A.WAALS f 24.75 STftOSUÏEUïSfS 12^-jarig jubileum Th. B. J. Wilmer. r "Wij herinneren eraan, dat er morgen middag tusschen 3 en 5 uur gelegenheid be staat om onzen hoofdredacteur den heer Th. B. J Wilnier, te complimenteeren aan ons Bureau Rapenburg 10. Leidsch Kruisverbcr.d. r De vergadering van het Leidsch Kruis- Terbond, gisteravond in het Bondsgebouw 'gehouden, was slecht bezocht. Na de ope ning en lezing der notulen werd allereerst, ide beschrijvingsbrief voor de Dioc. Bonds vergadering behandeld. Van de verschillen de voorstellen der afaeelingen, kwam voor al dat van „St. Lauxeutius" naar voren, ml. tot reorganisatie van „Sobriëtas" in 'één landelijken bond, waarmee tevens de kleine bonden der spoormannen, onderwij zers en studenten zouden vevallen. Op do vraag, of daarmee ook de samen smelting met. den Mariabond zou worden bereikt, moest de voorzitter bet antwoord schuldig blijven. Besloten werd, het prae- advies van bet Hoofdbestuur voor te staan, 'dat .de tijd niet geschikt acht tot verande ring. Gestemd zal worden over bet voor- Êtel-Poeldijk om de jaarvergadering in het voorjaar te houden, of anders .in de zomer- va can tie. Men voelde ook meer voor een sehriftelijken- dan een mondelingen cursus voor bestuursleden. Overigens werd den afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren C. Streefland en P. Bisschop. Do jaarverslagen van secretaris en pen- aigmneester werden aangehouden. Do aftredende bestuursleden werden al len herkozen. Uit het bestuur zal een nieu wen penningmeester worden aangewezen. Besloten werd een boekhandel-abonne ment te nemen op de Sobriëtas-uitgaven. Op voorstel van een der leden, zal het. Kruis verbond deelnemen aan de Encycliek- meeting te Noordwij kerb out, en zal het vaandel worden meegenomen naar Am sterdam voor de 4e lustriun-heidenking van den Dioc. Bond, waartoe ook alle leden toegang hebben. Bij do rondvraag spoorde een der leden de afgevaarligden naar de Bondsvergade ring aan, om te bewerken, dat thans eens een ingezetene van Leiden in den Dioc. Bond zitting krijge. Hierna sluiting met liet gewone gebed. Volkshondsnieuws Het Encycliekfeest wordt, zooals reeds werd medegedeeld, dit jaar te Noordwij- serhout gevierd en wel op 15 Juni a.s. Een greote betooging zal dit jaar bet feest moeten zijn. En Leiden zal hieraan: moeten deelnemen zeker in een zoo'n groote getalo als dat andere jaren geschiedde. De deelnemers kunnen entree-bewijzen en alle verdere inlichtingen bekomen in het Bondsgebouw, war 's Zaterdagsavonds zitting wordt gehouden, hij do propaganda- club en ten kantore van den R. K. Volks bond. Het ligt in de bedoeling om per trein (de goedkoopste gelegenheid) te gaan en in optocht, voorafgegaan door „Perosi", en met ontplooide banieren van bet station Piet Gijzenbrug naar Noordwijkerbout op ïe trekken. Zij, die per fiets naar Noordwijkerhout wenschen te gaan, kunnen biervoor zich opgeven en op een nader te bepalen plaats fcn uur bijeen komen. Het ligt in de bedoeling van de „Rels- kascommissie" om ook dit jaar' wederom een reis te organiseeren naar Nijmegen met een bezoek aan de H. Land-Stichting en bij voldoende deelname ook aan Arnhem cn Omgeving. De reis Nijmegen zal omvatten: bezoek H. Landstichting, autotocht Berg en Dal, wandeling Duivelsberg, tramrit-bergspoor mooi Nederland, Beek, Ubbergen naar Nij megen terug. Voor Arnhem wordt ge dacht boottocht Westerbouwing, bezoek kasteel Dorwerlh, Velp met Kasteel Rozen- daal en Sonsbeek. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de commissie. Maandag a.s. zal een straatcollecte wor den gehouden ten bate van de Twentsche Textielarbeiders, die tengevolge van de socialistische terreur niet in staat zijn te werken. Het zal niet noodig zijn dezo collecte aan te bevelen na de aanbeveling, die werd gegeven vanaf den kansel, toen voor dit doel bij do kerken werd gecollecteerd. Nogmaals wordt men er aan herinnerd, dat men, zoo men dagkaarten wenscht te- ontvangen voor het Intern. Euch. Congres, men zich ten spoedigste hiervoor moet op geven; dit kan o.m. geschieden op Zater dagavond bij de Reiskascommissie. 3 October-Vereeniging In Café restaurant „In den Vergulden Tnrk:' hield de 3 Oclober-Yereeniging gis teravond te half negen de jaarlijksche Mei- Vergadering ter definitieve vaststelling van bet feesiplan voor het a.s. 3 October-feest, waarop tevens gevierd wordt de 350sle •herdenking van Leiden's Ontzet. De Voorzitter, de heer W. van de Laan, opende de vergadering met een woord van weemoed ter herdenking van het over lijden van den heer W. Pera, die van 18981919 bestuurslid der vereeniging is geweest. Spr. memoreert hierbij, dat de beer Pera gedurende al die jaren veel voor de vereeniging heeft gedaan. Spr. geeft de verzekering, dat zijn nagedachtenis bij al len ongetwijfeld in eer zal blijven. Deze woorden werden door de aanwezigen staande aanhoord. De notulen der vorige vergadering, door den heer xJ. Boot Jr. gelezen, worden on veranderd vastgesteld. Be secretaris doet hierna mededecling, dat de gemeenteconnnissie van de Ned. Herv. Kerk tot afgevaardigden heeft be- .wemfl prof. v. Nes en den lieer J. P. Mulder en van de gemeente, dat de raa(l heeft besloten in het garantiefonds deel te nemen tot een maximum van f 3000. Hierna deelde de voorz. mede, dat in het feestplan slechts een kleine wijziging is gekomen door het inlasschen van een „Bal let d'Oranje". Van het prinsdom Oranje in Frankrijk is Oranje afkomstig. Dit hal- let zal uitgvoerd worden in 4 tafereelen met 50 personen, geheel in de kleeder dracht van dat prinsdom, met de wapens van de 7 steden en 23 dorpen. Het be stuur heeft zich in verbinding gesteld met den burgemeester van Oranje en een daar bestaande vereeniging, die hun volle mede werking hiertoe hebben toegezegd, terwijl bet niet onmogelijk is. dat de burgemees ter van Oranje en een lid dier vereeniging naar bier overkomen. Een stadgenoot heeft zich reeds bereid verklaard den heeren gastvrijheid te bieden. Het ballet zal onder leiding staan van den heer H. J. van Leeu wen Jr. Verder deelt de Voorz. mede, dat Prof. Blok zich bereid heeft verklaard in de Pieterskerk op de herdenkingbijeenkomst te spreken. Toepasselijke muziek, onder leiding van den heer Boer, zal ten gohoore gebracht worden, terwijl onderhandelingen gevoerd worden om de militaire kapel de muziek te doen uitvoeren. Ook de avond van 3 October zal waar schijnlijk gevuld worden, daar het bestuur van de Koninklijke mannen-zangvereeni- ging „Caecilia" uit Den Haag een aan bieding heeft gekregen voor een gala-con cert. Ook vanuit Leiden zelf is nog een aan bieding gekomen om b.v. in den Schouw burg een uitvoering te geven. Het bestuur zal een en ander nog nader overwegen. De beer v. d. Lijke uitte de wensche- lijkheid om 's avonds voor de gecostumeer- den een gemaskerd bal te houden in "do Staüszaal, welk voorstel eveneens door bet bestuur overwogen zal worden. Do heer Post geeft nog in overweging een reclamel -ïilstoot te houden. De heer Ebbink vraagt ten slotte, of er niet volgens schattiug gezegd kan worden, wat het feest zal kosten. De voorz. zegt, dat zulks met geen mogelijkheid of zeker heid is te zeggen. Met algemeene stemmen wordt het feest plan hierna onveranderd vastgesteld. Tot leden der kascommissie worden hier na benoemd de heeren M. A. A. Steijns, J. P. A. v. Vloodorp en W. Wamecke. Na een geanimeerde rondvraag, waarhij diverse kwesties van ondergeschikten aard nog besproken werden, sloot de voorzitter de vergadering. Mathesis Scientiarum Genitrix Onder voorzitterschap van den beer In genieur. A. M. Touw bad gisteren de 139e jaarvergadering plaats van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Na opening worden door den lsten Se cretaris, mr. H. A. Sijpkens, de notulen gelezen der vorige jaarvergadering, welke ondveranderd werden vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Ir. A. M. Touw, Ir. J. P. Hoogen- boom, Ir. J. M. Rademaker en W. van Wa- melen, die allen hunne herbenoeming aan vaardden. De rekening en verantwoording van den Penningmeester bedraagt in ont vangsten f 97.944.97, waarvan als steungeld van het rijk f 52600.van do gemeente f 24820.terwijl de schoolgelden op brachten f 8290.De uitgaven bedroegen ongeveer f 90.000.zoodat er is een voor- deelig slot van ruim f 7000. Het kapitaal' vau het pensioenfonds bedraagt ongeveer f 20.900.Aan jaarwedden werd uitge geven f 60.725.waarvoor f 1060 voor den secretaris, algemeene kosten f 5575.42, aan schulden, voortvloeiende en als res tant van vroeger aangeschafte materialen f 4247.50 en voor bijzonder uitgaven f 8520.—. Daarna bracht de Voorzitter verslag uit van de lotgevallen van 't Genootschap over het afgeloopen jaar. Dit verslag kon niet bijzonder rooskleurig zijn; ook do druk kende tijdsomstandigheden waren van niet geringen invloed op den finantieelen toe stand, zoodat ook hier tot bezuiniging der uitgaven moest worden overgegaan, inzon derheid op drukwerk en huishoudelijke uit gaven moest worden bezuinigd. De wensch om tot oprichting van een nieuw gebouw te kunnen overgaan, waaraan groote be hoefte bestaat, zou waarschijnlijk nog vele jaren moeten worden uitgesteld, alleer tot bare vervulling zou kunnen worden over gegaan. Vervolgens werden vermeld de mutaties, welke onder bet onderwijzend personeel hadden plaats gevonden en dit in 't bijzonder den directeur dank ge bracht voor hunne toewijding en ijver, en met ingenomenheid melding gemaakt van ijver en vlijt in 't algemeen door de leer lingen betoond. Aan het slot zijner rede sprak de voorzitter een woord van aanmoe diging tot de leerlingen, die met eind examen Mathesis verlieten en wekte hij hen op, nieltegenstaando de ongunst der tijden, met ijver en lust hunne studiën cn ontwikkeling voort te zetten, opdat ten slotte toch een schoone maatschappelijke positie hun ijver en studie zoude bekronen Daarna had de uitreiking plaats van diploma's en eerbewijzen ajin hen, die eind examen hadden afgelegd en wien een be kroning was ten deel gevallen. Na sluiting der vergadering, welke o.a. werd bijgewoond door den Burgemeester, Jbr. Mr. de Gijselaar, den Wethouder van financiën, den lieer Sanders en door den Dijkgraaf van Rijnland, mr. Pijnacker Hordijk-, en waarbij do wederzijdscho plichtplegingen plaats vonden, werd door belangstellenden de tentoonstelling van teekeningen der leerlingen bezichtigd, in welke expositie veel schoone en artistieke proefstukken te aanschouwen worden ge boden. Deze tentoonstelling zal kosteloos gq- opend zijn in de Gehoorzaal, ook nog op Zondag 1 Juni van 2 tot 5 uren 's na middags. Lsidsehe Duinwaterniaatschappij. Gisteren werd do algemeene jaarverga dering gehouden van aandeelhouders in de Lt-idscho Dtiinwatermaatschappij. Zeer elegant Costuum, met kleine volants en plissé-garneering. Prima kamgaren, op zijde gevoerd slechts Haarlemmerstraat 114 Door den heer Ch. van Spall, Direc teur der Maatschappij, werd het verslag uitgebracht over 1923, Avaaraan het vol gende wordt ontleend: Door de stoomwerktuigen te Katwijk a. d. Rijn werd uit het duin-reservoir opge pompt 1.842.125 M3. duinwater tegen 1 878.177 over 1892, 100 M3. water ver- eréchten 57.11 K.G. kolen en 4.70 K.G. gasolie. Het buizennet werd mot 2236 M. uitgebreid. De geheele lengte van het bui zennet bedroeg op 31 December 1923 18.737 M. Gesloten werden 190 abonne- ments- en 83 mefercontracten, vervallen zijn 20 abonnements- en 8 metercontracten Het totaal aantal contracten bedroeg 031 het einde des jaars 8965, tegen op\rolgend S702 en 8527 in de voïigé'tws-e jaren. Do 1814 geplaatste watermeters wezen een verbruik aan van G73.519 M3, zoodat pia raming door de. abonncntên moet ge bruikt zijn 1.204.658 M3. De 12 stuks slraatdrinkfonfemen aan de gemeente geschonken, met gratis gebruik ziju in verschillende stadsgedeelten ge plaatst. Het water werd het geheele jaar gere geld aangevoerd en scheikundig onderzocht door dr. G. M. Rutten. Diens oordeel was: zeer goed drinkwater, voor zooverre dit langs scheikundigen Aveg is uit te maken. Bacteriologisch werd het water geregeld onderzocht aan het Chemisch, en Bacterio logisch Laboratorium te Haarlem. Volgens het verslg van dit Laboratorium was het kiemgehalte van het water geregeld zeer laag, ook kwalitatief was de hoedanigheid van het water hoogst gunstig. De balans- en winst- cn verliesrekening [werden goedgekeurd', toelatende een divi dend van 12 Aangezien B. en W. de rekeningen niet goedkeurden, konden deze dus niet als vastgesteld worden beschouwd. In verhand hiermede kan A'oorloopig slechts de coupon 47a, groot f50, vanaf 30 Juni a.s. worden be>aaibaar gesteld. De heer Jlir. J. A. van Krc-tschmar van Veen werd als Commissaris herkozen. De Leidsche Winkelstand. Op de Aalmarkt, waar vroeger twee woonhuizen stonden van den heer Henri Walenkamp is nu een groot, mooi Avinkel- huis verrezen onder bekwame leiding van het architectenbureau Kraan e,n Groenewe- gen. Het geheel ziet er keurig uit. helder en net. Do heer P. N. van der Drift heeft er .gisterenavond een zaak geopend in co mestibles en fijne vle.eschwaren. Het geheel ziet er goed verzorgd uit en komt de Aal markt ten goede. Ap&thekers-assrétep.tan examen 9e groep. Opgeroepen 4 Candida ben, afgeAvezen 1. Geslaagd mej. M. S. Gompers (Utrecht), mej. A. C. Uyterlinden (Rotterdam) en de heer M. D. Liein (Djocjokarta). Het afscheidscollege van prof. Mulder op 4 Juli is nader bepaald op 3 uur des namiddags in het klein-auditorium. De heer N. van Litli, candidaat. in de Handelswetenschappen alhier, is aange steld als volontair bij de Kamer van Koop handel van Rijnland, alhier. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van de Staatscommissie tot voorberei ding van de te nemen maatregelen ter be vordering der codificatie van het interna tionaal privaatrecht mr. E. M. Meijers, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier. Mej. J. F. Goris, telefoniste bij den P. en T.-dienst alhier, is overgeplaatst naar Den Haag en in haar plaats is aangesteld mej. J. P. Gerstel, telefoniste in Den Haag Gistermorgen is de conducteur van trein 259, die te 11.21 van hier vertrekt, de heer A. II. N„ Avonencl in de Borgerstraat alhier, even voorbij het station Alphen uii den trein gevallen. Met een bloedende Avondo aan het hoofd werd hij gevonden en naar Alphen overgebracht, alwaar hij werd verbonden door dr. de G. Per trein is hij daarna naar bier teruggekeerd. Gistermiddag om half 3 in op den Sia- tionsAveg een sleperswagen aangereden door een electr. tram, richting Station, doordat het paard voor den Avagen uitgleed en kwam te vallen. Do linkerleuning van de traan brak af. Zoowel de trambestuurder als de voerman van Velzen ontkennen schuld. De los Averkman J. V., wonende 2e Gor testraat, kreeg bij bet verzetten van ijze ren platen op de scheepswerf van v. Ulden i?en plaat op den voet, waardoor dei voet brak. Een auto van den E. H. D. bracht den verwonde naar het Acad. Ziekenhuis. Op een van de schepen, die Hemelvaarts dag voor de Schrijvershrug wegens den feestdag werden vastgehouden, zijn door de warmte 10 lammeren gestikt. De lam meren behoorden aan den Texelschen eige naar K. De doodo dieren zijn door de poli tie in beslag genomen. Gehouden verkooping in liet notarisbuis alhier op Vrijdag 30 Mei 1924, ten over staan van den notaris B. H. Stumpel: Het koffiehuis, waarin A'erlofzaak, Be schuitsteeg 9, kooper de heer Pb. Rosdorff qq voor f 1910. PATRONAATS-ARBEIDSBEURS. Pancratsus-Patronaat - Tel. 456-Hooigracht Aanmelding: Donderdag van 89 uur. Aanbieding: 2 Timmermansleerlin gen, 1 Slagersleerling, 1 Brood en Koekbak kersleerling. MUZIEK. R. K, Oratorium-Vereenïging. De uitvoering gisteren?vond in de Groote Stadszaal gegeven, hebben wij bezien in 't licht van de moeilijke en deprimeerende omstandigheden, die in de laatste maanden der vereeniging groote. zorgen baarden en haar bestaan belaagden. En dan moeten wij tevens ons afvragen of de opzet vroeger niet tegrootseheepschwasendefinantiën v de R. IC. O. V. een zoo broeden vleugels]ar wel toelieten. Immers, als éénc uitvoering zulke zware geldeliike offers eischt, dat rij de bodem der kas blootlegt, dan staat men bij de volgende uitvoering voor de. oplos sing van het probleem, hoe haar te finan- cieeren en dan is het best te verklaren dat men, om niet al te veel conflicten te creëe- ren, de verantwoordelijkheid liever aan derden overlaat, 't Is wel zeer gemakkelijk eischen, zelfs zeer liooge, te. stellen, doch daarmede alleen komt men er niet, dubbel tjes moeten cr zijn, anders, ook in de,kunst, fiasco. En dan moeten wij het in het nieu we Bestuur loven, dat zij, wanneer zij het evenwicht willen herstellen, iets minder hoog grijpen, doch zich bovenal laten lei den door het bewustzijn dat alles dient gedaan om de R. K. O. V. biieen te houden, omdat het toch A'oor Roomsen Leiden schande zou zijn, als na een 21-jarig be staan deze vereeniging meet uiteenspatten en hare leden prijsgeven aan de zoo doo- dende eenzelvigheid, die tenslotte belanden doet in de neutrale zone, en daardoor be vestigen wat hier in Leiden zoo vaak wordt A'crkondigd door de betweters, dat op R.K. gebied toch niets in stand is te houden. We hopen van de R. K. O. V het tegendeel tc. zien, want zij heeft getoond in de pl.m. 2 maanden van voorbereiding, dat met lust en ijver nog wel iets is tot stand te bren gen. En dan durven wij met heeler hart te getuigen, dat het hoofdwerk van den avond „Der Rose Pilgerfahrt" on behoorlijke wij ze is uitgevoerd. Een wijs besluit was de keuze van dit schoone opus van R. Schu mann. speciaal geschreven met klavierbe geleiding, waardoor de geldverslindende orkestbegeleiding kon worden gemist. Het werk van Schumann van sterk romantisch karakter, met keurige koor- en solo-afwisse ling, subtiel van stijl, beurtelings vol harts tocht of wel aangrijpende naiviteit, soms ook vol sprankelende, geestdrift, is dank baar voor de uitvoerenden en aangenaam voor het auditorium. Dat alles door de koren in de perfectie is gezongen en aan de eischen de volle maat werd toegemeten, wie zal het euvel duiden. Doch wel durven wij zonder tegenspraak te duchten, neerschrijven dat in Avat de ko ren te hooren gaven, den ernstigen wil en een algeheele toewijding was tc onderken nen, die het mogelijk maakten een aan neembare vertolking te geAren, die tevens de monstreerde hoe hard men in die korte spanne tijds van voorbereiding heeft moe ten werken. De keuze van de solisten was wel zeer gelukkig. Mevrouw Van KempenVermeu len, van Delft, is een sopraan die met warme voordracht en diep gevoel de. mooi geschreven part'j Aran Rose zong. Menig mooi moment zouden wij kunnen lezen uit haar kunstzinnige praestatie. Mej. Dolly Reijers is een alt, zooals er maar weinigen zijn; dat bronzen geluid vol warme klank en muzikale expressie heeft ons danig ge troffen en onder de bekoring van haar voor naam kunnen gebracht Bram v. d. Stap nog nader te bespreken is niet noodig, waar hij de partij van den doodgraver ons vertolkt, kunnen wij over tuigd zijn van een vertolking die onzen lof behoeft. De heer v. d. Oever was te elfder ure verhinderd, doch een goede, plaatsver vanger werd gevonden in den heer Th. de Groen, hier in Leiden welbekend, die in de opvatting van zijn partij en in zijn zang kunst groote bevrediging gaf. Klank en kleur van dezen tenor, waren dezen avond al bijzonder opvallend welverzorgd en ga ven groote bevrediging. Mej. Anny Laze- rom van Den Haag zong de mezzo-sopraan partij, zij sloot zich met haar goed stern- materiaal goed bij de overige solisten aan en dat zij wel wat te lijden had van haar GeraieemïelSJSie Aankondiïcjiitg, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOPT AFSLUITING TURFM ARKTSBRUË. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat in verband met hot verrichten van herstellingen aan de Turf- marktcbrug, dio brug vanaf Maandag, 2 Juni a.s,, tot nadere aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten, zullende echter op 3 cn 4 Juni a.s. het verkeer voor voetgangers Avorden toegelaten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secr. Leiden, 31 Mei 1924. Ketholiske Agenda J LEIDEN. Donderdag. R.-K. Bond van Transportar beiders, ,St. Bonifacius", Bondsge bouw, te 8 uur. Donderdag R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef, verplichte ledenvergade ring, Bondsgebouw, te 8 uur. Donderdag. Repetitie „Ons Tooneel, te 8.15 uur. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagtcor* re" 8 uur nemen de volgende huisartsen dia lionst waar: Dr. Boonacier, Hoogewoerd 139. Tel. 2fi(5. 1 Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Muijsert, Rijn- en Schiekade 44, Tel. 2268. Dr. Poortman. Rapenburg 53. Tel. 148?. De geneeskundige Zondagdienst to Oegstgeest wordt vanaf Zaterdagavond 3 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door Dr. Timmermans, Wilhelmina- park Telef. 390. Apotheek die tot cn m°t Zondag Maandagmorgen eiken nacht en des Zon? dags geonend is: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel, 523. zenuwen, meet meer toegeschreven worden aan haar debuut in deze groote zaal, dan aan gemis aan eigenschappen van muzika- len aarddeze waren cr en ook haar stem houdt belofte, in voor de toekomst. Een der koorleden zong de kleine partij van den molenaar. Duo's, terzetten en kwartet ten door de solisten gezongen gaveü menig moment van groote muzikale waarde en stonden vocal iter op zeer hoog peil. De avond was geopend door het koor dat zong ..Komm holder Lenz" uit Haydn's Jahreszeiten terwijl tot slot eveneens c-en fragment uit dat werk werd gezongen „Sei uns gnadig". Beide koren waren blijkbaar goed voorbereid en konden inderdaad be vrediging wekken, al behoeven de mannen stemmen aanmerkelijke versterking. De solisten gaven alsook blijk fan hun kunnen cn Th. de Green zong Aria des Bel- montc uit de opera „Die Entführung" van- Mczarf. De Groen had hiér volop gelegen- heid zijn kunnen in practiik te brengen en 'hij heeft niet nagelaten de schoonheden van deze aria volkomen te doen uitkomen. Mevr. van Kempen bekoorde ons met een drietal Hollandsche liederen, waarvoor wij liaar ons compliment maken, cok onzen componisten komt een plaats toe op onze programma's. Het waren ..De Nachtegaal"' van H. Zagwijn, en diens Meezeken en de Meizcen van A. Spoel. Ik gr-loof deze zan geres niet te na te komen als ik als mijn meening neerschrijf, dat zij mij als Iiedc- renzangéres meer heeft kunnen bevredigen als in Rose. Mooi van zeggen, muzikaal van overdrijving gespeend, was zij een waardige propagandiste voor het Hollandsche lied en droeg zij enorm veel bij, anderen op tc wek ken in eigen literatuur keuze, te maken cn dan deze, zangeres na ie volgen in de Avijzo van vertolking. Weinig nog hebben wij do vertolking van O del mio dolce ardar, van Chr. Glück, door Mej. Reijers gezongen, ge hoord op dusdanige w'jze. Wat kolossale eigenschappen heeft deze altstem; Avat rijkdom van sonoriteit, wat fijnbesnaard gemoed spreekt tot ons en hoe vermag die zanekunst ons tc boeien e.n tot stil luisteren te dwingen. Deze zangeres gaat voorwaar een schoone toekomst tegemoet. ..La coupe de Roi de Thule" van E. Diaz, bracht ons Bram v. d. Stap in al zijn glans en ouden roem. Wonder, die stem is en blijft aldoor even rijk aan kleur en klank en biedt in niet geringe mate die vele mu zikale gaven, die in staat zijn in ons de meest edele gevoelens tc beroeren. Van der Stap's naam is reeds in gulden Ietteren ge grift in de harten van talloos velen, doch stormenderhand lieéft hij niet de. weel >rga- ve van dit nummer nieuwe veroveringen gemaakt en allen groot muzikaal genot ge schonken. Zoo dan hebben wij nog een plicht te vervullen' ten opzichte van onzen stadgenoot Aclri Venderbos, Organist te Delft, die den ganschen avond aan cteo, door de Firma Bik geleverde schoonklin kende Blöthuer-vleugel. de. begeleiding ver zorgde op een wijze die onzen lef vcr.5 overtreft. Keurig, correct en volgzaam, met groote muzikaliteit, droeg Venderbos een groote. me te van materiaal aan om dez? uitvoering gunsrig te doen slagen. En ten slotte komen wij tot den Direc teur, Aug. Srnets. die heeft getoond de ca paciteiten te bezitten om in een kort tijds bestek een uitvoering voor te bereiden e®. te leiden, die het beste bewijs is van ri.i11 goede, cn degelijke tact, 'n onmisbare eigen schap A oor een goed koordirectcur. Dc ver eeniging heeft aan Smets veel te danken, wnnfc al gingen cok over zijn hoofd de stor*? men, hij bleef op het schip als een goed| kapitein cn wist de, koers weer te richten naar veilige haven. Dab hem namens do leden een krans werd aangeboden, heevfc. dieperen zin cn is geen blootc formaliteit. Men heeft daardoor Aviilen te kenasn gcv?n dat men in hem den ijverigen Directeurni?| alleen respecteert, doch dat men hem doof. deze hulde ook 'beduidt dat men met hein wil blijven samenwerken om de R. K. 0.'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2