i3o Raadsleden, maar hij heeft nog niets gezien. Do Yoorz. zegt, dat deze nog moesten worden overgeschreven, doch spoedig zul len komen. Do heer Mesman vraagt of do wethou der van plantsoenen een onderzoek in wil stollen naar een aantal hoornen welke ge plant zijn langs deü ppenbaren weg, deze schijnen wel dood. Dit onderzoek wordt toegezegd. De heer Nijhof vraagt naar de beschik baarstelling van gemeentebouwterrein, waartoe op een vorige vergadering werd besloten. Do Voorz. zegt reeds .met den ge meente-opzichter dienaangaande te hebben gesproken en zal op de volgende vergade ring wel met voorstellen komen. Verder deelt de Voorz. medo in Juli va- 'cantie aan te vragen en sluit de verga do* ring. VOORSCHOTEN. R.-K. Ziekenhuisverpleging. Do ver- eeniging „R.-K. Ziekenhuisverpelging" ver gaderde gisteravond in het Vereenigings- gebouw alhier. Bij afwezigheid van den voorzitter, die door familieomstandighe den verhinderd was, leidde do secr., de heer F. Oorschot, de vergadering. Nadat de vergadering was geopend met den Christelijkcn gröet en een woord van welkom tot do aanwezigen, las do secr. de notulen der vorige vergadering, die on veranderd werden vastgesteld en het Jaar verslag, waaruit bleek dat het ledental der vereeniging heden bedraagt 280 betalende leden en dat in het afgcloopen jaar 19 patiënten zijn verpleegd geworden in hot Ziekenhuis. Daarna bracht de penning meester verslag uit over de financiën. De Inkomsten der vereeniging in 19231924 (het boekjaar loopt vanaf 1 Juni30 Mei) hebben bedragen f 1995.26 en de uitgaven f 1254.26, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f741.00. Op verzoek van den voorz. zagen de heeren H. van Uffelen, B. Lamboo en J. A. Mens de verantwoording van den pen- ningm. na, en werd deze door do com missie in orde bevonden en aldus vast gesteld onder dankbetuiging voor het fi nancieel beheer der vereeniging. Uit de rekening van den penningm. bleek, dat aan Ziekenhuisverpleging is betaald ge worden de. som van f988.70. Vervolgens kwam aan do orde de vast stelling van de contributie. Het bestuur stelde de vergadering voor de contributie nog een jaar te handhaven zooals deze hij de oprichting is vastgesteld geworden, n.l. f 0.15 per week per gezin en f 0.10 per week voor alleenstaande personen. Over dit punt werd gediscussieerd, daar sommige leden van mcening waren, dat dat contributie wel verlaagd zou kunnen worden, doch na eenigo bespreking nam do vergadering het bestuursvoorstel aan voor één jaar. Daarna werd vastgesteld het uitkeeringsbedrag voor do Ziekenhuis verpleging. Eén der bestuursleden wensch- te het uitkeeringsbedrag voor ziekenhuis verpleging te regelen naar de werkelijke kosten der verpleging tot oen maximum van f2.50 per dag, daar de verplegings- kosten in het Acad. Ziekenhuis te Leiden f 2.per dag en in het St.-Elizabeths-zie- kenhuis do laagste klasse der verpleging bedraagt f 2.50 per dag, en stelde, voor aan hen, die verpleegd worden in het al- gemcene Ziekenhuis f 2.per dag en aan hen, die verpleegd worden in het R. K. Ziekenhuis f 2.50 per dag uit te keeren, daar anders eerstgenoemden f 0.50 per dag zouden overhouden, dat men wiet wenschelijk achtte. Van do zijde der leden kwam hiertegen verzet, daar men meende dat niemand daarmede iets heeft te maken en het een recht is van ieder betalend lid, aanspraak te maken op het bedrag dat vastgesteld wordt voor iedereen, gedachtig het spreekwoord „Ge lijke monniken, gelijke kappen". Na on derlinge discussie wordt besloten het uit keeringsbedrag vast te stellen op f 2.50 per dag. zonder rekening te houden met de mindere of meerdere kosten der verple ging van den patiënt. In het jaarverslag uitte de secr. oen klacht omtrent de houding der leden, wanneer een patiënt wordt opgenomen ter verpleging in het ziekenhuis, daar de op name menigmaal niet wordt aangegeven bij het bestuur en men later eenvoudig de quitantie bij het bestuur aanbiedt, waf niet door den beugel kan, weshalve het bestuur voorstelt het reglement aan te vul len met een artikel, waarin de leden wor den verplicht bij opname in bet zieken huis daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te deen geven bij het bestuur der ver eeniging met overlegging van een bewijs van den dokter, waaruit blijkt dat over brenging naar het ziekenhuis op last van den geneesheer is geschied. Wanneer dus iemand in het vervolg verzuimt aangifte te doen bij het bestuur, verliest hij het recht op de uitkeering. Dit voorstel wordt met alg. aangenomen. Tevens wordt !op voorstel van één der leden de leeftijds grens van verplichte betaling van gezins leden der leden (bedoeld worden do kinde ren van het gezin) verlaagd tot den leef tijd van 21 jaren. Thans waren de kin deren, behoorondo tot do gezinnen der leden, vrijgesteld van betaling van contri butie, tot den leeftijd van 25 jaren. Met algemeene stemmen werd het voorlooplg bestuur, bestaande uit de heeren N. P. van Gassel, voorz., F. Oorschot, secr. Th. van Dijk, penningm., P. Koot en Mevr. iy. F. do KleermakerMaas, tot be stuursleden herkozen. Allen namen hunne benoeming aan. De ZeeTEerw. Heer P. Merer, pastoor, sprak een woord van dank tot het bestuur voor de werkzaam heden verricht in het afgeloopen jaar. Op voorstel van een der leden wordt be sloten dat gezinshoofden en hun vrouwen ook recht van uitkeering hebben wanneer het ongeluk diende dat zij tweemaal in één kalenderjaar zouden moeten worden op genomen ter verpleging in het zieken huis. Doch dit geldt alleen voor twee ver schillende ziektegevallen en alleen voor de hoofden der gezinnen en hun vrouwen en tiet voor de overige leden van het gezin. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester A. J. Schöl- vinck. Afwezig de wethouder Heemskerk we gens ziekte, met kennisgeving. De vergadering wordt met gebed ge opend, waarna voorlezing plaats hoeft van de notulen door den secretaris, welker ioedgekeurihg hierop volgt. Mcdedecling geschiedt, dat van Ged. Stalen een schrijven is ingekomen waar bij do salarisrogeling van den gemeente ontvanger zoodanig is vastgesteld, dat de ze f 1100 bedraagt, behoudens de vier jaarlijksche verhoogingen. Van de afd. Warmond voor de Vak school voor Meisjes voor Leiden en Om streken, is een door de heeren Wolden- dorp en Breedijk ondorteokendo subsidie aanvraag ingekomen, groot f 166.30, zijn de 30 pet. van de kosten,, waarvan het Rijk 70 pet. bijdraagt. De Voorzitter zegt, dat het bestaan er van voor bier niet bekend is. Er is des tijds wel eens melding van gemaakt, doch aan do toezegging dat deze zaak nader zou toegelicht worden, is nooit ge volg gegeven. De heer Molhuizen wil zich er niet te gen verzetten, doch do juisto vorm moet er aan worden gegeven, en niet de af- deeling doch de Vakschool zolf móét met de aanvraag komen. Do heer Heijl zegt, dat Mej. Bolderman v. Veen, directrice der Vakschool, op zich genomen had de aanvraag te doen. De Voorzitter zegt intusschen bij den Min. .v Onderwijs inlichtingen te hebben gevraagd; die men nu eerct zal afwach ten. Van de school met don Bijbel is een aanvraag, onderteekend door de heeren Woldendorp en J. Oudshoorn, resp. als voorz. en secr., ingekomen, om een sub sidie gelijk aan dio van de openbare school, voor het aanstellen van een kwee- kelinge voor die school, daar de 5e en 6e klasse van meester de Vries samen 50 leerlingen bevat. B. -en W. stellen voor tot einde dit jaar f 25 per maand beschikbaar te stel len. De beer Haverkort inforraoert naar het advies van do onderwijsinspectie, doch dat adviseerde een gunstige beschikking. De voorzitter wil in geheime vergade ring nog wel eenige mcdedeelingen doen, waartoe besloten. De heeren v. Stijn en Heijl oordeelden deze niet noodig en waren voor inwilli ging, doch de lieer Molliuijzen wil de gelegenheid door B. en W. ingelicht te worden in geheime vergadering benut zien. Door den heer H. Rutgers wordt de ge meente voorkeur gegeven van aankoop van het bekende huizencomplex aan do Dorpstraat, waarover ook nadere bespre kingen in geheime vergadering zullen ge houden worden. Van den heer Gescher is een adres in gekomen, oen klacht inhoudende over mesllossende schepen in de Leede. Do desbetreffende verordening op het ligplaats nemc-n van woon- en andere schepen zal, om hierin te voorzien, aan een commissie voor strafverordeningen ter nadere bestudeering worden gegeven, wel ke hierop benoemd wordt en bestaat uit de heeren Molhuijzen, van Stijn en Heijl. B. én W. stellen hierna voor, het slui tingsuur der dranklocaliteiten gedurende de zomermaanden des Zaterdagsavonds op 12 uur to bepalen; en wel tot 15 Sep tember. Do heer Haverkort vraagt of hiervoor een verzoek is ingekomen, wat de Voor zitter bevestigt. Deze aanvraag was tot half één, doch B. en W. zouden 12 uur voldoende vinden. De heer v. Stijn is er niet tegen, doch dan moet het sluitingsuur ook gehand haafd worden. De heer Molhuizen is er voor. Z.i. moe ten de verordeningen goed zijn, met de noodige soepelhreid, zoodat naleving mo gelijk is. Door deze wijziging wordt voorkomen, dat de burgemeester niet geregeld verlen ging behoeft toe te staan; dit moet uit zondering blijven. Ingekomen is een reclame van den heer G. W. Koppers tegen zijn aanslag vergun ningsrecht. Reclamant deelt mede, dat zijn taxateur is de heer Paardekooper, Leiden, terwijl door den Raad is aangewezen de heer Hooyer te Leiden en door B. en W. de heer Leendert Blok te Warmond. Het hierna aangeboden verslag van de volkshuisvesting in de gemeente zal bij de leden circuleeren. Mededeeling heeft hierna plaats, dat de bagger van de gemeente verpacht is aan den heer Overes, dat het adres van den autobusondernemer is teruggevraagd en dat met het leggen van de electrische ka bel een aanvang is gemaakt. De Raad besloot, bij inschrijving de verlichting van Raadhuis en scholen electrisch te doen aanleggen, wat B. en W. voorstelden. Over de vraag van den heer v. Stijn over de werkbeurten van werkgevers voor de gemeente, gaf de Voorz. nadere inlichtin gen, welko aangaven, dat geen juiste in deeling had plaats gehad, wat in den ver volge echter anders zal behandeld wor den. Na heropening der hierop gevolgde ge heime vergadering deelde de voorzitter mede, dat, in betrekking tot do aanvraag van het schoolbestuur van de school met den Bijbel, met dat bestuur eerst rugge spraak zal gehouden worden. Do Raad be sluit om op het aanbod van den heer Rutgers niet te reflecteeren. Bij de rondvraag brengt de beer v. Stijn ter sprake bet tekort aan schoolgel den, dat ontvangen wordt .op do R.-K. school, doordien er theoretisch meer kin deren school gaan dan practisch het "e- val is, omdat veel leerplichtige kinde ren van de school zijn afgenomen. De secretaris werd opgedragen deze aangelegenheid eens te onderzoeken, ten einde te voorkomen, dat hierdoor door die school schade geleden wordt. KATWIJK AAN DEN RIJN. Encycliekmeeting. De leden van den R.-K. Volksbond mogen wo wel even her inneren aan. de Encycliekmeeting welke a.s. Zondag te Noordwijkerhout gehou den zal worden. Van te meer beteekenis is dit voor onze aföeeling omdat dezo voor het eerst met het vaandel aan de meeting zal deelnemen. Do heer D. van Schie zal voor reisgelegenheid per auto zorgen. Dio hiervan gebruik willen ma ken zouden zulks Zaterdagavond moeten opgeven. Ook kaarten zijn bij den heer 1). v. Schie nog verkrijgbaar. Ongetwij feld zullen vele leden van de afdeeling Katwijk aan do meeting deelnemen. De G. A. zal tevens op do meeting tegen woordig zijn. LEIMUIDEN. Te water. Door het schrikken van het paard, geraakte de heer Jurgens alhier met 'brik en paard te water*. De» voerman zelf raakte bekneld tussclien de brik en het paard, waardoor directo hulp noodzakelijk was, dio gelukkig spoedig op daagde cm hem uit zijn benarde positie te redden. Met eenigo materieelo schade en een doornat, pak kwam J. er af. Het driejarig zoontje van den stationschef alhier, dat met zijn oudere broertje wandelde, raakte in een onbe waakt oogeiiblik in do zeer diepe Nieuwe- weg-sloot. Met moeite kon zijn broertje hem redden. Onweer. Bij het hevige onweder dat zich Woensdagavond boven ons dorp ont lastte, sloeg de bliksem in het huis van den arbeider W. v. 't Leent; de schoor steen benevens wat pannen werden van het huis gerukt. Vervolgens nam het weer licht zijn weg door den schoorsteen. Van een zich daar bevindend fornuiskachel werden de stukken afgeslagen en door een openstaande deur naar buiten geworpen. De dochter van den bewoner die in de post van de deur stond, kroeg het weer licht langs haar heen, zoodat zij aan haar arm nog eenigo brandwonden kreeg. Gelukkig ontstond er geen brand. Bij den heer Breedijk sloeg dc blik sem in den electrischen draad waardoor deze afknapte. RIJNSBURG. Bloemen. Niettegenstaande grooten aanvoer blijven de prijzen goed. Witte Anjers 17 tot 26 ct. per 100, id. rose 30 et. Roode 70 tot 80 ct, Margrieten 22 lot 26 ct. Damast f4 per 100 bos, Pyrelhrums varieeren van 25 tot 40 ct, voor rood 40 tot 70 ct. voor wit, 30 tot 60 ct. voor rose. Enkele beste soorten gaan tot f 1.10 per 100. Witte Dahlia's tot f 14- per 1C0, Ko renbloemen 40 tot 80 ct., Papavers f 0.90 tot f 1.30 per 100. Aslertjes 30 ct. Pioe nen gaan'vlug weg met goede prijzen. Du- chesso d'amour f 10 tot fll per 100, Ko ningin Emma f9 tot f 10. Boeren-Pioc- nen f4 tot f4.50. Irissen gaan van f0.90 tol f 1.05 per 100. t ftEOHTZftKKM KANTONGERÉCHT TE LEIDEN. Voor niet openbaar 10 zaken, voor open baar 121 zaken ter behandeling. M. den D. te Katwijk heeft een niet voor woning bestemd perceel, zonder daar toe vergunning gevraagd te hebben, toch deze bestemming gegeven. Getuige Klcos. die de woning betrokken heeft, voert nog aan dat hij alleen de bo venwoning gehuurd heeft, die eertijds al gebruikt was voor woning voor soldaten. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. C. A. A. van V. te Leiden heeft zijn dochtertje me.t chocolade laten venten. Heb 13-jarig meisje vertelde, dat moeder haar de centen gaf voor inkoop en vader verlof voor verkoopen. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. De zaak van F. J. B., bankwerker te Leiden, die hard gefietst had op de Haarlemmerstraat en een man aangereden, kwam andermaal in behandeling. Gehoord werd getuige Arends die verkla ren kon, dat bekl. er niets aan doen kon, dat het ongeval plaats greep. Mej. Cath. van Egmond was als getuige niet verschenen, waarom de zaak ander maal werd aangehouden om ook nog deze getuige te hooren. De politie te Katwijk heeft op zekeren morgen eens controle uitgeoefend over het afleveren van brood voor. 10 uur. De oogst was bevredigend, op te maken uit het volgende lijstje. M. K. vrouw van J. D.; L. de B vrouw van D P; F1 B en C J van der M vrouw van J. van der M. allen te Katwijk, 'hadden versch brood verkocht voor 's morgens 10 uur. In alle zaken werden als getuigen ge.- hoord de bediende klanten, waarvan er een het zeker niet gedaan had, als hij geweten had. dat de menschen er last mee gekregen hadden. Voor allen werd f 3 *bf 3 dagen hechtenis geëischt. Voor' gelijke of dergelijke gevallen ston den nog terecht J. A. van O. en J. Dz., vrouw van J. van V te Leiden, A. O. te Warmond, alle bakkers, waarvoor gelij ke eisch, behalve voor den laatste, die een broodje 'bij den heer Weise bezorgd had, volgens verklaring van den bediende J. Broekhof, die f 4 of 4 dagen hechtenis hoorde eischen. P. O. Br., brandstoffenhandel te Lei den, heeft zich niet onderworpen aan de bevelen van den verkeersagent. Bekl. deed het om zijn paard te sparen, dat bij stop pen de vracht niet verder had kunnen, krij gen, Hij heeft overigens met geen enkelen verkeersagent last als met deze. Het ver baal, door den agent. Callenberg bevestigd', geeft een relaas Van do minder hoffelijke toespraak van beklaagde, welke bekl. aan den royalen kant opgesteld noemt. Eisch f 3 of 8 dagen hechtenis. Een jong meubelmaker P. M. V. te Lei den, heeft bij het Utrechtech Jaagpad ge zwommen wat daar verboden is. Eisch f 1 boete. E. V. student te Leiden heeft te snel motor gereden, waarvoor f 5 of 5 dagen geëischt wordt. J. Sm.; J. L.; J. 'H. J B; allen te Lei d e n, D van der li, en H A" J beide te Oegstgeest 'hadden zich in hun kwali teit van bestuurder van een vierwielig mo- torriptuig schuldig gemaakt door de max. snelheid te overtreden. Behalve J. L. te Leiden cn D. van der L. te Oegstgeest, die f 5 of 5 dagen hechtenis tegen zich hoorden eischen, waren de eischen f 10 of 10 dagen hechtenis. Thans weiden de eerste vruchten geplukt van de verordening, die rijden met een rij wiel op de Visch- en Botermarkt en N. Rijn op Zaterdag strafbaar stelt. J. van der H., loopknecht te Leiden, die het onwillekeurig gedaan had en kost winner is voor zijn moeder, hoorde f 3. eischen doch de kantonrechter zond hem zonder straf weg. Jacob V. smid Benthuizen; J. L.; H. M. student, F A.; J van G dekenwasscher; L J 't H student, E T. G.; A. Br. goudsmid; (deze had liever een waarschuwing gehad dan een bekeuring); F. G. H.; J. van der Br.; A. K cn N J van der M allen te Lei den, waarbij er nog al .uit zijstegen geko men waren en aldus geen borden gezien zouden hebben, hoorden den gelij ken eisch van f 1 of 1 dag, wat voor den laatste direct op 50 cent werd terugge bracht. Dc dames E. do Br. dienstbode, A'. N. strijkster en C. M W H, dien haar zuster dc verdediging van haar belangen opgedragen had. kwamen met den minimum eisch van f 0.50 er af, zoodat nu wel de bekendheid van het verbod er zal zijn. Een der beklaag den wenschto dat Leiden's gemeenteraad dat verbod maar weer in zou trekken. D. van der B. fruithandelaar te Leiden, hoorde voor het innemen van een stand plaats zonder vergunning f 2 of 2 dagen eischen, wat gezien de slechte zaken tegen woordig wel wat aan den hoogen kant is. F van Sch. opperman te K a t w ij k heeft zonder licht gereden. Hij was bij ,,zijn aan staande" ontboden die ongesteld geworden was. en dacht over geen licht. Eisch f 3 boete. J. M. te K a t w ij k, vissclier van beroep, doch hij verkoopt nu .'n harinkie" heeft zouder bel gereden. Bekl. had die verloren. De ambtenaar vroeg f 3 of 3 dagen hechte nis, doch de. kantonrechter veroordeelde hem meteen tot een boetg van 50 cent, wat beklaagde met een dank je wel deed ver trekken. HAAGSCHE RECHTBANK. Malversaties bij dsn bouw van het Academisch Ziekenhuis ts Leiden. (Vervolg). Hierna was het woord aan mr. 'B au dit in tot het nemen van zijn requisitoir. Hij wees er op, dat hetgeen thans behan deld is voor de Rechtbank slechts een klein onderdeel is van de onregelmatigheden, welke bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn. gepleegd. Spre ker gaf vervolgens een overzicht van den toestand bij den dienst der Rijksgebouwen. Hét Rijk liet het werk volkomen in eigen beheer uitvoeren, waarbij het toezicht aan de ambtenaren werd overgelaten. Dc toe stand is dan ook volkomen duidelijk. Dc Groot was feitelijk de man, dio het werk liet uitvoeren. En deze man was financieel betrokken in de zaken van den aannemer. Dit ter beoordeeling van de waarde, dio aan verschillende getuigenverklaringen moet worden toegekend. Deze toestand maak- to het voor dc- vervolging zeer moeilijk om eèn aanknoopingspuiit to vinden: niemand toch wilde iets los laten. Daarbij kwam nog dat dc boeken honeloos in do war waren. Een en ander is oorzaak geweest, dat het onderzoek in deze zaak zoo lang ge duurd heeft. en dat aan den bekl. verschil lende subsidiairs feiten zijn ten laste ge legd moeten worden. Deze subsidiaire feiten kunnen thans even wel buiten beschouwing blijven. Naar spre kers meening is door de getuigenverklarin gen het primair ten laste gelegde bewezen. Ook al heeft hij de opdracht voor het ma ken van het ameublement aan een ander gegeven, toch had hij ook dan het hóut onder zich. Spreker beriep zich hier voor op een arrest van den Hoogen Raad. Het tweede feit is naar de mesning van het O. M. eveneens bewezen geworden. Een ernstige straf zal beklaagde voor de bedde feiten moeten worden opgelegd, waar hij ze heeft gepleegd als verantwoordelijk amb. tenaar van het Rijk. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Tideman, de verdediging voe rende, merkte allereerst op. dat het O.M. deze zaak ter hand heeft genomen niette genstaande e'en uitdrukkelijk verzoek van liet Departement van Financiën, om dezen beklaagde niet te vervolgen. Spreker meen de den Officier van Justitie hiervan een ernstig verwijt te moeten maken. Het stand punt, dat hier is ingenomen, is zeer lakens waardig. En het had alsnog op den weg van het O. M. gelegen, na het gepasseerde getuigenverhoor, om zijn aanklacht in. te trekken. Vervolgens betoogde pleiter, dat getuige de Gr., die voor geheel andere feiten moet terecht staan e-n die. niets met de-zen bekl. uitstaande heeft, geen enkele reden kan hebben om in deze zaak'een onjuiste ver klaring af tc leggen. PI. kon niet gelooven, dat getuige om deze kleine zaak een mein eed zou afleggen. Het O. M. heeft het pleiter overigens wel gemakkelijk gemaakt door het laten vallen van de subsidiaire tenlastelegging. Pleiter vermoedde, dat de Officier direct maar de eerste tenlastelegging heeft genomen, om dat het zoo dicht bij de hand was. En het O. M. heeft Zelfs een arrest van den Hoo gen Raad gevonden cm een element van het feit waarschijnlijk te maken. Pl. weet echter- een ander arrest, het z.g. koffer- arrest, zoodat de zaak wee.r precies recht staat. Bekl. heeft nimmer eeni-g goed op het terrein van den bouw onder zich gehad. Er was niet een feitelijke verhouding van zoodanigen aard, dat hetgeen bekl. ge daan hc-eft onder verduistering kan val len'. En waar is bovendien dé opzet van dezen bekl. om wederrechtelijk to (hande len? Do verschillende elementen voor de verduistering ontbreken geheel. Buiten dien meende pldat deze bekl. Z00 u staat, dat 'hij, indien hij begrepen h!i dat hij, door een nachtkastje e.d te ]ai maken, dingen deed, die ougeoortoS waren, cok zeker niet zoover was *e,'. men. Bekl., die aanvankelijk werkzak- was in Delft, en daar een laag salaris vi? diende, zou promotie maken cn over» plaatst worden bij den bouw van het zk kenhuis te Leiden. Toen hij daar eenjnjk tijd was, moest hij verhuizen. Hij legen de Gr., dat hij do kosten daarvan niet van zijn salaris kon betalen. Do* Gr antwoordde dat hij dat wel met hem ij orde zou maken. Dit is het begin gewoe» van do zg. corruptie. Wat hier gebea^ is, vindt overal wel plaats. "Wanneer «f voor het personeel op een oogenblik g$j werk is, laat de chef het wel iets doen: voor hem particulier en het salaris gaat gewoon door. Ook do subsidiair ten laste gelegde ki. ten achtte pis niet bewezen. Pl. brak hier zijn pleidooi af en; dezil. ting werd geschorst tot kaifdrie. To 3 uur werd de terechtzitting hervat Allereerst deelde de president ai! de, dat de derde zaak, n.l. die tegen deq aannemer G. G. uit Leiden, niet meer te-' handeld kon worden op dezen dag. De handeling werd in verband hiermede uid gesteld tot heden (Vrijdag) ochtend 10 uur' Mr. 'lideman zette vervolgens zijn' pleidooi voort. Hij kwam thans, tot rliet misdrijf van uitlokking, dat aan den beft ten laste is gelogd. Aan hekL is misbrui van gezag ten laste gelegd, maar om mij.; bruik van gezag te kunnen maken, mo er in ieder geval gebruik van gezag fL' ben bestaan. Uit het getuigenverhoor ij echter gebleken, dat er in dit geval ahy luufc geen gezagsverhouding bestond. Van' gebruik van gezag of wel van misbrui daarvan kan dus hier geen sprake zijn geweest. Integendeel is gebleken, dat uit- sluitend vrienden-diensten zijn bewezen Pl. bracht nog enkele andere juridisch argumenten naar voren, dio hij steurij op arresten van den Hoogen Raad, on zijn meening ingang te doen vinden, da; men hier niet met een strafbare uitlok king te doen heeft. Ten slotte behandelde pl. het laatste feil; do passieve omkooping. Naar zijn mee- ning beeft hier een misgreep plaats ge- bad. Zoo heeft zelfs de getuige te dezer zaïko niet verder kunnen verklaren dav dat hij innerlijk de bedoeling had dei bekl. tot vriend te houden. Daarnaast wordt van den bekl. aller- zijds gezegd, dat hij plichtsgetrouw to. Dat hij minder nauwkeurig zou geweest zijn bij het controleeren van leveranties, daarvan is ook niet liet geringste gebleken Do dagvaarding is ten dien aanzien vaag, ja zelfs onbepaald. Men heeft trouwens hiervoor geen feiten kunnen noemen. Pl. concludeerde dan ook tot algeheels vrijspraak. Over don eisch meende pl. niet te behoe ven spreken, want naar zijn meening a hier geen enkele eisch op zijn plaats. Aan alles wat bij den bouw van h(t Ziekenhuis te Leiden gebeurd is, ligt uo: den oorlog ten grondslag. Maar wat er ook is geschied, deze bekl. zal vrijuit nice- ten gaan. Het O. M. repliceerde. Allereerst wil de het recht zetten, de bewe'ring van den verdediger, dat hier bij de vervolging le gen den wit van den Minister van Finan ciën is ingegaan. Wel is waar is aanvan kelijk verzocht dezen bekl. niet te vervol gen, maar later is gebleken dal de Minis ter op allermisleidends-te wijze is voorge licht. Het Parket heeft vorder dan ook de volle medewerking van het Ministerie,van Financiën gehad en de geheelo accoun tantsdienst werd ter zijner beschikking ge steld. Wat de opmerking betreft, dat te bekl. voor allerlei kleinigheden is ver volgd, wees spr. er op, dat er veel erger dingen gebeurd zijn. Maar daar is inss niet achter kunnen komen. Spr. persisteerde hij zijn requisitoir. Na repliek van den verdediger, zeik bekl. zelf nog, dat hij reeds zwaar ge straft is door zijn ontslag. Hij heeft daar door geen werk meer kunnen vindon. Do behandeling van de eerste zaak wü hiermede geëindigd. Do uitspraak werf bepaald op 26 Juni as. De tweede zaak. Aan den volgenden bekl., den gar neerden J. M. de G., 48 jaar, architect H 's-Gravenhage, is ten. laste gelegd: ver duistering van hout, terwijl hij werkzaam was in Staats dienst, als inspecteur lé last met de technische leiding van df2 bouw van het Academisch Ziekenhuis. Subs, is ook dezen bekl. diefstal, me® sübs. uitlokking door misbruik van gc-öl van diefstal en nog meer subs, heling '0 laste gelegd. Voorts is bekl. nog gete vaard wegens verduistering in dienst trekking van anthraciet en brandhou', met gelijke subsidiaire ten laste legging*3 als voor het eerste feit. Bekl. erkende, dat er van hout van bouw van het Ziekenhuis dingen parte lier voor hom zijn gemaakt. Wat voor boa daarvoor gebruikt werd, liet hij geheel243 het personeel. Toezicht of opzicht oï® dat hout had hij niet. Voorts gaf bekl. toe, dat hij eenige k» ren anthraciet, dat aan 't Rijk toebehoor; de, naar zijn huis heeft laten brengen. Hl' had er tevoren met zijn clief over gesprfr; ken. Bekl. voegde er aan toe, dat |ek| den. tijd van. de brands toff endis tribulP was en hij werkte veelal thuis; zoofft 'savondes als 's Zondags ten diens te il et bouwwerk. Hij kon met do brands'0- welke hem vanwege de distributie wen verstrekt, niét .rondkomen. Do eerste getuige, oen timmerman, T" klaarde van hout van -het Rijk de vocj kant van een prieel to hebben en dit later naar bekl.'s tuin te hol) gebracht. A Op een vraag van mr. D. van Ho.1- bekl.'s verdediger, zeide getuige eersj geweten to hebben voor wien bet w ctk Y richt moest worden. Dat hoordo biJ P' achteraf. -

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 8