A. WAALS Jongedames-Mantels f 12.75, 18009 fcr.noTe spelers viel op. toen er van achter stand sprake vras. "Wilhelmus maakte een uitzondering op haar goede reputaties. E. M. S. won dc-zen wedstrijd dan ook wel verdiend met 32 en komen nu in de finale om den Sportparkbeker tegen Vilrix uit Haarlem. Bravo jongens! een mooie praestatie. Hierna kwamen voor do nederlaagwed strijden in 't veld The Yellow and Black Boys of wel in 't Hollandsck De Geel Zwarte jongens, voorheen Geel Zwart "Westen-combinatie tegen S. J. G. I. Door het bedanken van de heeren Moerel en v. Urk (geen kip) a'sook van den voorzitter, do heer van Gerwen, die nog wel blijft voorzit teren, maar niet meer medespeelt, verscheen S. J. C. met andere leden, n.l. Cor Rooderijs, Fl. Vink en kleine v. d. Berg. Het werd een pittige partij. Al spoe dig na aftrap probeert Snoek de soliditeit van den S. J. C. keeper en viudt dien in goede conditie. En 't wil wat zeggen als Snoek kogelt. Aan den anderen kant schiet Wijnand naast. Dan komt Snoek weer aan de beurt en geeft Thomas met een goed berekend schot 't nakijken. Een pracht- scho't van Willem wordt door den keeper volgens do regelen der kunst bewerkt. Wij nand zorgt dan even later onder luide toe juichingen voor den gelijkmaker. Na de rust wordt een handsbal door Adr. v. d. Berg keihard tegen de lat geschoten. De Corner, die hierop volgde, werd door •Cor Rooderijs zoo netjes genomen, dat de bal ineens „zat", welk punt als ongeldig werd geannuleerd. Wijnand brengt hierna -den stand op 21. Heel wat warme oogen- blikken beleven beide doelen, zelfs maakt S.J.C. nog een doelpunt, vrat echter wegens buitenspel wordt geannuleerd. Een hands bal, genomen door Snoek wordt door Tho mas kranig gekeerd, die nog heel wat keeren op de proef werd gesteld en niet kon verhinderen dat de stand 22 werd. In den laatsten tijd waren de Haarlemmers sterker. Beide ploegen speelden vurig en enthousiast, vooral S.J.C. was in goede conditie. Do keeper was best, achterhoede goed, middenlinie uitstekend en de voor- waartsen onvermoeid. Het is dus weer geen nederlaag, die S.J.C. heeft geleden, ze hadden bijna weer gewonnen. Morgen wordt dan gespeeld de finale om den Sportpark-beker 1923, tusschen E.M.S. I en Vifri.v I. De winnaar hiervan komt in het bezit van den mooien beker, waarnaar beide clubs zeker wel om het hardst zullen dingen in een mooien en vrienschappelij- ken wedstrijd, waarop de clubs en de vele supporters met genoegen zullen kunnen terugzien. Deze wedstrijd zal aanvangen te IK- uur en na afloop heeft de uitrei king van den beker plaats. i NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a, s. Zondag. Om het Kampioenschap van Nederland Groningen: Be QuickEnschede. Breda: N. A. C.Stormvogels AFDEELING II. Promotie Leiden: L S. V.—U. S. C. Gouda: Olympia IIXerxes II. Opening Sportterrein B. V. V. Een ongewone drukte omstreeks 2 uur Donderdagmiddag was reeds het kenteeken dat in oud-Bodegraven iets bijzonders moest plaats hebben, en niet ten onrechte. Donderdagmiddag zou dan eindelijk, na veel arbeid der leden en zorgen van bet bestuur, de officieele opening plaats heb ben van het nieuwe sportterrein, hetwelk de vereeniging „Bodegraven" voor den tijd van 3 jaar wist te buren van de hard- dravcrijvereeniging. Veel werk werd voor het in erde brengen van dit terrein ver- eischt, dcch dank zij de hulp van vele le den kwam een terrein tot stand, waarvan de inrichting kan wedijveren met verschil lende terreinen in de omgeving. Onmiddel lijk bij den ingang is een ruim oefenterrein beschikbaar, waarop nog een ververscbings lokaal met bergplaats voor rijwielen, berg plaats voor materiaal, W.G.'s, enz. zal ver rijzen. Onmiddellijk hieraan is een afslui ting gemaakt, welk gedeelte de eerste rang is. Op een ruimen strook ter lengte van het speelveld, c.a. 106 M. en van voldoende breedte, kan een talrijk publiek plaats vin den. In bet midden daarvan is de tribune voor 300 zitplaatsen, aanvankelijk nog niet overdekt, doch zoo ingericht, dat in den loop der tijden met beperkte kosten de overdekking is aan te brengen. Onder deze tribune, welke de vereeniging van de Harddraverijvereeniging overnam, zijn een viertal ruime kleedlokalen, benevens een kamer voor scheidsrechters en bestuur, allen voorzien van voldoende licht, water leiding en meerdere comfort, aangebracht De hezoekerïde vereenigingen waren over deze inrichting vol lof. Onmiddellijk aan de achterzijde is aan oen sloot, welke steeds van versch water voorzien is, een plankier aangebracht, waar de spelers, in- dipn zij dit wenschen, zich eveneens ver- frisschen kunnen. De toegang aan deze zijde is voor het publiek afgesloten. Aan de andere zijde is een 25 M. breede strook beschikbaar voor tweede rang, terwijl de achterzijde van het veld is afgesloten, ten einde daar het vee, hetwelk de vereeniging heeft aangenomen, tijdens de wedstrijden een rustige verblijfplaats, te verzekeren. Tegen 2 uur merkten wij op het gere serveerde gedeelte der tribune verschil lende autoriteiten, o.m. den burgemeester van Bodegraven,den heer Hoogendijk, wet houder der gemeente Zwammerdam, de heeren Försfer en S. Hakker, resp. Voorz. en Sc-cr. van den Landelijken Bond van Scheidsrechters, en tal van genoodigden. Nadat de elftallen Bodegraven I en Olympia II met de officieele autoriteiten op de gevoelige plaat waren vereeuwigd, nam de Voorz. der Vereen, het woord, ten einde alle aanwezigen oen welkom op liet nieuwe terrein toe le roepen en hun te- vens dank le brengen voor hunne komst. Met de hoop uit te spreken, dat thans in deze nieuwe omgeving de autoriteiten geen moeilijkheden in den weg zullen leggen, eindigde spr. zijn openingswoord en ver klaarde het sportterrein voor geopend. Hierop verkreeg de burgemeester van Bodegraven liet woord. Spr. verklaarde met genoegen de uitnoodiging te hebben aangenomen niet als vertegenwoordiger der gemeente Bodegraven, want als zooda nig, zegt spr., heb ik hier niets zeggen. Spr. beschouwt echter do voetbalsport als een gezonde sport en als secretaris der Gezondheidscommissie stelt spr. daarin het grootste belang. Spr. wenscht vervol gens de Vereen, geluk met baar nieuwe ter rein en hoopt, dat in de toekomst de Ver eeniging tot een dei-gelijken bloei zal ge raken, dat eens niet meer zal worden ge sproken van een Zuid-Afrikaansch, doch van een „Bodegraafsch wonder". Een donderend applaus weerklonk van de tribune na deze toespraak. Ten slotte bracht do heer Seharloo, aanvoerder van het elftal van Olympia, een saluut aan de vereeniging voor de kranige wijze waarop de nieuwe verbetering tot stand is ge bracht. Spr. brengt een'woord van hulde aan het. kranige bestuur der vereeniging en wekt de leden op het bestuur te volgen teneinde te bereiken dat de successen op het vorige terrein bereikt, ook thans op dit terrein niet mogen uitblijven. Onmiddellijk hierna naaien de wedstrij den een aanvang. Nadat de heide elftallen van Bodegraven I en Olympia zich hadden opgesteld deed de Voorz., de heer Bei jen, den aftrap. De leiding voor dezen wedstrijd berustte hij den heer Förster. Reeds on middellijk vanaf den aftrap nemen onze plaatsgenooten het leder mede en brengen dit vlak voor het doel. Door vallen ontgaat hun evenwel een zeker doelpunt. Alsdan komen de gasten meer opzetten en dringen gedurende enkele minuten de rood-zwarlen op eigen helft terug. De verdediging, waar de veteraan Schuling wederom een plaats inneemt, weet evenwel van geen wijken, terwijl de keeper op de hem eigen betrouw bare manier eenige doelpunten voorkomt. Opmerkelijk is in deze periode het vrij slappe spel van den rechts-binnen, die an ders immer een sublime partij speelt. Met afwisselende kansen verstrijkt inmiddels de eerste helft. Tijdens de rust werd aan de genoodigden in een tweetal kleedlokalen oen verversching aangeboden. In verband met de hooge temperatuur, waardoor goed voetballen vrijwel onmogelijk was, werd besloten de tweede helft slechts een half uur te doen duren. Na de hervatting hèeft Bodegraven een gewijzigde opstelling, wat wel eenige verbetering is; echter duurt het nog geruimen tijd voor onze plaatsgenoo ten er in slagen den doelwachter der gas ten te passeeren. Bij een plotselinge doorbraak van de voorhoede volgt een kort voor doel fraai uitgevoerd samen spel; de keeper tracht door uitïoopen den aanval te breken, doch op hetzelfde mo ment krijgt Jongeneel het leder zuiver toegespeeld en passeert hij met een kalm schot den keeper. Thans eerst spelen dc Bodegravensche jongens voor wat zij waard zijn en Olympia wordt geheel op eigen helft terug gedrongen. Bij een nieuw opgezet-ten aanval loopt Boele kans voor vrij doel het leder te krijgen, hetgeen een zeker doelpunt beteekent, Seharloo tracht dht gevaar (e bezweren door op den keeper terug te spelen, echter laat deze den bal kalm in het net plaatsen. Nog zijn c.a. 10 minuten te spelen en opnieuw dringen onze plaatsgenooten onstuimig op. Boele krijgt bierbij den bal fraai toegespeeld en doelpunt onhoudbaar. Als Bodegraven ver volgens nog een hoekschop beeft genomen, is het einde daar en hebben de rood-zwar- te kampioenen hun -eerste welverdiende overwinning'op het nieuwe terrein binnen. De jongere generatie wilde blijkbaar eveneens niet onderdoen en wist eveneens een eclatante overwinning te behalen op O.N.A. II. De gasten hadden 10 man, ter wij Bodegraven met 2 invallers speelde. De beide doelpunten waren juweeltjes en kwamen van den voet van Koren. Eerst na de rust konden de gasten een tegenpunt maken door een abuis van den keeper. Deze meende dat een vinnig schot naast de paal zou verdwijnen; echter ketste de bal juist tegen de paal en vandaar in het net. Bodegraven lieeft het bespelen van het nieuwe terrein derhalve met succes inge zet. Sinds November werd door het eer ste elftal geen nederlaag meer gehoekt. Thans ontvangt hij Zondag a.s. L.F.C. van Leiden. Zal deze er in slagen hen dan te verslaan? Na datgene wat wij Zondag van deze ploeg zagen gelooven wij het niet. KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor a. s. Zondag. Internationale wedstrijd Om den Telegraaf beker Antwerpen: BelgiëNederland. Steden-wedstrijd Om den A. K. B.-b ek er Amsterdam: AmsterdamRotterdam. Competitie Kampioenschap "Westl. Leiden: FluksD. T. V. Promotie overgang N. H. Amsterd.: OosterparkWesterkwartier II Pro m.-d e g r. overgang Z. H. Rotterdam: Het ZuidenT. O. V. West II G. Leiden: S.D.O.Vitesse L. Oost I B. Almelo: DovaRapiditas. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Tosrist-Vereen. „Sv/ift." Tot bijwoning der wedstrijden op de Rijswijksche, wielerbaan, zal er morgen een clubtoehfc worden gehouden. Samenkomst 12 uur bij den heer W. Boezelijn, vertrek 12.15 uur. SCHAKEN. Nationals Probleem-Wedstrijd Het „Noord-Hollandsch .Dagblad", ge vestigd te Alkmaar, schrijft een Nationa- len Probleem-wedstrijd uit. Deze wordt verdeeld in twee afdeelingen, te weten: Afdeeling B. Alleen voor hen, die voor 1 Mei nimmer een onderscheiding, hetzij prijs of eervolle vermelding, in een pro- bleem-lournooi behaalden. Afdeeling A. voor alle anderen. Iedere deelnemer kan inzenden boogsten Moderne Wij hebben eene groote collectie met en zonder Volants-garneering, in Laken, Gabardine en andere nieuwe Stoffen, in priïzen vanaf Haarlemmerstraat 114. 3 (drie), directe oorspronkelijke 2-zetteD, die nog nimmer gepubliceerd zijn. Gemeen schappelijk gemaakt werk wordt niet toe gelaten. Bij elk ingezonden probleem wordt aan gegeven: aeen motto. b. de afdeeling waarin de componist deelneemt. c. een volledige oplossing. d. een notatie op diagram (in duplo). In een aparte gesloten enveloppe wordt opgegeven: a. de naam en liet adres van den auteur. b. het motto van zijn probleem. c. de afdeeling waarin bij mededingt. De inzendingen worden verwacht voor of op 31 Augustus 1924, geadresseerd aan den Schaakredacteur van het „Noord-Hol land Dagblad", Hof 6, Alkmaar. Vöór de zen datum kunnen ook nog correcties der ingezonden problemen ingediend worden, op de wijze als bovengenoemd. De volgende prijzen worden uitgeloofd: Afdeeling A. le prijs Verzilverde Lau wertak, 2e prijs Verzilverde Lauwertak (kleiner); 3e prijs Verguld zilveren me daille. Tevens kumien ten hoogste drie eer volle vermeldingen door de jury uitgereikt worden, waaraan een Verzilverde medaille verbonden is. Afdeeling B le prijs Verguld Zilveren medaille, 2e prijs Zilveren medaille. Tevens kunnen door de jury eervolle vermeldingen uitgereikt worden, doch zon der medaille. Als prijsrechter heeft zich beschikbaar gesteld de heer L. A. Kuijers te Amster dam, terwijl nog naar een tweeden uitge zien wordt. Het rapport der jury wordt bekend ge maakt de 1ste week in December. Een maand later zal dit rapport van kracht zijn, indien binnen dien tijd geen gegronde aanmerkingen, omtrent de bekroonde pro blemen zijn ingekomen. De ingekomen problemen blijven allen het eigendom van het „Noord-Hollandsch Dagblad". UIT DE Q81SEV1M6 HILLEGOM. Gemeenteraad Woensdagmiddag 2 uur hield de Raad dezer gemeente eene openbare vergadering. Tegenwoordig de Burgemeester en 12 Raadsleden. Afwezig met kennisgeving de heer Loerakker. De notulen worden goedgekeurd en de ingekomen -stukken voor kennisgeving aan genomen. Tot lid van den Raad van Commissaris sen van de N. V. Electriciteitsbedrijf Hil- legomLisseSassenheim wordt met alg. stemmen herkozen de heer J. O. Vermeer. Punt 4. Verzoek J. J. A. van der Starre, om eervol ontslag als onderwijzer aan de Openb. Lagere School. Het ontslag wordt eervol verleend onder dankzegging voor de aan de gemeente be wezen diensten. De heer Klaver vraagt, of de datum en ontslagaanvrage niet ongunstig gekozen is in verband met de Rijksvergoeding aan dc gemeente. De Voorz. zegt, dat adressant den datum kiest, die hem 't mee.'.t geschikt voor komt. Weth. Balvers zegt, dat het een zeer ernstig oogenblik is voor den gemeente raad: de vraag of in dc vacature voorzien zal worden of niet; spreker wil zich strikt aan het Ministerieel besluit houden, doch verklaart nu reeds, dat hij zijn ctem nie.t zal geven aan een benoeming ten laste der gemeente. Het voorstel van B. en W, wordt aangenomen. Punt 5. Verzoek Mej. .Joh. de Nijs om vergunning tot plaatsing van een Jaek voor haar perceel aan den Stationsweg voor de rooilijn. De beer Klaver wil in dezen tevens het volgende punt bespreken. De een moet 3.70, do ander 3.50 uit het hart der bestra ting blijven, waar zit hem dat in? -Weth. De Vreugd: 't Is de kwestie of bet- hek rechts of links komt-. De heer Klaver vraagt of hier geen on billijkheid in ligt. Weth. De Vreugd toont aan, dat dit niet zoo is. Het voorstel van B. en W. wordt- nu met- algemeene stemmen aangenomen. Punt 6. Verzoek van J. van de Beid om plaatsing van een hek voor zijn nieuw ge bouwde woning aan den Stationsweg. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Punt 7. Aanvrage gemeentelijke bijdrage voor den cursus vervnlg-onderwijs R. K. Kerkbestuur van St. Martinus (dienstjaar 1921). De heer Hoogmoed vindt het eigenaar dig, dat- men nu na 3 jaar met dit verzoek komt; he.t lijkt spreker toe, dat dit ver jaard is. De Voorz. doet toelichten, dat de reke ning over 1922 pas voor 2 maanden is afge komen en voor dien tijd kon op deze, aan vrage niet beslist worden. Het voorstel van B. en W. bet verzeek in te willigen wordt aangenomen. Punt 8. "Rekening en verantwoording Ge zondheids-Commissie, gezeteld te Katwijk, over 1923. De heer Hoogmoed heeft van de werk zaamheden niets gehoord; de bedragen lijken spreker tamelijk hoog en bestaan hoofdzakelijk uit- presentiegelden en ver goedingen. Dc Voorz. zegt, dat er weinig aali te doen is. De heer Hoogmoed me.rkt op, dat de Commissie door den Raad benoemd werd. De Voorz. zegt, dat deze door het Rijk is vastgesteld. De heer Hoogmoed zou willen, dat de Raad er wel wat mee te maken had. Bij de begrooting wees .spreker er reeds op, dat- de commissie meer in naam dan in daad is. De Voorz.: Er zal over gesproken worden. De rekening wordt goedgekeurd. Punt 9. Verordening aanwijzing stemlo kalen. De heer Klaver -zou het hoofdstcmbureau naar een andere plaats willen overbrengen; er zijn te veel kit deren in de nabijheid. De Voorz.: Vindt u dat zoo erg? De verordening wordt gewijzigd. Punt 10. Verslig en rekeningen Gasbe drijf over 1923. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Punt 11. Verzoek van N. Heemskerk en 10 medeondertecke.naren om verplaatsing standplaats voor woonwagens aan de Fre- derikslaan. De beer Jansen kon de moeilijkheden van B. en V/. in dezen begrijpen, maar dë. stand plaats ligt ontzettend ver uit de buurt. Is bij de vuilnisbelt geen geschikter plaats? De Voorz.: De Raad heeft,die plaats aan gewezen, dagelijks komt de politie er, maar een politiepost is ondoenlijk. De heer Jansen zegt, dat er geen vol doende toezicht zijn kan. De Voorz.: Dan moet met 'n plaats bepalen dicb'er bij het dorp. Vindt u dat h'eerlijk. Hoe dichter bij. hoe meer last. De Raad mag in dezen wel overwegen, wat bij doet. De heer Van Houten kan den last wel be grijpen, doch wil de standplaats uitbreiden en omheinen. De Voorz.: Wat- u vraagt is het doel niet der adressanten, men wil ze weg hebben. De heer Van Houten: 't Zou een opluch ting zijn voor de omwonenden. De Voorz.: Dat ben ik met u eens. De heer Selhorst noemt het daar een trek gat; die wagenbewoners zijn ook menschen. Zou de gemeente bijv. met Bennebroek niet een terrein kunnen aankoopen van den heer Vas Visser? De heer Fijma is voor opheffing, laten de menschen staan waar ze willen. De Voorz.: Dan komen ze langs den Rijksstraatweg. Er wordt nog breed over gesproken, waar na B. en W. toezeggen nader uit- te kijken rn hun voorstel aangenomen wordt (afwij- zeri beschikt). Punt 12. Schrijven van B. en W. van Haarlem in zake toelating van leerlingen uit Hillegom tot het middelbaar en hooger onderwijs aldaar. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Punt 13. Aanvulling verordening op de heffing van leges (jachtakten). De verordening wordt goedgekeurd. Punt 14. Vaststelling verordening tot wij ziging van die op de heffing van een plaat selijke inkomstenbelasting in de gemeente Hillegcm. De wijziging wordt aangenomen. Punt 15. Vaststelling vermenigvuldigings getal plaatselijke inkomstenbelasting 1924 —1925. B. c,n W. stellen voor 233. Dit is liet belangrijkste punt der agenda. De beschouwingen waren. zeer breed. We achten het noodzakelijk deze eenigszins breedvoerig weer te geven. De heer Fijma is in tweestrijd of bij voor of tegen zal stemmen. Bedenkt hij, dat B. en W. dit cijfer na rijp overleg hebben vastgesteld dan zou hij voor moeten stem men, doch als hij weet, dat deze belasting door de arbeiders absoluut niet kan wor den opgebracht, dan moet. hij tegenstem men. Is het mogelijk, dit cijfer te. doen da len? Spreker wil 100 opcenten op de ver mogensbelasting, belasting op autobussen, bedrijfsbelasting. Spreker gat heb ontdui ken der belasting na; zegt, dat een oud inspecteur der belastingen den menschen inlicht, hoe zij de belasting moeten ontdui ken en wijst op de nieuwe methode, hoe de JO pet. voor dubieuze vorderingen, als ver diensten wordt beschouwd om zoo geen belasting te betalen. Spreker vraagt zich af; hoe moeten we er doorheen komen? De hee.r Klaver is geschrokken van dit cijfer, doch heeft reeds jaren voorspeld, da* het eenmaal zoo zou worden, nu is die tijd gekomen. Het vorig jaar was er een saldo van f 72.000. Toen is daarvan f 50.000 voor vermindering belasting afgetrokken. Spre ker noemt dit ee,n soort voorwendsel om ze naar beneden te duwen, daar de bela». ting toen al iets in de hoogto had moeten, gaan. Spreker wijst op de groote leeningen De arbeiders kunnen niet betalen. Meii verwijt mij het bezuinigen, doch ik heb het wel gezegd: het moet betaald worden en de loonen worden niet hooger. Wij zullen nog mee,r-zién gebeuren nl. dat we dc kans beloopen. dat een of andere gropte gaat loepen. De arbeiders-afgevaav1 :-den moe ten bedenken, dat de arbeidc s ook moe ten meebetalen. Spreker vraagt, of de i-es- teerende f 22000 in hetzelfde jaar zijn in- gebrokkeld en of dit een Raadsbesluit- is. 't Is geen goed systeem. We moeten den menschen geen rad voor de oogen draaien; spreker heeft toen reeds gezegd, dat wij oude schulden moesten aflossen, dat be teekent- hoofdschuld en rente. Wat nu ge beurt, is het resultaat van onze. groote uit gaven. De zittende raadsleden zijn daarvan niet alleen de schuld. De schuld schuilt mede bij de leiders der partijen, die de men schen zoo opvoeden. Dc.zo dienen verder te kijken, opdat de arbeiders van d'r arme geld niet zooveel behoeven te offe.ren aan den fiscus. We zullen nog niet aan heb' eind zijn. De volksmond heeft in een en ander reeds erg. Wij moeten de rijkeren heer houden, wij moeten als Raadsleden wikken en wegen. De he,er Jansen is het gedeeltelijk met den beer Fijma eens. Er zijn hier hoogo sommen, waarvan geen belasting betaald wordt, de arbeiders worden daarvan de dupe, doch ze niet alleen. We dienen le zien naar bet verleden der gemeente en de kla gers moeten letten op hun cige.n collega's, die de belasting ontduiken. Ook vele mid denstanders zullen een maand moeten werken cm de belasting op te brengen. De beer Hoogmoed zal zijn stem aan liet voorstel niet- geven; de critiele van den heer Klave.r acht hij niet op zijn plaats. Hot ver- j wijt gaat- 20 jaar terug. Men was lak?, inzako drinkwatervoorziening, electrificatie enz. Wij als S- D. A. P.'crs hebben steeds op deze dingen aangedrongen. De, werkloozen moeten geholpen worden; heb zijn ook men- schen. De verwijten van niet bezuinigen zijn ongegrond. Voor Burgerwachten en Volksfeesten is er wel geld, voor een bad en zweminrichting niet. Dc arbeiders kun nen niet betalen. Thee. koffie., huur wordt hooger. Van 19141924 hebben de arbei ders al bezuinigd; dit percentage betale.n is onmogelijk. Spreker wil de prngre herzien en de inkomens boven f 5000 laten zorgen voor de te korten. Spreker zal te genstemmen, tenzij B. en W, <"'e. pregre: herzien. De heer Voeren onderschrijft het beleid van B en W. volkomen. Wat is de oorzaak van de 2.33? Het spijt spreker dat de heer Klaver 't- lager stellen van het vorig jaar als een verwijt stelt, 't- Was van B. en W. zeer ,goed gezien eens le veria gen.. Spreker juicht het beleid van B. en W. toe en brengt' het college hulde, 't Is goed eens te liooren, dat deze Raad aan dit percentage absoluut onschuldig is. Heb wordt in hoofd zaak veroorzaakt (zie 't Rapport) door lee ningen ten bate van het bijzonder onder wijs. Ik zeg dit niet als verwijt: als vrij zinnig-democraat heb ik hier steeds gepleit voor de gelijkstelling, voordat bet Rijk de pacificatie bracht. Ik zeg dit dus niet ais verwijt, doch als feit. Verder wijst spieker op hetgeen de werkloosheid heeft gekest, dc haven- en riöölwerken; tot voor eenige jaren waren we hier als in een soort boe- vendorp. Spreker wil niet alles voteeren. Als de heer Klave.r wil bezuinigen, gaat spr. mee. 't Eenige object waar z. i nog bezui nigd kan worden is Openbare Werken. Was ik Wethouder, dan zou ik eischcn een com missie uit den Raad, die deze zaken rustig en zakelijk niet B. en W. besprak. Dat heb cijfer nog hooger wordt, ben ik met den heer Klaver niet eens. Gaan we het ge middelde percentage over de laatste vier jaren na, dan zijn wij maar O.OG pet. hooger dan dit gemiddelde. De heer Klaver zou zoo iets betoogen als zweemend in de rich ting van wanbeheer. Er is groote soberheid betracht en van niemand kan gezegd wor den: jij bent er de schuld van. B. en V'. hebben een uiterst moeielijke taak en spr- brengt- hun dank voor de keurige wij waarop zij voor de ingezetenen hebben arbeid. De heer Klaver wil naar aanleiding v het gesprokene door dc heeren Jansen ea Fijma opmerken, dat de middenstanders over het. algemeen krabbelaars zijn: zij hebben als regel geen boekhouding omdat, ze het niet kunnen.betalen, en hun aansla gen w.orden gehandhaafd. Moeten zc dan maar verdwijnen? Spreker misgunt hun het bestaan niet. De heor Hoogmoed heeft het altijd tegen mij als mail van 't kapitaal, maar waar de arbeiders niet kunnen beta len, moeten die afgevaardigden voor de ar beiders zorgen. De samenleving zegt toch niet: de grooten#moet.en maar betalen, dat is fout: allen'moei en betalen. De heer Voo* ren sprak van 20 jaar terug, -dat het hier een boerendorpje was. Indien ik hier gebo1 ren was, zou ik me beleedigd gevoelen. De heer Vooren: Dat heb ik zoo niet ge zegd. U moet gcern spijkers op laag water zoeken. De heer Klaver: de laatste jaren? Dc heer Hoogmoed: E:i de waterleiding dan Dc heer Klaver: Daar zullen uw aroei- ders aan kunnen betalen, maar dat kom straks. We hadden Xortons moeten slaan. De heer Vooren heeft de f 72000 verdedigd) ik kan dat begrijpen, maar we hadden suc cessievelijk omhoog kunnen gaan. Voor waterleiding heb ik gewaarschuwd, maar 't is mode. De heer Hoogmoed: U hoeft niet te sjou wen met 'n emmertje water; u spreekt a's baasje, L De he,er Klaver: Ik heb ook gewerkt e» meer dan acht uur daags en doe dat nog. Meh kan niet meer uil geven dan men ven dient, dat kan ook dc gemeente niet. n gaat in bet he,ele land niet goed, de groo e

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4