'een bijzondere dag voor do parochie van St. Joseph. Dien avond zou n.l. het vaan del van den Sint Joseph-Penning plechtig ■worden gewijd. Geen wonder dan ook, dat do kerk geheel vol was. Nadat -het plechtig Lof zoover gevorderd was, dat het Vesperaio gedeelte was geëindigd, be steeg de Zeereerw. heer Pastoor van Leeuwen den kansel om een feestrede te houden. Tot tekst waren gekozen do woor den uit het gebed der kerk op dezen dag: „Gij, die op aarde onze Beschermer zijt geweest, wil ook onze Voorspreker zijn in den Hemel". Eerst ging de Zeereerw. •heer Pastoor na, hoe St. Joseph Patroon der geheele Kerk is, vervolgens voor onze Parochie en hoe hier de devotie tot den machtigen Beschermer toegenomen is. Met vreugde constateert de Pastoor wat zijne voorgangers deden met de instelling der 7 "Woensdagen en hoe steeds Is voortgegaan die devotie te doen toenemen. Dankbaar wordt herinnerd aan de Eigen Kapel en 'Altaar, gaven van den la at st en tijd en aan de instelling v. d. St. Joseph-penning, die bloeit als vast fonds, hier zeker 't meest, maar ook wordt dankbaar herinnerd aan St. Martin us, aan Amsterdam en Den Haag, waar meerdere leden hun steun aan dit blijvend liefdewerk verleenen. De opbrengst der St. Joseph-penning beliep tot heden f 2300 en dit mooie vaandel is niet uit het Fonds betaald. Het ziet er keurig uit en de schilderij is uitgevoerd volgens de kerkelijk goedgekeurde teeke- ning der platen, u wel bekend. De Pas toor dankt hiervoor, maar spoort aan om in ijver voor de St. Joseph-penning voort te gaan om toch ten spoedigste te komen tot een waardig Godshuis, opdat wij door St. Josephs machtige voorbede het onbe reikbare eenmaal mogen bereiken. De gewijde redenaar wijst er op, dat do critieken hem bekend zijn: men vindt het kerkje mooi en het verheugt spr., maar men ziet de scheuren in 't oude ge bouw niet, die ons doen vragen: hoe lang zal het gebouw nog staan! En wat het ergsto is, de Pastoor acht het zijn plicht zulks te zeggen: vele parochianen hooren des Zondags geen H. Mis, omdat de kerk veel te klein is. Met een dringende bede om blijvend bet liefdewerk van den St. Joseph-penning te blijven steunen, besloot de Pastoor zijn schitterende rede. Hierna werd het vaan del gewijd, waarna het St. Joseph-lied en diens Litanie en gebed, vervolgens het „Te Deum" en de Benedictie. Zoo is dank zij het onvermoeid wer ken van Pastoor van Leeuwen de paro chie weer een prachtig vaandel rijker ge worden, dat door de zelateurs en zelatri- ces bij de Processies kan worden medege dragen. Gaarne sporen wij bij het verslag dezer plechtigheden niet alleen de paro chianen van St. Joseph, maar al onze le zers aan om door lid te worden der Sint Joseph-Penning (kost maar 5 ct. p. week) of door het koop en van een of meer kunst platen den spoedigen boulv der nieuwe St.-Joseph kerk ie willen steunen, daar do zorgen van Pastoor van Leeuwen ont zettend groot zijn en (zooals deze zonder overdrijving zeggen kan) deze alleen kun nen overwonnen worden door de buitenge wone hulp van Sint-Joseph, opdat het on bereikbare bereikt wordt. Wij zijn vol goeden moed, vooral omdat de Pastoor niets voor zich zelf (en z'n pastorie is meer dan op-') alleen voor God en de zie len vraagt. NIEUWKOOP. Overste Liefdegesticht. De Eerw. Moeder Overste van het Gesticht van het H. Hart, alhier, is door hare Overheid overgeplaatst naar Neder-Asselt. Velen zullen deze plichtsgetrouwe Zus ter. die sedert 1920 alhier verbleef, noode zien vertrekken. N0 0RDWIJKERHOUT. Keuringsraad. Door den Keuringsraad zijn op 22 April 1924 de volgende personen gekeurd voor de lichting 1924. Geschikt: Engelbertus J. Bakker; Corne- lis J. Berbee; Hendrikus A. van der Berg; Thcodorus van der Berg; Pieter Bouwmees ter; Petrus H. Brama; Martinus Dieben; Jacobus A. Duivenvoorde; Hendrik Duiven voorde; Jonas Dusoswa; Cornelis P. van Eeden; Johannes J. Heemskerk; Johannes Hoogkamer; Petrus J.Jansen; Quirinus W. van der Klugt; Jacobus Koelewijn; Jaco bus P. Knoppert; Willem Knoppert; Gerar- dus Koonien: Nieolaas J. Mecuwènoord; Nicolaas J. V. MceuwenoordPetrus Ok- kerse; Jacobus C. Parcra; Adrianus A. Pen- nings; Johannes H. Pompe; Willem Pors; Petrus C. van der Putten Cornelis J. Ko mijn; Petrus A. M. Sengers; Jacobus A. van Straelen; Petrus van der Togt; Jaco bus van der Voort; Johannes van der Voort Voor goed ongeschikt: Coenraad J. Bouw meester; Petrus J. Duivenvoorden; Johan nes B. Nulkes; Theodorus G. Smit; Adria nus C. J. Vermin; Johannes Waaning; Pieter Zonderwijk; 'Albertus Zuiderduin; Cornelis Zuiderduin. Wordt nader bekend gemaakt: Simon P. O. J. Verdegaal. WOERDEN Een gevecht! Twee bewoonsters van do Nassaukade kregen de vórige week twist over kwajongensstreken van hare kinderen. De twist liep zoo hoog. dat de vrouwen elkander met haarspelden be werkten en een van hen zoodanig werd mishandeld, dat geneeskundige hulp noo- dig was. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Begin van brand. Vrijdagmorgen brak er brand uit in de fabriek der N.V. Lingeriefabriek v. k. Munninghoff. De brandweer werd gealarmeerd doch het personeel der fabriek had al spoedig dc brand gebluscht. De oorzaak was, dat een electrisch strijkijzer niet was uitgescha keld en zoodoende de plank in brand raakte. Aanrijding. De zoon van den beer B. werd op den hoek van den Meulmans- weg door een motorrijder aangereden. Hij kwam met den schrik vrij, doch zijn fiets werd nog al beschadigd. De motorrijder verklaarde zich bereid de schade te ver goeden. Ziekenhuisverpleging. In een dezer dagen gehouden bestuursvergadering van het comité voor het onderlinge fonds voor ziekenhuisverpleging werd beslo ten, met bet oog op het indienen van lijs ten van candidaten voor het te verkiezen bestuur, de ledenlijst ter inzage te doen leggen op de dagen 12, 13 en 14 Mei a.s. van 2 tot 10 uur ten huize van den beer K. E. Rozeboom, Nassaukade 38. De candidatenlijsten, waarop niet meer dan 7 personen mogen worden vermeld kunnen tot en met 17 Mei a.s. aan het bier- voren vermelde adres worden ingediend. Dc lijsten moeten door minstens 5 per sonen worden onderteekend. De stem ming zal plaats vinden op Maandag 26 Mei a.s. Een ieder lid begrijpe het belang van deze candidaatstelling en stemming en helpe medewerken om degelijke vertrou wensmannen in het bestuur te doen kie zen. R.-K. Meisjeskoor. Met voel sympa thie zien we telkenjare de uitvoering van het R.-K. Meisjeskoor (directeur de heer S. P. Onneweer) tegemoet. Het is altijd een avond van aangenaam genot. Dit jaar brengt dezo uitvoering ons niets nieuws. Sinds eenigen tijd is door den energie- ken leider van het Meisjeskoor een kinder koor opgericht. Zoodoende treedt men dit maal met twee koren op. Afgaande op het uitvoerig programma kunnen wij een schoonen avond voorspel len. Gemengde Bs^ichten. Weer een dijk doorbroken. Men meldt uit Doesburg, dat tengevolge van den hevigen waterdruk nu weer te Doesburg een dijk doorbroken is nabij de Ronde Bank. Uitgestrekte landerijen zijn overstroomd. De schade voor de landbou wers is groot. De dubbele moord te Wychen. In verband met verschillende verhalen die over dezen moord in omloop zijn, wordt uit "Wychen als vaststaande het volgende door het Hbld. bericht. Alleen de gebroeders Van den Broek en de beruchte Van Munster be\inden zich voor deze zaak in hechtenis. Het onderzoek heeft uitgebracht, dat Van Munster in den vroegen morgen na den nacht waarin de misdaad gepleegd werd, in het naburige dorp Neder-Asselt een fleseh benzine ge kocht heeft In de nabijheid van het dorp heeft men eenige lappen aan den weg ge vonden, welke bij onderzoek bloed bleken te bevatten. De politie is nog doende om Reis naar de Congo. Van Br. Renaius uit Langeraar. Den eersten Aug. vertrok Br. Renatus, in do wereld W. v. Tol uit Langeraar, v«aar c Missie in de Belgische Congo. De Eerw. Br. Missionaris is van de Congre gatie \an den H. Geest, en heeft de reis gemaakt met Mrg. Lcmpereur van dezelf de Congregatie. Br, Renatus geeft van deze reis de volgende beschrijving: Na in verschillende kloosters onzer Con gregatie afscheid te hebben genomen, vertrokken wij 1 Aug. van Antwerpen. Vier paters en twee broeders vergezelden ons naar het schip. Op de kade was zeer veel volk, en 't schip zoo vol dat wij bijna niet door de gangen konden van de men- echcn, want elke passagier had de zijnen bij zich. Het was twee uur n.m., een lang gerekt gefluit en de bezoekers moesten het schip verlaten. Om drie uur weder een lang getoet, de brug wordt opgehaald, net schip los gemaakt, nog driemaal een lang gefluit, en daar gaat ons schip. Ik kan niet zeggen, welk gevoel zich van mij meester maakte, maar geen gevoel van „heimweh", integendeel een gevoel van in nige vreugde en sterkte. Wel een bewijs van te vertrekken met Gods genade. Nu wij op het schip zijn zullen wij «erst alles eens bezien. Het is een prach tig schip, van alle gemakken voorzien en fijn ingericht. De eetzaal is een waar pa leis. Men zit met zes aan tafel op vast staande leuningstoelen. Elke tafel heeft zijn eigen bediende. Een diner duurt een uur en heeft soms tien verschillende ge rechten, Ook it er tijdens de maaltijden muziek. Do rookzaal doet in pracht niet onder voor de eetzaal. Dalen wij dertig treden naar beneden, dan komen wij in mijn kajuit. Deze is niet groot, maar er bevindt zich alles in, wat in een slaapka mer vereischt wordt. Wij zijn met zes kloosterlingen aan boord, een pater en broeder van Schuit, een pater en broeder van het H. Hart, Monseigneur en ik. Wij zitten ook met ons allen aan één tafel en spreken allen Hollandsch. Alzoo heb ik den eersten nacht op zee doorgebracht, en e-en slech ten nacht gehad, maar ook een slechten dag. De zee is zeer woelig en wij zijn zee ziek. Men loopt als een dronken man, en als je de trappen opgaat is het of ze on der je voeten wegzinken. Om zeven uur 's morgens passeerden wij de Krijtbergen van Engeland. Den volgenden dag was ik weer goed in orde; 's avonds zeven uur landden we le La Rochelle-Palice, een kleine havenstad, in Frankrijk. Het schip kwam niet aan wal, reizigers en goederen werden afge haald. Den anderen morgen leest Mgr. de H. Mis, welke door mij werd gediend. Wij beginnen weer te schommelen, dat komt omdat we in de golf van Biscaye. zijn, het gevaarlijke punt, waar drie jaar geleden: onze Paters verdronken; zijn. 's Middags zijn wij de golf weer gepasseerd en het is heerlijk stil en zacht weder, 's Avonds komt Spanje in 't zicht, maar wij stoomen door, en zien verder geen bijzonders. Zoo wordt heb dan Zondag. Mgr. leest de H. Mis in de salon. Het altaar is opgeslagen op de piano. Er Avareni nog al velen te genwoordig en ook gingen enkelen ter communie, 'b Middags was op het zelfde ook de fleseh die de benzine fcevatte, terug te vinden. Indien deze gevonden werd en door den verkoopor herkend werd, als door hem aan Van Munster verkocht, zou dit wel een zeer verzwarend bewijs tegen dezen verdachte zijn. Denzelfden morgen na den moord heeft deze Van Munster herhaaldelijk een café te Neder-Asselt bezocht. Toen hij zich er weer bevond, is de verdachte Van den Broek re gelrecht uit Wychen naar hetzelfde café gekomen en heeft zich bij Van Munster ge voegd. Dit is te meer opmerkelijk, waar Van den Broek dit café nooit bezocht. De meening te Wychen is in 't hijzonder tegen den zeer ongunstig hekend staanden Van Munster gericht. Do rustige boerenbevolking van ons vriendelijke Gelderscho dorpje zal niets lie ver zien, dan dat dit gevaarlijk type voor eenige jaren uit him omgeving zal 'verdwij nen. - - Gasverstikking te Rotterdam. Buren 'bemerkten Zaterdagmorgen, dat het echtpaar v. O., dat woonde op een zol derkamertje ten huize van A. S. in de Blok makersstraat te Rotterdam, zich niet ver toonde. Men stelde een onderzoek in en vond man en vrouw dood in bed liggen, ter wijl er een sterke gaslucht hing. Bij onder zoek bleek, dat de gasslang van het gascom- foor was afgegleden, terwijl de kraan, die in den muur zit, openstond. Het ongeluk te Dwingeloo. •Dé „'Asser Crt." meldt, dat Albert ter Wal, die Vrijdag zulke ernstige brandwon den opliep, Zaterdagmorgen te zes uur over leden is. 1 De patiënten Brink en Bisschop maken het goed. In een sloot gereden. Te Spier (Beilen) is gisteren een rijtuig, waarin een pas getrouwd paar met familie gezeten was, in een sloot geraakt, waarbij de passagiers gekwetst werden; de moeder der bruid kreeg ernstige verwondingen. Onvoorzichtig. Tusschcn Utrecht cn De Bilt sprong een 16-jarige jongen op den tram naar Utrecht, aan den verkeerden kant van den weg, d. w. z, aan de binnenzijde. duc aan den kant waar zich het spoor richting De Bildt be vindt. Hij probeerde over hot balkonhekje te klimmen, maar op het oog-enblik, dat zijn beenen ver buiten den wagen uitstaken na derde er een tram naar dc Bilr en <le jon gen kreeg van dien wagen een klap tegen de beenen, met het gevolg dat hij met het hoofd door een ruit ging en een zeer ernsti ge wond aan het gezicht kreeg. Bewusteloos is hii binnengedragen bij een bewoner van den Biltsehen weg en daarna naar de Rijks klinieken te Utrecht vervoerd. Zijn toestand was gisteren zeer bedenkelijk. De vergeten Baarnsché zwerver. Naa-* het ,.U. D."' Verneemt heeft de justitie termen gevonden om een gerechte lijke vervolging in te stellen tegen ecu der politicbcambreri te Baarn, aan wiens \er- 7uim het te wijten is dat men. in het politie bureau aldaar den opgesloten zwerver heeft vergeten. Deze politic beambte zal N Utrecht te recht. staan op 27 Mei a.s. Hem is bq dag vaarding ten laste gelegd overtreding van art. 308. subs. 283 Wetb.'k van Strafrecht. Art. 308 luidt: Hij aan wiens schuld tc wijten is dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt of zoodanig lichamelijk letsel waaruit tijdelijke ziekte of verhindering in de uitoefening zijner ambts. of beroepsbe zigheden ontstaat, wordt gestraft met- ge vangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden. En art. 283 zegt: Hij aan wiens schuld te wijten is dat iemand wederrechtelijk van de vrijheid beroofd blijft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f 300. Indien het feit zwaar lichamelijk letsel tengevolge heeft wordt- de schuldige ge straft met hechtenis van ten hoogste negen maanden. Indien hel feit den dood tengevolge heeft wordt hij gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar. De geneeskundigen die te Utrecht sectie deden op het lijk van den zwerver, zijn lol de conclusie gekomen, dat de dood van den man hoogst waarschijnlijk is veroorzaakt door uitputting. Met absolute stelligheid kon dat evenwel niet worden vastgesteld. plekje weer concert. Maandagmorgen ze ven uur aankomst te Casa Blanca, een groote Afrikaansche stad. Wij verlieten het schip en gingen dc stad bezichtigen. De huizen zijn wit en met platte daken. Do inwoners zijn half zwart en erg sme rig, maar de helft is wel Europeanen, dó inlanders zijn eent soort Arabieren. De broek reikt dezen mensehen tot aan de knieën; verder dragen zij een klein buisje en Jn rood muisje op 'f hoofd. Do vrouwen zijn geheel bedekt met een wit kleed, al leen de oogen' kan men zien. Wij werden bestormd door straatjongens, die iets te koop aanboden. Een bleef er bij ons en wees ons overal den weg. Mgr. gaf hem ten slotte iets, maar do bengel was er niet mede tevreden; hij moest meer heb ben. Mgr. veel te goed, gaf hem nog wat, en ja toen droop hij af, zonder dank. Wij gingen een glas bier drinken, en daar had je het weer! Een jongen kwam met kran ten, een ander met prentkaarten, een der de met portefeuilles aandragen enz. enz. Toch vonden wij ook nog beleefd volk, dat ons heel eerbiedig begroette. Om tien uur gingen wij weer op 't schip cn de vollo zee in. Even waren wij nog maar op zee, of het schip begon weer to zweven, en ik ook; ik werd weer zeeziek. Doch liet was spoedig beter, 's Namiddags viel ons do eer te beurt de machinerie van het schip te gaan bezichtigen. Alles móchten wij zien en werd op de vriendelijkste wij- zo uitgelegd. Woensdag, acht Aug. 's mor gens zes uur zagen wij heel groote ber gen vlak voor ons schip, en toch voeren, wij snel door, zoodat ik dacht er pardoes op te zullen varen, maaT dat was gezichts bedrog. Men kan bergen van zee uit wel Slaapziekte, tr.r Er is een geval van slaapziekte geconsta teerd bij een 17-jarig meisje in Slcen, ge meente Dalen (D.). Bijtijds gered. Bij Enkhuizen is Zondag de ijzeren tjalk Twee Gebroeders, van Amsterdam, schip per L. van der Kolk, geladen met turf- 6trooisel voor Enkhuizen; door een storm vlaag omgeslagen. Een laken werd als noodvlag geheschen. Do opvarenden: de •schipper, zijn vrouw en drie kleine kinde ren en zijn knecht, trachtten zich ten slot te bij de onstuimige zee in de roeiboot te redden. Enkhuizer vi-sschers zijn uitgeva ren, hebben hen opgepikt en behouden aan wal gebracht Brandstichting in een Artillerie-loods. Zondag is to Spaarndam bij 'het- fort „Spaarndain-Noord" een houten loods door brand: vernield. Er was weinig ma teriaal in dit gebouw. Verondersteld wordt, dat de brand gesticht is, want toen deze ontdekt werd, stond de deur van de loods open. Een onwillige benzinetank. Op de Houtmansgracht te Gouda zou een bezinetank. ongeveer 6 meter lang met een middellijn van ruim 1 meter, worden inge graven. Een gat werd gemaakt, en de tank daarin geplaatst, nadat eerst beton was ge stort om den ketel op te doen rusten. Daar na werd het gat dicht gemaakt. Tot niet geringe verbazing van den aan nemer en zijn personeel stak den volgen den morgen de tank boven de straat uit. Het grondwater bleek de betonlaag te heb- ontmengd, waardoor de bevestiging van den ketel was losgelaten en de leege ketel, die een inhoud kon hebben van 6000 L., door den druk van het water naar boven gegaan. Daar de tank was begraven onder de leidingen van gas en water, kwam het gevaarte bij het- omhoog gaan met kracht tegen deze buizen aan, waardoor ze braken. Uit de gebroken waterleidingbuis stroomde Let water nu den put- in cn kwam tevens in de gasbuis- terecht. De tank lag op het water te dobberen. En de gasman, die op den Tiendeweg water pompte uit de gas buis, kon zich maar niet begrijpen waar al dat water vandaan kwam totdat bleek dat de put op de Houtmansgracht zorgde voor steeds nieuwen aanvoer. De bewoners van de aan de Houtmans gracht grenzende straten kregen ook hun deel van de misère, want zij kregen geen gas totdat het- hersteld, was. Op de Hout mansgracht kon men wel een modderbad nemen. Alle gemeentelijke diensten zijn er aan tc pas moeten komen om te herstellen wat kapot was. Een brutale zakkenroller. In een schouwburg in de Reguliersbree- straat te Amsterdam is een Duitscher, door uitsnijding van een achterbroekzak een portefeuille ontrold, o.m. inhoudende G biljetten van 50 miïlioen mark. 25 biljet ten van 20 biljoen mark. eenige biljetten van to billioen mark, 2 Rentemarken en f 130.—. Verduistering. De gemeentcbode te Capelle (Noord-bra- banf) is naar de strafgevangenis in Den Bosch overgebracht, als verdacht van ver duistering van gemeentegelden en van valschheid 'in geschrifte. Nederlander in Frankrijk aangehouden. Naar de ..Temps" meldt, heeft men te Menton een Nederlandsch handelsreiziger, G. van O. uit Utrecht, gearresteerd, die door do Nederlandsche justitie werd ge zocht wegens oplichting tot een bedrag van omstreeks 200.000 francs ten nadeele van de firma voor welke hij werkzaam was. Bij zijn aanhouding had van O. slechts een be drag van 50 francs bij zich. Hij is in het huis van bewaring te Nice opgesloten in afwachting van het vervullen der formali teiten voor zijn uitlevering. Nederlander in Rusland gevangen gehouden Met betrekking tot- een gevangenhouding van een Nederlander Schmitt. genaamd, te Petrograd heeft het. Haagscli CorrespondeD., tiebureau zich cm inlichting gewend tot. het Departement van Buitenlandsche Za ken. Daar werd medegedeeld, dat de heer Frans Schmitt-, een bejaard en algemeen eon uur ver zien en dan is het juist of men er vlak bij is. Na een half uur vermin derde het schip zijn vaart, en kon men tusschen en op de bergen al eenige ge bouwen onderscheiden. Alineer en meer naderden wij, en o wat een prachtig ge dicht, tusschen do hoogo bergen lag voor ons een grocto stad. Het schip ankerde en bleef liggen voor een der Canarische cilan den. de stad Ténériffe. Om acht uur kwa men kleine motorbootjes de passagiers, die aan land wilden, afhalen. Wij maak ten hiervan natuurlijk ook gebruik, en gingen Ténériffe een bezoek brengen. Het is een schoono Spaansclie stad, alle3 helder en proper; ook do inwoners, die hoofdzakelijk Spanjaarden zijn. Wij heb ben geloopen aldoor omhoog, en tenslotte met do tram tot we liet hoogste punt der sta<l bereikt hadden. Welk een verruk kend gezicht daarboven; voor onze voe ten lag dc stad in een vallei, daar achter de onmetelijke oceaan, waarop wij ons schip nog konden onderscheiden, als een klein bootje. Half vijf vertrok het schip weer. Ik heb gestaan op het dek, geheel alleen, en, naar Ténériffo gezien, zoolang het zichtbaar bleef. Ik dacht aan dien He mel. Wat moet dio wel schoon zijn, daar reeds een stukje van de aarde je zoo in bewondering kan brengen, cn toch nog niets is vergeleken met hetgeen God voor ons bestemd heeft. Onze mooie statige boot gleed al maar door cn wij zien niets dan water en schuim. Het werd al flink warm, en ik kleeddb me al geheel in 't wit. Zaterdag, elf Aug., komen wij te Dakar, een groote stad op de rotsen. Wij gingen aan land gelijk te Ténériffe, maar konden slechts geacht, ingezetene Van Pclrogr.icï. die sederg een paar jaar als vertegenwoordiger van de 6terk geslonken Nederlandsche kolonie aldaar werkzaam was en als zoodanig bij het betrokken commissariaat stond ingc schreven, op Oudejaarsavond werd gevan gen genomon, zonder dat kon worden nage gaan, waarvan hij beschuldigd werd. Toen ons Departement van Buitenlan schc Zaken hiervan kennis kreeg, heeft het' zich gewend tot dc Duitsche regeering met verzoek door haren ambassadeur te Moskou voor den heer Schmitt een goed woord laten doen. 'Aan dit verzoek is aanstonds met groote bereidwilligheid voldaan. Maar toen kort daarna berichten inkwamen, dat> de gezondheid van den gevangene in ver band met diens leeftijd reden gaf tot ern etige bezorgdheid, heeft de Minister ook' -rechtstreeks aan den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken te Moskou geseindi om op diens welwillende tusschenkomst ten' behoeve van onzen landgenoot een beroep te doen. 'Aangezien op dit telegram na- veer. tien dagen nog geen antwoord was ontva gen, hebben bij de besprekingen, die half Maart te Berlijn met de sovjetvertegenwoor digers plaats hadden, de Nederlandsche ge delegeerden, in opdracht der Regeering, dö zaak bij den heer Krestinski bepleit. Zij vernamen toen, dat de heer Schmitt beschuldigd werd van ongeoorloofde tovres pondentie met het- buitenland en verbloede lijk zou worden uitgewezen. Enkele dagen later werd dit bericht zoo wel door den Duitsclien ambassadeur Moskou ale door een telegram van den hee Tsjitsjerin aan onzen Minister van Bui tenlandsche Zaken bevestigd. Deze laatste seinde toen nogmaals naar Moskou met ver zoek te mogen worden ingelicht zoodra de finitief tot de uitzetting zou ziin besloten en dan tevens tijd en plaats daarvan mogen vernemen. Sedert dien zijn zes weken verloopen zon der dat iets meer uit Moskou werd gehoord Zoo eenvoudig. Gedurende het jongste verblijf van Koningin op den Ruygenhoek was in do nabijheid een arbeider aan het werk. Wa neer de man dorst kreeg, en wat drinken wilde hebben, ging hii met ziin kannelie even naar het Koninklijk verblijf, daar do eang Daar het. pompstation hem te ver was Hij kreeg dan van den portier zijn kunne tje gevuld met water terug. Op een dag weer met hetzelfde doel naar den Ruvgen hoek gaande, trof hij echter den gediensi gen portier niet aan. Even kijkt- hij ron maar erwijl komt er een eenvoudig geklee de dame naar hem toe en vraagt hem wat hij verlangt. De werkman zei dat hij dorst had en altijd van den portier een kannetje wate gevuld kreeg. De dame neemt ziin kannetje gaat naar binnen en brengt eenige oogen blikken later het verlangde. Hij bedankte er voor en verwijderde zich. Hce vreemd stond hij te kijken, toen hij later vernam, dat die eenvoudig gekleede en vriendelijke dame do Koningin was geweest. Hij verklaarde, dat hij persoonlijk H. M. niet kende en o: nooit, had kunnen gelcovcn. dat zij zoo ee voudig en welwillend was. Wel had hij meer malen in de couranten iets over de Ko ningin gelezen, maar het nooit geloofd en' het altijd als een scort reclame beschouw Nu was hij er zelf van overtuigd, dat zulk geschrijf geen reclame is. N. Haagsc-he Crt, Collectedag. Langs het Damrak loopt een dandy, Wit gesokt cn rood gedast. "n Emma-bloem verkoopend meisje, Zelf een bloem!, zegt tot den kwast: ..Toe, Mijnheer, een kleine gave, Doe vandaag uw goede daad!" Maar de domme dandy antwoordt: ..Merci juf, "k koop niet op straat". Een matroos hoort deze woorden En blijft voor het ventje staan, Drukt den fat. met. sterke handen Plots tegen een straatdeur aan. Van het stomverbaasde meisje Koopt hij dan een bloem en ras Speldt hij die als ..stropversiering" Op des dandy's dure das. ..Kom meneer", zegt Janmaat brcmmend< ..Stel dat meiske niet teleur, Koop je op straat geen Emma-bloempje Neem er dan éénaan de deur." .Het Vaderland". N. R. K» twee uur wegblijven. Hier zijn Paters \an ouze Congregatie, dio al rp do lcado stou den om ons af te halen. Wij maakten een kleine omwandeling door de stad, maar daar het op den dag veel to heet is cm to loopen, kon deze niet groot zijn. Hier ivo men echt beschaafde negers. Aan heb klooster werden wij allerhartelijkst oui haald. Kerk cn klooster was prachtig, zoo als in Holland. Nu maar weer terug naa het schip en maar aldoor verder en ver der zonder dat iets bijzonders voorviel. Ook 15 Aug. las Mgr., als op vorigen Zon dag, de H. Mis in dc salon. Maar ach, wat zijn er vele trago Katholieken. Omdat het schip een paar uur geankerd lag ie Grand Barram. een kleine Afnkaanscno havenstad, waar totaal niets te zien viel vergaten v.clcn hun plicht cm de H. Mis bij te wonen. Het eenigo wat er nog t zien was, is de zware golfslag, die met geweld tegen het strand opvliegt en op spat gelijk ren fontein. Mooier vond het-, toen wij later op den dag een schip van dezelfde maatschappij tegenkwamen hetwelk weer terugkeerde naar Antwer pen. Het groeten van het schip is dn? maal fluiten van de eerste, waarop de aj der driemaal antwoordt, de eersto geelf dan weer een korte stoot na, en d,e Gaft gen en wimpels worden van beide schepen geheschen. Verder een gewuif en fcc schreeuw van belang. Dezo gins Vsf naar het vaderland! (Wordt vervolgd)'

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4