„Oe leidsctie Coianl" Tweede Blad' Donderdag Mei 1924 BIRNENLARMD Uitvoer-conirole op groenien en fruit. v Een bureau opgericht Het Centraal Bureau van Veilingen in "Nederland heeft dezer dagen in samenwer king met verschillende vereenigingen van Groentenexporteurs hier te lande een Uit- Voer-Confrole-Bureau opgericht met het 'doel om door een geregelde controle van kwaliteit en verpakking onzer exportpro ducten onzen afzet en reputatie op buiten- landsche markten te handhaven en uit te breiden. - t Het bestuur van het Uitvoer-Controle- Lureau bestaat uit minstens 6 en hoog stens 12 leden, waarin de kweekers en bandelaren in even sterke mate vertegen woordigd zijn. Dezo kiezen een voorzitter ■welke in geenerlei opzicht direct of indi rect bij handel of productie betrokken is. Het bestuur bestaat thans uit de heeren ïr. R. P. Bonthuis, van het Departement van Landbouw, voorzitter; J. L. Blijenberg, R. Kamstra, P. Slot APzn., H. H. Triene kens. F. V. Valstar en C. Zwaan. Het Bureau voert een eigen merk, dat door de leden-exporteurs, welke hun ex port-producten onder controle plaatsen, gevoerd mag worden. „Zoo hebben wij dan den be^fcm in den mast gebonden en gaat het goede Holland- scho product onder een Hollandsch merk, dat den steun en de bescherming zal ge nieten van den handel en de producenten (de twee belanghebbenden bij den goeden afzet) zee in"en; „Wij kunnen door dezen stap, waardoor wij een algemeen mei*k voor onze producten verkrijgen, voor onzen export een eerste plaats verwerven, aan de buitenlandsche markten." Tuinbouwexpoii naar Duitschland He r1e v i n g Duitschlands afneming van Nederland- echo Tuinbouwproducten, welke sinds de oorlogsjaren voortdurend daalde en in 1923 nog slechts een zeer gering totaal bedroeg, toont herleving. Niet enkel groen ten, doch ook boom. en luxe-gewassen vin den grif hun weg naar verschillende stre ken van Duitschland en voor prijzen, verre buiten het bereik van de groote massa hier te lande. Vooral voor Boskoop is deze hernieuwde export van groote beteekenis, te meer, daar dit Wereldberoemd boomkweekerscen- trum door -een voortdurend verminderden- den afzet min of meer tot ondergang ge doemd was. Geweldige kwantums groenblijvende planten enz., waarvoor noch hier te lande, noch in Engeland, noch in Skandihavië een noemenswaardige afzet te vinden was, worden door Duitschland opgekocht voor prijzen, welke weinig Boskoopers liadden durven verwachten en welke nog voort durend stijgen. Hierbij komt nog de omstandigheid, dat sind^de intrede van malaise te Boskoop, zoowel de kwaliteit als kwantiteit der boomgewassen nagenoeg uitverkocht zijn. De .leek, die Boskoop bezoekt, bemerkt 'dit niet, de vakman des te meer. Inlus- schen wordt sinds eenige maanden met ijver en energie gewerkt om den achter-- stand in te halen; millioenen planten wor den gestekt, veredeld, opgeplant enz. enz. We hopen, dat deze opleving van den exporthandel niet, tijdelijk moge zijn, doch blijvend en een keerpunt zal zijn voor de moeilijke jaren, welke Boskoop sinds de. sluiting van N.-Amerika achter den rug heeft. Hoewel er aangaande hervatting van export van beteekenis van Boskoop naar 'Amerika, nagenoeg geen verwachtingen worden gekoesterd, zou het groote tekort, 'dat er, volgens berichten aldaar bestaat aan siergewassen, misschien aanleiding kunnen worden voor opheffing van ver schillende invoerhepalingen, indertijd in gesteld door den Amerikaanschen Planten- zickfekuncligen Dienst. FEUILLETON DE PROO! VAM DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. 23) Wat voor ziekte zou ik hebben? dacht hij, toen hij weer achterover op het kussen viel. Hij lag daar half bewusteloos en toen kwam hij na een poos weer wat bij en de gedachte rees in hem op: zou ik een verdoovend middel hebben Binnenge kregen'? Of hen ik vergiftigd? Zou ik ster ven aan dat. afschuwelijk verlammend ge voel. dat mij overkomt'? Hij dacht nog 'eens goed na over alles. Hij had den vorigen avond maar één glas whisky gedronken. Zou dat vergiftigd zijn .geweest? Zou Moschelles iemand hebben omgekocht om dat te doen?. Hij had geld genoeg en hij deinsde voor niets terug. Deze gedachten gingen 'hem snel door ihet brein en om zich heen kijkend, zag hij dat zijn Gladstone tasch was weggenomen Iemand was 's nachts in zijn kajuit geweest. Hij stond juist' op het punt om do electrisclie bel aan te raken, toen er aan de deur geklopt werd en de kapitein, ■gevolgd door den eersten officier, binnen kwamen met ds. Tabrum. Hij was niet langer in geestelijk gewaad maar hij had een grijs pak aan en hield eenigo papieren, in do hand. Dit is de man, zei Tabrum. Het spijt mij erg, minheer Moschel les, zei kapitein Roberts, Savago aanspre kend, dit is een hoogst onaangename zaak inaar hier is den inspecteur Savage, van Een Jubileumgeschenk aan de Koningin. De Koningin heeft enkele dagen geleden een bedrag ontvangen van 73.200 Zwit- .sersche franken, bijeengebracht door Ne derlanders en vreemdelingen in en buiten Zwitserland als een Fonds uit dankbaar heid jegens Hare Majesteit en als blijven de herinnering aan haar regeeringsjubi- leum in 1923. Aan dit Fonds is, met toestemming van H.M., den naam gegeven van Koningin Wilhelmina Jubileumfonds 1923, terwijl het zal worden afgedragen aan het be stuur der Yereeniging tot behartiging van de belangen van Nederlandsehe longlij ders te Amsterdam, welke vereeniging, zoo als bekend isa haar ï^ederlandseh sanato rium te Davos heeft. Se Rocmsche Districtsdag te Gouda. 'De 9de Romsche Districtsdag der Federa tie van R. K. Propagandaclu'os in de Sla tenkieskring Gouda, zal worden gehouden op Donderdag 29 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) des namiddags 4 uur, in de zaal: „Concor dia", to Gouda. Als sprekers zullen optreden de weleerw. heer W. van Alphen, geest. adv. der Fede ratie van R. K. Prop. clubs in den Sta ten- kieskring Gouda, en de heer Henri Her mans, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. ONDERWIJS R.-K. Lesrarenveresniging. De R.-K. Leerarenvereeniging „St. Bo- naventura" heeft haar jaarvergadering te Breda gehouden, onder voorzitterschap van den heer Th. H. M. van den Donk. Nadat enekle huishoudelijke zaken wa ren afgehandeld, werden zeer uitvoerige besprekingen gewijd aan bet rapport be treffende de rechtspositie van de leeraren bij het R.-K. Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs. In hoofdtrekken werd vastgesteld een „ontwerp-acte van aanstelling", gelijk die,met in achtneming van de wet op het Middelbaar Onderwijs, naar de meening van „St. Bonavenlura" zal behooren te gelden aan alle R.-K. on derwijsinstellingen. Het door een aantal vereenigingen op 't gebied van Lager' en Middelbaar Onder wijs, op initiatief van de Algemeens Ver eeniging van Leeraren bij het M. O. ont worpen regeling voor de aansluiting tus sclien het Lager en het Middelbaar Onder wijs (welke men zich voorstelt, van een uitvoerige toelichting voorzien, aan de Re geering ter overweging toot te leggen) werd zeer critisch bekeken. Vele punten werden met grootero of kleinere wijzigin- gn overgenomen, doch principieel ver schil van inzicht openbaarde zich tamelijk sterk ten aanzien van de wijze, waarop de eischen van toelating (karakter en ver standelijke begaafdheid, noodzakelijke vaardigheden, algemeene normen van pa rate kennis) landelijk en plaatselijk na der zouden worden uitgewerkt. In afwij king van de. andere vereenigingen meende men, dat deze uitwerking diende te wor den overgelaten „aan elke Middelbare School voor zich in vrij overleg met de lagere scholen, welke haar in hoofdzaak van leerlingen voorzien". (In het oveHeg tussclien de Katholieke onderwijsinrich tingen onderling zouden dus niet de leer krachten van het openbaar onderwijs wor den betrokken.) Hoewel men in do mogelijkheid van psy chologisch onderzoek naar de begaafd heid der leerlingen, speciaal wanneer dit door het Lager Onderwijs zou moeten ge schieden, niet bijster veel vertrouwen bleek te bezitten, werd pater Lamers S.J. afgevaardigd in de commissie, die dit vraagstuk onder leiding van prof. Kokn- stamm zou onderzoeken. Tenslotte word langdurig beraadslaagd over de Rogeeringsmaatregelen ten op zichte van het Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs en de daarbij werk zame leeraren .Uit vele getuigenissen ter vergadering bleek, hoe geweldig ook de R.-K. leeraren in hun inkomsten, ja hun bestaansmogelijkheid werden getroffen door het K.B. van Mei 1923, dat wel zon der overgangsbepaling bindend zal wor den verklaard. Doctors mot dubbele be voegdheid en twintig dienstjaren onder gaan salarisvermindering van 20 tot 35 pet. Voor do thans bestaande categorie Scotland Yard, die u iets te zeggen heeft. l— William W. Moschelles, zei Tabrura', van Park Lane Londen, het is mijn hoogst onaangename taak om u te arres teeren. Ik heb bevel tot inhechtenisneming en met permissie van kapitein Roberts zal 'ik het u voorlezen, het is maar een voor- loopige formaliteit voor de arrestatie te Kaapstad. Savage was zoo verbluft door de onbe schaamdheid, dat hij achterover Weef liggen met de oogen gevestigd op den schurk'. i l i - Hij doorzag ineens de geheele zaak, Dien vorigen avond had hij een verdoovend middel binnen gekregen. Moschelles was zijn kajuit binnengedrongen, had zich van zijn papieren meestor gemaakt en van alles wat hij voor zijn doel noodig had. Het ergste was, dat Moschelles op hem leek. j'i Kapitein, riep Savage op eens, pas op. Die schelm is Moschelles zelf. Hij heeft mijn papieren gestolen. Hij heeft zich voorgedaan als een geestelijke. Ja, zei Moschelles, en ik heb zelfs een dienst aan boord gehouden, maar ik heb den kapitein uitgelegd, dat ik mijn vermomming ten kosto van alles trouw moest blijven. Maar waartoe dient' dit al les nu. Geef een verklaring aan de politie Ontsnappen kun je nu niet en uw houding veroordeelt u als vanzelf. Savage stond daar met bevende handen en verdroogde tong, nief-in staat een woord uit te brengen wegens het verdoo vend middel, dat hij binnen had; zijn oogen waren verglaasd en hadden een starenden Wik, hij was beslist niet een beeld van verdrukte onschuld! Maar toch van van 10 tot 18 lesuren, waartoe 2/3 der leeraren aan Katholieke scholen be hooren, loopt de vermindering tot 30 pet. Afscheidsreceptie dr. J. F. M. Sterck Het gemeentebestuur te Haarlem had gisternamiddag de oude raadszaal in het stadhuis ter beschikking gesteld van dr. J. F. M. Sterck, inspecteur van het Lager Onderwijs, voor zijn afscheidsreceptie. Vole autoriteiten en belangstellenden in het onderwijs kwamen den heer Sterck de hand drukken en gaven uiting aan hun groote waardeering voor het werk door dezen verricht ten bate van het onderwijs. O.a. werden opgemerkt leden Yan de. ge meentebesturen van Haarlem, Bloemen- daal en eenige andere gemeenten, de hee rsen V. Loosjes, oud-wethouder van on derwijs te Haarlem en voorzitter der plaatselijke commissie van toezicht op liet L. O., P. H. van der Lev, oud-directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers, Koo- renstra, directeur der. kweekschool voor meisjes van het Nut en verder velo school opzieners en hoofden van scholen. ËCER1CS1IEUWS Gouden Priesterfeest. Zondag had te Ammerzoden de herden king plaats van een dubbel jubileum n.l. het 50-jarig priesterfeest van. rector paler Van Hemert O. F. M. en het zilveren priesterfeest van kapelaan Van Rooijen O. F. M. Om 7 uur werd door kapelaan Van Rooijen een plechtige H. Mis van dank zegging opgedragen, geassisteerd door zijn medebroeders de weleerw. pater Gar diaan der Minderbroeders uit Megen en paler LTrbanus van den Akker. Ongeveer 10 uur werden de jubilarissen van do pastorie naar do kerk geleid, waar rector pater Van Hemert een H. Mis van dankzegging opdroeg. Voor den aanvang der H. Mis felici teerde de zeeroerw. lieer pastoor Triene kens de jubilarissen. Onder de H. Mis hield de zeereorw. heer De Wit een. feest predikatie. Na het plechtig Lof werd een rijtoer ge maakt door de versierde gemeente, waar aan do jubilarissen, familieleden, en do geestelijkheid, henevens de feestcommissie deelnamen. Deken Jaspar f Gisternacht is overleden de zeereerw. heer M. W. A. Jaspar, deken en pastoor te Echt bij Roermond. De overledene was geboren in 1838, werd priester gewijd in 1881, en was sinds 1908 deken en pastoor te Echt. Post en Telegrafie Bezuiniging Het ligt in de bedoeling der P. T. T.- administratie de dagelijksche diensturen van het personeel te verlengen met den gebruikten schafttijd. De rijwieibelasiing Do Commissie van Overleg besloot ïe ad- viseeren, dat de P. T. T.-administratie aan hen, die rijwieldienst per eigen rijwiel uitvoeren, 50 cent per jaar en per vol da- gelijksch unr rijwieldienst restitueert, we gens de door hen voor dat rijwiel betaalde belasting naar aanleiding van art. 4 sub G van het wetsontwerp tot invoering van een rijwielbelasling. De wijziging der Pensioenwet. Volgens de redactie van „Sint PeTrus" zijn de navolgende wijzigingen d9r Pen sioenwet in voorbereiding: le. In plaats van 2 pet. voortaan 1** pet. pensioen per dienstjaar. 2e. Minimum diensttijd van 10 jaar in plaats van 7 jaar voor recht op pensioen. 3e. Geen minimum bedrag aan pensioen meer. 4e. Geen recht op pensioen hebben: a. het los personeel; b. tijdelijke ambtenaren met minder dan 2 dienstjaren; c. ambtenaren met een salaris van min der dan f 500. 5e. Invaliditeitspensioen wordt alleen verleend bij werkelijke invaliditeit. 6e. Op wachtgeld gestelde ambtenaren kunnen hunne weduwen en weezen alleen blijven verzekeren, indien zij daarvoor een speciaal vast te stellen premie betalen. wilde hij het niet opgeven zonder strijd en wendde hij zich weer tot den kapitein. De man is mij nu de haas, maar dat zal wel spoedig veranderen. Maak u dien reiszak maar eens open dan vindt u daar wel kloeren in met mijn naam gemerkt en brieven, aan mij geadresseerd. Op last van den kapitein bukte de offi cier zich en maakte de tasch open, waar-* uit hij do kleeTen en ondergoed te voor schijn haalde. De hemden en het ondeT-; goed en de zakdoeken waren allen ge merkt met de letter „W. W. M.". Er zalen ook brieven in eon zakje van 'de tasch, die alle geadresseerd waren aan: W. W. Moschelles, Esq. Park Lane Londen ,W." -* Nu dan, zei de kapitein, wat zegt u dan daarvan? Ik zeg dat iemand vannacht in mijn kajuit is binnengekomen toen ik daar in veidooving lag; dat toen mijn eigen klee- rei en zaken uit de tasch zijn gehaald en de» dingen er voor in de plaats zijn in gestopt. H Dat alles moot u dan later maar aan de politic mededeelen, zei do kapitein. Maar ik heb nog een koffer aan biord, zen Savage, daar zal toch wel nie- itand aan zijn gekomen. Do bagage wordt straks uit de berg plaats gehaald, zei de officier en dan kunt i uw koffer h.ebben^ Dus straks zal alles wel worden op gehelderd, zei Savage, maar dan is die schelm al ontsnapt. Wat een toestand. Moschelles hleef al dien tijd onbewo gen. Hij speelde zijn rol ails inspecteur Savage even uitstekend als do rol van ds. Tabrum. 7e. Als gevolg van sub 1 nü maximum- pensioen na 40 jaar inplaats van na 35 jaar. 8e. Als gevolg van sub 2 en 3 wordt het minimum pensioen-practisch 17 Y? pet. 9e. Het'pensioen ingevolge art. 48 sub 2 (wachtgeldpensioen) wordt sterk vermin derd, behoudens overgangsbepalingen voor het in dienst zijnd personeel. Land» en Tuinbouw Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland in de week van 1320 April: Aantal Provincies yeeheslagen gemeenten Groningen 14 7 Friesland CG 25 Drente r 12 5. Overijssl 40 16 Gelderland 73 34 Utrecht 81 31 Noord-Holland 138 50 Zuid-Holland 485 140 Zeeland 30 25 Noord-Brabant 151 71 Limburg - 8 8 Totaal., 1098 412 Gemengde Berichten. Twee boerderijen afgebrand Gisternacht woedde te Schijndel een felle brand, welke ontstaan was in de hof stede van J. van Rijzingen, aan den Bos- schen weg. De bewoners, die ter ruste la gen, konden met moeite gered worden. Veel vee kwam in de vlammen om, alsmede de geheele inboedel, terwijl de boerderij ge heel afbrandde. Een uur later stond ook de boerderij van A. Verhagen in lichte laaie, welke hof stede een 500 tal Meters van de afgebrand- de hoeve verwijderd ligt. Ook hier kostte het veel moeite de slapende bewoners (man, vrouw en 7 kinderen) nog bijtijds te redden. Alles verbrandde. De brandweer wist de belendende per ceelen te sparen. Assurantie dekt de schade.'Omtrent de oorzaak tast men in het duister, doch er bestaan sterke vermoedens dat, speciaal ten opzichte van laatsgenoemde boerderij, kwaadwilligheid in het spel is. De politie stelt dan cok, naar de „Tel." meldt, oen onderzoek in. Feit is, dat in laatstgenoemde boerderij 's avonds ner gens vuur aan geweest is en dat de brand is uitgebroken achter de stookplaatsen. Verdronken. Te Oudkarspel is het 3-jarig zoontje van den hoer Hoogeboom in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdron ken. Ongeluk. Te Geertruidcnbcrg ij de 25-jarige dienstbode Reyer van een zoldertrap ge vallen. Zij brak don hals en overleed aan de gevolgen. Krankzinnig. 'De 19-jarige zwerver R. uit Kerkrade, die onlangs brand stichtte iu de ouderlijke woning en in een boerderij, die totaal uit brandde, is van de gevangenis te Maas tricht naar het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel overgebracht. Vlot gekomen. Men meldt ons uit Hollum (Ameland). Heb schip Rival is Maandagavond vlot- gekomen. Hét ligt thans voor anker op de Nesserredo. De lading turf is echter nat -geworden. Een gevaarlijke viervoeter. 'Dinsdagmiddag had te ^er Appel een érnstig ongeluk plaats. De ongeveer 20-ja- rige -zoon van schipper H. Bak erna werd door een paard .in het gezicht getrapt, waardoor hij levensgevaarlijk verwond werd. Hij is onmiddellijk per auto naar 't ziekenhuis te Groningen vervoerd. Oneerlijke brievenbesteller. De R'damsche politie heeft aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld den brie venbesteller J. L. Op het postkantoor was men er achter gekomen, dat uit brieven herhaaldelijk z.g. geschenkbons verdwenen en men verdacht den aangehoudene ervan r—-Nu alles in orde is, zei Moschelles, wil u wel een matroos belasten om bij den gevangene te blijven tot de polilieboot komt. De kapitein ging naar de kajuitsdeur en riep een matroos. Een gebronsd zeeman met een baard kwam aanloepen. 1 Ga hier in die kajuit zitten, zei de kapitein, en zorg dat deze heer de kajuit niet verlaat. De matroos nam plaats op do kleine zitbank, die tussclien do kooi en do deur stond. Ik zal u dadelijk uw ontbijt zenden, mijnheer Moschelles, zei de kapitein. Do heel zaak spijt mij erg, maar u zult mis schien later alles naar wensch kunnen ophelderen. Dat hoop ik zeer. Met dezo woorden verliet do geharde zeeman de kajuit, gevolgd door den eer sten officier en Moschelles. Savage, die er nu zeker van was, dat alles zou opgehelderd worden als zijn kof fer voor den dag kwam, ging achterover in zijn kooi liggen. Het Verdoovend middel 'had nu uitge werkt en nu zijn hoofd weer helder was en de opium er niet meer op inwerkte, zag hij liet 'belachelijke van don toestand iu. Een salon-hofmeester verscheen weldra met thee en zijn ontbijt. Tien minuten later trad Moschelles bin nen. Je kunt nu wel gaan, zei hij tot den matroos, ik zal den gevangene wel bewa ken tot de politie komt. 1Goed, mijnheer, zei de matroos en ging heen. Moschelles nam plaats op de zitbank. dat dezo bij het sorfeeren de bons èn dik wijls ook de brieven stal. Men slaagde er in hom er met behulp van con gemerkt en' brief in te laten loopen. Bij z'n arrestatie werd een brief met- bons op hem bevonden. Oplichting. De vorige week bracht een schipper uit Utrecht een mand- met wijn en andere dranken te Montfoort mede, bestemd voor iemand aldaar, aan wien de schipper ech ter weigerde de mand zonder betaling af te geven. Korten tijd daarna vervoegde zich een onbekend persoon bij den schip per, die voorgaf vertegenwoordiger van de wijn-firma te zijn, Hii deelde den schip per mede, dat het de firma gebleken was, dat de geadresseerde niet goed was voor liet bedrag, en dat hij daarom de zending terug wilde nemen. De niets kwaads ver moedende schipper voldeed aan dit ver zoek. Eenige dagen later bleek evenwel, dat de onbekende een handlanger was van den geadresseerde. Beide personen zijn door en burgemeester van Montfoort tot bekeqjtenis gebrdcht en daarna gevanke lijk naar. Utrecht vervoerd. De malversaties bij het waterschap Hommerts-Sneek. Bij de Maandag alhier te Sneek gehou< den ingelandenvergadering van het water schap Hommerts-Sneek bleek, dat de frau de door den secretaris-ontvanger R., een der directeuren der gefailleerde Midden- sta ndsbank, ten nadeele van het waterschap gepleegd, over een bedrag van pl.m. f 25.000 loopt. De malversaties, die zeer geraffineerd waren opgezet, waren mogelijk doordat bij verificatie der boeken tekorten werden ge dekt met bedragen uit de bankkas en om gekeerd. Er was geen borgstelling. Het tekort zal den omslag voor dit jaar per pondemaat met f 0.20 verhoogen. De discussie over de gepleegde malver saties duurde den gelieelen dag. Inbreker ontsnapt. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Almelo drie Duitschers gearresteerd, die onder Albergen hadden ingebroken en o-a. drie nieuwe fietsen gestolen hadden. Het drietal werd dien nacht aangeroepen door twee agenten, cmdat zij zonder licht reden. Daarop volgde hun arrestatie. De Duitschers werden opgesloten in het politiebureau, waar vingerafdrukken van hen genomen zijn, en een strenge controle uitgeoefend werd. De arrestanten werden eenige malen per uur gecontroleerd. Des ondanks is het gisterenavond een hunner gelukt te ontsnappen. Om kwart voor negen waren de inbrekers gecontroleerd en om 9 uur, bij de laatste controle, bleek een hunner verdwenen. De uitbreker hoeft met een of ander voorwerp het houtwerk bewerkt, waarin de stevige ijzeren tralies bevestigd zijn. Daarna heeft hij dat traliewerk uitgebo gen en is door het raam ontsnapt in een tuin achter het politiebureau gelegen; via andere tuinen heeft hij de openbare straat bereikt. Korten tijd na de vermissing ontving de politic, die -dadelijk uitgebreide maatrege len genomen had, bericht, dat in dc Boom pjes, een stille straat, een fiets gestolen was. Daarmee meet de inbreker zich uit do voeten gemaakt hebben. Valschc bankbiljetten Er zijn valsche bankbiljetten van f 10 in circulatie. Ze zijn te herkennen aan drie hoofdgebreken: de kleur ia lichter, de hamer van den man aan het aanbeeld i3 dunner, formaat cenigszins kleiner. Kinderen van één geslacht. Vorige week werden te Uithuizen iu den echt verbonden de heer K. Bouwman en mej. J. Bouwman. Als ambtenaar van den burgerlijken stand fungeerden de lieer A. J. Bouwman, do vader van de bruid. De getuigen waren allen familieleden met den naam Bouwman. Terwijl lén slotte als be vestiger van het huwelijk optrad prof. dr. H. Bouwman, hoogleeraar aan de Theolo gische School te Kampen. U denkt nu iets erg handigs en gees tigs te hebben uitgehaald, zei Savage, maar u hebt tweemaal getracht mij op do reis le vermoorden en is daar niet in ge slaagd Deze flauwiteit zal ook tot niets leiden, want zoodra de politie hier is, komt liet bedrog n#!uurlijk aan het licht Mijnheer Moschelles, zei de ander onbewogen, deze praatjes dienen tot niets Do politieboot zal zoo dadelijk hier zijn en u is niet gekleed. Mag ilc u verzoeken u to kleeden en uw toebereidselen le ma ken om aan boord te gaan? Dat mag u. zei Savage, zich uit zijn bed latende vallen en met zijn toilet be ginnend, maar ik zal u één ding zeggen. Het ergste wat u doen kunt, is mij aan wal to helpen. Ik kan alléén maar zeggen, dat alles wat u zegt, tegen u zal getuigen hij do eerste rechtszitting. Dat beteekent niets, zei Savage, u hebt één ding vergelen. U vlucht voor het gerecht en u gaat u nu van een schat meester maken, maar ik weet do plaats in Ccylon waar die schat is. Dat gelooft u niet? Maar voor do Voguo stierf, heeft hij mij al uw plannen medegedeeld. Voordat Moschelles antwoorden kon, trad do commissaris var. Kaapstad binr.cn '-.Vordl ervülsd)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3