Tweede Blad Woensdag 14 Mei 1924 Katholiek Maatschappelijk Werk. Ia „De Nieuwe Eeuw" heeft mr. Kropman, gen" reeks zeer lezenswaardige artikelen geschreven over „Katholiek Maatschappe lijk Work in Amsterdam". En hij trekt in het laatste nummer zijn fc'onclusies conclusies, die somber zijn. Wij schrijven er 'n paar van over: ongeveer één vierdo der Amster- damsche bevolking behoort niet tot een godsdienstige gezindte; ongeveer tweo derden der huwelij ken wordt niet kerkelijk ingezegend; het aantal groote gezinnen onder do katholieken neemt af; het aantal gemengdo huwelijken neemt onder katholieken onrustbarend toe; van de huwelijken tusschen twee katholieken wordt slechts ongeveer 76 percent kerkelijk ingezegend. Deze donkere gegevens mogen niet leiden tot pessimisme. In tegendeel; za moe ton bewegen tot wanner liefde en tot gloeiender daadkracht, tot geest driftiger willen en tot krachtiger doen! Maar boven alles ook tot een meer-overwe gen en beter-ovcrlegd handelen; Roomse he kracht mag niet wórden versnipperd cn niet worden opeengehoopt, moet met do grootste doelmatigheid worden, aange kend, opdat do resultaten daarvan zoo groot mogelijk zijn! Wat wordt gesignaleerd van Amster dam do geestelijke cn moreel rampen 1 het geldt Goddank niet cf in zeer véél mindere mate, ook in relatieven zin, zeer yéél minder, van onze kleinere steden. Maar ook daar ontbreekt nog veel aan het Katholiek Maatschappelijk "Werk uit welk gebrek ook daar geestelijke en moreele rampen ontstaan, die in omvang dreigen too to nemen, als cr niet wordt ingegrepen. Vandaar kan het ook voor niet-Amster- ïlamsche Katholieken z'n nut hebben te lezen, wat mr. Kropma schrijft over de oorzaken van bet verval te Amsterdam cn do middelen om daarin verbetering te brengen. Wij citeeren bet bedoelde artikel uit »,Do Nieuwe Eeuw". II. De oorzaken van het verschijnsel en dus ook de middelen tot bestrijding ervan zijn voornamelijk van geestelijk© orde. Dat liet contact tusschen geestelijkheid en leeken verslapt en soms verbroken is, be hoeft geen betoog meer. Wij wenschcn de seecls meegedeelde gegevens nog even aan vullen: er zijn in A'da-m parochies met tien- en met elf duizend communicanten, kaar do parochieele arheid wordt ver dicht door drie of vier kapelaans. In aansluiting hiermede dringen wij tan op: meer kerken, vooral in de buiten- kijken. Deze wensch is onvervulbaar, wanneer men meent, dat een kerkgebouw .veel geld moet kosten: de offervaardigheid •der nict-practiseerende katholieken is Uiteraard gering en liet is voor den paro- gkieelen arbeid niet w-enschelijk, dat bet kerkbestuur door financieel© zorgen ge drukt wordt: do nieuwe kerken zullen ver moedelijk niet meer dan schuurkerken, paar dan toch: kerken moeten zijn. III. Hot is duidelijk, dat alleen de aan wezigheid van meer zielzorgers en de aan wezigheid van meer kerken het verloren contact niet herstelt. In dit verband mo gen wij wijzen op de ontvankelijkheid óók (of misschien: vooral) van het volk Voor de schoonheid der H. Liturgie, voor een goede predicatie, voor de nobele le venshouding en de trouwhartigheid, kaardoor de verzwakte ethiek ih de har ten en hoofden der onzen kan worden ge- TPstigd: eerste vereischte om de katholie ke overtuiging in deze ethieklooze maat schappij te steunen. 'IV. Wat het werk der katholieke leeken betreft; urgent as de bestrijding van het pauperisme. Het percentage katholiek© paupers en paupers-gezinnen is onevenre dig hoog. Zij missen ten eenemnale het kcinigjo welstand, noodig voor de beoefe ning der deugd. De woningtoestand-en zijn peer dan ergerlijk en de gezinsverhoudin gen daardoor ontstellend. Hier ligt o.i. «en der bronnen van liet verval; bestrij ding ervan zal veel moeite en veel geld •kosten, 't lijkt ons echter een eereplicht der katholieke charitas in Amsterdam om zoo «poedig mogelijk een "begin to maken met een stelselmatig onderzoek en het nemen van maatregelen, die vaak zeer ingrijpend en kostbaar, doch onafwendbaar zullen zijn. V. Ovrigens zal do katholieke chari tas in Amsterdam zich belmoren af te vragen, in hoeverre zij haar werkzaam heid zou kunnen wijzigen, teneinde zich dienstbaar te maken in den strijd tegen het godsdienstig verval. Met name de charitatieve inrichtingen, waar kinderen worden opgevoed zouden zelve tot eigen .controle een enquête kunnen houden over do resultaten van hun opvoedings systeem, in bijvoorbeeld de laatste twintig jaren. "Wij maken deze opmerking niet ler- taops, doch met opzet. Want de gegevens, .Waarover wij beschikten doch dio na tuurlijk niet volledig zijn 1 stemmen niet gerustheid. Het spreekt vanzelf, dat tader katholiek gereedelijk erkent, dat de opvoeding in gestichten buitengewoon moeilijk is. ^I- Daar het verval voor een groot ge- eelt® aanwezig is in die kringen, die in komen met deze charitatieve ver- n'gmgen is het in hcoge mate gèwenscht, - vraagstuk der financiën worcle onderzocht. Vereenigingen als St. Huber- tus (ongehuwde moeders) en de H. Ca-» rtharina van Siena (zieken en kraamvrou wen) klagen dn het jaarverslag, dat wij zoo juist ontvangen, over inteeran van het kapitaal, vermindering der contributies en noodgedwongen beperking dor werkzaam heden! Wil men dezo steunpunten in den strijd tegen het verval niet verzwakken, dan dient de geheelo financieele positie der katholieke charitas onder, do oogen te worden gezien. VII. Van groote beteekenis achien wij de oprichting van een Centrale voor R.-K. Maatschappelijk W-erk, waardoor met de- zelfdo krachten meer invloed, kan worden uitgeoefend. Met minder inspanning kan meer bereikt worden, wanneer contact wordt gelegd tusschen allo werk op cul tureel, .charitatief en paedagogisch gebied. VIII. Voor de vorming van den Katho liek in het maatschappelijk leven is het systeem van de St.-Josephgezellenvereeni- ging uitstekend gebleken. Dit systeem, dat do geestelijke vorming vooropstelt en den zin voor het eerzame handwerk onder houdt en ontwikkelt, worde uitgebreid en versterkt. Versnippering van krachten door het oprichten van parochieele St.-Jo- sephsgezellenvereenigingen lijkt ons, in 't algemeen, niet gewonecht. Wel moge on-; derzoeht worden of de stan'dsorganisaties, met name, do R.-K. Volkshond en ook do Naar tiet Land van PAASCHFEEST IN DE H. STAD. BETHLEHEM, ft Gelijk in heel do katholieke wereld, be gint oolc in Jerusalem do Paaschvreugde al op Zaterdag. Om half 7 waren we in de Basiliek aanwezig, om de plechtigheden van Mgr. Daager mee te maken. Het ging weer keurig, dank zij den bejaarden, wit- grijzen ceremoniemeester van den pa triarch, een man met pittige oogen en le nige bewegingen, die met besliste stem, in liet Fransoh, ltaliaansch of Engelsch, net naar je verkoos, zijn bevelen uitdeelde, waaraan iedereen, óók de aartsbisschop, stipt gehoorzaamde. Deze wijddo ook het doopwater, zoodat ik nu pas voor het eerst in mijn leven zag, hoo dio plechtig heid eigenlijk gaan moest. Wjeldra werden do witte gewaden aangedaan cn do feeste lijke Paaschmis hoe prettig klinkt die hier! gezongen. Eén ding viel mij op, na het epistel ging de subdiaken naar den aartsbisschop en sprak: „Reverendissime pater, annunlio tibi gaudium magnum, quod. est alleluja: Hoogeerwaardo Vader, ik verkondig u een groote blijdschap, n.l. dat het nu alleluja is". Daarna zong Mgr. Daeger het alleluja. Ik bleef dien middag op mijn kamer om te lezen of te schrijven, maar tegen zes sen ging ik uit, om nog even, op mijn dooie gemak, een bezoek te brengen aan het H. Graf. Onderweg ontmoetten we een paar Vlaamscho dames: „Gij gaat naar do basiliek, mijnheer de Paster? Pas maar op, zulle, ze waren dar juist aan liet vech ten". „Aan het vechten?" vroeg ik ver baasd, „wie cn wie?" „Wel, de Latijnen en de Kopten, maar do gendarmen zijn er gauw tusschen gekomen!" Ik liet me natuurlijk niet afschrikken. Op het plein was het woelig, maar geen sprake van strijd. De half duistere basiliek was fantastisch, maar ietwat kinderlijk ver sierd met honderdc-n olielichtjes in ge kleurde glaasjes. Do Pransiscanen stonden er rustig hun completen te bidden, maar het overig deel van de basiliek leek wel een markt. Do grooten wandelen en klet sen, de kinderen spelen krijgertje, moe ders ge-ven aan haar kleinen gemoede reerd de borst. Van ooggetuigen hoorde ik Vs avonds dat er inderdaad twist geweest was tusschen de Kopten cn do Paleetijn- sche politie. De eersten wilden de Fran ciscanen molesteeren. Er waren zelfs klappen gevallen. Meerdere verontwaardig de pelgrims wilden beklag indienen, bij hun. respectieve gezanten. Paschen in JerusalemKan het beter? Het was de patriarch zelf, Mgr. Barlas- sine, die de pontificale Hoogmis deed, een kaarsrechte, frisscho man, met lichtgrij zer!. baard. Eerst lazen we zelf do Mis in de Basiliek en sloten ons daarna in su- perpli bij den stoet aan. Do gezanten had den voorbehouden plaatsen. Maar welk een Mis! Go moet n.l. weten, lezer, dat de schisma(ieken op onzen lsten Paaschdag Palmzondag hebben, cn nu waren de Kop ten in dezelfde rotonde op den zelfden tijd als wij bezig met bun „plechtigheden" „Plechtigheden", ja, die bestonden in zwaaien met palmen en het uitstooten van wildo kreten, 't "Was een schande! Ik kon mijn oogen cn ooren niet geiooven. En dan moet je uit Holland komen! 't ,Was zoo erg, dat ik niet weet te zeggen, of boven op het zangkoor al of niet het Paaschlied „Victimao Pasclia- li" is gezongen. En dat mannen- en knapenkoor beschikte over flinke stem men; dat verzeker ik u. Of 't ook een her rie was! Maar nog erger werd 't op 't ein de van de Mis. Dan is de Patriarch ge woon met licel den stoet processie te hou den door de kerk. Dit is niet mogelijk, als •de Kopten geen plaats maken. En dat wil den de heeren niet. De Patriarch rood van verontwaardiging ontbood nu het hoofd der Palestijnsche politie er waren 150 agenten in do kerk! i en protesteerde in 't Engelsch zeer nadrukkelijk tegen het geen er voorviel. Nu trokken do agenten, er op los, sleepten ecnige de banken van de Kopten do kerk uit en drongen hen on der groot gewoel en geweld terug. Na een kwartier wachtens kon de processie be ginnen, maar ue agenten stonden met den ploertendooder hand aan hand, naast elkaar, om verbreking van do rij to voor komen. Na het zingen van het Te Deum gingen we naar de sacristie terug. Onder onze Mis hadden de Grieksch-Schisnialie- ken, die echter heel wat makker zijn, in Middenslandsvereeniging, niet een en an der aan het systeem der St-Josephgezed- lenverecniging zouden kunnen onlleerten. IX. Wat de onderwijs-inriohtingen be treft, wij hebben reden om te vreezen, dat een groot aantal Katholiek gedoopte kin deren niet de Katholieke lagero scholen bezoekt. Een onderzoek zou dit kunnen uit wijzen. Behoefte bestaat aan uitbreiding van het aantal inrichtingen voor middel baar onderwijs en speciaal voor hooger handelsonderwijs. Immers in do handels wereld zijn wij zoo goed als niet te vin den en wat erger is: zijn ook onze ethi sche begrippen niet te vinden. X. Ten opzichte van dien hreeden rand der katholieke bevolking, waar alle con tact anet de kerk verbroken is cn waarop noob de organisaties, noch de pers, noch eenigo andore bepaalde actie invloed kan uitoefenen, werke liet voorbeeld van allo Katholieken, in het bijzonder het voor beeld van het intellect cn van den hooge- ren stand. De invloed van deze kringen is thans nog zeer gering: het spreekt van zelf, dat hij ook niet ontstaan kan door bepaalde maatregelen. Ieder echter zij zich bewust van zijn persoonlijke verant woordelijkheid. •- Zooals wij zeiden, verdient liet boven staande ook buiten Amsterdam overwe ging. slofte en Vervulling. AUDIËNTIES. NACHTMIS IN iAR SINT ANNA. Jerusalem, 23 April 1924. een ander gedeelte van de Basiliek, maar dat afgescheiden is van de H. Graf-roton de het z.g. „Koor dor Grieken", ook hun Palmplechtigheden. Wij gingen daareven een kijkje nemen zeer belangwekkend en woonden ook hun procssie bij, die nu echter ook in do rotonde, waar dus de Patriarch gecelebreerd bad, plaats vond. 's Middags gingen we op audiëntie bij den patriarch van Jerusalem, Mgr. Louis Bariassina, die cr zijn spijt over uit drukte, dat we getuigen hadden moeten zijn dien morgen van dergelijke wanorde lijkheden en om een gebed verzocht voor zijn Latijnsch patriarchaat. Eén ding ver baasde mij bij die audiëntie, n.l., dat pa ter Olivier, de directeur, van al de 90 pel grims bij liet voorstellen van hen aan den patriarch hun familienaam en den naam hunner stad uit het hoofd zonder eenig aarzelen wist op to noemen. Ziet, zulke zaken bewijzen juist, dat iemand voor een of andere onderneming geroepen is. Ik mag zeker wel verklappen, wat hij van mij zei? Priester en correspondent van een Hollandsch dagbladIk moest er even om lachen; wat kunnen die Franschen toch complimenteus zijn! Daarna werd een plechtig lof gecelebreerd door do 3 Holi. priesters, die do pelgrimage meemaakten, waarna we oen bezoek brachten aan den Franschen consul, dio spoechte, en thee en Turksche sigaretten aanbood. Des 's avonds om half 6 begaven wij ons naar Bethlehem, Na een rit van een half uur door een heuvelend landschap over oen stoffigon weg, kwamen wij in de voor elk Christen zoo gedenkwaardige stad aan, en namen onzen intrek ia het Casa nova der paters Franciscanen. In de tot kapel ingerichte grof, waar Jesus ge boren werd, zouden alle priesters dien nacht, elk op zijn beurt, de Mis lezen en daarom begaven we ons dien avond vroeg, om 9 uur al, naar ouzo kamers. Maar al vorens naar bed te gaan, klommen we even naar het terras, dat op liet dak van liet klooster is aangelegd. Jt Was volle maan en in het blauwzwart fluweel der lucht stonden tallooze sterren te twinke len,. Bethlehem is gebouwd op de helling van liooge heuvelen en lag daar op dien istikstillen avond aan onze voeten in het vreömdo licht te glanzen als een droom beeld. Kostelijk om te zien en om nooit te vergeten. Toen gingen we rusten. Tegen 1 uur werd ik geklopt en eenige oogenblikken later volgde ik mijn leids man zwijgend door do velo gangen van het ruime klooster naar de ondergrond- sc'ne grot, waar do Zoon Gods mensch werd, om daar, ofschoon liet 2en Paasch dag was, de Mis van Kerstfeest to lozen. Nooit heb ik met zooveel aandacht als teen do woorden gezegd: „Eere zij God in den Hooge en vrede op aarde aan de men- schen van goeden wil", en: „het Woord is vleesch geworden en heeft onder ons gewoond". "'Des 's morgens om half 7 was hot voor alle pelgrims Mis met preek in dezelfde grot, waarna wo een rondwandeling be gonnen door do heiligdommen. Boven de Grot dor geboorte n.l. i3 een groote, vijf- sckepige eeuwenoude basiliek, gebouwd naar het model, dat men in Roane vaak terugvindt. Hoe oud is dezo basiliek? Be kend is het, dat keizerin Helena boven de Grot een kerk gebouwd heeft. Is het deze? Deskundigen geiooven van niet, maar een zeker antwoord is niet te geven. Dezo ba siliek echter is in bezit van do Grieksch- Scliisniatiekcn en de Armonisch-Schisma- lieken, die beiden kloosters hebben aan de epistel-zijde; do Franciscanen hebben hun klooster en eigen kerk, toegewijd aan St. Catharina, aan do ovangeiie-zijde. Zij hebben recht op één altaar in do Grot. Dezo toestand is natuurlijk vroeger an ders geweest cn het is wel droevig, dat de zaken tegenwoordig zóó staan. Na een ontbijt bij de paters, waarbij wo ook ken nis maakten met een Vlaaansclien broeder, die blij was, weer -eens de taal van Guido Gezeilo te kunnen klappen, namen wij hartelijk afscheid, om onder een beetje zon en in een wolk van stof weer naar Jeru salem to vliegen. Vermoeid van de reis hield ik dien middag mijn kamer en ging niet eer uit dan tegen zessen, om een be- zook te brengen aan het H. Graf. De rotonde lag in het halve duister, maar de Grieken hadden in hunne door honder den lampjes en kaarsen kerst-hoornachtig verlichte afdeelin-g, het z.g. koor der Grie ken', een pleohtigen dienst. Deze weelc is immers voor hen do Goede ,Woek. Des avonds gaf pat9r Olivier mij een kaart, die het verlof bevat-lo van den Hoogeerw. pater Custos, om den anderen morgen oan half zeven de H. Mis te lezen op het H. Graf, jl.wa. op de tombe, die over liet Graf van Jesus is heengebcuwd. Na die Mis den andoren morgen begaven we ons naar het Heiligdom van Sint Anna, bediend door do Witte Pators van Kard. Lavigerie, waar bet om half 8 plechtige Mis voor de pelgrims zou zijn. O Eildebrand, hoo warm was het en hoe ver, maar toch, kerk van do moeder van Gods Moeder, welke aangename herinneringen zijn ino aan u bijgebleven. Hoe zoet was bet te rusten in den lommer uwer beuken; boe liefelijk •klonk -het Homo quidam door uw kleine ge welven tijdens het uitreiken der H. Com munie. Ja zelfs, al zouden morgen aan den dag do koningen der wetenschap komen verklaren, dat de crypte, die zich onder u bevindt, niet bet huis van Joachim en Anna is en dus ook niet de plaats van do Onbevlekt Ontvangenis en Geboorte van Maria kan zijn, en dat de resten van een bedehuis, die men vlak bij u aanwijst, vol strekt niet do overblijfselen van het Bad van Bethesda zijn, dan nog, o kerk en klooster van Sint Anna, zijt gij mij dier baar om het blij vertoeven. Gegroet, oase van geluk in 'swerelds woestenij! Dank zij de aanwezigheid van den Franschen consul, die zich in groot tenue met zijn dame bij ons had aangesloten, kregen we een paar muzieknummer ijes te hooren van een harmoniegezelschapr sa mengesteld uit studenten van het Griefsch Katholiek Seminarie, waarvan de Witto Paters de leiding hebben! De Marseillaise werd staande en blootshoofds aangehoord. Daarna werd ons een ontbijt aangeboden, waarna wc een bezoek brachten aan het Bijbelmuseum, door de Paters aangelegd. Het doel van dit museum, zcoals de rond leider, de Hollandsche pater v. d. Vliet (uit 's-Hertogenboscli), ons uitlegde is, alles (e verzamelen, wat dient om de tek sten der Schriftuur te vorklaren. Laat ik door één voorbeeldje trachten duidelijk te maken, op welk een practische wijze men dit doel nastreeft. Men vindt er sieenen liggen, gevonden in den bodem van het H. Land, die een groot ijzergehalte bevat ten. Daarnaast vindt men dan een kaart, waarop de volgende tekst, ontleend aan Dcut. 8:7—9: „De Heer, uw God, zal u leiden in een goed land welks siee nen ijzer zijn". Practisch of niet? Na oen hartelijk afscheid keerden we wandelend naar Notre Dame do France terug. H. A. ULLEMAN, Pr. ""IïïrksEïis""^ HET GOUDEN FRIESÏERFEES7 VAN MGR. H. v. d. WETERING. Schrijven van het Kapittel. Het MetropoKtaan Kapittel van het Aartsbisdom -Utrecht heeft zich met het oog op het a.s. gouden priesterfeest van Z.D.H. Mgr. H. v. d. AVetering met een schrijven gericht tot de geestelijkheid en geloovigeu van het Aartsbisdom, waarin het er op wijst, dat er een geheel bijzon- dero reden is tot dankgebed en feestvie ring bij dit jubilé. Onovertroffen in va derlijke toewijding cn mannelijke kloek heid zoo lezen wij heeft de Door luchtige jubilaris reeds een menschenleef- tijd lang zijn Bisdom verzorgd in allo nooden van den wisselenden dag. En iets verder schrijft het Kapittel: Het Motropolitaan Kapittel, aan zijn tradities getrouw, heeft gemeend) het plau cener waardige feestviering te moeten vast stellen cn wendt zich door dit schrijven tot u om u mededecling te doen van het geen het. dienaangaande heeft besloten en uwe medewerking tot uitvoering ervan te vragen. Aan Z.D.H. den Aartsbisschop heeft het behaagd goed te vinden, dat de offi cieel© herdenking der heuglijke gebeurte nis zal plaats hebben op Dinsdag den 19eii Augustus. De algemeene lijnen van dit plan zijn: godsdienstoefening, feestgave en feestvie ring. Overeenkomstig dit hoofclontwerp ver zoekt het Kapittel op de allereerste plaats de zeereerw. heeren pastoors, om hetzij op den dag zelf der officieele herdenking of op den eersten Zondag daarna ia hun kerk to houden een plechtige Hoogmis, volgens de plaatselijko omstandigheden met of zonder assistentie van diaken en sub-diaken, en daarna Te Deum coran ex- posita Ssmo Sacramento in ostensorio. Vc-rvolgens is het alleszins passend, dat onzen Vader in Christus door zijn kinde ren een feestgeschenk wordt aangeboden. Daar, gelijk gij allen weet, Z.D.H. nooit iets voor zachzelveh wenscht en beter dan' wie ook beoordeelen kan, welke diocesane behoefte het meest voor ondersteuning in aanmerking komt, is er, naar ide meoning van het Kapittel, geen geschikter feest gave te bedenken dan een som gelds op den officieelen gedenkdag aan Z.D.H. aan te bieden ter vrije beschikking, als het ge schenk der geestelijkheid en der geloovi- gen van zijn Aartsbisdom. Wij verzoeken daarom de zereerw. heeren dekens, om in overleg met de hun onderhoorigo pastoors do wijze van inzameling der bijdragen tot dezo feestgave in. bun district te willen regelen do ruimste deelneming daarin te bevorderen. De hooggestemde vreugde yan het Aarts bisdom over dit jubilé dringt eindelijk ook tot plechtige en openbare viering ervan. Reeds beeft Z.D.H. toegezegd, op den bo- venaangegeven officieelen gedenkdag in zijn Metropolitaankerk een Pontificale Hoogmis te zullen celebreeren en daarna in liet Aartsbisschoppelijk Paleis in pledh tige receptie gehoor te zullen verleenen aan degenen, die him gelukwenschen per soonlijk willen komen aanbieden. Hot Ka pittel heeft gemeend, den dag te moeten doen besluiten met een feestavond, waarbij UIT DE RADIO-WERELD Wal cr vanavond Ie hooron is 6.30 uur. F.L. (Eiffeltoron) 2600 M. Concert. 7.35 uur. 5. I.T. (Birmingham) 475 M. Concert/ klassieke muziek 7.35 uur. 2. B.D. (Aberdeen) 495 M. Schotsche avond. 7.59 uur. 5. W.A. (Cardiff) 350 M. Reis naar Portugal. 7.50 uur. 5. S.C. (Glasgow) 420 M. Rus sische muziek. 7.50 uur. 2. L.O. (Londen) 365 M. Con cert. 8.00 uur. 5. P.A'. Smith en Hooghoudt, Amsterdam) 1050 M. Concert, violoncel en piano. 8.05 uur. 2. ZIJ. (Manchester) 375 M. Musical comedy and opera night. 8.05 uur. 5. N.O. (New Caslle) 400 M. Concert. 8.35 uur. Brussel 230 M. Fragmenten uit „Traviala" van Verdi. 8.50 uur. 2. L.O. (Londen) 365 M. Zang 9.05 uur. P.T.T. (Potsschool Parijs^ 450 M. Oude Muziek-instrmncnten. 9.20 uur. S.F.R. (Radiola) 1780 M. Fes tival Raoul Loparra. 10.10 uur. 2. L.O. (Lomlcn) 305 M. Frag menten uit opera's van Offen bach. 10.30 uur. 2. L.O. Derde acte van de „Walkure" (Wagner). de Doorluchtige Jubilaris zijn tegenwoor digheid welwillend beeft toegezegd en waarop hetgeen cos allen bezielt in woord en toon zal worden vertolkt. In deze Pon tificale Hoogmis, receptie en feestvergade- rjng zal derhalve de officieele feestviering lies taan te houden in de Aartsbisschop pelijke Zetelstad. Ten slotte spoort het Kapittel de geeste lijkheid cn de geloovigen aan tot bijzon dere gebeden voor den Dooriuchtigon Ju-» bilaris. Pater H. yan Erp. t Ten huize van zijn vader overleed Maan dag te Berghom in den ouderdom van 37 jaar de zeereerw. pater Henri van Erp, missionaris in den Congo. Verleden Zaterdag was do missionaris thuis itit de vreemde landen, waar hij 12 jaar werkzaam is geweest, doch den laai- sten lijd sukkelende was. Met Kerstmis j.l. werden hem do laatsto H.H. Sacramenten toegediend, waarna hij ongeveer hersteld ia en de reis naar het moederland onder nam. Gisteravond (oen hij een briefkaart schrijvende was, op een knio aan de tafel, om naar zijn bagage to ir.formeeren, zakte hij in een en was op slag dood. Do verslagenheid onder de familie en. het geheeïe dorp is groot. Broeder Ladistaus. f In het Instituut St. Louis te Oudenbosch overleed na een korte maar hevige ziekte in den leeftijd van 57 jaren do eerw. broe der Ladisla-us (in de wereld J. A. Lan- ges). ESspSOSSBS®». De dubbele moord te VVychen. Do Justitie zet het onderzoek in zake den dubbelen moord te Wyclien, in verband waarmede de gebroeders van den Broek en den zwerver K. van Munster zich in arrest bevinden, krachtig voort. Maandagmorgen i3 de hond van H. Jansen, een buurman van den verslagen© Willems, welke hond kor ten tijd voor den moord plotseling stierf, opgegraven. Heb cadaver i3 ter onderzoek na-ar Arnhem overgebracht. Zooals bekend werkte C. van den Broek, een der gearresteerden als smid te Grave. Zaterdagavond voor den moord had hij volgens mededeelingen van zijn. moeder zooai3 gewoonlijk zijn weekgeld gegeven. Maandagmorgen is hij weer gewoon naar zijn werk gegaan. Te Lu non bezocht, hij een café, waar hij zijn gelag met een bank biljet van f 35 betaalde. Toen hij te Grave aan het werk was en een auto met drie polilie-agenten ver scheen, was het volgens afgelegde ver klaringen aan hem te merken, dat- de politie om 'hem kwam. Het angstzweet brak hem uit. Bij zijn arrestatie werd nog een bedrag van f 22.50 op hem bevonden. Wat van Munster betreft, deze kwam den Vrijdagavond voor den. moord aan bet huis van zijn zwager op het Heiveld. Zijn zwa ger liet hem binnen en gaf hem een dekeru Hij heeft dien nacht op den vloer geslapen. Zijn zwager achtte het raadzaam den ge- heelen nacht het licht te laten branden, daar hij bang voor hem was. Zaterdagmor gen vertrok Van Munster in de richting Nijmegen cn keerde 's avonds met een lekke band om zijn fiets terug. Zijn zwager met diens zoon hebben de band zoo spoedig mo gelijk hersteld, opdat v. M. maar weer vertrekken zou. Van Munster is daarop weer vertrokken en werd Zondagmorgen te zeven uur te Leur aangetroffen. Gedurende den Zondag is hij meermalen to Alverna cn Woezik, beido buurtschappen van Wyehcn gezien. Het verluidt verder, dat P. van- deü Broek te Arnhem een en ander over den moord zou hebben losgelaten. Bevestiging hiervan was evenwel niet te krijgen. Poging tot zelfmoord. De 'koopman C. uit Eindhoven, die do vo rige week voor de rechtbank te 's-Heriogen- bosch terecht stond wegens mishandeling den dood tengevolge hebbend, gepleegd op zijn vrouw en die deswege zes jaar tegen zich hoorde eischen, heeft getracht zich den buik open to snijden. Hij werd direct naar het groot zieken-gast-huis gebracht. De wonde was niet va3i err.stigen aard. Noodlottig ongoluk. Toen de 57-jarige arbeider D. Meurs to Arnhem met een zwaar met hout beladen wagon uit het Beekhuizerbosch reed:> had hij hot. ongeluk te vallen, waardoor hij een.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3