buitenland 15s Jaargang. MAANDAG 19 MEi 1924 No. 4463 z£aidó<zh&(Souiïcmk DoABONNEWiENTSPRlJSbedraegt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Lij onze Agenten 20 cent per week 82.60 per kwartaal. Franco per post 8 2.95 per kwartaal. Eet Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonnó'a ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor» uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd {Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen J. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TgL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DB ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenflën 30 cent per regel) Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot a dubbele van liet tarief berekend. s Kleine adverientiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vei* huur, koop en verkoop 8 0.5G. gfó nummer bes&aat isK twee bladen. V Een herdenkings-feest. Door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede is het initiatief genomen, om to herdenken het bijeenkomen van do Eerste Vredesconferentie, vijf en twintig jaar geleden, in 1899. Te 's-Gravenhage heeft Zaterdagmiddag de herdenkingsplechtigheid plaats gevon- den. Ook in andere plaatsen zijn dergelijke bijeenkomsten georganiseerd. Zoo hedenavond te Leiden om 8 uur in het gebouw der Remonstrantsche kerk op de Hooglandsche Kerkgracht. Do bijeenkomst te 's-Gravenhage, die in de Ridderzaal word gehouden, droeg een zeer plechtig karakter. Tegenwoordig wa ren ministers en vele andere autoriteiten; de Leidsche Studenten-Muziekvereeniging „Semper Crescendo", onder leiding van Koeberg, luisterde de plechtigheid op; Al- bert Vogel declameerde een fragment uit Antigone. Het woord is gevoerd door den voorzit ter van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, mr. J. Lim burg. Daarna werd een rede, opgesteld door wijlen baron d'Estournelles de Constant, senator cn oud-gevolgmachti gde van Er ankrijk, ter bedde Vredesconferenties, door zijn zoon uitgesproken. Vervolgens 's gesproken door den heer Chr. Lange, nit Geneve, Secretaris-Generaal van de In- TCrgeallieerde Unie, oud-technisch gedele geerde van Noordwegen ter tweede Vredes conferentie. Onze Minister van Buitenland-1 scha Zaken sprak ten slotte een korte rede uit. In de Rol- en de Muressozaal werd thee aangeboden. Is dat van beteekenis? Is het her dachte feit de feestelijke herdenking yaard? Heeft die herdenking op zieh- vsolf eenig nut? Deze vraag, of het herdachte feit de feestelijke herdenking waard is, werd ook gesteld door den eersten spreker, mr. Limburg: Is er reden met voldoening te ge lenken, dat een kwart eeuw geleden, le Staten der wereld hun vertegen woordigers opdracht gaven zich in Den Haag te vereenigen voor blijvend vredeswerk? Of past bij dezen dag slechts de weemoed van een hoopvol verleden, van een verbleekte illusie, van een teleurgesteld optimisme? Moe ten wij stervelingen ons stil terugtrek ken in ons zeiven, omdat wij onze krachten hebben overschat? Bleek de menschkeid minder te zijn dan zij toen scheen? En is daarvan het gru welijk bewijsstuk de vreeselijkste ramp uit de moderne geschiedenis, die sindsdien over Europa is geko men? Er hij antwoordde daarop: In de plechtigheid zelve van dezen jniddag, waartoe de Nederlandsche Vereeniging van Volkenhond en Vre de u uitnoodigde, ligt het ontkennend antwoord op deze vragen.Want, niot waar, ook de medische wetenschap acht zich niet verslagen, wanneer, on danks een door haar adepten gedane èn door neder deskundige als waardevol erkende ontdekking ter leniging van menschelijke smarten, een epidejnie haar slachtoffers maakt, de uitvinding ten spijt. In de oogen der deskundigen was daarmee slechts bewezen, dat het nieuwe heilmiddel onvolkomenheden vertoonde, waardoor het niet afdoen de beschermde tegen de gevreesde kwaal. En men gordt zich aan met nog vuriger ijver ten arbeid in de weten schappelijke laboratoria om de nieu we ontdekking te volmaken, ten einde opnieuw den gevreesden vijand tege moet te treden. Van het principieel juiste der ontdekking bleef men im mers overtuigd! Ia het bovenstaande wordt ook oen ant woord gegeven op de vraag, of dio her denking opzichzelf conig nut heeft: Zij zet aan tot vernieuwden ijver voor het vredes werk. Nederland heeft ook inderdaad een roe ping to vervullen in de propageering ran do vredes-idée. „Nederland heeft de roo- ping cm de vredesgedachte te helpen vor men en om tegen te gaan het opstoken van, 'haat tussciheri do volkeren", aldus prof. G. Brom uit Nijmegen Zaterdagavond op eenzelfde herdenkingsbijeenkomst te Dor drecht gehouden. Die plechtige vergadering te 's-Graven hage dringt ons echter een 'klacht naar voren, die het aanglorende licht van de Boekomst weer met somber pessimisme Omwolkt: Met geen woord is gesproken over God, over het „Christ avant tout", >,Christus vóór alles" Be heer mr. Van Limburg eindigde zijn rode aldus: Ook thans, gelijk in 1899. stemt da schoone Meimaand ons allen tot idea lisme. Het verrukkelijke jongo groen is ontloken. De natuur ademt Vrede. Moge ook Vrede kemeu over de menschheid 1 Is die stemming tot idealisme niet heel erg zwak-gegrond? Is dat slot van de gewichtige voorzitterlijke rede niet heel poovertjes? Duitschiand. Het program der middenpartijen Aanvaarding van het rapport Het Rijkskabinet heeft besloten reeds thans aan den rijkspresident mede te dec- len, dat liet voornemens is, af te treden, zoodra de mogelijkheid bestaat tot vor ming van een nieuwe regeering. Men stelt zich voor, den weg tot vorming van een nieuwe regeering le openen, door dat de middenparlijen aan Üe Duitsch- nationalen hun buitenlandsch politiek pro gram zullen voorleggen, waarvan do hoofd inhoud zal zijn de aanvaarding en uitvoe ring van het rapport der experts. Het schijnt, dat daarbij door de rechter vleugels van Centrum en Duitsche volks partij aandrang op de Duitsch-nationalen uitgoefend zal worden om op de basis van dat program zich bereid te verklaren mot de middenpartijen een regeering te vor men. Het is evenwel toch waarschijnlijk, dat de Duitsch-nationalen dit zullen afwijzen, daar zij op het standpunt staan, dat de vorming van een regccring hun als groot ste partij a priori toekomt. Naar verluidt zou het wel in de bedoe ling liggen, ten slotte aan de Duitsch- nationalen de vorming van een regccring op te dragen, doch eerst nadat de hoven aangegeven oplossing gebleken is onmo gelijk te zijn. Het. zou dan echter vrijwel ondenkbaar zijn, dat de Duitsch-nationalen zouden kruinen slagen in het vormen van een regeering. En dan zal alleen nog over blijven, den centrum-leider, dr. Marx, de opdracht te geven, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de tegenwoordige regeering, met enkele kleine wijzigingen, zou terug- kecren. De volksstemming ïn Hannover Geen afscheiding van Pruisen v e r w a ch t Het was gisteravond te Berlijn nog niet mogelijk zich een juist beeld te vormen van de resultaten der gisteren gehouden voor- loopige stemming in de provincie Hanno ver over de kwestie of er een referendum zal worden gehouden over do afscheiding van Pruisen. De eerste uitslag kwam uit liet district Honnover-Linden. Van de 290.000 kiczer3 hadden er 67.800 met ja cn 11.900 met neen geantwoord. Sedert de Rijksdagver kiezingen waren de stemmen met ruim 17 pet. gestagen. In de districten Lüneburg en Hildesheim hadden de Hannoveranen echter aanzienlijk minder succes. Te Berlijn neemt men aan, dat de voor- loopige stemming niet door een definitieve zal worden gevolgd. De Duitsch Han- noverancnen moeten in het geheel 586.000 stemmen bijeen brengen om te verkrijgen, dat er een definitief referendum wordt ge houden. Op grond der tot nu toe bekende uitslagen acht men het echter niet waar schijnlijk, dat zij deze kleine 600.000 stem men zullen halen. Een Fransch-Duiisch incident Een Fransch soldaat gewond Donderdag is, volgens de „Zeit." nabij Scbmitlen, dat op enkele honderden meters afstand van de grens van het bezette ge bied ligt, een Fransch-Duitscli incident voorgevallen. Een boschwachter, die in het onbezette gebied woont, zag uit zijn venster, dat twee Fransche soldaten in verboden vischwater aan het visscken waren. Hij ging er heen, en woes er op, dat dit niet geoorloofd was. De Franschen stoorden zich niet aan zijn waarschuwing en toen do boschwachter hen daarop met klem gelastte, op te hou den, trok een der soldaten zijn mes en viel den ouden man aan. Op zijn nood kreten snelde de zoon ter hulp en loste twee geweerschoten op de aanvallers. Een der Franschen werd gewond. Beiden na men zoo snel mogelijk do vlucht naar het bezette gebied. vi Het Duitsch-Russische Incident Nog negen arrestaties Wegens begunstiging der vlucht van den communist Bozenhardt zijn opnieuw negen personen gearresteerd. Bozenhardt zal na afloop van het ver hoor naar Stargard worden overgebracht. Het Beierse he driemanschap De instructie gesta akt De tegen von Kalir, van Losso^y en Seis- ser geopende instructie is gestaakt. Er zou uit gebleken zijn, da{ de he?re» yoa Kahr, yon Lossow en Seisser noen aan de voor bereiding van do Hitier-putsch, nóch aan andere omwentelingsplannen hebben deel genomen. Rechts-radicalen cn communisten Een communistische betoogi'ng te Fürstenwalde Ofschoon de Uhlanendag te Fürsten- waldo verboden is en de Völkischen zich bij dit verbod hebben neergelegd, wilden de communisten aldaar toch hun tegen-de monstratie houden. De „Rote Fahne" riep Zaterdag het Ber- lijnsclio proletariaat op, om zich in massa uaar Fürstenwalde te begeven en in de fabrieken werden strooibiljetten met een dergelijken oproep rondgedeeld. Do politie te Fürstenwalde, die de moge lijke herhaling van de gebeurtenissen te Halle vreesde, heeft aanzienlijke verster king gekregen. Men zie eventuecle nadere telegrammen. Dc militaire controle Do gevolgen der demonstraties te Halle Lord d'Abernon, de Britscke ambassa deur te Berlijn, deelde den minister van buitenlandsche zaken, mede, dat Engeland evenals Frankrijk en België, de demon straties te Halle beschouwt als een bewijs van den militairen geest, die nog in Duilschland leeft en dat Engeland dienten gevolge moet vasthouden aan do onmiddel lijke hervatting der intergeallieerde mili taire controle. De staking aan de Roer Russische steun Do Russische vakvereenigingen hebben 100.000 goudroebel beschikbaar gesteld als steun aan de stakende mijnwerkers in het Roergebied. Scheidsrechterlijke uitspraak De te Berlijn vastgestelde scheidsrech terlijke uitspraak hoeft hij do arbeiders algemeen teleurstelling gewekt. Vooral wordt betreurd, dat ue- bepaling betreffen de de overwerkuren geldt tot 31 Maart 1925. Men acht dit een te langen termijn. Ook over de betaling der overuren is mén ontevreden. De communisten gebruiken do scheids rechterlijke uitspraak, welke zij een pro vocatie van de arbeiders noemen, als pro pagandamiddel onder de mijnwerkers. Do stemming onder de mijnwerkers is zeer slecht. Er hebben verschillende de monstraties plaats gehad, waarbij de poli- tio herhaaldelijk moest ingrijpen. Naar de bladen uit Essen vernemen, is in zake de beslissing over de arbitrage- uitspraak voor de Roermijnen aan de be trokken partijen tot Dinsdag a.s. uitstel ge geven. Frankrijk. De politieke crisis Intrekking van de Machtigingswei In een interview met een vertegenwoor diger van do Fransche pers verklaarde Herriot, de leider der radicaal-socialisten, dat hij een opdracht tot kabinetsformatie alleen zou aanvaarden met medewerking van de socialisten voor de vorming van een kabinet van de linkerzijde. Dit was in overeenstemming zeido hij 1 met do wensclien en gevoelens, welke de natie bij de algemeene verkiezingen, heeft uitge sproken. Herriot wenschte zich zelf niet belachelijk te maken door de politiek van de nieuwe regeering te gaan voorspellen voordat hij zelfs oen uitnoodiging had ont vangen cm een kabinet te vormen. Spre kende namens de meerderheid van de lin kerzijde verklaarde hij evenwel, dat als hij uitgenoodigd zou worden een regeering te vormen, zijn eerste zorg zou zijn voor de vestiging van een definitieve en verzoe nende buitenlandsche politiek, waarvan naar zijn meening de binnenlandsche poli tiek zou afhangen. De betrekkingen van Frankrijk met België zouden noodzakelij kerwijs onveranderd blijven. Met Engeland zouden cordiale en zelfs broederlijke be trekkingen worden onderhouden. De aandacht der regeering zou voorts allereerst gevestigd worden op intrekking van do machtigingswet en herstel yan het lucifers-monopolie. Doumergiie Millcrands opvolger? Men weet nog steeds niet wat Miile- rand zal doen. De Parijsche bladen hech ten echter wel groote beteekenis aan een rede, welke Doumerguo, voorzitter van den senaat, dezer dagen gehouden 'heeft en waarin hij zijn groote vreugde uitsprak over de linksche overwinning van 11 Mei. Tal van bladen zeggen, dat hij met die rede zijn candidatuur voor het president schap heeft gesteld. Hongarije. Grooïe bankroeten. 80 bankiers gevlucht. Uit Boedapest wordt vla V/iSC&QA be richt, dat de depreciatie yah de sche munt een groote crisis heeft veroor zaakt in bankierskringen. Er hebben vele bankroeten plaats ge had. Tachtig bankiers zijn met de Noor derzon vertrokken. Italië Benss te Rome, Een pact tusschen Italië en Tsjech o-S 1 o w a k ij e. Benes is dezer dagen naar Rome gereisd en heeft een onderhoud met Mussolini ge had. Stefani meldt, dat zij de bepalingen hebben vastgesteld van een pact tusschen Italië en Tsjecho-Slowakije mot het doel de handhaving van den vrede te verzeke ren en do stabiliteit en de verbetering van den economischen toestand van Europa te verwezenlijken. Spanje; Raisoeli. Volgens een bericht aan do Fransche bladen uit Madrid willen do Spanjaarden Raisoeli tot Ivhalief van het door Spanje in Marokko bezette gebied proclamceren, indien hij volledige loyaliteit belooft. Rusland. Een mobilisatie in Rusland? De correspondent van de Chicago Tri bune to Boekarest seint, dat de Roemeen- scho generale staf verklaard heeft, dat deze inlichtingen bevat van het Russische Ministerie van Oorlog volgens welke bin nen twee maanden oen algeheeie mobili satie zou worden afgekondigd aan do Ees- sarabischo grens. De staf verklaarde, dat Roemenië op alle gebeurlijkheden is voorbereid. De dagbla den in Constantionopel geven gelijkluiden de berichten. Trctzki als spion. Volgens berichten via Riga zou men thans een verklaring hebben gevonden voor het krachtig optreden der Tsjeka te gen de oppositie en tevens voor de wijze, waarin zij erin slaagt alle leiders daar voor in handen te krijgen. De verklaring hiervoor zou zijn dat Trotzki's z.g. verbanning naar den Kau- lcasus slechts geveinsd is geweest, en dat hij door het te doen voorkomen, alsof hij wegens zijn oppositioneelo neigingen bij Lenin in ongenade was .geraakt, in contact heeft kunnen komen met alle personen, dio in de oppositie een belangrijke rol spelen. Door deze wetenschap is het thans aan de regeering gelukt ongeveer al hare te genstanders ten val te brengen. Turkije. De Turksche politiek tegenover Frankrijk. Uit Conslanliopel zijn berichten ontvan gen, die wijzen op een aanstaande breuk tusschen Turkije en Frankrijk in verband met do Syrische kwestie. Binnen enkele dagen zal do regeoring te Angora een nota naar Parijs zenden, waarin zij do algeheeie uitvoering van het verdrag van Angora,gesloten met Franklin Bouillon zal eischen met onmiddellijke verleening van plaatselijke autonomie aan Antiocliië en neutralisatie van dit district, terwijl krachtig geprotesteerd zal worden tegen do aanvallen op de Zuidelijke grens Sedert tusschen Frankrijk en Turkije verschillen zijn ontstaan in zake de Otto- cmaansche schuld, richt do Turksche po litiek zich naar Engeland. Reeds eenige maanden hebben aan de Syrische grens herhaaldelijk kleine botsingen plaats tus schen de "Fransch e. troepen en do Turken. De Turken beschuldigen do Fransehen, dat zij de plaatselijke benden met wapenen steunen. Nu de gevochten den laatsten tijd ernstiger werden, hebben de Turken een uitgeruste logermacht naar Syrië gezonden Van Turksch zijde wordt natuurlijk ge werkt voor een inlijving van Syrië bij Turkije en daarom wordt groote beteekenis gehecht aan de aanstaande Turksche no ta, welke kan leiden tot een officieels breuk tusschen beide landen. In dit geval kunnen do troepen van Kemal een groot gevaar opleveren voor de Fransche troepen in Syrië. BfiMMEBULABP INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES Hei congresbureau Het Congresbureau is Zaterdag 17 Moi verplaatst van Bagijnhof 32 naar het "Witte Huis, Raadhuisstraat no. 4, hoek Singel te Amsterdam. Men geliovo dus wel rekening met deze adreswijziging te hou den en correspondentie on aanvragen te richten naar het nieuwe adres. Motor- cn Rijwielwei Verschenen is een nota van wijziging op het wetsontwerp wijziging van de Motor- en Rijwielwct, Blijkens de toelichting zijn in de wijzl- S§£T WOOiïKAAigSTE KIEUWS.1 BUITENLAND. De volksstemming in Hannover over öe afscheiding van Pruisen. Engeland dringt aan op hervatting der militaire controle in Duitschland wegen» de demonstraties te Halle. Berichten omtrent een mobilisatie ini Rusland. Een a.s. breuk tusschen Frankrijk eo Turkije? BINNENLAND Bepalingen betreffende de rcniczegcls. Wijziging van de Motor- cn Rijwielwet. De socialistische terreur in Twente. OMGEVING. Wij geven het program van de Missie- week te Lisse. gingen, bedoeld onder IVIII in het alge meen het onmiddellijk gevolg van aange nomen amendementen of zijn zij louter van redaclioneelen aard. "Wat de wijziging onder IX betreft, het schijnt gewenscht, dat de gevolgen van do wijziging in art. 5 van het ontwerp aangebracht door de aanneming door de Tweede Kamer van het desbetreffend amendement van den lieer van Braambeek c.s., gesubamendeerd door den heer van der Waerden c.s., beperkt werde. Immers, het lijkt niet raadzaam aan hen, die thans van een rijbewijs zijn. voorzien, onder wio personen, die reeds jaren aan het stuurrad zitten, de verplich ting op te leggen van hun vaardigheid in het besturen van een motorrijtuig te (leen blijken, te meer, waar de daaraan verbon den arbeid voor do administratie zeer be zwarend zou zijn. Die verplichting wenseht de minister dus niet op te leggen aan hen, ,an wien reeds vóór 1 Mei 1924 een rijbe wijs is uitgereikt. Het tijdstip 1 Mei 1924 is gekozen ten einde te voorkomen, dat alsnog rijbewijzen zouden worden aangevraagd met het oog merk, den eisch aangaande het doen blijken van vaardigheid in het besturen van een motorrijtuig te ontduiken. ner.tsze^ols. Hot Hbl. bevat het Kon. besluit van den laten Mei, tot wijziging van het Kon. l>e- sluit van 22 November 1919 (Stbl. No 764), houdende vaststelling van de mo dellen der rentezegels en van aanwijzing van do plaatsen waarop dc rentezegels ien verkoop voorhanden zijn, zooals dat be sluit laatstelijk is gewijzigd bij Kon. be sluit van 30 Juli 1923 (Stbl. No. 333). Daarbij is bepaald: Artikel I. Aan het eerste lid van arti kel 6 van ons voornoemd besluit van 22 November 1919 (Stbl. No. 764), worden toegevoegd do woorden: „Afschriften van ihct aan dit borderel gehechte bewijs -«^'i ontvangst worden door genoemden hoofd ambtenaar gezonden aan den Verzeker: r.gs raad en bet bestuur der Rijksverzekerings bank". Artikel H. Artikel 8 van ons voornoemd besluit van 22 November 1919 (Stbl. No. 764) wordt gelezen als volgt: „1. De Raden van Arbeid zendon op door het bestuur der Riiksverzeker:n as- bank aan te wijzen tijdstippen aan dat bestuur opgaven in tweevoud van allo op die tijdstippen door hen nog niet vorkoch- ie zegels en van de opbrengst van den ze gelverkoop, gedurende de tusschen Ivo opeenvolgende tijdstippen gelegen penods 2, Een exemplaar van do opgaven, m. het vorig lid bedoeld, zendt hc-t bestuur der Rijksverzekeringsbank ten spoedigste aan den Verzekeringsraad, met vermeld mg of de daarop vermelde gestorte bedragen overeenkomend mot de door de Radon van Arbeid aan voornoemd bestuur overge maakte bedragen, eventueel met opgave, van do gevonden verschillen. Hot bestuur der Rijkstferzékering bans doet van den uilslag van de verdere veri ficatie en van de met dc Raden van Arb ad over de afrekening gevoerde briefwisseling zoodra mogelijk modedeeling aan den cn- zekeringsraad". Artikel III. In artikel 9 van ons voor noemd besluit van 22 November 1019 (Stbl. no. 764), worden de woorden: „da Verzekeringsraden" vervangen ^door de Wóórden: „den Verzekeringsraad". Artikel IV. Het onder le, 3e, 3e. cn 4a bepaalde van liet model van do rentezegels, als bedoeld in artikel 1 van ons voor noemd besluit van 22 November 1919 (Stbl. no. 764), gevoegd bij voornoemd ne- eluit wordt gelezen als volgt: „le. de kleur van bet rentezegel voor locnklasse I is roode opdruk op lichtroo- den onderdruk en do op het zegel ui-ge drukte geldswaarde 25 cent; 2e. de kleur van het rentezcgol voor loonklasso II is bruino opdruk op groenen onderdruk en do op het zegel uitgedrukte geldswaarde 30 ct.;

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1