luchtvaart leger eüti vloot staterigeheraal faillêsserlefêiteii burgerlijke sta^d yol en. in nie^3 ^ij merken, dat hij fei- gelijk dubbel zwaar werk te leveren had. Po stccre boy kwam bovendien in zeer coede conditio aan. 'Dat was trouwens niet beide ploegen liet geval, ondanks den ittaren feilen strijd en ondanks het feit, zij enkele dagen tevoren nog in tweo num mers deelnamen aan de wedstrijden van 0c Amstel. Dat is het voordeel van jonge, goed getraind© ploegen. In totaal werd dezo wedstrijd 21 maal gehouden. Do beker is indertijd uitgeloofd met het oogmerk, het raceroeien" op den langoren afstand te bevorderen. Do Ko ninklijk© Amsterdamsche Boei- en Zeil vereniging „Do Hoop" heeft zich van den heginno af welwillend met de organisatie van dezen wedstrijd belast. Wat betreft het aantal gewonnen wed strijden gaat „Lage" aan het hoofd met 7 overwinningen, gevolgd door ,,De Amstel" met 4. „Nereus" en „De Hoop" elk met 3, po Maas" mot 2, en „Njord" met 1 over winning, terwijl verleden jaar de Thames [Rowing Club zegevierde. Prie overwinningen in successie behaal de voor het eerst „Do Amstel". n.l. in de jaren 1910, 1911 en 1912, doch in de drie volgende jaren verrichtte ,,,Laga" deze prestatie, om dit in de jaren 1920, 1921 en 1922 nogmaals te herhalen. „De Hoop" was eohter de eerste vereeni- ging die er in slaagde, den gewonnen be ker een volgend jaar met succes te verde digen. Dat was in 1902 en 1903. In laatst genoemd jaar kwamen de achten circa 100 Jf. voor de finish, toen de spanning vrij wel haar hoogtepunt had bereikt, met el kaar in aanvaring. Een protest was het gevolg en ,.De Hoop" werd door de jury winnaar verklaard. WIELRENNEN. Wereld-record achter matoren. Naar „L'Auto" bericht heeft de Fran- 6che stayer Georges Sérès het voornemen een aanval te doen op de wereldrecords over een uur en over 100 K.M. achter groo- te motoren. Zijn bedoeling zou zijn van een a.s. reis naar Holland gebruik to maken, om aldaar zijn pogingen tof het verbeteren der genoemde records uit to voeren. ATHLETIEK. Het athletiekkampioenschap voor Voetballers van den N.V.B. Voor den districtswedstrijd te Gouda (Westen), die Zondag a.s. gehouden wordt, hebben 18 vereenigingen inge schreven, waaronder H.B.S., Sparta, 'A.S.C., Pro Patria, O.D.I., Gouda, D.V.V., Togo, E.D.W., Edamscho Voetbalclub, B. M.T. en U.V.S. Het aantal inschrijvingen bedraagt 135, ruimschoots voldoende om een spannen- den strijd te doen verwachten. Het programma vermeldt 100 M. hard- Ioopen, 400 M. hardloopen, 1500 M. hard- loopen en viermaal 100 M. estafette, vèr- springen met aanloop, hoogspringen met aanloop, kogelstooten, speerwerpen en dribbelen met den voetbal. Behalve medailles stelt de Nederland- sche Voetbalbond beschikbaar diploma's, waarvoor de volgendo minimum eischen gelden: 100 M. hardloopen 11 2/5 sec., 400 M. hardloopen 54 sec., 1500 M. hardloo pen 4 min. 30 sec., viermaal 100 M. esta fette 46 sec., vèrspringen met aanloop 6 M., hoogspringen met aanloop 1.65, ko gelstooten 9.75 M. en speerwerpen 40 M. Wereldrecord verbeterd. In een wedstrijd t©'Helsingfors heeft'de Fin Eainio een driesprong gedaan van 16 M., wat 49 c.M. meer is dan het wereld record. - Het congres van het I. 0. C. Het congres van het Internationaal Olym pisch Comité is te Parij3 geopend onder voorzitterschap van baron De Pierre de Coubertin. Deze herdacht in een gevoelige rede terwijl de afgevaardigden zich van hun zetels verhieven wijlen baron Van. Tuyll van Serooskerken, wiens verdiensten hij roemde en jviens herinnering hij on- titwischbaar noemde. Kapitein Scharroo, afgevaardigde van Nederland, bood bij beantwoording van deze rede. een foto van den overledene aan welke met eerbied en dankbaarheid ■werd aanvaard. In de plaats van baron iVaa Tuyll van Serooskerken werd kapitein ficharro in het bestuur gekozen. Vervol gens werd overgegaan tot bespreking van 'do physieke ontwikkeling in Afrika én Zuid. America, vooral uit een Olympiade-oog punt, Tel. WATERPOLO. L. Z. C. IIH. V. G. B. Het tweede zevental der L. Z. C. speelt Zondagmiddag in de zweminrichting van den Hoogen Rijndijk een competitiewed strijd tegen H. V. G. B. DE VIIIe OLYMPIADE. De loting voor het schermtournooi. To Parijs begint heden het Olympische Bchermtournooi. Ingeschreven zijn 23 lan den voor fleuret', 11 voor fleuret de dames, 19 voor fleure.t in ploegen, 21 voor degen (individueel) en 20 voor degen (in ploegen) voor sabel (individueel) en 18 voor sabel (in ploegen). De loting voor de eerste ronde heeft de ■volgende resultaten opgeleverd: Fleuret: Poule A:' Italië, Engeland', Po- ~n, Tsjeco-Slovakije, Poule B: Frankrijk, Spanje. Hongarije, Letland. Poule S: -Ver- Jemgde Staten, Argentinië, Neder land, Griekenland. Poule D: België, Oos. j~nnik, Roemenië en Uruguay, Poule E: Denemarken, Cuba, Zwitserland. ogen: Poule A: Italië, Spanje, Noorwe gen. Tsjecko-Slawokije» Poule 'B: België, rgontinië, Engeland, Polen. Poule C: nnkrijk. Vereenigde Staten, Roemenië, Sr ,en Poule D: Portugal, Denemarken, i e.Cer^an.d, Uruguay. Poule E: Zwit- rand Cuba, Griekenlanda Mexico. I.'? Poule A: Italië, Cuba, Grieken- la 'i 0°-S 1 owa.leijePoule B.: Neder 1 Vereenigde Staten Polen, Uruguay Poule C.: Frankrijk, Spanje, Roemenië, Poule D: Hongarije, Denemarken, Enge land. Poule E: Oostenrijk, Argentinië, Bel gië. Van iedere poule blijven de twee eer ste ploegen aan. Noodlanding. De officier-vlieeger 2e klasse van Vlo ten, heeft gisteren met het marine-vlieg tuig D 24 een noodlanding moeten ma ken hij Giessen, 11 K.*M. Zuid-Oostelijk van Tilburg, zulks wegens.het warm Ioo pen van den motor. Het toestel is cenigszins beschadigd. De vlieger bleef ongedeerd. Amundsen's poolvlucht belet? Uit Pisa wordt gemeld, dat de fabriek, welke de vliegmachines voor- Amundsen's voorgenomen Poolvlucht heeft gebouwd, weigert deze af te leveren, zoolang de rest van de koopsom, nl. 15.000 pond sterling niet is betaald. Wordt dit bedrag binnen 10 dagen niet voldaan, dan zal Italië een eigen vliegexpeditio uitzenden onder lei ding van den Italiaanschen vlieger Locat- ielli. Aan Amundsen is aangeboden aan deze expeditie deel te nemen als tweede com mandant. Dit aanbod zal Amundsen in elk geval afslaan. Hij hoopt het benoodigde geld nog bijeen te zullen krijgen. Volgens een ander bericht is 't plan vol komen mislukt e.n zijn de Noorsche piloten en de Amerikaan Davison reeds naar huis vertrokken. Eerste oefening. De dienstplichtigen der lichting 1923, die na (hun inlijving in opleiding zijn ge nomen tot onderofficier en de eerste op leiding vervullen in twee gedeelten, vol brengen het tweede gedeelte bij de infan terie, wielrijders en bet Ie en He Batal jon van bet regiment Genietroepen van 21 Juli 1924 tot 4 September d.a.v., en bij het IIIo bataljon van bet regiment genie troepen gedurende 14 dagen in het tijd vak van 21 Juli 1924 tot 4 September d.a. v., te regelen door den regiments-comman dant. Reizen in een hoogere klasse. Door do Nedcrlandsche Spoorwegen is bepaald dat militairen, die otp vervoerbe- vyijls reizen, desverlangd tegen bijbetaling in oen hoogere klasse mogen plaatsnomen dan waarvoor hun vervoerbewijs geldt. Zij, die daarvan gebruik willen maken, moeten voor het traject, dat zij in eien hoogere klasse willen afleggen, aan het plaatskaartenbureau een enkele-reis kaart 2e of 3e klasse bijkoopen, naar mate zij één of twee klassen „ihoogerop" willen. Ook kan do betrokken militair den con troleur vooraf waarschuwen en de ver schuldigde verhooging aan dezen bijbeta len. J i Cursus bij de Infanterie. Tot nader order zal geen dienstplichtig-, reserve of landstormkader worden toege laten tot het afleggen van het toelatings examen tot den cursus (opleiding tot be roepsofficier). Deze bepaling is reeds van toepassing op het in 1924 te houden toelatingsexamen tot die inrichting. Het verbaast ons dat men nog maar doorgaat met officieren op te leiden uit beroeps-sergeanten, terwijl er een over compleet aan officieren bij de infanterie is „Vad." EERSTE KAMER. Vergadering van gis teren. Begrcoting van Arbeid, Handel ert Nijverheid. Aan de orde is de Arbeidsbegrooting voof 1924. De heer W i 11 e rt v. Hoogland (R.-K.) bespreekt de sociale verzekering." Hij constateert met genoegen dat de Raden van Arbeid over bet algemeen goed. werk ikebben geleverd, hetgeen ook door den Minister is erkend. Zij hadden' moeilijk werk te verrichten; en waren prineipieele tegenstanders van liet stelsel en die spaar den den Raden criliek niet. Spr. loopt ge vaar voor het verwijt dat hij voor eigen' parochie preekt als hij de sociale, verzeke- rin bespreekt en dat bij dus niet objectief is in zijn oordeel. Ten aanzien van de oventueel benoodigde ambtenaren als het werk- der Raden van Arbeid naar de Rijksverzekeringsbank werd overgebracht, gaf spr. indertijd cijfers waarover de heer Oud vragen richtte tot dén Minister, dio de cijfers juist achtte. In de pers heette ligt bluffen op de deugdelijkheid der Raden van Arbeid en slechts bedoeld om de decentralisatie te verdedigen. Het verzet tegen reorganisatie van do Raden van Arbeid heet te komen uit den boezem dier raden zelf. Vervolgens gaat spr. na de plannen tot reorganisatie en weidt daarbij uit over de gevaren die daaraan verbonden kunnen, zijn. Hij wijst o.a. op den Girodienst, die het slachtoffer werd van een reorganisa tie, die als bezuiniging was bedoeld. Par ticuliere argumenten zijn nog niet altijd deugdelijk gebleken; zij hebben even goed personeel noodig als de staatsorganisaties Als alle particulieren meewerkten, slaag den do staatsorganisaties heel wat beter. Op gemis aan medewerking wildo spr. boete stellen, gelijk bij do belastingen. Spr. ziet van do voorgestelde reorganisa tie nog geen bezuiniging en vreest dat do objectieve 'behartiging der belangen van do verzekerden niet veilig zal zijn bij de bedrijfsorganisaties tlio de Minister wil stellen in plaats van de staatsorganisaties Een waarschuwende stem zal sjir. laten Jiooren en bij wil er op wijzen, dat heï groole plan-Talma nimmer is uitgevoerd. Tabna wilde ook bedrijfsorganisaties, over leg van werkgevers en werknemers met daarbij het toeziend staatscollege. Een nieuwe ziektewet ziet spr. gaarne tegemoet al had hij liever de wet-Talma ingevoerd. De prineipieele verschiHen tus^ schen ongeval en ziekte laat de Minister rusten en bij ziet alleen de kleine gevallen waarin ongevallen volkomen gelijken op ziektegevallen. Tegen die combinaties van kleine gevallen heeft spr. geen bezwaar, maar de Minister kan dat stelsel niet vèr voortzetten. Hij moet dan wél tot een min der juisten grondslag komen en zijn sa menkoppeling zal van beslissende beteeke- nis voor do geheelo sociale verzekering zijn. Het propageeren van vrijwillige ver zekering heeft z.i. weinig kans op slagen als ide Staat door steun ver leening niet me- dehelpt. Liever wil hij de vrijwillige ver zekering afzonderlijk houden:, opdat de Mi nister zijn voüe aandacht op de sociale verzekering kan blijven vestigen. Spr. oppert bezwaren tegen de eenheids rente, die do verzekering te veel brengt in do richting van Staatspensioen en tegen do afschaffing der zieken-kassen. De heer Sten buis (S.D.) behandelt eerst d© werkloozenverzekering. Het 'be sluit van den minister om de vakbonden de helft der uitkeeringen to laten vergoe den is in strijd met de beloften van den minister en spr. hoopt, dat de minister alsnog deze zaak in orde zal brengen. De minister heeft gekozen voor do verplichte verzekering en ihij hoopt, dat de minister zijn plannen niet meer zal wijzigen vóór hij zijn ontwerpen gereed heeft. Als hij dat wel -doet, saboteert hij weer de tot standkoming der wet en schuift hij de tot standkoming op de lange baan. Het tweede punt, dat spr. behandelt, is de houding van den directeur-generaal van den Arbeid in de Twentsche Textiel industrie. Beschikte deze ambtenaar over de noodige gegevens van de zijde der ar beiders? Hoe wist hij dat er niets te winnen was voor de arbeiders bij dit conflict? Wist hij, dat do industrie de 10 pot. loonsverlaging noodig had? Zijn op treden was niet geoorloofd en in strijd met de positie, die deze ambtenaar had in te nemen. Hebben de fabrikanten contro leerbare gegevens verstrekt, waardoor bleek, dat zij de verlenging van den ar beidsduur noodig hadden? De keuze van rijksbemiddelaars was niet gelukkig. Wel- ko eigenschappen bezat do heer van IJs- selsteijn om bemiddelaar te zijn? Een dér gelijke bemiddelaar moet zijn kalmte we ten te bewaren en. waariieidslievend zijn. Er zijn er, die meen,en, dat de heer Van Ijisselstéijn die eigenschappen niet bezit. De heer de Vries geeft zijn meening over loonen en werkduur en doet daardoor iets dat niet gewenscht is van een. rijksbemid delaar. Bij liet vraagstuk der bedrijfsorganisa tie en van de medezeggenschap komt het gansohe arbeidsvraagstuk aan de orde en wordt de grondslag van "het huidige pro ductie-stelsel aangetast. Dit vraagstuk is de schakel tusschen de socialisatie en het huidige stelsel "van productie. In 1918 leek het alsof de burgerlijke partijen be reid waren het nieuwe te aanvaarden.' Do lieer Haazevoot (R.-K.) En toen waart gij tegen bedrijfsorganisatie. De heer S t q n li u i s (S.D.) Sindsdien is alles weer veranderd. Do Ncderlandsche arbeidersklasse is de dupe geworden van het onverstand der kapitalistische leiders (iiiet van leider Stenhuis; men denke aan-de - beklagens waardige slachtoffers der voortgezette Twentsche Textielstaking! Red. L. Crt.) Ten slotte behandelt spr. de 48-urige werkweek. Er zijn productie-middelen genoeg en arbeidsverlenging is niet noodig als de or ganisatie der productie goed is geregeld. Het nadruk dringt hij er op aan, dat do Minister geen steun zal geven aan het streven naar wederinvoering van. het twee- plocgenstelsel. De heer Dobhelman (R.-K.) had liever geleidelijke invoering der verminde ring van arbeidsduur gezien. Thans wa ren de arbeiders nog niet in staat den vrijen tijd. goed te besteden. Met de overwerk vergunningen moet de Minister met beleid te werk gaan. Als regel dient, hij vast, to houden aan do 48-urige.week. Een oplossing eisclrt het vraagstuk der besteding van den vrijen tijd door de arbeiders. Vooral na 't geen de beer Stenhuis ge zegd heeft,- zegt spr., ben ik huiverig ge worden voor bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap. Dat loopt uit op socialisme, op communisme, op vandalisme. In de Encycliek „Rerum Novarum" staat geen woord over bedrijfsorganisatie enz. Spr. wil een waarschuwend woord doen hoo- ren. Do heer Blbmjous (R.-K.) betoogt, dat de socialisten do soci'alisate hebben losgelaten en thans bedrijfsorganisatie en medezeggenschap vóórop zetten. Spr. bespreekt het stelsel van prof. Veraart en waarschuwt tegen de ver wachtingen, die men koestert over andere bedrijfsorganisatie. Voorts bestrijdt hij de drie beginselen daarvan; het verplicht lidmaatschap, de uitsluiting der vrije con currentie, de sanctie op de overtreding der tarieven. Het stelsel zou slechts lei den tot vermindering van de productie en van den uitvoer, bemoeilijking der con currentie en verarming der natie. Het zou 'I iden tot desorganisatie der bedrij ven en er zullen ten slotte geen personen meer te vinden zijn die werkgevers wil len zijn en er zal geen kapitaalvorming meer mogelijk zijn. De vergadering wordt verdaagd tot he den elf uur. Uitgesproken: A. Koerts Jr., timmermansknecht .te V e u rf cur, par, ,G. A. Boon, Den Haag. J. Grossat, koopman, Alphen a. d, R ij n, cur. mr A. Korver, Alphen. Bsaitenl. Berichten De Amerikaansche immigratiewet. Een baby overschrijdt het quotum. Toen Zaterdag Lady "IVernher, de vrouw van Sir Derrick Wernher, te New-York aan kwam .met haar baby van een maand, deelden de immigratie-autoriteiten haar mede, dat hef haar vrij stond de Veree nigde Staten binnen te komen, daar zij niet den termijn van zes maagden had overschreden dien vreemdelingen, in Ame rika gedomicilieerd, in he.t buitenland mo gen doorbrengen, maar dat de baby niet toegelaten kon worden.- De baby was geen Britsch onderdaan, daar bet kind in Italië geboren' was en dus ingevolge de immigra- tiewet. Italiaansch onderdaan was. Het Italiaansche quotum was bereikt en dus kon de baby niet worden toegelaten. Lady Wernhe.r verkoos 'bij haar kind te blijven. Zij werden niet naar Ellis Island overge bracht^ zooals de wet strikt genomen ver- eischte, maar mochten aan boord blijven in afwachting van den uitslag van een be roep op Washington. Gelukkig was Washington minder rigo- ristisch en stond de baby toe Amerika bin nen te komen. Ontploffing op een schip. Aan boord van het Engelsche transport schip „Egrelon Castle", dat in do haven van Brooklyn lag, heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 200.000 gallons ga- zoline in de lucht zijn gevlogen. Vijf man van de bemanning zijn gedood, terwijl een aantal anderen ernstige brandwonden be kwamen. Daar men voor verdere ontplof fingen bevreesd was, is het schip naar de Eastrivier gesleept Hitte in Amerika. Uit New York wordt gemeld: Na een dagenlange ontzettende hitte, die in ge heel Ncord-Amerika temperaturen van 90 tot 100 graden Fahrenheit gebracht heeft, brak gisteren boven New-York een enorme orkaan los. De hitte duurt echter voort. In Californië heerschen onwede.rs, zooals in geen jaren voorgekomen zijn. In de plaat sen Buffalo Dunkirch Syracuse en Newark als in de Mississippi-Ohio-dalen is de scha de ontzettend.' Voorloopige schattingen be cijferen de schade op rond 4 millioen dol lar. Geheels wouden zijn ontworteld, de oogstschade is niet te overzien. Tengevolge van den bliksem zijn talrijke gébouwen afgebrand en in het verkeer zijn ■talrijke stremmingen voorgekomen. De hitte en het onweder hebben 26 slachtof fers geëischt. Belfast door een hevigen storm geteisterd. Dinsdag* heeft, een hevige storm Belfast geteisterd, waardoor talrijke huizen zwaar werden beschadigd. Verscheidene perso nen werden gekwetst. Een wind met een snelheid van 300 kilometer per uur wierp verscheidene voetgangers omver. Aan tele foon en'telegraaf werd groote schade aan gericht. Lever.d verbrand. Het „Handelsbl. v. Antwerpen" meldt: Te St. Pauwels woonden twee oudjes van rond de 80 jaar, genaamd Frans en Alois De Bliek; de een was half lam en de an-, dere geweldig doof. Frans was nog al lief hebber van rooken en zijn broer Alois, moest altijd zijn pijp in gereedheid maken en hem dan ge.ven. Dit was ook het geval Zondag, en Frans zette zich dan te rooken in huis, terwijl Alois buiten ging zitten. Opeens hoorden de buren -een verschrikkelijk ge kerm in huis; zij lieoen vol schrik toe en vonden den ongelukkige half verkoold in de woning. Geneesheer Van Haelst en onderpastoor Seys van Steneke, kwamen ter plaatse om den ongelukkige bij te staan, maar eenige oogenblikken nadien was hij overleden ten gevolge van de pijn. Zijn broeder buiten had niets gezien of gehoord. Met koffiepest geïnfecteerde zaden in beslag genomen. Uit New York wordt gemeld, dat doua nebeambten te Santos een geheimzinjég pakket, in beslag hebben genomen, gecon-" signeerd van Indo-China, welks inhoud be stond uit met koffiepest geinfecteerde za den. Deze pest heeft, naar verluidt, reeds 800.000 koffiestruiken in de streek van San Paolo vernietigd. De verbreiding der tuberculose in Boedapest. De „Uj. Nemzedék" schrijft: Officieele statistieken melden, dat in Boedapest ge durende do maand Mei 442 personen aan tuberculose zijn overleden: een droef be wijs van de groote uitbreiding dezer ziekte in de Hongaarsche hoofdstad. Het hooge sterftecijfer onder de kinderen vindt groo- tendeels (twee derden) zijn oorzaak in hersen-tuberculose, zoodat deze ziekte reeds meer offers geëischt heeft, dan alle andere, besmettelijke ziekten tc zamen. Tegen wil en dank gered. Do gezagvoerder van bet in den ïndi- schen Oceaan vergane s.s. „Clan Mac- Millan" is tegen wil en dank door zijn officieren gered. Nadat de boot in een he vigen storm op een onder water liggenden ro-ta was geloopen en niet meer to redden bleek te zijn, gaf de kapitein aan do be manning last de reddingssloepen, uit te zetten. Hij allejen bleef echter (op hét schip achter en hij zeide met zijn bootten onder te willen gaan. De officieren, die ook reeds in do sloepen hadden plaats ge nomen, klommen toen weder aan boord en voerden den kapitein met geweld met zich mede, zoódat hij tegen "wil en dank gered werd. De „aardappelkoning" overleden. Tp Kirtgn is dezer dagen, -83 jaar oud, de heer William Dennis overleden, die b6*] schouwd word als de grootrt-e aardappel-V teler van de wereld en bekend stond 'als de „aardappelkoning.'' Hij begon als landarbeider op de aard appelvelden, kocht enkele acres land en ging in 1870 op zijn 7 acres aardappeleni telen. Dertig jaar later was hij de eigenaar van 3000 acres en de grootste aardappel- teler in de wereld. A'f Het goudschip LaurcntJc. Na zes jaar werkens heeft men nu ar. de gouden staven e.n do zilveren munten1.' ter waarde van 6K millioen uit het wrak van do Laurentic gehaald, die door een Duitscho duikboot getorpedeerd was. Heb/ werk is verricht door Zr. Ms. Racer, een kanonneerboot van ongeveer 1000 ton. Veel nut heeft men daarbij gehad van heöi door prof. Brooks bedachte toestel voor'1 het ontdekken van goud. Daaraan was een spies bevestigd, die, wanneer zij ini de modder op den bodem van de zee prikte, de aanwezigheid van goud op een! galvanometer registreerde. Wetenschappelijke Berichten Nog een onzichtbare straal! De Engelschman Grindell Mathews, dé bekende uitvinder van den „doodenden straal" heeft thans weer een mededinger gekregen in den jongen Amerikaan Regi nald Gouraud. Deze laatste heeft een ma- chine uitgevonden, waarmede hij eveneens wonderstralen kan uitzenden, stralen die, naar hij zegt, zooveel energie bezitten, dat men er op een afstand lood mede kan smel ten, zelfs door een steenen muur heen. De. ingenieur heeft zijn uitvinding gedaan: in zijn Parijsch laboratorium. Een verslag gever van de „Chicago Tribune", die hem een bezoek kwam brengen, kreeg er eenige staaltjes van te zien. De jonge uitvinder hield evenwel eeni klemmend betoog, dat hij niet van plan' was, van zijn uitvinding een moordwerk- tuig te maken voor tijden van ooriog. Veel- eer wilde hij zijn straal aanwenden tot heil der menschheid. Volgens zijn zeggen kan men met zijn straal kanker genezen, althans bestrijden. De electrische wichelroede Door een nieuwe methode met een soort van electrische wichelroede heeft men voor het eerst in Zweden arsenicum in den bo- dem gevonden. Tegelijk werden nieuw© beddingen van ijzerpyriet en koper ont- dekt. i Het onderzoek vond plaats in de provin- cio Vaesterbotten in Zweden. Volgens een c voorloopige raming zal men jaarlijks i 350.000 ton pyriet, 25.000 ton kopererts en 1 oïigeveer 40.000 ton arsënicumerts kunnen winnen. Dit laatste bevat omstreeks 30 pet. arsenicum. Dc ontdekking van dit erts is -voor Zweden van groot industrieel belang, daar Zweden voor dit product ge heel op het buitenland aangewezen was. Het gevonden kopererts bevat vier tot acht procent koper terwijl het ijzerpyriet 40 k 45 procent zwavel kan opleveren. De methode, waardoor het erts gevon den werd, is uitgevonden en toegepast door een Zwee_dsch ingenieur, Karl Sund- 'berg. Er wordt 'alleen gewerkt met electri sche instrumenten, die nie.t alleen de lig ging van het ei»ts aanduiden, maar ook aard en hoeveelheid er van. De instrumenten werden gebruikt in combinatie met- de wone geologische methode.. Wanneer Sund- berg losse brokken erts vond nam hij aan, dat zij daar vroeger door gletschers waren, achtergelaten Met het instrument werd dan in de richting van den ouden gle.tseher gezocht. H1LLEGOM. Geboren: z. "van M. J. Onstenk— Moock d. van CT van der LeedeKra nenburg d. van J. A. HuismanGraru neman d. van F. G. van der Valk—. Seij'sener. Getrouwd: W. Stoelman en H. C. Korbee N. J. Kramer en H. J. H. van der Zanden J. G. Schrier en J. M. Berk hout J. Verkerk en .M. F. Duinkerken. Overledene E. Veldhui j ze a van Zan ten—Kool vr. 64 j. M. van R ooi jen— Prins vr. 49' j. N00RDWIJK. Geboren: Cornelia, zoon van Jac. 1 Passchier en C, Barnhoorn Krijn, zoon van G. Haasnoot en T. Boom Adrians, dochter van D. v. d. Niet en C. v. d. Wiel Leonardus Petrus, zoon van A. Alkema de en A. M. J, Straathof. Ondertrouwd: Johannes Theodoras Parlevliet 25 jaar te Wassenaar en Agues Brekelmans 25 jaar alhier. Getrouwd-: L. van der Mark "31 jaar en A. C. van Konijur nburg 22 jaar P. van Hameren, 36 jaar weduwnaar van J. G. Turk tc Rotterdam en D. Plug 2-1 jaar alhier H. Ivruijswijk 28 jaar en J. v. d. Niet, 28 jaar. Overleden Cornelia Schelt £4jaar wed. van C. Werner. SASSENHEIM. Geboren: Theodora, doch lof van C. Spruijb en P. «L van der Berg Gerardus Joseph, zood. van G. Hoogervorst cn A. Man rits. Ondertrouwd Willem Kortekaas 22 jaar ca Mario Los 22 jaar Gerardus Eelt 36 jryir cn Helena Elisabeth Ammer- laan, 30 jaar. Gehuwd: Gerardus van Diest 32 jaar en Cornelia Christina van der Meer 28 Overleden Cornelia Alida Maria van der Meer 4 weken, dochter van Th. van der Meer en J. M. Recuwijk. Geve.stigd: C. G. Booij, Charbor.- laan 4, uit Amersfoort R. Prcngcr. El. Schoutenstraat 9, uit Druten Burgmeijer. Hoofdstraat 224c. uit Hillcgom Vertrokken: Mcj. J. M. van Zonnc- i veld, yan Hoofdstraat 40, naar Noordwijk»

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5