Tweede Blad ADSO Zaterdag 28 Juni 1924 De wijziging der Radenwet. Zooals een dezer dagen verschenen' Ko ninklijk Besluit meldde, zal de op 7 Juni ?i\ lot stand gekomen wijziging der Ra- 'denTvet op 1 Juli »-s. in werking {reden. .ytit houdt deze wijziging in? A Ontdaan van alle omhaal, komt zij neer -öp afschaffing van het zelfstandige 'Secretariaat hij de Raden van Arbeid. ,j)eze Raden zijn, zooals niet iedereen weet, samengesteld uit een gelijk aantal patroons en arbeiders. Voorzitter, tevens stemhebbend lid, is Cen voor zes jaren door de Kroon benoemd 'ambtenaar. Hij is de vertegenwoordiger iTan bet Staatsgezag en als zoodanig van het algemeen belang, dat ten nauwste bij 'de uitvoering der Sociale Verzekeringswet- den is betrokken. Nu was aan do Raden toegevoegd een zelfstandig, buiten het korps ambtenaren staand Secretaris. Deze trad, evenals zulks met den Gemeentesecretaris 'het geval is, ook op als Secretaris van het Dagelijksch Bestuur van den Raad. Dit is samengesteld uit één patroon, één arbei der en den Voorzitter. Daar nu door het niet uitvoeren van do sedert 1913 aangenomen Ziektewet-Talma, welker invoering bij de verkiezingen van 1918 uitdrukkelijk door de rechterzijde beloofd was, de Raden een belangrijk deel van-do hun toegedachte taak missen, is een zelfstandig Secretariaat, dat f 1500 per jaar kost, in cleze omstandigheden te duur. Reeds voor een paar jaar was derhalve in de Radenwet opgenomen de bepaling, 'dat ook een ambtenaar van een Raad van Arbeid met het Secretariaat kon worden belast tegen genot van een door den Raad onder hoogere goedkeuring vastgestelde toelage. Reeds 14 Raden hadden van jleze bevoegdheid bij ontstane vacatures gebruik gemaakt. De andere 22 konden dit niet doen, daar de wet het zelfstandige secre tariaat in principe handhaafde en men nu eenmaal geen ambtenaar, wiens functie blijft bestaan, tegen zijn wil kan ontslaan Daarom is thans de wet zóó gewijzigd, dat liet ambt als zelfstandige functie vervalt en zullen op grond daarvan de nog in functie zijnde Secretarissen met -ingang van 1 Juli moeten worden ontslagen. Daar het salaris der Secretarissen rechtstreeks door den Staat betaald werd, beteekent deze wijziging een bezuiniging voor den belastingbetaler van f 33.000 per jaar. In de Memorie van Toelichting op het nu tot stand gekomen wetsvoorstel zegt, do Minister van Arbeid, dat ook z.i. de Raden behoefte zullen hebben aan een persoon die'de ïiotulèh der vergadering houdt, zorgt voor uitzending der convoca ties, enz., „Of en zoo ja, zoo vervolgt de Minister, tot welk bedrag aan den ambte naar, die na de totstandkoming van dit wetsvoorstel diensten, als vorenbedoeld, zal bewijzen, een bijzondere vergoeding zal worden toegekend, kan aan bet oor deel van iederen Raad, onder controle van den Verzekeringsraad, worden overgela ten. Die vergoedingen komen dan echter, niet meer, zooals tot nog toe, voor rekening van het Rijk". Wij kunnen er aan toevoe gen: doch voor rekening der- onderschei dene fondsen. In ieder geval wordt door deze wet we der een niet onaanzienlijk bedrag bezui nigd, daar de ontslagen Secretarissen slechts voor zeer korten tijd wachtgeld «uilen genieten. Voor geen hunner toch was deze functie een hoofdbetrekking. G. 1 UIT DE OMGEVING NIEUWKOOP. Zitting Centraal Stembureau. De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft door aanplakking bekend gemaakt, dal het Stembureau een zitting zal houden in "het Gemeentehuis op Vrijdag, 4 'Juli a.s., des namiddags 8 uur, teneinde te voorzien in de vacature, ontstaan wegens vertrek van den heer M. van der Vaart en het niet aannemen zijner benoeming doof den heer F. J. van der Burg. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Extract uit het verhandelde in de beslo ten vergadering van Donderdagmiddag, tot welles publicatie de raad besloot:. De Voorz. deelt mede, dat B. en W." ge komen zijn met hun voorstel om f800 be schikbaar te stellen voor heb bezoldigen van tijdelijk aan te stellen politieperso neel gedurende het drukste gedeelte van heb badseizoen, omdat de vaste for matie van het personeel onmogelijk aan 'redelijk te «tellen eischen in he.t drukste van het seizoen kan voldoen? De heer Alkemade zegt vroeger altijd hetzelfde bepleit te hebben, n.l. minder vaste menschen en tijdelijk politieperso neel bij aanstellen in den zomer. Dit werd echter altijd door den Voorz. be streden als zijnde onmogelijk. De Voorz. zegt, dat dit al een paar jaar geleden is, toen er bijna geen geschikte menschen waren te krijgen. Thans is er werkloosheid in alle vakkeu. Thans zijn wel degelijk geschikte krachten te krij gen. Den lieer van der Wiel spijt het, dat deze zaak hier weer ter sprake komt. Eerst wordt Verburg ontslagen en direct daarna wordt weer tijdelijke versterking' van het politiepersoneel gevraagd. Als vroeger een zoodanig voorstel uit den raad kwam, zeiden B. en W. steeds, dat tijdelijk personeel niets uithaalde. De Voorz. vindt vast personeel -ook thans nog beter dat tijdelijk. Spr. vestigt er nog ecus de aandacht- op, hoeveel meer vreemdelingen de badplaats thans bezoc hten dan vroeger. Den heer van der Wiel bevreemdt het, dat men zoo weinig gewaar wordt van het betrekkelijk toch groot- -personeel. De agenten zijn gewoon bijna nooit te zien. Op drukke dagen lijkt het toch wensche- Iijk de agenten op de meest -drukke pun ten te zetten. Vreemde krachten voor een paar maan den van buiten hier te halen lijkt spreker ■gevaarlijk. De Voorzitter merkt op, dab O vermeer 3 vaste menschen heeft- en steeds daarbij van 3 tot 6 losse menschen zonder dat de raad daarmede op de hoogte is of er iets van zegt. Dib vindt de 'raad vanzelfspre kend. Betreft het- echter de politie dan zet men zich schrap. De heer Van der Wiel vindt de vergelij king met- de gemeente-arbeiders niet op zijn plaats en niet in staat- om den raad te overtuigen. Ieder weet-, dat die noodig zijn en op verschillende tijdstippen een verschillend aantal arbeiders naar gelang het werk medebrengt. De Voorzitter wil thans slechts den raad polsen. Is de meerderheid er tegen dan brengt, hij het voorstel nie-t in de openbare vergadering. Hij zou zulks verkeerd vinden, voor den naam van Noordwijk. Het pu bliek zou dan 'het- gevoel krijgen dat he.t in Noordwijk niet veilig is. Spreker wijst er op, dat- in 'het eerste nalfjaar 1924 alleen 150 klachten zijn ingekomen over vernie ling enz. De heer Liefferink kan er zich niet me de vereenigen, dat de voorzitter het voor stel zou terugnemen als daar geen meer derheid voor te vinden was. Deze zaak moet in ieder geval in de openbare verga dering ter tafel komen, anders zou zich het idee post vatten, dat ook de wethou ders tegen dezo tijdelijke uitbreiding wa ren. Spreker bejammert het, dat zich thans de kwestie Verburg heeft voorgedaan. Al was Verburg misschien gee.n halve dagen ter beschikking van de politie, liij vindt tooh altijd nog beter een half ei dan een leege dop. Dgze zaak komt echter geheel v<5br de verantwoordelijkheid van den bur gemeester. Daar mag echter de gemeente niet onder lijden. De burgemeester vroeg aanvankelijk 4 agenten, doch spreker heeft voorgesteld 2. Daarop komt 'heb voorstel van Burgemeester en Wethouders ook on geveer neer. De wethouders zijn aan het- verzoek van den burgemeester tegemoet -gekomen, ge zien de vele klachten, die inkwamen. Wethouder van Eeden wil de redenen 1 uiteenzetten', waarom Iiij voor het- voorstel is en voor liet voorstel in dezen vorm. Voorop stond bij hem de kwestie van ver trouwen. Wanneer de Voorzitter als hoofd der politie een voorstel doet om verster king van het politiecorps -te verkrijgen, aangezien hij zich als zoodanig voor do rust cn veiligheid tijdens het badseizoen niet verantwoord gevoelt-, kan men hierin toestemmen of weigeren'. Weigert, men- dan neemt men ook de verantwoording op zich als de zaken verkeerd loopen. (Stemt men' toe dan komt de volle verantwoorde lijkheid op heb hoofd der politie, ook al zou deze uitgav-en vragen welke ongemo tiveerd zijn. De gang van zaken bij dit voorstel heeft niet de - volle sympathie van spreker. Het is een kwestie van lo ven en biedlen geweest. Het- hoofd der po litie vroeg f 1000, terwijl de- meerderheid van liet ooilege er f 200 op heeft afgepin geld en op welke gronden? Men kan alles geven of niets. De gewone gang van za ken in gemeentebedrijven of diensten is toch ook anders. Vraagt de directeur der gasfabriek een crediet voor een derden gashouder, dan wordt hem dit op zijn 'technisch advies verstrekt. Spreker is gèen technicus op politiëgebied evenmin als vele raadsleden. Hiermede wil spr. niet zeggen, dat hij als leek alles goedkeurt, wat- bij de politie geschiedt, integendeel zelfs na hetgeen wat hem ter oore lcomï. Spr. ziet kans een dienst te organiseeren met 13 agenten welker tijd voldoende is bezet, doch ziet- zulks ook kans te doen voor Noordwijk met 30 agenten; dit is -een kwestie van indeeling, waarvan de verantwoording berust bij dén Commis saris van politie. Wil deze dit vertrouwen misbruiken, dat is voor ons toch niet te controleexen. Hier laat- onze Gemeentewet de bevoegdheid van den raad en Burge meester en Wethouders in den steek. Het is boe men de zaak moge bezien een kwes tie van vertrouwen, dat men kan stellen cf opzeggen, doch daarmede laadt men de verantwoordelijkheid over veiligheid en rust in de gemeente op zich. De heer van der Niet heeft op den zeer drukken' Hemelvaart dag geen enkele agent op of nabij den.. Noord-Boulevard kunnen vinden. Hij is teen zelf op de fiets gesprongen om. eens te zien waar de agenten op zoo'n drukken dag t-och ble ven. Hij lieefb slechts -2 agenten op zijn tocht kunnen vinden, waa-rfan nog- 1 in burger. In Katwijk is het nog drukker dan hier en daar Ikccft men maar 0 agenten met- een Inspecteur. Als men zooveel ver trouwen eisclit, laat dan ook vertrouwen gesteld worden in de bestuurders der orga nisaties, als het over steun gaal. De Voorzitter merkt op, dat Katwijk niet met Noordwijk kan worden vergele ken; bovendien heeft de politie heel wat meer te doen dan alleen het verkeer te regelen. Het is voor leeken echter onmo gelijk zich daarover een goed oordeel to vormen. De heeren hebben er gewoon geen idee van. wat een werk een enkele diefstal gewoonlijk ad meebrengt. En zoo zijn er nog zooveel -andcro bemoeienissen van do politie. De lieer Vink zegt, dat- heb zooals liet hier 'toegaat moeilijk is voor den raad voor of tegen te stemmen'. Nu zegt de bur- gemeester dit dan weer dat: Is de wind gunstig, dan spreekt deze zoo, waait liij uit een anderen hoek dan weer anders. •Er zit geen vaste lijn in. Ook de kwestie- Verburg vindt- spr. raar. De Voorzitter zegt, dat Verburg bijna geen tijd meer had voor politiedienst. Als hij midden onder zijn politiedienst zeide: „ik moet de havens langs, of ik moet riool- gelden ophalen." dan had de Commissaris daar in liet geheel geen controle op. Daarom was er niet mee te werken. De heer van Nes vindt het erg jammer, dat- de voorzitter daar niet eerder op heeft" gewezen b.v. bij de besprekingen in de vorige vergadering, toen Verburg werd benoemd tot ambtenaar voor alge- in eene diensten.. Dan liad de raad mis schien! anders beslist. Volgens een door spr. g'emaa-lcte berekening zou Vevburg ongeveer de lielft- van den tijd bij de po litie zijn, al is het dan alleen voor wacht dienst. Dan maakt hij t-och een anderen nian vrij. De Voorzitter zegt meermalen te heb ben gewezen op de onmogelijke positie van Verburg voor politiediensten. De lieer van Nes beeft de overtuiging, 5at de heer Gooi als goc-cl politieman" met het tegenwoordige corps de veiligheid vol doende kan verzekeren, bij eenigen goe den wil. Het voorstel van B. en W. wordt hier op verworpen mot- G tegen 4 stemmen. Voor stemden do beide wethouders en dc heeren van der Wiel cn van Went, tegen de heeren Vink, van der Niet. van Nes, 'Admiraal. Caspers cn" Mcijers. Do lioei' Alkemade lia-d tevoren ree<js de vergade ring verlaten. De Voorzitter vindt het treurig, dat in een plaats als Noordwijk om een bedrag van f 800 aan den roep van veiligheid in onze gemeente zal worden tekort gedaan. Spr. vestigt er uitdrukkelijk do aandacht op, dat er geen voldoende politie is voor het toezicht op strand en in de duinen. WASSENAAR Wilhelmina-Vereeniging. Donderdag avond vergaderde de Koningin Wilhel mina-Vereeniging in het „Wapen van Wassenaar" onder presidium van den eor'e-voorzitter, Jbr. B. P. S. A. Storm van 's-Gravesande. De notulen van de vorige algemeenc vergadering en het jaarverslag werden zonder aanmerkingen vastgesteld. Do ont vangsten bedroegen f 1398.42)4, de uilga ven f1319.55 en het batig-saldo f 78.87 K-. Door de commissie, belast geweest met het nazien van rekening én bescheiden werd bij monde van den heer J. Eggink medegedeeld, dat alles in orde was bevon den. Dienovereenkomstig werd tot de charge van den Penningmeester besloten. Tot leden der commissie voor liet na zien der rekening over 1924 werden be noemd de heeïen J. Eggink, M. Nell en H. H. van der Plas. Door het Bestuur werden enkele wijzi gingen van de statuten voorgesteld. O.rn. werd de leeftijd voor Toelating tot het lidmaatschap van 21 op 15 jaar gebracht en de minimum-contributie van f0.25 op f 1.Hiertoe werd besloten, terwijl de Kon. bewilliging hierop zal worden aan gevraagd. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de hoeren H. Brouwer en H. van Elk. Hierna leidde de Voorz. de bespreking in over de feestviering in dit jaar. Ket Bestuur stelde voor dit jaar wederom Iwcc dagen feest te vieren en wel op Woensdag en Donderdag 4 September a.s. De eerste dag zal worden geopend met koraalmu- ziek. Vervolgens optocht der schoolkinde ren en tractalie op het feestterrein. In den middag zullen volksspelen worden gehou den, terwijl er des avonds een muziekuit voering is. Den tweeden dag zal er 's morgens ringgestoken worden met paard en tibury's en 's middags met motorrij wielen, terwijl een grootsch vuurwerk het feest zal sluiten. Getracht zal voorts wor den een gecos turn eerden voetbalwedstrijd organiseeren. Van uit de vergadering klonken velschillende stemmen om dit program uit te breiden, doch het Bestuur meende tegen overlading te moeten waar schuwen. Wol zal cr getracht worden een optocht van versierde rijwielen te orgn- noséeren, terwijl er ook een oud-Holland- sche poppenkast zal worden vertoond. Aan de spelen zal voorts het vangen van big gen worden toegevoegd. Voor bet oplaten van een luchtballon of het houden van vliegdemonstraties bleek niet veel anima Tenslotte werd aan het Bestuur een en ander overgelaten. Nog werd medegedeeld, dat liet Bestuur had besloten de feesten en vermakelijk heden te organiseeren op een afgesloten terrein. De vergadering kon "zich hier mede wel vereenigen. Zijoverwoog n.l, dat allo ingezetenen lid konden en moes ten zijn. Daarvoor hadden zij. me& vrouw en kinderen vrijen toegang, terwijl vreem delingen gevoegeliik een klein entreegeld konden betalen. Dit werd bepaald voor dagkaarten op f 0.50, en voor toegang voor een enkelen keer op f 0.10. Nog werd besloten, naar aanleiding van een vraag van den Voorz. van de muziek- vereen. „Excelsior", om ter opluistering zooveel mogelijk van de diensten dier ver- eeniging gebruik te maken. De penningmeester deed nog een beroeji op de aanwezigen om te trachten zooveel mogelijk leden te verwerven. De Voorz. maakte tenslotte van de ge- legenlreid gebruik om een woord van dank te spreken voor de aangename wijze, waarop in liet vorig jaar de jubileum- UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond Ie hooren is. 5.20 uur Brussel 205 M. Concert. 5.20 SFR (Radio-Paris) 17S0 M. Concert mét medewerking van den dichtcr-zahger Eng. Le-' mercier. 6.20 2LO (London) 303 if. Koor- concert. 6.30 FL (Eiffcllorcn) 2600 M. Con- cert. 8.30 PA5 (Smith cn Hooghoudt,: A'dam) 1050 M. Concert met 7 oen electrïschf? viool (de Hup-*' feld-Violina). 8:35 Brussel 205 M. Concert. 8.35 2ZY (Manchester) 375 M. Dansmuziek. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M. Russi sche muziek. 8.50 5NO (Newcastle) 400 M Dans muziek en humor. 8.50.,, 5SC (Glasgow) 420 M. Dans, humor, zang. 9.05 PTT (Poslsehool, Parijs) 450f M. Causerie en concert. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Gala-concert. 10.50 2LO )Londen) 365 M. -The Sa-- voy Bands. - Voor Zondag. 1.50 uur S~R f Radio-Par ijs) 1780 M. Tziganc-orkest. 3.00 PCGG (Den Haag) 1050 M. Concert met medewerking van de „Blue Band". 3.20 2LO (honden) 365 M. I.ight AU British Concert. 3.20 6BM (Bournemouth) 385 Concerj van het Tank Corps. 5.05 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Festival Regionalisle, Le Berry. 5.20 Brussel 265 M. Concert. 6.30-,, FL (Ei f feit oren) 2600 M. Con cert. 3.p0 NSF (Hilversum) 1050 M. Vroolijko kunstavond mét me dewerking van Jan van Riems dijk, Veluwsch dich ter-zanger (harmonica), mevr. A. v. Riemsdijk (piano), mevr. An toinette van Dijk. Program ma: 1. Antoinette van Dijk. Hollandsche levensliedjes (luit en piano); 2. Jan Riemsdijk, Hollandsche levensliedjes (luit en piano); 3. Antoinette van Dijk, Z.-Afrikaansche, Fran- sclie, Duitsclie en Engelsche liedjes (luit en ~»ano)4. Jan van Riemsdijk, Veluwsche hoe renliedjes, grappigo anecdoten uil het boerenleven (harmoni ca); 5. Antoinette van Dijk en Jan van Riemsdijk. Veluwsche samenzangen; 6. Ant. v. Dijk, Monoloog, De Mannen-haat- ster, van K. Speenhof f; 7. Jau van Riemsdijk, Veluwsche lied- t jes; 8. Antoinette van Dijk en Jan van Riemsdijk, Oud-Hol land sche samenzaiigen Rombout van Riemsdijk (zoon) zal in do samenzangen met dé luit medewerken. 8 35 Brussel 265 M. Concert. 8.50 2LO (Londen) .365 M. Gods dienstoefening. 8.50 6BM (Bournemouth) 385 M. Orgelconcert. 9.00 5WA (Cardiff) 350 M. Syni- phonje-orkest. 9.05 5NO (Newcastle) 400 M. Ka mermuziek. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Fragmenten uit de „Tannhaiu- ser" van Wagner. 9.20 2LO (Londen) 365 M. AU Star Programma. 9.20 FL (Eiffeltoren) 2600 M. Cau serie en concert. 10.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Dansmuziek. Complete TOESTELLEN en ONDERDEELEN voer draarïSooze teletjrafie°teEe?onie tegen concurrcerende prijzen. Zie onze étalages INTEHNÜTIONAL ELfCÏRIC MACHINE COUP' 6764 v.h. R. GE ER A ERTS-REL TER MARE 70 - TEL. 1118 - LSIDEM FEUILLETON HET STERVENDE LAND. 23) Andró weerde zich tegen de verveling, diö hem overmeesterde, want hij was moedig lederen'morgen ging hij naar de landouwen met het vaste voornemen om ei' zo° hard te sjguwen als het maar mo- fieüjk was, ten einde alle andere gedacli- 'flD, als komende uit den booze, te verja- i'om En hij ploegde, egde, zaaide ofwel mj groef geulen en grachten of plantte ii'ruchtboomen zonder rust te nemen, met- gausch zijn moed en hart. Maar altoos wam de herinnering aan Francois bij op; altoos bet verval der boerderij, bo dagen traagden voorbij- naast den Eprakoloozen knecht, die de leemte van z'jn onvergetelijken jeugdlieveling innam. 'Avonds als hij van zijn werk terug kwam, aan wien moest hij zijn leed toe- En wie zou hem getroost 'Gbben- Moeder was er niet meer. En va- ,er 'la(k al leed genoeg om zijn eigen krui- fra2en en moed te houden ora niet iIp <'ei1 kast der ongelukken neer te val- Mathurin was verbitterd door bet ,at hem getroffen had; wel voelde SL' 1'l 1,ie(^elijden vooj: hem, doch geen Efhto liefde. Wellicht kon hij zijn d aan Rousille uitklagen. 'loon°C|^.^ous^0 was maar zeventien jaar, Soort k®1 leger trok. Hij ging Ni hij' ten! Dle': 'iaar 'kind le beschouwen en |e drY D*GfS' Orerigens, zij had het .veel «flovie |Va-n i 'S mor£ens ,ot 's avonds. I mus- De jongen leed er des te geweldiger onder, wijl bij van de soldaten teruggekomn was, waar men maar weinig 'hartelijkheid vond, hoewel het or anders aan joligheid en pret niet ontbrak. Wieken verliepen en de verveling droef- de door. Beu van dit dagelijksch gepeins, liet Andró zijn igeest verwijlen ver van het huis zijner kindsheid. Ilij geleek op de boeren der kusten, deze stille wroeter.?, die de zee achter de duinen aanglureu en er'bij droonien als de wind de baren zil- verscliuiniencl opgolft. Droevig over het ongeluk herinnerde hij zich de akelige kennis, die hij ginder opgedaan had; hij dacht dat men elders dan op Fromen- tière, aan den rand van Le Marais van de Vendéo kon leven. De bekoring werd prikkelenderI Twee maanden nadat hij de kamer,waar eertijds zijn twee broeders sliepen, in bezit geno men bad, begon André op een avond, toen ze allemaal naar bed waren, een brief te schrijven naar een soldaat, dien hij ge kend en achtergelaten bad in Afrika. „Ik verveel mij erg, mijn broeder en mijn zus ter hebben het huis verlaten. Zoo ge een goedo gelegenheid weet om mijn geld in een boerenbedrijf te steken, hetzij in Al giers of verder, moet je liet me laten we ten. Ik beu nog niet vast beslolem^doch ik ben voornemens hier u-it te trekken. Ik ben hier zoo goed als verlaten". En de antwoorden kwamen weldra af. Tot groo- te verwondering van Toussaint L'umineau, braokt de brievenbesteller op Fromen- ■lière, vlugschriften, dagbladen, prosprec- tussen, waarmede Mathurin en Rousille gekscheerenden. De vader, die niet den minsten argwaan koesterde tegenover An dré, zei al lachende; Nooit, Driot, is er zooveel papier in huis gekomen, als sedert uw thuiskomt. Ik hen er niet kwaad om, als het jouw ge noegen is al die papieren te lezen. Wat mij betreft, ik zou er mijn hersens niet mee willen breken. Alleen 's Zondags leed hij er een beetje onder dat zijn zoon zoo verzot was op dat geschrijf en die lectuur. Dien dag, bijna altijd, na het Lof, bracht hij den ouden Massonneau mede of den hoer van den Prinsenhof om de landouwen van' Fro- inentièro af te kuieren. Langs de lanen en wegen wandelend, hadden zij het steeds druk over zaaien en maaien, over ploegen en bemesten, over goede en braak landen, liet koren en de rupsklaver. En Toussaint Lumineau, die in 't voorbij gaan er niet gekomen was om André mode te nemen, vertrouwde aan den boer Mas sonneau of dien van den Prinsenhof, hij een wegkromming toe: 1Zie je, mijn zoon André, is zoo een wondere jongen, dat ik er dikwijls niet uit wijs kan worden. Nietr dat hij den grond veracht. Integendeel, hij houdt van liet boerengedoe, en ik heb me over zijn werk en vlijt heelemaal niet to beklagen. Doch sedert hij van het leger teruggekeerd is, zit hij 's Zondags steeds in de boeken te neuzen. Rousille was ook dikwijls verwonderd. Zij had te veel werk om zich met den ar beid of de genoegens van een ander bezig te houden. Met liet huishouden belast en tevens niet al de verdere beslommeringen van een hoeve, zag zij enkel Aadrc bij de maaltijden en tusschen getuigen. En dan toonde André zich steeds opgeruimd en plaagde hij steeds gaarne zijn zuster, om haar te doen lachen. Zij nochtans, wijl' zij vrouw was en wijl zij zelf leed, had ook de gave 't leed van anderen te raden. Aa^i kleine teekens, enkelo oogopslagen en luttele woordjes had haar leedere ziel ge merkt dat Andró niet heelemaal gelukkig was. Zonder er meer van ic weten had zij hem beklaagd. Doch zij was er verre van af de zicle- crisis to kennen, die hij doorworstelde cn ïiog minder het plan, dat hij ontwierp. Een dezer levensgetuigen had do iuzich- ten van André gepeild: net was Mathurin. Hij had de groeiende droefheid van Andró bemerkt, alsmede de gedwongen vrool ij li- beid en den gemaaktcn kalmen moed bij het dagclijksclie werk. Dikwijls volgde hij hem op den akker; liij loerde naar de komst van den briefdrager en liet zich de brieven en drukwerken, aan zijn broeder gericht, afgeven. Al do bijzonderheden, die bij wist te bemachtigen, bleven in zijn denkenden geest gegrift cn kwamen er up zekeren dag uit onder den vorm van Gen vraag, die hij dan heel handig en onver schillig wist te stellen.'Hij wist bij voor beeld dat er brioven aankwamen, die nu eens het zegel van Algiers dan eens dat van Antwerpen droegen. En wijl dit laat ste niets aan Mathurin zei, verklaarde André: Het is een groote Belgische haven, veel grooter 'dan Nanles, waar je een keer geweest bent. Hoe komt het toch dat je menschen ként zoo ver van hier en zoo ver van Afrika? pat is heel eenvoudig, voegde de jong ste erbij: mijn. beste vriend te Algiers, is een Belg van het vreemdenlegioen; die zijn familie le Antwerpen heeft. Nu een* schrijft Domolder mij zelf weer en dan zijn het zijn ouders, die mij de gewcnsch- te inlichtingen geven. Nieuws over uw vrienden, dan? Neen, over dingen, die mijn belang stelling wekken, over reizen, landen Een der kinderen heeft zieli in Amerika gevestigd en heeft er een hoeve zoo groot als onze geheelo parochie. Was hij rijk? Neen, hij is hot geworden. Mathurin drong niet verder aan. Doch hij zette zijn navorschingcn voort cn voeg de de ceno aanduiding bij do andere. Als André ergens een brochure over landver huizers, een concesrievcrgunning te koop of te verkoop vond, Mathurin raapte net blad op en trachtte de plaats to vinuen waar André de wenkbrauwen gefronst had of een plaats waar hij een glimlach, een wil, cf een wer.sch uil gedrukt had. Hij meende bewijzen le over te lic-bbea dal Driot van- plan was F romen tier o ttf verlaten. "Wanneer? Voor welk ?,i ver verwijderd land waar do fortuin hem meer toe lachte? Dit waren donkere punten. Dan in de maand December, waar men 'dichter bijeenkomt met hot oog op do ne vels, do dagen van rog en en sneeuw als hij alleen was met And^c in den stal of het huis, zei liij listig: Spreek mij over Afrika, Driot"? Vertel flnij de geschiedenis van hen-, die er zich verrijkt hebben? Daarover hooren vertel len/vind ik zoo prettig. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3