Tweed© Blad Dinsdag Juli 1924 Over aciueele politieke vraagstukken. Zou day word to Leeuwarden een Frie se Landdag gehouden, waarop do Twee de Kamerleden Henri Hermans en mr. i baron van Wijnbergen een- politieke redo hielden. De hoer Hermans sprak over j[ odezeggen sc'na p", en baron Van Wijnbergen over „Behoud der Ch r i s- iclijke Staatkunde". Aan do rede van het Kamerlid Her mans onlleenen we het volgende: Bij medezeggenschap heeft men drie jaken to onderscheiden. Medezeggenschap in bet algemeen, medezeggenschap en so ciale wetgeving, medezeggenschap en be drijfsorganisatie. Na do ontwikkelingslijn der politieke verhoudingen to hebben nagegaan ver- ilaart spr. achtereenvolgens deze drio za ken. Mede zeggenschap definieert hij 'daarbij als een bevoegdheid die steunen moet op kennis, plichtsgevoel, solidariteit en onderling vertrouwen. Deze vier eigen schappen zijn absoluut, noodzakelijk en daarom hebben de S. D. A. P.'ers onge lijk die de medezeggenschap willen ma ken tot een vraagstuk van macht en klas sestri jd. Dat kan het echter niet zijn, want dan komt men tot de dictatuur. Ook <le liberalen, vervolgde spr.,hebben ongelijk Zij willen een schrikbeeld maken van de medezeggenschap. Spr. schetst dan, hoe een liberaal regime veel bedorven is Er is een misgroei te constateeren in do staatsbemoeiing, waarmede wij ons niet gelukkig voelen, doch ontkend mag niet worden, dat de veelal noodzakelijke staats bemoeiing ook veel goeds beeft gebracht Thans staan wij op bet kruispunt. De wetten met de legers van ambtenaren moe ten wijken voor de solidariteit, dia in nieuwe banen voert. De weg der sociale wetgeving buigt ons en moet nog meer om buigen naar het particulier initiatief. Dat is vooruitgang. Wat de staat deed was nuttig, doch een verzorger van alles kan staat niet zijn, want daardoor zouden arbeiders slechts gehouden worden op het niveau van de paupers. Dat willen wij veranderen, zegt spr. Wij kunnen het ook "qs veroenigingsleven is sterk genoeg. Wij zitten thans in een economischen oorlog en nu is het slechts de vraag: Hoe kunnen wij daaraan een einde maken? Dat is eenvoudig antwoordt spr. De par tijen moeten worden verzoend en samen werken tot één doel: Er moot 'komen her stel van natuurlijk verband in de work- s, m.a.w. het yredestractaat moet ge sloten worden door goede bedrijfsorgani satie. Twee voorwaarden moeten intusschen nog worden vervuld: De weg naar de be drijfsorganisatie moet nog worden afge bakend en voor de gewensebte niet zuiver economische, doch moreele hervorming moeten do geesten nog worden rijp ge maakt. Ten slotïo licht spr. toe, hoe de bedrijfs organisatie moet steunen op de solidari teit en brengt verschillende feiten naar voren, waaruit blijkt dat het plichtsbesef bij lange nog niet voldoet aan de- voor- Vaarden, die de medezeggenschap stelt.. Spr. komt dan terug aan zijn uitgangs tunt, dat do oplossing der.grooto proble men slechts door den godsdienst kan ge schieden. Medezeggenschap, zegt hij, is fcen vraagstuk van cultuur. Daarom heb ben wij Katholieken hoop op do toekomst. Wij zullenleiding geven, wijl op ons, de belijders van beginselen, -die de eeuwen hebben getrotseerd, de verleiding geen vat heeft. - De heer Van Wijnbergen schelst do ge-"" dragingen van het libéralisme, 'dat den godsdienst terugdreef naar het privaat le ven en God verbande uit het Staatsbe-. filuur. Toen is de oorlog gekomen, de oor log. die ten zegen had kunnen zijn, indien do les begrepen was geworden. Do weg was tijdig aangewezen. Öp i Nov. 1914 reeds wees Paus Benedictus XV de oorza ken aan van de ineenstorting der maat schappij en noemde als een dér grond oorzaken het staatsbestuur. De vermaning werd niet verstaan. Het is niet mogen gelukken vervolgt spr., de Christelijke beginselen in de we reld te doen heerschen. Dit moet stem men tot ongerustheid, want »spr. kan den toestand niet anders zien dan dat de be ginselen van 1837 in plaats van prijsge geven weer toepassing vindon. Dezelfde mentaliteit, waarmede destijds de derde stand zijn hoogmoedigheid ten- toon spreid do heeft thans den vierden stand aange tast. Zullen wij Katholieken daartegenover staan met onverschilligheid? Het ware onverantwoordelijk en zou een gemis be- teekenen van vertrouwen op God. Wij kunnen in ons land nog den Chris- felijken stempel drukken oir ons Staatsbe stuur, dank zij den arbeid van het voor geslacht. Daartoe moeten de kiezers wor den gehouden in heilig enthousiasme voor do Christelijke politiek. Wij hebben ons program, 'dat in 1920 werd vastgesteld en dat nog. lang niet is afgewerkt, zoodat het. voorloopig nog niet aangevuld behoeft te worden. Dat pro gram echter waarborgt ons nbg 'niet dat er in politicus geen verkeerde mentaliteit wordt gewekt. I Jaren lang voor den oorlog werd er door de Katholieken groote aandacht gewijd aan de oplossing van het arbeidersvraag stuk en wij mogen wijzen op het feit, dat do eerste arbeidswet do signatuur draagt van een Buys de Beerenbrouck. Waar mogelijk en noodzakelijk beeft men •den arbeidsduur geregeld, daarbij vast leggend dat arbeidsduur geen vraag was van beginsel, maar van opportuniteit. Doch nauwelijks was de revolutie van 1918 uit gebroken of overal werd gezegd dat de Christelijke politiek failliet had geslagen. Als beginsel werd gevraad de acht-uren- dag en veel Christen-belijders juichten mee in dat koor. Spr. moet hier evenwel verklaren, dat het- 'hier niet gaa.t over de sociale vraag van beperking van den arbeidsduur. Waar hij echter tegen op wil komen is de heiligverklaring van het getal acht. Daarom moet spr. het betreuren, dat ook in onze kringen somtijds wordt mee gegaan in een richting, die principieel onjuist is. Met allen nadruk moet er op gewezen worden, dat op dit terrein voor de sociale politiek geen nieuw tijdvak gaat aanbreken, doch dat het is de voortzelling onzer Christelijke beginselen. Voor de bewaring der eenheid opa politiek terrein is noodig.dat men izich bij de sociale vragen meer en meer oriënteere naar onze Chris telijke beginselen. Men moet bodenken, dat ook deze Christelijko beginselen gren zen stellen, die niet overschreden mogen worden. Wij moeten bedenken, dat in be paalde moeilijke tijden zaken van ons ver wacht kunnen worden, die offers vergen, maar wij moeten den.moed hebben die of fers te brengen, handelend naar eigen be ginselen en gaande onzen eigen weg zoo als de Katholieke arbeiders in Twente zoo heerlijk hebben' gedaan (applaus). ïs de verhouding aldus, vervolgt spr., dan hebben wij den socialen strijd op po litiek terrein niet te vreezen, wijl bij dan gevoerd zal worden op principieele gron den om de ziel van den arbeider, gelijk wij den schoolstrijd gevoerd hebben om de ziel van het kind. Wij zullen dan scherp staan tegenover de S. D. A. P. en wij zul len zien dat er ook op sociaal economisch terrein met baar geen toenadering is. Spr. behandelt vervolgens de noodzake lijkheid van het voortbestaan der coalitie Daarop, zegt hij, moet do aandacht geves tigd worden. De Katholieke Staatspartij staat en stond steeds op het voortbestaan der Christelijke samenwerking in Neder land. En mocht er al iemand zijn die het verloren ga'an der samenwerking nu niet zulk groot verlies zou achten dien zou spr. willen toevoegen: Liever een kleinere staatspartij dan het uiteenvallen der Christelijke groepen. In den komenden politieken strijd zul len wij, vervolgt, spr., veel hebben1 te ver duren van de demagogie vooral ter wille van de bezuiniging die wij moeten voor staan. Wij mogen echter bedenken, dat het sluitend maken der begrooting de eer ste eisch is. Spr. brengt in ditverband Kulde "aan bef ministerie, Inzonderheid aan minister Colijn, die zooveel smaad te verduren heeft, en wekt de vergadering op hier 'aan dezen bewindsman een eere- saluut te brengen, wijl hij het land dient met opoffering van eigen belangen. i Dr. Van Aa'st geen onvoorwaardelijk vrijhandelaar. i Dr. C. J. K. van Aalst, de president der Nederlandsche Handel-Maatschappij, is door het weekblad Middenkoers geïnter viewd. De lieer Van Aalst wee3 er op, dat Duitscliland zich tijdens en na den oorlog zeer sterk heeft toegelegd op het verbete ren van zijn productie-apparaat en dat het concurrentie-vermogen van vele Duit- sche ondernemingen, wanneer het zich volkomen ongebreideld kan laten gelden, ook voor ons land nog een zeer sterken in vloed zal doen gelden. Dit is ook een van de redenen, aldus dr. Van Aalst, waarom ik geen onvoor waardelijk vrijhandelaar ben. De liefde kan niet van één kant komen. Het komt mij voor, dat Nederland in de naasto toe komst het best zqu doen, het vrijhandels- systeem toe te passen met vele en groote uitzonderingen, waar en wanneer die te pas komen. Het Schoenenwetje heeft be wezen, dat dit in de prac'tijk mogelijk is 'en dat het ook heel goed gaat, wat voor onmogelijk was gehouden om deze uit zonderingen onmiddellijk weer in fe trek ken, indien zo niet meer noodig zijn. Dr. Van Aalst vond het noodzakelijk, dat de Staatsbegrooting sluitend gemaakt wordt en dat do slaat zal omzien naar-an dere bronnen van inkomsten, zoodat hij de directe belasting zal verlagen tot een nor maler peil. Deze bronnen zal hij o.a. kun nen vinden in een verruiming van de in voerrechten, zoowel door verhooging der tarieven als door uitbreiding daarvan. Ook achtte de heer Van Aalst verlaging der posltarieven noodig. Zelfs al zou de hieruit voortvloeiende verlaging van in komsten niet geheel worden goedgemaakt door do vermeerdering van het postverkeer dan nog zou het geld ruimschoots op an dere wijze in de staatskas terugvloeien door vermeerdering van het aantal han delstransacties. Gemengde Berichten. Moordaanslag. Na een hevige rUzie met zijn vrouw op het terrein van de gasfabriek heeft giste renmorgen de 26-jarige "W. K.( grondwer ker, wonende Slop van Willem Klein te 's-Gravenhage, haar met een mes een twee tal -steken in den rug toegebrcht. De vrouw werd niet levensgevaarlijk verwond en door den Geneeskundigen Dienst- naar het ziekenhuis gebracht. K. is zichzelf bij de politie komen mel den. Treinbotsing te Roermond. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur had op het spoorwegemplacement te Roer mond, een vrij ernstig spoörwegongcval plaats. De goederentrein, welke om 2 uur bin nenloopt uit de lichting Maastricht, reed doordat de seinhuiswachter een verkeer den wissel overtrok, juist toen het achter ste gedeelte van den trein dezen wissel passeerde, op een verkeerd spoor en bot ste met flinke vaart tegen den gereed- staanden' personentrein voor "de richting Venlo. Deze wagens vielen uit de rails op het emplacement, Beide wagens, bene vens een drietal goederenwagens, werden zwaar beschadigd, terwijl de rails over een 8-tal meiers geheel werden vernield. Er ontstond eenige stagnatie in het verkeer, maar- tegen 5 uur was alles weer opge ruimd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ernstige aanvaring. Gisterennacht heeft op het' 'Noorder Buitenspaarne, ter hoogte van do Haarlem mer gistfabriek te Haarlem een ernstige aanvaring plaats gehad -tusschen de mo torboot De Koophandel, metende 40 ton, van do N.V. De Nijverheid te Wormorveer, waarop zich o.m. de leden bevonden van het Haarlemsche Politiemuziekkorps, dat een boottocht ondernomen had naar Wor- mervecr5 en do aak Gungner, die geladen was met. steenkolen voor bovengenoemde, fabriek De schipper van de boot, J. de. B., uit Wormorveer, sloeg met heb hcof-i door de dekkasb en kreeg een gapende wond boven het rechteroog. Hij werd in bowus- tc-loozen toestand per ziekenauto naar Iie,t ►St. Elisabethgasthuis te Haarlem ver voerd. Minder ernstig werden gewond Th.' M., die een gapende hoofdwonde kreeg, W. L., die het rechterbeen brak, A. R., dia een kneuzing en ontvelling aan den rechterarm kreeg, nicj. A. B.. die over pijn in den buik klaagdo en mcj. A. S., bij wio oen bloed uitstorting in hc,t rechterbeen word' ge constateerd. Ook dc dekkneebt G. W. werd gewond. De gewonden werden, na ter plaatse verbonden te zijn, per ziekenauto en brancards naar het St. Elisabethgast huis vervoerd, vanwaar zij, behalve B., na verbonden te zijn, naar huis gebracht zijn. De roef van de aak i.s ernstig beschadigd. Deze wordt op f 5000 geschat. Ernstig ongeluk. Maandagmorgen had te Zwolle een ern stig ongeluk plaats. Een joiig paard ge spannen voor een boerenwagen, waarop tweo landbouwers, zeker© B. en v d. B., waren gezeten, sloeg op hol. Nadat twee, lantaarnpalen waren vernield sloegen bei de inzittenden van den wagen tegen den grond. B. werd opgenomen met een gebro ken en gekneusd been. v. d. B. bekwam een ernstige schedelbreuk. Beide werden naar liet Sophia-ziekcnhuis .vervoerd. Het paard werd eerst een kilometer ver der gegrepen, na een dollen ren dcor een druk stadsgedeelte. Motorongeluk. Zaterdagavond omstreeks kwart over 10 kwam do motorrijder G. v. d. A. uifc Bot terdam, op zijn terugreis op den Rotter- damschen weg bij de Zweth zoo leelijk te vallen, dat hij bewusteloos en op verschil lende plaatsen gewond, bleef liggen. De oorzaak van het ongeluk was te wijten aan een passeerende auto, die juist ter hoogte van den motorrijder voor een an dere auto uit moest wijken; hetgeen de motorrijder waarschijnlijk te laat heeft be merkt, zoodat hij met- volle vaart- tegen de auto opreed. Een geneesheer uit Overschie, die inmid dels was gewaarschuwd, verbond v. d. A. voorloopig en constateerde, dat deze er betrekkelijk goed was afgekomen. Met een juist passeerende auto werd het slachtof fer naar zijn woning to Botterdam ver voerd. De motor was deerlijk gehavend. Dén autobestuurder treft geen schuld. Ernstig auto-ongeluk te 's-Gravenhage. Gisterenmiddag te ongeveer 4.30 uur heeft een ernstige aanrijding plaats gehad op den Baamweg, dicht bij den Waalsdorper- weg, tusschen een personen-auto, die uit- de Tihcting Dierentuin kwam, en de electri- sche tram, komende uit de richting Sche- veningen. Het ongeval moet z.ich ongeveer als volgt hebben toegedragen. Aan het- stuur van den- personenauto zat de 39-jarige L. van J., directeur van een nacht veiligheidsdienst te Botterdam; de inzittenden waren do heer M., Core-mans, lid van den Botterdainachen gemeenteraad (ra-paljepartij), diens broer G. C., de 15-jarigo mej. C. H., wonende Pie ter Bothstraat te Den Haag e,n de Rot- terda-msche rijwielhandelaar J. H. W. De laatste was eigenlijk de chauffeur, maar hij had het stuur- overgegeven aan L. v. J., 'dia in het chauffeuren nog zeer onervaren was. Van J. reed niet een flinke vaart- over den weg en wilde tramrails oversteken. Volgens zijn bewering heeft hij de tram niet ge,zien cn merkte hij ook het waar schuwingsbord te laat op. Toen de tram kwam aanrijden en v J.'hefc ongeluk zag aankomen, trachtte hij vergeefs den wa gen tot stilstand te brengen. Deze gleed echter door en de tram reed met volle vaart op de flank van den. auto in. De schok was zoo hevig, dat de bestuurder uit den auto werd geslingerd en biet een gecompliceerde beenbreuk werd opgeno men; J. H. W. liep ernstig© inwendige kneuzingen op en het meisje werd in den rug verwond, terwijl de hee,r G. Oöremans ongedeerd bleef. Alle vier personen werden door den Geneeskundigen Dienst naar het zikenhuis aan den Zuidwal gebracht. De hear M. G'oremans 13 na het ongeluk niet meer gezien: men vermoedt, dat hij onge deerd is gebleven. Het .voorloopig politioneel onderzoek wijst uit, dat het- ongeval was te wijten aan HIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hoeren i;. 6.30 uur F L (Eiffeltorer.) 2G00 M. Corv eert» 7.50 2» L O (Londen) 365 M. Concert» 9 van do Royal- Air Force. 8.05 5 N O (Newcastle) 400 M. Op voering van tooncoïstuklcc», afgewisseld door muziek. 8.20 t, 5 S C (Glasgow) 420 M. Con cert. 8.35 2 Z Y (Manchester) 375 M, Eenigo ouvertures. 8.35 Brussel 265 M. Concert. 8.50 PTT (kostschool, Parijs) 450 M. Causerie en concert. 9.20 S FR (Radio-Paris) 1780 M. Soiréo litérairo et musical© ter cero van J. H. Fabre. 9.25 2 L O (Londen) 365 M. Muziek voer Dominion Day. Canadcc- sche liederen. 9.35 2 L O. Bedevoeringen o.a. van den prins van Wales, ter gele genheid van Dominion Day. 10.20 8 F B (Radio-Paris) 1730 M. Dansmuziek. 10.30 2 L O. Dorde acte van ,,11 Se- raglio"- (Mozart.) i onervarenheid en grove onvoorzichtigheid. Den bestuurder van de tram treft in "elk" geval geen schuld. Zooals begrijpelijk is, trok het ongeval veel publiek. Politie zorg de voor afzetting van de plaats des on-' heils. Nadat eenige foto's waren gemaakt-, reed de tram achteruit, waarna dc auto door politie en brandweer weggesleept kort worden met de kraanwagen. Het- zwaar be schadigde voertuig is iu beslag genomen. De tram is niet ernstig beschadigd; alle passagiers kwamen met den schrik vrij. 1 Brutale overval bij Laren. Toen de te Baarn wonende klerk der Rijksbelastingen van G. zich dezer dagern bevond op den straatweg van Eemnes naar Baarn, werd' hij ter hoogte van heb fiets pad naar Laren aangevallen door cei\ hem' onbekend, ongunstig uitziend persoon, die hem van zijn rijwiel afsleurde. Van G., die een ta-sch met gein'de -belastingpenningert ..bij zich had, kreeg don indruk, dat de aanvaller het daarop had ge-munt. Vreezende, dat hij hiervan beroofd zou worden, dreigde van G. den aanvaller hem» te zullen neerschieten en d.eed alsof hij een revolver bij zich had. Do, onbekende liefc toen even lo3, waarna v. G. zich uit de voeten kon maken. Hij waarschuwde' de politie, die onmiddellijk op onderzoek uittoog. Zij arresteerde een paar ver dachte individuen, doch dezen bleken bij confrontatie met v. G. niet de aanrander te zijn. Bloedige vechtpartijen. Zaterdagavond en Zondagavond hebben.' te Zwartemeer en Borgercompaseuum weer ernstige vechtpartijen plaats gehad. Als gevolg van een Tuzie, over hooiland-verhul ring, werd Zaterdagavond A. K. door v. d. V. met een bijl op heb hoofd geslagen, waardoor hij bloedende wonden opliep. Bei den verkèerdeai in kennelijkeri staat van' dronkenseho?). Proces-verbaal is opge maakt. Do - ongeregeldheden van Zaterdagavond te Borgercompaseuum droegen een ernstig karakter en zijn meer bedoeld als wraak neming in verband met d-e snijpartij tij dens de Pinksterdagen H. de V.. zijn: broer, J. de V. en J. T., allen arbeiders te Borgerccmoascuum, die in allerlei still© kroegen rijkelijk genoten hadden van ge smokkelde Duitsche cognac, geraakten1 daardoor in een ruzie-3temming. Met ge trokken messen gingen zij als wilden op de me-nschenjacht. Meer dan honderd men- schen joegen zij voer zich uit. De gemeent© veldwachter Engbcrs te Zwartemeer waal de eenige politieman ter plaatse. Hij ge bood den woestelingen hun vervolging te staken, doch daaraan gaven zij geen ge hoor en keerden zich tegen Engbers. Deze1 gaf H., die -hem met getrokken dolle aan viel, met den sabel e.e-nige slagen over dö polsen, waardoor hij heb mes liet vallen. J. T. kreeg een slag met den sabel op den) bovenarm. Hij nam de vlucht on sprong in he,t kanaal, zwom dit óver, doch werd aan de overzijde door de militaire politie' gearresteerd. De beide ander© woestelingen werden' door Engbers gearresteerd. FEUILLETON HET STERVENDE LAND. 251 -j De ïnannen aten mot veel haast. Op het einde vair liet avondmaal wilde Toussaint Iumineau, dio de woorden van AiicLré 'overwogen - had, hem tot getuig© nemen, 'die steeds onverminderd -zijn liefde voor jpomentière bewaard had. w Kun jo gelooven, Matliurin, 'dat de zen avond Driot den bal missloeg? Hij is 'h meening toegedaan dat de wijnteelt hij oils afgeloopen is; dat hij beter elders groeit en gedijt. Doch als men een wijn gaard aanlegt, dan weet men goed dat 0r oen dag komt, dat hij uitsterft, niet ïraar? p Vele zijn vergaan voor den onzen, wiharsch de zieke. Wij zijn niet ongeluk kiger dan onze geburen. 't Is juist wat ik zeg, antwoordde Andró. En bij richtte het hoofd om toog en zijn oogen flikkerden. Dat is niet alleen onze wijngaard, die versleten is, dat is de aarde, de grond, -die fan ouzo geburen, die vein ons land, zoo Ter en veel verder dan gij ooit geweest £'Jt. Daar zouden nieuwe akkers moeten komen, om heerlijke oogsten in de schuren te brengen. sj Nieuwe landouwen, zei de vader, ik Gl' Lier nooit geen© gekend! Alle flobben ze gediend. Ia~i Naar zijn er nochtans en .in vele 'hn Hjj weifelde eon ooggnblik en °omde dan dooroen: •s~ I'1 Amerika, in de Kaap, in Austra lië op de eilanden, bij de Engelschcn. Alles groeit daar. Do grond brengt ginder op, terwijl hier... Zeg er geen kwaad over, Driot: zij zijn de beste waard. Versleten en to duur To duur, ja, een beetje. Doch geef dezen grond de noodigo bemesting en jo zult zien. 1-5 Geef ze hem dan! Doch waar moet het geld vandaan komen om ze te koo- pen Dat er maar eens een goerl jaar kwam, noch te droog, noch to ^at, en wij zijn rijk. Do pachter had zich1 opgericht, als ging het om een persoonlijk© boleediging on hij wachtte op hetgeen Driot ging ant woorden. Dsze stond opgewonden recht. En allen bezagen hem, zelfs de knecht, die trachtte hem te begrijp'en.'En allen voelden opeens Driots gebaar en woorden dat hij niet meer van hetzelfde hout was als zij. t-1 Ja, antwoordde de jonge man, fier aanhoord te worden,daar is misschien iets in deze oude landen te doen. Doch men leert ons dit niet in onze scholen; di-t is te nuttig. En dan, de lasten zijn te hoog en de pachten te hoog. En verder, terwijl wij hier armoedig leven, zwemmen zij ginder in overvloed. Ik lees dit alio dagen Onze wijngaarden Ster.ven en zij drinken den wijn. Het graan schiet bij hen op zonder mest en zij zenden het ons per schip af, waar heel wat -meer ingaat dan wel in de schuur van liet oude kasteel hier. Praatjes, praatjes. Dat haal je alle maal uit boeken. Een beetje. Maar ook heb ik sche pen in de havens gezien en de zakken graan vloeien er in uit als het water van onze geulen over onze oevers. Indien gij bladen leest-, zoudt gij we ten dat alles uit den vreemde komt en •goedkooper dan<wij het kunnen voortbren gen, zooals keren, haver, paarden, ossen, en dat wij tegen ons hebben do Amerika nen, de Australiërs en weldra de Japan- neezen en Ghineezen Hij wondzich op. Zijn golvende woor denstroom was do uitvloeiing van zijn le zingen en gesprekken. Fromentièro hoor de hem met angst aan. China, Japan, Arno rika, deze namen vlogen door do kamer als onbekende vogels, naai; hier door orkanen gedreven. Nog nooit had een dergelijke taal tus schen deze muren geklonken. Groot was do verwondering op alle gezichten, die Driot in 't oog hielden on dio verder sprak: Ik heb er over gehoord en lees er da gelijks over. En zie, als men terugkomt van een uitgerulcten wijngaard, dan doet dit iemand razend worden, dat er streken zijn, in Amerika, en ik zou u namen kun nen noemen, waar men kosteloos heen kan Toe, .maaronderbrak' de knecht. Ja, do regecring betaalt de reis aan den boer. Zij voedt hom bij zijn aankomst Dertig hectaren krijgt hij om te begin nen Nu schudde de vader het hoofd, ontwa pend door zoovele bevestigingen en zei op een verachtenden toon: Go vertelt sprookjes, mijn jongen. Dertig hectaren,dit zijn zestig bunder. Ja, 't is waar, ik lees niet veel bladen, doch ik laat mij al die praatjes niet op mijn mouw spelden. Ik neem ze niet aan als Evange lie. Zestig bunder! De regeeringen zouden gauw geruïneerd zijn, moesten zij aan ieder, die or lust toe gevoelden dergelijke geschenkjes geven Zwijg zwijg Dat doet mij pijn zooveel slechts te hooren vertellen over onzo akkers"Wijl gij ze mei mij wilt beakkcren, Driot, doe als ik, spreek er geen kwaad overDe bodem van hier heeft ons altijd goed gevoed. Er hcerschte een tijdjo een verlegen stilte, waarvan do knecht gebruik maakt® om op te staan en te gaan slapen. "Weder dreunde" het trompetgeschal opnieuw door den nacht. Matliurin sprak geen enkel woord, doch hij bezag zijn broeder. Deze, ontevreden, opgewonden door de heftige bespreking, verstond de stomme vraag en antwoordde driftig om te toonen dat zijn wil vrij en onafhankelijk was: Welnu, ik ga er naar toe. Ik zal je tot aan het schuitjo bren gen, hernam de zieke. Toussaint Lumineau giste een gevaar. t—1 Het is al meer dan genoeg dat je broeder naar do Seulière gaat, zoi hij. Voor jou, mijn jongen, zou het buiten ginder levensgevaarlijk kunnen zijn. Het is buiten koudGa niet verder dan do eendenweide en kom snol terug. 'Met de oogen volgde hij den zieke die met een buitengewone krachtsinspanning, hem door de ontroèring verleend, zich op zijn krukken oprichtte, langs de tafel weggleed, de trappen afdaalde en achter Andre in den donkeren nacht voortsuk kelde De zonen waren builen. De wind waaide koel door do opengelaten deur. Helaas! wat werd het bestuur der boeren winning lastig en moeilijk. Gezeten op zijn bank, bet hoofd leunend op zijn elleboog en d6 donkerte instarend, dacht do boei- nu over de dingen die hij hedenavond yernomen had, alsmede op zijn onmacht, ondanks zijn teederheid en zijn groote ervaring, om zic"h te doen gehoorzamen, zoorka liet niet meer over boerenwerk ging. Doch hij bleef niet lang zonder naar het minst© geluid te vragen, dat hij hoorde. Rousille? De kleine opende de deur van de keu-* kenkainer, ging door met een bord af to wasschen, zonder haar vader te bezien. Ik heb angst dat Matliurin haar wü terugzien Och vader, dat zal hij niet doen Overigens hij heeft geen schoenen aan. de voeten en hij zou zoo niet op Soulier© durven verschijnen Zij hoog zich, zocht onder het bed van. Matihuriu, dan in de kist en stond op, zeg-* gende: 1 Ja, hij heeft ze aanHij heeft zo dan straks aangetrokken Het eersto trompetgeschal klonk om zoa uur. De vader ging met groote en snelle stap< pen door de kamer. Ongerust, bleef "hij van minuut tot minuut slaan, om te luisw teren of geen gerucht van krukken op doi steenon weerklonk, dat de terugkomst van! Matliurin aankondigde.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3