Tweede Blad Vrijdag 23 Mei 1924 bimmemlakp INTERN. EUCH. CONGRES. (Officieel.) Vondel's Altaargedichten. Op verzoek van den voorzitter van liet Comité voor Pers en Propaganda heeft de ^eer eerwaarde pate.re B, H. Molkenboer D. P., lector in de zeventiende eeuwsche letterkunde, (de Vondelstudie in he.t bij zonder) aan de Katholieke Universiteit te rlijmiegen, een bloemlezing vervaardigd )an Eucharistische verzen uit de „Altaar- ielicimmenisse'n" van Jocst van den Von- Nee,rland"s dichtervorst was de machtige verheerlijker van God in Diens aanbidde lijk Altaarsacrament, de groote vereerder van het H.H. Sacrament van Mirakel van Amsterdam en vele zijner gedichten zijn treffend toepasselijk op do grootsoho ka tholieke verblijding, welke wij straks door het Internationaal Eucharistisch Congres zullen beleven. Pater Molkenboer, die deze bloemlezing tot titel gaf „Outergeuren van Joost van den Vondel", voorzag haar van een inleiding alsmede v^n verklarende voet noten. De directie van ,,'t Kasteel van Aemstel" to Amsterdam, nam de uitgave op zich en besteedde er bijzondere kunst zinnige zorg aan. terwijl zij er prijs op i den waardavollen inhoud een waar devol uiterlijk te geven en het boek toch onder ieders bereik te brengen, om welke reden de prijs op slechts vijftig cent is ge steld. Voor de Katholieke schoonheidmin- nenden, voor onze scholen, in 't bijzonder voor enze middelbare scholen, vormt deze binnen enkele dagen te verschijnen uitgave een passende inleiding tot heb Congres. Mede in overleg met het comité voor Pers en Propaganda verscheen dezer dagen bij de firma E. de Bont Zoon te Botter dam een vlugschriftje, door den secretaris van het Nederlandsch Congresbestuur, den zeereerwaarden pater W. van Dijk O. S. Aug. samengesteld, opdat iedereen eenige keunis moge verkrijgen van de beteekenis der Eucharistische Congressen; de prijs is op vijf en twintig cent gesteld. De brochure heet „Het Internationaal Eucharistisch Congres" en geeft een beknopt overzicht van geschiedenis, werkwijze en doel der Internationale Eucharistische Congressen, in het bijzonder van 't aanstaand Congres. De Duitsche actie van het Ned. R. K. Huisvestings-comité loopt ten einde. De Perscommissie van het Ned. B. K. huisvestings-Comité schrijft ons: Ka de Oostcnrijksche actie komt thans de hulpactie voor Duitschland voor liquidatie aan de beurt. Wanneer men de geregelde opgaven der verschillende hulpcomité's in den lande nagaat, ziet men dat de voor Duitschland binnenkomende gelden steeds onbeteekenender worden. Ook het B. K. Huisvestings-Ccmité heeft diezelfde erva ring opgedaan en, daaruit concludcerende, dat do hulpvcrleening aan Duitschland bij het publiek niet meer dien steun vindt, wel ke in de critieke dagen van 1923 in zoo ruime mate verleend is, daarnaar den laat- sten tijd reeds zijn werkwijze ingericht. Het. comité heeft zich reeds sedert maan den van elke nieuwe bede om hulp onthou den, omdat het zelf ook de overtuiging had. dat de toestanden in Duitschland dermate feijn verbeterd, dat het, met het oog op de verhoudingen in ons eigen land, niet ge rechtvaardigd zou zijn wederom een beroep ie doen cp de Ne.derlandsche liefdadigheid. Deze meening van het bestuur is bevestigd door een schrijven, dat het mocht ontvan gen van Z.Em, Kardinaal Schulte, Aartsbis schop van Keulen, waarin Z.Em. als zijn oordcel uitspreekt, dab de toestanden in Duitschland in zooverre verbeterd zijn. dat de Duitsche Katholieken spoedig weder zelf het werk der liefdadigheid zullen kun nen Ier hand nemen. Om deze reden heeft het bestuur dan ook besloten de hulpactie voor Duitschland, zoo al niet onmiddellijk definitief te 'beëindigen dan toch opnieuw belangrijk te beperken. Eet- wenscht vooralsnog eenieen tijd voort te gaan cm in bijzonder dringende gevallen hulp tc verkenen, waartoe het in beperkte mate, in staat, is, daar het nog de beschik king heeft over een klein gedeelte van de voor Duitschland gegeven fondsen. Tiet is voornemens o.a. in Duitschland zelf kinde ren. die daaraan dringende behoefte heb ben, naar een Kinderheim uit te zenden. De exploitatie van kinderkeukens kan nie.t weer worden voortgezet. Ook de geregelde overbrenging van Duitsche kinderen naar oris land zal worden gestaakt, eenerzijds omdat daarvoor de middelen ontbreken, an derzijds omdat geen plaatsen meer worden «escbikbaar gesteld. Door families hier-te- lande worden nog slechts bepaalde kinde ren aangevraagd, die hetzij vroeger reeds hier-te-lande vertoefden, hetzij door per soonlijke relaties, familiebetrekkingen en anderszins de voorkeur genieten van de pleegouders. Zooals bekend moeten do pleegouders voor de overkomst dezer kinderen in de reiskosten bijdragen. Het bestuur is be reid om. zoolang de Duitsche hulpactie nog niet geheel en al is stopgezet, gelegenheid te geven deze kindere,n onder de bekende voorwaarden nog naar ons land te brengen, doch 'het acht zich verplicht er reeds nu op te wijzen, dat hun verblijf in ons land niet van zeer langen duur zal kunnen zijn. daar het bestuur het tijdstip reeds zeer snel ziet naderen, dat, evenals zulks voor de Oosten- rijksche kinderen is geschied, een datum zal worden vastgesteld, waarop men voor het laatst gelegenheid 'heeft de kinderen naar Duitschland terug te zenden. Het vaststellen van dien datum zal vermoede lijk een kwestie zijn van eenige maanden. Aangezien den laatsten tijd slechts wei nig liefdegaven meer ontvangen worden en de vérze.nding van deze weinige pakketten .groote kosten en moeilijkheden veroorzaakt wordt thans ook de gelegenheid om door tusscheukomst van het Comité dergelijke pakketten te verzenden opgeheven. Ten aanzien van Hongarije in:mJe het bestuur nog niet tot eenige wijziging te mogen besluiten. Eerst wanneer -uit dat land gunstiger berichten worden ontvangen, kan een verdere beperking of beëindiging van dje actie een punt van overweging uit maken. De kindertransporten van en naar Hongarije, die in verband met de hocge kosten daaraan verbonden toch reeds aan merkelijk moesten worden Ingekrompen, zullen dus vooralsnog doorgaan, terwijl ook tot hulpverleening op andere wijze de gele genheid blijft opengesteld. Het comité blijft intussclien zijn volle aandacht schenken aan de hulpverleening aan het Nederlandsche kind. Met voldoening mocht het bestuur onder vinden dat zijn onlang3 meegedeelde plan nen in breeden kring instemming en sympa thie hebben gevonden. Van verschillende zijden ontving het bestuur verzoeken tot uitzending van stadskinderen naar buiten. Eenige ervan zijn reeds in bewerking en, naar gehoopt, wordt, zal spoedig tot inwil liging ervan kunnen worden overgegaan. Beeds nu staat vast dat in de eerstvolgen de maanden in overleg en in samenwerking niet corporaties, welke de kinderuitzending voorstaan, weder een aantal Ncderlandsehe kinderen uit verschillende plaatsen door het comité naar vaeantiekolonies zullen worden uitgezonden, doch redenen van organisato- rischen aard verhinderen het comité nog om in deze zijn volle werkzaamheid te ont plooien. Het hoopt evenwel spoedig daartoe in de gelegenheid te zijn en het zal midde lerwijl dankbaar alle financieele hulp aan vaarden, die men voor dit mooie Neder- landsclie liefdewerk ve.rleenen wil. Verbindingen met bezet-Duitschland. Nu de reistijd weer aanbreekt zullen wel licht velen belangstellen in de spoorwegver bindingen, die er van ons land uit met het bezette Bijnland en Zuid-Duit 3chland be staan. Een lezer doet. ons enkele mededeelingen over de reisgelegenheid naar het bezette Duitsche gebied en hij merkt daarbij op, dat de Nederlandsche spoorwegen wel een dienstregeling uitgeven, waarin verschillen de verbindingen met Keulen staan opge somd. maar dat deze verbindingen in wer kelijkheid zeer veel te wensehen overlaten. Een reiziger die van Keulen over Kleef naar ops land Was gespoord, zou voor Nij megen bereikt te hebban verschillende ma len hebben moeten overstappen, doorgaan de plaatskaarten waren niet te krijgen, het onderzoek aan de grens zou lastig zijn, enz. Over Venlo en Kaldenkirchen echter zou de verbinding beter zijn. Over deze spoorwegverbindingen met.het •bezette Duitschland deelt men ons mede, dat op de regie-spoorwegen, die den dienst in liet bezette Duitschland onderhouden, allerminst staat te maken is. De Fransdhc spoorwegen hebben voor het Bijnland wel c.en dienstregeling ingesteld, doch niemand staat er voor in, dat een trein op het uur dat een dienstregeling.aangeeft, inderdaad vertrekken zal. Een verbinding met een Duitsche stad in de Bijnprovincie, die, de eene week aanbevelenswaardig schijnt kan een volgende week onbruikbaar zijn. Yoor een betrouwbare verbinding met plaatsen in het bezette Duitschland in ieder geval met Zuid-Du:tschland en Beie ren schijnt het raadzaam zooveel moge lijk de spoorwegen in het niet bezette Duitschland te gebruiken. Naar het Land van Belofte en Vervulling. XII. SINT STEPHANUS. EERSTE STEENLEGGING. CP DEN OLIJFBERG. HET TEM PELPLEIN EN ZIJN MOSKEEëN. ONDER HOLLANDERS Jerusalem, 30 April 1924 dies, vooral over het boek Job, en redac teur van do Revue Biblique, een fraaie speech hield, waaraan eerst pater Olivier en later de Fransche gezant, mijnheer Ballereau een woordje toevoegde. Ik, eenvoudig priester, had het genoegen, hij het ontbijt te zitten naast den vermaar den bijbelkenner père Lagrange, die, hoo- rend, dal zijn buurman een Hollander was, mij bijzonderheden vroeg over de nieuwe Nijmeegsche Universiteit, welke ik hom naar best vermogen trachtte te geven. Na het ontbijt verdeelden we ons in groepen, en iedere groep trok onder bet geleide van een pater Dominicaan rond, om de be zienswaardigheden te bekijken. Ik koos maar père Dhorme. die me getroffen had door zijn klaren speech, die goed op poo- In het Noorden van Jerusalem bouwde ioizerin Eudocia in de 5e eeuw een basiliek byzantijnschen stijl op de plaats, waar oaar lievelingsheilige, Stephanus, gestee nd en begraven werd. In 614 verwoestten de Perzen deze kerk, doch de paters Domi nicanen vonden in 1889 de resten ervan, en bouwden daarop een fraaien, nieuwen jnpel, een der schoonste van de H. Stad, dio in 1898 voltooid werd. In dezo kerk ^erd Zondag 27 April een plechtige Hoog- ®ls voor dc pelgrims opgedragen, waaron der de prior van het Dominicaner convent eeu Fransche preek afstak, cn die ook werd bijgewoond door den Franschen ge kant in groot ornaat. Na de Mis hadden we ln het klooster een prettig ontbijt, waarbij Pater Dhorme, bekend om zijn Bijbèlstu- fen sTond. Onder Het geleide van dezen ge leerden man, die echter eenvoudig genoeg was, om zich met de pelgrims te occupee- ren, gingen wo eerst naar de kerk, toege wijd aan den eersten martelaar, en be zochten daarna do in het klooster ontdekte grafsteden uit den Joodschen tijd, die ge deeltelijk hersteld zijn en in één waarvan begraven ligt pater Lecomtc, stichter van kerk en klcostef. Père Dhorme was een beminnelijk uitlegger, die geestig de stu- piede wijze te hekelen wist, waarop som migen de gebeurtenissen uit Jezus* tijd in Jerusalem trachten te localiseeren. Hij nam afscheid van ons cn ried ons aan, naar den eenige minuten noordelijker ge legen ondergrondschen doodenwijk te gaan zien, bekend onder den naam van graf stede der koningen. We deden dit en be reikten spoedig een diep dalende trap, aan het eind waarvan wo eenige doodenkamers vonden, die waarschimlük tot graf gediend hebben van de vorstin Helena van Adia- benes (Adiabenes in een streek van het oude Assyrië) cn haar zoon Izates, die zich in do eerste eeuw na Christus tot liet Jodendom bekeerd hadden, en wier lijken door koning Monobazis naar Jeruzalem werden overgebracht. In den - namiddag begaven wij ons in rijtuigen naar een op bijna 3 Kilometer afstands oostelijk van Jerusalem gelegen heuvel, dien men ons met meer den gewone waarschijnlijkheid aanwees als do plaats, waar eenmaal het Jezus zoo geliefde Bcthanië lag. Op dien heuvel, dicht hij hun klooster, dat do Passionisten cr in 1903 gebouwd hebben, zou dien middag de Patriarch van Jerusalem, Zijne Exc. Mgr. Barlassina den eersten steen leggen van ren nieuw huis der Zusters van Liefde (St. Vincentius a Paulo). Pator Dhorme, dien we denzelfden morgen hadden leeren kennen als een schrander geleider, was gencodigd de plechtigheid in te leiden met een feestrede, waarin- hij zich oen uitmun tend redenaar toonde. Zijn thema, dat hij mot zijn groote bijbelkennis allerkeurigst ontwikkelde, bestond hierin, dat hij de Zusters van Liefde, die bier een aan Jezus welgevallig buis gingen stichten, voor stelde als beoefend het comtemplatieve èn bet actieve leven, en op dio wijze dus na volgend zoowel Maria als Martha, die hier, op ongeveer dezelfde plaats, in het oude Bothauië, Jezus, den goddelijken Meester, zoo menigmaal op bezoek hadden ontvan gen. Na deze mooie preek legde Mgr. Bar lassina den eersten steen en toen begaven wij ons naar het dicht bijgelegen Arabi sche dorp El Azarieh (een verbastering, naar men zegt, van Lazarium), waarin men ons een grot toonde, die de traditie aanwijst als het graf van Jezus' vriend, Lazarus. Op den top van den Olijfberg staat een kleine Moskee, muzelmansch bezit dus, die de plaats bedekt, welke een zeer oude tra ditie aanduidt als de plek van 's Heer en Hemelvaart. Wol zijn er critici, die dit be twisten, doch ik was maar met een groot geloof naar - Jerusalem gegaan, heb de traditie aanvaard cn den anderen morgen daags na de eerste steenlegging in die kleine ronde Moskee met nog eenige an dere priesters de Mis van 's Hoeren He melvaart gelezen. Do Muzelmannen staan dit toe. Na do Mis begaven we ons naar het, óók op den Olijfberg gelogen. Karme- li tossen klooster, dat gebouwd is op de plek, dio men die „men" is dc over levering houdt voor de plaats, waar Jezus aan zijn leerlingen het Onze Vader heeft gelc-erd. In het fraaie voorhof, dat men moet doorgaan om het kleine kerkje het is maar een voorloopigé kerk te bereiken, ziet men op de m»#en in het rond den tekst van het Onze Vader, ge schilderd in bijna al de talen van de we reld. De Hollandsche ontbrak, niet echter de Vlaamsche. Na er ons ontliijt gebruikt te hebben, brachten we natuurlijk een be zoek aan het nonnenkerkje, waarin we een lofjo bijwoonden men doet dat hier heel gemoedereerd, een lof in de morgen uren en bezochten een franciscaanseh kerkje, gelogen op de oostelijke belling van den Olijfberg, op ongeveer 500 schre den van do 's Heeren Hemelvaartmoskee. Sommigen houden het er voor, dat dit kerkje staat op de plaats, waar het bijbel- sche Bethpliage gelegen beeft, anderen be twisten het. Wio zal het uitmaken? Ouder echter is do overlevering, die op deze plek het onderhoud localiseert, dat Jezus heeft gehad met Maria en Martha, toen Hij op weg was naar Bethanië, om Lazarus uit bet graf te doen verrijzen. "We hebben in dit kleine kerkje maar beide gebeurtenis sen herdacht: het begin van Jezus* triomftocht naar Jerusalem en het troost- gesprek van Jezus met de beide zusters, en we hebben er gebeden om vele goede dingen. Na den maaltijd van 12 uur zat warem pel Pater Brenninkmeijer O.S.T3., profes sor in de theologie aan het seminarie van het Latijnsch patriarchaat te Beit-djala (bij Betleliem), die gehoord had, dat er 3 Hollanders in Jerusalem'waren, op ons te wachten. Do Pater, die correspondent van De Maasbode is, vertelde ons een paar uur lang tal van bijzonderheden over Pales- tijnsche toestanden, en noodigdo ons uit tot een bezoek aan BeiJ-djala op den eerst- volgenden Woensdagmorgen. Wat we na tuurlijk gaarne aannamen Daarna brachten we nog een bezoek aan het heilig Graf (Hoe stil was 't er nu, vergeleken bij de vorige week!), koelden eenige gedachtenis sen en beschouwden onze dagtaak toen als afgedaan. Nog dient even vermeld, dat ik in den loop van den dag een getikt briefje van den Nedorl. consul ontving, waarin hij verklaarde, van mijn schrijven goede nota te hebben genomen en mijne klachten aan de bevoegde autoriteiten te zullen over brengen. Voor den volgenden dag stond een be zoek aan het Tempelplein, do Omarmoskee en de Moskeo El-Aksa op hot program. Op het reusachtige aloude tempelplein, waar eens de glorierijke tempel Salomons, de trots van het oude volk zich verhief, bouw de Abd-el-Melik in 691 do naar den ver overaar van Jerusalem, kalief Omar, ver- noemdo Moskee, een prachtige proeve van Byzantijnsche kunst. In dit achthoekig heiligdom, waarin de kostbaarste marmer soorten wedijveren met de zoetste moza- ieken, culmineert de luister van den Islam, terwijl de zon door de vensters, die boeien door een wondere harmonie van couleuren, een mystiek licht, dat niet van deze aarde schijnt, op mozaïek en marmer neer- speelt. Het midden der moskeo wordt in genomen door de rots, waarop Salomon eenmaal liet brandofferaltaar deed plaat sen en di'e dus geheiligd is door het Gode gewijde bloed van duizenden slachtoffers. Wo treden de trappen der Moskee af, ste ken dat gedeelte der esplanade over, waar op do prachtlievende Salomon zijn paleis had, gemaakt van hout van den Libanon, en gaan naar de Moskee El Aksa. De tegenwoordige El Aksa-moskee dateert, volgens de geschiedkundigen, uit de 8e eeuw en werd gebouwd door kalief Mo hammed el Madhi, terwijl er aan deze reeds twee El Alcsa-moskeeën voorafgin gen, waarvan do eerste al gesticht werd door kalief Omar. Het is een zeer groote, zevenschepigo tempel met transept, en op het punt, waar het middenschip en het transept alkaar treffen, de onvermijde lijke koepel, bekleed door Saladijn met mo zaïeken. De kruisvaarders gebruikten den tempel voor koninklijk paleis, doch na hun aftocht keerde het weidsch gebouw weer tot zijn vroegere bestemming terug. We wierpen nog even een blik op do z.g. Gul den Poort, door keizer Justiniaan gebouwd op do plaats, waar hij meende, dat de poort gestaan moest hebben, waardoor Jezus op Palmzondag triomfant heentrok, om den tempel te bereiken. Deze poort, (de z.g. Schoone Poort, waarvan ook de Hand. der Apos. spreken III) heeft echter volgens deskundigen meer westelijk gele gen, zoodat volgens deze meening Justi niaan zich aan een vergissing heeft schul dig gemaakt. En dan verlieten we het reus achtige, eeuwenheugende tempelplein, dat de glorie van drie godsdiensten heeft aan schouwd. In den loop van den namiddag bezochten wo de prachtige kerk Saint Jacques, be- hoorend aan de schismatieke Armeniërs en (late-erend uit den tijd der Kruisvaarders; do Russiscb-schismatieke kerk, waar juist een godsdienstoefening gaande was, door wier schoóne, ontroerende muziek de wee moed als een zilveren draad heenliep, en de Grieksch-Kalholieke kerk, arm aan sieraden en behoorend aan een kleine ge meente, om den middag te besluiten met een Lof bij de zusters van Sint Joseph midden in den Jodenwijk. Vanmorgen, 30 April, feestdag van Sint Catharina van Siena, stonden we op met het diep ingedrongen besef, dat het de laatste, de laatste volle dag in Jerusalem was. 't Werd tijd, om gehoor te geven aan het verzoek van den Holl. pater Brennink- meyer, die ons immers naar het Seminarie van liet Latijnsclie Patriarchaat te Beit- djala (bij Bethlehem) genoodigd had. We namen dus om 9 uur een auto en waren er lieel spoedig. Bijna 2 uren lang hebben daar do drie Hollanders met pater Bren- ninkmeyer en den pastoor van Beit-djala, die een Hollander is (Don Maat uit Groe- sen) en in het seminarie inwoont, en ook met een vlaamschen pater Salesiaan, Don Carlo Vcrcauteren uit Bctlehem, de groot- Nederlandsche taal geklapt. Nergens klinkt het Hollandsch zoeter, dan daar, waar een Hollander een landgenoot ontmoet. Ge groet, gij Beit-djala, zoo pittoresk in een vruchtbare streek gelegen, de heugenis aan u verliezen we nimmer. H. A. ULLEMAN, Pr. yjm. «i^_l f <*TTS8r.r UIT DE PEUS EEN BESCHULDIGING TF.GEN MGR. NOLENS. Het Kamerlid Rutgers heeft in De (an ti-rev.) Rotterdammer critiek ge oefend op de houding der roomsch-kath. fractie der Tweede Kamer. „Do Tijd" schrijft naar aanleiding daarvan: Wat verwijt mr. Rutgers aan den leider onzer Kamerfractie? Alleen dit: „Bij de behandeling van het ambtenarenwetje (voorstel der regeering om he.t bekende art. 40 te schrappen) kwam dr Nolens plotseling met een scherpe op positie, die het Voorloopig Verslag niet kon doen vermoeden Dat do oppositie van mgr. Nolens „scherp" zeer scherp was, staat vast Maar kwam de oppositie „plotseling", onverwachts, zoo, dat het Voorloopig Ver slag liaar uit die.n boek niet kon doen ver moeden? Voor een buitenstaander is liet moei lijk, uit te maken, wat cr in deze bewe ring juist is. Het Voorloopig Verslag spreekt alleen van „verscheidene leden", „enkele leden", .sommige andere leden" enz. Wel leest men op blz. 3: „Vele leden konden zich met het voorgestelde wetsont werp wel vereenigen. Bij de stemming bleek bet echter juist andersom te zijn. Behoorde ook de R. K. Tweede Kamer fractie tot die „vele leden"? Heeft zij aanvankelijk den indruk gewekt, de Regee ring te zullen steunen? Is zij met liaar zwaarwichtige oppositie „plotseling" ge komen Wij vragen slechts. Natuurlijk hebben de Tweede Kamerle den wel het recht, pas na het Voorloopig Veislag en de Memorie van Antwoord hun standpunt definitief te bepalen. Maar het is even vanzelf sprekend, dat hun, die pas heel laat tot de ontdekking komen, dat er doorslaggevende bezwaren zijn, groote be scheidenheid, althans wat den vorm hunner critiek betreft, past. En het is begrijpelijk, dat zij, die door de scherpe oppositie wer den verrast, zich onaangenaam getroffen voelen. Met dergelijke onaangenaamheden te willen verdoezelen, wordt de reohtsche samenwerking niet bevorderd. In het be lang van die samenwerking in het algemeen en in het belang van de R. K. Staatspartij in het bijzonder is ook hier „klaarheid" ge- wenscht. UIT DE RADIC-WERELD. Wat er vanavond tc hooren is. 6.30 uur: F L (Eiffeltoren) 2600 M. Com cert. 7.50 2 L O (Londen) 365 M. Popiw Jair concertv 7.50 5IT (Birmingham) 475 M. Concert en causerie. 7.50 6BM (Bournemouth) 335 M. Brahms-avond. 7.50 2 Z IJ (Manchester) 375 M. Dansmuziek. 7.50 2 B D (Aberdeen) 495 M. Schot sciie liederen. 8.05 5 S C (Glasgow) 420 M. Oude muziek. 8.35 Brussel, .270 M. Concert. 9.00 N S F (Hilversum) 1050 M. Voordracht van dr. B. Suer- mondt, arts to Hilversum over „Ongevallen door eleelriciteit". Verder uitzending van con deel van het programma van de uitvoering tot verbetering van den volkszang in de „Harmo nie" te Hilversum. 9.20 S F R (Radïo-PaTis) 1780 M. Concert. 9.35 2 L O Londen) 365 M. Rede voeringen van den hertog van York en den heer Thomas, bij gelegenheid van het Empire Day Baucpiot. 10.20 2 L O Tweede bedrijf van „Ariadne" (Strauss), opge voerd in het Roval Opera House. 8JST K8E OÜSGEViüg ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Do raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorz. burgemeester dr. Lovink. Aan wezig alle leden; er zijn twee vacatures. De vergadering wordt geopend met ge bed. Met een enkel woord wil de Voorz. her denken bet verlies, dat het raadscollego geleden heeft sinds de vorige vergadering, door het overlijden van de leden Rijlaars dam en D. v. Leeuwen. Reeds op de begraaf plaats beeft spr. waardeerendo woorden gesproken ter beider nagedachtenis. Ook hier echter wil de Voorz. zijn dank betui gen voor hetgeen beiden in het belang der gemeente hebben gedaan. Hierna is aan de orde liet eerste punt der agenda: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemd verklaarde raadsleden M. Meyer en R. van 't Riet. In de commissie tot onderzoek worden benoemd de heeren Herngrcen, Ranke en v. d. Linden. De commissie rapporteert bij monde van den heer Herngreen tot toelating, waarop de heeren M Meyer en B. van 't Riet door den^secretaris worden binnengeleid. Beide heeren leggen in handen van den Voorz. de i c-reischte eeden af. waarna zij door den Voorz. worden geluk gewenschf, waar bij hij de verwachting uitspreekt, dat zij veel in het belang der gemeente mogen doen. Hierna worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. De Vcorz. doet vervolgens mededocling van de ingekomen stukken, waaronder ver schillende antwoorden van B. on W. op door de leden gestelde vragen en enkele adres sen, die in handen worden gesteld van B. en W. om prae-advies. Voortgegaan wordt met de agenda: 2. Voorstel van B. en W. tot ontbinding van de huur van eenige perceelen wei land met de daarop staande schuur in gebruik bij de wed'. D. van der "Wel en tot weder verhuring van die perceelen aan D van der Wel Jr. Z. h. st. goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een huis met schuur en erf aan J. Creveld, alhier. Z. h. st. goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Concordiastraat, aan D. van der Neut Jr., alhier. Z. h. st. goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceeltje bouwgrond, gelogen aan de Wilhelminastraat, aan D. van Gor- kum, alhier. De lieer Herngreen vraagt, hoe de Grond- commissie aan den prijs van f 100 voor deze 70 M2. is gekomen. Weth. J. v. Leeuwen, voorz- der com missie, zegt, dat het hier een schuin stuk betreft, waarover men voor dezen prijs overeengekomen is. Het voorstel wordt hierna z. h. st. vast gesteld. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceeltje bouwgrond, gelegen aan de Jongkindt Coninckstraat, aan G. de Ju, alhier. Z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van bet noodige crediei voor de verlenging van de tijdelijke aan stelling als gemeente-opzichter van G. de Regt. Z. h. st. goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet vau f300.voor bet aanbrengen van een be- tonschoeiing te Aarlanderveen, ter len te van ongeveer 35 Meter. De heer Cocx vindt het voorstel goed, doch zou aan de bestrating in het dorp toch ook wel vooral de aandacht willen schenken. De heer v. d. Neut vraagt, of het niet voordeèliger is een houten schoeiing te ma ken, waarop weth. v. Leeuwen zegt, dat een betonschoeiing beter is tegen den golf- sla2- i Z. h. st. wordt het voorstel goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet van f 80.voor het maken van twee ijzeren balken in4mt secretariegebouw. Z. h. st. goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3