Ingezonden Stukken Laisd» en TuiitboMVT? FSUiLLETON HET STERVENDE LAND. aiaRKTBESICHTEWl P, van der Kloot, dr. 5 jaar M. A. Susan zn. 24 jaar A. van Dijk zn 36 jaar M. J. Dieben wedr. S6 jaar C. W Schultz dr 65 jaar J. Riethoven m. 35 jaar S. StijgerKeikes, vr. 57 jaar K. Zwanen burg dr. 20 jaar J. van der Kamp m. 49 jaar W. van der Oude-naller zoon S innd. BOSKOOP, Geboren: Ilendrika Mathilda Anto- nia, dochter van J. van Fulpen en M. van Bijn Hermanus, zoon van I. Dool on J. G. Damp Cornelia, zoon van C. Schou ten en J. M. Weeda Jozina Pieternella, dochter van J. Z. van Gijzel en A. Pronk Gerrit, zoon van L. van Dijk en G. Ver boom. Ondertrouwd: C. R. L. Oostveen en D. W. van Beek. Getrouwd: G. Huizer, 26 jaar en M. !A. Hofman, 26 jaar. Overleden: J. C. Viseer. 58 jaar, NOOR DVVIJ K. Geboren Johanna Apolonia, dochter ran H. Smit en- M. J. Augustinus Clazi- na Maria, dochter van W. Smit en A. v. d Zwan Catharina Maria, dochter van Th. J. van Went en G. M. Sistermans Johan na Jozefa. dochter van E. van der Linden en C. H. Weterings Anna, dochter van M. Chr. Hansen en A. E. A van der Heij den Leuntje, dochter v. D. P. Barnhoorn en A. Hoek Cornells Albertus Petrus, zoon van Th. J. Ruigrok en J. de Haas Margaretha Cornelia Maria, dochter van A. W Alkemade en J M M. van der Berg Trijntje, dochter van C. van Rooijen e.n T. Onderwater Lena, dochter van E. Lindhout en L. van der Kooij Adriaan- "tje, dochter van E. de Haas en H. Willem- sen Clazina Wilhelmina, dochter van C. van der Poel en G. Hogervorst Jan, zoon van J. Duindam en A. Hoppe Jannetje, dochter van J. X. Baalbergeh en W. W. van Brugge O.ndertrouwd Laurentius Clemens Otto 29 jaar alhier en Thereso Anciaux 25 jaar te Bouvignes (België) Leendert van der Mark, 31 jaar en Agatha Catharina van Konijnenburg 22 jaar Adrianus Ruigrok 41 jaar en Johanna Wilhelmina van Oosten 31 jaar Huibert Kruijswijk 23 jaar cn Jannetje van der Xiet 28 jaar Petrus van Hameren 36 jaar weduwnaar van J. G. Turk te Rotterdam en Dirkje Plug 24 jaar alhier Johannes Jozefus Wijnand s 24 jaar te Xoordwijkerhoufc en Christina Duijndam 21 jaar alliicr Laurentius Hendiikus Heemskerk 27 jaar te Xoordwijkerhoufc en Clazina Adriana Koemans 20 jaar alhier 'Albertus Plug 26-jaar en Arendina var der Sloot 23 jaar beiden alhier. Gafcrouwd: J. C. A. van der "Wer ven 26 jaar te Amsterdam en W. van Wijk 23 jaar alhier «T. Th. Angevaro 28 jaar te Voorhout en A. Wavmenhovea 23 jaar al hier W. P. G. van Lieshout 25 jaar te Xiimegen en B. M. Steenvoorden 29 jaar alhier W. Brouwer 26 jaar alhier en I. Stok 30 jaar wed. van J. Verveen te 's-Gra venhagen Overleden: Johanna Maria van Kampen 42 jaar gehuwd met C. J. Gulde- mond Alida Hoogervorst 79 jaar. gehuwd met L. Steenvoorden Keeltje v. <1. Luijt 54 ja-ar gehuwd met D. van Bec-len. 0EGSTGEE3T. Geboren: Jansje, dochter van M. J. Giesbert en J- Zwaan Antjo Ida Aurelia dochter van C. P. van Gijn on A. Giitaij Jacobus, zoon van A. de Leen en E. Ver- waijen Cornelis, zoon van C. Gorree en H. J. M. Kocreman Gijsbert. zoon van G. Groenendijk en C. van Zonneveld Jacob zoon van J. W van der Reijdei en J. S. 8. van der Vlist. Ondertrouwd 'p. Vink en M. C. van der Hoeven beiden te 'Oegstgeest A. Th. M. Zwetsloot te Lisse en A. A. M. Ho- man te Oegstgeest. Overleden: K. B. Eikelboom 78 jaar weduwe J. de Vink H. Zwaan 66 jaar echtgenoot X. H. Wismeijer J. Vermeu len 5S jaar F. J Vries 79 jsar. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Ondergeteekende verzoekt beleefd onder staande regelen te willen plaatsen. Zooals allen bekend is, hebben Zondag jl. zeer velen gehoor gegeven om op te trek ken naar Xoordwijkerhout, ter bijwoning van de meeting, aldaar gehouden. Daar het de gewoonte is zoo'n dag onder de Katholiek georganiseerde arbeiders geen vergaderingen of iets dergelijks te houden verwonderde het mij, en velen met mij dat toch op denzelfden Zondag de R. K. Voet- balvereeniging van Leiden een wedstrijd uitschreef, ondanks dat het bestuur dier vereenigiug toch wi3t dat ook op denzelf den dag de meeting was. Zij hielden toch zeker velen van de meeting af, pm den wedstrijd te zien spelen. Volgens mij was de opkomst naar de meeting van de afd. Leiden met haar ruim 900 leden bedroevend Xu wil ik niet zeggen dat degenen,- die niet bij de meeting tegenwoordig waren, aanwezig waren bij den wedstrijd van de R. K. Voctbalvereeniging, doch het werkt toch zoo niet mede. Had zoo'n wedstrijd niet een week kunnen wachten. Er zijn toch Zondagen genoeg, terwijl het Ency- cliekfeest slecht één maal per jaar is. On dergeteekende zou gaarne wenschen, dab op zoo'n meeting ieder Katholiek georga niseerde tegenwoordig was. En dat ook op zoo'n dag niet één Katholielco veree nigiug een vergadering of wedstrijd hield. Dan is men zeker, dat zoo'n meeting, al hoewel zij schitterend geslaagd is, toch beter zal worden bezocht. U, Mijnheer de Redacteur nogmaals mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Een bezoeker van do-meeting, P. J. r. d. STEEX Vergadering R.-K. Vereeniging Ziekenhuis- verpleging te Voorschoten. Kaar aanleiding van het verslag der ver gadering van 11 Juni j.l. zij het mij ver gund eenige opmerkingen te maken. Bij de oprichting der vereeniging was reglementair vastgesteld, alle leden bij eventueel verblijf in oen ziekenhuis" een som van f 2.50 peT dag uit te keeren voor verplegingskosten. Deze som was begroot naar.do laagste klassen in heide zieken huizen te Leiden. Xu echter in het Acad. ziekenhuis deze prijs is verlaagd tot f 2. vraag ik: is het nu niet in strijd met de beginselen der oprichting, den patiënten van het Acad. Ziekenhuis, die overblijven de 50 ct. toe te geven. Het komt mij voor dat de verpleegden van dat ziekenhuis dan in gunstiger conditie komen dan do patiën ten van het ziekenhuis waar do prijs niet verlaagd is. En met hot oog op, wat de verslaggever zoo juist opmerkt: gelijke monniken gelijke kappen, zou dit do ge lijkheid wel wat vertroebelen. Beier was dan oGk dit voordeeltje ten goede der ver eeniging te laten kernen, wat dan in 't be lang van alle leien is en in do toekomst dan mogelijk verlaging van contributie kan geven. Ook Iran dezo regeling (n.1. zooalB over dat punt besloten is op de vergade ring) wel eens oorzaak worden, dat het moe rend eel der zieken hun verpleging in het Acad. Ziekenhuis zuilen trachten te verkrijgen, wat toch zeker niet in de be doeling kan liggen en in bet belang van do vereeniging kan zijn, daar <lie bestaat uit R.-K. leden, die zoo mogelijk bij ziekten in R.-K. Ziekenhuizen thuis behooren. Mevr. DE KLEERMAEKER-MAA8, Lid der vereeniging. Onder-inga Hagel verzekering. Wij lezen in „Dg Westerbode" ondjer West land: Wij vernamen, dat het bestuur dezer Hagelverzelcering aan de e.v. algemeenen ledenvergadering wil voorstellen, om aan alle leden die een bepaald aantal jaren verzekerd zijn, een premievrije polis uit te reiken. Dat is zeer zeker een goede gedachte, omdat elk lid dan ook naar evenredigheid bijdraagt in het gevormde reservefonds. Ongetwijfeld zal dit de toetreding sterk bevorderen. Wij hebben meermalen over de ha- gelverzekering geschreven, omdat wij we ten dat voor het geheele We&tland en omgeving hier een levensbelang op het spel staat. Daar ligt nu eenmaal voor miliioenen guldens aan glas en al zal vroeg of laat een zware hagelslag niet overal tegelijk neerkomen als er hagelslag komt, zal dat toch zeken? voor vele tuinders een on overkomelijke ramp ibeteekenen. Daarover zijn alle tuinders het eens en ook hierover: dat het onverantwoordelijk is, dat men zijn glas onverzekerd laat liggen. Hoe komt het dan toch dat honderden tuinders, ondanks deze wetenschap, tóch niet hun glas verzekerd hebben? Het is verklaarbaar-. De ervaring imeti Kfcrschillende verzen kerings-maatschappijen, zoowel in het ver leden als in het heden, geeft daartoe alle aanleiding. Doch bij een verzekering op ouderlin gen grondslag behoeft er geen reden te zijn, zich niet te verzekeren, mits het beheer go9d is en geheel in handen blijft van de tuinders zelf. Dat voor de practisohe uitvoering dor administratie etc. een directeur de lei ding heeft, is nu eenmaal noodzakelijk, maar dat raakt nóch bet beheer nóch den zuiver ouderlingen grondslag waarop wij doelen. Op dezen goeden grondslag is geves tigd de ..Onderlinge Hagelverzekering" van den L.T.B., directeur do heer Xico van Ommen, te Leiden. "Wij mogen dit zeggen, omdat wij er geen enkel belang bij hebben, doch alleen opkomen voor de belanghebbende tuin ders zelf. Hier wordt inderdaad getracht op de juiste wijzo een groot fonds te vormen, waaruit bij een eventueelo ramp do scha de gedekt kan worden. Het bestuur bestaat geheel uit leden tuinders, evenals de controle-commissies en minstens eenmaal por jaar komen alle leden in vergadering bijeen om hunne be langen te bespreken. Bovendien is door statutenwijziging het risico der leden tot een bepaald maximum beperkt en do jaarlijksche pre mie's zijn laag. TJit een tweetal jaarverslagen is reeds gebleken dat in totaal nog geen 10 pet. onkosten worden gemaakt, zoodat zelfs meer dan 90 pet. van alle ontvangen pre mie geheel gestort wordt in het reserve fonds. Met aller medewerking is dus op deze wijze in enkele jaren een fonds te vor men van zeer groote beteekenis. En dit is een groot algemeen belang voor het Westland en omstreken. En dit ook is de reden, waarom wij naar aan leiding van het besluit tot het verstrekken van een premievrije polis met enkele regels op deze instelling van den L. T. B. wilden neerkomen. Wetenschappelijke Berichten Het mond- en klauwzeer. Gisteren hebben op uitnoodiging van den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw te Utrecht de hoogleeraren prof. Froscli en H. Dahmcn van het Hygiënisch Insti tuut der ïieraerzliche Hochschule te Ber lijn een voordracht gehouden over den door hen ontdekten verwekker van het mond- en klauwzeer. Do bijeenkomst is geopend. door den minister Ruvs de Beerenb rouck zelf, din voorop zette, zich gaarne met zorg to zullen kwijten van zijn plicht om als Min. van Landbouw de verbreiding van do vee ziekten zooveel mogelijk te bestrijden. Hij constateerde dat reeds veel geprobeerd was, doch dat helaas ook veel zonder succes was gebleven, ja, dat sommige mid delen de zaak nog erger gemaakt hebben. Den laasten tijd; werd bijzonder hard ge werkt om tegen de gevreesde veeziekte een oplossing te vinden, maar alles stuitte hierop af dab men het wezen van den ziek teverwekker niet vermocht te achterhalen. Daarom was het volgeps epr. een groote verdienste dat nu do hoogleeraren Frosch en Dahmen de oorzaken meenen gevonden te hebben, in ieder geval zoover zijn ge komen, "dat verbreiding der ziekte kan worden tegengegaan. Spr. dankte de beide lieeren hiervoor ten zeerste en verzekerde hun tevens dat hij him werk hoogelijk op prijs stelde. (De minister sprak in het Duitsch.) Onder de aanwezigen waren dr. Hoek, directeur-generaal van den Landbouw, dr. Lovink, oud-directeur-generaal van den Landbouw, burgemeester van Alphen a. 3. Rijn en lid van de Tweede Kamer; prof. Haring, hoogleeraar in de diergenees kunde aan de Universiteit van Californiaj pprof. Remmelts, chef van den Veeartsenij- kundigen Dienst; dr. Berger, hoofdinspec teur; prof. dr. D. A. de Jong, prof. de Blieck, prof. Eykman, prof. Snapper, ver tegenwoordigers van het Landbouwcomité en van den R.-K. Boerenbond; dr. Koningsberger, curator van do "V'eeartsenij- kundige Hoogesohool, vertegenwoordigen van hot Veterinair Studentencorps Absyr- tus, de Kamerleden Ebels en Dekkers, be- nevena vele veeartsen', biologen en landw bouwkundigen. Daa-roa was heb woord aan prof. Frosch, die in oen historisch overzicht van hot wetenschappelijk onderzoek uiteen zette dat hij de macrofotografie met behulp van ultra-violetlicht heeft uitgewerkt tot een waardevolle methode van onderzoek. Prof. Dahmen had ondertusschen bij centrifugeeren van longziekbeculturen bemerkt dat er een bezinksel ontstond. Bij nader onderzoek ontpopte de vérwekker van de longziekte zich als een ^spruit- zwam" en niet als een bacterie: ze plant zich niet voort door. deeling, doch door spruitvorm. Als proef op de som slaagde spr. er ook in den verwekker te vinden in praeparaten van dieren, die aan besmettelijk longziekte leden- Zo was de weg gebaand voor het onderzoek naar het mond- en klauwzeer- vraagstuk. Vervolgens gaf prof. Dahmen een over- .zicht van de pogingen voor on na den oorlog om den verwekker te kweèken. Daarna verrichtte hij immuniseerings- proeven. Daarop zette prof. FroBoh zijn demon stratie voort. Had at prof. Remmers den dank der vergadering aan den Minister had overge bracht voor zijne uitnoodiging aan de hoogleeraren Frosch en Dahmen verklaar de prof. do Jong uit Leidon, te meenen, dat men met do bestrijding van het mond en klauwzeer op het doode punt is ge komen. De Minister en de beide onderzoe kers zullen het met hem eens zijn, meende hij, dab men practiseh niet veel verder is gekomen. Inbusschen wenschto hij, evenals prof. de Blicck, dat na, hem deed, den beiden onder zoekers geluk mot him waardevolle ontdek king. Laatstgenoemde voegde daaraan toe do vraaghoe ze denken over do resul taten van de kwikmethode van Pfeiler. Prof. Dahmen wilde thans de' verant woording nog niet dragen voor de posi tieve beantwoording van de vraag of im- muniseering thans beter mogelijk zal blij ken dan voorheen. Wat de culture van Pfeiler betreft, eerst wanneer prof. Pfeiler zijn methode en de samenstelling van zijn voedingsbodem publiceert, zal kunxiui worden onderzocht, wie de prioriteit heeft van het kweeken van den verwekker. Prof. Frosch verklaarde van meening te zijn dat men de waarde van het gevon dene niet moet over- maar ook niet moet onderschatten. In tusschen heeft het reeds groote waarde te weten, tot welke familie de verwekker behoort. Ten 9lotte dankte prof. Reromelts na mens de vergadering de beide gzleerdcn voor hunne d'emonstratievoordrachten. In de Binnenlanden van Zuid-Afrika. Eigenaardige zoden en. gebruiken. Een beroemde Araarikaausche ontdek- king^reizig&r, majoor E. Alexander Powell, is dezer dagen te Parijs teruggekeerd van een reis van zevsn maanden door het „duis tere Continent", waarmede dan het nog weinig bekende deel van Afrika bedoeld la. Powell heeft hierover een boek geschre ven en in een bespreking daarvan haalt de „Ohicago Tribune" eeDige frappante staaltjes aan van de zeden en gebruiken, welke bij de wilde negerstammen nog steeds heerschen. „Zij, die de wereld ervan trachten te over tuigen", zoo zegt Powell in zijn boek „dat de dagen van het kannibalisme tot de grijze historie behooren, geven eenvourig het bewijs, dat zij niet weten, waarover zij spreken Overal in de streek van de Luaba- bo-rivier en den Boven-Congo viert het kannibalismo nog heden ten dage hoogtij. 14) Toon men van tafel opstond, keek Ma- thurin door het venster en vroeg: Vader, laat mij met den wagen mee gaan? Ja, gaarne. Eleoncra, krijgt gij het karretje en gij Francois, f.pan de ossen in Hij was bijna vroolijk, hovenier van de Fromentière. De kinderen dachten, dat Driot hem in het hoofd speelde, wiens naam hij wel meer aan tienmaal per dag in den mond had. Maar het was niets an ders dan de eerste veldarbeid van het sei zoen, die hem zoo opgeruimd stemde. Een kwartier later deed de vader zich den riem om, waaraan de nauwe houten,' kist, waarin de gebrekkige zat, bevestigd was, en trok het wagentje voort, zooals men een schip sleept. Vooruit gingen de ossen, door Francois geleid. Zij schreden den weg op waar de indrukken van Jean Nesmy's voetstappen nog zichtbaar waren in 'het stof. Het waren vier prachtige os sen, door een grijzen muilos voorafge gaan; Noblet, Cavalier, Paladin en Ma telot, allen van dezelfde vaalrood e kleur, imet uitstaande hooron, hoogen rug en langzamen, lenigen gang. Zondetr moeite trokken zij den ploeg, waarvan het kouter omhoog gelagen was, de helling op; en wanneer een braamtak, dwars over den weg hangend, hun zabberend en bek in be koring bracht, vertraagden zij gezamenlijk hun gang, en de ijzeren ketting, waarme de het voorste koppel aan den dissel ge spannen was, raakte den grond en ram melde. Langs den weg liep Francois zeer somber. Een gedachte, niet die van een dagelijksch werk, hield hem bezig. Die achter hem kwamen, de hovenieren de gebrekkige, spraken evenmin. Maar hun ge-cs-t bleef besloten binnen den hori zon, dien zij doortrokken. Met dezelfde Liefde namen zij de slooten, de sluithekken en de afzonderlijke stukken grond langs hun weg, in ©ogenschouw; over dezelfde eenvoudige en oude dingen dachten zij na, en bij hen was de overdenking het teek en der roeping, het kenmerk van den roemrollen stand dei-genen, die zorgen, dat de wereld blijft leven. Toen zij op de hoogte, op bet stuk van de Gailleterie ge komen waren, hilelp de vader Mathurin uit bet wagentje en zette do gebrekkige zich neer onder den sorbeboom, wiens tak ken een dunne schaduw wierpen over de helling. Vóór hen daalde het braakland in regelmatige golving, dicht begroeid met droge planten en varens. Vier neggen tee kenden en omsloten den rechthoek. Over de benedenste heen was do diepe vlakte van de Marais te zien als een blauwe uit gestrektheid. zonder eenige afwisseling. De vader haalde de pen uit, die het kouter omhoog hield, maakte zelf den ploeg ge reed bij de heg links en plaatste hem voor de eerste voor. Blijft gij daar in de warmte, zeide hij tot Mathurin. En gij, Francois, zorg dat de ossen de rechte lijn houden, 't Is een mooie dag om te ploegen. Hei! Nou- blet, Cavalier, Paladin, Matelot! Een zweepslag deed den vooropgaanden muilos do lendenen plooien; de vier ossen bogen do hoornen en strekten de pooten, met een geluid als van zeisen, die ge scherpt worden, sneed het kouter in; de grond opende zich bruinkleurig, een vrij sterke ophooping vormend, die zich ver- beffend brak en weer ineen viel, ale het water dat gekliefd wordt door den steven van een schip. De goede dieren gingen rechtuit en braaf. Onder hun door een re gelmatige trilling geplooide huid bewogen de spieren zioh met schijnbaar niet meer inspanning dan wanneer ze een leege kaf hadden getrokken over een effen weg. Ontworteld legden de planten zich neer: klaver windhooi, weegbree, pimpernel, peuklaver met gele bloemen tusschen reeds bruine doppen, varens die zich als omge houwen jonge eiken steunden op haar ge- bogjen stengels. Uit d,en verschen grond, cLLo door de warmte van den dag verrast \verd, steeg dainp op. Voor, onder de hoe ven der dieren, een stofwolk. Het span schreed voort in een irossigen glans, waarin de muggen dansten. En in den lommer van den sorbeboom zag Mathurin met een zekere afgunst zijn vader en zijn broeder en den grijzen muilos en de vier andere ossen, wier achterschoften lang zaam kleiner werden, de helling afdalen. Francois, zei de boer, die blij was dat bij den ploegstaart voelde trillen, Francois, let op Xoblet, die loopt schuins' Drijf Matelot wat!... De muilos gaat te veel links!... Geef acht, jongen, ge ziet er zoo slaperig uit! Inderdaad, de jongste zoon had in 't geheel geen lust in het drijven der bees ten. Hij dacht er over, dat hij moest spre ken, en de vrees om te beginnen hield hem het hoofd omlaag. Onder aan den akker zwenkten zij om, en stegen omhoog, een tweede voor trekkend naast de cersto. De hoornen der ossen en de priem van Fran cois werden langzaam weer zichtbaar bo ven het vlak der planten, met wier be schouwing Mathurin zich onledig hield. Om den terugkeer van het gespan te be groeten, begon hij luidkeels de trage zang- spraak, die elkeen -willekeurig verandert en eindigt, op noten te brengen en te zin gen. Machtig met de versiering en eener kunst zou oud als de landbouw zelf, vlo gen de klanken been. Zij regelden en steunden den stap der dieren, die den rhytbmus kenden; zij begeleidden het kras sen der wielen om hunne as; zij gingen ginds ver, over de heggen heen, aan de mensolien van het kerspel, die buiten aan 't werk waren, vertellen dat de ploeg ein delijk bet broekland omwoelde in do Cail- letenie der Lumineau's. Ook het hart van den boer deden zij goed. Maar Fran go is bleef somber. Toen het span in de schaduw van den sorbeboom gekomen was, zei Mathurin: Vader, ge zoudt goed doen met on zen wijngaard, die dood gaat, weer te be planten. Als Driot terug is, moet ge er eens aan beginnen. Wat dunkt u? Hij droomde altoos over de toekömst der Fro mentière. De boer hield de ossen aan, en nam zijn hoed af; zijn haren dampten. Hij lachte van genoegen. Go hebt aardige ideeën, Marlhurin; als het graan goed lukt in de Gailleterie, op mijn woord, dan laat ik een plan ma ken voor den wijngaardIk heb goede hoop vandaag voor ons werk... Vooruit jongen, schik de beestenZorg uw yooros4 die warm is4 streel hem wat; laat ën deze, foór ons 'Európeanèfl j griezelige fzede, Is zoo vast ingewotïïn hefc^ nagenoeg ondoenlijk i8) jJA >1 roeien Als men bedenkt, dat de <y 1 te van dit gebied zoo groot ia als L deel van de ,V. S. en meer dan n j.-,, inwoners (allen inboorlingen) telt en dat er slechts een 5000 Belgen ievjl zal men begrijpen, hoe weinig w* slagen men in die richting heeft. Zeep ijveren de Belgische kolonisten A voor de opheffing van dit barbaarjehk bruik, doch, zooals gezegd, hun mxWM te gering en de zede te vast ingeworwl Ook beschrijft Powell in zijn w| gebruiken en ceremonies, welke aJI hoven van machtige negerkoningen Hieromtrent vermeldt hij de navoWi verbazingwekkende bijzonderheden „Er is één groot stamhoofd in hel J bied van de Boven-Luababo, wiens aai. zoo hoog is, dat hij niet zooals gewon0? velingen, op den grond mag neer-huiW Zijn zetel bestaat echter uit een fcA sbveoi, van wien één hem dient tot zetij de andere tot leuning, waarop hij behagelijk kan uitstrekken." Ook enkele komische staaltjes komej zijn boek voor. Zoo verhaalt hij, hoe J eens een groot ceremonieel feest vaninlj lingen bijwoonde. Het feest werd, zo- gebruikelijk is, opgeluisterd door da^i uitgevoerd door wonder.-dokters, ma^.j onder begeleiding van inheemsche i menton. Bij deze gelegenheid was tcaii boe bet ding daar verzeild was gerajj. vermeldt de historie niet een gramobl aanwezig. De ceremonie speelde zich ai j midden van een pisang-bosch, waar i rijpe bananen in volle trossen voor grijpen hingen. Wie kenschetst zijn vei3 zing, toen de gramophoon, ter begeleid! van de gewijde dansen, plotseling j over-bekende straatliedje begon te speU van „Yes, we have no bananas, we have] bananas to day?" AMSTERDAM, 16 Juni. Binnenl. Grawl f 13—f 13.50, f 11—f 11.50, f 9—f 10, f 14 alles per 100 K.G. Buiten!. Granen. (Maïs) Am. mixed disp. f 190, Galfox disp. f 179, a., gekomen f 177, La Plata aarugekomen fisl stoor-crude f 175, Juli/Dec. levering f lij Jan./' Ypril f 175, Java mixed desp. f lil gele 'isp. f 177, witt© disp. f 175. R TTERDAM, 16 Juni. Buitenl. Gra Ilaïs flauw. Rogge vaster. Rogge Pacini stooinend f 10.2% Z.-Russ. disp. f 10 ll f 10-lOj stoornend f £9.90, Western dkl >.70, La Plata aangekomen f 9.50. Get» 46 pond Malting aangekomen en stoomer» f 197,62/63 K.G. Z.-R.ussisch© gewackB f 190, 64/05 K.G. La Plata aangekomul f 207, Marokko aangekomen f 1S9, ïïaral Canada 3 disp. f 9.80, e toornend f 0.65, dilel No. 2 disp. f 10.20, Pommcrsche disp. ftlSilj La Plata disp. f 8.40. Maïs Rmerik. roiwil disp. f 188, stoomend f 18-4, witte plal^l disp. f 184, Galfox disp. f 177, La Pliiii dito f 184, sloom, f 173 f 172, naar aat-E komst, Juli/Dcc. levering f 173. BoekrolI X. Russische disp. f 11.65. Binnenl. Grarwn. Tarwe met kleiil aanbod, puike iets hooger, overigens ocJ .-erandeid geruimd. Overige artikelen niet noemenswaard getoond. Lijnolie. Vliegend f 46, Juli f 43. Julï| Aug. f 42.75, 43, Aug. f 43, R0EL0FARENDSVEEN, 16 Juni. V*.| ling. Doorsneepprijs met aft-rek van w-l Liagkosben Peulen f 2.23, idem 2 f 2.14, idem I f 2.62, idem (extra) f 2.71, Dopen-1 tien f 4.25, Capueijners f 3.94. HAZERSW0UDE, 17 Juni. Veiling. -I 8323 Kippeneieren fG.156.90, 695 eendes-1 eieren f6.006.25 per 100 etuks; Haueol i0.55, Eenden f0.5O, Duiven f0.140.20 p«| stuk. ALPHEN a. d. RIJN, 16 Juni. Veiling.-! Peulen f 2Sf 29; Postelein f 15—f 18; Nieuwe Aardappelen f 12 alles K.G.; Rabarber f 10f 11; Peen f 12—f li I alles per 100 bos; Kropsla I f 1-30f l.S0;l Komkommers I f 910idem II f 5.-; I Bloemkool I f 18f 21; idem II f 12-" f 14; idem III f 2f 6 alles peT 100 stuks; Aardbeien f 25f 53 per 100 posë. hem zien, dat hij braver loopt. Op nieuw ging 't voor!. Een scherp, ge-1 sluierd licht omhuldo do «.lieren cn men-1 sclien. Hun zijden zwoegden. De vliegm I staken in de lucht. Tortels met vollen krop ontvluchtten do brandende stoppels gingen in de olmen zitten. Do zieke zong niet moer; in het midden I van het land zei do boer: Xu is het uw beurt, Francois! Zuig mijn jongen, dat doet u goed aan uw li art I Hij probeerde maar 't lukte niet. Up- nieuw schepte bij ademDe klanken I smoorden in zijn keel. En weder staple hij oven somber achter den ploeg. Toen de voor omgeploegd was, Toussaint Lumineau, die Frangois niet uit het oog verloren had: Wat is er toch Francois, "is ei' ids? Zo stonden op drie passen van elkaar, boven dicht bij een haag. Wat er isIk ga weg vady;! Wat zegt ge?... Heeft de hitte van den dag uw hoofd op hol gebracht? Zijt ge ziek? Doch aan het gezicht van den jongen zag hij onmiddellijk dat er iels haperde, een ongeluk. Francois had besloten to spreken. steun te zoeken hield hij zich niet c hand vast tusschen streng en vel van f os en beefde koortsig op zijn boenen, op een onbeleefden strengen toon riep 1"J: Ik heb er genoeg van't Is geiaafl (Wordt vervi

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6