Tweede Blad Dinsdag S3 Mei 1924 EtlüNEISLAfSD DE NIEUWE STRIJD IN TWENTE. Rood tegen Roomsch. Over den nieuwen strijd, die nu in flbvente is uitgebroken schrijft het Tweede Kamerlid een artikel in De Volks trant, dat een helder Kcht over den toestand werpt. Wie de arbeidersbeweging werkelijk lief heeft en van haar de verwachting koestert, dat zij den werkmansstand zal verheffen, moet met spanning hebben gevolgd en W'g yoïgcn de gebeurtenissen in Twente. De strijd der textielarbeiders 121 dat ge bied van industrie behoort tot de belang rijkste feiten van onzen tijd. Heb leek -p oen daad van overmoed toen de arbeid:rr- Icidcrs het, onder de tegenwoordige om standigheden, lieten aankomen op een vi.- sluiting. Door de malaise was hunne be weging verzwakt en zij kregen te doen met fabrikanten die niet wijken en nog trimmer overwonnen zijn met industrieel en die den noodlottigen klassenstrijd niet trachten te vermijden door eerlijke samen werking, maa-r hem verkiezen boven het solidariteitsbeginsel en toepassen door ge- orga-niseerde uitsluitingen De Twentsche fabrikanten zijn in de ar beidersbeweging berucht en do vakorgani saties, die het tegen hen durven opnemen, «noeten wel over groote kracht beschikken Schijnbaar was die kracht er niet; want een tijd van laagconjunctuur laat aan strijdende arbeiders slechta een strategisch ïwakke positie. Maar men bezat de moreel© kracht van het goed recht en van de eenheid. En zoo begon de strijd. Lang heeft het geduurd, maar door taaie Volharding was eindelijk verkregen, dat 3e fabrikanten tot onderhandelen en ook $ofc toegeven bereid werden gevonden. ■Oogenschiinlijk was niet veel bereikt, wan- ïieer men. alléén let op de verkregen stof felijke voordeelen, ma-ar do moreele over winning, die onbetwistbaar is, mag van groot belang worden genoemd. De indu- 6trieelen hebben nooit 't eerst een strijd beëindigd door toe te geven. Ervaren leiders, alleen lettend op het arbeidersbelang, garen toen den raad, nu het werk te hervatten. Allo onderhande lingen hadden hun geleerd, dat voortzet ting van den strijd geen meerdere winst, maar wel grooter verlies zou kunnen op leveren. Dat waren de leiders van de katholieke en Christelijke organisaties. Maar toen kwam do lafheid van andere leiders. Niet. zoodra was gebleken, dat. het ein- He moest komen of de sociaal-democraten ■onttrokken zich aan de verantwoordelijk heid en kozen de gemakkelijke rol van op posanten. Zij -wisten, dat zij hierom door Oen domme massa zouden worden toege juicht en maakten in 't openbaar reeds eene berekening van de winst, die zij zou den behalen, niet op de fabrikanten, maar op hunne strijdmakkers! Dab was laf, dat was verraad. W.ij aarzelen niet, dit neer te schrijven. Het verraad was niet aan den kant van lien, die den moed hadden, om tot het volk te zeggen, wat waarheid is, maar aan !do zijde der sociaal-democraten, die de situatie gingen uitbuiten, om partijwinst te behalen ten koste van de organisaties, waarmede zij hadden samengewerkt., ten koste van de eenheid, die het welbegre pen belang der arbeiders is. En nu zien wij in Twente twee ver schijnselen. Wij zien de sociaal-democratische lei ders kracht zoeken in vleierij. Ofschoon ervan overtuigd, dat dit nutteloos is, blij ven zij den strijd voortzetten, om.den on tevredenen ter wille te zijn. En bij dit rpel van lafheid, voegen zij de politiek der phavizeeërs, om geld te bieden aan "katholieke en christelijke arbeiders, di© hunne organisaties willen overleveren. Een walgelijk schouwspel en een schan de voor do arbeidersbeweging! Maar wij zien ook het ander© ver schijnsel. Wij zien do moreele kracht van de ka tholiek© en christelijk© organisaties, die stand houden tegen dezen lafhartigen aanval; wij zien het optreden van andere leiders, dio onder moeilijke omstandighe den smaad en hoon weerstaan en den moed bezitten, om de waarheid t© zeggen; leiders, die werkelijk leiden, en leden, die in zulk© leiders al is oogenblikkelijk d© schijn tegen hen vertrouwen blijven stellen. Wij zien die leden het parool vol gen, om' het werk te horvatten, uitgejouwd en uitgescholden door hunne misleide makkers en met de wetenschap, dat zelts liunno vrouwen, en kindexen door do op gehitste menigte zullen worden geterrori seerd. Ieder onpartijdige zal moeten erkennen, dat in het eerste verschijnsel do schande, maar in het tweed© de moreele kracht van do arbeidersbeweging schuilt. Do sociaal-domceraien vragen hunne volgelingen geld, veel geld, cm hun laf hartig spel in Twente te kunnen voortzet ten; wij verwachten, dab de onzen met vel geestdrift liun steun penning zullen v cu offeren, om de wakkere mannen, die aartegen moedig weerstand bieden kh niet laten omkoopen, aan te moc- vi in hun harden, maar nobelen strijd. Liet gaat hier om de eer der arbeiders- 1.' - •"■■ging, die moet worden beschermd tegen hen, die er zelf niet voor terug schrikken, cm nu to werken met heb lok aas van den judaspenning. DE MOTOR- EN R1JWIELWET Een mooi gebaar mei leelijke uitwerking De Tweede Kamer heeft verleden week amendementen, inzake de Motor- cn Rij- wielwet van de keeren van Braambeek en v. d. Waerden aangenomen; wat ons niet heel verstandig lijkt. Die amendementen eischen, dat voort aan geen rijbewijzen meer gegeven zullen worden zonder voorafgaanden proefrit. Dat lijkt heel mooi, maar is practiseh een onding, merkt de R e s i d e n t i e b 0 de terecht op. En het blad zegt dan verder: Minister - van Swaay had clat feitelijk reeds genoeg doen uitkomen bij de behan deling van een ander voorstel, dat van den beer van Ravesleyn, dat nog verder ging en een examen eisebte. Zulks ont brak er nog maar aan in dezen tijd van exanienwoede! De minister merkte er tegenover op, dat een bewijs van bekwaam heid niets zegt, dat ieder wel door zucht tot zelfbehoud zorgt, dat hij rijden kan. Het komt dan ook meer neer, zoo zei hij te recht, op tegenwoordigheid van geest hij bepaalde momenten. En daarvoor helpen geen diploma's. De Kamer vond dat blijkbaar ook en wildo van bet amendement-v. Ravesteyn niets weten. Maar vlak daarop kwam het voorstel-van. Braambeek om voor beroepschauffeurs een proefrit te eischen. Daarvoor vielt althans iets te. zeggen, al golden er de bezwaren van den minister ook voor. Echter, de heer v. d. Waerden vond het nog niet mooi genoeg cn wilde er ook de particuliere auto's in betrekken. En do Kamer slikte beide voorstellen. Op 't oog lijkt bet een mooi ding; geen menschen meer achter bet stuurrad, die niet bevoegd zijn.... de ongelukken zijn nu do wereld uit.... Och arme! Het gevolg zal nu zijn, dat al de duizen den in den lande zullen moeten gaan proef ritten en dan het ambtenarencorps weer met idem zooveel krachten zal moeten ver sterkt worden En waarvoor? Als er werkelijk heil van een proefrit te verwachten ware, ja, dan zouden we de ambtenaren graag aanvaar den. Maar tban3 is bet nuttelooze geld- verspillerij en noodelooze kwellerij van de goedgezinden. Auto-ongelukken komen zelden of nooit voor door zó6 groote onkunde, dat die bij een proefrit zoude blijken. De meeste althans waarbij de chauffeur schuld heeft, want men vergeet maar al te licht, dat andere weggebruikers misschien nog méér schuld dragen aan ongelukken geschie den door achteloosheid, nonchalance, snelheidsmanie, gebrek aan de machine enz. Altemaal dingen, die bij een proefrit natuurlijk vermeden worden. Het besluit der Kamer is hoogstens iets voor de galerij, in de practijk blijft er niets van De Commissaris der Koningin ia Zuid- Holland, P. C. Baron Sweerts de Landas Wrbergh zal zeer waarschijnlijk als Eere- Voorzittcr van dit Comité optreden. Handels- en Kantoorbedienden. De Federatie van Handels- en Kantoor- bedienden-vereenigingen in" Nederland heeft Zaterdag in hotel ,.De Twee Steden" to 's-C'ravenhage haar 20-jarig beslaan feestelijk herdacht. De feestelijkheid werd ingezet door een receptie die Zaterdagmiddag te half zes een aanvang nam. Do voorzitter der jubi- leerendo vereeniging, de beer G. Smits, heette de aanwezigen welkom en schetste in korte trekken de beweegredenen, die in 1904 lot de oprichting der Federatie heb ben geleid, en gaf daarna een overzicht in vogelvlucht van de ontwikkeling der Federatie, waarbij hij dank bracht aan verschillende personen, die zich verdien stelijk jegens haar hebben gemaakt. Van hen, die tot de oprichters mogen gerekend worden, zijn nog in do Federa tie werkzaam de heer Kleinh.00B.te en spreker zelf. De heer Kleinhoonte zal bin nenkort niet minder dan 19 jaar het pen ningmeesterschap der Federatie hebben vervuld en spr. meende uit aller naam te spreken door hem hartelijk dank te zeg ge»! voor de uitnemende diensten, door hem in al die jaren aan de Federatie be wezen. Voorts bracht spr. hulde aau de nagedachtenis van de beeren dr. D. Bos en A. van R.o.?snia, die deel hebben uitge maakt^ van de commissie van Toezicht en Advies, terwijl hij de Federatie gelukkig prees met de tegenwoordige samenstelling der commissie, bestaande uit de keeren prof. dr. W. H. Nolens, A. J. M. Gou- driaan en Ch. E. H. Boissevain. In de twintig jaar van haar bestaan heeft de Federatie niet minder dan 69.539 candidaten geëxamineerd bestaande uit 12.525 wèl- en 57.014 niet-georganiseer- den, terwijl aan 27.459 candidhlen een Mercnrius-dipioma kon worden uitgereikt. Spr. was dan ook van oordeel, dat het goeddeels aan den arbeid der Federatie is ie danken, dat handel en industrie in Nederland 'en Koloniën beschikken over een corps employe's, dat, wat •handelswe- tenschappelijke. opleiding betreft, een ver gelijking met het buitenland glansrijk kan doorstaan. De Federatie beeft dus op dezen dag volop reden lot verheugenis, ofschoon de ze gevoelens wel eenigszins getemperd worden door liet feit, dat een recente ge beurtenis nog heeft bewezen, dat men zich niet al te zeer mag overgeven aan illusies ten aanzien van bet verkrijgen van meer waardeering van overheidswege. In de tweede plaats blijft bet "wrevel wekken, 'dat bet Handelsonderwijs bij voortduring het stiefkind blijft der Regeering en dat de wettelijke regeling van dat onderwijs, naar bet zich laat aanzien, voorbestemd lijkt om ad calendas graecas te worden uitgesteld. Ten slotte dankte spr. de beeren Ten Brugge, Gelt on en Voortman, sedert de oprichting der Federatie als examinatoren aan liaar verbonden, terwijl bij met wee moed de beeren Knapper, Morot, Dirks en Krul], alsmede mej. A. J. Godsy, memo reerde, allen medewerkers, die de Fede ratie door den dood ontvallen zijn. Deze redo van den Voorz. werd door le vendig applaus onderstreept.. Hierop was bet woord aan den lieer Hamersveld, onder-voorzitter van de Fe- deratio en voorzitter van den R.-K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, die een korte schets gaf van de verdiensten van den tegenwoordigen voorzitter der Federatie, den heer G. Smits. Na nog van zijn erkentelijkheid te heb ben getuigd jegens mevr. Smits, bood spr. den vc-e-rz. namens de Federatie, een boe kenkast aan. Hierop bleef men nog eenigen tijd ge- .zellig bijeen, terwijl verschillende ver- vorschingen werden rondgediend. Op een later uur voerde nog het woord de heer Bakker, voorzitter van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Ook de heer Do Groot, inspecteur-gene raal van bet N. O., wenschte de Federatie geluk met baar jubileum. Al kon do heer Da Groot niet namens de regeering spre ken, toch was bet hem hekend, dat zijn gelukwensch de instemming van den Mi nister van Onderwijs bad. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hoeren is. 6.30 uur: F.L. (Eiffeltorco) 2G00 M. Concert. 7.35 uur: 5.I.T. (Birmingham) 475 M. Kamermuziek. 7.35 uur; 2.B.D. (Aberdeen) 495 M. Con cert. 7.50 uur: 5.S.C. (Glasgow) 420 M. Con cert. 7.50 uur: 5.W.A. (Cardiff) 350 M. Ouda Engelsche muziek. 7.50 uur: 2.L.O. (Londen) 365 M. „The importance of being ernst" van. Oscar "Wilde. 8.00 uur; P.G.H.U. (Heussen, Den Haag) 1050 M. Causerie cn piano- nummers. 8.05 uur: 2.Z.IJ. (Manchester) 375 M. Franscho muziek. 8.35 uur: Brussel rh 280 M. Concert. 9.20 uur: S.F.R. (Radiola) 1780 M. Transmission do la Salie Ga- veau. 10.20 uur: 2.L.O. (Londen) 3G5 M. The Savoy Bands. De heer Baas, voorzitter van den Chr. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, gewaagde van het streven naar eenheid, in de 'diplomeering en sprak bierbij. de ver wachting uit, dat dit niet zou leiden tot vermindering van de kwaliteit der diplo ma's. De heer Smit, voorzitter van den, Alge- aneenen Bond van Handels- en Kantoor bedienden, sprak eveneens den wensch uit, dat het diploma in zijn tegenwoordige hoedanigheid zou worden gehandhaafd. Te zeven uur ongeveer vereenigde inen zich aan een gemeenscbappelijken maal tijd, waaraan behalve door degenen, die de receptie bijwoonden, nog werd deelge nomen door Mgr. Nolens, lid van de Com missie van- Toezicht eb r Federatie. UIT 0E egïGEWSÜSi BODEGRAVEN Ouderavond. Zondag a.s. zal dea avonds in het patronaatsgebouw, na af loop van bet lof een ouderavond worden gegeven. Een lezing zal worden gehouden door den WelEerew. Heer Nieveen van Dijkum, oud kapelaan dezer Parochie, thans Kapelaan te Leiden. Voorts zullen eenige tooneelstukjes worden gegeven door de jongens van bet Patronaat. Alle ge huwden hebben (ct dezen avond gratie toegang. De HVSarktplanneiJ. Inzake de markt- plannen loopen wederom verschillende ge ruchten, waarvan wij tevergeefs hebben getracht bevestiging te bekomen. Wij ach-, ten het dan ook niet gewcnscht omtrent deze geruchten geen mededeeling te doen. Het blijkt evenwel, dat de geheimzinnig heid, waarmede deze aangelegenheid werd/ behandeld, telkens weer opnieuw geruch ten doet ontstaan, hetwelk aan bet geheel geen goed kau doen. Waar dan ook ia de laatste vergadering van den Gemeente-^ raad een klacht werd vernomen omtrent, de onjuiste berichten, welke van tijd to> tijd in de bladen worden gelanceerd, is het waarlijk gewenscht, dat van dit plaatselijk, belang, want. dit is bet markt vraagstuk zeer zeker, eens wat meer van de plannen bekend wordt. De herhaalde behandeling van een en ander in geheime zitting heeft een absoluut verkeerde uitwerking op do publieke opinie. Postduiven. Bij de wedvlucht op Soïg- nies (België) kwamen de eerste 12 vo gels alsvilgt binnen: Afstand 174.60 KAL le, 10e, 12e G. kroon, 2e en 8e G. van Staalduinen, 3e en 6e F. v. d. Have, 4e D. Cremer, 5e en 9e J. Zijlstra, 7e J. van Dam, 11e Veelenlurf. Aankomst eerste duif 3 uur, 38 min., 35 sec., laatste 4 uur, 27 min., 58 sec. Jubileum. Op 15 Mei a.s. herdenkt de heer G. v. d. Kieft het feit, dat hij voor 40 jaar in gemeentedienst trad. Van 15 Mei 1884 tot. 31 December 1910 was hij Gemeenteveldwachter, waarna hij met in gang van 1 Jaunari 1917 word benoemd tot bode en concierge van het Gemeente huis. HILLEGOM. Vaandelwijéing. Zondag, het Bc- schermfeest van St. Joseph, was weder FKUSLLïïTOM DE PROOI VAM OEN GIER. Naar het Engclsch van H. de Vere Stacpoole. 32) Ik zei onlangs, barstte hij nit, ik .zei dat die man die van zijn meisje en zijn rechtmatige erfenis beroofd was Van Am- burg heette, maar ik was bet zelf, ik ben die neef van Jan van Voorst. Hij beeft niiju meisje verraden en verlaten. Waar is zij nu? Zooals ik zei, nog in de gevangenis in Engeland. Eu wat zou baar gedaan worden? Ik weet het niet. Zij zal uitgeleverd worden aan de Hollandscbe autoriteiten «n ik ken de wetten in Holland niet. Ik wel: levenslange gevangenisstraf. Ongelukkige stumperd. Wat moet men .doen met een kerel als Kiriak. Hangen is nog te goed voor beau. i Dat vind ik ook, zei Van Voorst. Toen Savage dien avond alleen met Duncan was, zei deze: Weet je, wat ik denk? i Neen, antwoorde Savage. Ik geloof, dat Van Voorst nog van Sat mensch houdt en dat hij baar gaat Opsporen, zoodra hij met Moschelles heeft Afgerekend. Daar schrik ik nu juist van, zei Sa- Jage. Och, kom, die Moschelles heeft het Verdiend. Maar ik vind, dat wij Van Voorst nu hier moesten laten komen en eiü vaA die diamantzaak vertellen. Goed, ik ben het met je eens. Van Voorst, riep Duncan, naar de deur gaande. Ja. Kom eens even hier, ik wou je wat zeggen. Van Voorst deed de deur open en ging de gang door, hij was nog niet eens uit- vloed. - Kom binnen en ga even op het bed iten, zei Duncan, ik zei immer3 van daag, dat ik naar goud zocht, nu dat was niet waar, wij zochten diamanten. Zoo. i-' Ja, kijk maar eens hier. Van Voorst draaide ze met zijn vinger om. Deze zijn wel goed, zei hij, en waar vond u ze? - Ja, daar ginds, er is een mijn, maar wij zoeken ze niet voor ons zelf, maar eigenlijk voor een jong meisje. En toen vertelde hij hem de heele his torie van bet cryptogram. 11 Het is een vreemde historie, zei Van Voorst toen Duncan uitgesproken bad en wij moeten het meisje niet benadeelen, maar ik ga liever naar bed, dan pralen wij er morgen nog eens over. 11 Een echt type, zei Duncan, toen hij weg was. Een ander zou getractecrd hebben, maar bet is te verklaren, bij denkt nu alleen maar aan zijn meisje' en aan Kiriak. Voordat Duncan in bed stapte keek hij nog eens naar het kopje endaar stond Jacq de kaffer nog steeds op de. wacht. 's Morgens heel in de vroegte werd Duncan gewekt door hoefgetrappel en over dan.... versterking der ambtenarij. Het besluit der Kamer lijkt ons dan ook niets anders dan een mooi gebaar, of liever een, nog niet eens mooi, gebaar, want het heeft leelijke uitwerking: geldvcrknoeien en last veroorzaken, n.l. Twee dingen, waarmee men den Hollander niet aan boord moet komen. Het geldt hic-r maar autobestuurders en duszal men 't niet gelooven. Maar de practijk zal het wel uitwijzen. DE JOURNALIST. In een opstel van pater B. Kruitwagen O. F. H., over onze Roomsche journalistiek in bet tijdschrift do Katholiek (een nadere uitwerking van de stellingen, dio in den boezem der R. K. Joarnalistenvereeniging besproken zijn) vinden wij o.m. deze opmer king: „Men denkt-wel eens, dafcT als er iemand in het volle, dagclijksche leven staat, dat het daji wel do journalist moet zijn. Van re porters, verslaggevers "en hoe men dio al-, omtegehwoordigen verder noemen moge, is dat ongetwijfeld voor een groot deel waar. Maar voor de redacteuren gaat dat niet zoo grif. Hun taak lijkt mij zelfs niet vrij van eentonigheid, hoe paradoxaal dat ook mogo klinken. Zeker, zij hooren en lezen veel; maar dat moet allemaal ventr-a-terre verwerkt worden. En juist in dit laatste: dc haast, waarmede een journalist iederen dag moet werken, ligt, dunkt mij, een factor, die bijna onvermijdelijk op zijn psyche langs een of anderen weg moet inwerken, en hem in zijn va-k iets drukkends moet doen voe len, al is hij zich misschien zelfs niet duide lijk ervan bewust, en al weet hij door op geruimdheid, humor en wilskracht er veel te'gen te doen. Tijd om een of andereu indruk volledig in zich op te nemen, en dien op verstand of 'hart tot op een behoorlijke diepte te laten in- en uitwerken, heeft hij eigenlijk niet. Een journalist leeft, denkt en schrijft van de eene 24 uur in de andere. En hij moet voort. Goed of niet goed gemutst, frisch of niet frisch van hoofd of ledematen, zonder of met zorg over een artikel dat niet wil vlotten, wel. of niet piekerende over huise lijke bekommernissen een redacteur moet lederen dag in het vroege middaguur zijn spullen Maar hebben, want op dat uur zooveel minuten moet de pers draaien. Nu zal men zeggen: Dab komt bij 80 pro cent van de menschen voor. Iedereen heeft Meine en groote muizenissen bij zijn werk, en moet toch maar vooruit. Accoord. Maar wie moet zijn werk, onder al die hindernissen totstandgekomen, on middellijk, zonder veel gelegenheid zelfs tot correctie laten drukken, zoodat over een paar uur Jan en Alleman het kan lezen, be- oordeelen en veroordeelen? Het is alleen de journalist?" HET r-'HA/FEEST VAN DE NOCRD- EN U3D-HOLLANDSCMP REDDING-EVSAATSn'-'APPIJEN Zaterdag j.I. had in het gebouw van liet Prov. Bestuur te 's-Gravehhage de instal latie plaats van de Provinciale Commissie voor Zuid-Holland (met uitzondering van de gemeenten Rotterdam en 's-Graven- hage) tot het aanbieden van een Nationaal Huldeblijk aan de Noord- en Zuid-Hol- landscbe Redding-Maatschappij en de Zuid-Hollandsc.he Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen, ter gelegen heid van haar 100-jarig bestaan in No vember a.s. De Installatie geschiedde door Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, Burgemeeester van Leiden. De Commissie bestaat uit de volgende beeren: L. G. van den Blink te Brielle, F. de Bruin te Schiedam, Mr. J. Brunt Jzn. te 's-Gravenzande, H. Cr. Gaerlandt te Go- rincbem, H. A. H. N. Geldorman te Leiden, P. de Geus te Hellevoetsluis, J. P. Gouver neur te Sassenheim, Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar te Leiden, "Voorzitter, Ir. J. G. van Hoolwerff te Leiden, H. N. Jon genburger te Gouda, H. G. van Kempen te Woerden J. H. van Linden van den Heuvel te Vlaardingen, Dr. H. J. Lovink te Alplien, H. G. Louwerse te Leiden, Mr. A. A. Nell te Dordrecht, Jhr. W. G. van Panbuys te Noordwijk, J. C. Redelé te Dordrecht, F. G. Rosier, Leiden secretaris, H. M. Sasse (e Leiden, Penningmeester, J. J. Slie te Middelharnis, Tb. F. Tromp te Delft, J. H. dc Waal Malefijt te Katwijk, Vice,Voorzitter, Dr. T. G. Waller te Delft. boorde do stem van Jacq de kaffer, de stem van Van Voorst en van een vreem deling. Toen hoorde hij Van Voorst: wel kom zeggen en lachen. Hij slak zijn hoofd eens uit het raam. Het paard was .weg, zeker door Jacq naar den stal ge bracht, maar de stem van Van Voorst hoorde hij nog stee dst. Van Voorst, riep Duncan, wat is er aan de hand. "t Is maar een kennis, antwoordde deze en Duncan legde zich weer rustig neder. Een paar uur later werd hij wakker. Het was nu klaar lichte dag en Savage was al op en gekleed. Ik weet niet, wat er aan de hand is, zei Savage, 't Is hier nu wel erg stil. Ik heb nog geen geluid ge hoord, sedert ik op ben. Wij zullen eens gaan zien, zei Dun can. HOOFDSTUK XLH Do cmrner. Savage en Duncan gingen de trap af. Laten wij hier eens binnen kijken, zei Duncan, zijn hoofd in de kamer ste kend, waar zij den avond te voren gezeten hadden. Er was niemand. Van Voorst, Van Voorst, riep Duncan de gang ingaande on zijn krachtge stem door het huis latende dreunqn. Er kwam geen antwoord. Ik heb al in zijn slaapkamer gekeken voor ik beneden kwam, zei Duncan, en daar was bij niet, laten wij eens buiten kijken. Zij gingen naar buiten naar de stoep. De aarde was verlicht door een wondervolle ochtendschemering die alles jong en schoon maakte. Een ster was er nog aan den hemel overgebleven, terwijl die in den nacht met heldere sterren als bezaaid was geweest. 1 Van morgen heel vroeg is er hier iemand geweest, zei Duncan, naar vporon van boeven voor de portiek wijzeüd. Ik •hoorde dat Van Voorst tegen hem praatje en ook dat de kaffer een paard naar het achterhuis bracht. Waar zou die vreemde man gebleven zijn? Hallo, Van Voorst. Het luide geroep was wel een halve mijl ver hoorbaar maar toch kwam er geen ant woord. Zie eens zei Savage, die naaT Het prachtige -panorama om zich heen had staan kijken en nu naar do lucht wees. Boven hen, in do heldere blauwe lucht, zweefde een aasvogel, do bode des doods. Waarom zou dat beest daar zijn? zei Duncan. Laten wij eens op do binnenplaats gaan kijken. Zeg, Savage, zou "die man, die hier gisteravond kwamKiriak kunnen geweest zijn? 1 Neen, zei Savage, want dan haddon wij wel hooren schieten. Hij volgde Duncan nu om het buis heen naar do binnenplaats. Zij waren net den hoek om, toen zij plotseling stokstijf bloven staan. Een groote trog met water, eigenlijk een uitgeholdo boomstam, stond bij de staldeur, en bij de trog lag een mau go- knield met zijn hoofd in een zinken em mer. Men zou zoo oppervlakkig gedach'. hebben, dat hij bezig was uit don emmer te drinken. Zie je dat? zei Duncan tegen Savage Ja, antwoordde Savage, wiens tan. den klapperden van schrik. Duncan liep do binnenplaats over cn duwde met zijn voet den emmer weg. Het water plaste naar alle kanten en de man viel zijdelings met zijn druipnat hoofd te gen het licht. Het is Moscliclles,- Kiriak, zei Sa-< vage. Weet je, wat zij gedaan hebben? vroeg Duncan, bij is hier vier of vijf uur geleden aangekomen en Van Voorst en die kaffer ontvingen hem goed en toen grepen zij hem onverwachts aan cn heb ben zij zijn hoofd in een emmer met wa ter gehouden en hem verdronken op de zelfde manier als bij den euden Van Voorst heeft verdronken. Zoo heeft Jan van Voorst zijn oom gewroken. Ik geloof het ook, zei Savage, .naar do gestalto van Moschelles kijkend, den millionair, den slimmen man, wiens mis daad hem toch eindelijk had gevonden. Duncan doorzocht do zakken van don dooden man en legde olies, wat hij vond, op de steenen van de binnenplaats. Toen bij klaar was greep hij liet lijk bij do voeten, wierp bet in den stal cn d;ed do deur dicht. Toon raapto hij bet zakboekje op ca de beurs en hel losce geld, dat o.p do steenen Laten wij dat alios eens nak'jken, zeiclo bij, d© man is nu toch dood. Ik wed. del Van Vo r-t nu naar Londen is, om di ra::r. '.c zeokm. (V.'ordl crvc'lgd)-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3