IÉ) HONIG'S W Puddingen groot voorstander geweest te zijn van volksconcerten. Ik heb mede bewerkstel ligd, dat de Harmonie in het bezit eener muziektent kwam, maar ik heb tot mijn spijt moeten constateeren, dat het publiek niet rijp voor volksconcerten is. Hot ge draagt zich heel slecht; er wordt zooveel leven gemaakt, dat de muziek niet te hoo- xen is. Hoewel spr. beschermheer det Har- monieverecniging is en do Vèreeniging graag een pleizier zou willen doen, kan 'hij den raad niet advisceren, toe te staan dat de muziektent voor de openbare school wordt geplaatst. Er is ook nog gevraagd om een proef te nemen. Ook dat kan spr. niet aanraden, maar do raad moet het na tuurlijk zelf weten. Door een der leden is gezegd dat, wanneer geen vergunning gekregen wordt, van de muziektent wel brandhout gemaakt kan worden. Spr. heeft aangeraden zulks niet te doen. Misschien wordt ér nog wel eens een gunstige ge legenheid gevonden, en anders kan de tent nog verkocht worden. De heer Duivenbode slaat er van te kijken, dat het verzoek zoo onwelwillend is ontvangen'. Op die manier maakt men het voortbestaan der" vcroeniging onmoge lijk. Er is altijd gezegd muziek werkt op voedend. Hu is de gelegenheid schoon orp in die richting iets te doen. Spr. wil ieder een op het plein toelaten want het moet niet beschouwd worden als een soort hei ligdom voor do gemeenteschool. De hou ding van den Voorzitter valt spr. tegen en hij adviseert den raad een gunstige, be slissing te nemen. De Voorzitter wijst cr op. dat op de speelplaats grint zal komen; er bestaat dus gegronde vrees voor ruiten ingooien. Het bestuur der Harmonie wil dat alleen do werkende leden binnen het hek komen en dat het publiek er vóór blijft. Met het oog op de stremming van het verkeer en onge lukken, kan dat niet worden toegestaan en zou dus het hek voor iedereen, die wil luisteren, geopend moeten worden. De heer Noordam spijt het, dat hij in deze met B. en "YV. moet meegaan. Spr. is de Harmonie wel gezind, dat is meer malen gebleken en wil daarom gaarne meewerken om een ander terrein, dan bet plein voor de school, te vinden. De muziek tent zal ook het gebouw ontsieren meent spr. Wat de onhebbelijkheid van het pu bliek aangaat, door voldoend -nolitie toe zicht is dit wel in toom te houden. De mensehen zal toch nog wel wat te leeren zijn. De Voorzitter zegt het vervelend te vin den om behalve do drie politiemannen er hij aanwezig nog extra "personeel te moe ten laten komen. Ook de ontsiering van het schoolgebouw is een motief om te wei geren maar niet het grootste. Voorts merkt spr. op dat in andere plaatsen b.v. Zeven huizen iedereen met de Vereeniging mee leeft en ziet men daar dan ook niet ge beuren wat hier tijdens een concert ge schiedt. Spr. gelooft niet, dat nette men- schen komen luisteren. De lieer Groenheide, die zeker wel eens oen concert heeft bijgewoond, dankt de Voorzitter op opgewonden toon voor dit compliment. De Voorzitter: als hoofd der politic moest ik er hij aanwezig zijn en als U er ook tegenwoordig z;jt geweest, dan zult U cr niet lang hebben slaan luisteren en zijn weggeloopen en zoo niet, dan kan ik me het niet hegrijpen. Do heer" Groenheide moet toegeven, dat hij is weggegaan, na even te hebben ge luisterd. Na meerdere besprekingen wordt het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht en aangenomen. Tegen stemden de hoeren Duivenbode en Groenheide, terwijl de heeren Duinisveld en Smits zich van stemming onthielden. Punt 4:henoeming leden, commissie van toezicht op het L.O.. In de vacature-Verwers wordt den heer Geitenheek gekozen terwijl do heer G. de Bruin herkozen wordt. De heer G. v. Dijk heeft bedankt als Commissielid wegens zeer "veranderde levensomstandigheden. De Voorzitter heeft met leedwezen ken nis van dit besluit genomen. De heer v. Dijk heeft aan de gemeenten Zoetermeer—r Zegwaard vele diensten bewezen. Spr. meent namens alle heeren te spreken, wan neer hij genoemden heer hier 'dank zegt voor de bewezen diensten. Daar de heer L. M. G. v. Well nu alleen op de aanbe veling staat, stelt de Voorzitter voor om dn de vacature-v. Dijk later te voorzien en een nieuwe aanbeveling op te maken. De heer Noordam wil den heer v. Well benoemen. De lieer Groenewcgen wil een nieuwe Aanbeveling zien opgemaakt. Met algemeene stemmen wordt.de heer v. Well tenslotte gekozen. Punt 5: Voorstellen inzake openbare L. School. B. en W. vragen machtiging om ver schillende werkzaamheden huiten het. be stek te mogen laten uitvoeren. Dezo werk zaamheden zijn: aanbrengen overdekte speelplaats f 290; muurtjes bij de woning yan v. d. Hoek f 310; draineering, xiolee- ring enz. van het terrein f 1255; schóól- meubilair f 920; meerder -heiwerk, aan leg waterleiding, electrisck licht, bestrating enz. f 1819, totaal f 4594. De Voorzitter merkt op, dat het allemaal kleine posten zijn, die te zamen nog een heel bedrag uitmaken. Voor leermiddelen zal ongeveer f 1200 noodig zijn. Do inspecteur heeft het benoodigde bedrag op 8000 a 4000 galden 'geraamd, de schoolopziener noemde f2500 De eerste opgaaf van den heer Geyten- beek wees een bedrag van f 1900 aan, wat lot f 1200 is teruggebracht. De datum van opening der nieuwe 6chool is bepaald op 1 Sept. a.s. de offi cieel© opening een der laatste dagen van 'Augustus. Besloten wordt de oude school t. z. t. publiek te verkoopen. Rondvraag. De heer Noordam bepleit do wenscholijkheid om onder de oogen. te zien of het mogelijk is tegelijk met de waterleiding, nu het voor 95 pCt. zeker is dat deze er komt, ook kookgas in de gemeente te brengen. De gelegenheid fcr voor is aardig. Pijnacker ontvangt gas van Delft en haar buizennet ligt.tot de grenzen der gemeenten. Het is niet noodig direct met Delft in zee te gaan want ook van Leiden zouden we misschien het gas kunnen hekomen. In Stomp wijk heeft men het Toeds. Wij kunnen das twee kanten uit Do Voorzitter antwoordt, dat reeds 8 van do 10 gemeenten tot do waterleiding be sloten over to gaan (indien de kosten de. ramingssom niet overtreffen). Het kon kort maar ook nog lang duren voordat het zeker is dat de waterleiding komt. Over liet aanbrengen van kookgas is reeds van gedachten gewisseld; een plan-is bedacht om in Pijnacker een gasfabriek to bouwen die dan do gemeente Pijnacker, Berkel en Rodenrijs en Zoo termeerZegwaard van kookgas moet voorzien. Een en ander zal afhangen van Berkels besluit. Do heer Duinisveld: zou Zoetermeer haar buik niet vol aan gas hebben? (ge lach.) De Voorzitter deelt nog mede, dat hij van den Commissaris der Koningin één maand verlof heeft gekregen om zich bui ten de gemeente te begeven. De heer Char- dan en Scheer zullen zich heiasten met het tijdelijk bestuur der heide gemeenten. Spr. zegt 3 Juli te zullen afreizen en voor 1 Augustus terug te komen. Voorts sprak de Voorzitter nog de hoop uit, dat de zaken der gemeenten beter mogen marcheeren dan liét geval zou zijn tijdens hij aan wezig was. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. Letteren en Kunst Een Eucharistisch Gedicht van Fred van Eeden. Eerstdaags verschijnt bij Apologetisch Bureau „Houvast"' Alkmaar, ter gele genheid van het Eucharistisch Congres, een lied in Hebreeuwscben trant van dr. Frederik van Eeden: „Euchristïe", met titelplaat, van Jan Toorop. Het gedicht zal naast bet Hollandsch in hot Fransch, Duitsch, Engelsch en Latijn worden uit gegeven. LUCHTVAART De Ncordpodtccht. Do (Parijsche) Chicago Tribune ver neemt uit Rome, dat de Italiaanse he re geering besloten heeft, van haar zijde de vlucht over de Noordpool nog van den zo mer door te zetten. Er wordt met Amund sen onderhandeld om zijn vliegtuigen over te nemen en over zijn deelneming aan de vlucht. Italianen in Amerika hebben voor de vlucht twee millioen lire ingeza meld. Men zal zich herinneren, dat -Amundsen dezer dagen heeft gezegd, le. dat hij er niet aan denkt met een Italiaansche ex peditie, mee te gaan, 2e dat het nu voor de Italianen to laat is geworden. Gemengds Belichten. Moordaanslag. Woensdagmiddag heeft de schoenmaker R., uit Amsterdam, ten huize van zekeren Beukema, aan den Heereweg te Gronin gen, een moordaanslag gepleegd op zuster van diens huishoudster, met welke zuster hij eenige jaren verkeering heeft gehad. De aangevallene werd met een mes over de wang gesneden. B. was niet thuis. De dader gaf zichzelf bij de politie aan. De aanranding op de Veluwe. Met betrekking tot de berooving nabij Uddel, kan neg gemeld worden, dat de aan gelande veekoopman Z. niet is gesneden, doch vreeselijk in het gelaat getrapt. Eerst toen het gestolen geld hij hem thuis in zijn bedpeïuw was gevonden, bekende de dader, een 21-jarige cantinebaas, zijn daad. Zijn naam is Vink. Doodelijk motor-ongeluk. De luitenant-kolonel der veld-artillerie J. N Boom te Oosterbeet, die Dinsdag middag, na een bezoek aan zijn zieke echt genoot© in het Elisabethsgasthuis te Arn hem per motorrijwiel naar Oosterbeek te rugkeerde, is op den Utrechtschen weg bij de Klingelbeek in botsing gekomen met een wagen. Hij werd tegen een boom ge slingerd. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is hij gisternacht in het Elisabeths gasthuis overleden. Overreden. Op den Cruquiusweg te Amsterdam, is een jongen bij het passeeren van een bela den vrachtwagen met zijn rijwiel daaron der geraakt, waardoor éen der wielen over zijn hoofd is gegaan. Hij is spoedig -na aankomst in het O. L. V. Gasthuis, waar heen hij was vervoerd, overleden. Getuigen verklaren, dat ded bestuurder geen schuld treft. Drie scholieren verongelukt. Aceta meldt dd. 3 dezer uit Bandoeng, dat de lijken van drie vermiste jongelui in* een grot op den bodem van den Kawah Ratoe (een van de kraters van den Tan- koeban Prahoe) zijn gevonden op aanwij zing van een inlander, die vermoedelijk eerder wist van het lot van de vermisten. Vingers afgesneden. Te Coevorden is J. Wemmenwaal, tim merman. in de fabriek met de zaagmachine in aanraking gekomen, waarbij hem de vingers der linkerhand werden afgesneden. Fabrieksbrand. Gisterenavond is er brand ontstaan in de Stoomsehoenenfabriek der N. V. van der Sande te Veltkoven bij Eindhoven. Dank zij het spoedig ingrijpen van do dor pelingen is de brand, die zich ernstig liet aanzien beperkt tot de afdeeling zwikkerij en een gedeelte der machinekamer. In beide afdeelingen, die zijn uitgebrand, is KINDEREN 2ijn hl den regel goede kenners van puddingen. Geeft hun daarom de fijnste die er is. HONIG'S PUDDINGEN zijn gefabriceerd met Honig s Maizena en bevatten alle bestanddeelen om ër eenheerlijk nagerecht mee te bereiden. Vraagt Uw winkelier: LET OP MET MERK aanzienlijke bedrijfsschade. De Eindhoven- scbe brandweer bleek niet noodig te zijn. De oorzaak van den brand is niet bekend. Groote tuHbrand; Te Heiligerlee zijn gisteren groote voor raden, pl.m. zes millioen, turven in brand geraakt van de steenfabrieken der firma Berg en Smid. Men tracht de fabrieken te behouden. Baldadigheid. Bij den landbouwer C. J. Üorreste.yn te Werkhoven werden.de vorige week in één nacht twee rijen jonge vruchtboomen, wel een 00 stuks zoodanig met een mes bewerkt dat ze veel kans loopen hieraan te ster ven. Vechtpartij. Naas de gevangenis te Maastricht zijn overgebracht do groentciihandelaren G. en V. Z., uit Hoensbróek. Toen v. Z. met een mes G. wilde steken, trok G. een revol ver en loste een schot Een meisje, O., ge- heeten, die tqevallig voorbijkwam, werd in een been getroffen en moest naar het hos pitaal worden gebracht. <8* Vardalen. Te Schijndel hebben balladigcn het mo nument. van Jan van Ainstel, den I7en eeuwschen zeeheld, die te Schijndel gebo ren is ernstig geschonden. De vier kwar tieren en het vers, dab Vondel hem ter eere er op schreef, zijn met steenen ge bombardeerd en vernield. Een schilderij, voorstellende liet geboortehuis van Van Amsteï, is uit da lijst gerukt en onken baar verminkt. Brutale diefstal met geweldpleging. Men meldt, aan het „Volk":' Dezer dagen heeft te, 's-Gravenhage een inbraak plaats gehad, waarbij een iiinhc som geld is gestolen en do vermoedelijke dader buitengewoon brutaal te werk is gegaan. De heer L. S., wonende Tollensstvaat no. 17. hoorde des nachts een zwak gerucht- aan de deur van zijn woning. Hij schonk •hieraan weinig aandacht, daar hij meende dat. zijn hond, dien hij eenige dagen te voren had verkocht, was teruggekomen en aan de deur krabbelde. De heer S. sliep dus weer in, doch werd even later doodelijk ontsteld wakker. Het schelle licht van een electrischo lantaarn straalde hem nl. vlak in zijn gezicht. Ren kerel was zijn slaap vertrek binnengedrongen. Onmiddellijk sprong do heep S. zijn bed uit en pakte den inbreker aan. Er ont stond in bet donker een hevige worsteling. Ten laatste rukte de bandiet zich echter los, greep een vest, dat over een stoel hing en vluchtte hiermede het raam uit De aan gevallene stormde in nachtgewaad, naar buiten, den roover achterna. Deze wist echter to ontkomen. Plotseling viel het den heer F. in, dat de gemakkelijkste we.g om de politie ter plaatse te krijgen was, eenvoudig een brandschel in te drukken, die op de Bil- derdijkstraat geplaatst is. Hij kwam ech ter bedrogen uit. De heer S. deelde mede, dat hij niet minder dan 22 minuten op de brandweer had moeten wachten. De brand meester zei, dat men bij het uitrukken moeilijkheden had. ondervonden. Bij een der omwonenden had de heer S. inmiddels de Centrale Recherche opgebeld. Deze kwam nagenoeg gelijk met de brand weer aan. Terwijl de recliqreheurs den. be stolene eenige vragen stelden, mengde zich een kleine jongen in het gesprek en ver telde,. dat hij de.n inbreker wel kende. Na eenig aarzelen deelde hij mede, dat hij den. bewoner van het beruchte beroovirigs- perceel, Spinoza straat- S, „het huis met- de gouden stoep", ijlings had zien wegloopen. Onmiddellijk ging de politie op weg. Men verschafte zich toegang ert vond inderdaad een mart gekleed op bed liggen, die volgens den heer S. van gelijk postuur was als -zijn aanrander. Hoewel de man beweerde dat hij niet uit was geweest en reeds lang te bed lag, bleek het bed nog koud te zijn, zoodat. zijn mededeeling niet zeer geloof waardig was. Een huiszoeking leverde geen resultaat. op. Waarschijnlijk heeft de inbreker de"n buit bij een' van zijn buren verstopt. In het gestolen vest bevond zich een portefeuille met. f 2400, een gouden hor- lage met dito ketting en een spoorweg- abonnement. 2e klasse. De omgeving van de Tollensstraat- was door de brandweer met eleetrische lantaarns afgezocht en in derdaad had men het geluk, het spoorweg- abonnement in do Bilderdijkstraa-t te vin den, maar het geld en liet, horloge zoekt de-recherche nog ijverig. Zijn wij wel in gelicht, dan wordt, in andere plaatsen, o.a. te Rotterdam, eveneens gezocht. De vermoedelijke dader is natuurlijk ge arresteerd. Diefstal van ruim f 11.000, Bij do firma .Teen Laumen en Co., expe diteur- te Vcnlo, is van uit Antwerpen bericht- binnengekomen, dat de kantoorbe diende H H. van daar, die eenige wéken geleden met. 'n valschc machtiging gelden in Duit-schland had geind ten name van voornoemde firma en met een bedrag van f 11.000 en eenige duizenden goud marken er tussohen uit was gegaan, te Antwerpen in gezelschap van eenige da mes is gearresteerd. Er werd totaal geen geld meer op H. bevonden. Tel. Verduistering van f 1300. Enkele dagen geleden werd ten nadeele van een firma te Utrecht door een harer bedienden een bedrag van f 1300 ontvreemd Do politic heeft, 'thans gearresteerd een drietal jongelui, van 1719 jaar oud. waar van een den diefstal beeft -gepleegd op aanraden van de beide ambtenaren. Ge drieën zijn ze toe.n met do buit er van door gegaan, maar de vreugde was van korten duur. Bij het verhoor, dat hun werd afgenomen bleek, dat de twee ande- ron zich ook nog schuldig gemaakt hadden aan een diefstal in een kleedingmagazijri aan den Amsterdamschcn straatweg al daar. Ook hebben zij nog ingebroken in een schoenenfabriek te Maarssen, waar zij schoenen en een groote hoeveelheid rente- en postzegels verduisterde^.De rentezegels verkochten zij voor ver beneden de waar de aan'een derden persoon, tegen wien we gens heling proces-verbaal is opgemaakt. „LT. D." Geen eerlijke vinders. De opzichter-"*van den Rrov. Waterstaat, to Bergen op Zoom, had het ongeluk z'n portefeuille met f 400 te verliezen op weg naar Putte. £ij huiszoeking bij een paar lucifcrsventers uit Rucphen is ze terugge vonden; wat. hun een proces-verbaal heeft opgeleverd. Een veiligheidsmaatregel. Op last van den Rijkswaterstaat is het opgaande houtgewas over een afstand van pl.m. 50 M. dn den -bocht van den Naarder- straatweg bij Muiden weggekapt- Wielrij ders en automobilisten kunnen elkaar daar •nu tijdig zien. zoodat het gevaar voor bot singen, die daar nog al eens plaats von den, aanmerkelijk is verminderd. Een halve ambtenaar Dc gemeenteraad van Bergh besloot een lialve ambtenaar ter gemeentesecretarie aan te stellen die uit bezuiniging slechts de helft van de thans geldende diensturen zal werkzaam zijn. Een Olympiade-film. Naar wordt medegedeeld zal de geheele film van de Parijsche Olympiade in tien deelen, tien achtereenvolgende weken in de voornaamste bioscooptheaters van ons land vertoond worden, te beginnen in Tu- schinsky's Theaters te Amsterdam en Rot terdam. Asta-Theater Den Haag en Luxor- Theater te Arnhem. Aan dezo film van internationale betec- kenis wordt door dc. Filmfabriek Polvgocm te Haarlem, die deze film in Holland en de overzeesehe gewesten uitbrengt een Hollandsch karakter gegeven door spe ciaal de Hollaridsche. athleten .in hun sport prestaties op de rolprent te doen vereeuwi gen. Het eerste deel van de film. dat met ingang van Vrijdag a.s. zal worden ver toond heeft betrekking op de voetbalsport. Daarin zijn opgenomen do wedstrijd Hol lands-Uruguay, HollandZweden en Zwit serlandUruguay. Buifenl. Belichten Aardbeving geregistreerd. Gistermcrrgen werd .door het hoofdsta tion te Hamburg een hevige aardbeving geregistreerd op een afstand van 6100 K.M. De schokken begonnen om 5 uur 49 min. 24 sec. Het. cëntrum van de aardbeving ligt waarschijnlijk in Centraal Azië. Op 30 Juni jl. -werd hier een aardbeving op een af= stand-van 8100 K.M. geregistreerd. De zeer eigenaardige registratie welke op 26 Juni jl. plaats vond wijst op een aardbeving in het gebied van de Stille Zuidzee. Ook door het station te Postdam werd door de seis- mografen een hevige aardbeving op een af stand van 6000 K.M. geregistreerd. Cholera te Singapore. Naar Aneta- uit Weltevreden meldt, is Singapore besmet verklaard met cholera. Dc gezonken „Thor". Een W. B.-telcgram uit Kopenhagen meldt, dat niet behulp van Deensche ma rine-vliegeniers het wrak van de gezonken „Thor" gevonden is. Dnor duikers werden drié lijken geborgen. Men vermoedt, dat het schip onevenwichtig geladen is cn dien tengevolge is omgeslagen. Spannende jacht op een dief. De bevolking van enkele straten in het Westend van Londen is Dinsdagmiddag getuige geweest van een spannenden wed strijd tusschen politiemannen en een dief. Omstreeks 4 uur hoorde men in de Park- street plotseling het geroep van: houdt den dief en zag men een jongen man, een bui tenlander, door enkele" politie-agenten en burgorn achtervolgd. Bij den hoek van de Parkstreet had een politieman hem inge haald, doch de dief schoot onder zijn arm door en rende een huis binnen. Op de bo- venst-o verdieping was een dienstbode aan het werk. Hij verwijderde, baar uit de ka mer en wierp de deur dicht. Do dienstbode die het geroep von „houdt den dief" ver nam en mensehen de trap hoorde opkomen deed snel dc deur, waarachter de dief ver dwenen was. op slot. Voorzichtig werd deze nu deor de politic geopend, doch dc ka men was leeg. Een onderzoek werd inge steld, doch in het geheele huis was gc.en spoor van den vluchteling te ontdekken. „Daafc gaat ie" riepen do toeschouwers in do straat eensklaps en daar zagen de hij gende. politiemannen den dief over de dak goten kruipen. Bij het laatste huis geko men ver-.:wee:i hij m-.v b .nou. Qmuidfo;. lijk werd het teTrein hier afgezet. De inbro kor was echter uit liet- huis via cên e00b weer op het Jak van ccn andere woning geklommen, om daarin weer te verdwijnen Na zich waV gewasschn. en 'zijn. klecreii in orde gebracht te hebben, kwam "],jj naar beneden en wandelde de straat op Toen de dief bijna uit" het gezicht ..was' zette hij liet weer op een loopen. De j'achfc wérd hervat. De politie maakte van een auto gebruik. Toen de inbreker zulks c;0 waar werd: sprong hij ook in een auto en gaf den chauffeur bevel de Gros ven orstyeet- in te rijden. In deze straat sprong hij wecr uit het voertuig en rende een. zijstraat in. Hier had dc vluchtelinge echter liet ongeluk- tegen een rijdenden automobiel op te hot sen, die hem neersmakte, zoodat hij be wusteloos bleef liggen. Zoo' werd hij door de politio gevonden; die hem naar het zie kenhuis overbracht. Een Russisch kreonjuweel te koop. Een consortium van juweliers te Nizza treedt thans op als makelaar om aan den meestbiedende den beroemden blauwen diamant te. verkoopen, die in dc oudheid het Boeddha-beeld van den voornaamslen Hindoetempel van Indië sierde en die la ter. tot eenige jaren voor deh oorlog, deel uitmaakte van de Russische kroonjuweg-i lëlL De,ze steen, die 43 karaat weegt, werd door Nicolalas II als toeken zijner gene genheid geschonken aan Suzanne Thuilli.cr, indertijd, te Petrograd meer bekend onder den naam van „Prïmroze". Bij het uitbreken van den oorlog vluchtte zij uit Rusland en vestigde zich te Nizza, waar zij aanvankelijk een kommervol be staan leidde. Vrienden leenden haar een scm van 200.000 francs, maar toen zij het geld bij de bank wilde halen, vernam zij dat haar schuldeiscliers een vordering van 2 millioen legen haar hadden ingediend, zoodat er óp dit geld reeds beslag was ge logd. Noodgedwongen moest zij nu wel. er too overgaan genoemd kostbaar kleinood tc gelde te maken. Verkocht is de steen nog niet, «maar er zijn reeds effenen rntvar- gen, die in de tienlallen uiillioenen loeien Financiëele Berichten Coop. Gcr'rc:5- rcvr^necftDank ts Etndhcvc Aan hot verslag over 1923 oud het volgende: Het land- en tuinbouwhedri jf heeft in het afgeloopeu jaar met ongunstige faclo- ren te kampen gehad. De uitkomsten van deze bedrijven bunnen dan ook slechts ma tig genoemd worden. Gelukkig zijn de voor uitlichten thans beduidend verbeterd. Natuurlijk heeft doze toestand gok zijn invloed deen gelden op ons bedrijf, .zoodat- do inlagen geringer waren dan in 1922.. Sinds 1023 zijn de credit gelden ónzer Boa- rcnlcenbankcn met rond f 7.000.000 terug- geloopcn. Tot de vermindering lieeft de <lé-' baclo van de Hanzcbankcn ongetwijfeld bijgedragen. Daardoor werd in sommige leringen onrust verwekt, die teruggayen van spaargelden bij do plaatselijke Boerenken- banken Ion gevolge had. "Wij a ebt en het hier de- plaats uitdruk kelijk te verklaren, dat onze financicele* verhoudingen tot den boedel van do Han- zebank te \s-Hertogenbosch in geen enkel opzicht reden tot ongerustheid geeft- -Wij hebben de bij ons aangesloten Boe renleenbanken op eerste aanvraag de ver langde middelen ter beschikking gesteld, ter uilkcering aan hare inleggers. Met ge noegen mogen wij constateeren, dat een groot gedeelte der opgevraagde gelden niet behoorde aan den landbouwenden stand.' Sinds vele maanden zijn onregelmatigs opvragingen niet meer voorgekomen, waar uit wij meenivn te ihogen opmaken, dat in onze kringen de kalmte en bet vertrouwen zijn teruggehoord. Het betrekkelijk geringe saldo onzer vordering op de Hanzebank in faillisse ment is zelfs onder dc meest ongunstige omstandigheden voldoende gedekt. De winst bedraagt, na afschrijving van f 200.000, op landbouwdebiteuren, f 317.09S. Wij moeten dit jaar afboeken cên be drag van f 233.287 wegens koersdaling op ons effectenbezit, welk bedrag in min dering is gebracht van de in 1922 voor dit doel speciaal gevormde reserve, welko na afboeking een voordeelig saldo aanwijst van f 266.712. In 1923 is do Boerenleenbank Beesd (GIJ.) uitgetreden en (raden vijf Boc-tpii- loenbanken 1oe. In bet geheel telden wij dus einde 1923 512 Boerenleenbanken, De tolaal omzet bedroeg in 1923 ruim 259 millioen legen ruim 333 millioen in 1922. Einde 1923 was doof 392 Bcersn leen banken eenige leden van Boerenleenban ken en diverse rekoning-couranlhoqders deelgenomen in de collectieve inbraakver- -zekering voor een totaal bedrag van f 5.040.900 tegen 371 Boerenleenbanken niet f 4.730.900 per einde 1922. Het beschikb. winslsaldo bedraagt f 317.098, hiervan komt aan liet reserve fonds f262.365 (264 358), 6 dividend (maximum) over het gestorte kapitaal' f 12.864, aan de gemeenschappelijke re serve f27.252, en blijft ter beschikking van de algemeene vergadering, f 13.626 Dé reservefondsen bedragen daarna to taal f 2.243.4-05. Uitgesproken: Joh. van Berkel, kruidenier, te Roc- lof ar en da veen. Car.: mr. G. W. 1 PI i ester. Opgeheven wegens gebrek aan na ten. n E A. Achterberg, Noord w ij k a a1 Zee. A. Blonk, Alp be n a. d. R ij n.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 8