uit gehouden, buiten haar oevers trad, zoodat de tentoonstelling moest -worden, opgege ven. In West-Lancashire barstte- het water van de E'ilerbrook door de dijken, heen, ten gevolge waarvan groote schade aan den te velde, staanden oogst werd toegebracht. LeËtepen qei Kunst „De Kathoiiek". Het maandschrift „De Katholiek", dat thans bijna 83 jaar bestaat, deelt in de Juni-aflcvering mee, dat het met 1 Octo ber a.s. zal worden een driemaandelijksch tjidschrift, „waarin behandeld zullen wor den vraagstukken van theologie en wijs begeerte en in het algemeen vraagstuk ken van wetenschappelijker! aard onder theologische cn wijsgeerigo belichting. De redactie zal bestaan uit eenigo hoog- lecraren van do Nijmeegsche Universiteit en van Ncderlandsche Scminariën. Voor het oogenblik wordt zij gevormd door prof. dr. Jos. Schrijnen, prof. dr. J. van der Grinten, prof., dr. W. Mulder van Nijme gen, prof. dr. Jos. Keulders van Roer mond, prof. J. D. J. Aengenent en prof. W. Nolet van Warmond. Vier van deze heeren zij nleden der nu aftredende re daction. Do naam van het tipdsehrift zal luiden: Stud ia Catholica, Nieuwe Reeks van „Do Katholiek". ALPHEN AAW DEN RIJN. Aanbesteding. Gisteren werd aanbe steed door B. en W. dezer gemeente het. uitbreiden van de magazijnen behoo- rende bij de Gasfabriek alhier met bijbe- hoorenrle werken. De inschrijvingen, lui den als volgt: M. de Kleer f9340, C. P. Stei;, Nijmegen f9639, J. Gesman f9506, B Veltman f 9337, H. Turkenburg f9292, I Wes'maas f9215, A. v. Dam f9114, J. Vonk f8654, K. Tolk f8448, J. v. Wierin- gen f 8146. (Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Alphen aan den Rijn.) Winkelruit vernield. Gistermorgen werd in de van Mandersloostraat door een ïijtuig, een handwagen aangereden, welke voor den winkel stond van den heer J. n De wagen kwam dientengevolge te recht 'ogen do groote etalageruit, welke verbrijzeld werd. Ongeval. De aannemer J. v. W, ge- r aak te gistermiddag met zijn vinger on der een cirkelzaag, waardoor dit lichaams deel vrij ernstig werd verwond. BOSKOOP. Vooruitgang. Met den bouw van het nieuwe veilinggebouw worden reeds flinke vorderingen gemaakt, en kunnen wij reeds zien dal het werkelijk een flink en sierlijk" gebouw zal worden. Van de zijde van het bestuur vernamen wij, dat de opening welke een feestelijk karakter zal dragen officieel zal plaats hebben op 5 Juli a.s. Ree' langer werd de behoefte gevoeld een flink eigen veilingsgebouw te bezit ten, wat zeer zeker doelmatig zal worden ingericht. "Wo zullen hopen, dat een en ander de welvaart van Boskoop helpen be vorderen. KAAG. Aufc-cngsval. Zondagmorgen om half elf reed de heer J. v. d. B. alhier met zijn dochtertje voor op de fiets langs de Ring vaart. Een auto, welke hem voorbij wilde rijden, haalde niet voldoende uit met ge volg, dat van de B. van achter aangereden werd. Beiden kwamen onder de auto te recht. Het meisje werd met een gebroken boen opgenomen en naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Van de B. zelf bekwam Verwondingen aan schouder en heup, ter wijl zijn ldeederen en zelfs zijn schoenen geheel vernield waren. Ook het rijwiel was geheel vernield. De bestuurder der auto wilde de schade met f40 vc-rgoeden, doch hiermede ging v. d. D. niet accoord. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt De weg is ter plaatse van het ongeluk on geveer 6 M. breed, terwijl v. d. B. met zijn rijwiel den goeden kant bereed. LANGERAAR. Polderbestuur. Zaterdagmorgen ver gaderden do Ingelanden van den Noord- Eind- en Geerpolder in het café van den heer D. IToogendijk. De voorz., den heer C. den Boer, opende met een hartelijk welkom en zeide dat en groote verande ring is ontstaan aan de bestuurstafel se dert do laatste vergadering; twee leden hebben moeten bedanken wegens hoogcu leeftijd, terwijl een verdienstelijk be stuurslid, do hoer P. W. Kroft, ons dooi don dood werd ontnomen. De penningmeester deed daarna reke ning en verantwoording over het afgeloo- pen boekjaar, afd. 1 ink. f 1356.88, uitga ven f 1620.98, nadeelig saldo f 264,16, afd. II ink. f3079,66, uitgaven f 1620,93- ba tig saldo f970,64Ij, afd. III inkomsten f327.40, uitgaven f 322,99 '4 batig saldo f4.4024, afd. IV inkomsten f441.7924, uit gaven f343.94, batig saldo f 9S.S5, omslag over 1924 Afd. I f1872.33 per H.A. f3.70, Afd. II omslag f 6218.40 per H.A. f6.80, Afd. III omslag f282.3024 per H.A. f2.10, Afd. IV omslag f443.6324 per H.A. f3.40. Door den heer P. van Zon werd namens do commissie van onderzoek rapport uit gebracht, dat boeken en bescheiden in hoste orde zijn bevonden. Do Voorz. dankte den secr.-penningm. voor zijn flink beheer. Machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen op de hcgrcctingspcsten, als- medo tot onderhandsche aanbesteding of uitvoering van werken in eigen beheer wer den verleend. Tot leden van commissie van onderhond werden benoemd de heeren C. van Zaal, N. Bijlcmcer en A. v. d. Jagt Tot plaatsvervangers de heeren G. den Bruijn, J. Hoogervorst en Joh. Rekclhof. Thans kwam aan de orde bespreking geld- leening. De voorz. zeide, dat noodig is gebleken bij den molen oen schuur met ver blijfplaats bij ziekte of anderszins te bouwen, welke na gehouden inschrijving f27C8.C0 zal bedragen. Door verschillende ingelanden wordt de wenschclijkheid te kennen gegeven, dat ingeval van ziekte, oen geschikt verblijf aanwezig is tijdens de be maling. De lieer C. van Zaal pleit er voor, op deze kosten niet in (e gaan. De heer D. v. d. Hoorn is in dezen tijd, v aar be zuiniging aller aandacht vraagt, ook tegen het bouwplan van f 2700.De kosten rusten geheel op de Afd. Noord-Eind Do lleer L. P. Uittêwaal vindt, dat een zickon- verhlijf op de eerste plaats noodig is. De voorz. zegt, dat de belangen van den pol der door den inolenaar steed goed wor den behartigd. De heer v. d. Hoorn zegt niet te zijn tegen alle kosten, doch tegen te liooge, en stelt voor naar een bcgrooting te bouwen van f 1000, met inbegrip van zïekénverblijf. Dit laatsto voorste! werd met groote meerderheid aangenomen. Bij de rond vraag zegt do heer L. P. Uittêwaal, dat de Abwelcring vanaf B. Vork tot P. Post, on bevaarbaar is. De voorz. zegt, dat hem dit bekend is. Het is niet de schuld van den eigenaar, doch van de Provincie. De heer Joh. Rekelhof vraagt op de schouwbriefjes juist dat stuk aan te geven. Do lieer Uittê waal stelt voor zoo mogelijk de lasten in de afd. Noord-Eind iets te verlagen, door een zekero tegemoetkoming van de afd. Geerpolder. De voorz. zegt, hoewel do be maling dcor de afd. Geer werd afgekocht, op grond van billijkheid zulks aan do afd. Geer kan worden verkocht, alsmede aan Gedeputeerde Staten. Nadat dit met over groot© meerderheid werd aangenomen, werd door voorsteller als redelijke tege moetkoming f 2.50 per H.A. bepaald. Door den voorz. werd medewerking toegezegd. Door den heer L. Bosman werd voorge steld het vischwater publiek te verhuren. Ook personen van elders willen hoogerc prijzen bedingen. De heer C. Uittêwaal wil dit. ais hengelaars of andere sport in de polders niet in do hand werken, en sléchts aan plaatselijke visschers in huur afstaan. Nadat hiertoe is besloten werd do verga dering gesloten. NIEUWKOOP Te water. Gisteren bemerkte de vis- scher H. een jongentje in het water drijvende. Hij vischfe het lichaam op en dit bleek schijndood to zijn. Het was een zoontje van den landbouwer van Leeuwen. E enigen snelden toe, waaronder die het vorige jaar den cursus „Eerste hulp bij Ongelukken" hadden gevolgd, en kunstmatige ademhaling toepasten. Het mocht hun gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Eucharistisch Congres, Zondag werd in het Patronaatsgebouw besproken hoe te handelen cm gezamenlijk het Eucharis tisch Congres bij te wonen. Een en ander werd besproken en 14 personen gaven zich op naar Amsterdam te gaan. Wij wil len hopen, dat nog velen zullen volgen. Molenhouw. Al ziet men telkens de -molens op verschillende plaatsen verdwij nen, een verblijdend bericht is, dat aan Gebr. Kwakkenbos is opgedragen de on derbouw van een watermolen te Aarlan- dervcen, welke dezen winter was afge brand. NOGRDVVIJK. Autopark. Zaterdag a.s. zal het ge meentelijk autopark aan den Noord-Bou levard geopend worden. Het tarief is be paald op 25 cent voor auto's en 15 cent voor motorri-'wielen. Als ccn eeheeien dag standplaats gekozen wordt, wordt het ta rief verdubbeld. Het autopark is geopend van voormiddags 11 uur tot des namiddags 8 uur. Door het gemeentebestuur is tot wachter aangesteld de heer H. van 't Wout. Vergunning. Door B. en W. is een verlof ingevolge de Drankwet verkend aan F .A. Fcikoma voor pension „Solo Mio", en aan P. van Bohemen voor zijn winkel in de Kerkstraat. Badseizoen. Door het gemeentebe stuur is aan de navolgende "m-sonen ver~ gund in het aanstaand seizoen met een hit O" het strand te komen: P. Waas dorp Pzn P. Barnhoorn, C. en N. Meeu wenoord, Dirk Barnhoorn, J. Hoek, D. P. Barnhoorn en J. Schelvisch. Raadhuisverbauw. De uitbreiding van het raadhuis is nu uitwendig bijna ge reed en draagt zrer bij tot de verfraaiing van de Voorstraat, die nu aan do Noord zij d-"1 ~^"ol f1"-- het raadhuis wordt af gesloten. NOORD W IJKER HOUT. Rniffcisenbank. Vrijdag j.l. vergader- do de leden van de Coöperatieve Boeren leenbank in het Café „Het Wapen van Nobrdwijkerbcut", ter behandeling van een zeer belangrijke agenda. Ondanks het voor vergaderen minder gunstige jaargetij de, was de vergadering zeer druk bezocht Geen stoel was cnbezet. Te ongeveer 8 uur opende de heer dr. W. H. M. Songers, voorz. van den Raad van Toezicht, dc vergadering, en sprak den leden hot welkom toe. Do notulen werden gelezen en onder dank goedgekeurd. Do voorz. stelde nu aan de orde hel voorstel van P. P. Verdc-gaal tot verlaging der jaarwedde van den kassier. Na een uiteenzetting van do voorgeschiedenis van dit voorstel, gaf de voorz. het woord aan don voorsteller. Deze wees er op, dat de stichter der Raiffeisenhanken, burgemees ter Raiffeisen uit Duitschland, in het be lang zijner gemeentenaren do werkzaam heden aan do bank gratis verrichtte. Do stichter der bank leefde met zijn gemeen tenaren modo en dit nu verwachtte spr. ook, dat do kassier, die hier burgemeester is, zou deen. Nu het den tuinders niet gced gaat, acht'e spr. hot gemotiveerd het sala ris te verlagen en wel met f 300. Spr. drong er verder op 'aan, dat do stemming over dit voorstel niet mondeling, doch hij gesloten briefjes zou plaats vinden en trachtte dit reglementair te verdedigen. Do voorz. bestreed het voorstel en achtte het voorstel onbillijk en grievend voor den kas sier. Men heeft hier het geluk, aldus spr., een kassier te hebben met. veel energie, die niet tegen ccn beetje werk opziet, en die do bank heeft gemaakt tot wat zij thans is. Spr. wees er verder op, dat kassiers in omliggende gemeenten meer salaris genie- ten bij minder omzet en minder werk zaamheden. Is een instelling noodlijdend, dan is misschien een verlaging te motivoe ren, doch de bank maakt hier winst. In het afgeloopen jaar heeft deze f 1174.62 be dragen. Do voorz. ontraadde de vergade ring daarom (en zeerste dc aanneming van het voorstel-Verdegaal. Mocht -echter on verhoopt dit toch worden aangenomen, dan zou men den kassier niet langer genegen vinden zijn veel omvattende en verantwoor delijke werkzaamheden waar te nemen. Hierbij zou hef echter niet Mijven, want de leden zoowel van den Raad van Toezicht als van het Bestuur waren unaniem beslo ten zich achter den kassier fce scharen en eveneens hij aanneming ontslag te nemen, omdat zij bij een dergeüjken gang van za ken niet langer do verantwoordelijkheid wenschten te dragen. Do lieer R. van Dijk bestreed eveneens het voorstel, aanvoerende, dat do kassier voor 4 jaar was benoemd en dat het nu toch niet aanging het salaris binnen deze 4 jaar te verlagen. Spr. stolde daarom voor het punt bij acclamatie van de agenda af te voeren. Ook do heer A. II. van Noort kantte zich tegen het voorstel. Beide spre kers venden veel bijval in do vergadering en de voorsteller ,die begreep, dat zijn voorstel do vergadering lang'niet sympa thiek was, was zoo verstandig het terug te nemen. Do kassier, het woord verkrijgend, bracht dank aan do aanwezigen, uitgeno men natuurlijk den heer Verdegaal, voor de tegenwerking waarmede zij het voor stel hebben ontvangen. Spr. voelde het voorstel als een persoonlijke grief. Doch nu hij d9 stemmen uit de vergadering had gehoord, overstemde do vreugdo de bitter heid,- welke het voorstel hem bracht en zal hij met opgewektheid en energie zijne werkzaamheden verder blijven verrichten. Aan de ordo kwam thans het voorstel van den Raad van Toezicht en het Be stuur tot wijziging der statuten. De Voorz. zeide, dat het voorstcl-Verdegaal aanlei ding was geweest om met deze statuten wijziging to komen. Het betrof in hoofd zaak, dit te wijzigen, dat niet de alge- meene vergadering, maar in het vervolg de Raad van Toezicht en het Bestuur den- kassier zullen benoemen en zijn salaris zullen vaststellen. Dit is ook overeenkom stig hot ontwerp van de Centrale Bank te Utrecht. Van dezo gelegenheid is verder gebruik gemaakt cm de statuten geheel met het ontwerp in overeenstemming te brengen; Na voorlezing der wijzigingen werden dezo bij acclamatie door de vergadering aangenomen. VGORHOUT. 22ste- Muziekwedstrijd van den Bond van Harmonie- en Fanfare-kcrpsen in Z.-H. 't "Was Zondag wel wat onbeleefd van do elementen zoodanig huis te houden en een zoo hinderlijke bries in de zeilen van do tent to sturen, dat er met man en macht moest worden gewerkt om den spelers wat beschutting te Lieden en niet te veel hinder to gc-ven van den wind. 't Koste een uur verlies en menige blik ging omhoog om te zien of de voorziening zou stand houden. Zoo kwam dan de opening. Burgemeester Bulten bracht er den moed in, door er op te wijzen, dat men zich maar niet moest laten beïnvloeden door wat ora ons heen gebeurde, doch dat bewaren van zijn goed humeur voor al len het parool is. Hier in Voorhout slaagt gewoonlijk alles en ook nu zullen wij ver trouwen dat, evenals Donderdag alles zal loopen langs lijnen van geleidelijkheid. Sur. vertrouwt, dat in het volk het verb.nw a zal vaardig worden, do instru mentale kunst met meerdere lust te be oefenen, dan zal het bestuur van den Bond zeker een groote voldoening vinden voor alles wat het doet, om door middel van wedstrijden do liefdo te bevorderen, voor een kunst, die vreugde brengt aan het volk in al zijn geledingen. Dat men hier strove naar d* belooning, r" is deze niet naar men zich had voorgesteld, dat men dan zich niet late ontmoedigen, doch steeds vocrl a naar hoogcr te streven opdat men ook eens uitkomc in do eere- afdeeling, waarin men dan het hoogste loon zal vinden voor zijn ijver en toewij ding. De voorzitter van den Bond dankte den burgemeester voor zijn hartelijk en aan- mo"1: -"nd we-- d c-n in hom do burgerij van Voorhout, die op zoo spontane wijze het waarborgfonds bijeenbracht cn spreekt den wensch uit, dat anderen daarin een voorbeeld ter navolging zullen vinden. Spr. brengt allen die zich gaven aan de voor bereiding van dit concours hartelijk dank namens den Boncl en stelt voor een dronk te wijden aan het welslagen van den dag. In de 4e afdeeling Fanfare trad nu op Jongel. Muziekver. Juliana, Den Haag, mot verplicht nummer „Les Lilas Bleus"» van G. Ardenne. Er werd flink en frisch geblazen en de 2e prijs met 46 was het welverdiende loon. Juliana, Delft, was niet onr-fkomen. Alsnu kwam clo lustrumvie- rende vereeniging „St. Cecilia", te Voor hout aan den kamp, waarin wo vooral opmerkten do ijver? eo oprichter Ter- bach, die nog met onverflauwdcn ijver zijn instrument hanteerde. Directeur Bol- derdijk kan trotsch zijn op zijn mannen, die hij in goede haven leidt en waarbij hij volgzame leerlingen vindt. Zo deden hun bost en gaven met het verplichte nummer Fantasie Byou een gced ensemble en wel- 1 verzorgd spel. Een 2e prijs met 47 pu-; ten het loon voor bun praestatfk Do derde afdeeling Fanfare bad ah verplicht nummer „Epis et Bluets", van Filliard. Hierin traden op Concordia, Den Haag; R.-K. "Weezenfanfares St. Hierom» mus, Den Haag; R.-K. M.V. Onderlij Genoegen, Rijwetering. De weezenfanfare maakte inderdaad een zeer goed figuur en gaf een mooi spel ten beste, lc prijs met 51 punten. Rijpwelering was weifelend en dit was jammer, daar het ensemble goedo eigenschappen deed liooren; 2e prijs niet 46 punten. Met 44 punten ging Concordia Den Haag, naar huis met een 2e prijs. Dit corps kan beslist meer. Met M. Bolder- dijk kwam nu uit Arb. M.V. Nieuw Le ven, van Leiden in de derde afdeeling Har. monie, met verplicht nummer Euterpe, van L. Bajus. Mooi was de toon en vol doende kwamen de bedoelingen van den componist tot recht. Een tikje meer ze. kerheid in het grondwerk, zou het ensem ble zeer ten goedo komen. Echter, het moet gezegd dat er wranip- is gespeeld en 'n mooie en kleurrijke wedergave van het mooie nummer tot ons kwam. Uitslag le prijs met 51 punten. Tweede afdeeling Fanfare met Jonge- liedeneorps ..Juliana" Den Kaag, in den ring. Deze jeugdige, gewitbroeklc muzi kanten speelden met jeugdvuur cn mooie frazeering het verplichte nummer La Reine des Flours, ouverture Fantasie van J. Meurice. De bezetting was van flinke compactio en liet binnenwerk keurig, do baspartij beschaafd cn correct. 2e prijs met 46 punten. In de tweede Harmonie was als ver plicht nummer gesteld. Fantasie Opera Les Dragons de Villars van Maillara. De Arb. Muziekver. Crescendo van Schiedam en R.-K. M.V. St. Cecilia van Dordrecht, streden hier om den derden prijs. Schie dam heeft ons niet kunnen bevredigen, het tempo was mat en daardoor ging veel van het karakter-eigen verloren en ont stond een zekere doezeligheid die veel schade deed aan het geheel. Dordrecht speelde moer geroutineerd, waardoor de vlekjes, dm -- dmv lo bemerken wa ren, nog al konden worden weggewerkt. De jury kendo beide comsen cru Sen prijs toe met resp. 45 en 44 punten. In de le afd. Fanfare kregen wij te de - - chrevene, Fanfare Juliana lo Stompwijk, met La Princesse enchantée, ouverture van L. Lauglois en Aux Bords de l'Yser, Fantasie van Fr. Francois. De directeur A. Heemskerk gaf blijk zijn mannetjes in handen te hebben en hen to weten te leiden langs goede muzikale banen. De schoonheden van nummers kwamen wel tot recht cn men kan fevreden zijn met den uitslag raet zoo hooge punten, 95, tweede prijs. Eerste afdeeling Harmonie volgde cn schreef voor do verplichte nummers Sur le Lac de la Gileppe van J. Preekhar en Gloriae Musicae van L. BÏémaut. Hier kwamen uit Arb. M.V. „Willen is Kun nen" van Den I-Iaag en de Leidsche Post- harmonie. Dezo laatsto kennen wij cn we ten dat directeur Boldevdijk met zi jn man nen al reeds menige kamp verliet met prijs bekroond. Wij hadden reeds meer-: malen gelegenheid in dit blad van de vele goedo eigenschappen van dit corps te ge-., tuigen en het bleek ook hier weer, dat de praestatie van niet geringe beleckenis is. Hare rijk met prijzen beladen banier gaf goede verwachtingen. Den Haag was wel» een zware concurrent; bij beide was dan ook weinig enderscheid te vinden. Ilct evenwicht was wel gelijk, al hadden wij Den Haag om eenige onjuiste wedergave van de partituur een lagere plaats toe gedacht. Echter de jury besliste en gaf aan beide een eersten prijs. Een woord van hulde voor onze Postmannen en den talentvollen directeur is bier op zijn plaats. In de nu volgende afdeeling uitmun tendheid F anfare kwam Gusto M.V. to Schiedam uit met Les Trois Glauds en Cortege des Muses. Deze Fanfare caf keurig, welverzorgd spel en een ensemble kregen wij te hooren van beslist volko men gehalte, dat kranig en echt muzikaal do vele moeilijkheden tot uiting bracht cn een indruk vestigde van groote volkomen heid. Wat 't wonder* dat, waar hier zoo veel geëisclit wordt, een belooning met oen len prijs met 104 punten op beogen pri'S werd gesteld? Er was inderdaad climax in dezen middag en een steeds slijgendo schoonheid van spel rcigdo de nummers eau FEüiLLSTGN HET STERVENDE LAND. E) Dc nabijheid van Challans met z'n her bergen en zijn dansplaatsen, bekoorde hem Vrienden trokken hem mede en hij liet zich leiden als oen kind. Dinsdags vooral, den dag der markt, ging hij naar de stad en kwam hij bij late uren terug, verbeest en ongevoelig voor de ouderlijke vermaningen Hij voelde zich naar de stad getrokken en deze werd voor hem een obsessie. Om wille van Francois was do Fromenlière niet racer bot geheiligd oord waarvan iedereen hield en dat ze niet meer verlaten wilden. In deze kamer, waar de familie thans ver- eenigd was, hoevele moeders, hoevele kin deren, hoevele voorouders hadden hier niet gezellig en gelaten geleefd! ^loevelen waren hier in dit huis niet ge boren en gestorven! Met had er geleden en geweend, maar men was er niet ondank- haar geweest. Dcor den schoorsteen had de rook een gansch bosch omhooggepluimd, waarvan iedere stam van. denzelfden naam een nieuwo beplanting had zien opgroeien. Wat zou er nu voorlaan van de afstam melingen geworden? De oude had reeds eedert maanden goed opgemerkt, dat Fran cois en EIconora iets bevreemdden. Zij ontvingen brieven waarover zij verder niets mededeelden; op den hoek der akkers fezel- den zij met elkaar; soms schreef do doch ter 's Zondags brieven. Hij meende dat deze twee kinderen, beu van geluk en bekeven te worden, alhoewel zachtjes nochtans, ergens een pachthof zochten, waar zij hun eigen meester zou den zijn en dit in een naburige gemeente Hij (V rfde dezo gedachte niet doorpeilen. En nij verjoeg zo ais een onrechtvaardige verdenking Maar toch hield deze gedach te hem druk bezig, hij bekommerde zien voor aiïcs over do toekomst van Fromen- lièro en Francois, die sedert het ongeluk van den oudsten zoon, de aangewezen op volger was. Als nel werk een beetje vlot to of bïjDa goed afgedaan was, dan dacht de vader met vreugde: Ziedaar mijn zoon, die toch stilaan tot den arbeid komt". In werkelijkheid was er van al de vier kinderen, die daar in de groote kamer van de hoeve op dien Septemheravond ver- eenigd waren, slechts maar één kind dat ongeschonden al de deugden en de karak tertrekken van het oude ras verpersoon lijkte. Dat was de kleine Rousille, die beet op een korst brood van Eleonora. Uit haar leven straalden slechts levens lust en werkkracht uit, gezondheid naar ziel en lichaam: het was dit meisje, dat nog niet eenmaal gesproken had en recht bij den schoorsteen had post gevat. Afgeloopen met de soep, zei de pach ter. Toe Mathurin, neem een stuk spek met mij! Neen, 't is altoos dezelfde kost bij ons. Welnu, zooveel te betèr, antwoordde de vader, 'i is goed, het spek: ik heb het gaarne. Doch de zieke, de schotel wegduwend, fluisterde schokschouderend: Het ander vleesch is te duur thans, niet waar? Toussaint Lumineau fronste de wenk brauwen; hij herinnerde zich den vroege- ren welstand op de Fromentière, doch hij zei, zonder zich kwaad te maken: Inderdaad, mijn arme Mathurin, het jaar is slecht en de uitgaven zijn zeer groot Willende over een ander onderwerp spreken: Is do knecht nog niet thuis geko men? Drie stemmen, de een na de andere, ant woordden: Ik heb hem niet gezien! Noch ik, noch ik! Na een stille, terwijl alle oogen in de richting van den schoorsteen blikten: - Gij moet aan Rousille vragen, zei Eloonoro: Zij moot. nieuws weten. - Ongetwijfeld, ik weet het. Ik heb hem ontmoet bij den barrier: hij is op jacht. Nog! herhaalde de hoer. Dat moet haast gedaan zijn. De boschwachter van den Markies heeft me nog dezen avond over de strooperijen aangevallen toen ik nog in de kooien werkte. Mag hij niet vrij op kieviten jagen? vroeg Rousille. Iedereen gaat cr toch op los! Eleonora en Francois gromden tot tee- ken van hun afkeer voor dezen vreemde ling, den vriend van Rousille. De vader, gerustgesteld door de gedachte dat de op zichter de jacht van Jean Nesmy in Le Marais niet zou storen, waar iedereen vrij gaat jagen en stroopen, hoog zich weder over zijn hord. Francois begon in to dom melen en at niet meer. De kranke jongeling dronk met korte teugen en dacht wellicht aan de jacht, waarvan hij vroeger zoo een gTOOt liefhebber was. Daar hing een schijn hare vrede in het groote ruime vertrek. De wind blies gierend en fluitend door de vensters en deurroten. Bij den hoek van den schoorsteen zaten do twee meisjes, die een appel schilden als nagerecht. De oude hoer dacht aan het gesprek dat hij gevoerd had met den boschwachter-op zichter alsmede aan de woorden zoo even van Mathurin: ,,'t Is nu te duur". De oude herdacht de goede boerenjaren, waarvan do oudste kinderen zelfs niet veel afwisten Nu eens hekeek hij Mathurin en dan eens Francois om zich den tijd te herin neren dat zij de ossen vooruitjoegen en palingen vingen. Die herinneringen kropten hem bijna de keel toe. Sedert den tijd van den markies is het leven hier fel veranderd. Herinnert gij u hem nog, Mathurin? Ja, antwoordde de grove stem van den. zieke, ik kan mij hem best voorstel len: een dikken kerel, die riep als hij bin nenkwam: „goeden avond, mannen! Heeft vader nog een goede flesch in den kelder? Ga zo halen Mathurin, of gij Francois." Juist gelijk gij zegt, mijn jongen. Hij hield veel van een goed glaasje, 't Was een edelman maar zonder complimenten. Hij kon moppen vertellen. De lui waren rijk. En als de oogst slecht was, behoefde men zich niet to haasten om de pachten te betalen. Zelfs meer dan eens, hebben ze mij geld geleend om ossen en graan te koopen. 't Waren goede men- schen waarmede men overweg kon, heel wat anders dan met hun zaakwaarnemers Hij maakte een gebaar, alsof hij een de zer kerels ter aarde neersmakte. Ja, zei do oudste, 't is treurig volkje. En mejuffrouw Ambrosia. Zij kwam met u spelen, Eleonora, en vooral met Rousille. Die moet nu zoo ongeveer vij t-c: twintig jaar oud zijn Wat moet dat tea flink meisje geworden zijn met haar rozg gelaat, haar zwarte lokken. Dat was een zoo sympathieke verschijning. Met ieder een lachte en sprak zij. Wat jammer dat zij do streek verlaten hebben. D r zijn cr die dit niet betreuren. Doch ik ten zeerste. De zieke schudde dien kop en richtte zich even öp, zich geweld aandoende om t0 spreken. - Konden zij wel anders handelen? /'j zijn geruïneerd. O, geruïneerd! Dat valt nog te Gij behoeft slechts het kasteel le be kijken, dat sedert acht jaar als een gevan genis gesloten is en te luisteren naar bel geen men vertelt. Al hun ge-s cl eren zij verbeurd. De notaris is niet beschaamd ora dit uit te kraaien. En gij zult zien dat oo Fromentière verkocht wordt cn wij med& Neen, Mathurin, dat zal ik niet meer beleven. Goddank. Ik zal eerder dood zijn- En dan onze edelen zijn niet als wij, nujn jongen, zij hebben altijd nog tc erven, 2 hebben ze dank ook al hun ander goed op gegeten. Ik heb hetere verwachtingen don gij."Ik stel mij voor dat cp zekeren dag mijnheer Henri terug op 't kasteel Loini tra dat hij zal komen waar gij nu zijt met uit gestrekte hand: „Goeden dag, vader Lu niineau", cn ook juffrouw Ambroisine blij zijn Eleonora en Rousille te kussen. „Goeden dag, Eleonora! Goeden dag, h°j sa!" Dit gebeurt wellicht eerder dan wu vermoeden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4