Sen dagelijks Chen opzicliter aan Aar (man en Brand uit te bc|alen. Da Voorz. deelt nog mede, dat bij pu blieke verpachting van het gemeentelijk jachtreehl dit is gegund aan J. van Zwie- ten (e Uilhoorn voor f 61 per jaar en wel voor drio achtereenvolgende jaren. Bij do rondvraag informeert de heer Rietdijk, of de Commissie al de rekening en verantwoording van de Burgerwacht heeft nagezien. De Voorz. zegt ten spoedig ste de Commissie bij elkander te zullen roepen. De heer Koot merkt nog op, dat de Bus boot steeds aan verschillende plaatsen aan legt. en niet meer op de vaste aanlegplaats Spr. vraagt of zulks geen schade kan aan brengen aan de beschoeiing. De Voorz. zegt den kapitein van de Busboot hierop opmerkzaam te maken. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. do vergadering;- 8TftTEH.BEIiEBftAL EERSTE KAMER Vergadering van gisteren Staatsbegrooting voor 1924 Begrooting van Marine Aan de orde is de behandeling der Ma rin ebegrooting voor 1924. De beer De Muralt (V.B.) betoogt, dat het onmogelijk is, het defensievraagstuk van een breed standpunt te bezien, aange- gezien het in verschillende onderdeelen wordt behandeld bij verschillende begroo tingen en bij de Algemeene Beschouwingen. Hij herinnert aan de motie-Bomans in de Tweede Kamer inzake instelling van een Departement van defensie en wijst er op, dat ook degenen, die voor de landsver dediging geen gelden willen uittrekken, met deze motie ernstig rekening zullen moeten houden, al hoopt hij, dat van deze zaak geen partijkwestie zal worden ge maakt. De uitspraak van de interdepartementale commissie in zake het defensievraagstuk ziet spr. met veel belangstelling tegemoet. Hij zet het standpunt van den Vrijheids bond uiteen. Deze wil neutraliteitsverdedi- ging en handhaving eener vloot en zal dan ook voor de begrooting stemmen. Mevr. Posthui sS m i t (S. D.) wil slechts een korte verklaring afleggen na mens haar fractie. Zij is van meening, dat het voor die fractie nutteloos is met de regeering van gedachten is wisselen over het nut der defensie. Spreekster is over- tuigd, dat de regeering met deze begroo ting een begin heeft gemaakt met de uit voering der verworpen Vlootwet. De Minister van Marine, de heer W es - ter veld, werpt het laatste verwijt van mevr. Pothuis-Smit van zich. Den heer De Muralt antwoordt hij, dat hij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting ieder jaar gelegenheid bestaat, het defensie beleid op breeden grondslag te bespreken. Alleen de onderdeelen worden besproken in vier tempo's. Eén defensie-departement zou in het algemeen beleid geen verande ring brengen. De heer De Muralt repliceerde korte- lijk. Mevr. Posthui s-S m i t vroeg stem ming over de begrooting, die werd aan genomen met 28 tegen 8 stemmen. Tegen stemden Sociaal- en Vrijzinnig Democra ten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 20 Mei 's middags 2 uur. TWEEDE KAMER Vergadering van gisteren Inierpeliatie-van Ravesteijn Behandeling van het verzoek van den lieer van Ravesteijn om verlof tot het rich ten van vragen aan den minister van Bui- tcniandsche Zaken nopens het afbreken van de onderhandelingen met de Unie van Socialis(ische Sovjet-republieken. De V o o r z. heeft bezwaar tegen deze aanvrage. Het is- spr. niet bekend of de onderhandelingen zijn afgebroken en bet ware beter te wachten op het antwoord van den minister op het voorloopig ver slag van hoofdstuk III. Als de heer van Ravesteijn de woorden „het afbreken van" vervangt door ,,den stand van" beeft spr. geen bezwaar tegen inwilliging. De heer v. Ravesteijn (G. P.) heeft daartegen geen bezwaar. Het* verzoek wordt nu ingewilligd. De interpellatie liceft op nader te be palen tijd plaats. Motor- en Rijwielwet. Voortgegaan wordt met de behandeling der wijziging van do Motor- en Rijwielwet Art. 12 (tweejaarlijksche controle op de rijbewijzen) wordt goedgekeurd met 69 tegen 8 stemmen. Art. 17. De heer v. B r "a a m b e ei k (S.D.) wenscht den leeftijd van 16 op 18 te bren gen voor het verkrijgen van een rijbewijs. De minister van "Waterstaat, de heer v. Swaay heeft bezwaar, dat jongelui van 1618 jaar zelfs niet met een motor rijwiel mogen rijden. De stemming heeft straks plaats. De lieer v. Braambeek (S. D.) ver dedigt thans een amendement om aan dit artikel toe te voegen een nieuw lid achter 40 luidende als volgt: 5o. aan hem, die ook als bestuurder wenscht op te treden van andere motor rijtuigen dan die, welke uitsluitend wor den gebruikt ten behoeve van vervoer voor den eigenaar en dit bij zijn aanvrage niet overlegt eenverklaring, afgegeven door daartoe door ons in elke provincie aan te wijzen ambtenaren, waaruit blijkt, dat aanvrager bij een onder toezicht van een dezer ambtenaren gemaakte proefrit heeft getoond voldoende vaardigheid te bezitten in het behoorlijk besturen van een motor rijtuig. Voor bet afleggen van een proefrit is een bedrag van f 10 aan de Staatskas ver schuldigd. De heer v. d. Waerden (S. D.) acht het gewenscht een sub-amendement voor te stellen op dit amendement, bepalende, dat alle chauffeurs, dus ook van particu liere auto's, onder de verplichting van een proefrit vallen. De heer v. Sasse v. IJsselt (R.K.) steunt het sub-amendement gaarne. Uit hetgeen hij uit zijn ervaring als rechter weet,* bleek de noodzakelijkheid er van. Het is altijd onbekwaamheid" in het chauffee- ren, die oorzaak is van ongelukken. De heer Dresselhuys (V. B.) vreest al leen, dat vele ambtenaren voor den proef rit noodig zullen zijn. Is het niet mogelijk het bezit van bijzondere diploma's gelijk te stellen en voorts met particulieren de regeling van den proefrit te treffen, Spr. vindt daarom het amendement-van Rave steijn beter, dat de regeering meer vrij Iaat over de regeling. De Minister zegt, dat de zucht tot zelfbehoud voldoende zal zijn, om ieder te doen zorgen, behoorlijk te kunnen bestu ren. Eischt men een bewijs van bekwaam heid, dan schiet men er niet mee op. Het komt haast niet voor, dat iemand bestuurt, die het niet goed kan. Heel andere eigen schappen zijn noodig om in een gevaarlijk moment tegenwoordigheid van geest te be houden. Daarvoor helpen geen diploma's Spr. kan de financieel© gevolgen niet over zien van de instelling van een diploma. De minister stelt een wijziging voor, zoo dat jongelui van 1618 jaar motorrijtui gen zullen mogen berijden met geen groo- tere snelheid dan de minister bepalen zal. Het eerst amendement-Van Braambeek is daardoor vervallen. Het sub-amendement- r. d. Waerden wordt aangenomen met 40 tegen 37 stem men. Het amendement-van Braambeek (ve% plichte proefrit voor allen, die chauffeerenj wordt aangenomen met 50 tegen 30 stem men. De lieer v. Sasse v. IJ s s el t (R.K.) verdedigt een nieuw artikel 25bis, luidende De eigenaar of houder van een motor rijtuig. die het doet of laat rijden is aan sprakelijk voor alle schade van een onge val, door botsing, aan- of inrijding met dat rijtuig op de wegen, veroorzaakt aan door hem niet vervoerde personen en goe deren, ten ware die schade aan overmacht of aan schuld van den benadeelde mocht te wijten zijn. De bedoeling is, dat de eigenaar aan sprakelijk zal zijn voor schade, tenzij be wezen kan worden, dat hij geen schuld heeft. Al geldt daarbij het publiekrecht, zoo kan dit toch geen bezwaar opleveren om bij dit wetsontwerp ook te regelen de cicielrechlelijke aausprakelijkheid voor schaden, aan het publiek veroorzaakt door ongevallen, door motorrijtuigen teweegge bracht, evenmin als zulks het geval was bij het maken der spoor-, locaalspoor- en Iramwcgwef, toen daarbij geregeld werd de civielrechtelijke aansprakelijkheid voor schade, toegebracht aan passagiers en vrachtgoederen. Zou de regeling moeten plaats hebben bij een herziening van het Burgerlijk Wetboek, zooals de regeering blijkens haar Memorie van Antwoord schijnt te wenschen, dan zal daarvan wel nimmer iets komen, omdat zoo'n speciale regeling daarin niet op haar plaats is. Het is thans hot psynologisch moment om deze aangelegenheid te regelen en mag dat daarom niet ongebruikt laten voorbijgaan. De heer v. Schaick (R. K. betoogt, dat de bewijslast niet omgekeerd moet worden. Het is de vraag wie schuld heeft en daarvan dient te worden uitgegaan. De heer v. Rappard (V. B.) verde digt het amendement. Hij acht een motor rijtuig en „gevaarzettend" element. Vol gens do bestaande wet kan de benadeelde nooit de schuld van den motorrijder be wijzen. Dq heer v. Ravesteijn (C. Fr.) is ook vóór het amendement? Minister v. Heemskerk gevoelt iets voor het amendement, dat uitgaat van de gevaren-theorie. De auto's leveren gevaar op évenals de fietsen. Is echter de kwestie wal incidenteel -ie regelen? Moet nu een grens aan het schadevergoedingsbedrag word engesteld? Of moet men terugkeeren tot het gemeene recht, dat de schuld moet worden aangetoond? Spr. gevoelt meer voor een uitvoerige! regeling, waarin de gevallen, die zich kunnen voordoen, wor» den geregeld. De heer v. Sas s e v. IJs s elt (R. K.) wijzigt zijn amendement. De behandeling wordt echter uitgesteld opdat de Kamer o kan kennis nemen v^n het gewijzigde amendement. De heer V i s s ch e r (A.R.) wenscht te schrappen de bepaling, dat geen vervoer van auto's waaromtrent men oen nader, onderzoek wenscht in te stellen, verplich tend is voor de chauffeurs. Het gevaar, dat argelooze auto-bestuurders in de val worden gelokt, wordt door deze bepaling te groot geraakt. De Minister heeft bezwaar tegen schrapping van dit artikel. Als deze be voegdheid niet wordt verleend, zal het niet mogelijk zijn de feilen precies te consta- teeren. Midden op den weg blijven staan kan vaak onmogelijk zijn, zoodat do auto verplaatst moet worden. De heer Visscher (A.R.) trekt het amendement in. De heer v. Rappard (V. B.) verde digt een amenedment om do boete op over tredingen van verschillende bepalingen van f300 op f 1000 te brengen. Het amendement wordt aangenomen. De lieer Rutgers v. R o zb e ii b u r g (C. H.) wenscht den maximumtijd gedu rende welken een rijbewijs kan worden ingetrokken, van één of vijf jaar te bren- gen. De Minister ontraadt dit, omdat bji recidive niet hooger dan tot twee jaar kan worden gegaan. De heer Rutgers v. Rözenburg (C-H.) trekt het amendement in. De heer Krijger (G. H.) licht een amendement toe 'om in artikel 35 ook bouwkundigen" Sid to voegen bij de op somming van hen die overtredingen kun nen constateeren. De Minister acht dit ongewenscht, omdat niet zeker is dat al deze personen de geschiktheid voor opsporingsambtenaren bezitten. Het punt wordt aangehouden, omdat de Commissie van Rapporteurs een sub-amen dement wenscht in te dienen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. De dubbele moord te Wychen. De drie verdachten in zake den dubbelen moord te Wychen, die zich thans in hechte nis bevinden in het buis van bewaring te Arnhem, blijven allen ontkennen. Het on derzoek wordt voortgezet. Het onderzoek, vanwege de politie te Culemborg ingesteld', daar deze moord veel overeenkomst vertoonde met dien, eenigen tijd geleden te Culemborg gepleegd, heeft geen resultaat opgeleverd, Ernstig motorongeluk. Een doode. Te Wageningen zijn II. K. uit Leiden en diens zwager, arts H. Doornveld, te Put ten het slachtoffer geworden van een mo torongeluk. Laatstgenoemde is overledenen X. is met een ernstige hoofdwonde in het ziekenhuis opgenomen. Beide oogen verloren. Toen de" Poolsche houwer J. K. uit Rum- pen in Staatsmijn Hendrik een ladingstok in een geboord gat duwde, ontplofte eens klaps een schot, dat achtergebleven was, waardoor hij zijn beide oogen heeft verlo ren. Hij bekwam ook nog wonden aan ge laat en hals. Vermist. Te Beek bij Nijmegen, wordt sedert de vorige week Woensdag de 19-jarige K. ver mist. Alle opsporingen waren tot nog toe vergeefsch. 1 Ontploffing. —,1L In de smederij van Scaf, te Maasricbt, ontplofte een gaslaschtoestel. Heel het zwa. re toestel vloog door bet dak omboog, maar viel ook op dezelfde plaats weer terug. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. i ",f Door een paard getrapt. Te Reek (N.-Br.) is een vrouw uit een woonwagen, die behulpzaam was een pas gekocht paard in te spannen, zoodanig door bet dier tegen bet hoofd geslagen, dat ze onmiddellijk van de laatste H.H. Sacra menten moest worden voorzien. Het slacht offer is naar het ziekenhuis te Grave ver voerd. Brand. Wegens een vermoedelijk defect aan den motor is de graanmalerij van den heer W. Veldhuizen te Rhoon, een prooi der vlam men geworden. Het pakhuis, waarin zich veel graan bevond, en dat juist des morgens met een groote hoeveelheid was bijgevuld, is mede verbrand. Het vuur greep zoo snel en geweldig om zich heen, dat aan redding niet meer te denken viel. Alleen uit het woonhuis kon wat meubilair worden bevei ligd en wat vee buiten gevaar gebracht. De onbewaakte overwegen. Uit Aalten wordt aan de „Tel." gemeld: Woensdag is bij het grensplaatsje Rhede de handelaar Landers met zijn vrachtwa gen bij den overweg onder de van Borken komende goederentrein geraakt. De koet sier Triptrap kreeg zware hoofdwonden en moest onmiddellijk in ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook het paard -werd zoo zwaar verwond, dat het moest worden afgemaakt. De wagen werd verbrijzeld. Door het gedruisch, dab de wagen maakte, had de koetsier den trein niet liooren aankomen. Door een stormbui overvallen. Uit Lemmer meldt men aan het „Rbld." dat daar gisterenavond door de motorboot van de V is scheri j -ins p e etie VII, geadsis- teercl door den Lemster visscher F. Boots- ma met zijn visschersschuit Le 23, zonder eenige averij is binnengebracht het ijzeren aaksehip „Dymphina Johanna", schipper A. N. Broeken, van Made, op reis met een lading blik van Rotterdam naar Leeuwar den. Dit schip dreef zonder bemanning op korten afstand van. de Lemster haven in zee rond. Het was vlak voor de. haven door een hevige stormbui overvallen. De opva renden, de' schipper en zijn knecht, hadden vreezend dat het vaartuig zou zinken, in de sloep hun vaartuig verlaten' en waren te Lemmer behouden aangekomen. Het schip en de'lading waren verzekerd. Kermisvermaak. Woensdagavond is op de kermis te Aren- donk, even over de Belgische grens, de heer J. van Kaathoven uit Reuzel (N.-Br.) ern stig mishandeld, in levensgevaarlijken toe stand is hij naar het hospitaal overge bracht. Naar zijn ouders terug. Dc politie te Halfweg heeft een 14-jarigen jongen aangehouden, afkomstig uit Amster dam, die de ouderlijke woning was ontloo- pen en met bedelen aan den kost trachtte te komen. Hij is naar zijn woning terugge bracht. Een vechtpartij tusschen meisjes. In de Koestraat te Hoens'broek heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen twee meisjes, de 15-jarige D. en de 20-jarige L. De oorzaak hiervan was een liefdesgeschie denis. Het meisje L, werd zoodanig verwond,, dat zij met een schedelbreuk een huis werd binnengedragen, terwijl de geneesheer, die onmiddellijk ontboden werd, haar toestand levensgevaarlijk achtte. Naderhand is zij overgebracht naar het) ziekenhuis te Heerlen. De marechaussee heeft de dadere-s gearresteerd. De verdwenen nachtwaker te Goor. Een der daders te Amsterdam,' gearresteerd De verdwijning van den 52-jarigen nacht- waker Hermannes van Ommen heeft in het midden van Augustus van het vorige jaar de gemoederen te Goor (Overijsel) danig in beroering gebracht. De toedracht was da volgende: Van Ommen, die speciaal belast was met heb bewaken van de Coöperatieve J Zuivelfabrieken en Aankoopsvereenigiog „Woddehoen" is gedurende den avond van den 16den Augustus door de fabrieken ge- gaan. De controleklokken in de gebouwen bewijzen zulks. Het laatste klokje dat hij in werking heeft gebracht wees midder- nacht aan. Vermoedelijk is hij nog later in de ge- bouwen geweest. Want hij moest tegen den morgen versche takkenbossen op het vuur van een der stookplaatsen leggen. Dit had. hij blijkbaar gedaan, want het vuur zag er toen de maréchaussée later in den. morgen kwam, wél onderhouden uit. Een tweede opdracht daarentegen heeft hij niet ver- vuld, want een ventilator die hij na het on- derhoud. der vuren moest openzetten, werd gesloten gevonden. Vandaar, dat de fabriek met rook gevuld wa$. Toen het personeel kwam, was Van Ommen verdwenen. Uit liet onderzoek bleek dat de waker, die weduwnaar was, niet thuis was geweest. Op de tafel werden een spaarbankboekje, een verzekeringspolis eil een 'briel gevonden. Een tweede feit was, dat een onbekende verschillende keeren in het dorp naar het adres van den directeur der fabrieken heeft geinformeerd, terwijl aan een derde factor eveneens groote waarde werd gehecht._Deze was. dat inwoners van Goor tegen midder nacht een man hebben gezien, die trachtte, zich in een gangetje te verschuilen. Nau welijks had men hem ivaargenomen of liet licht in het stadje werd gedoofd, iets dat steeds na aankomst van den laatsten trein te Goor plaats heeft. Het ingestelde onderzoek veerde zelfs naar Amsterdam, waar een gehuwde doch ter van Van Ommen, woont. Dit liep ech ter op niets uit en do waker was en bleef verdwenen. Nasporingen met een politie hond mochten niets ba-ten, aangezien een Sterke regen reuksporen voor het dier had weggevaagd. Later -had een arrestatie plaats, maar veel schoot men niet met <3e zaak op. Dezer dagen kwam de politie van het bu- reau St. Pietershal er achter dat er in Am sterdam een timmerman rond liep, die ver moedelijk bij deze zaak betrokken was. De man leefde onder den valschen naam Ver meulen in een woning aan de Baarsjes. Twee rechercheurs trokken er gisterenmid dag op uit en slaagden er in hem te arres- teeren. Hij werd overgebracht naar den St. Pietershal en zal heden op transport naar Goor worden gesteld. Nog om een andere reden, aldus dc Tel stelt de provinciale politic priis op zijn aanhouding. Want de man moet ontvlucht zijn uit Veenhuizen alwaar hij nog acht maanden moet uitzitten. Ook heeft hij ver moedelijk nog rijwieldiefstallen, roof en andere misdrijven op z'n geweten. De aangehoudene ontkent evenwel. Hij verklaarde een valschen naam te hebben op- j gegeven met het oog op zijn ontsnapping uit Veenhuizen. In Augustus van het vorige 1 jaar woonde hij, naar hij zeide, reeds te j Amsterdam. Kabelballon bij Amsterdam. Uit een bericht aan Luchtvarenden blijkt, j dat tot 18 Mei a.s. dagelijks tot het invallerï van de duisternis aan den Zuid-rand van Amsterdam een kabelballon zal zweven op een hoogte van pl.m. 3Ö0 tot 500 M. De plaats van oplating is gelegen pl.m. 2.5 K.M W. van den Ams'tel en pl.m. 7 K.M. N.O. van het luchtvaartterrein Schiphol. Dc kar- bel is niet gemerkt. Fraai Nederlandsch! In een circulaire van een gemengd koor in een provinciestadje lezen we het volgen de fraaie Nederlandscli: „Boven genoemd koor met afdceling kin derkoor zal op Donderdag 24 April a.s. een FEUILLETON DE PH001 VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vcre Slacpoole. 20) Is het huis verlaten? Zij reden voort. Toen zij naderbij kwa men zagen zij dat het huis bewoond was. Er zijn struisvogels, zei Duncan, ja er zijn bepaald menschen en dat doet mij pleizier, dan krijgen wij misschien, nog iets goeds te eten. Maar wat zullen wij zeggen, om ons bezoek te verklaren? Daar heb ik ook al over gedacht. Twee' gewapende politiebeambten op de Veldt heteekent iets. Met was niet zoo erg als wij dadelijk heengingen, maar wij willen er blijven. Wat zullen wij zeggen? iWij leggen geen eieren en zijn ook geen ertisten. Voor onze gezondheid doen wij 't niet en ook niet voor de studie van de natuur. Laat mij iets verzinnen, 't Best is 't aan mij over te laten en dan richt ik mij in mijn verzinsel naar den persoon dien ik zie. Toen Savage en Duncan dichterbij kwa men verloor de boerderij iets van haar verlaten aanzien. Het dak was gemaakt en de hekken waren wit geverfd en toen zij hel dichtbij kwamen, kwam een kaffer uit het huis. Dit-is het huis, zei Savage, kijk, daar is die weerhaan. Hallo, riep Duncan tegen den Kaffer, is de baas thuis? De Kaffer antwoordde bevestigend en kwam nader om de paarden té verzorgen Juist op dit oogenblik kwam een blanke man met een breedgeranden hoed op en een sigaar in den mond, buiten, Dag mijnheer, zei Duncan. I i— Dag heeren, was bet antwoord. Mag ik hier wat blijven met mijn vriend? ging Duncan voor, van zijn paard stijgend. Zeker, van liarte welkom. Jack, stal de paarden. Komt u van veT? •—■Van Harrisburg. U hebt zeker wel eetlust? De tafel in de kamer was gedekt voor een maatlijd. Er stond koffie, corned beaf aardappelen en brood. De pachter wierp zijn hoed in een hoek van de kamer. Hij leek nog jong, maar zag er vermoeid uit, alsof hij in zijn leven al veel had doorgemaakt. HOOFDSTUK XXXVIII. Van Amburg. In een paar minuten kwam de Kaffer aanloopen met borden, messen en vorken. Mag ik mij voorstellen, zei Duncan, ik ben Duncan van de politie en dit is Savage, hetzelfde ambt. Mogen we ook uw naam weten? Van Voorst, om u te dienen. Er is mosterd in dat kopje. Drinkt u koffie of whisky? 1—1 Liever koffie. Wij achtervolgen een man, mijnheer en ik, en daarom zijn wij zoo gewapend. Hoe gaat het met deze boerderij Niet zoo best. Ik woon bier pas een maand. Het ziet er toch netjes uit. Goed voor struisvogels. Ik ben hier nog pas een maand. Eerst was plotseling al het water weg en daar na alle Kaffers, alleen Jack is gebleven. Waarom bleef die? 1 Veel gelegenheid voor de jacht. De boerderij behoorde aan een jongen man, Jan Stein. Op een keer kwamen er drie mannen. Jan nam ze in huis. Ze kregen ruzie, schoten Jan dood en ook elkander. Er lagen hier verscheidene lijken, toen Peter Stein, de vader van Jan, die een boerderij heeft, twintig mijlen van hier, 'hem kwam opzoeken. Peter heeft mij de boerderij een maand geleden verhuurd zonder iets van den moord te zeggen. Maar de Kaffers hoorden het. Zij zijn bang voor geesten en wilden niet blijven. Jack was de eenige die bleef; hij vreest geen duivels of geesten. Savage gaf Duncan een duw onder de tafel. Dus de boerderij hoort aan Stein, zei Duncan. Zou hij die willen verkoopen? Is er dan iemand die ze koopen wil, vroeg van Voorst. Ik weet het niet, maar ik ontmoette een man in Johannesburg, die hier een boerderij wou koopen. Als die man geen vijand van u is, raad hem dan aan om die te koopen, an ders niet. Savage had zijn gastheer al eens met een onderzoekenden blik aangekeken. Hebt u familie in Amsterdam? vroeg hij op eens. Nu niet meer, antwoordde Van Voorst, maar ik ben in Amsterdam ge boren. Kent U een straat, die Kalverstraat heet. O, jawel. Daar woonde niemand die Van Voorst heette, veertien jaar geleden, en hij werd vermoord door Anton Kiriak, zei Van Voorst, ja, dat was mijn oom. Vreemd, mompelde Savage, gelooft u aan bet noodlot. 1 Soms wel. Ja, men moet er wel in gelooven. Wij ontmoeten u nu hier op do Veldt, als bij toeval. Ik ben een politiebeambte uit Londen en ik heb belang bij dien moord en u is een neef van Van Voorst is dat nu toeval of niet? Het noodlot, zei Van Voorst. Hij stond op en haalde een zak tabak en si garen. Steekt u eens op, zeide hij, stopte zelf een pijp en stak die aan; toen bleven de drio mannen stilzwijgend een paar minu ten doorrooken. U zegt, dat u zich inter:-::ort voor dat geval? Ja, om allerlei redenen. Weet u er alles van? f— Neen, eigenlijk niet. Nu, dan zal ik het u vertellen.. Oom woonde in de Kalverstraat. 't Was oen rijke gierigaard, en hij had een neef be halve mij en een klerk, Anton Kiriak. Die neef heette van Amburg. Er was een meisje in Amsterdam, half Russisch en half Engelsch, een mooi meisje, zij heette nu laat ik dat maar niet zeggen. Van Amburg was dol verliefd' op haar. Toen had bij nog een hart, hoe bij later ook veranderd is. Het meisjo hield niet van hem, maar wel van Kiriak. Dat was oen slechte jongen en hij belieerschto het meisje volkomen. Hij maakte een plan op om met liet meisje den oude van zijn geld te beroovcn, maar do oude man sliep met zijn geld kistje onder zijn bed, dus dat ging niet zoo gemakkelijk. Hij moest vermoord worden en dat op zoo'n manier, dat nie mand de oorzaak van zijn dood kon ver moeden. Kiriak vulde een emmer met water en onder een voorwendsel kreeg hij gedaan, dat dc oude man er inkeek. Hij greep hem toen bij den nek en hield zijn hoofd onder water tot hij verdronken was Het meisje hield hem, althans zij was er bij en hielp hem ontsnappen. Zij liad met hem weg moeten gaan, maar hij liet haar zitten en verstopte i;i haar kast ef fecten van Van Voorst, waaraan hij ïiiets had. Het is wel zeker, dat hij het meisje heeft bedrogen cn nu werd zij gevat en tot gevangenisstraf veroordeeld. Kiriak verdween en is nooit meer boven water gekomen. Ilct leven' van Van Amburg was er door bedorven, maar zijn liefde was gebleven. Hij zou het meisje nog wel willen hebben trouwen, toen zij uit de gevangenis kwam, maar den nag na haar invrijheidstelling verdween zij spoorloos. Ilij zocht niet al- leen naar haar, maar ook naar Kiriak, cn hij heeft ze nooit kunnen vinden. Waar is Van Amburg nu? vroeg Duncan. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4