Do heer Öe Graaf antwoordt dat, wan neer de vereeniging werkte voor alle ge zindten, de Kerkbesturen en do Diaco nieën wellicht ook wel genegen zouden zijn om bij to dragen, want het is toch in zeke ren zin armenverzorging. Do Voorz. voelt persoonlijk veel voor 'deze vereeniging, doch hij heeft bezwaar tegen die f 700. Geeft men die, dan zullen de leden zeggen: waarom zou ik een hooge contributie betalen, terwijl ik later op het belastingbiljet toch nog eens verplicht word in het tekort bij te dragen. Verder moet men later consequent blijven en wan neer een andere vereeniging ook een te kort heeft en een subsidie vraagt to>t dek king daarvan, dat ook toestaan, als men het nu geeft. Al gauw zou men redenee ren: Och het tekort zal de gemeente wel betalen, laten wij maar oprichten'.' De heer Noordman zegt, dat de vereeni ging die f 700 vraagt als maximum, blijkt dat men met minder kan volstaan, dan zal het volle bedrag' niet opgeëischt worden. Persoonlijk denkt hij dan ook dat liet ge vraagde bedrag niet heelemaal noodig is. Ook moet men niet uit het oog verliezen dat do gemeente voordeel der vereeniging heeft, daar ze de kosten van het armwezen vermindert. De Voorz. vindt dat dit. argument zijn bezwaar niet Ondervangt tegen die andere ver eeni gingen.- Do heer G. van Leeuwen meent dat wan neer de statuten gewijzigd worden, dat iedereen, zonder onderscheid van gezindte lid kan worden, er meer leden zullen zijn en door meerdere contributie en bijdragen van Kerkbesturen en Diaconieën, de subsi die der gemeente niet meer noodig is. De partijdigheid ligt er hier duim-dik op; daarom moeten de Katholieken het zelf maar betalen. Geven we subsidie aan die vereeniging, dan moeten later de an dersdenkenden er toch aan betalen, want met de belasting worden zij er toe gedwon gen, en daar verzet spr. zich tegen. Zoo iets is dwingelandij en groot onrecht. Do heer J. van Leeuwen heeft van den heer Stadhouder gehoord dat de vereeni ging aan den" Hooge Rijndijk wellicht niet tot stand komt. zoodat er dus meer dere leden te verwachten zijn voor de ver eeniging hier. Momenteel is er f 700 te kort, doch na een jaar misschien niet meer Zou het nu niet jammer zijn indien de vereeniging moest opdoeken, terwijl ze met een subsidie voor één jaar thans be houden kan blijven? Do heer Stadhouder: Indien de vereeni ging aan den Hooge Rijndijk niet idoor- gaat, wordt dan toegezegd dat de minver mogenden aan den Rijn gratis verpleegd zullen worden? Ook vindt hij kraamver- pleging eer noodig dan ziekenverpleging. Als echter de II.-R. niet gehaat is dan is hij tegen alle subsidie. Hij wil niet dat de Rijn uitgesloten wordt cn zal tegen alle subsidies stemmen van vereenigingen, waarhij de Hoogo Rijndijk wordt uitge sloten. Do heer Van der Krogt: In principe is aan de vereeniging aan den H.-R. een subsuüe "tö&fëstdaiiwaarom nu ook niet aan die op het dorp? Hij is er eveawel tegen cm bet volle bedrag te geven. Do heer Noordam zegt, dat zoolang er aan den Rijn nog geen vereeniging is, het vanzelf spreekt da! zc geholpen worden door do vereeniging hier. Do lieer Starrenburg: Dat zou plicht zijn. De héér de Gi-aaf: Wanneer Hooge Rijn dijk en Leiderdorp samen wel een neu trale vereeniging kunnen oprichten, waarom dan hier niet? Hier worden de Protestanten uitgesloten cn is er dus geen algemeen, doch een hijzonder belang. Do heer Starrenburg stelt voor om de beslissing op het verzoek te verdagen en te trachten om te werken in den geest van den. heer de Graaf. De Voorz.: We kunnen ons moeilijk mengen in de zaken der Wijkverpleging. De heer Wesselingh wenscht er op te wijzen dat wel oen algemeen belang ge diend wordt, want ieder, zonder onder scheid van gezindte, kan verpleegd wor den. De kwestie is alleen maar dat hier een bepaalde confessioneele vereeniging de zaak op zich neemt. Hij zou het dan ook jammer vinden indien de vereeniging moest opdoeken en stelt voor om de sub sidie te halveeten, dan blijft er nog iets te doen voor het particulier initiatie! De Voorz. kan zich met het voorstel- Wesselingh vereenigen. Do heer van Bennekom vindt f350 te weinig en zou er f 500 van willen maken. De Voorz. zal de voorstellen in stem ming brengen. Aangezien dat van de meer derheid van B. en W. om f 700 te geven, komt het 't eerst in stemming en wordt verworpen niet 7 tegen 4 stemmen. Voor de beide wethouders en de heeren Noord man en J. van Leeuwen. Het voorstel- Wesselingh om f 350 to geven wordt aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de hoeren J. van Leeuwen, de Graaf, G. van Leeuwen en Stadhouder. Punt 13. Verzoek van den lieer H. M. Starrenburg om een schadeloosstelling van f 140 inzake visohwaler. De heer Star renhurg schrijft dat hem door G. van dei- Poel cn N. van den Akker is belet om zijn vischrecht in liet van de gemoemte gepach te water uit te oefenen, aangezien bedoeld water aan hen toebehoort. D. en W. doen io dezer zake geen voorstel. De heer de Graaf vraagt waarom zoo'n grooto scha devergoeding geëischt wordt, meer zelfs dan de hecle pachtsom. De heer Starren burg antwoordt dal misbruik is gemaakt van zijn rechten. Van der Poel e.a. ontne men hem n.l. het recht om in het ïvater te visschen. Een paar jaar geleden heeft v. d. Poel hetzelfde gedaan ten opzichte van Van Amsterdam. De heer do Graaf: Dus u wist dat het water van Van der Poel was .toen u het pacht!e. De heer Starrenburg: Zeker, doch ik had niet gedacht dat hij mij zou leveren, hetgeen hij den heer v. Amsterdam deed. Nu leer ik echter mijn buren kennen. De heer Stadhouder vindt het heel een voudig dat het uitkwam, want Starren- $>urg was goed op do hoogte. Hierna ontspint zich een discussie tusschen bei den, die we moeilijk kunnen volgen. De heer Stadhouder: Ik heb den burge meester gewaarschuwd dat het wel eens fout kon loopen als het water verpacht werd. De Voorz: Dat gooi ik duizendmaal van me af, want 40 jaar lang heeft de ge meente het water te goeder trouw ver pacht. U heeft me die mededeeling pas gedaan na do verpachting. Do heer Stadhouder: Dat wil ik niet be twisten. De Voorz.: De verpachting had reeds een jaar plaats gehad toen u me het kwam vertellen. De heer Starrenburg: Ik wist 23 jaar geleden al dat het mijn eigendom was. De Voorz.: Ik vind het vreemd, dat v. d. Poel de gemeente er voor de laatste verpachting niet op attent gemaakt heeft. De heer Starrenburg: Ik ga er niet ver der op in of de Voorz. het wist of niet, doch vindt dat men toch niet zoo tegen dien eisch moet opzien. Na nog eenige discussie brengt de Voor zitter het verzoek in stemming, hetgeen wordt afgewezen tmet 6 tegen 4 stemmen (do heeren J. van Leeuwen, "Wesselingh, G. van Leeuwen en Stadhouder). Do heer Starrenburg onthoudt, zich van medestem men en zegt onmiddellijk nadat het besluit gevallen is: Nu krijg ik niets en toen boodt men me f 40 voor mijn eigen water. Hier is het bewijs er van. Nu zal ik doorgaan met eischen en de Voorz., Stadhouder, v. d. Poel en Penning de Vries voor dén rechter laten komen. Punt 14. Opnieuw vaststelling Bouw en Woningverordening. Dit punt levert geen bijzonderheden op. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt ze on veranderd vastgesteld. Punt 15. Bespreking uitbreiding elec- trisch net en aangaan van een nieuw con tract inzake stroomlevering met Leiden. Nadat de Voorz. de openbare vergadering heeft geschorscht gaat de Raad over tot vergaderen met gesleten deuren. Even la ter wordt de openbare vergadering her opend en door den Voorz. medegedeeld dat. het punt van de agenda wordt afgevoerd wegens vergevorderd uur. Punt. 1G. Rondvraag. De Voorz. deelt mede, dat er een aanvang is gemaakt met het afgraven van den berm van den Om- mendij kschën weg en dat de kosten van een politiehond f 300 bedragen hij aankoop zoodat hij er niets voor voelt daartoe over te gaan. De heer Starrenburg vraagt of hij zijn interpellatie nu kan houden. Do Voorz.: Na de rondvraag. De heer Starrexxbui-g: Ik moet ook nog advies gevèu inzake -die grin tkw es lie. Toen ik als lid van den Raad werd be noemd heb ik mijn geloofsbrief ingezon den, die onderzocht is en in orde bevon den, zoodat ik mag aannemen dat mijn geloof in orde is. Verder heb ik den eed in de handen van den Voorz. afgelegd, zoodat men mij dus op den eed moet ver trouwen. Daarom voel ik mij niet ver plicht om steeds namen 'te noemen als be- eedigd raadslid, want mijn eed zegt ge noeg. Do Voorz: Uw geloofsbrief heeft met uw geloof niets to maken; daaronder worden verstaan de stukken die wettelijk overge legd moeten worden. Wat dien eed betreft geef ik u gaarne toe, doek dat geeft u nog niet het recht om iemand in openbare ver gadering aan te vallen. Do heer Starrenburg: Ik behoef toch niet voor elke fout namen te noemen. Do Voorz.: Niet als het zaken betreft, doch wel als men over persoden begint. De heer Starrenburg: Ik houd vol wat ik over dat grint gezegd heb. De Voorz: Zie dat dan maar met uw eed te verantwoorden. De heer Starrenburg zegt verder dat hot hem bekend is, nat na afloop der jubileum feesten door de Feestcommissie een feest avond gehouden is, waar voor f 100 aan wijn opgedronken is. Dat is onrechtvaar dig, want het was plicht geweest om de f 200 die over waren, terug te storten in de gemeentekas, omdat de gemeente f500 subsidie gegeven heeft. Nu kan men wel zeggen, dat het geld was een overschot van „Kloris en Roosje", doch dat is niet juist, want al het geld, contributie, subsi die en geld van de versieringscommissie, 11 is in een potje gedaan. Het was beter ge weest, dat het geld aan de armen gegeven was. De Voorz. zegt, dat de subsidie van de gemeente gegeven was uitsluitend voor de bedeeling der armen en kinderfeesten en daar is het ook voor gebruikt. Als nu later blijkt, dat de commissie door toevallige omstandigheden nog een extratje heeft overgehouden, dan is do comjmissie vrij daarover naar eigen goeddunken te be schikken, dat is mijn zaak niet. De heer de Graaf is hét eenigszins met den heer Starrenburg eens, het is een pot geworden, dus moest do gemeente ook over het restant wat te zeggen hebben. De heer Stadhouder onderstreept het ge- zegdo van de vorige sprekers. Met de on afhankelijkheidsfeesten is er beter gehan deld. De Voorz.: Het is een besluit geweest van de Feestcommissie, daar kan ik niets aan doen. Trouwens, ik begrijp niet het verhand tusschen de regeeringsfeesten en do rondvraag. De heer Noordman: Het geld dat door de commissie verteerd is, heeft niets to maken met de subsidie of het geld der in* woners, want dat was nog tekort om feest te vieren. De commissie heeft echter op allo mogelijke manieren getracht er nog geld uit te slaan cn is daar goed in ge slaagd. Verder heeft, do coqimissie met het feest uit eigen zak geleerd en is het daarom onbillijk dat later een avondje ge geven wordt, als blijk dat er nog een overschot is? Spr. zegt verder dat in de vorige vergadering door den heer Stad houder, do commissie tot wering van schoolverzuim klakkeloos beleedigd is. Van den Voorz. heeft de heer Stadhouder teen een afdoend antwoord ontvangen, om trent do samenstelling der commissie, doch do comm. voelde zich dusdanig ia haar eer gekrenkt, dat ze spr. verzocht daarover een en ander in den Raad in hot midden te brengen. Do heer Noordam leest daarop een breedvoerig rapport voor, waarin onder anderen de bevreemding wordt uitgespro ken, dat de heer Stadhouder, die zelf ge- ruimen tijd lid dier comm. is geweest, niet beter met hare werkzaamheden en be voegdheden op de hoogte is. Verder dat de heer Paardekooper slechts het secreta riaat heeft aanvaard, nadat twee andere leden der commissie er voor bedankt had den. Omtrent de klachten van kinderen die op straat loopen onder schooltijd, verwijst 't rapport naar het Schoolbestuur aan den H.-R., omdat blijkbaar de heer S. daarop gedoeld heeft. De comm. tot wering van schoolverzuim neemt evenwel niet aan dat bedoeld schoolbestuur zoo eigendun kelijk met den lesrooster optreedt. Nadat de heer Noordman het rapport heeft voorgelezen, zegt de heer Stadhou der dat de onderwijzer het rapport netjes in elkaar heeft, gezet, alleen komt er do naam Stadhouder wat veel in voor. Spr. zal zich echter noch door den heer Noord man, noch door de heeren Paardekooper en Schouten recht laten zetten; als er iets aan het onderwijs hapert, durft hij het gerust hier mede te d'eelen, want we be talen niet voor niets f 10.000 en meer voor het onderwijs der kinderen. De Starrenburg: En dan zal ik je helpen Do heer Noordman: U heeft de comm. willen blameezen. Alles wat u ioen gezegd heeft en nu weer, heeft niets met die com missie te maken. De heer de Graaf deelt mede dat hij een onderhoud heeft gehad met den op zichter van Gemeentewerken te Leiden aan gaande de verbetering der Bruggstraat. Hij legt een teekening over zooals de com missie zich de verbeterde Bruggestraat, na overleg met den heer Brouwer, voor stelt. De Voorz. stelt voor met het cog op den tijd, van behandeling af te zien en het voor een volgende vergadering op de agenda te plaatsen. Wordt goedgekeurd. De heer G. van Leeuwen heeft nog een klacht ontvangen over het hooge water- geld, waarop do Voorz. medeelt dat de Raad onlangs de tarieven heeft herzien. Do heer Stadhouder heeft gezien het vonnis van den Kantonrechter te Leiden en vraagt of de arme menschen niet tege moet gekomen kunnen worden in de kosten van aansluiting aan de waterleiding, daar hij anders bang is dat die menschen meer in de gevangenis zullen zitten dan thuis. Do Voorz. zegt dat daartoe reeds lang gelegenheid bestaat. De gemeente ver strekt voorschotten desverlangd, dlo in 10 jaren tijds teruggegeven kunnen, worden Hierna houdt de, heer Starrenburg zijn interpellatie. Hij heeft n.l. vernomen dat voor het overzetten van kinderen met de veerpont bij Lubhe aan den Vliet, door de gemeente wordt betaald f 18.40 per jaar voor elk schoolgaand kind. Hem is geble ken dat iemand 2 jaar lang bedoelde f18 40 heeft ontvangen van de gemeente en geen gebruik heeft gemaakt van het bewuste pont, doch zelf de kinderen heeft, overge zet. Bedoelde persoon heeft zich dus schuldig gemaakt aan verduistering en nu verzoekt hij dien Voorz. dat geld terug te eischen. De Voorz. zal een ondei*zoek doen instellen en is spreker dankbaar voor zijn inlichtingen. Vervolgens stelt do heer Starrenburg voor om aan personen die meer dan f 2000 inkomen hebben geen te gemoetkoming te geven in de kosten van overzetten. De Voorz. antwoordt dat de Raad in 1922 daartoe reeds besloot en dat art. 13 er Lager Onderwijswet geen uit zonderingen toestaat. Hierna wordt de vergadering (het is reeds over half twee) gesloten. VOORSCHOTEN Coëp. R. K. Boerenleenbank. Woens dagavond hield genoemde Coöperatieve ha re jaarvergadering in het R. K. Vereen i- gingsgebouw. De directeur, de heer J. H. v. Uffelen, opende met den chr. groet, waarna de kassier, de heer Lakcman, de notulen der vorige algemeens vergadering las, die onveranderd werden vastgesteld. Uit het verslag, dat hierna volgde, ver melden we, dat 't aantal leden in 1923 met 5 is vooruitgegaan en thans 26 be draagt. Aan spaargelden werd in 1923 ont vangen f 34.357.36 en uitgekeerd f 17.903.38 rt Saldo op 31 December bedroeg f 492.94.45 Vi, pl.m. f17.000 meer dan 't vorig jaar. 't Laatste uitgegeven spaar boekje droeg het nummer 77. Over 1923 werden 18 nieuwe "boekjes uitgegeven. In 1922 was dit 15. Aan voorschotten stond op 't eind van 1923 uit f 9350. Aan 7 per- 'sonen werden nieuwe voorschotten ver strekt tot een bedrag van f 10.050.ter- 5 voorschotnemers hun voorschot aflosten tot een bedrag van f 3700. Het aantal voorschotnemers was op 31 December 8, Aan houders van een loopende rekening keerde de bank in 1923 uit f38.176.52. Zij ontving tem" f32.667.41. Op 't eind van 1923 stond nog uit f 34.957.49 Aan rente werd uitgekeerd f 1.553.57. De winst ad f211.50 wertl gestort in het reserve fonds. Ofschoon de bank zich nog niet naar behooren kan ontwikkelen, valt toch over de geheele linie vooruitgang te be speuren, en zeker zou ze nog hetere zaken doen, als alle R.K. horen en tuinders zich hij haar zouden willen aansluiten. De R.K. Goöp. Boerenleenbank toch is even veilig en geeft even hooge rente als, vraagt men zelfs mbnder voor een voorschot dan hare neutrale zuster hier te plaatse. De R. K. Borcnleenbank is voor R. K. hoeren cn tuinders de aangewezen instellinig. Nog zou de bank hetere zaken doen, als alle Katholieken van Voorschoten, die wel eens ooit sparen, eens bedachten, dat de bank een zeer hooge rente uitkeert voor spaar gelden en dat de gelden, bij haar belegd, volkomen veilig zijn. (Vraag inzage van statuten en huish. regl.) Tenslotte zouden de zaken beter'gaan, als niel sommige in gezetenen onzer parochie 't zich 'n plicht rekenden de menschen af te houden van en to waarschuwen voor de L. T. B. band alhier, herinnerend aan het faillissement van do L. T. B. bank te Leiden. Hun zou den we willen zeggen: Onze bank heeft met de L. T. B. bank te Leiden niet, totaal niets uitstaande of uitstaande gehad. We zouden deze menschen willen verzoeken: vraag inzage van de statuten in het huish. reglement der bank en overtuig U van de soliditeit dezer Coöperatie. We zijn er zeker van, dat Uwe tegenwerking in mede werking zal veranderen. Als lid van den Raad van Toezicht en Bestuur, werden resp. hei-kozen de heeren P. v. d. Krogt en L. de Jong, die beiden hunne functie wederom aanvaarden. De rente voor 1924 werd vastgesteld voor spaargelden op 4 pet., voor voorschotten en loopende rekening op 5pet. en 1/8 pet. provisie. Met een dankwoord aan de aanwezigen voor hunne belangstelling sloot de direc teur de vergadering. HAZERSWOUDE (Dorp) Krooswerken. De uitslag der uitbe- steedo krooswerken der Hazerswoudsche Droogmakerij is als volgt: De perceelen 1 en 2, 3, 4, 5 en 6 respectievelijk voor f 93, f 65, f 79, f 41 en f 25, zijn toegewezen aan Joh. Lourier. De perceelen 7, 8 en 9, resp. voor f 35, f 18 en f 16 zijn toegewezen aan P. den Hertog. Het Onderwijs. Het nieuwe leerjaar begint aan de R.K. School met 18, aan de Christelijke school met 24, en aan de open bare School met 7 leerlingen. Gemengde Berichten. De onbewaakte overwegen Een man overreden Naar wij vernemen is gistermorgen omstreeks kwart voor tien op een over weg te Hooghalen hij Beilen een melkwa gen door den sneltrein uit Groningen aan gereden. De voerman werd zeer ernstig ge wond en met denzelfden trein naar Hoo gveen vervoerd, waar hij in het zieken-' huis werd opgenomen. Zijn toestand is ho" peloos. De wagen werd geheel vernield, terwijl het paard ongedeei-d bleef. Verdronken. Gisternacht is de 25-jainge ongehuwde schippersknecht G. v. d. "Woude, uit Gro ningen, varende bij den motoi-schipper Wars uit Groningen, bij het strijken van het zeil op een kwartier afstand van de Lemsterhaven, over boord geslagen en ver dronken. Moeder en zoon door een kelderluik gevallen Woensdagavond omstreeks half acht had ten huize van den heer M. aan den Tramsingel te Breda, een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de vrouw des huizes met den 19-jarigen zoon stoeide, kwamen zij te dicht hij het geopende kelderluik te recht en stortten beiden naar beneden. De zoon, die met het hoofd op de steenen te rechtkwam, bleef bewusteloos liggen, ter wijl de moeder klaagde over hevige pijn in den rug en hevig bloedde uit verschil lende wonden aan het.hoofd. Spoedig wa ren cenige geneesheeren aanwezig, die noodig oordeelden, dat aan den zoon gees- telijken bijstand werd verleend. Ontaard? Uit Leerdam is in Den Haag aangebracht een 39-jarige gescheiden vrouw, die in het tehuis voor onbeïvuisden in Don Haag haar vier kinderen onverzorgd had ach tergelaten. Esn vermiste gymnastiekleraar Een gyimiasUekleeraar te Amsterdam wordt sedert Maandag j.l. vermist. Thans komt aan de Tel. ter core, dat in de kas van den A.B.L.O. aldaar een tekort zou zijn geconstateerd van ongeveer f 20.000. Naar het blad verneemt wordt tusschen deze beide feitën verband ge zocht. Een roefhol. door de politie gesloten Aan het bekende beroovingsperceel „Het Huis niet den gouden stoep", Spinoza- straat 10 te 's-Gravenhage, is gistermor gen aangeplakt een afschrift van een hevel tot sluiting van dat perceel, ingevolge het niéuwe artikel 298 der algemeene politic verordening, dat B. en W. de bevoegdheid geeft, een verbod uit te vaardigen tot het bezoeken cener inrichting, waarvan bij herhaling gebleken is, dat er beroovingen of diefstallen plaats hebben. Onx- eventue&le bezoekers to verhinderen in dat perceel binnen te gaan, is er een dubbele politiepost voor geplaatst. Do bewoners gaven hedenochtend blijk, met den nieuwen toestand geenszins inge nomen te zijn, daar 't huis voorloopig voor hen waardeloos is geworden. Eén van hen, zekere Kooistra, wilde gistermorgen, zijn woede koelen op het nieuwsgierige publiek en gooide, terwijl hij de ruiten schoonmaakte, water naar bene den. Deswege werd er proces-verhaal tecen hem opgemaakt, wat de gezamenlijke be- wonci-s van het perceel aan do deur bracht om tegen de politie te keer te gaan. De houding der bewoners, die uit de ra men soms liggen te schreeuwen, brengt veel nieuwsgierigen voor het huis. Een valsche munter Te Venlo is gearresteerd een man uit Tegelen, verdacht van uitgifte van valsche 100 billioen Markseheine. In zijn bezit werden nog 95 dezer nagemaakte biljetten gevonden. Hij is in het Huis van Bewa ring te Roermond opgesloten en heeft een bekentenis afgelegd. Een mislukle wereldreis Op 6 November 1923 is een familie, be staande uit man, vrouw, zoon en dochter, uit Alkmaar vertrokken, met zich voeren de een groote ton, met het doel een reis door Europa te maken. "Woensdag bezoch ten zij Gorinchem en hebben nu 170 ge meenten in 10 provincies in Nederland be zocht, dit bleek uit het viseeren door de politie te Gorinchem. Met den verkoop van hun foto, waarop ook de ton, scharrelen zij het kostje op. De man is echter niet meer in staat, door pijnen aan zijn been, verder te reizen: het plan ïs nu naar Alkmaar terug to keerch. Een staking van huurders. f De huurders van 9 gemeentowoningen te Eindhoven (Tongelre) hebben besloten geen huishuur te betalen, zoolang in de huizen geen goed drinkwater beschikbaar is De ijzeren man. De bekende badplaats „De IJzeren Man" bij 's-Hertogenhosch is bij openbare vei ling op een paar kleine gedeelten na, voor ruim f 58.000.in eigendom overgegaan op den heer E. A. de Jong te 's-Hertogen- bosch. Dit uitspanningsoord zal zijn vroegere bestemming blijven behouden. Buiten!. Berichten Een Deensche schoener vergaan. Volgens een bericht uit Kopenhagen moet de Deensche schoener „Niels Hansen" van Newfoundland op weg naar Denemarken als verloren beschouwd worden. Een wijk der hcofdstad van Korea afgbrand. Volgens een bericht uit Londen. Is een wijk van de hoofdstad van Korea Seoel door brand vernield. Gevolgen van een moord. Den Ssten April van het vorige jaar schoot de te Nizza- woonachtige millionair Jean. Barès met een geweer een zekeren Feli- de Clinchamps dood. De reden van deze misdaad was, dat- laatstgenoemde persoon, een handeiaar in huizen, één der eigendommen van den mil lionair gekocht had voor een derden per soon voor den som van 400.000 francs en weer verkocht had voor 500.000 francs, zoo dat hij 100.000 francs verdiend had. De moordenaar was tijdens zijn voorar rest in de gevangenis gestorven, maar daar mee was de civiele actie nog- niet afgeloo- pen. Thans heeft de civiele rechtbank de wc- duwe van den moordenaar veroordeeld tot betaling van 100.000 francs schadevergoe ding aan madame de Clinchamps. moeder van het slecht offer; 100.000 francs aan de weduwe de Clinchamps, cchtgenoote van den vermoorde, en 100.000 francs aan elk der drie kinderen van het slachtoffer. Een massa-gevecht in de straten van Tunis. Ivlcine oorzaken hebben groote gevolgen. Dat ondervond dezer dagen een kellner te Tunis. Een van zijn klanten een inlandsch militair ging zonder te betalen hoen. De kellner, die dit bemerkte, ging den man on middellijk achterna, en sprak hem aan. Er ontstond een woordenwisseling tusschen beiden, waai.'n zich weldra, ook de. omstan ders mengden. Enkele Joden kozen partij, voor den kellner, die het recht, aan zijn zijd© had. Een aantal Mohammedanen sprongen in de bres voor den wanbetaler Het duurde niet lang, of de twistenden raakten handgemeen. Een menigte van naar schatting GOOG persöiien verzamelde zich rondom de vech tenden. Een troep Mohammedanen deed een aanval op verscheidene door Joden bewoon de huizen. De drie -voornaamste cafe's wer den geplunderd, het aanwezige kasgeld ge stolen en de eigenaren mishandeld. Een volksrestaurant werd in brand gestoken eir een officier van de garde van den bey. die in burger passeerde, werd voor een Jood aangezien en ernstig mishandeld door eeni ge Mohammedanen, die riepen: „Slaat hem dood Nadat de politie aan deze tooneelen een einde had gemaakt, bleek het, dat er tal van gewonden waren, van wie sommigen in een vrij ernstigen toestand verkeerden. Dö autoriteiten hebben strenge maatregelen genomen, teneinde herhaling te voorkomen. Een „menscheneter" uit den weg geruimd. De bevolking van Lohaghat en Kumaon. in het N. W. van Britsch-Indië, nabij Alla habad, is door den meed cn de volharding van een jongeling van nog geen 20 jaar. be vrijd van een tijger, een „menscheneter'' die reeds 50 slachtoffers onder haar had gemaakt, voor het mcerendeel vrouwen cn. kinderen. De schrik zat er zoo bij dc men schen in, dat men zicli slechts in grooto groepen in het bosch en zelfs langs de groo te wegen waagde. Mr. Bruce Abbot, van Allahahad, cen jeugdig Engelschman, besloet aan dezen on- houdbaren toestand een einde te maken. Op een morgen, toen het half verscheur de lijk van een vrouw was gevonden, het laatste slachtoffer van den laffen- moorde naar, nam hij zijn repeteergeweer en vol doenden mondvoorraad en posteerde zich' op dc plek waar hij den tijger terugver wachtte. Het duurde uren, voordat, de zo kwam, om de rest van het lijk te halen. Eu toen hij kwam, liep hij op fluweclen voelen. Er brak echter een dood takje, dat hij blijkbaar niet gezien had, en dit waar schuwde den jager. Hij schoot en raakte doch niet goed genoeg. Dc tijger vluchtte; gewond, want hij liet bloedsporen achter. Onmiddellijk maakte de dappere jongen zich op. die sporen, te velgen: een buiten gewoon gevaarlijke onderneming. Een tij ger is listig en verraderlijk, en een gewen de is daarbij tot alles in staat. Drie dagen duurde de achtervolging. Toen eerst wist hij het monster op te sporen. Het was be zigeen nieuw slachtoffer, wederom eera vrouw te verscheuren. De jager vuurde on middellijk, waarop de tijger zijn prooi y:ci vallen. De ongelukkige was eekrer reedt dood. Daarop ving er een nieuwe j xcht aan. Het dier was thans ernstig gewond en be woog zich slechts langzaam voort, j.oci ook de jager kon slechts kruipende d«mr het dichte onderhout der ..jungle'' komen;; en de achtervolging duurde nogmaals urr-n.. Eindelijk kreeg nxr. Abbot- de gelegenheid, en joeg het roofdier op twee pas aistandl - een kogel door den kop.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11