Kal 15e Jaargang. 4501 PeABONNEMENTSPRIJSbedraagtbF] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post I 2.S5 per kwartaal Pet Geïllustreerd Zondagsblad Ia voor de Abonnét ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen l Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawona advarienlISn 30 cent par regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet u dubbele van het tarief berekend. a Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver.1 huur, koop en verkoop 10.50. git nummer* bestaat uit drie bladen. ïadij In het huis eens gehangene Wij moeten, ten opzichte van onze m'et-geestverwanten en evenzeer jegens onze tegenstandera, wie dan ook, be oefenen het gebod der liefde, in al zijn reelzijdige toepassing op het terrein van het practische leven. In die beoefening ligt, voor wie oprecht a eerlijk, wei-doordacht en zuiver-gevoeld, difc gebod in practijk brengt, niet de min de weckelijkheid en volstrekt buitenge sloten is daarbij elk wegdoezele-n en op- lijde-schuiving van beginselen, elke ver zwakking of tempering van den strijd, positief of negatief gevoerd, zoo deze za kelijk blijft. Franc en friscli kan worden gezegd de waarheid zoo dat misverstaan of misvatting geenszins behoeft te worden gevreesd Op den Nederlandschen Katholieken dag te Nijmegen heeft pater Kruitwagen de Katholieke pers herinnerd aan het ge bod der-liefde. En 't ware een bekrom pen en on-Katholieke opvatting, zoo men hierbij uitsluitend zou denken aan de verhoudingen tusschen Katholieken on derling. Dezer dagen is in ,.De Tijd" gewezen op ee.nige uitlatingen in een Katholiek spotblad ten opzichte van den leider der A. P.. mr. Troelstra. „De Tijd" merkte hierbij op, dat het stukje van be doeld blad De Roskam over de schreef ging: „Er zijn .grenzen van politie ke eerlijkheid, die zelfs een spotblad, vooral wanneer het zich Katholiek noemt, niet mag overschrijden". Wij vereenigen ons volkomen met dit afkeurend oordeel van ,.De Tijd"; maar wij meenen er on middellijk aan te moeten toevoegen de waarschuwing, dat het liefdeloos zou zijn, genoemd spotblad om deze eene misvat ting te veroordeelen een waarschu wing welke o.i. noodig is omdat het pu bliek maar al te gemakkelijk genera lis ee- rende conclusies trekt! Wat heeft „Het Volk" naar aanleiding van de afkeuring van „De Tijd" geschre ven? Hier volge het: Wij nemen met erkentelijkheid no ta van deze afkeuring, maar mogen niet verhelen, dat het ons nog aange namer ware geweest, als „De Tijd" deze vuilschrijverij uit eigen bewe ging had afgekeurd, zonder er eerst, door ons opmerkzaam op gemaakt te zijn. En verder:' In de katholieke pers zagen wij echter nimmer uit eigen aandrift een ve.roordeeling van dit goor bedrijf. Dat nu is nog wel een graadje brutaler, dan wat- het Katholieke spotblad heeft durven neerschrijven over den sociaal-de- mccratischen leider! In het huis eens gehangene praat, men Diet over den stropIn de kolommen van ,Het Volk" moest, de redactie toch ecu ander niet durven verwijten: „vuil schrijverij". ,.<roor bedrijf" en, zooals 't elders in hetzelfde s tukje heet, „onnoeme- liike vuiligheid"! Wordt niet als dagelijks in „Het Volk" nrskend, bespot en gehoond het werken zelf en de bedoeling ervan van allen, die i:et zijn sociaal-democratisch? Wordt niet als dagelijks belachen. gehekeld en be smeurd wat ons, Katholieken dierbaar is an hciljg zoo gauw als de socialistische redactie maar ergens een aanleiding daar toe meent te vinden. En dan zoo'n verontwaardiging!.... ,.Het Volk" keere eerst eens in zichzelf om dan eerst op zichzelf verontwaardigd te BtMTEiaLasasp De Rapporten der Deskundigen. Het presram der a.s. conferentie, B e 1 a. n g ri j k e plannen. Ha vas seint uit Parijs: Naar alle waarschijnlijkheid zal de con ferentie te Londen op den vastgesbelden datum aanvangen. Zij zal uitsluitend het werking stellen van de experts-rappor ten behandelen en de vraagstukken van Tciligkeid en intergeallieerde schulden ge- keel van de agenda uitsluiten. In officieele Engelsche kringen ver dacht men, dat de conferentie een week ïal duren. Be Duitsche regeering zal worden uitge- ïoodigd de conclusies te aanvaarden. Voorts zal de conferentie een speciaal pro tocol onderteekenen, waarin alle betrok ken landen tot over eens temming met el kander zullen komen aangaande de uitvoe- van do experts-plannen, terwijl voor Buitschland een datum wordt bepaald deze in toepassing moet worden gebracht en aan de geallieerden een ter mijn wordt gelaten, om de huidige finan- cieele en economische sancties te beëindi gen, t.w. een maand na de volledige uit voering door Duitschland. De geallieerden zullen zich van sancties onthouden, tenzij in geval van een ernstig in gebreke blijven van Duitschland, te constateeren door een nieuwe organisatie, welke de conferentie buiten de G. v. H. om zal instellen. Alle onderteekenaars verplichten zich aan het Haagsche Hof te onderwerpen ingeval van event ueele ui teenloop en de in terpretatie. Hei controle-systeem. Amerika's medewerking? Naar een speciale medewerker van de „Vossische Zeitung" te Parijs van goed ingelichte zijde verneemt, streeft de re- geering-IIerriot er naar, den overgangs toestand naar de ontruiming van het Roer gebied zóó te regelen, dat ook Duitschland het daarmede eens kan zijn. De controle over de toepassing, van het experts-rapport door Duitschland zou aan een Amerikaanschen deskundige worden opgedragen, opdat deze controle geschiedt volgens een algemeen en onpartijdig sys teem. Voorts is besloten, dat aan de Fransch- Belgische regie een einde zal komen. Er is reden Je vermoeden, dat Herriot hier omtrent met de Belgische regeering tot overeenstemming is gekomen. Ook kan de opheffing van de douane- grens aan den Rijn verwacht worden. De te benoemen Amerikaansche deskun dige zou zeer uitgebreide volmacht krij gen-. Zijn taak zal -eindigen, wanneer de overgang van het oude naar het nieuwe regiem zoover gevorderd zal zijn, dat het in het Dawes-rapport neergelegde controle systeem in werking kan tredlen. In hetzelfde verband maakt een tele gram uit New-York in de „Nacht-Aus- gabe" van „Der Tag" melding van bespre kingen, welke de Amerikaansche gezant te Berlijn, Houghton, in het Witte Huiis gehad heeft met president Coolidge en ge neraal Dawes, alsmede met den tweeden Amerikaanschen expert, Young. Hierbij zou de vraag besproken zijn of het niet mogelijk zou zijn, dat, in aanslui ting op de conferentie te Londen, alle bij de reparatiekwestie betrokken landen te Washington hijeen komen. Amerika zal zich in elk geval over de verdere stappen, welke het denkt te nemen, niet uitlaten,, voordat het resultaat van de Londeusche conferentie bekend zal zijn. Er wordt groote beteekenis gehecht M aldus meldt nog steeds hetzelfde telegram aan het polsen van Londen, in hoeverre Amerika bereid zou zijn den Opper-Com- missaris voor het Toezicht op de Duitsche Rijksinkomsten aan te wijzen. De geallieerden zouden namelijk beslo ten hebben zoo heet het in meerbedoeld telegram aan den Amerikaanschen Óp per-Commissaris onbeperkte volmacht te geven ter uitvoering van de controle op dë geheele Duitsche financieele politiek en hem, ingeval van in gebreke blijven door Duitschland, het toezicht over het geheele Duitsche staathuishouden op te dragen.. De geallieerden wenschen op dezen post een Amerikaan te zien en reeds daar om hopen zij op toestemming van Was hington, omdat Amerika het grootste aan deel zal hebben., in de Duitsche leening, welke op basis van het Dawes-rapport zal wordien gesloten. Duitschland. De rijksconferenti8 te Berlijn Goedkeuring van Marx's politiek Gistermorgen om 10 uur zijn de staats presidenten, de minister-president en en de gezanten der verschillende landen in de rijkskanselarij bijeen gekomen, alwaar zij achtereenvolgens een uiteenzetting te hoo- ren kregen van Ma-rx, Stresemann en Luther, over alle problemen, die met het Het resultaat der conferentie was, dat alle landen, behalve Mecklenburg-Schwe- rin, zich solidair verklaarden met de bui- tenlandsche politiek van de rijksregeering Ook Held, de nieuwe Beierscke premier, en Bazille, de tzeer rechts staande Wur- temberger, die als rijksdagafgevaardigde de regeering bestreed, stemden met de po litiek van Marx in. De mlcum-verdragen. Opzegging tegen 1 Augustus In opdracht van de Gomm iss ie van Zes heeft Geheimrat Klöckner gistermorgen den president van de Micum de schrifte lijke opzegging van de onlangs afgesloten verdragen overhandigd, daar het, in weer wil van alle inspanning niet mogelijk is, de financieering van de Mlcumverdragen voor de maand Augustus a.s. op de een of andere wijze te regelen. Naklanken van het separatisme Een proces Een Wolffbericht uit Hanau deelt me de, dat voor het Staatsgerechtshof ter bescherming der republiek het proces is begonnen tegen den wijnbergeigenaar, Berkhokl uit El toil le, die ervan beschul digd word't, de Separatistische beweging gesteund te hebben. Het proces is daarom van bijzonder belang omdat in de .stukken in zeer duidelijken vorm blijkt dat als drijvende kracht achter de Separatisten van Rudelsheim, de Fransche gedelegeer de Armand stond. Er zijn 35 getuigen gedagvaard. Engeland. De Engclsch-Russische conference Een verklaring van Rakowski In een onderhoud met een vertegen woordiger van de ..Westminster Gazette" verklaarde Rakowski, de leider der Russi sche delegatie te Londen, dat hij, ondanks de moeilijkheden over de kwestie der vooroorlogsche schulden, niet geloofde, dat'de Engelsch-Russische conferentie zou worden afgebroken. Het Russische staatsmonopolie voor den handel, zeide hij, was geen belemmering voor de ontwikkeling van den handel en hij haalde als voorbeeld de Britsche fir ma's aan, die haar goederen in Rusland verkoopen door bemiddeling van het Rus sisch handelsdepartement. Het Russische budget eou tegen het eind van het jaar in evenwicht zijn. Rakowski ontkende dat er gevaar voor een nieuwen hongersnood in Rusland be stond. Dreigende slaking in de Bouwvakken In plaats van een algemeene uitsluiting in het bouwbedrijf scliijnt men in Enge land nu een. algemeene staking te zullen krijgen. De algemeene uitsluiting werd door de patroons een week opgeschort, om gele genheid te geven tot het houden van het voorgestelde officieele onderzoek, maar nu hebben gisteren de werknemersbonden te gen Zaterdag een algemeene staking afge kondigd, wanneer hun eischen om loons- verhooging en garantie van een volle werkweek niet vóór dien tijd worden, in gewilligd. De kanaal-kwestie Het plan weer uitgesteld Het plan tot aanleg van een Kanaal tunnel is weder voor onhepaalden tijd opgeborgen.. Het kabinet bekrachtigde het rapport van het comité van rijksverdedi ging, dat zich om strategische redenen tegen het plan verzette. Italië Grensincidenten. Bij Bisjoflack is de Italiaanscne grens wacht op Joegoslavisch gebied gegaan en heeft do Joegoslavische grenswacht be schoten. Twee Joegoslavische grenswach ters en een Joegoslavisch student werden ernstig gewond. Spanje; De strijd in Marokko. Verschillende officieele communiqué's ziju verschenen, die de berichten, dat de Spaansche stellingen in de westelijke zone omsingeld zijn, bevestigen. Twee colonnes zouden gisteren een beweging beginnen om de troepen te ontzetten. Bij de gevechten van Woensdag zijn acht officieren gewond en een honderd manschappen gedood of gewond. Verscheidene schepen zijn met munitie en versterkingen onderweg. Een officieel communiqué uit Marokko zegt, dat een colonne erin geslaagd is, de posities van Tazza en Solano te ravitail- leeren, na den vijand te hebben genood zaakt, langs beide oevers van de rivier de Ibujaren terug te trekken. De verliezen zijn nog onbekend. Polen. De toestand in Qpper-Sileziö. De vereeniging van werkgevers ïn PooLsch-Opper-Silezlë heeft in alle fabrie ken doen aanplakken, dat ten gevolge van den moeilijken toestand in de bedrijven het einde van Juli, op zijn hoogst de helft van het loon van Juni zal kunnen worden uitbetaald. Het overige zal worden uitbe taald, zoodra de fabrieken daartoe in staat zijn. Palestina. Een Joodsche opera verboden. Verontwaardiging onder do Joden. Op verzoek van den Latijnsohen patriarch te Jeruzalem, mgr. Barlassina, heeft de regeering de opvoering in het Hebreeuwsch verboden van Halévy's opera „La Juive". Dit verbod heeft volgens den correspon dent van de „Times" te Jeruzalem groote verontwaardiging onder de Joden gewekt. Daar zij de Hcbréeuwsche opera als een van de meest geëigende middelen beschou wen tot het doen herleven van de Joodsche cultuur, meenen zij dat het verbod van de opvoering in hot Hebreeuwsch in het nieuwe Joodsch Nationaal Tehuis van een Joodsche opera, die het Joodsche karak ter idealiseert, een terugval is tot de mid deleeuwen, terwijl zij het voorts in strijd achten met den geest van de Balfour- verklaring. Anderzijds hebben de katholieken gepro testeerd tegen de opvoering te Jeruzalem van een opera, waarin een kardinaal voor komt. die een Jood verdrukt, juist op een oogenblik dat kardinaal Giorgi aan Jeru zalem een bezoek brengt. Amerika. De democratische conventie. Reeds over d e 50 stemmingen De democratische conventie blijft op dezelfde hoogte zweven. Na 51 stemmin gen is zij thans nog even ver als den eer- slen dag, dat de keuze van een candidaat voor het presidentschap begon. MacAdoo heeft nog steeds de leiding; gouverneur Smith bekleedt nog steeds de tweede plaats terwijl Davis eenige stemmen verloren heeft. Daarentegen ging de gemoedelijke senator Rallston van Indiana vooruit van 31 tot 63 stemmen. Zijn verkiezing is ech ter onmogelijk, tenzij MacAdoo of Smith hun aanhangers vrijlaten tot het uitbren gen van hun stemmen op een anderen candidaat. Geen van beiden schijnt hiertoe thans echter reeds iets te gevoelen. BII8MEMLAEaP Korting op pensioen. Cumulatie van pensioen en Salaris van R ij k s- ambtenaren. Naar bet „Vad." te bevoegder plaatse vernam, ligt een wetsontwerp nagenoeg gereel er zal nog een wijziging in wor den gebracht waarbij rijksambtenaren, die tegelijkertijd pensioen en salaris uit de schatkist genieten, op dat inkomen worden gekort. Naar voorts verluidt zou deze maatregel op 1 Januari a.s. iu werking treden en be oogen een categorie van personen te tref fen die in bijzonder gunstige omstandig heden verkeeren, doordat zij van. meer dan één betrekking pensioen trekken en thans b.v. als Kamerlid opnieuw een rijks salaris genieten. Legaten aan de arbeiders. Een mooi buitenkansje. Naar wij vernemen heeft de in April overleden mevrouw D. Blooker aan elk der arbeiders van de N.V. Int. Cacaofabriek J. en C. Blooker aan de Weesnerzijde te Am sterdam een legaat vermaakt. Deze lagaten waarvan het kleinste gelijk staat met één jaar loon. vormen vooral voor d° langer in dienst zijnde werklieden een zeer bedui dend bedrag. St. Viering Chris'cffel e t 25-j a r i g bestaan Op Zaterdag 5 en Zondag 6 dezer zal door St. Chris tof fel het feest worden ge vierd van het 25-jarig organisatiewezen der R. K. handelsreizigers in Nederland. De viering begint a.s. Zaterdag in Rot terdam, waar om 2.30 uur in de Salon Doele een feest vergadering wordt gehou den voor de leden met hunne dames, waar de oprichters zullen gehuldigd en waar als feestredenaar optreedt pater Borro- meus de Greeve. De dag wordt verder op feestelijke wijze doorgebracht. Zondagochtend is er om 7.15 uur H. Mis in do kapel aan de Eendrachtstraat, waarna om 10.29 uur naar Utrecht wordt gereisd. Zondagmiddag om 2 uur feestver- gaderimg in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, voor leden met hunne da mes en genoodigden, waar alsdan als spreker optreed de ZeerEerw. Hooggel. pater prof. Mag. G. de Langen Wendels, O. P., hoogleeraar aan de R. K. Universi teit te Nijmegen; na. deze vergadering te 4 uur officieele receptie. Tot lid van Gedept Staten van Noord- Brabant is gisteren gekozen als opvolger van den heer H. W. J. Mol, de heer Frencken, te Oosterhout, (R.-K.) De heeren L. H. Bartelink, directeur van het postkantoor te Haarlem en M. T.* van Leer, directeur van het telegraafkan toor .aldaar, zullen binnenkort, wegens de reorganisatie, den dienst verlaten. De gemeente Delft heeft strafbaar ge steld het bezigen lanrs den openbaren wc van ruwe of onzedelijko taal. Dit artikel werd met rechts tegen links aangenomen HET VOORNAAMSTE NIEUWS^ BUITENLAND. Belangrijke plannen voor ds a.s* confer rentie te Londen. De Micum-verdragen weer tegen f Augustus opgezegd. De democratische conventie in de Ver, Staten is reeds boven haar 50ste stem* ming over een presidenlscandidaat. BINNENLAND. Een wetsontwerp in voorbereiding tot pensioen-korting voor bepaalde categoriën rijksambtenaren. OMGEVING. De windhoos, die gisteravond heeft ne- woed, heeft vooral te Alphen a. d. Rijn veel schade aangericht. Onze Geïllustreerde Pagina Onze fotopagina van heden bevat o.a.i Klooster dier E.E. P.P. Franciscanen aan den Haagweg te Leiden. Do plechtige Intronisatie in den voortuin van hef Klooster, j.l. Zondag. Een optocht van blinden naar de vergaderzaal der Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Het Neder- landsch Stoomschip „Brandaris" op weg naar Londen. De Ned. Kampioenen in de Wielersport. Evenzoo wordt strafbaar gesteld het in het openbaar of van den openbaren we§ waarneembaar, op welko wijze of door middel ook, God te hoon en, te lasteren, dat te bevorderen of daartoe gelegenheid to geven. Do S. D. A. P. stemde tegen. UIT QE OëfüeElflSie ALKEMADE. In de afgeloopen de volgende Vleeschkeuring maand zijn ter secretarie slachtingen aangegeven. Bedrijfsslaehtingen10 koeien, 11 var kens, 1 geit en 1 kalf. Huisslachtingen3 varkens. Noodslachtingen: 3 koeien. 5 varkens, 11 varkens benoden 50 K.G„ 10 kalveren, 2 schapen, 3 lammeren en 2 geiten. Ingevoeïd werd GOO K.G. vleesch uit ge meenten buiten den keuringsdienst van Leiden. Aan keurloon werd ontvangen een be* drag van f 162.50. Politie. Door Rijks- en gemeen tepolitie zijn in de afgeloopen maand op gemaakt 23 processen-verbaal. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdag a.s., des voor middags 10 uur. Onderwerpen te behandeling: Verlen ging termijn van ontruiming onbewoond baar verklaarde woning. Verslag van do Vereeniging „Werkverschaffing". Uitslag aanbesteding restauratie Gemcentetoren. Plan tot het aangaan der geldlening van f 10.000.—. Uitslag aanbesteding kroos- werken. Regeling drinkwatervoorziening in de Loete. Uitbreiding van de straat verlichting. Ontslag-aanvrage van den Keurings-veearts A. Kuiper. KATWIJK. Personalia. De heer B. v. Vliet, werk zaam bij den Vleeschkeuringsdienst, neefl op diens verzoek per 1 Aug. a.s. van B. en W. eervol ontslag gekregen. In de vorige raadsvergadering, waar uitvoerig over den keuringsdienst is ge discussieerd, was besloten clen werkman v. Vliet met ingang van 31 Dec. a.s. te ont slaan. Niet onwaarschijnlijk, dat thans wol onmiddellijk zal worden overgegaan tof de benoeming van een hulpkeurmeester. NIEUWE-WETERING. Aanvaring brug. Gisternacht is do brug over do Ringvaart alhier wederom aangevaren, ditmaal door do motorboot AmsterdamDelft III van de firma Bol huis en Weert to Amsterdam. Een der balken is zwaar beschadicd en zal ooor een nieuwe moeten worden vervangen. OUD-ADE. Zeldzaamheid. Als een groote zeH- V zaamheid kunnen wij vermelden, dat de zer dagen op het land van den heer Th. van der Geest een reiger door een paling ia vennoord. De reiger had zulk een gr< o- to paling uit de sloot weggekaapt, dab deze hem te machtig bleek. De paling kronkelde zich geheel om den nek van den reiger, en wel zoo krach:ig cal :za stikte. SASSENHEIM. Aanbesteding. Vanwege 1 M' ia van Waterstaat'werd gisteren ran!.- ed> het vernieuwen van de Klinkenberge;bru£

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1