15e Jaargang^ VRIJDAG 11 JULI 1924 No. 4507 Bte Sou/temt peABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 0 2.50 per kwartaal, pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal franco per post I 2.95 per kwartaal, pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnee ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TüL. INT. ADMINISTRATIE 035 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawone advertentlSn 30 cent per rage* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het K dubbele van het tarief berekend, a Kleine adverlentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver. huur, koop en verkoop fO.SO. Bit nummer bestaat uit drie Bladen. 'j Over: beelden. yóigens de „Tel." worden te Amsterdam st.appeii gedaan om tq komen tot de op richting van ©en monumentaal gebouwi gevrijd aan de nagedachtenis van de groote mannen, die Nederland in den loop der tijden, van Willem den. Zwijger af, heeft voortgebracht. Het ligt in het voor nemen om deze hulde niet in te beperkten i op te vatten, zoodat onze groote doo- den op elk gebied in dit gebouw zullen jrorden geëerd. Tot zoover dit bericht, dat, uit de ,,Tel." overgenomen, door heel de pers circuleert. Wij staan er ©enigszins sceptisch tegen over. Wel willen wij aannemen, dat er eenige menschen mot zulk een plan rond- ïoop-en, doch verder dan een plan zal hun denkbeeld het wel niet brengen, 't Trekt ,ons daarom ook niet erg aan, om er al iets over te schrijven; de vermelding van liet bericht is al ruim voldoende, ons in ziens. Toch dringt dit bericht ons wel de ge legenheid op, cm naar aanleiding daar- yan iets op te merken. Men spreekt daarin van een soort Ne- derlandsch pantheon, of een soort heel den-galerij v Maar hebben wij dan niet in ons land de beeldenstorm gehad? Zijn dan niet de beelden van de heili gen uit de Katholieke Kerk moeten wor den verwijderd en vernietigd V...Staan, de Protestantsche Kerken nóg niet leeg? En zou men dan nu wéér beelden gaan oprichten; ©en soort wereldsche „heiligen"-galerij gaan bouwen? En waarom? Om onze groote dooden to eer en, zoo staat 't er letterlijk!Du» precies dezelfde reden, waarom de Room- 6chen hun heiligen-beelden hebbenn.l. om daardoor te worden opgewekt om eer ie brengen aan degenen, die deze beelden voorstellen, en om het door hen gegeven yoovbeeld na te volgenEn, in welken vorm men die eeT ten slotte brengt, is lot op zekere hoogte bijzaak en kwestie van persoonlijken smaak.... Of men in het pantheon het beeld van een groot man in marmeren omluistering plaatst of dat. we in onze huiskamer rondom een hciligen-beeld bloemen zetten dat maakt, in het wezenlijke van de zaak geen Verschil. Waarlijk, als bij de initiatief-nemers van het plan voor een Ned er land sch pan theon de groote mannen-reeks niet begon metWillem de Zwijger, mèn zou gaan Veronderstellen, dat de Roomschen or achter zaten, om hun „beeldem-vereering" ie populariseeren! QyiTEKiLMüö Ds Hsrstelkwestie. DE RESULTATEN VAN PARIJS. Mac Donald in het Lagerhuis. De G. v. H.-kwestie nog niet geregeld. De Britsche premier Mac Donald- heeft gistermiddag in hei Lagerhuis een verkla ring afgelegd over de resultaten van zijn onderhoud met Herriot. De Fransche natie is niet bereid, zeide hij, te gedoogen, dat het experts-rapport "wordt beschouwd als een substituut voor de bepalingen van het Verdrag van Ver sailles. Zij wil echter wel instemmen met hel rapport, wanneer dit is bedoeld als een nieuwen en beteren weg voor de oplos sing van de herstelkwestie. Aan den anderen kant ligt aan het rap port ten grondslag het toestaan van een leening van 40 millioen pond sterling. Een zoodanige leening is evenwel niet mogelijk tenzij degenen, dio op de leening willen roekenen, eenige garanties zullen ont vangen, dat het door hen belegde geld niet verloren zal kunnen gaan door een mili taire of politieke actie van eenige gealli eerde regeering of van Duitschland. Met het oog op den toestand te Parijs, vond ik het bij aankomst aldaar noodig, deze kwestie verder te bespreken dan te Chequers was gebeurd en te trachten, met do Fransche regeering een voorloopige .overeenstemming te bereiken. p De Britsche regeering wenscht niet terug to komen op de door haar geopperde mee ring omtrent de kwestie van de bevoegd-- heid der G. v. H., maar zij kon er mede instemmen die kwestie niet tot een defini tieve oplossing te brengen voordat de toe passing van het rapport ter sprake zal ffomen. .Wij kwamen overeen, om als de G. y. 0- aan de hand van het rapport, een in gebreke blijven van Duitscbland moet be handelen, aan die commissie een Ameri kaan toe te voegen. Ten behoeve van de belangen der beleggers zouden wij dan Jan de diensten van dezen. Amerikaan ge- ruik kunnen maken door hem te laten fungeeren als Amerikaansch controleur voor de schadevergoeding. Engeland was van meening, dat hij zou moeten optreden als scheidsrechter, als de commissie geen eenparige beslissing kon nemen. De Fransche regeering verzocht tijd tot het overwegen hiervan. Zij zal haar beslis sing dienaangaande aan de Londensche conferentie overlaten. Intusschen zullen wij financieele experts voor deze aange legenheid raadplegen. Alleen als dit vraag stuk kan worden opgelost kan de leening succes hebben. Mac Donald zeide tenslotte, dat de Fransche regeering verder het waagstuk van de onderlinge schulden wenschte vast te knoopen aan het plan der experts, doch daarin had hij niet kunnen treden. De meening der landen. Engeland tevreden. Hoewel de bladen over het algemeen te vreden zijn, dat het Mac Donald is- gelukt, het eenheidsfront te herstellen en de posi tie van Herriot te versterken, ontveinst men zich niet, dat Mac Donald in hoofd zaak aan de Fransche eischen heeft toege geven. Zij zijn evenwel geneigd om een gere serveerde houding aan te nemen, *in af wachting van nadere verklaringen. Voldoening te Par ij s. De bladen zijn met het onderhoud-Mac Donald-Herriot zeer ingenomen, en onder strepen speciaal die passages uit de Fransch-Britsche nota, waarin de eer biediging wordt uitgedrukt van het ver drag van Versailles en de Commissie van Herstel gemachtigd, de kwesties der schul den en der veiligheid te onderzoeken. Het „Journal" is van meening, dat de nieuwe nota sterk Fransch getint is en dat het eerste deel der nota geheel en al Fransch is, terwijl brac Donald daarop slechts eenige reserves heeft gemaakt, ten behoeve van de rechten der geldgevers. Poincaré brengt huld-e aan Herriot. De Senaat heeft gister de buitenlandsche politiek besproken. Poincaré bracht hulde aan de vaderlandsliefde en den moed van Herriot, wiens actie hij niet wil tegenwer ken. Hij wenschte Herriot geluk, omdat deze de samenwerking met Engeland heeft kunnen versterken, maar betreurde het, dat brac Donald, die in Januari verklaarde bereid te zijn de samenvoeging van de kwesties der schadevergoeding en inlerge- •allieerde schulden in overweging te ne men, thans van meening is veranderd. Teleurstelling te B e r 1 ij n. Het communiqué van de besprekingen te Parijs, heeft in Berliinsche regeerings- kringen groote teleurstelling gewekt, voor al omdat daarin, in tegenstelling met de besprekingen op The Chequers, met geen woord melding is gemaakt van een uitnoo- diging van Duitschland tot de LoncLensche conferentie. De Duitsche regeering is thans voorne mens, haar standpunt te handhaven, dat 'zij ter Londensche conferentie moet deel nemen aan de besprekingen, opdat zij niet eenvoudig voor een fait accompli wordt ge plaatst. Een voor Duitschland voorts zeer on gunstige wijziging adht mjen het, dat bij de besprekingen te Parijs geen termijn is vastgesteld, waarop, nadat de wetten ter uitvoering van het Dawes-rapport zullen zijn ingevoerd, Frankrijk beginnen zal met het herstel van de economische en staatkundige souvereiniteit van het Rijk in het bezette gebied. - De Amerikaansche arbiter. De meening te Washington. Officieele persoonlijkheden.te Washing ton achter de regeling van Mac Donald en Herriot, waarbij aan Amerika volle stem 'zou worden gegeven in de Commissie van Herstel in verband met de toepassing van het Dawes-rapport van Amerikaansch standpunt bezien onuitvoerbaar. Van den anderen kant wordt medege deeld, dat de kwestie, of Goolidge zonder toestemming van den Senaat den Ameri- kaanschen gedelegerde Young kan mach tigen als arbiter op te treden met betrek king tot een ingebreke blijven van Duitsch lanij, eerst zal moeten worden onderzocht door den rechtsgeleerden raadsman van het departement van Buitenlandsche Za ken en waarschijnlijk ook door andere- adviseurs der regeering. De oplossing, door een der autoriteiten van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken voorgesteld, komt hierop neer, dat Young zou kunnen optreden als arbiter met een strict speciaal beperkte bevoegd heid., Duitschland. Ds deskundigenrapporten. De houding van den R e i o h landbund. Het bestuur van den Reichslandbund heeft te Berlijn een vergadering gehouden «waarin de houding van het dagelijksch be stuur in het bizonder ten aanzien van het rapport-Dawes werd goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, den eisch inhoudende, „dat de in den aanhef van het rapport her haalde leugen omtrent. Duitschlands schuld aan den oorlog door de Duitsche regeering formeel en nadrukkelijk worde terugge nomen en dat ook de in 1919 to Versailles afgelegde bekentenis van schuld officieel worde herroepen". Het rapport wordt in den tegentvoordigen voTm onaannemelijk geacht. Rumoerige zitting van den Thüringschen Landdag. In de Thiiringsche Landdag is gisteren het optreden van de politie noodzakelijk geworden, daar de van de zittingen uitge sloten communistische afgevaardigde Beek, toch weer in de zaal verschenen was. Hij moest door een twaalftal polilie-agenten gehaald worden uit een kring van zijn politieke vrienden, die hem in hun midden hadden genomen, ten einde zijn arr-.Tatie te verhinderen. Engeland. Nieuw echec der regeering. „Z ij zal haar positie overwege n." De regeering heeft gisteren andermaal een nederlaag geleden, dit keer in de ver gadering van de Lagerhniscommissie, die het wetsontwerp tot regeling van de loo- nen der veldarbeiders moet bespreken. On danks het verzet van den minister van Landbouw Buxton, nam de commissie met 27 tegen 17 stemmen een liberaal amende ment aan. waarbij de bevoegdheden en in te stellen loonraad zoodanig worden inge krompen, dat een Lahour-afgevaardigde in de commissie het wetsontwerp daardoor waardeloos geworden achtte. De minister schortte de verdere behan deling door de commissie op. Hij vond deze nederlaag-zoo ernstig, dat, naar hij zeide. de positie der .veering dient tie worden overwogen. Dit is dan ook reeds de achtste neder laag van de regeering tijdens haar nog kort bestaan. Zij mag van geluk spreken, als haar positie bij hel begin van de zomervacantie niet onmogelijk is geworden De aanslag op den Roemeenschen consul. De Roemeensche student, die dezer dagen een mislukten aanslag pleegde op den Roemeenschen consul te Londen, blijkt uit wanhoop te hebben gehandeld. Hij was sedert drie maanden in Engeland en had geen geld meer en wende zich tot den con sul om hulp. De consul deelde hern mede, dat hij op het oogenblik niet in staat was, hulp te verkenen. De student .zeide daarop dat hem dan niets anders restte dan zich dood te schieten. De consul herhaalde, dat hij, aangezien hij den man niet kende, hulp moest weigeren. De student haalde toen een revolver te voorschijn en loste, vóór iets kon worden gedaan om hem dit te beletten, twee schoten in de richting van den consul, die dezen echter niet raakten. Amerika. De democratische conventie. Uit New-York wordt gemeld, dat de be noeming van Davis een nederlaag betee- kent voor W. J. Bryan's leiderschap der democratische partij, omdat Bryan heftig gekant was tegen Davis, daar deze uitge sproken „nat" is. Een revolutie in Santa Cruz. Tegen den president van Bolivia. In Santa Cruz, een afgelegen departe ment van de republiek Bolivia heeft, naar de „Times'-correspondent to La Paz meldt, de oppositie-partij getracht een revolutie te verwekken tegen de regeering van dr. Saavedra. De opstandelingen heb ben zelfs de plaatselijke autoriteiten ge vangen genomen. De regeering beweert, dat de leiders dezer opstandige beweging geen enkelen steun van het overige gedeelte van het land hebben. Er zijn troepen gezonden, om de orde te herstellen. Reeds den 16den April meldde de cor respondent, dat er groote onrust heerscht in Santa Cruz. De beweging was gericht tegen den president der republiek, dr. Bau- tista Saaevdra, en zijn broeder Abdon, prefect van La Paz, en eigenlijken leider van het land. De vrijheid van woord en drukpers werd daarop onderdrukt, terwijl ongeveer 150 liberale leiders werden verbannen of gevangen genomen, en de openbare orde nauwelijks kon worden gehandhaafd door do republiketnsche garde, een goed be taalde semi-militaire politiemacht. Deze beweging schijnt thaijs tot een uitbarsting te zijn gekomen. aiMHEHLAMP Het Intern. Eucharistisch Congres. Naar wij vernemen zal de Pauselijke Legaat, Z Era. Kardinaal van Rossum, tijdens het Eucharistisch Congres zijn inj trek nemen ten huize van den heerW. Dreesman aan de Johannes Vermeerstraat te Amsterdam, welke woning geheel voor Z.Em. is disponibel gesteld. Het Schoencnv/etje. Een gunstig rapport. De commissie uit den Nijverheidsraad, die de opdracht had een onderzoek in te stellen omtrent de werking van de Schoe- nenwet. heeft na raadpleging van fabrikan ten, ('grossiers en winkeliers, een gunstig rapport er over uitgebracht en verklaard, dat tegenover de voordeelen van stabiliteit en rust die er het gevolg van zijn geweest, geen enkel nadeel staat, terwijl het thans geen geschikt oogenblik zou zijn om de wet geheel op te heffen. De commissie had mot machtiging van den voorzitter van den raad haar oordeel reeds vroeger aan den betrokken minister medegedeeld en de raad heeft dit achteraf goedgekeurd. Korting cp ds pensioenen. Weer een tegenspraak Wij vermoeden zegt het „Vad." dat de Centrale van Vereenigiugten van Personeel in 's Rijks dienst, waarvan we gi-steren een bericht- opnamen, zich met een formeel kluitje in het riet heeft laten sturen, toen men tegenover de heeren ont kende, dat een wetsontwerp op de korting van pensioenen in de maalc zou zijn. Van een nieuw ontwerp is inderdaad geen sprake, maar van wijziging der Pen sioenwet, door welke wijziging de korting cp de pet si'enen on .-saat We kunnen er bijvoegen dat de w;jv g:::g reeds bezig is du stations e doorloepen, welke liet, voor baar kom;- in do Km,er dporloopcn moet Tn zake. de gorueh er, ómtren'i verkorting van den wac'itgeldtijd, kuinon we mede beden, dat al staat er nog niets vast, niet van gitu d zijn (nibicot Een wijzi ging in de Pensioenwet daartoe is mede tv wachten - Herdenking mobilisatie. Radio-rede van dan premier. Augustus 1914! Die datum zal nog langen tijd in het geheugen blijven. Thans zal het weldra 10 jaar geleden zijn, dat het eerste ooriogsgeruchb onze soldaten opriep te,r mobilisatie om het land te behoeden tegen niccsb-uring in den maalstroom van den oorlog. Dat is tien jaar geien. Reden tot- feestvieren is er niet. Maar men herdenkt toch gaarne de tijden van .druk en tegenspoed als men ze gelukkig is te boven gekomen. Een comité heeft zich gevormd om aan die nationale herdenking een passenden vorm te geven. O.a. heeft Z.Exc. jhr. mr. Ruys de. Beerenbrouck zich op verzoek van dit comité bereid verklaard Donderdag 31 Juli een korte redevoering te houden, die door den radio-telefoniezender van Scheve- nïngen-Haven over het heele land zal worden verspreid. Deze rede zal precies te 8 uur 's avonds aanvangen. De uitzending heeft plaats op een golflengte van 2500 M. Het bezoek der Nederlandsche pleegouders uan Hongarije. H. N. seint uit Boedapest d.d. heden: Pester Lloyd publiceert e'en schrijven van het Nederlandsche kamerlid Van der Bilt, waarin do dank wordt Uitgesproken van de Nederlandsche pleegouders voor de ontvangst die zij op hun re's naar Hon garije hebber, genoten. De heer Van der Bilt schrijft: In de benarde tijden van den ocrlog heeft het kltinè Nederland, hoewel liet zelf niet veel bezat, dat. weinige gaarne ge deeld en do armen geopend oni duizenden Hongaar«nke kindereen te oatvangen Ze, medelijden met het lot van uw schoon land heeft ons, die noch den oorlog noch zijn onvermijdelijke gevolgen konden verhinde ren, ten zeerste bevangen; niets bleef óns over dar te Irachten balsem in de wonden te druppelen, die in Uw land en uw volk waren geslagen. Met echte en ware liefde hebben wij dit gedaan. God, de Vader der Barmhartigheid, leert' ons onzen even naaste lief te hebben als ons zelf: wat gij den minsten der mijnen gedaan hebt, hebt gij mij gedaan. Zoo zijn vriendschapsban den ontstaan tusschen uw volk en het onze en niet voor het eerst in de geschiedenis. Met spanning zien wij de ontwikkeling der dingen in de toekomst tegemoet. De kleuren van Uw vlag zijn rood, wit, groen en groen is de kleur der hoop. Hoop en vertrouwen wenschen wij u toe en dat er spoedig een heerlijke ochtend voor uw land zal aanbreken. Een volk als het uwe met een geschiedenis als de uwe kan niet ondergaan. Eens zal de dag komen, dat Hongarije weder verrijst in ouden glans NET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Mac Donald legt verklaringen af in het Lagerhuis over de resultaten van Parijs. De meening der verschillende landen over deze resultaten. De Britsche regeering heeft wesr een? een nederlaag geleden. Een revolutie in Santa Cruz. Onze Geïllustreerde Pagina Onze foto-pagina van lieden bevat o.a. De plechtige Intronisatie in den voor tuin van de pastorie te Voorschoten 1 Een kijkje op de verwoesting door den windhoos te Alphen aan den Rijn Een kostbare monstrans op de tentoonstel ling van Kerkelijke kunst te Amsterdam. en zijn plaats in de rij der volken van Europa zal heroveren, een plaats die het steeds zoo eervol heeft bëïdeed. Generaal J. B. van Hcutz f Hedenmorgen is te Amsterdam bericht ontvangen dat generaal J. B. van Heul; hedennacht te Montreux is overleden. Dc overledene werd den 3den Februari 1851 te Goevorden geboren. Naar ons gemeld wordt, zal de teraarde bestelling Maandagmiddag te half 3 «re- schieden in de 'donts van overte'dm. kerkmieuws Toediening H. Vormsel. Z. I). H. de Bisschop van Haarlem heeft het H. Vormsel toegediend in het Deke naat Zoeterwoude en wel te Zoeterwouds aan 126 j. en 145 m.; te Stomp wijk aan 92 j. en 90 m.: te Zoolermeer aan 98 j.. en 96 m.: te Rhijndijk (Hazerswftude aan 61 j. en 72 m.; teHazcrswoude (dorp) aan 54 j. en 72 m.; te-Leiderdorp (parochie) aan 57 j. en 41 m.; te Leiderdorp (Gesticht) aan 13 m.: te Groenendijk aan 53 j. en 53 m te Nootdorp aan 84 j. en 84 m.; to Leidschendam aan 220 j. en 171 m.; wat een totaal maakt van -1682 CSt. Bavo.) UIT DE OMGEVING BOSKOOP. Extra boot. Voor rekening van do beide Patronaten Boskoop en Waddinx- veen vaart er Zondag a.s. een extra boot naar Gouda, voor de deelnemers aan do Patronatendag in laatstgi noemde plaats. Deze extra dienst vaart uitsluitend voor de leden van genoemde Patronaten en do R.-K. Harmonie „St. Caecilia" van Bos koop. Reddiirtgbrigade. Door de Badhuis- commissie alhier worden pogingen in hot werk gesteld, om te komen tot de oprich ting van een vrijwillige brigade tot het redden van drenkelingen. Dit pogen ver dient aller medewerking. HILLEGOM. De verbouwing Sint Martinuskerk. 1 Langzaam, maar zeker gaat dit hoogst interessante bouwwerk voort. De kelders en fundeering van gewapend beton een! prachtwerk dat veel belangstelling trekt naderen hunne voltooiing en de muren: en «pijlers rijzen omhoog. Do steigers wor den reeds gemaakt, om hoogcr te kunnen gaan en de steenhouwers arbeiden met noesten vlijt. Thans lean men niet alleen van de teekening, maar in werkelijkheid een beeld krijgen, hoe het worden zal: een mooi stuk werk, een sieraad voor Hil- legom. Herwonnen Levenskracht. De jaar lij les che bloempjesdag ten bate dezer mooie charitatieve instelling wordt met goedvinden van den Burgemeester alhier gehouden: op Zondag 20 dezer. Wel zullen dien dag zeer vele Hillegommers naar heb Gewestelijk Eueh. Congres te Noordwijlc gaan, maar zij zullen tceu eerst de arme lijders van Dekkerswald gaarne willen gedenken. Geitenkeuring. Zaterdagmiddag te 5 uur zal op het terrein aan de Mar ia- straat de jaarlijksche Provinciale keuring plaats hebben van Geiten en geitelam meren. De Regelingscommissie looft daarvoor 2 medailles uit. ij vertrouwen, dat alle geitenhouders hunne dieren ter keuring zullen brengen daar dit van heb grootste belang is voor de subsidie door Rijk en Provincie te verstrekken» NOORDWIJK. Inkwartiering. Van 22 lot 26 Juli zun len 200 manschappen en 8 officieren van het regiment Jagers uit Den Haag worden ingekwartierd in Noordwijk-Binnen, alleen met nachtlogies, dus zonder voeding. Dit

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1