weed© Blad aart tug. a la ierd Pen s die ags u tans, jea slechts een minderheid in begin- pr Let verleenen van financieelen aan do bijzondere universiteiten )nd fluit dit in, dat een of meer recht- ijlen zich aan de zijde der linksche ïlchaard hebben, en het is weinig :1, die afwijking van rechts in den ;jt-historischen hoek te zoeken. fiisoli zou het voorshands weinig a hebben, of een meerderheid, in ran een minderheid, in de staats- issie in beginsel de aanspraak van jzonder universitair onderwijs op ihsidie hadde aanvaard. eenparig was do siaats- ifjie van oordeel, dat bij den huidi- uncicelen toestand van ons land in w Rtvolgende jaren van geldelijken 'srijks kas geen sprake kan zijn eenparige oordeel lijkt ons aan- Oi Ispen fd. londi 131 des 'oensdag 9 Juli 1924 0 hooger onderwijs. ,t Huis^Gziri. schrijft: traag: heeft het bijzonder universi- jjerwijs aanspraak op steun uit de aan het oordeel eener staats-' io onderworpen, heeft voor een jodo beantwoording geen me'er- fiunnen erlangen. [feit leidt er vanzelf toe, de samen- ,der commissie nader te bezien, (jnimissie bestond uit zes leden vat iüzes van rechts, deze laatsten ver- jio twee katholieken, twee anti-revo- jlren on twee chrislelijlc-liistori- men meent, dat het bijzonder onder- linspraak heeft op subsidie, is men 17111 lankmoedig met te verklaren: wij daarmee wachten tot het or af kan, 801 is men hiermee wel verantwoord te- ;r dat deel dor belastingbetalers, voor de rijksuniversiteiten, waar- Em 1;! geen gebruik wenscht te maken, ;:lld aandeel betaalt en daarnevens a ia financieelen last voor zijn eigen dei onderwijs heeft te torsen? het zij, ook de minderheid ziet Ze ;pig van een subsidie af. meerderheid wenscht aan de bij- j universiteiten nu en later geen ïiste si!'s rijks kas toe te kennen, pi «lenen, welke ze daaTvooT heeft, fscJ' ;ire in het verslag, althans voor zoo ons tot heden onder de oogen 'r d niet ontvouwd. :'ge leden van de meerderheid bssif isr ook anderen dan do cbristelijk- 16 hclien, die wij daaronder vermoe- ^gen wel, dat zij voor financieelen rMaan liet bijzonder universitair on- niet gelijke moreelé gronden kun- j Ewezig achten, als, ook, volgens Kening-, gelden voor het lager en baar onderwijs, maar dit is niet ïdeel van de geheele meerderheid en bovendien meer cen! negatief dan ssitief oordeel. kan men uit een andere plaats in slag der commissie wel opmaken, dj.éiiistens een deel der meerderheid poopt, tegenover de subsidie- Iiijs eeen afwijzende houding aan te ne- bh. •enf het, zoo Zeggen de leden die daar H woord zijn, bij hét hooger onder- Dzeifden kant op als bij het lager is geschied, dan zal dit moeten tot de opheffing van het grootste 4 do rijksuniversiteiten, staat bij hen vast, dat opheffing fei toinsto twee der rijksuniversitei- Bizakelijk zal ïzijn. «mrentie-vrees schijnt den 3)Lik en op! nicht voor recht van de-ze leden op dsii keUjke wijze te verduisteren. J rechtsgelij kheid op ihet terrein van onderwijs heeft de openbare in de verdrukking gebracht, van de volledige gelijkstelling, Bjaeda van een subsidie duchten deze FEU5LLKTOM 1 STERVENDE LAND. aÜ >;wl- dit schouwspel pijnlijk voor et "s, vond hij er een tijdpasseering in 3 hij aan den vader gezegd had: „Ik fr'i had hij tot antwoord gekregen: k. ik' zou er te veel kwaad bloed op- Ga er naar toe, wijl jij nog nooit zoo 1 iiieu hebt en als zij bezig zijn met de a snuisterijen te verkoop en, ver- tnij dan, want ik wil een klein aan ban don markies hebben. van de hooge stoep, ver genoeg volk-, was Mathurin op den rand 1 dichtbegroeid boompjesperk gezeten hja jas gehuld zat hij als vor- tusschen de onderste twijgen, van hi do menigte bestudeerde, die hem sawachtig maakte, talf negen begon het opbod, omroeper, een bleek mager man baar met een stem als een klok, "wie van de hoogte tot de aanwezi- de beesten, het kreupelhout, dat 'acht jaar geheel verwaarloosd en fd was: meubels van de feestzaal van den markies, zes zetels, een ca- 'her stoelen met satijn en goud be- ^art hout, stijl Louis XV, vergulde *n> vijftien honderd frank I Men "c overtrekken op den koop toel d frank I honderd frank, en zijn over de menigte, zestien frank. leden der staatscommissie de opheffing in de toekomst van minstens twee der uni versiteiten. Daarom weg met de subsidie en weg ook met het recht! Van zoo hoog staande mannen als in de staatscommissie zitting hadden, had men anders en beters mogen verwachten! 'fllMHEiHLflMP intern. euch. congres. (Officieel). Congrcskaart. Het Congresbureau deelt mede: Nogmaals laten wij hieronder volgen de prijzen der Stadionkaarten, die aan ong Bureau, Raadhuisstraat 4, verkrijgbaar zijn: Woensdagavond: opening van het Con gres in bet Stadion: Zitplaatsen f 2.50; staanplaatsen f 0.50. Donderdag in het Stadion: zitplaatsen f 1.staanplaatsen f 0.25. Vrijdag in het Stadion: zitplaatsen fl. staanplaatsen f 0.25. Zaterdag in het Stadion: Kindercom munie f 0.25. Zondagochtend in het Stadion: Pontifi cale 'H. Mis van den Kard.-Legaat: zit plaatsen f 2.50; staanplaatsen f 1. Zondagmiddag in het Stadion: Pontifi caal Lof met Processie: zitplaatsen f 2.50; staanplaatsen f 1. Plaatsen buiten het Stadion, welke ech ter slechts in beperkt getal voorradig zijn: f 0.50. Nogmaals merken wij op, dat geen enkele Stadionkaart kan besteld worden per briefkaart of postwissel. Gelden, ons voor Stadionkaarten gezonden, zenden wij eenvoudig terug. Men kan deze Sta dionkaarten alleen bekomen door ze aan het Bureau: Raadhuisstraat 4 persoonlijk te komen balen. De Congresliedjes zijn te verkrijgen aan ons Bureau en in den Bockhandel h, 2 ct. per< stuk. Bij 'honderdtallen gelijk besteld door. bockhandels en kerken zijn de kosten per honderd f i. De partituren kosten niet, zooals eerst medegedeeld is, f 0.50, maar f 0.10 per stuk. Voor deze liedjes en partituren en in hel algemeen voor alles, wat door liet Bureau uitgegeven wordt, gelden deze be palingen: Men zende het geld op en de porto. Dan pas zenden wij de aange vraagde arjikelen op. Met bestellingen dus per briefkaart of anderszins, zonder geldswaarde tegelijk verzonden, houden wij absoluut geen re kening. Zooals boven is medegedeeld, geldt dit niet voor de Stadionkaarten. Congresplaatjes met gebed zijn nog in het Nederlandse li, Fransch, Duitsch, En- gelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch en Latijn te verkrijgen. de spoorwegtekorten. Uit het verslag van de Ned. Spoorwe gen blijkt dat met kracht aan de vermin dering der uitgaven en de groote tekorten ivordt gewerkt. Hieromtrent wordt o-m. heb volgende gemeld ,.De vele maatregelen tot beperking van uitgaven deden in 1923 op krachtige wijze hunnen iuvloed gevoelen. Voorname lijk daaraan is het ie danken, dat de ex ploitatiekosten f 21.860.872 lager waren dan in 1922. In twee jaren tijds ziiu do 'exploitatiekosten nu met f 43.337.063, d.i. met ongeveer 22* pet. verminderd en wel personeeluitgaven met pl.m. f 16.5 millioen of pl.m. 13 pet. en. de andere uitgaven met pl.m. f 27 millioen of pl.m. 38* pet. Het saldo der overige posben. verant woord op de rekening van gemeenschappe lijke baten cn lasten', is f 1.130.492 nadeeli- ger dan in 1922. Het bedrijf in zijn geheeleit omvang heeft per saldo een verlies opgeleverd van f 20.956.918 tegenover een van f 28.472.285 in 1922. Is de einduitkomst dus, ondanks de ver dere daling der opbrengsten, minder on gunstig dan in het vorige jaar, die daling wees 'er ons bij voortduring op, dat ver dere beperking van de uitgaven dringend nocdig was. Daartoe werden opnieuw Eu de salonmeubileering werd tegen den prijs van zestien honderd frank toe gewezen. En in tusschen dat de notaris de gordij nen deed opbieden, volgde Mathurin met loerend scherpe blikken de stoelen, de ca- napé's en de zetels, die hij één keer van zijn leven gezien had en die nu onmiddel lijk in een verhuiswagen gestopt werden. Na de salonmeubels verkocht men de ta fels, de kasten, de bedden, het zilveren vaatwerk, pendules en hefbiljart. En de verkoop, uitgenomen een tus- schenpooze van tien tot twaalf uur, duur de den ganschen dag. De machtige stem van den uitrdeper was onvermoeid. Nieuwsgierigen kwamen steeds hij en ver vingen dogenen, die weggingen. Het stof ging op door de vensters van de menigte die zich in de verschillende vertrekken verschillende maatregelen genomen, waar van de belangrijkste waren t herziening van de beremming der goederentreinen; veria-ging van do vergoeding van verblijf kosten bij afwezigheid van do standplaats vermindering van het aantal inspecties, secties on districten, waarin het net ver deeld is; invoering van een vierde lage re loonklasse; uitbreiding van het ge bruik van machines in de kantooradmini stratie. Ten slotte werd aan het einde van het jaar besloten met ingang van 1 Janu ari 1924, in afwachting van het tob stand komen van een nieuwe loonregeling, wel ke van genoemden datum af zou gelden, bij clko uitbetaling van bezoldiging 10 pet. in te houden. Dio nieuwe loonregeling kwam. sedert, in overleg met de organisa ties van het personeel, tot stand en be te ©bont, behalve voor enkele groepen van personeel, dio vroeger in meerdere mate dan do overige getroffen waren en daar om thans eenigszins ontzien werden, ocne vermindering van inkomsten van pl.m. 10 pet- Een en ander geeft de zekerheid, dat de exploitatiekosten in 1924 andermaal be langrijk zullen zakken. Een sluitende re kening kunnen wij echter ook voor dit jaar niet in het vooruitzicht stellen, ten zij de opbrengsten stijgen en; dat mee item wij, althans "vóór 1924, niet te mogen ver wachten, J¥fel vertoont het goederenver voer sinus "October 1923 ©enige symptomen die op verbetering wijzen, doch de belang rijkste daarvan zijn terug te brengen tot oogstvervoer en gesloten water, en bet reizigersvervoer stelt or.s nog steeds te leur." Van 2S millioen tekort in 1922, kwamen wij op 20 millioen in 1923. Over 1924 zal zeker weer de helft wor den ingehaald. We vorderen dus. Dit moet ook, want gerust mag niet worden voor de verlies post geheel is vervallen. de advqcaat-manufacturier. Toch in de p-r-a k t ij 'k; De „Telegraaf" schrijft: Ruim twee maanden geleden bevestigde het Gerechtshof te 's-Gravenhage do be slissing van den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten te Rot terdam, waarbij aan een Meester in do Rechten inschrijving als Advocaat en Pro cureur werd geweigerd wegens zijn te kennen gegeven voornemen, naast zijn ambt van advocaat en procureur dat van winkelier in manufacturen te blijven uit oefenen. Na dit tijdsverloop leek het nuttig eens te gaan zien, hoe het slachtoffer zich geschikt had in zijn lot. In de kleine provincieplaats was spoe dig do winkel gevonden. Een bordje naast de winkeldeur vermeldde den naam met meestertitel en daaronder: „Bureau voor Rechtskundige adviezen.'* Toen wij aankwamen, verliet juist een jongeman de zaak. Hij keerde terug en vroeg wat wij wenschten. Is U mr. X? Die ben ik. Dan zouden wij U gaarne eens willen spreken over do weigeringskwostie. Komt U mee naar boven, want hier in den winkel geef ik geen juridische advie zen of uitleg, dat is in strijd met mijn ambt, antwoordde bij ironisch lachend. Wij gingen naar een kamer voor, boven den winkel en spoedig was de vraag ge steld: wat do©t U na de weigering? „Voorloopig berusten en toch de prac- tijk uitoefenen", was het antwoord. „Ik heb aardig wat zaakjes en ik heb cr al gewonnen ook. Ik mag zelf wel niet pleiten, althans niet voor de Rechtbank, voor den Kantonrechter natuurlijk wel, doch een collega en vriend van mij is zoo welwil lend het werk op de Rechtbank te doen. Ik behandel de zaken hier thuis, verschaf hem alle gegevens en hij maakt het op de rol in orde. Het is wel is waar geen ideale toestand, maar ik ben er toe gedwongen. U begrijpt toch, dat ik om do wille van de eer van den advocatenstand mijn familie niet kan laten verhongeren? Mijn vader is 71 en 'n jongere zuster studeert op het oogenblik nog. Ik moet daarvoor verdienen en het gaat dus niet aan, den winkeL op te ruimen en de eerste jaren van de lucht van den stand te leven- Eerst als mijn nu verdeelde practijk vol doende blijkt in haar geheel om in het onderhoud van mij cn mijne familie te ■MBMM—aam Vele koopers verhuisden zelf hun ge kochte spullen. Anderen, die later hun koopjes vervoerden, schreven met krijt hun naam op de verworven voorwerpen. Nochtans tegen vier uur verminderde erg het getal der toeschouwers. De paar den werden ingespannen en de velerlei rijtuigen keerden naar de steden en dor pen terug. Mathurin had nog geen minuut zijn schuilplaats verlaten. Een angst, eeil argwaan prikkelde hem geweldig. Twee maal meende hij de gestalte van Jean Nesmy even bemerkt te hebben, die zich snel teruggetrokken had. Mathurin ver wachtte alle oogenblikken den vader, ge roepen door een kleinen jongen, om 'hom te laten weten dat de verkoop op zijn ein- dé liep. Rechts van het kasteel, door een ope ning kwamen do oude Lumincau en Rou- sille. Zij waren een beetje verlegen on danks dat het avondschemerdo. Rousille ging niet heel verre. Zij bleef op een hon derd stappen van den gevel staan, bij de bank van de markiezin en gansck ont hutst, aanschouwde zij dit droef tooneel, dat hier afgespeeld werd, terwijl de vader in de richting van het verhoog ging om een aandenken te koopen. Tusschen de twee honderd toeschouwers waren de da mes het sterkst vertegenwoordigd. Zij wa ren gebleven om de „kleederen en toilet- voorwerpen" te zien, die do notaris aange kondigd bad, en die tegen kleine prijsjes toegewezen werden. Zoo zag zij, onder meer, een mooi blauw satijnen kleed van do goede juffrouw Am- broisine, haar speelgenoote. Dit en ande re koopjes verwekten zelfs ondeugendo opmerkingen. Mag men dat verkoopen! fluisterde zij. Zij had een afschuw voor deze onteering en zij meende reeds weg te gaan. Geweldig werd nu op eenmaal Rousille getroffen. Voor haar, van den anderen kant van het grasperk stond Mathurin woedend te kijken dicht bij de bank der markiezin. Eu achter baar, achter een laurierboom pje, hoorde zij een stem fluisteren en zeg gen: Mijne Rousille, Jean Nesmy ja geko men! Zij hield zich in, draaide zich niet om, deed geen enkele beweging, want, zich be spied voelend, bewaarde zij de koelbloe digheid van hare voorouders, die steeds geen' gevaar vreesden. Zij opende nauwé- 1 voorzien, ben ik verantwoord den winkel aan den kant te doen. Die mooie papieren van de Orde en van het Hof bewaar ik als aandenken en staaltje van democratische opvatting van do vrijheid van beroep hier te lande, 't Geheel heeft mij wol een oigenaardigen kijk gegeven op de mentalitit van de balie, alsook van 't Hof, maar over do wijze, waarop do deken der Rotterdamsche orde mij te woord stond, toen hem bleek, dat ik winkelier wilde blijven, spreek ik liever niet. Ook stelde het mij te leur, dat, toen ik mij voor het Hof te verdedigen had, ik geen inzage kon hebben, gehad van de overwegingen, die leidden tot do herzie ning in 1920 van het Reglement LH van de Orde. Juist op den gewijzigden tekst van art. li was mijn weigering gebaseerd en ik betwijfelde of die wijziging wel bd- oogde te voorzien in gevallen als bet mijne Dio wijziging geschiedde evenwel bij K. B. Tusschen twee haakjes, dat is ook al zoo ongerijmd, waarom of dat reglement bij K. B. is geregeld en niet bij de wet. De adviezen betreffende zoo'n K. B. berusten bij het Kabinet der Koningin cn ik be treurde het daar te moeten vernemen, dat aan particulieren in den regel geen ver gunning wordt verleend om inzage te nemen van archiefstukken, die niet alge meen openbaar domein zijn geworden. Des te meer jammer vond ik dat, toen ik merkte, dat do deken der Rollerdumsche orde die stukken wél kende. Zijn officieele positie had hem daar zeker toe in de ge legenheid gesteld wat dat betreft, was ik ift mijn verdediging dus gehandicapt. Gebeurt er nu nog wat na het ant woord van den minister, vroegen wij? Er kan niet veel meer gebeuren. Over de combinatie advocaat-architect, ad vocaat-predikant, advocaat-bankdirecteur, advocaat-apotheker, enz. wordt niet gerept dat schijnt de vereischte „volkomen onaf hankelijke positie" niet te schaden en des wege bestaan die combinaties ook, maar ik als winkelier mag, ofschoon de wet mij, dank zij mijne examens do bevoegdheid verleende, ter wille van een semi-officieel lichaam ais de balie geen practijk uitoefe nen, althans niet pleiten. Thans wil wel, naar ik hoor, de Mid denstandsbond eenige stappen doen, omdat de middenstand zich door het heele geval beleedigd acht. Of het wat uit zal richten ten bate van do vereischte democratische vrijheid van het beroep zullen we moeten afwachten. Ik vrees wel van niet, doch -dat zal mij toch niet beletten natuurlijk door 1e gaan. Men heeft niet jaren lang hard ge werkt een doel' te hereiken om dat zoo plotseling op zoo vreemdsoortige wijze af gesneden te zien. En als ik in staat zal zijn op mijn kaartje te zetten „advocaat en procureur ex^manufacturier", dan zullen de heeren tevreden zijn. „Voor Eer en Deugd." Maandag j.l. werd in het St. VincenLius- gebouw to 's-Hertogenbosch de jaarverga dering gehouden der diocesane honden van mannen- en vrouwenafdeelingen „Voor Eer cn Deugd", onder presidium van dr. Deckers, uit Den Haag. Voor de afdeeliag vrouwen werd het jaarverslag uitgebracht door mevr. van Hellenherg-Hubar, te Eindhoven, voor de mannon door rector Verhoeckx, uit Hel mond. Het kasverslag van de mannenafdeelin gen geeft een tekort over 1923 aan van f 57.22; dat der vrouwenafdeelingen ver meldt oen batig saldo van f 24. In het hoofdbestuur van den bond (macncnafdceling) werd herkozen do WelEerw. lieer F. Mommers;* in de be staande vacature voor den bond der vrou wenafdeelingen werd voorzien door do ver kiezing tot bestuurslid van mevr. Heltema- Tervooren, te Helmond. Voor do wintercampagno werden bij zonder de ouders-avondon aanbevolen en besprekingen van den laatsten Vastenbrief van het Doorluchtig Episcopaat. Do heer Beune, propagandist der Dioc. R.-K. Drankbestrijding in het Bosscher bisdom, gaf een uiteenzetting van doel en werkwijze der gewestelijke propaganda- commïssies bij de Dioc. R.-K. Drankbe strijding in practijk gebracht. Pastoor Nabuurs, uit Tilburg, voelde er niet veel voor die commissies ook bij „V. E. en D." iu te lijven; het verdringt elkaar te veel en de bestuursfuncties kernen steeds op dezelfde personen neer, die er in lijks hare lippen en alsof zij evén adem schepte en om haar geprangde borst te stillen, antwoordde zij aan hem, dio ach ter haar stil in de bladoren ruischfce: Pas op! Mathurin beloert ons! Ik geloof dat hij me reeds gezien heeft. 1 Welnu, trok er gauw van door. Go moet later terugkomen. Wanneer? Dezen nacht, als ik mijn kaars bui ten aan bet venstertje zal zetten. Mathurin sleepte zich op zijn ellebogen, over het grasperk om dichter bij te ko men en zich te verzekeren dat er een menschelijk wezen zich tusschen de lau rierbladen bewoog. Jean Nesmy trok zich terug en vluchtte verder iu 't struikgewas Op het hordes, waar het reeds donkerde, gingen dikwijls kreten en lachbuien om hoog van talrijke zeer onopgevoede men- schen. Ook waren reeds velen vertrokken, daar zij er genoeg van hadden. i—i Ik wil hem! Ik wil een herinnering hebben! riep de sterke stem van Tous- saint Lumineau. De omroeper toonde een wandelstok met een hoornen handvat, versierd met een gouden ring. Dat hangt er van af, mijn goeie man antwoordde hij te midden van het alge meen gelach van burgers en inwoonsters van Ghallans; dat hangt er van af I Het is niet voldoende te zeggen: „Ik wil", bij de veilingen. Hoeveel biedt gij? Twee frank zei een uitdrager. 1 Vijf frank! schreeuwde de boer. Niemand lachte meer. Het opbod was hoog. r UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 6.30 uur F L (Eiffelioren) 2600 M. Con< eert. v 8.— uur PA5 (Smith en Hooghoudt, Am sterdam), 1050 M.'Concert 8.05 uur 5SC (Glasgow) 420 M. Klassieke muziek. 8.20 uur 5V/A (Cardiff) 350 M. Een reis naar West-Afrika. 8.35 uur PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Causerie en concert. 8.35 uur Brussel 265 M. Fragmenten uit> „W-erther" van Massenet. 8.35 uur 2LO (Londen) 365 M. Eerste acte van „The magie Ilute" va5 Mozart. 9.20 uur SFR (Radio-Paris) 1780 M. Fe», tival Hector Berlioz 9.40fUur 2LO (Londen) 365 M. Twee too* neelspolletjes, één-acter3. 9.40 uur 2BD (Aberdeen) 495 M. Dan», moziok. 10.55 uur 2LO (Londen) 3«5 M. The Sa. voy Bands hun familie- en geestelijk loven onder lijden. De besprekingen over het punt zulletf dpor het hoofdbestuur iu overweging wor- 'den genomen. Met voldoening werd het besluit der Ned. Spoorwegen begroet. Dat besluit houdt, zooals hekend, in dat n.L do ambte naressen in dienst der Nederl. Spoorwegen tot aan den hals gesloten kleeding, met tot aan den pols gesloten mouwen zullen moeten dragen. Pastoor Nabuurs huldigde de buurt-» spoor- en tramwegen, die op een gegeyen wenk do reclameborden voor ong-ewenschts dagbladen uit de wagons hadden doen wegnemen. Tegen Plaatselijke Keuza. Na de aanneming door do Tweede Kamer van het wetsvoorstel-Rutgers in zake Plaatselijke Keuze, heeft zich een Comité gevormd, teneinde alsnog zoo mo gelijk te voorkomen, dat dit wetsvoorstel tot Wet zal worden verheven. In diü comité hebben zitting genomen de heeren: J. de Blank; dr. Ch. Bles; Dr. G. F. Bosch; A. Th. Cohlyn; Mr. J. Deking Dura; W. P. F. van Deventer; F. J. W. Drion; Mr. A. b. Gomperts; A. Ingenool Jr.; P. j. th Kanter; Prof. A. Klein; Mr. F. A. Kokosky C. H. van Lottom; D. Manassen; J. Meuwsen; S. F. van Oss; Prof. Dr. R. Saltet; J. G. Schlencker; J. Schulman; Dr. de Smitt; Mr. Dr. H. J. C. van Tienen; A. W. Zonneveld. Dit comité stelt zich op het standpunt, dat invoering van Plaatselijke Keuze een ernstige en ongemotiveerde aantasling vaa de persoonlijke vrijheid zou beteekenen en dat de practijk in de Vereenigde Staten van Noord-Amérika heeft bewezen, tot welk een bende en moreel verval voor een natie een drankverbod leidt (tot welk ver bod men Mr. Rutgers' voorstel oen eer sten stap acht.) Ten einde het Nederlandsche volk als nog gelegenheid te geven om zich over dit ingrijpende vraagstuk uit te spreken, zul len lijsten, ter teekening gelegd worden en zal bij de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal of bij de Kroon met den steun dez r handteekcuingen geadresseerd worden, om goedkeuring aan het wetsvoorstel-Rutgers te willen enthor-?-" UIT SE OMGEVi^B alphen aan den rijn. Te water. Teen gistermiddag een ar beider van den landbouwer v. N. met paard on boerenwagen naar het hooiland reed, schrok bij den oprit der spoorbaan, 'liet paard, voor oen in 't land liggend var ken. Paard en wagen kwamen dientenge volge in do vrij diepe spoorsloot terecht. De bestuurder wist door van den wagen to springen izich in veiligheid to' stellen. Toen men het paard op het droge had bleek bet aan een dor voorpoolen een dié pe gapende wonde 4e hebben bekomen, zoodat onmiddellijk de hulp van den vee-> arts moest worden ingeroepen. De wagen beliep eveneens aanzienlijke mate- riecle schade. Toussaint Lumineau had den wandel stok hoog ingezet om andere prijzen iü de schaduw te stellen en ook oen beetje uit ijdcllieid om to toonen dat de pachter niet gelijk de meester geruïneerd was. Hij brak door de laatste rangen, reikte het geld over, nam den stok onder den arm, wijl hij er niet op durfde leunen. Hij ging dan lieen, zich wringend, door de koopers, die zich de laatste overblijf sels van de meubels van Fromentière be twistten. 'b Was niet veel meer, en dit werd dazè ook bijna voor niets van de hand gedaan. Hij verwijderde zich uit dezo volksmas sa en ging in de richting .van het bos* schago waar Mathurin opnieuw was blij ven staan. Vooruit! zei bij, ik heb mijn aanden* ken, ik heb den slok van mijnheer Henri. 1 Gij hebt hem te duur gekocht! Mijn arme jongen, antwoorddo de boer op een verwijoendea toon, hij zou hem mij. gegeven hebben, was hij nog hier. Ik heb hem duur betaald, opdat nie mand mij hem kon doen ontglippen Anders hadden al de bedienden mij voor den gek gehouden! Met een misprijzend schokschouderen, toonde hij den notaris, den omroeper, de onzichtbare menschen van de wet, die in zijn verbeelding in deze procedure, die weldra ging eindigen, m gemengd zijn.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3