Vierde BSad. Zaterdag 21 Juni 1924 De Nederlandsche Staatsinrichting. DE KIEZERS EN DE KIEZERESSEN "Wat er slechts mee bedoeld is Een andere meening Een teleurstelling Uitgesloten Ontzegd Wel een weinig aan hun prestige verplicht Voor de soldaten en onze Jantjes De Katholieke Staatspartij millionair. Sprekend over algemeen kiesrecht, moet _en dat niet zoo opvatten, alsof elke man verkclijk kiezer, elke vrouw werkelijk liezeres is. Slechts is daarmee bedoeld, Idat ze deze qualiteit onder bepaalde Klaarden kunnen hebben en behouden Een dier eerste voorwaarden om mee la mogen helpen bij de verkiezing van fireedo Kamerleden is deze-, dat men het Nederlanderschap bezit of als Neder- landsch onderdaan erkend zij en dat men Rijks-ingezetene is. In welke gevallen men eigenschappen heeft of krijgen kan, ien we reeds uiteengezet in de opstel- over „De Bevolking", waarheen we den weiwillenden lezer verwijzen. We veronderstellen natuurlijk graag, :,jat alle menschen, van welken leeftijd ook, die aan deze voorwaarden voldoen, kolossaal veel doorzicht en practise li ver stand toonen. Voorzichtigheidshalve heeft de wetgever toch maar een andere mee- ning gehuldigd. Hij eïscht als tweede irde, dat men den leeftijd van 25 jaar heeft bereikt. „Kijk, kijk, dat is toevallig", zoo vertelt is daar een jongeman. „Op 23 Juni heb- we verkiezing en op 22 Juni word ik :ies zou oud." 't Spijt me, dat we on- staatsburger moeten teleurstellen. Want onder hen, die den leeftijd van 2b jaar bereikt hebben, worden slechts zij rerefaan, die dien ouderdom verkregen jbea vóór of op den 14den Mei. Om ■halve in 1925 bij de verkiezingen van Tweede Kamer te mogen meestemmen, mag men op zijn laatst 15 Mei van dat r zijn 25sten geboortedag vieren (art. Grondwet, art. 1—2 Kieswet). Alle stervelingen, welke aan genoemde roorwaarden voldoen, mogen dan mee- (temmen, mits hun het kiesrecht zelf bij pnherroepelijko rechterlijke uitspraak is llzegd of zij van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, v Wanneer b.v. een misdadiger in de ge- rangenis zit te boelen, rechtens dus van njn vrijheid is beroofd, dan wordt hem cai misschien heel welkom uitstapje naar het stemlokaal niet gegund. Zij, die baclitens onherroepelijke rechterlijke uit- wegens krankzinnigheid of zwak heid van vermogens de beschikking of het beheer over hunne goederen hehben verlo- ien, worden ook niet in staat geacht het itembiljet.behoorlijk te kunnen hanteeren Hoe zouden verder zij, die van de ouder lijke macht of voogdij over een of- meer hunner kinderen zijn ontzei, waardig en feschikt kunnen beschouwd worden mede ia werken tot de keuze van personen, die jk vroede vaderen en moederen ons, andskinderen, door hun wijze wetten moeien besturen en vertroetelen? Tweede Kamerleden zijn het overi gens wel een weinig aan hun prestige ver tol, dat zij niet door allerlei officieel lekend gespuis, geboefte en wetsovertre ders worden gekozen. Daarom mag iémand, dio tot een gevangenisstraf van Ker jaar is veroordeeld, gedurende mie jaren, nadat hij uitgezeten is, niet stemmen en, als hij voor den twcedc-n r zoo'n gratis logies krijgt, dan lis lij voor goed van zijn stmplicht ontsla- Zij echter, die hij -onherroepelijke uitspraak, wegens bedelarij of landloope lij veroordeeld zijn, mogen een keertje meer er bij raken, voordat ze levenis- bngvan de uitoefening van het kiesrecht [lorden uitgesloten. Na hun tweede veroordeeling worden a namelijk zes jaar ervan uitgesloten. Eindelijk mogen ook die zwakkelingen, pke binnen een tijdsverloop van drie jaar meer dan tweemaal wegens een strafbaar feit, uitsluitende openbare tokenschap, zijn veroordeeld, gedurende toe jaren, nadat de laatste uitspraak onherroepelijk is geworden, niet meestem den. (Vgi. art. 81 Grondwet en art. 3 Kieswet). Voor de soldaten en onze Jantjes be aat nog schorsing van het kiesrecht. Ons ®el verdedigingsstelsel zou ml. danig in "o war kunnen loopen, wanneer bij een fctkiezing alle militairen moesten of wil- -511 gaan stemmen, terwijl het land zich 'a oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten bolle omstandigheden bevond, (vgl. art. •7 Grondwet). Welnu, zoolang de dienst- llichtigen in zulke gevallen geheel of ten e'e buitengewoon onder de wapenen gorden gehouden, kan de uitoefening van i kiesrecht van militairen bij de zee- a landmacht in werkelijken dienst van p goheele Rijk of voor een' bepaald ge- teelto worden geschorscht. (Art. 81 «ondwet en art. 4 Kieswet). welke wij ver baden, slinkt het kiezersgetal wel een Niettegenstaande blijft het echter z°° groot, dat, als allen voor het uit- föi van hun stem een briefje van 's Lands schatkist deponeerden, we een sluitende begrooting hadden, dfl Tweede Kamerverkiezingen in indroeg hel .aantal kiesgerechtigden n.l. niet minder dan 3.378.824 en werden er bijne 2.^)30.000 geldige stemmen uitge bracht, waarvan wij, katholieken, er een kleine 900.000 leverden. Zouden we met vereende krachten in 1925 van de Katho lieke Staatspartij geen millionair kunnen maken- FR. CUNIBERTÜS SLOOTSU Weert Q.F.M. Buiten!. Weekoverzicht. Alles op deze wereld is aan verandering onderhevig. De tijden veranderen en wij veranderen ook. Het aanschijn der aarde wisselt met den dag en niets is standvas- tig. Dat is tot op zekere hoogte wel pleizie- rig, want de mensch 'houdt nu eenmaal van afwisseling en bovenal een krant en- man.Want wart zou er van 'n krant terecht komen, als er geen voortdurende wisse ling en verandering te berichten was. Op buitenlandsch gebied zijn de meeste regeeringen en regeeringspersónen den laatsten tijd zeer welwillend om door een groot aantal mutaties stof in overvloed te verschaffen. 'Het lijkt wel een circus, de clowns duikelen dat het oen aard heeft. Doumergue. Om te beginnen bij Frankrijk: daar is Millerand aan het ein de der vorige week op welhaast sensa- lionec-le wijzo opgehoepeld en heeft sena tor Doumergue zijn plaats op het Elysée ingenomen. In alle haast heeft Millerand zijn kof fers gepakt en Vrijdagmiddag om half drie kwamen de auto's voor, koffers wer den opgeladen, het militair en civiel per soneel stond in 't gelid en daar ging Mil lerand in volle vaart er vandoor. Er ston den nog eenigo tientallen personen toe te kijken die den scheidenden president toe juichten. Zijn glorie was verdwenen. Hij trok er tusschen uit naar Versailles, waar hij voorloopig niemand wilde ontvangen. Maar nauwelijks was Millerand weg, of daar reed president Doumergue in triomf het Elysée binnen. (Booze tongen beweren: in de auto, diePainlevé voor zichzelf had uitgekozen!) Een grooto me nigte juichte. Het militair en civiel perso neel stond weer in 't gelid. Achter de pal men van do vestibule stonden nog koffers en meubelen van Millerand Het gegeven is uitermate geschikt om erbij te peinzen over do onbestendigheid van al het aar&sche. Doumergue ging echter spoedig aan het werk, hetgeen het beste was dat hij kon doen, want met al die tusschenbedrijven was veel tijd verloren gegaan. Hij schreef een boodschap, dat hij niet zoo stout zou zijn als Millerand, maar altijd een zoete jongen zou wezen, daar hij zich zou bepa len tot de rol, welke de constitutie hem had toegekend en hij zich zou beijveren „een onpartijdig en onaangevochten scheidsrechter boven de partijen" te zijn. Bovendien ontving hij Zaterdag reeds Herriot, die van hem ec-n opdracht tot kabinetsformatie kreeg, van welke op dracht Herriot eich mot bekwamen spoed kweet. Maar daarover straks. Een eigenaardigheid van Doumergue's verkiezing is, dat deze nieuwe president zoo heel anders is gekozen, dan men zou verwacht hebben na de verwerping van den ouden president. De linkerzijde had met een meerderheid van 125 stemmen (in Kamer en Senaat bij elkaar) den ouden president tot aftreden gedwongen en bij de keuze van een nieuwen werd Painlevé, de candidaat van diezelfde lin kerzijde, verslagen met een meerderheid van 20G stemmen. Hieruit blijkt, dat de linkerzijde wel één was zoolang zij op positie voerde, 'maar nogal tamelijk ver deeld is, wanneer het op positieve daden aankomt. Ook de invloed van den Senaat is hier niet te ontkennen. Deze heeft weer zoo pas door het kiezen van do Selves p.ls zijn voorzitter te lcenn-en gegeven, dat hij geenszins die reuzenzwaai naar links wil doen als de Kamer heeft gedaan. De Sel ves staat n.l. bekend als aanhanger van Poincaré en diens politiek. Dat alles zou in de toekomst Herriot wel eens kunnen opbreken. Het kabine t-H e r r i o t. Terwijl zich de strijd rondom Millerand afspeelde, had Herriot al den tijd om zijn mannetjes uit te zoeken. Want hij begreep wel, dat men lenslotto toch bij hem zon belanden. Zoo gebeurde- dan ook en toen president Doumergue hem de kabinetsformatie op droeg, had Herriot den volgenden dag reeds zijn ministerie in elkaar. Het bestaat voor het grootste deel uit nieuwe menschen, die nog nooit op een ministerstoeltje hebben gezeten; menschen dus die het vak nog moeten leeren. Het ministersvak schijnt evenwel verbazend gauw aan le leeren, dat ziet men in En geland. Een van do opmerkelijkste figuren in het kabinet is generaal Noliet als minister van Oorlog. Zooals men weet is decze gene raal voorzitter der geallieerde ontwape ningscommissie, en in die functie zou hij juist dezer dagen een bijzonder ongunstig rapport hebben uitgebracht over den stand der bewapening in Duitschland. Dit schijnt echter zoo'n vaart niet te loopen, maar hij figureert in het nieuwe kabinet toch als boeman tegen Duitschland. Herriot heeft dat zelf ook erkend, toen hij in een waarschuwing aan het adres der Duitsche nationalisten zeide, dat men uit de benoe ming van generaal Noliet als minister van Oorlog gerust de consequenties kon trek ken, die eruit getrokken moesten worden. Maar al trekt de generaal nog zoo'n barsch gezicht, dat neemt niet weg, dat de algemeene politiek van het nieuwe Fran- sche kabinet tegenover Duitschland geheel anders is, dan die van Poincaré. De Duit- sche gevangenen, die wegens het lijdelijk verzet waren veroordeeld, jvordeo, succes-* si'evelijk vrijgelaten en ook' 3e geheele Roerpolitiek wordt veranderd. Poincaré hield steeds vast aan zijn eisch: wij zul len het Roergebied slechts ontruimen naar gelang van de betalingen, welke Duitsch land doet. Herriot slaat een anderen toon aan en wil de Roer verlaten, zoodra Duitschland de door de deskundigen voor ziene waarborgen in werking heeft ge steld. Het is dus zaak voor Duitschland om zoo spoedig mogelijk en zoo loyaal moge lijk de noodige maatregelen daartoe te tref fen en die eerlijk uit to voeren, anders komt generaal Noliet op de proppen. Een andere figuur in het kabinct-Her- riot, die de aandacht trekt, is de minister van Onderwijs, Francois Albert. Hij is een bekend anti-clericaal en zijn verschij nen in deze functie is verre van geruststel lend. Wij hebben het gevaar voor een an- ti-clericale politiek reeds dadelijk gesigna leerd en zullen er nu niet verder op in gaan. Afwachten maar, wat bet worden zal. Er gaan reeds stemmen op, dio voor spellen, dat het-kabinet over z'n anti-cle- ricalo politiek wel eens spoedig kon strui kelen. Niet zoozeer omdat er in Frankrijk zoovele voorbeeldige Katholieken zijn, maar omdat de oppositie deze aangelegen heid heel best zal kunnen uitbuiten om de regeering een hak te zetten. Wie weet? Do regeringsverklaring van Herriot is behalve na zijn verdediging van het opheffen van het gezant, chap bij den Paus, toen er zoo'n rumoer ontstond, dat de zitting m-oest worden geschorst vrij rustig ontvangen en een fel debat is er niet over gevoerd. Men wilde blijkbaar zeggen: „Ja, ja, ga je'gang maar. Praat maar niet langer, maar doe wat. De tijd dringt. We zullen jc later wel krijgen, als er maatregelen genomen worden, die ons niet naar den zin zijn". De Labourregoering. Mac Donald gelijkt op een cowboy van de ten toonstelling te Wembley. Deze „koeienjon- gens" van the Wild West halen onge looflijke staaltjes uit van paardrijkkunst Op den wilds ten „mustang" blijven zij zit ten met een gemak alsofc-tet steigerende beest een schommelstoel '%s: Ieder oogen- blik denkt men: „daar gaat-ie", maar do cowboy zwaait met z'n flaphoed, alsof hij zeggen wil: „paardrijden is de gemakke lijkste zaak van de wereld". Bij Mac Donald denkt men ook ieder oogenhlik: „daar gaat-ie". Die onbetrouw bare „mustang" van 'n lagerhuis gooit hem eraf. Maar de premier blijkt stegigin het zadel te zitten. Vorige week zag men weer een gelegenheid, om het Labourkabi- net ten val te brengen, aankomen. In de eerste dagen van deze week is n.l. gedebat teerd over beschermende rechten, die 't vori ge jaar door de imperieele conferentie waren aangenomen. Ongelukkigerwijze kelderde het conservatieve lcabinet-Baldwin voor dat ze in het Lagerhuis waren aangeno men en nu wachtte men met spanning wat het nieuwe Lagerhuis zou doen. Het betrof hier vrijstelling van invoerrechten voor vijgen, rozijnen, pruimen en kren ten, afkomstig uit het Rijk, de handhaving van de preferentieele rechten op suiker uit het Rijk en de vermindering van de rechten op uit de dominions en kolo niën afkomstige tabak en sigaren. De tweede groep betrof de heffing van invoer rechten van eenigo artikelen, uit het bui tenland ingevoerd, terwijl diezelfde arti kelen uit de verschillende doelen des Rijks ingevoerd, onbelast zouden blijven. Do principieeie kant van de kwestie was dus: protectionisme of vrijhandel? Welke kwestie juist bij do vorige verkiezingen zoo'n groote rol heeft gespeeld. Baldwin, dio de voorstellen indiende, zag zich echter verslagen met een kleine minderheid en Mac Donald zit nog steeds in het zadel. Do zaak Matteotti. ^De.ontvoe ring en de moord op den Ttaliaanschen Socialistischen afgevaardigde Matteotti door een stel fascisten heeft een ernstige crisis in de regeering le voorschijn geroe pen. Deze wel overlegde politieke moord heeft een onbarmhartig licht geworpen op de geweldtactiek van het fascisme en de gematigde elementen in Italië, die verlan gen naar rust en vrede, kunnen nu met alle recht -zeggen: „Dat komt er van. De logische gevolgen van de geweldpolitiek Natuurlijk is Mussolini over het gedrag van zijn volgelingen niots te spreken en hij is van plan de daders en him mede plichtigen streng te straffen. Onder dezen bevinden -zich enkele boogo fascistische heeren en het schijnt, dat Mussolini van dezo gelegenheid gebruik wenscht to ma ken om eens een groote schoonmaak te houden in zijn partij. Om hem daartoe in de gelegenheid te stellen, hebben de mi nisters bun portefeuilles ter beschikking van Mussolini gesteld, opdat deze zich vrijer zou kunnen bewegen. Hoe de crisis op het oogenhlik verloopt, is moeilijk na te gaan, daar de Italiaan- sclio bladen alle onder censuur staan. Een goed beeld van den toestand te krijgen is onmogelijk. Heb is evenwel zeker, dat het fascisme veel van zijn populariteit zal hebben ver loren en niet ten onrechto spreekt men 'hier en daar reeds van het begin van het einde. Verkiezingen in Z.-Afrika. De Zuid-Afrikaansche regeering kan al evenmin ontkomen aan de wet van onbe stendigheid van al het aardsche, ook zij zal moeten vallen en plaats maken voor een nieuwe. Er zijn tegenwoordig in Zuid-Afrika 3 groote partijen: le. De Zuid-Afrikaansehe Partij ofwel afgekort de S. A. P., waar door de leden van deze partij worden ver eerd met den malschen naam van: de Sap pen. Zij vertegenwoordigen de Engelschen' in, Zui_d-Afrlka en rij waren onder aanvoe ring van generaal Smuts tot voor eenige da gen de leidende partij. 2e. De Nationalis ten, afgekort tot Nat., wat hen deed prij ken met don niet minder sappigen naam dan hun tegenstanders, n.l. van: de Nat ten. Do Natten rijn de Hollanders, de Boeren. Zij vormen nu de sterkste partij. Beide partijen coquetteeren om beurten met no. 3, de Arbeiderspartij. Deze be stond vroeger grootendeels uit Engelscho arbeiders, waardoor ze overhelde naaT do Sappen, maar nu onder den invloed van de Boerenjongens, die het landleven eraan gegeven hebben, en na de onderdrukking der staking aan de Rand hebben zij zich van de Sappen afgekeerd en tezamen met de Natten de nederlaag van do Sappen bewerkt. Wij kunnen dus weer gaan zin gen van: „De boertjes hebben overwon nen!" Men noemt Hertzog als de toekomstige Zuid-Afrikaanscho premier. f UIT DE OSBQEWIMB HCGGMADE. Postduif. Bij den landbouwer W. v. d. Laan alhier kwam een postduif aan vliegen, gesnerkt 23194 N. 27. KATWIJK. Arbeidsbeurs. De stand der werkloo- zen was heden volgens opgave aan het Ge meentelijk Arbeidsbureau als volgt: 11 visschers, 1 letterzetter. KATWIJK AAN ZEE. Verbetering, Als men voorheen van Katwijk a. d. Rijn naar Katwijk a. Zee ging, was het altijd onaangenaam, den dikwijls onbegaanbaren Slnisweg over te moeten. Hieraan is een eindo gekomen; de Sluisweg is over hot niet bestraten ge deelte geheel' bestraat, en het verdere ge deelte van dien weg, dat met keien lag, is nu van straatstêènen voorzien. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Do verscheidenheid is op heden niet zoo groot, doch van de soorten bloemen die de laatste dagen aan gevoerd worden is de massa in 't oog loo pend groot. Vooral Pioenen komen zeer veel. In verhouding hiervan zijn de prij zen redelijk. Voor niet te erg in bloei staande Pioenen wordt van f3 tot f6 per 100 betaald. Enkele buitengewone soorten gaan zelfs nog tot f 7. Irissen varieeren van f 0 25 tot f 0.50. Campanulata f 0.80 tot f 1 per 100. Rose anjers tot f 0.40. ZEGWAART. Gemeenleraad. Verzoek van do Harmonievereeniging om subsidio en om de muziektent te mo gen plaatsen op bet plein voor do nieuwe openbare school daar er geen andere golegenheid voor te vinden is. Het be stuur der Harmonievereeniging meent dat dit een bij uitstek mooie plaats is voor de muziektent. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek, voor wat betreft do subsidie die door iedere gemeente afzonderlijk wordt vastgesteld, nog niet in de vergadering van B. en W. is behandeld. Over het plaatsen der mu ziektent zal, meent spr., door beide ra den gemeenschappelijk moeten worden be sloten. De heer Noc-rdam acht de heide raden niet competent om iets aan de gemeente Zcgwaart op te dringen. Spr. is van mee ning dat Zegwaart alleen moet beslissen of zij een muziektent in haar midden ge plaatst wenscht te zien. De Voorzitter heeft aldus gedacht: do heide Raden geven vergunning tot plaatsing der muziektent en spr. voor het houden van muziek. Spr. zegt vroeger een voorstander geweest to zijn van volkscon certen maar in oen tegenstander er van veranderd te zijn door do' wijze waarop het publiek zich gedraagt bij gelegenheid van een concerc. De heer Duivenhode zou niet willen dat de handeling van enkelo hengels den door slag zou geven tot hét niet meer toe staan van concerten. Spr. pleit voor hard handig optreden tegen dezen. Do Voorzitter antwoordt dat zulks niet den doorslag zal geven maar toch een gunstige reden zal zijn tot weigering. Request van de afd. ZoetermeerZeg waart van den R.-K. Volksbond in zake de broodprijzen. Aangezien dit request tot beide gemeenten is gericht, moet het in gemeenschappelijke vergadering behandeld worden, hetgeen, aldus de Voorzitter,ook boter is. Een onderzoek is reeds inge steld b.v. wat in naburige gemeenten voor het brood betaald wordt. In een schrijven, onderteekend door al lo beurtschippers dezer gemeente, bekla gen zij rich over het moeilijk bevaarbaar zijn v. d. Leidsche vaart wegens bet voor komen van flab. en dringen op verbetering aan. De Voorzitter zegt, dat ook dit schrij ven nog niet in de vergadering van B. en W. is behandeld geworden, daar het van daag isbinnengekomen. De eischen van do keur v. d. Palentijnschen Polder zal moeten worden nagezien en hiermede re kening worden gehouden. Bij de eerstvol gende schouw kan onderzocht worden of de klachten jui/vt zijn. De heer Ghardon blijkt van meening te zijn, dat de schippers wel gelijk zullen hebben. Gewoonlijk wordt het vuil mid den in de vaart niet verwijderd omdat men er niet bijkan, tenzij een roeibootje wordt genomen. Do heer v. Stralen merkt op, dal de vaart eigendom der verschillende land bouwers is. Nu kunnen deze toch niet verplicht worden de vaart schoon te ma ken, dat do schippers er geen hinder van ondervinden. Zooals do vaart nu wordt schoongemaakt is het voor de boeren vol doende. De Voorz. zegt, dat het op zijn verzoek is, dat de schippers zich in dezen brief tot den raad richten. De kwestie is, dat door het aanwezig zijn van flab. dit tusschen de» schroef der boot terecht komt en veel last veroorzaak! Er is destijds vergunning verleend om met do motor te mogen varen, daar de meening, dat dé kanten der vaart te veel zouden lijden, door het op en neer gaan van het water niet juist was. Nu moet er ook gezorgd worden, dat men aan die vergunning iets' heeft en daarom wil spr. de vaart van ge-* meentewege laten reinigen. De heer v. Stralen wil dit de schippers zelf laten doen. Zij moeten er maar iets voor over hehben. De Voorz. wijst er op, dat dit onbillijk zoude zijn. Hoeveel wordt er niet gedaan voor de wegen. -De heer Noordam dringt cr op aan, dat ten spoedigste verbetering wordt aange- bracht. Wij moeten voor goed vaarwater zorgen en de beurtschippers helpen, daar deze een veel goedkooper 'vracht noteeren dan het spoor. Door B. en W. zal worden gezien wat er gedaan kan worden. Verzoek subsidio Ghr. Bewaarschool. Dezo school beeft ook nog altijd met een tekort te kampen,- boewei het school geld nogal hoog is, n.l. f 0.50 voor de ge goeden en f 0.30 voor de mmgegoeden. B. en W. stellen voor f 5 per kind te geven (voor 25 kinderen). Wordt goedge vonden met algemeene stemmen. De heer Duivenhode merkt op, dat f 0.30 voor mingegoeden veel te hoog is, zoodat degenen, die Van de school gebruik moe ten maken, zulks niet kunnen doen. Spr. verzoekt B. en W. in die richting te wil len werken, dat minvermogenden minder betalen. De Voorz. zegt een en ander to zullen 'bespreken met het Bestuur der Ghr. school. Benoeming lid sóhattingsconiniissio luk. Belasting, vacature Karens. Dit punt wordt van de agenda geschrapt wegens het afwezig zijn van twee leden. Vaststelling vergoeding Bijzonder on derwijs. De kosten per leerling aan de openbare lagere school bedragen f 13.65. De bijzondere chr.' school heeft daarom recht op f2637.80 voor 193K kind. Wordt goedgekeurd. Wijziging begrooting 1923. Enkel onbeduidende wijzigingen moo'.en aangebracht worden, waartoe wordt be sloten. Rondvraag. De heer Ghardon vraagt of de leden een goed adres weten waar 2e hands brandkasten te bekomen zijn; do gemeente heeft er een noodig. De heer Noordam geeft op den lieer Mozes Knap te Rotterdam. Hierna sluiting der vergadering. BRIEVEN UIT ALPHEN AAN DEN RIJN VII. Alphen, Oadshoorn en Aarlandervcen waren eertijds drie dorpen in onze Rijn streek, waarvan het laatste het verst ver wijderd lag, uitgenomen dan dat gedeelte wat langs den Rijn was gelegen en waar vóór men een uur noodig had om net per voet af te leggen. Nu ovenwei enkele jaren geleden de vereeniging der drie gemeenten is tot stand gekomen onder den naam Alphen a. d. Rijn, zijn de laatste dorpen als gevolg daarvan officieel van het aardrijk verdwe nen. Vele bewoners van Aarlanderveen en Oudshoorn gevoelden zich echter o zoo ge lukkig onder het bestuur hunner vroede vaderen en zullen nog menigmaal aan hun eigen plaats van inwoning terugdenken. Die vereeniging der drie gemeenten heeft destijds heel wat tongen van vóór- en tegenstanders in beweging gebracht, doch de toon gehouden volksstemmingen hebben aangetoond,- dat de meerderheid der inwoners van de drie gemeenten vóór de vereeniging was, en zij, die tegenstan ders waren, hadden zich eenvoudig bij dit feit neer te leggen en zij kunnen zich nu troosten met de gedachte, inwoners te zijn van het eene cn onvc-rdeelbaro „Alphen a. d. Rijn". Of de vorming cener groote gemeen'e voordeel zal aanbrengen, kan ik gevoe gelijk huiten beschouwing laten. Dit zal de toekomst wel uitmaken. Ook in deze zal wel eens blijken, dat veranderingen niet altijd verbeteringen zijn. Wat veranderingen betreft, deze zijn wei het min. te te bespeuren in het voor malige Oadshoorn, hoewel hier en daar wel op eenige vooruitgang kan gewezen worden; noemen wij de bestraling van den Oudshoornschen weg, anderzijds ver keert de Hooflstraat nog -steeds in minder gunstige conditie; het wordt tijd, dat bier over een betere bestrating eens ernstig wordt gedacht. Dit zou het verkeer zeer ten goede komen; verkeerswegen zijn cr overigens in dit deel der gemeente maar weinig en aan het scheppen van nieuwe wegen wordt blijkbaar weinig gedacht. Op 'het gebied van industrie bleef de toe stand zich op dezelfde hoogte ontwikkelen en van vooruitgang valt «er in dit gedeelte der gemeente weinig te bespeuren, waartoe de lijden ook het hunne wel hebben bijge dragen. Ten slotte wil ik nog even wijzen op do vervlogen grootheid van de plaats, waar vroeger do vroede vaderen van do ge meente Oudshoorn do belangen dier ge meente ieder op zijn wijze behartigden, ik bedoel n.l. het Raadhuis, welk gebouw werd ingericht voor do bewaring der Ge meentel ijko archieven, terwijl in enkele lokalen twee jaren geleden een Ghr. La- gero Landbouwschool werd geopend. Zoo men ziet: „Alles kan verkeoren". SPOUT VOETBAL. Voetbalvlegels. Donderdagavond speelde D. V. C. to Delft ceu wedstrijd Legen D. H. C. Met rust was de staml 10. Even na. rust maakte D. H. C. een te- genpunt, dat naar liet oordeel van de D. V. spelers onrechtvaardig werd tcegc-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 9