zal eene oefening worden gehouden voor dezen wed strijd en wel voor het eerste vijftal van klasse B. WOERDEN. Hoogere Burgerschool. Bevorderd van kl. 1 naar kl. 2: G. Brunt. P. Bur ger, J. den Butter, J. J. van Doorninck, G. P. Hoogenhoom, D. J. de Jong, C. P. Lckkerkerker, G. H. J. A. van Mooek, F. J. Post, N. Verwey, H. van Vierssen Trip, D. Ykes, G. Zon, L. G. L. H. Otten. Van kl. 2 naar kl. 3: G. Boer, G. v. d. Valk Bonman, G. W. Corbij'n van Wil- lenswaard, L. P. van Dam, P. van Dam. D. Groenveld, H. M. Heesen, J. Heus- dens, M. A. de Jong, J. Aan Koofen, H. Koryer, A. dc LeeuAv, J. de Leeutv, F. van Mazijk, T. van Oosferdom, A. C. J. A. Stöcker, J. TV. Verlaat. Herexamen: 1. Af gewezen: 2. Van kl. 3 naar kl. 4: F. G. Beyen, B. A. W. Beyer, J. Bol, C. J. Buysert, A. H. Gormeraad, P. Germeraad, J. H. van der Grient, G. H. TV. Heusdens, H. Jenné, D. Lekkerkerker, TV. Meyers, TV. M. J. Koo- der, H. E. M. van der Noordaa, H. G. Op 't Landt, J. M. Pfauth, M. J. Riedé, J. L. van Vegten, H. Vogelzang, E. J. E. van Zoeren, J. E. F. Otten. AfgeAA'ezen: 6. Van kl. 4 naar kl. 5: G. J. F. Beyer. A. G. Blok, M. G. BrouAvor, W. E. van Gen- deren, M. S. J. Ar. d. Grient, H. P. Kriise- man. G. TV. van der Laan, A. van Miert, A. A. Smorenburg, R. TV. Snapper, C. G^ Ver ka ik, A. M. Vis, H. Vis. AfgoAvezen: 3. STieSEjgETOS De onderwijs-reorganisafie. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgend adres verzonden: Hel comité gevormd door de afdceiing Leiden van liet Kedcrlandsch Onderwij zers Genootschap, den Bond A'an Ned. On- derwijzers, de Vereeniging van Hoéfden van Scholen in Nederland en de Vereeni ging Volksondenvijs, alsmede den Cen- tralen Ouderraad te Leiden, door Avelko vereenigingen als leden van dit comité zijn aangewezen: H. Lautcnbacb, Jac. Tjelsma, P. A. 'Hibma, G. F. Bader en J. TV. van Hus heeft met groote belangstelling ken nis genomen A'an de voorstellen van B. en TV. van 8 Juli 1924 (Ing. st. No. 207) be treffende de reorganisatie van het Lager Onderwijs Gaarne erkent het Comité de Avensehe- lijkheid van bezuiniging, indien dit zon der groote schade voor her onderwijs kan gesehieden. Bestudeering van het voorstel heeft echter niet de OA-ertuiging geschon ken, dat hetgeen B. en TV. in overweging geA'en inderdaad do uit economisch oog punt nicest voordeelige regeling bevat. In de eerste plaats zou nader overAvogcn kun nen Avorden of een geleidelijke invoering niet verre de voorkeur zou verdienen boven de veel omvattende wijziging, die B. en W. op zoo korten termijn AA^enschen in te voeren. De Avaarschijnlijkheid is groot, dat dan geen wachtgeld behoefde te worden uit gekeerd, doordat ontstaande vacatures lijdelijk werden vervuld en het behoeft geen betoog, dat het van meer nut is, aan b.v. zes personen het onderwijs op te dragen van 6 X 35 leerlingen dan aan vijf ieder een klas te geven van 42 en aan één onderwijzer Avaehtgcld te verlee- nen, zonder dat hij er iels voor behoeft te doen. Geleidelijker afA'loeiing van leer krachten mag daarom Avorden aanbevolen Verder is het Comité nog niet overtuigd, dat het door B. en TV. voorgestelde inder daad do beste oplossing bévat. Be be zwaren er tegen schijnen niét gering en de Schoolcommissie geeft allerminst blijk van omerdeelde instemming. Waar het nu een zaak betreft Aran zoo groot belang, zoo wel voor het Bijzonder als A*oor hot Open baar onderwijs, neemt het Comité de vrij heid, U met aandrang to verzoeken over de voorgestelde wijzigingen niet onmiddel lijk te heslissen, maar, CA-enals door den vorigon Wethouder van Onderwijs in 1922 Averd gedaan, vóór de indiening van be langrijke Avijzigingsvoorstellen, alsnog ge legenheid te geven aan dg in ded aanhef van dit adres genoemde A-ereenigingen, om de thans aanhangige voorstellen (c bëstïi- decren en eA-entueele wensehen dienaan gaande kenbaar te maken. Namens liet Comité: P. A HIBMA, Voorz. H. LAUTENBACH. Seer. Leiden, li Juli 1924. Het Intern. Eucharistisch Congres. Men deelt ons mede, dat er pogingen Avorden gedaan om op den Zondag van het Intern. Eüch. CongrO.s 'den trein van 7.57 uur uit 's-Gravenhage ook te Leiden te doen stoppen. Rii tien secretaris van den R.-K. Volks ken over.gozelschaps biljetten. De feerstcel van prof. Kamcrlir.gh Onr.es. Zooals Avij reeds deze week berichtten, zal prof. De Haas uit Groningen tot hoog leeraar in de natuurkunde alhier worden benoemd. Prof. De Haas zal echter slechts een deel der vakken van prof. Kaanerlingh Onnes onderwijzen; prof. Keesom zal het andere deel voor zijn rekening nemen. Prof. De Haas zal zich dan met een deel van de vakken, welke prof. Keesom do seert, belasten. De Amerikaansche Week. De laatste dag der Amerikaansche Week werd besloten met een lezing van Prof. rar. Aan VollenhoA-en over: „Het land van Hugo de Groot", tweede deel en een voor dracht van Prof. dr. V7. Martin over: ..Het nationale element in de Hollandsehe kunst" met lichtbeelden. Des middags werd een boottocht ge maakt naar het Kagermeer, terwijl in dc Sociëteit De Kaag, een tea werd aangebo den door de Nederlandsch-Amerikaansche Fundatie. De Amerikaansche gezant zal als blijk van erkentelijkheid voor de hartelijke ont vangst der Amerikaansche étudenten en als herinnering aan hun bezoek aan de ge meente Leiden een Amerikaansche vlag aanbieden. Alhier is op 44-jarigen leeftijd overle den de heer P. Segaar, leeraar in de wis kunde aan de kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen. Heden Averd op de gebruikelijke Avijze door het Bestuur der Vereeniging tot op leiding van Bewaarschoolhouderessen, in tegenwoordigheid A'an afgeA'aardigden der Plaatselijke Schoolcommissie, in het ge bouw der KAveekschool het eindexamen afgenomen. Aan alle candidaten werd het diploma uitgereikt, n.l. aan de jonge da mes: A. Callenbach en M. Elzinga uit Den Haag, F. Gugel uit Rotterdam, E. Kloos en S. M. F. Schilham uit Leiden, M. D. A'an Male uit Schoonendijke, J. A. Ruijs uit Utrecht, J. M. van der Schalk uit Noordwijk a. Zee. Naar wij vernemen hebben van de 'acht candidaten, die aan de Kweekschool haar diploima behaalden, reeds zes een toe zegging ontvangen tot het aanvaarden coHcr betrekking. De vcchtpariij tusschen politie en leden van hei Leidsch Studentencorps. Toen de vorige Aveek voor de Sbcieteit Minerva" de reeds door ons gemelde vechtpartij plaats had, is een rechercheur, die eenige klappen had opgeloopen en zich daarom aan de deur van de Sociëteit ver voegde, ten einde den dader te arrestee- ren, naar binnengetrokken en mishandeld. Het is thans den rechercheur m^gen ge lukken twpo studenten, die zich aan deze mishandeling hebben schuldig gemaakt, Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: G. H. Blanken, Hoogcwoerd 171, telef 502. P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagacvf, gen 8 uur nomen do volgende huisartsen dan dienst waar: Dr. Bijtel, Hooigracht 86, Tel. 876. Dr. Blote, Papengracht 20. Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 870. Dr. Ovcrwater. Haresingcl 56, Tel. 2259. Dr. Wecbers, Hooigracht 31. TpI. 369. i De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegslceest Avordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door Dr. Vare kamp, Warmonderweg 22, Telef. 1916. op le -sporen. Tegen beiden, do studenten. S. en G. zal ter z^ke van mishandeling proces-verbaal worden opgemaakt en 't is te hopen, dat er een voorbeeldige straf zal volgen. De a.s 3 October-Feeslen Het hoofdeoraité voor versiering en A-er- lichting van de stad hij do. a.s. 3 Octohcr- Feeslen is onverpoosd Averkzaam om in do verschillende wijken van de stad do buurtcommissiën aan den gang te krijgen, althans voor zoover dc betrokken bewo ners daartoe niet reeds zelf het initiatief, hebben genomen. Zoo werd gisteravond, niettegenstaande liet Heerlijke zomenvecr, in „Amicitia'' een A'ergadering gehouden, tot het bijwo nen waarvan de bewoners van den Nieuwen Rijn, de Aalmarkt, de Boter markt, dc Vischmarkt. de Hoogstraat, do de Dorikerstecg en de Zoeterwoudsche Singel waren uitgenoodigd. Het mooie Aveer deed kennelijk zijn in vloed gelden op de opkomst, al moet hier aan toegevoegd, dat eenige buurten, o.a. do Nieuwe Rijn goed waren vertegenwoor digd. In zijn openingsspeech Avaarmede de voorzitter, de heer Ir. A. M. Toiiw, de op- gekomenen Avelkom heette, gaf hij nog eens in korte trekken do plannen van de groote feestviering aan, zooals d'e thans definitief zijn vastgesteld. Het vormen van de diverse commissien had-toen een vlot verloop. Yoov de NieuAve Rijn-commissie gavei zich op de heeren I.. Ouestroo. T. F. Vlie land. J. P. Slegtenhorst. A. Devilé en C. v. d. Kaay. Dezelfde commissie zal zich ook belas1 ton mei do versiering van de Botermarkt 'en de Vischmarkt. Samenwerking met dit gedeelte wérd blijkbaar door al'en nood zakelijk geacht. Voor liet' versieringswerk in Donker- ste-ee en Hoogstraat stolden de heèren J. F.' "Westen en TV. J. Laman" z-'ch beschik baar. yoor de Oude Rijn de heer Job. Poptie, betjwijfelachtig genoegen smaakte, de reiil-C VerTtgernvUUIOIiBt WlWifo te zijn. De heeren TV. F. van Ginkel, F. -T. Kruit en G. J. Eeltjes, verklaarden zich bereid, de commissi voor de Zoeferwoudsche Singel te vormen. Zoowel van deze, als van de andere, reeds besproken wijken waven mede een:-! ge toezeggingen ingekomen, waarvan ech ter verwacht en gehoopt wordt, dat ze spoedig in daden zullen Avorden omgezet. De voorzitter wenschte de heeren goet succes met hun pogingen, om een zor grooisch mogelijke versiering tot stand I'. brengen. Gelukkig klinken er uit het reed: In werking zijnde gedeelte eaandeweg moedgevende klanken op4 ÜA'er 't ateemeen ..loopt" 't best maar dat moet ook, Avant 'i wordt hoog tijd om aan te pakken. Door de afd. Leiden v. d. Alg Ned. C-hr. Ambten.bond en pi. afd. v. d. N. Cbr. Bond van personeel in puhlieken dienst is in verband met het aanhangige voorstel tot wijziging' van het verhaal op de pen sioensbijdragen, aan den gemeenteraad een adres gericht van den volgenden inj hond: Nu in de eerslvoteende Raadszitting het voorstel van R en TV. in behandeling komt om van de nieuvz indtensttredende amhtej naren en werklieden der gemeente Leiden en voor het personeel dat reeds in vasfefl' dienst is doch na 1 Juni promotie maak', de pensioenaftrek voor het weduwen- eii weezenpensioen met 5 net. te verhoogen met een limiet van f3000achten-wij het niet van belang ontbloot het navolgen de onder Ihve aandacht te brengen. Zooals uit de ingediende stukken van B en W. blijkt, is deze verhoogde aftrek a'? een bezuinigingsmaatregel bedoeld, doel! uit de hierbijgaande sfaatips moge het v duidelijk worden dat door dezen maatrege' veeteer de arbeidslust en nrkkel om nro- motie te maken speciaal bij hof mindere personeel geheel worden gedoofd en. zoo er al valt bezuiniging sprake kan zijn. dif tot het uiterste minimum beperkt blijft en zoo goed als van nul en geener waarde zal blijken té zijn. De bijgevoegde staatjes vermolden slechts enkele voorbeelden uit vele die te becijferen zijn uit de staten gevoegd h:i do salarisverordening d.d. 27 Mei 1920. Ge meenteblad no. 2, en' toonen ten duidelijk ste aan dat ondanks de gemaakte promotie, liet „loon in handen" nog heneden het vóór de promotie uitbetaalde-loon blijft, ja zelfs dat de gemeente om slechts Irveo voorbeelden t? noemen nog resp. f 0.43 en f 0.50 per Aveek moet bijbetalen als extra- toelage om het loon van vóór en na de promotie geliik te doen blijven (zie "roe-» pen 3 en 4, die naar 4 en 5 overgaan). 1 Voor oen klerk le klasse zal de rege ling dan zoodanig zijn, (lot hij 1 jaar zijn promotie deze met f 1 50 (een guUlorf en vijftig cents) betaald ziet, ter-wijl ee11 adjunct-oommies eerst 2 jaren na zi.i'1 promotie pvactisch een salarisverhoogiag van f 63.krijgt. Wanneer u dan verder zie'., dat een ingc-, nieur le klasse rëeds direct bij zijn pr°yi

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2