15e Jaargang. DINSDAG 1 JULI (924 No. 4493 PeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, pij ome Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaal, get Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ck, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No.JI DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone advertontlön 30 oenl per regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. a Kleine adverfentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop I0.50« jft nummer beslaat uit twee )laden« Medezeggenschap en samen- spreking. Het Kamerlid Hénri Hermans heeft op iea Frieschen Landdag jl. Zondag een rede, «houden, waarin hij ook heeft gesproken gver „een der groote kwesties", zooals hij Jet uitdrukte, over de medezeggenschap. Wat medezeggenschap be teekent? vroeg jr. En hij antwoordde hierop: „Het is ,ne bevoegdheid, steunend op kennis, plichtsbesef of verantwoordelijkheidsge voel en solidariteit of onderling vei'trou- 611." En op deze plaats willen wij den spreker og even verder aan het woord laten. Goed begrepen, zit er dus geen kwaad, maar ontzaglijk veel goeds in dit woord, 't Is vooruitgang in den goeden zin; voor uitgang in kennis en beschaving, vooruit gang in plichtsbesef en verantwoordelijk heidsgevoel; vooruitgang in solidariteit en onderling vertrouwen, in één woord: voor uitgang in zedelijke kracht Deze natuurlijke ontwikkeling ia dus van groot maatschappelijk belang. Zij mag niet irorden belemmerd, maar evenmin Torden geforceerd. Wij zitten nog volop in een economi- ichen oorlog, en van veel gewichtiger be lang. dan allerlei andere kwesties van eco- nomischen aard is de vraag: hoe wij aan dien oorlog een einde kunnen maken. Daar ia maar één middel, om dit te bereiken, ar moet komen herstel van natuurlijk band in de werkplaa-ts gezonde chris- jke solidariteit tusschen den patroon zijn eigen arbeiders en geleidelijke uitbreiding van dit verband in het econo misch geheel van een bedrijf. M. a. w. het rredestractaa-t moet worden gesloten om e bedrijfsorganisatie, i juiste weg voor de bedrijfsorganisa tie moet nog worden afgebakend en wat voornamer is: Voor de gewenschte niet zoiver economische, maar vooral van mo rale hervorming moeten de geesten nog worden rijp gemaakt. „Medezeggenschap" en bedrijfsorganisa tie zijn allereerst vraagstukken van inner lijke cultuur. Hier wordt ongeveer hetzelfde gezegd', als wat onlangs door prof. Aengenent is betoogd in zijn rede voor de E. K. Metaal bewerkers!) ondmen moet de praotiseering van de medezeggenschap niet forceeren. .Maar ook niet belemmeren. En daarom zouden we zeggen, dat" het praetisch op dit oogenbuik op den weg ligt ran goed-willende werkgevers, zoowel als ran goed-willende werknemers, om over bedrijfsbelangen, die in onderling overleg kunnen worden besproken en geregeld ook feitelijk samen te spreken. Een misschien minder bemoedigende on dervinding van een eerste poging in dezen geest, moge niet voor goed afschrikken en geheel en al terughouden van verdere stap pen. Ook voor hier geldt, dat alle 'begin moeilijk is. En, waar zulk een samensprekin-g ge schiedt volkomen uit vrijen wil van den werkgever, zonder eenige daartoe dringen de pressie van andere zijde, daar is er te meer kans, dat er ten slotte een zeer be- jvredigend resultaat is te verwachten. De betreding wan dezen we,g met de noo- dige voorzichtigheid en de vereischte tact is aan te bevelen voor ondernemingen althans, waar hetzelfde 1iog niet. zij 't dan ook niet formeel, maar dan toch le i t e l ij k reeds geschiedt. Deze laatste opmerking -maken we, omdat op zaken, Taar reeds ee.n zoo goed als dagclijksche lamenspreking tusschen werkgever, pa troon of chef en werknemers is, het ver keerd zou zijn, deze spontane samenwer king te gaan" ver steen en en deze hartelijke omgang te gaan verkpelen door op offi- cieele vergaderingen te gaan samenzitten; oen soort Hollandsche degelijkheid en een joorfc Hollandsche vergadering-ziekte grijpe mor niet in wat reeds door een zekere natuurlijke ontwikkeling mooi is opge groeid. IVaar er nu niet kan zijn een medezeg genschap" welke trouwens niet be doeld is voor de afzonderlijke be drijven daar kan er toch zijnr' samen- tyreking tusschen werkgever en werkne- toors in de werkplaats, „een gezonde, christelijke solidariteit tusschen den pa- woon en zijn eigen arbeiders". BUJTEÜLAÜD Duitschland. De militaire controle. Do Duif cche nota. "Wblff publi ceert do volgende samon- ratting van do Duitsche nota inzake de Controle. Do nota constateert uitdrukkelijk, dat ft Duitsche regeering van het reeds in vroegere nota's uitvoerig uifeengezotte rechts-standpunt niet afwijkt, doch veel eer dit rechtss landpunt handhaaft, ook wanneer zij daaruit op het oogenhlik nochtans niet do praolische conclusies trekt, waarhij voor haar do intusso'hen in getreden veranderingen in den algemee- nen politieken toestand den doorslag geven Onder verwijzing naar do nadrukkelij ke verklaring der geallieerden, dat het bij den eisch om een algemeen© inspectie om het beëindigen van de methode der mili taire controle overeenkomstig art. 213 van het verdrag van Versailles gaat, is derhal ve de Duilsche regeering bereid, deze al- geriieene inspectie toe te laten. De Duit- sche regecring verwacht evenwel, dat de modaliteiten in zake de doorvoering dezer algemeene inspectie door een nadère over eenkomst zullen worden geregeld, waar door het mogelijk zal zij-n, de controle door te voeren op een wijze, die vervuld is van een geest van vertrouwen, zonder welken een werkelijk herstel der goede be trekkingen tusschen de volken niet moge lijk is. Ten slotte verklaart de Duitsche regee ring, dat de algemeen© inspectie met alle mogelijke middelen verspoedigd zal wor den en stelt zij voor als slot-datum den 30sten September te bepalen. Verklaringen van Stresemann Gistermiddag heeft dr. Stresemann in de rijkskanselarij de buitenlandsche jour nalisten om zich heen vergaderd om hun het antwoord op de controle-nota voor te lezefi en daaraan uitvoerige commentaren vast te knoopen. Hij legde nadruk op het nauwe ver hand tusschen het toestemmend antwoord van Duitschland en het Dawes-rapport. De Duitsche regeering heeft de vaste hoop, dat bedoeld rapport voor 1 Augus tus in werking zal 'treden en zal alles vermijden, wat déze hoop in gevaar kan brengen en heeft daarom dan ook in deze laatste militaire inspectie berust. Zij hoopt, dat deze verzoenende gezind heid haar uitwerking niet zal missen, maar geeft er zich eveneens rekenschap van, dat zoowel in Duitschland als in an dere landen machtige partijen aan Ijet werk zijn om de pacificatie van Europa te do en. mislukken. Wat Duitschland betreft!, is het ten eenenmale uitgesloten, een meerderheid- in den rijksdag te vinden voor het Dawes- rapport, wanneer het buitenland geen soliede garantie kan geven, dat alle maat regelen van Frankrijk, die tegen het ver drag van Versailles indruischen, waarvan natuurlijk - de Roerbezetting een eerste plaats inneemt, ongedaan worden gemaakt Niettegenstaande alles, vreest de regee- rin, dat de controle op herig verzet zal stuiten, omdat het gansche volk dezen maatregel als een kwestie van zijn souve- reiniteit beschouwt en zulks des te meer, omdat volgens de Duitsche opvatting, deze laatste inspectie over de bepalingen vau Versailles heengaat. Zij troost - zich met de uitdrukkelijke verzekering, dat deze inspectie de laatste zal zijn en als een soort slotakte bedoeld wordt, die een tijdperk van politiek ge weld afsluit en een van gemeenschappelijk overleg opent. Hopelijk zal de inspectie in denzelfden geest geschieden, en verwacht zij, dat de controle-commissie eerst de modaliteiten cfer inspectie met haar zal bespreken. Vermoedelijk zal zij verzoeken, de in spectie in civiele kleeding te doen plaats hebben. Frankrijk. De ontstemming in Elzas-Lctharingen Aftreden van den gouverneur. De gouverneur, algemeen commissaris Alapetite, de hoogste vertegenwoordiger dus van Frankrijk in Elzas-Lotharingen, heeft, naar de „Journal" weet mede te deelen, aan de ïegeering zijn ontslag ge bonden, als protest tegen het feit, dat de regewing hem niet geconsulteerd heeft bij haar ernstige voornemens omtrent Elzas- Lotharingen. Terugroeping van derf nuntius De pauselijke nuntius te Parijs zal bin nenkort worden teruggeroepen. Engeland. De a.». Londensche conferentie De deelneming der klein* staten Op het oogenhlik worden er drukke on derhandelingen gevoerd tusschen Londen, Parijs, Brussel en Rome over de vraag, op welke wijze en met welke rechten ook de kleinere staten der entente op de te Londen te houden conferentie zullen wor den vertegenwoordigd. In geval van toe lating zou het vraagstuk der schadever goeding ln zijn geheele omvang aan de orde moeten worden gesteld, wat op het oogenhlik niet in de bedoeling ligt. De Engelsche regeering schijnt vast te houden aan het oorspronkelijke denkbeeld, dat de conferentie alleen moet dienen om het Dawes-plan in werking te doen treden en schijnt alle andere kwesties tot later te willen uitstellen. Met deze besprekingen hangt ten nauw ste het vraagstuk der bezetting van het Roergebied samen, waarhij de stelling verdedigd wordt, dat Dawes en do overige deskundigen in hun voorstellen reeds de noodige waarborgen hebben ingevoerd, zoodat in ieder geval de bezetting van het Roergebied tot een minimum verminderd zal moeten worden. Italië De kabineiswijriping Nieuwe ministers De koning heeft gisteren het ontslag van de ministers aanvaard, dat door de ministers Carbino en C.arnassa aangebo den werd. Op voorstel van Mussolini benoemde de koning tot minister van Openhaar Onder wijs senator Casatl, tót minister voor Nationale Economische Aangelegenheden senator Nava, en tot minister var Open bare Werken den afgevaardigde Sarothi. De afgevaardigde Lanza di Scalia neemt Koloniën van Mussolini over. Do ministers zullen Zaterdag den eed van trouw aan den koning afleggen. Spanje* De strijd in Marokko. Successen der rebellen. Een officieel communicpié van Marokko deelt mede, dat in de Westelijke zone de vijand zijn pressie versterkt^ieeft. Een ge vecht heeft plaats gehad, waarbij aan de zijde der Spanjaarden één kapitein, twee sergeants en één soldaat gedood en één luitenant en drie soldaten zwaar werden gewond. Ook verscheidene inlandsche sol daten werden gewond. Een officieel communicpié van het direc toire gewaagt eveneens van een merkbare verslechtering van den toestand in de Wes telijke zone van Marokko. Ten gevolge van de onzekere houding van sommige troepen is de proviandeering van en de verbinding tusschen de posten van het front moeilijk Volgens een draadloos bericht uit Madrid, heeft Primo de Rivera een lang durig onderhoud gehad met den koning. De bladen kenmerken den toestand als onzeker, vooral omdat het lS^er niet ac- coord gaat met het vonnis tegen generaal Berenguer, doch diens voorbeeldige be straffing eischt. Te Madrid zijn militaire voorzorgsmaat regelen genomen. Rusland. De oogstvooruitzichten in Rusland. Vrees voor een nieuwen hongersnood. Gedurende de afgeloopen week hebben de Sovjet-blarlen zich uitvoerig bezig ge houden met de vooruitzichten van den oogst in vele districten des lands. De „Is- westija" heeft een waarschuwing aan de boeren gericht, waarin wordt aanbevolen zich niet te laten meeslepen in een paniek, zooals in vele districten reeds aan den dag getreden is, voornamelijk'in het Wolga- gebied, waar de boeren hun vee verkoopen tegen elke willekeurigen prijs, welke hun er voor betaald wordt. Met de opbrengst trachten zj dan graan te koopen, daar al gemeen do vrees heerscht voor een her haling van den hongersnood van 1921. Het blad „Bjednota" verklaart, dat de vooruitzichten van den oogst ln de Oekraine en in een gedeelte van Siberië den Krim en de Wolga-provincies aanlei ding geven tot de grootste ongerustheid. Ofschoon de Russische oogst gewoonlijk mislukt in enkele districten, is het alge meene vooruitzicht voor dit jaar buitenge woon donker. Op de conferentie van des kundigen, welke te Moskou gehouden ls, om den toestand onder de oogen te zien, is verklaard, dat men de bestaande situatie kan verdeelen in drie groepen, n.l.: 1. buitengewone slechte vooruitzichten: Samara, Saratof, do Duitsche Wolga-kolo- nie, Astrakan, Tsaritsin, Stavropol, Tiver en do Woronesk-provincie; 2. een ietwat betere toestand in Tam- boff,- Penza, Simbirsk, Donetz, Polawa, Koersk, Orloff en'Kiazan; 3. het overige landbouwgebied van Rus land, waar een regelmatige oogst ver wacht kan worden. Egypte. Het Soedan-vraagstuk. Nadat cle koning van Egypte het ont slag aan Zagloel Paoha heeft geweigerd, schijnt het vraagstuk van den Soedan in een nieuw en ernstiger stadium te zijn ge komen. De weigering van het gevraagd ontslag toont aan, dat de Egyptische re geering' vasthoudt aan het vooropgezet plan, dat de geheele Soedan onder Egyp tische souvereiniteit behoort te staan. Dit is geheel en al in strijd met de verklaring yan de Engelsche regeering, die de be treffende! regeling van 1922 wenecht tel laten voortbestaan, j Opmerkelijk is in dit verhand het be zoek dat generaal-majoor sir Stack, de opperbevelhebber van het Egyptisch leger, die tevens gouverneur-generaal van den Soedan is, aan den koning in Buckingham Palace heeft gebracht. Zuid-Afrika. De kabinetsvorming in Zuid-Afrika. Labour besluit tot deelneming De Labourconventie heeft met 51 tegen ,17 stemmen besloten, dat leden van de partij deel van het nieuwe kabin zullen uitmaken. Het nieuwe kabinet. Het nieuwe kabinet van Zuid-Afrika heeft zich na dit besluit gisteren geconsti tueerd. Hertzog: premier en Inhoorlingenkwes- ties. Havinga: Financiën. Beyers: Mijnwezen en Industrie. Creswell (Labour): Nationale Verdedi ging en Arbeid. Bovdell (Labour): P. T. T. Tielman Roos: Justitie. Dr. Malan: Binnenlandsche Zaken, Openbare Gezondheid en Onderwijs. Generaal Kemp: Landbouw. Amerika. De poststaking in Canada geëindigd. De stakènde' postbeambten hebben er in toegestemd weer aan het werk te gaan. 8INNENLABSD MGR. PROF nn. A. HENSEN. Vandaag 1 Juli heeft Prof. Hen- sen heb Groot-Seminarie te Warmond verlaten, om zich te gaan vestigen te 's-Gravenhage (Bezuidenhout 211). In 1886 (dus 33 jaar geleden) werd Prof. Hensen door Z. D. H. de Bisschop van Haarlem benoemd tot hoogleeraar in de Kerkelijke geschiedenis als opvolger van Prof. Smit. Na den dood van dr. C. Brom, werd de geleerde historiekenner door de Neder- la-nd-sche Regeering in 1915 benoemd tot directeur van heb Ned. Hist. Instituut te Rome, van welke functie dr. Hensen op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. 1924 eervol ontslag heeft gekregen. Gedurende de vacantie-maanden in de jaren van zijn wei'kzaamheid te Rome gaf dr. Hensen aan de theologanten te War mond nog colleges in de Christelijke ar cheologie en kerkelijke bouwkunst. Ged. Staten van Zuid-Holland. De opvolger van bar on van Voorst tot Voorst. Naar de Haagsche redacteur van de „Msb." verneemt, is door de Rechtsche Statenfracties van Zuid-Holland aangewe zen als eandidaat voor het lidmaatschap van Ged. Staten in de vacature van den heer W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst het Prov. Statenlid de heer H. J. Borghols, o.m. lid van den Haagschen ge meenteraad en voorzitter van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage. De reis der Nederiandsche pleegouders naar Boedapest. Een der deelnemers aan de reis meldt aan de „Msb.', d.d. 26 dezer uit Boeda pest: We zijn nu twee dagen In Boedapest. Wat een stad. wat een stadl Schooner, veel schooner dan. wij ons gedroomd hadden. We hebben de stad doorkruist hij mooi warm weer, den Donau bevaren en onze indruk is: .groszartig". De Budapester Zeitungen hebben heele MET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND. Stresemann over de militaire controle De gouverneur van Elzas-Lotharingeii neemt zijn ontslag als protest. De hervorming In het ItaliaanschC Kabinet tot stand gekomen. Successen der rebellen in Marokko. Hot Zuid-Afrikaansche kabi/»®l samen gesteld. BINNENLAND. Mgr. prof. dr. Hensen heeft vandaag het groot-Seminarie te Warmond verlaten; wij geven het jongste portret van den doctor. De heer Borghels te 's-Gravenbsoa eandidaat voor Ged. Staten van Zuid-Ho*» land. v kolommen over de ontvangst en het ver blijf. Ach, dat de Hongaarsche taal ook zoo moeilijk is! Mijn gastheer spreekt het Duitsch ge brekkig. Maar als hij 't leest, Bchieten zijn oogen vonken en' hij wil 't mij ver tellen. ,Gansch Hongarije is verrukt, ook de Hongaren in de afgenomen deelen. Toen Hongarije niets dan vijanden had, was daar het kleine Holland dat voelde, dat de toekomst van het jonge geslacht geva-ar liep, door ondervoeding. Het fijn gevoel, dat geen aalmoes gaf, maar de kinderen riep, bij duizenden, en bewaarde, als het geslacht der toekomst^ neen, dat vergeten wij, Hongaren, nooit. Was niet nog Maandag weer een trein vol met 520 kinderen vertrokken? Er is misschien geen volk dat trotscher is op zijn mooie stad dan de Hongaar op Boedapest. Vol trots toont hij de over blijfselen der oude tijden, de bouwwer ken van den nieuwen tijd, de vruchten van zijn cultuur Ik ltan het mij begrijpen! Hongarije moge geknecht zijn, een volk met dat verleden, met die cultuur, kan niet ond'ergaan. Met weemoed spreekt de Hongaar van de afgesneden deelen. „Ons land was zoo mooi, zoo groot; 't had alles: boss-chen, mijnen, de zee't is afgenomen. Och, maar een klein stukje is ovetrgebleven? Maar de Hongaren in Roemenië, in Ze venburgen, in Dalmatië, in" Boheüien blij ven. Hongaren." De tijden zijn slecht, de. valuta is gec drukt; 300.000 Kronen voor één gulden! Och dat schoone land met die schoone hoofdstad als er geen tweede is in Euro pa, zoo zegt hij trots, moet dat zoo blij ven? Ik heb met verschillende Hongaren ge sproken, maar allen treuren zij om heb' verlies van zoovele stukken van hun schoo ne land. Wat betreuren zii het verlies! Zo zijn lamgeslagen en voelen dat zij - zich niet kunnen opheffen, heden althans nog niet. Ik sprak een parlementslid en leen ik hem zei: een. volk als het uwe, met c.n geschiedenis als het uwe, met een cul tuur als de uwe, kan niet vergaan, t.nlden zijn neusvleugels! Wat keek hij niij dankbaar aan, dat ik geloof had in zijn land. En ik heb dat geloof. Gisteren zijn we naar het Marga-etha- eiland geweest, een extra-tram bracht er ons kosteloos, we hebben genoten van het mooie uitzicht op het eenigszins Oos- tersch aandoende Boeda- aan de overzijde, m.-t zijn hooge bergen, zijn Koningshui en zijn Kroningskerk. In de laatste wer den de Hollanders ontvangen door eeni geestelijke, die na een warmgestelde in leiding, een verklaring gaf. Het mooie or gel speelde. We moesten ons op de wandeling ove-. het eiland al haasten wilden wij intijds komen voor de Opera, waar ,.Der Trouba dour" gegeven werd. Ik ga mij niet wagen a$n een verslag van den zang en de vertolking, maar mooi was het! Donderdag bezochten we het parlement-, een meesterstuk van houwkunst- en pracht, we bezochten de basiliek. We zijn voor hedenavond geïnviteerd op een uitvoering in den Dierentuin. We blijven aan den gang. Hongarije is arm. maar 't wil zijn dankbaarheid toonen. ,ïtb vannak zaok az éldott lelku hol- landusok Dat zijn de goedhartige Hollanders, waar onze kinderen zijn", hooren wij overal als onze troep voorbijgaat. Wij beseffen dat dit- volk op prijs stelb' de goede daad in den tijd toen niemand: de hand uitstak wijl het zonk Personeel Volkstelling. De „N. C." verneemt, dat ten aanzie# van het personeel, in dier.st genomen voet het bewerken van de uitkomsten der laatst gehouden volkstelling, voor de toepassing

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1