Tweede Blad INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel.) Het Coxnité .voor Godsd. Plechtigheden Ll| mee, dat Vrijdag 25 Juli in de Capu- ünenkerk in de Tichelstraat <ym plechtige •erson^j Stificale H. Mis zal worden opgedragen l-j Z. D. K. Mgr. Poggenburg, Bisschop nu Munster (in Westfalen), en dat Don derdag 24 Juli in de St. Agnes nog een sgebo» rfêchtige Pontificale H. Mis zal gecele breerd worden door Zijne Exc. Mgr. Mi- Li-) rara, nuntius van België, speciaal voor de Wed, i rrouwclijke Religieusen, waarbij de Voor- 'jilier van het Permanent. Comité, Z. D. H. Heijlen, Bisschop van Namen, een raak zal houden. 7/ ftog merkt het Comité op, dat in het Stadion op 26 Juli alleen kinderen, voor in aen van een geldige kaart, aan de H. Com- nunie mogen deelnemen, en niet de vol wassenen. die dan in het Stadion aanwezig Bjn, en dus ook niet de geleiders of ge leidsters der kinderen. Donderdag 10 Juli 1924 binnenland U z.Ein. Kardinaal Mcrcier. we De Voorzitter van het Comité voor Gods dienstige plechtigheden, pastoor Van Kers- iergen, ontving volgend schrijven van 2,Ein. Kardinaal Mercier, aartsbisschop yan Mechelen. Mijnheer da Voorzitter, Ik had mij er op verheugd het Eucharis tisch Congres te Amsterdam van 2527 dezer Ie kunnen bijwonen en met genoegen aanvaardde ik een Pontificale Mis te cele- ireeren op Zaterdag 26 Juli te 10 uur. Maar de mensch wikt cn God beschikt. Nu lijd ik zoowat drie weken aan een plaatselijke aandoening welke, zonder nioralsnog gevaarlijk te zijn, mij niette min rust om niet te zeggen onbeweeg lijkheid oplegt. Mijn geneesheer waagt er zich niet aan mij te laten verhopen dat ik een reis zou kunnen ondernemen op 't einde van Juli. Ik zag mij insgelijks ge dwongen dezer dagen de uitnoodiging af Ie wijzen om mij den len Augustus naar een Academische zitting te begeven, door de Hoogeschool van Luik belegd tot hul de van hem, aan wien zij welwillend ttnen titel van Doctor honoris causa schonk. Ik hoef u niet te zeggen, heer Voorzit ter, hoe diep ik deze onverwachts ver- dindering betreur, welke mij de voldoe ning ontneemt aan het Episcopaat, de geestelijkheid en de geloovigen yan Ne derland een nieuw en openhaar blijk mij ner genegenheid te brengen, en mij aan 'ie sluiten bij de plechtige hulde, welke ïij onzen goddelijken Zaligmaker in zijn 'Allerheiligste Sacrament voorbereiden. Dit offer, dat het aan do goddelijke Voorzienigheid behaagt van mij te vergen; zal ik iopdragen voor het welgelukken uwer grootsche Eucharistische dagen. Laat ik u nogmaals betuigen hoezeer Set mij spijt, daar niet te kunnen aan wezig zijn, en aanvaard, bid ik u, waarde heer Voorzitter, de verzekering mijner zeer toegenegen gevoelens. (w. g.) t D. J. KARDINAAL MERCIER, Aartsb. van Mechelen. Korting op pensioen Een tegenspraak Centrale dor Vereenigiugen van per soneel in 's Rijks dienst deelt mede dat ïij naar aanleiding van persberichten, dat sen wetsontwerp nagenoeg klaar ligt, waarbij rijksambtenaren, die pensioen uit de^sehatkist genieten, op dat inkomen! zul len worden gekort, te bevoegder plaatse inlichtingen! heeft ingewonnen. Hierbij bleek dat het bericht uit de lucht gegrepen is. De Centrale werd ge machtigd het bericht ten stelligste tegen spreken. 'De HaagscKe leening Belangrijk overt eek end Naar wij vernemen! is de Haagsche lee ning van 10 millicen 'gulden, waarvoor gisteren de inschrijving was geopend, uit nemend geslaagd. Hoewel nog geen juiste cijfers bekend zijn, kan wel worden mede gedeeld, dat de leening belangrijk is overteekend. Britsche bestellingen aan Nederlandsche werven Een Reuter-telegram bericht, dat de mi nister van Handel, Sydney Webb, in het Lagerhuis in antwoord! op een vraag, waarbij de aandacht word gevestigd op bestellingen door Britsche reeders bij Ne derlandsche firma's, wier prijzen lager wa ren dan de Engelsche, verklaarde, dat, naar hij vernomen had, een Rotterdam- êcliö firma een contract had verkregen voor zeven! schepen en dat de Nederland sche regeering ten aanzien van drie daar van een bijdrage had verleend. Ned. Aannemersbond. Jaarvergadering. In Bellovue te 'Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeen©- ledenvergadering gehouden van den Nederlandschen Aanne mersbond. •De openingsrede werd gehouden door den •heer W. M. T. Thijssen, voorzitter van den Aannemersbond. Tijden van voorspoed zeide spreker hebben plaats moeten maken voor een tijdperk van malaise. Gelukkig, dat de Ned. Aannemersbond, 'ondanks het feit, dat ook in onze gelederen slachtoffers gevallen zijn, als instituut onaangetast is gebleven en de stormen zal weten te t-rotseeren. 'Al is er wat drukte in den woningbouw, de basis van ons bestaan ligt toch bij handel en industrie. Waar die -maatschappelijke bronnen zoo armelijk Vloeien, lijkt hem die geforceerde woningbouw niet in e.en gezind evenredige verhouding daarmee te staan. De 'Arbeidswetgeving heeft in vele op zichten teleurstelling gegeven. iWaar men zich voorgesteld had van de verkorting van den arbeidsduur in de oorspronkelijke mate, is,niet (bewaarheid geworden. Wel heeft men zich te dien opzichte ge corrigeerd, doch die correctie -zelf heeft veel 6trijd gekost. Daarnaast voelt men zicli nog te veel gekneld in het keurslijf van1 die wet. •De woningbouw heeft tal van aannemers kunstmatig gekweekt. Proeven werden genomen met eigen be heer, millioenenwerken werden uitgegeven aan associaties van werklieden, waarbij vak- kunde veelal totaal op den achtergrond ge raakte. Hiermede bedoelde spr. geen verwijt aan die arbeiders, maar wel wilde hij daarmee te kennen geven, dat hierin een miskenning •ligt van heb feit, dat ook het aannemers- vak een scholing vereischt. Gelukkig zien we langzamerhand door schade wijs geworden, een terugkeer op het oude pad. Men 'kan voor do werkgevèrS-beslommé- rlngen de oogen niet meer sluiten als voor heen. Dat eldorado is voorbij. De 'Aannemersbond1 heeft edited nooit van zijne bevoegdheid, in zijne statuten verleend, gebruik gemaakt om steun te ver- leenen aan met werklieden in conflict ge raakte werklieden. Het 13 niet meer mogelijk de beide hoofd- deelen": „economische" en „sociale" geschei den te houden en daarom was spreker van meening, dab beide lichamen, de Aanne mersbond en do Patroonsbond hand in hand moeten gaan om wat te bereiken. Wij zoelcen' verbinding aldus de voor zitter met architecten, ingenieurs, bouw materialen-handelaren', laat ons dit dus in de' eerste plaats doen met die lichamen, waar wij het nauwst mee verbonden zijn en" waar onze belangengemeenschap het sterkst op den voorgrond treedt. Aan het slot van zijne uitvoerige ope ningsrede herdacht de voorzitter de leden, die in dit jaar den Bond ontvallen zijn. Da Bond is te dien opzichte zeer zwaar be proefd. In het. bijzonder uitte spreker zijne waardeering aan de nagedachtenis van den heer De Herder, vroeger voorzitter van den Bond, op wiens graf een monument van' dankbaarheid is geplaatst. De rede werd 'cToor dg vergadering waarin' BO afdeë- Oingen vertegenwoordigd zijn, luide toege juicht'. Aan de orde was daarna -een voorstel van het Hoofdbestuur luidende:' „De Alge meene Vergadering drage het Hoofdbestuur op maatregelen te nemen, teneinde van de bindende besluiten 'betreffende werksta king cn uitsluiting de redacties sub. III en IV genoemd, te doen vervallen." Na een korte bespreking sprak de ver gadering zich. met op een na aigemeene stemmen overeenkomstig de tot uiting ge brachte gedachte uit voor de wenschelijk- lieid om een clausule te behouden', waarin bepaald wordt, dat de aa-unemer rechtheeft op termijnsverlenging bij elke werkstaking en uitsluiting en wanneer daarover een ge schil ontstaat, dit aan arbitrage onderwor pen zal worden. 'Bij verkiezing van zes leden in het hoofdbestuur werden de heeren P. E'bbiuge te Enschede, G. E'lfferich te Overschie en H. Zanen Czn. te Gouda herkozen. In de vaeature-H. A'. Looyen te Gorin- chem (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer W. P. de Vries te Utrecht. In de vacature-A. de Vries Hzn. te. Assen 'koos de vergadering den heer J. Huitzing te Coevorden en in de vacature-C. J. Rij- nierse (overleden) den heer J. van der Wal ta 's-Grav.enh&ge. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert Maandag a.s., des namiddags te twee uur Te behandelen onderwerpen: le. a. Herstemming over het voorstel van de heeren Eerdmans e.a., om de aan beveling ter 'benoeming van een Curator van het Gymnasium aan het Curatorium terug te zenden, omtrent welk voorstel de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt b. c.q. Benoeming van een Curator van .het Gymnasium. 2e. Benoeming van een lid der Commis sie van Beheer over de gestichten „Ende- geest", „Voorgeest" en! „Rhijngeest" (va cature-W. PeTa). 3e. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening. 4e. Benoeming van een lid der Commis sie (uit den Gemeenteraad), bedoeld an art 2, le lid, sub 3e der verordening, houden de reglement voor de Gommissiën van Ad vies betreffende de arbeids- en dienst- voorwaarden van bet personeel in dienst van de gemeente Leiden (vacature-W. Pera). 5o. Benoeming van een leeraar in do wiskunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 6o. Benoeming van oen leeraar in de plant- en dierkunde aan de Hoogere ^Bur gerschool imet 5 jarigen cursus. 7o. Benoeming van een tijdelijk leera- res in het Duitsck aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 1924-1925. 8o. Benoeming van een tijdelijk leera- res in het Nedlerlandsch aan do Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus, voor den cursus 1924-1925. 9o. Benoeming van een Amanueusis le klasse 'bij het onderwijs in de natuur- en scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. lOo. Idem als voren aan het gymna sium. llo. Vaststelling van een opgave van personen voor de benoeming van drie le den van het College van Zetters voor s Rijks directe belastingen. 12o. Praeadvies op het verzoek van H. Lautenbach, om eervol ontslag als onder wijzer aan de school Van de Duivenbode- straat B en als onderwijzer bij het Open baar Vervolgonderwijs. 13o. Praeadvies op het verlzoek van J. P. Hemerik, om eervol ontslag als Opzich ter der plantsoenen. 14o. Praeadvies op het verzoek van Tl. Nijk, om eervol ontslag als Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht. 15o. Praeadvies op het verzoek van F. Ouwerkerk, om de te bouwen schuur ach ter het perceel Hooge Morschweg No. 7, van .hout te mogen maken. 16e. Vaststelling van het- aan Gedepu teerde Staten uit te brengen verslag aan bande de wjize', waarop Get op~de gemeen- t-ebegrooting voor 1923 voor schoolkinder- voeding en -kleeding toegestaan bedrag ia besteed. 1 17e. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooting, dienst 1923, waar van de ramiug Te laag is gebleken. 18e. Voorstel tot nadere vaststelling van de gemeentebegrooting, dienst 1924. 19e. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van een aantal on bewoonbaar verklaarde perceelen. 20e. Voorstel tot verhuring van de voor malige Coromandantswoning in het Invali denhuis aan den Middelweg, aan de Leid- sclie G. J. M. V. „Padvinders". 21e. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Football Club, om vermindering van de pachtsom van de perceelen in den Bosch htrizerpolder, Sectie O, Nis 663, 665, 666 en 667. 22e. Prae-advies op het verzoek van de Zwemvereeniging „De 'Zijl", om toeken ning van eenre bijdrage in de kosten van een door haar to houden openbaar zwenv- feest. 23e. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen G. en J. C. Duin dam tot vergoeding van schado, veroor zaakt door aanvaring van oen stootpaal nabij do Kwaakbrug. 24>e. Voorstel inzake het verhaal van bijdragen voor weduwen- en weczenpen- sioen van gemeente-ambtenaren. 25e. Voorstel: a. lot goedkeuring van do bedragen over het jaar 1923 besteed voor normale uit breidingen- der Gasfabriek en der Eiectri- citeitsfabriek; b. tot aanvulling van het uitbreidings kapitaal der Electricitcilsfabriek; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. i 26e. Voorstel: 7 a. tot het verlecnen van vergunning aan do gemeente Alphen aan den Rijn om met de gemeente Zwammerdam oen overeen komst aan te gaan, betreffende de levering van electrieiteit in die gemeente door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van Al phen aan den Rijn: b. tot wijziging van art. 1 van de op 21 April 1914 met do gemeente Alpken, Oudshoorn en Aarlanderveen gesloten overeenkomst, betreffende de levering van electrieiteit aan die gemeenten door de Leidscho Electricriteitsfabriek. 27e. Voorstel: a. om aan de Commissie tot oprichting van een Monument ter gelegenheid van den 35Csiea gedenkdag van Leiden's Ont zet vergunning te verlesnen tot plaatsing van dat monument aan den ingang van het Plantsoen bij do Jan van Houtbrug; b. om de kosten verbonden aan bet maken van de fundeering van -het monu ment voor rekening van de gemeente te nemen; c. om liet monument tz.t. kosteloos bij de gomcenlo in eigendom en onderhoud over to n email. 28o. Voor del om aan de 3-Octoberver- ©eniging, tan behoeve van de uitvoering van hare feestplannen ter gelegenheid van de 350-jarige herdenking van Leideuls Ontzet, een gedeelte van het Plantsoen en d'en Zoelerwoudschen Singel kosteloos in gebruik te geven. 29e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanleggen van •een straat nabij de Anna-Paulownastraat, bet doortrekken van de Bloemstraat en het dempen, Tiolecren en bestraten van een gedeelte der Driftsloot. 30e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van een verbinding van de van Speijkstraat en de Verlengde Oosterslraat naar- de Waard- .straat. 31e, Voorstel: a. tot intrekking van bet Raadsbesluit van 25 Februari 1924-, in zake de over neming van een gedeelte grond nabij den Hoogen Morschweg en de beschikbaar stelling van gelden ten behoeve van den straataauleg op dien grond: b. tot overname in eigendom en onder hond bij de gemeente van een gedeelte grond ten zuid-oosten van deif Morschweg,* Sectie P nis 725 en 335 beide ged.; c. tot 'beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van straten ten zuid-oos ten van den Hoogen Morschweg. 32e. Prao-advies op het verzoek van P. van UIden, om teruggave van het aan- UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 6.30 uur FL (Eiffeltoren) 2600 M. Cons cert. ,•8.20 2LO (Londen) 365 M. Popu, laire muziek,. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. ,.Lea Cloches de Cornevilfë". 8.20 5NO (Newcastle) 400 M. Rus-, sische avond. 8.35 PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Causerie, waarna de één- acter van Molière „Sganarello" 8.50 Brussel 265 M. Concert. 8.50 GBM (Bournemouth) 385 M. Juvenile Competition Night. 9.05 2ZY (Manchester) 375 M. Twco looneelstukjös. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 10.20 SFR Dansmuziek. deel door hem betaald in de kosten van inrichting van het baggerterreïn aan de Zijl, nabij de Stinksloot. (Voorgesteld wordt afwijzend to be schikken). 33e. Voorstel: a. tot verkoop aan de Woningbouwver- eeniging „Eensgezindheid" van een ter-i rein gelegen ten oosten van den Zijlsin- gel, Sectie K nis 724, 723, 722, 3433 en 707; -b. tot liet aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas, in verband met de uitvoe ring van een plan der sub a genoemde vereeniging tot den bouw van 28 eensge zinswoningen en 22 beneden- en 22 bo venwoningen; c. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld; d. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. 34e. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de volledige afwerking van de grondwaterzweminrichting aan de Zijl; b. tot. opdracht van bet beheer en onder houd dier inrichting gedurende het jaar 1924 aan de Leidsche Zwemclub. 35e. Prae-advies op het verzoek van do afd. Leiden en omstr. van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, om de beide in het Van der Werf- park aan den waterkant staandet treur wilgen to doen rooien. 36e. Voorstel van den lieer van Stra-i jen, inzake do beschikbaarstelling van gel-i den voor do ve.kotcrng van den Zoeler woudschen we'. 37e. Verorry^-: lot wijziging van do verordening van .7 December 1914 (Ge meenteblad No. 32), houdende reglement op het beheer en bestuur der Stedelijk© Fabrieken van Gas en Electrieiteit te Leij den. 38e. Praeadvies op de adressen van do Ned. Vereeniging van Grossiers op El^c- trotechmseh gebied en de Coöperatieve In koop vereeniging van Metaalindustr'cc'en (Coopra). inzake bet lidmaatschap der Stedelijke Lichtfabrieken van ]aatsgcj noemde vereeniging. 30e. Praeadvies op het verzoek van do Coöperatie „Ons Doel", in zake het aan do kolenhande-aren. die cokes van de Stede lijke Lichtfabrieken betrekken, opgelegde verbod, om adressante gascokes af te leve ren. 40c. Praeadvies op eenige ad essen, in zake handhav'ng van do Zondagswet en invoering bij verordening van een z.g. vloekverbod. 41e. Voorstel tot het verleenen van me-i dewerking aan liet Bestuur dc-r vereoni-" ging "tot instandhouding van biizondoro ■scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs aan het NoordeindeNo. 40. voor de aanschaffing van leer- eni hulpmiddelen voor die school en tot vast stelling van den daarop betrekking heb-- benden' begrootingsstaat. 42e. Voorstel tot Leschikbaars'eTng van gelden ten behoeve van de meerdere kosten van verbouwing van het gebouw, waarin de buitengewone schóól voor lager onderwijs is gevestigd, en ten behoeve van de aanschaffing van meubilair. 43e. Voorstel inzake het verbinden van eene oeconomische afdeel ing aan de Hoo-< gere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 44e. Voorstel in zake het aanbrengen' van verschillende veranderingen in het openbaar lager onderwijs, in verband mot de laatste wijziging der Laser Onderw'is-< FEUILLETON HET STERVENDE LAND. Langzaam stappend om wille van Ma- thurin, die inet zijn krukken tegen de polsheuvels der grasperken stiet, ging de pachter door de ruimte, waar reeds de avond donkerde. Men hoorde zweepslagen. Met branden- 5 roode lantaarns liep men van links naar rechts. Walde duiven klapwiekten górschrikt weg. He kleine Rousille zag haar vader na- &ren. Zij was op dezelfdo bank gebleven Vroolijk opgemonterd leek zij, want de lader vroeg streng; Dit is geen lackdag, Rousille. Wat is ir dan'' 1 iL, n| Niets, zei ze, zich oprichtend. Ga dan voorop, antwoordde Mathu- 2i&, want je zoudt nog bekenden kunnen gpoeteh. Zij giug inderdaad voorop, langs de aaen, dan langs bet voetpaadje te midden 7an ontbladerde hagen. Omkijken en rondgluren deed zij niet. Maar fier ging zij, kaarsrecht, bewust wan aare sterke liefde, in de richting van de tfnien en dacht enkel aan hem, dien zij iooeven gezien had. Zij ging kijken naar do soep, die zij Wj haar weggaan opgezet bad. He mannen bleven buiten nog praten. Toen zij binnenkwamen, had zij den in- ■ïu'c dat Mathurin haar nog eenfe verra- laa had en dat de vader haar mistrouwde André kwam het laatst binnen, rond acht uur. De boer had met het avondbrood op hem doen wachten. Hij zat met Ma thurin dicht bij het vuur en zo bekeken beurtelings den wandelstok van mjinbeer Henri; zij spraken over den droeven ver koopdag, over menscken vanSallertaine, die den verkoop gevolgd haddien, over werklieden, die do zware blinden weer dicht gemaakt, en er verder latten over ge slagen hadden en over de lichten, die men er had zien branden als op de groote ga ladagen. Onze meesters zullen hier niet meer terugkeeren, zeide Toussaint Lumineau. Ik, die altoos in hen geloofd heb I 't Is af- geloopen. 1 i I - 't Is afgeloopenl herhaalde André, toen hij in de duisternis den drempel over schreed. Ik ben tevreden niets gezien te hebben. Hij bad heb uitricht van vermoeid en aangedaan te zijn. Het wit zijner oogen glinsterde alsof de jonge boer weenen ging. Toussaint Lumineau meende dat de schande van deze openbare veiling, waar onder hij zelf zooveel geleden had, op de zelfde wijze het hart van zijn kind ge troffen had en dat dit de eenige reden van het lang wegblijven van Driot was. Zet je bij, jongen, zei hij, je moet honger hebben. De soep is gereed. Neen, ik heb geen honger, zei André Ik ook niet, zei de vader. - Alleen Mathurin sleepte zich tot bij de tafel en nam een bord soep, terwijl de va der bij het vuur gezeten bleef en Driot, rechtop, den schouder tegen den uitsprin- genden hoek van den muur geleund, on der de luifel, beurtelings zijn vader en zijn broeder bckoek. l— Waar ben je dan geweest? vroeg de boer. Met een breedzwaaiend gebaar zei hij: Bij den eenen en den anderen: bij uw vriend Guirineau van het Pinkenhof, bij den molder, bij Mattoneau Goede kerel, die Mattoneau, flinke familie, netto kinderen,- onderbrak de pachter. Ik heb e.en bezoek gebracht bij de Ricolleau van Mulolrit Zoo ver1 1 I 'f i Bij de Echus van Parie de Mont. Toussaint Lumineau meende goed in de oogen van zijn zoon te lezen: 1 Wat kadt je bij al die menscken te doen, mijn jongen?. _j Een gedachte Niet lang bon hij den. vragenden Wik van zijn vader verdragen en keek dan naar den somberen hoek van de bedstede. M Een gedachte... Ja, ik had de koele- ronde willen doen en zelfs tot bij Fran cois, in La Roche. Francois? fluisterde de boer. Je bent dan als ib, mijn jongen; je denkt dikwijls aan hem. Langzaam schudde de jonge man het hoofcl en antwoordde: Ja, dezen avond vooral, dezen avond meer dan ooit in mijn leven had ilf hem naast mij willen hebben. De woorden, die AndTÓ uitgesproken had, waren zoo vol ontroering, zoo wee klagend, dat Mathurin, die den datum van liet vertrek van André niet kende, be greep dat het uur nabij was en dat André nog maar eenige minuten meer op Fro- menfière zou vertoeven. Het bloed steeg hem naar het hoofd, zijn lippen openden zich; hij rilde over heel zijn lijf, terwijl hij André strak aanstaarde. Zij schitter den buitengewoon, deze oogen, waarin een zegevjereude fierheid glansde en ook in dit plechtig oogenblik, oen beetje medelij den en vriendschap, zelfs gewetenswroe ging. André. giste dat zij een vaarwel uit- •spraken. De vader nochtans, schoof zijn stoel dicht'Or 'bij de tafel en hief zijn wandel stok ver omhoog opdat hem André goed kon zien. Hij metende dat de gedachten van zijn zoon op dezelfde toekomst ge richt waren. 1Ik, zeide hij, ziehier wat ik gekocht heb tot aandenken aan mijnheer Henri.... Meer dan eens heeft hij met dezen stok op de deur geklopt: „Kom, bom, kom". Ben je daar oude Lumineau? André, als jij de meester op Fromenlière zult zijn De jonge man, die achter den pachter stond,, voelde 'bij deze woorden al zijn moed wegzinken.. Hij kon zijn tranen niet bedwingen en vreesde, dat de vader zich naar hem toekeerde; hij ging stil achteruit naar de deur. Toussaint Lumineau hoorde hem niet. Hij ging voort: Eens de meester over Fromenlière, zult ge nooit meer onze meesters zien. Ik dacht, dat do boerderij nooit zou verkocht wordenIk heb er nog een beetjo hoop op. Maar onze markiezen zullen zich nooit meer verloonenMijn jongen, de tijden dio voor je aanbreken, zullen niet gelijken op die, welke ik gekend Èeb! Driot weende, toen hij de oudo muren van de breede keuken aanstaarde, waar de Luöiineaux: zooveel jaren geleefd had den. Maak je geen verdriet, mijn jongen: als de meesters ook al weggaan, de grond blijft. Driot weende toen liij den rozenkrans van moeder Lumineau aanschouwde die boven het bed hing. De grond is goed, alhoewel je er kwaad van gesproken hebt. Je zult. dat' ondervinden. Driot weende, toen hij zijn vader bezag, die steeds den stok hanteerde. Hij keek een oogenblik in den lampei schijn naar de gespierde, vereelte handeu, die steeds in de weer waren om de familie te helpen, te voeden, naar de handen, dio nooit vermoeid waren. En voortgeschreden door den eerbiea, ook door do droefheid, doed hij iets- dat men sedert lang niet meer op Fromentièra gezien had, sedert dat de zonen groot wa ren en de moeder dood was. Hij schreedJ vooruit achter den, vader, l>oog zich en. kuste den oudo op rijn gerimpeld voor-' hoofd. Bravo jongen! zei Toussaint Lumw neau, -terwijl hij hem terugkustc. Ik ga slapen, fluisterde ^.ndré, ik ben op' doodvermoeidi Hij drukte even de hand van Mathurin; en talmdo toen eenige oogeublikk.cn alvo rens do keukenkamer binnen to gaan waar. Rousille werkte. Toen hij do deur opende^ wierp hij nog een blik door do deurspleet op den ouden vader en sprak dan eenige woordjes met Rousille. Verdei- hoorde men hein niet meer. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3