niets mankeerde. Wol was het lastig dwingerig, maar de pleegmoeder J^hreef dat toe aan verlangen naar de Ea 'moeder. Dinsdagmorgen nam de lifenioeder liet kindje uit het wagentje I n zag i°en ket CGn onder het P, had. De plek werd blauw. Men dacht J;( aan kou op het oog, later aan een Jnggenbeet. Maar wat liet precies is ge- en hoe het kind daaraan gekomen k is nog niet opgelost. 'j)ö pleegmoeder zegt zelf dat het in I haar huis gebeurd moet zijn, maar zij lire# werkelijk niet hoe. Woensdag - is I rrouvf v. R- niet het kind naar de moe- I üer in het Ziekenhuis gogaan. Moeder en I hind hebben daar gespeeld en niemand I fceeft iels aan liet hind gemerkt. Het moet [jog heel gezond geweest zijn. Dat kan I |iet anders. I Nadien bleef het kind huilen. Het wilde I maar niet wennen hij de pleegmoeder, en Zondagavond besloot zij het terug te bren- gen- 't Was 's avonds ongeveer tien uur. De I lader, die kcllner is, was nog niet thuis. I gel zevenjarig zusje lag al in de bedstee. gefcere juffr. K., die bij v. R. inwoont, I iracht het kind terug, en legde het voor I hei zusje in de bedstee. Het zusje lag dus i achter, het kleine kindje voor. i 12 uur kwam de vader thuis en die verklaarde later, dat toen het kleinste ach- I |er en het 7-jarig zusje voor lag. Eu bier zit het belangrijkste punt. Het J jevenjarig zusje beeft later aan de politie verklaard hoe die verandering gekomen 1 ira£ Hat kleine kind was uit de bedstee I gevallen, en toen had het zusje het kindje I paar achterin gelegd. Van dit geval is dus met zeer groote jekerbeid de oorzaak vastgesteld. I Met bet kind van 2 jaar is het nog een- voüdiger gegaan. Zaterdagmorgen 28 Juni Wam het kind hij de pleegouders. Het tras niet al te zindelijk en de pleegmoeder J gaf het al gauw een extra goede Zater- I. dagsche beurt. Toen al bemerkte ze op het Ij armpje een blauwe plek. Ze haalde de [j buurvrouw er hij, die aanried nar- den dok r (e gaan. De vrouw ging-naar den ge- 1 aeeskundigen dienst, waar men een arm- I breuk constateerde en de pleegmoeder I naar hel ziekenhuis zond. Daar is het I kind opgenomen. Een andere huur verklaarde een paar Ij.'dagen vóór het geval een kind te hebben hooren vallen. De vader heeft verklaard, dat bet kind van twee jaar inderdaad toen I "uit een stoel gevallen was. Zeer waar- f schijnlijk heeft het kindje toen al het armpje gebroken. Vast staat dus, dat de pleegouders van R. in geen enkel opzic-ht schuldig zijn. Omstandigheden hebben echter gemaakt 'dat de kinderen met minder zorg werden behandeld dan kinderen behoeven. Auto-o.igeluk bij Eindhoven. Eén doode, vier gewonden. Gisterenavond gebeurde bij de Burgh te I Eindhoven, 'n ernstig auto-ongeluk. Een vracht-auto van de firma Van Rooy, be- Etuurd door W. van, Rooy. reed in volle vaart bij «dezen scherpen bocht tegen een I hoorn. De auto werd geheel in elkander ge- 1 drukt, zoodat twee wielen er afvlogen, en I de wagen gedeeltelijk omkantelde. De in zittenden, zes personen, kwamen gedeelte lijk onder den wagen terecht, terwijl ook een zeker Gijsbers uit Geldrop in een naast gelegen gracht werd geslingerd. Van Hout uit Geldrop is levensgevaarlijk gewond en evenals zekere ^Vogels, naar het ziekenhuis overgebracht, welke laatste echjter niet zoo ernstig gewond is. De chauffeur be-^ I kwam geen letsel, terw ijl twee gehuwde vrouwen lichte verwondingen hadden op- 1 geloopen aan het hoofd en voeten. Naar beweerd wordt, heeft de bestuurder veel te hard gereden; daarentegen ver klaarde hij-zelf dat de, stuurinrichting de fect was. De politie heeft ee:i onderzoek ingesteld. Er waren verschillende doctoren ter plaatse, om hulp te verleenen, terwijl ook de geneeskundige dienst van Philips met apparaten bezig was met de toepassing van kunstmatige ademhaling. Nader wordt gemeld: De 62-jarige koopman S. C. Gijsbcrts, die bij het auto-ongeval in de gracht werd geslingerd, is daaruit bewusteloos opge haald; pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleven tevergeefsch. Gijsberts woonde, te Geldrop; hij laat een vrouw en vele' kinderen achter. De zwaar gewonde Fr. van Hout is 56 jaar oud, eveneens wonende te Geldrop. Hij heeft vermoedelijk een schedelfractuur bekomen. Licht gewond 'werden de 24-jarige Pe- tronella- Gerrits. echtgenoot© van L. Ro gers to Wo ens el, de 57-jarige Petronella Arts gehuwd met J. Gerrits te Woensel en de 40-jarige Fr. Vogels te Eindhoven. Uit het voorloopig onderzoek is geble ken, dat het vast. staat dat de bestuurder, i 22-jarigs Ch. W. J. van Rooy te Eind hoven, veel te, hard heeft gereden. Hij is gisterenavond op last van den commissaris tan politie in voorloopig arrest gesteld. Tévens is beslag gelegd op den. auto, zoomede op het lijk van Gijsberts, dat aan sectie zal worden onderworpen. Het parket uit Den Bosch heeft een tweetal deskundigen aangewezen voor het instellen van een onderzoek naar de stuur inrichting enz. van den auto. 1 Nog is gebleken, dat de wagen met zeer groote kracht tegen een_ boom is opgere den. De auto is daarna overdwars komen te staan, terwijl een aantal manden met kersen, die in den auto vervoerd werd, ver scheidene meters zijn weggeslingerd. Noodlottig motorongeval. Te Opmeer zette de knecht van den beer U. een Harley Davidson aan, door een klei- fo hapering wilde echter de inschakeling 'iet geleken. Reeds bracht hij hem terug toen plotse- hng de motorfiets met volle vaart vooruit- foof. De smidsknecht had evenwel niet Set besef te stoppen en vloog bij V.' door de deur. Met het hoofd tusschen motor en muur werd hij in zeer ernstigen toestand opgenomen. Branden. Gisternacht zijn to Eengeloo twee wo ningen afgebrand, die bewoond' werden door do gezinnen Van der" Veon en Eman. Te Hoorn is gisternacht de Briketten fabriek Etna, die sedert eenige ttijd stil stond,geheel uilgebrand.De oorzaak van den brand is onbekend. Een Nederlander te Essen ter dood veroordeeld. Op 14 Maart j.l. wercl een 23-jarige winkeljuffrouw te Hattingen vermoord. Kort daarop werden in verband daarmede gearresteerd een 28-jarige, uit Rotterdam afkomstige, Nederlandscho blikslager, J. B. geheeten, en een 20-jarige Duitsche mijnwerker, beiden wonende te Dortmuncl Ka het meisje te hebben gewurgd, hadden zij de winkellade*"1 gelicht en verschillende goederen meegenomen. Woensdag zijn de heide moordenaars door do rechtbank to Essen veroordeeld tol de doodstraf, benevens burgerlijk eer verlies. «Tel." uit se qhsgemm ALPHEN AAN DEN RIJN. Een drieling, Het gezin van J. V. aan Gouwsluis werd Donderdag verblijd 'door de geboorte van twee welgeschapen doch ters en een zoon. KATWIJK. Arbeidsbeurs. Aan het Gemeentelijk Arbeidsbureau waren als werkeloos inge schreven: visschers 6; letterzetter 1 en varensgezel 1. Kiezerslijsten. De burgemeester dezer gemeente heeft ter algemeene kennis ge bracht dat tot 14 Juli op de secretarie ter inzage zijn nedergelcgd de kiezerslijsten voor de af deeling groot- en kleinbedrijf met aanvulling bevattende de- namen en adressen der kiezers van do af deeling groot en kleinbedrijf der Ivamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. Personalia. 'Na 27 jaren alhier en daarvóór ongeveer 4 jaar te Wassenaar, heeft de jachtopziener O. van der Does zijn dienstwerk in de. huize ,,De Pan" neder- gelegd. Gedurende al dien tijd heeft v. d. Does zich doen kennen als een flink politieman, die op allerlei tijden, zoowel nacht als dag, zijn route volbracht. Thaus gaat hij zich vestigen in de on middellijke nabijheid van zijn jachtheer, waar hij zich belast ziet met het. verzorgen van het groot, en klein wild en gevogelte. De heer J. M. Hols is als zoodanig thans in zijn plaats benoemd. Een klein pensioen zou de heer v. d. Does o. i. wel toekomen. Mogelijk dat zijn jachtheer, de heer Jochems, hem dit. na cenigen tijd nog wel toedenkt. (Wij willen veronderstellen, dat dit wel onmiddellijk zal worden verleend.) Gemeenteraad. Dinsdagmorgen a.s. te 10.10 uur openbare raadsvergadering. Punten vair behandeling zijn o.m.: voor stel inzake aanleg huurleiding waterlei ding; vaststelling rekening bedrijven; idem grondbedrijf; vaststelling verordening ver koop bevroren vleescli, idem instructie hulpkeurmeester; missive Ged. Staten be treffende toepassing van art. 18, 1ste lid, der drankwet; voorstel sluiten geldleening; voorstel verhuur schuur en erf in do Zan derij de Ridder; idem verbuur grond langs P. H. Kanaal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schietwedstrijd. De wedstrijd om den beker door -de Burgerwachten te Voor-1 schoten. Valkenburg en Katwijk'is thans definitief vastgesteld op Vrijdag 18 Juli a.s. des avonds te 7 uur. Tuinbouw. Stond het er aanvankelijk voor of het invoerverbod van vroege aard appelen-in DuitsMiland geen invloed zou hebben op den prijs, na enkele dagen is wel het tegendeel gebleken. Althans" de laatste twee dagen. is de prijs steeds dalende en zoodanig dat. meerdere tuin»- ders het wijselijkèr hébben gevonden met rooien te eindigen en ie wachten op betere prijzen. Ook de groentenprijzen zijn, vooral van peen, zeer laag, lang niet loo- nend. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met de warmte gaat, niettegenstaande de droogte waarvan de bloemen veel te lijden hebben, de aanvoer aan de veilingen toch grooter worden en de prijzen van meerdere soorten naar be neden. Van de zeer vele variëteiten dio thans aangeboden worden zijn het alleen de Gladiolussen en Convili's die een rede lijken prijs opbrengen. Ook blauwe Cen- toria's wil men nog. Van do andere soor ten is de vraag aanmerkelijk .kleiner dan het aanbod. SASSENHEIM. Extra tram naar Noordwijk. Tor- stond na den tram van 10 minuten vóór één volgt een extra tram zonder overstap pen te Oegstgeest, voor degenen, die willen deelnemen aan het gewestelijk Eucharis tisch Congres te Noordwijk. Om half zeven- vertrek van Noordwijk vanaf de plaats van aankomst. (Gewoon tarief.) VOORHOUT. Het Gewestelijk Eucharistisch Congres. Nu wij aan den vooravond van hef Eucharistisch Congres staan, willen.wij nog even het een en ander in herinnering bren gen. Hst Lof vangt a.s. Zondag te kwart voor twee aan. Na afloop van het Lof wordt processiegewijze naar Noordwijk opgetrok ken. De processie wordt als volgt georga niseerd; 1 R. K. Volksbond met vaandel (verzocht wordt, dat diegenen die geen lid van den R. K. Landarbeijdersbond zijn, doch lid van den Bond. zich achter dit vaandel aan te sluiten; 2 Vrouwen en meisjes; 3 Muziekvereeniging „St. Cecilia"; 4 R. K. Landarbeiders met vaandel; 5 Pa tronaat- en Jozefgezellen. (Hierbij kunnen zich de jongens van 1216 jaar aansluiten); 6 Mannen die niet tot een van voornoemde groepen behooren. Moge de deelname groot zijn en alles in de beste orde verloopeb. WOUBRUGGE. Personalia. Een tweetal leerlingen dof Bijz.' School alhier slaagde dezo weok: P. A. H. de Boer voor bet gymnasium te Leiden en L. H. de .Boer voor de kweek school te Zetten. Procesverbaal. Tot heden was, het vorig jaar en nu, oogluikend toegelaten dat knapen zich gingen baden en zwemmen in de Woudwatering. Het hoofd dezer 'ge meente heeft dit dezo week verboden en er is tegen de zwemmers procesverbaal op gemaakt. ZGETERWOUBE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woendsag 16 Juli a.s., des avonds om zeven uur (nieuwe tijd) ten gemeenfehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Aan bieding gemeenterekening dienst 1923; 8. Opmerkingen bouw- en woningverorde ning en voorstel van B. en W. tot wijzi ging en aanvulling derzelve; 4. Verzoek van fa. Jac. v. d. Akker Zn. om f 700 subsidie voor het instandhouden van een autobusdienst, met voorstel van B. en W.; 5. Voorstel van B. en W. om een stuk grond ondershands te verburen aan A. H. Vollenberg; 6. Idem om te besluiten tot terugbetaling van f 12000 aan liet'Rijk, wegens bij voorschot verkregen gelden voor den aankoop van bouwterrein; 7. Idem tot hot aangaan van eene geldleening groot" f 16000; 8. Idem tot,verkoop van een stuk bouwgrond aan A. H. Vollenberg voor het bouwen van arbeiderswoningen; 9. Idem tot wijziging van do instructie van den' gemeente opzichter; 10. Idem tot wijziging van de instructie van den ad ministrateur van het waterleidingbedrjf; 11. Idem tot vaststeling der begrooting voor het waterleidingbedrijf voor het tijd vak 1 Juli31 December 1924; 12. Idem tot het aangaan eener rekening courant met de Bank voor Ned. Gemt.; 13. Idem tot het doen van betalingen uit den post .onvoorziene uitgaven 1924"; 14. Idem tot uitbreiding van het elektrisch net en het aangaan van een nieuw contract inzake stroomlevering met de gemeente Leiden; 15. Rondvraag. VRUCHTENWAFELS SE LINDEBOOM (WED. B, VAN DOESD'JRG) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! KftMBKI MfiNBfflRiNa- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. y©QR ES LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) By ES flARESESiSN smaakt verrukkelijk DE ORIGINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MO-TRSS"'iTRaS, pikante koffiesaiaak-wafel, Juist geschikt voor 't warme sci; BRIEVEN UIT ALPHEN a. d. RIJN. X - 'Als de wandelaar voorhe.en de Aarkade gepasseerd was en hij kwam dan buiten het bebouwde gedeelte, dan was zijn eerste aanblik het groene weiland, omzoomd door de kronkelende boorden van het riviertje „de Aar" en, hoewel dit groene natuur schoon tot lieden, nog in al zijn uitgestrekt heid voor ons ligt, is het eveneens waar neembaar, dat dit natuurschoon door stra tenaanleg en huizenbouw langzamerhand zal worden, verdrongen. Wie uwer, waarde lezer, had zich nog slechts een. vijftiental jaren geleden een verbindingsweg kunnen indenken tusschen de Aarkade en Brugstraat en thans be hoort dit sinds enkele jaren tot de werke lijkheid. Door den aanleg van de tegen woordige Bloemhof en van Boetselaerstraat, werd een verbindingsweg tot stand ge bracht, welke' vooral het publieke verkeer in deze gemeente zeer ten goede komt. Doch hierbij bleef het niet. De gemeente werkte het stratenplan verder uit, door den aanleg eenér breede straat, welke achter de Bloemt hofstraat is gelegen en met de.ze weder in verbinding staat. De tijden, dat men in Alphen bij zijn wandeling steeds denzelf den weg moest inslaan, zijn dan ook reeds lang vervlogen. Tegenwoordig kan ieder, die dit wenscht, zooals de volksmond zegt, „een straatje om maken". De aanbouw van woonhuizen hield gelijken tred met het aanleggen van nieuwe straten- en aldus za gen wij op den grond, welke de laatste jare.n productief was gemaakt, door het aanleggen van volkstuintjes, een aantal flinke burger woonhuizen verrijzen. Het spreekt wel van zelf, dat-, in verband met den alom heerschcnden woningnood, deze woningen weldra van bewoners waren voor zien. Overigens zijn deze nieuwe straten gele gen in de meest rustige omgeving onzer gemeente. Of dit' evenwel in de toekomst aldus zal bestendigd blijven zou ik niet durven beweren, want, naarmate de uit breiding der gemeente grootere propor ties aanneemt, zal tevens het verkeer toe nemen. Rest mij nog te memoreeren, dat langs de onbebouwde zijde der Van Boet selaerstraat, het terrein is gelegen van de Voetbal ver eeniging „Alphen", dat bij wed strijden door honderden personen wordt bezocht, en welke vereeniging ongetwijfeld door het gros der sportlievende bevolking gesteund wordt. Aan deze straat zijn ver der nog gelegen het wijkgebouw van het Groene Kruis, dat evenwel eerlang in een ander deel der gemeente zal worden ge vestigd, benevens het bekende Hotel „De Vergulde Wage,n", dat enkele jaren terug geheel naar de eischen des tijds werd ge restaureerd. Intusschen blijft het jammer, dat genoemd Hotel niet enkele meters meer zuidelijk gelegen is. Dit zou eerstens het verkeer aldaar vergemakkelijken en twee- dens zeer ten goede komen aan een beter uitzicht op de Van Boetselaerstraat, die nu van uit de Brugstraat gezien eenigszins achter het Hotel verscholen ligt. Financieels Berichten Hanzebank. Verschenen is het jaarverslag van De Hanzebank over het jaar 1923. Wij ontkenen er voor heden het vol gende verslag aan van do hoofddirectie, den heer F. J. Perquin. Met het zesde boekjaar is een tijlperk afgesloten, dat voor onze Instelling een al geheel© wijzigeng van positie heeft ge bracht. Kon in de eerste vijf jaarverslagen op een regelmatige en gunstige ontwikke ling van het bedrijf worden gewezen, zelfs in die mate dat het verslag over 1922 een verleend crediet aangaf van zeven mil- lioen (het hoogste jaarbedrag wat bereikt is), met de balans van 31 December 1923 kamt een geheel ander beeld tot uitdruk king, waar de belangstelling ongeveer de helft aanwijst van die per 31 December 1922. Voor een volledige beoordeeling levert evenwel de toestand op den balansdatum geen juiste maatstaf, doch is het van be lang, het verloop vair het eerste en van het tweede halfjaar. 1923 afzonderlijk na te gaan. Het' eerste halfjaar 1923 droeg in zijn wisseling van de z.g. middelen (het vreem de geld) en in de toenemende credietvraag, heide het gevolg van do ongunstige tijds omstandigheden, het karakter van 1922," met dit verschil, dat dn eerste maanden van 1923 bovendien een meerder gebruik van het toegestane crediet aanwezen. Op dit verschijnsel werd reeds in het vorige jaarverslag gewezen, met de- mededeeling, dat maatregelen getroffen moesten worden tot beperking in het gebruik van de cre dieten. Nadat andere maatregelen gefaald, had den, werd in Mei 1923 besloten tot invoe ring van de zg. verlengingsprovisiehet besluit werd hieromtrent genomen, voor dat ook maar iets van een te wachten cri sis bekend was en had allereerst en op de voornaamste-plaats tot doel: door vermin derd credietgebruik te verkrijgen verster king van de liquicflkilspositio. Wat do uitkamsten van het bedrijf aan gaat gaf het eerste halfjaar 1923 gunsti ger cijfers dan het overeenkomstige tijd vak 1922, terwijl de vorwaohlng'mocht be staan, dat de geleidelijk tot uitdrukking komende bezuiniging tot verdere verbete ring van do bedrijfsresultaten niet onbe langrijk zon bijdragen. Er was o.i. alle re den om mét hetero vooruitzichten rekening te houden. Als gevolg van de bekende gebeurtenis sen brak echter vanaf 18 Juni 1923 een periode aan van crisis, zich het sterkst uitende gedurende do maanden Juni en Juli, met geleidelijk gunstiger verloop voor de volgende maanden, waarna in November in verhand mot een bepaalde actie de toestand zich verscherpte om van af eind December tot een beter verloop te komen. Op den balansdatum was dientengevol ge do positie, wat _de~ liquiditeit betreft, zeer ongunstig to noemen, waarin na 31 December geleidelijk een gunstiger wen ding is gekomen. In 'hoeverre do crisisomstandigheden van invloed zijn geweest, moge blijken uit de navolgende gegevens: Uitstaand Crediet 31 December 1922: 16.077 600; 9 Juni 1923: 15.109.000; 31 December 1923: 8.570.400; 30 Juni 1924: 6.978.100. Spaarkas, Deposito en Credi teuren resp.: 21.118.000, 20.142.000, 9.923.400 en 8.450.764. Alleen ten koste van een aanzienlijke inkrimping van bet bedrijf, verder door realisatie van een belangrijke deel der effecten en door verkoop van gebouwen, zijn de kasmiddelen verkregen (er rege ling van de uitbetalingen. Door ingrijpen de bezuinigingen, o.a. door vermindering der salarissen met 20 c/°' is het mogen ge lukken om de bedrijfsonkosten dermate te verminderen, dat ondanks de snelle en overwegende inkrimping van het bedrijf, over het tweede halfjaar 1923 g e o n be drijfsverlies te boeken valt. Hoewel bet realiséeren van bezittingen welke in bet beperkte bedrijf niet meer productief waren, benevens de verschillende crisis maatregelen buitengewone kosten hebben veroorzaakt, is hierdoor het resultaat ver kregen, dat reeds per 1 Januari 1924 een sterke daling van beheers- en exploitatie kosten was bereikt, waardoor dus do kans op een rendabel bedrijf is gestegen, zelfs bij gedeeltelijk herstel. Bovengenoemde bijzondere kosten zijn op de balans tot uitdrukking gbracht onder liet hoofd: Reorganisatierekening, welke in de toelich ting nader is omschreven. Ook in "het nieuwe boekjaar zal eener- zijds deze reorganisatierekening nog ver hoogd worden, anderzijds is in 1924 een •verdere daling van onkosten te wachten. Dit crisisverlies, alsmede een aanmer- kelijk bedrag aan winstderving, vormen echter niet de cenige, wellicht .niet. do voornaamste schadeposten, döor de crisis *-• onnoodig veroorzaakt. Afgezien ook nog van het feit, dat in een langdurig tijdperk in de credietvraag van den R.-K. georganiseerden Midden- 1 stand en het Bisdom Haarlem niet is voor zien kunnen worden, zelfs niet van Han-? ze-leden-aandeelhouders, en wel in den tijd, waarin meer van credietnood dan van credietbehoefte kan worden gesproken, al deze gevolgen buiten beschouwing gelaten, kan geconstateerd worden, dat aan~de be drijven en aan de positie van zeer velo R.-K. Middenstanders-aandeelhouders on berekenbare schade is toegebracht. Het standhouden van qnze Instelling heeft ongetwijfeld de credietnemers voor grootere nadeelen behoed, wijl thans voor overbrenging, algeheele afdoening of voor geleidelijke inkrimping althans in het al*-- gemeen voldoende gelegenheid kon wor-< den geboden. Naar het bedrag te rekenen, is de nicest te terugloop van de debiteuren-saldi ver kregen uit de grootere credieten; naar het aantal gerekend het' hoogste percentage van de credieten tusschen f 10.000 en f 30.000. Daarnaast is een aanmerkelijk deel der credieten slechts gedeeltelijk, a? is het dan ock voor het grootste deel, afc gelost. Ook in het nieuwe boekjaar heeft nog een regelmatige inkrimping van het op genomen crediet plaats gehad, jzocdat op 3(7 Juni j.l. in totaal hij debiteuren nog slechts f 6.978.100 uitstond. Dat het moge-1 lijk gebleken is, een dergelijke terugloop te verkrijgen, mag voor een voornaam deel worden toegeschreven aan den aard van de credieten en van do verstrekte zeker heid. Daarbij is de liquiditeit van de mid dens landscredieten, hij deze loc-li ver'van normale beperking, belangrijk gunstiger' gebleken, dan veelal wordt aangenomen. Als een der voornaamste crisismaatrege len valt. te memoreeren: de opgelegde ver plichting tot het volstorten van de ac.n« doelen, waarop 20 gestort was. Ter ver sterking van de kaspositie en ter verkrij ging van juistere verhoudingen voor he£ gekeele bedrijf, mocht de beslissing om/, trent dit gewichtige punt niet langer uit-, blijven. Met voldoening mag worden ge wezen op het gunstige resultaat van de actie tot volstorting, vooral in het nieuwe boekjaar; dit verloop mede te danken aan den steun van het Centraal Hanze Bu reau moge voor degenen, die tot heden hunne verplichtingen niet zijn nageko men, een aansporing zijn, oni ten spoe- digste, al zij het dan ook met een regeling op termijn, hunne schuld af te doen. Het gestorte kapitaal bedroeg op 30 Juni j.l» f 2.010.480. Er mag worden aangenomen» dat slechts een gering deel van de nog vol te storten aandeelen in. handen zijn van; hen, die onmachtig zullen blijken te zijn. Ten opzichte van de winstverdeeling sluit dit jaarverslag zich aan bij het voor-* gaande. Als gevolg van de'ongunstigcf eco« nomische omstandigheden, moest een deel van de winst worden aangewend voor af schrijvingen op debiteuren, terwijl het resteerende bedrag ter beschikking moest worden gehouden voor te wachten verlie zen en in mindering werd gebracht van het totaalsaldo van debiteuren in reke ning-courant. Met de desbetreffende voor stellen heeft het College van Commissa rissen zich vereenigd en heeft dit College overeenkomstig het bepaalde in art. 28 van de statuten, tot de winstverdeeling beslo- en, als voorgesteld, waardoor geen bedrag voor dividenduitkering beschikbaar kon worden gesteld. De crisisomstandigheden in aanmerking genomen, mogen de totaal bedrijfsuitkom- sten niet teleurstellend 'worden genoemd. Voor het loopende boekjaar zal de verdere inkrimping van het bedrijf nog steeds gepaard moeten gaan aan meerdere he- zuiniging. Over Mei 1923 bedroegen de salarissen f24.166.91, over Mei 1924 f 12.930.83. Daarnaast zal gestreefd moeten worden naar vermeerdering der1 inkomsten, al zoiï het standpunt verlaten moeten worden wat aangegeven is in een rapport aan bet C.ol-' lego van Commissarissen over het tijd vak 1 Juli—31 December 1917: „Naar. mijn meening ligt. het niet op den weg van. onze Instelling om te gaan zoeken naar andere takken van dienst tot vermeerde- r ring van hel aantal „winstkanalen". f Hierbij kan herhaald worden wat inliet vorig verslag is aangegeven: met de plan- non tot reorganisatie zal getracht worden tot gunstiger bedri jfsuitkomsten te gera ken om daardoor te komen tot het vormen van de reserves voor risico'? aan. een om-, vangrijk credietbedrijf verhonden. Voortzetting en verder herstel van het bedrijf, -zooals aangevangen is vanaf De-- comber 1923, is hierbij voor aandeelhou ders van hel 'grootste belang, waarbij mo dewerking te eerder gegeven kan worden, omdat de bestaansmogelijkheid aan de hand van de"gegevens uit de vorige jaren zeer wel aan te toonen is. Op den Centra- len Raad van de Hanze, in October 1923 gehouden, werd unaniem het bestaans recht en de noodzakelijkheid van een Mid- deiistandscredietinstelling erkend. "Wij vertrouwen dan ook, dat de aan staande 'aandeelhoudersvergadering zal sfaan in het teeken van volledige samen werking en van het herstel, daarbij reke ning houdend met den wenseh,'vervat in oen circulairde van het hoofdbestuur vali de Hanze aan de leden, o.m. luidende:. „Moge na dit jaar van teruggang, na zoo, krachtig gebleken uithoudingsvermogen,; het gewettigd vertrouwen in onze eigen! zaak weer herleven, opdat de iqidden- stand met zijne noodzakelijke Katholieke vercenigingsactie weer spoedig op he^ oude, levendige peil naar voren kan ko-;,

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11