Keil gten enklzijdige te Platen!! In stemming gebracht- werd het voorstel van den kring West-Friesland aangeno men met 27372 stemmen. De Bonds-adviseur, rector Kok, wees op den opbloei in den L. T. B, en verheugde zich over de groote opkomst in do verga dering. Spr. dankte vooral de geestelijke adviseurs voor hun .aanwezigheid, vooral ook deken J. M. Hellegers, uit Alphen aan den Rijn. Eveneens in de groote zaal van „St.Ba- vo" werd de-s middags de feesvergadering gehouden, waarin tevens het nieuwe bonds vaandel onthuld en gewijd werd. De wijding van het vaandel geschiedde dan door den Zeex-Eerw. Heer rector J. P. J. Kok, den bondsadviseur, waarna Pater Borromaexi8 een mooie redevoering hield. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdag a.s. niet plaats hebben. De nieuwe verordening te Haarlem op de heffing van de plaatselijke inkom stenbelasting, die 1 Mei in werking zou treden en waarbij de aftrek voor levens onderhoud voor gehuwden is bepaald op f 900, is door den Minister van Binnenland- scbo Zaken teruggezonden. De Minister heeft bezwaar tegen bedoelden aftrek en wil dezen teruggebracht zien op f 800. STATE^GEKERAAL EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. 1 Mei-dag. Ingekomen is een schrijven van den heer Wibaut waarin hij verzoekt op 1 Mei niet te vergaderen, omdat dan vele sociaal-de mocraten verhinderd zijn de vergadering bii te wonen. De Voorzitter zegt dat op nationale feestdagen wel vergaderd wordt en dat op andere dagen, waarop bepaalde partijen verhinderd zim, ook niet is afgeweken van dien regel. Hi- is dsu voor vergaderen. Do heer De Vries (A.ït.) wensclit geen precedent te scheppen en is dus te gen inwilliging van dit verzoek. De heer Wibaut (S.D.) zegt dat zijn brief de uiting van een wcnsch en geen voorstel is. Nu de Voorzitter bezwaar maakt legt hij zich hierbij neer. Salarissen Rechterlijke Macht Raad van State en Rekenkamer. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot- regeling van de salarissen der leden van de rechterlijke macljt, den Baad van State en de Rekenkamer De heer Van Embden (V.D.) heeft bezwaren tegen deze ontwerpen. De salarisverlaging geschiedt niet om dat de salarissen ie hoog ijn. maar is een fiscale maatregel. Dit- is een belasting on der den naam salarisregeling. Spr. keurt het vooral af. dat wettelijk-gegarandeerde salarissen zoo gemakkelijk worden gew'j- zigd. Welke waarde heeft dan een wette lijke garantie? Wanneer het wetje nopens art-. 40 Bezoldigingsbesluit wordt verwor pen, is een procedure tegen den Staat te Wachten. De ambtenarenv an Rekenkamer enz. zijn dan achtergesteld, want voor hen is de gelegenheid ontnomen -van de pro cedure. Indien do ambtenaren het proces winnen, zullen dan deze personen bét in-" gehouden bedrag terug ontvangen? Do heer Mol (maker (S.D.) wensclit de algemeene discussie over de salarissen thans niet té houden. Hij deelt alleen me de, dat zijn fractie tegen deze ontwerpen zal stemmen. De heer De Gijselaar (C.-H.) meent, dat de heer Moltmaker c.s. do democrati sche methode had moeten volgen, die me debrengt, dat men bij een stand van za ken als in het onderhavige geval het voor beeld der Tweede Kamer volgt. Daar is het wetsontwerp er gladjes doorgegaan. Den heer van Ambden vraagt spr. hoe deze aan het sustenu komt, dat men hier met een fiscalen maatregel te doen meeft. Ook vindt hij het verkeerd om het over heidspersoneel werknemers to nemen. Hij ziet daarin meer „medewerkers". Vooi*ts betwist spr. dat de leden vando rechter lijke macht en den Raad van State niet een korting op hun salarissen zouden kun nen missen. Wat de laatsten betreft, hun salarissen heeft men in een wilde bui met f 1500 ver hoogd. De heer Men d els (S.D.)En u hebt de Koningin wel zes ton meer gegeven! Do heer De G ij s e 1 a a rIk heb niets gegeven! Ik zeg eenvoudig wat mij op het hart ligt. De heer Mend cis: Er ligt u te weinig op het hart. De heer Dc Gijselaar Verklaart als goed vaderlander van harte te zullen stem men voor deze wetsontwerpen. Men moet zich niet door kleine bedenkingen laten weerhouden. De Minister van Financiën, de eher C o- Iijn, meent, dat het onderwerp al doorl- gepraat' is. Vermindering van inkomen als belasting te beschouwen is zeer onjuist. De salarissen van den Staat moeten vol gen op 'de algemeene vermindering van het volksinkomen. Dc wet laat wijziging toe van deze salarissen en dus is het- 'billijk, dat daarvan gebruik wordt gemaakt, als fcet noodig is. Bcdasiingverhcoging is on mogelijk. De ontwerpen worden goedgekeurd met 23 tegen 11 stemmen. Tegen do sociaal democraten, do vrijzinnig-democraten. Staatsbegroting voor 1924. Algemeene Beschouwingen. Voortgegaan wordt met- dc algemeene be schouwingen over de begrooting voor 1924. De heer Dobbelman (R.-K.) juicht 't Kabinet toe. Hij verwacht er veel van, vooral van minister Colijn en hij is zelfs dankbaar gestemd voor de daden van dit Kabinet. Bezuiniging is een ondankbaar werk maar het moet gebeuren. Do Re geering traehto de ambtenaren er bijvoor beeld van te oxvertuigen dat art, 40 nooit had moeten zijn gemaakt-. Belastiiigverliooging, althans voor de di recte. is onmogelijk. Er is verlaging nood zakelijk. Spr. wensclit herziening van de tad ie ven van invoerrecht omdat deze al lang verouderd ziju. Aan de beide moties-van Embden en Wi baut kan spr. zijn stem niet geven. Ten slotte verdedigt- hij de opvatting dat de Regeering de bevoegdheid moe' hebben c-ni invoerverboden uit te vaardi gen als deze noodig zijn De heer Gijselaar (C.-H.) zag met ge noegen, dat deze Minister van Financiën niet wil putten uit het Lceningsfonds dan voor aflossing van de leeningen. De regeling dér pensioenen acht spreker in vele opzichten meer dan ergerlijk Dezi wetten hebben vooral bijgedragen tot toe neming van het aantal ambtenaren, waar door het mceiliik is geworden het budget sluitend te maken. Het verheugt spreker dat herziening in voorbereiding is. Naar zijn meening zal met zeven procent kunnen worden volstaan. Nopens de saiariskwestie betoogt spreker dat veel te gemakkelijk, tot verhooging is overgegaan in plaats van met duurte-toe slagen te blijven werken. Omtrent art. 40 is spreker het eens met de regeering. De Tweede Kamerleden zullen moeilijk objec tief kunnen staan tegenover deze kwestie nu 'zij zelf semi-ambtenaren zijn geworden en kort geleden hun eigen salaris aanzien lijk is verhoogd en veilig gesteld. Do geering is bevoegd de salarissen te wijzi gen, omdat, zij bevoegd is ambtenaren te ontslaan. Zij zou zo dus kunnen ontsla-an en ze daarna tegen lagere salai'issen in dienst nemen. Natuurlijk is liet- onbillijk op allen hetzelfde percentage te korten, maai er moet een begin zijn. Mevr. Pothui s—S m i t (S. D.). protes teert- tegen het ontslag aan de gehuwde ambtenares en ziet daarin een terugkomen op passief vrouwenkiesrecht. Spreker betuigt haar instemming met de resde van mr. Van Embden, die nationale ontwapening wenscht. Do heer B 1 o m j o u s (R. K.) acht de rede van mr. Van Embden inzake de ont wapening onlogisch en verward. Hij ont kent. dat de militaire uitgaven zoo hoog zijn. Zij zijn slechts 17 pet. van ens budget. Overigens verdedigt- hij hot nut van ons leger voor de verdediging van ons land en beoogt-, dat in 1914 dat leger ons buiten den oorlog hield. Mr. Van Embden over dreef, meent spreker, en ziet de afweermid delen over het hoofd; juist deze zijn zeer veel heter geworden. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Land- en Tuinbouw De Mond- en Klauwzeer-epidemie Het mond- en klauwzeer breidt zich in de gemeente Waarder steeds meer uit. Onder do veestapels van oen 12-tal vee houders komen thans reeds gevallen van dezo ziekte voor. Onze tulpen te Parijs. Do Parijsche redacteur van de Maas b. schrijft aa.n zijn blad: Als een haastig laatkomer is de lente ko men binnenstormen met al haar warmte tegelijk, alsof de Haarlemsche gasten niet hui ten broeikasttemperatuur zouden kun nen kleuren. De triumphanlelijke zwerm is dit jaar niet in den Tuilerieën-tuin neergestreken, waar ze verleden jaar eendrachtig leger den met de ernstige hyacinthen. Doch dozen keer heeft men ze in de perken ge spreid in den tuinaanleg van het midden voorplein van het Louvre-paleis, veilig tus- sohen de grootscho vleugels, die van Mar- san en Flora-paviljoen. Daar zijn zij nog heter en ze komen er nog mooier uit. Want het Tijk mozaïek van de duizenden kelken, in kleurvakken bijeengehouden van Oostersehe schikking, is niet alleen smaakvol gevat in de scherp traceerende palmomranding en in juist voldoende boordgroen om den gemakkelij ker uitlaaienden kleurbrand zóó getem perd to houden, dat dit hartstochtelijke kleurleven harmonieeren blijft met de on geëvenaarde omlijsting der statige paleis gevels, die in de lente-belichting van een aristocratische melancholie zijn. Zoon voorname woon hadden onze ver wende tulpjes zich niet durven droomen. En zooveel bewondering evenmin want nu komen niet alleen de menschen kijken, d:e door vleiende aanbevelingen in de voornaamste bladen naar de „Parijscbe bollenvelden" zijn gezonden, maar de smorende hondsdagen, die het asplialt. doen smelten en den stuifdamp der auto's in de straten gevangen houden, drijven ook de Parijzenaars de boulevards af en de stra ten uit naar de plekken, waar ademen niet een lot is. 'V Onze blijde tulpen hebben succes ook bij de tienduizenden vreemdelingen, die, zoo lang de dag duurt, zich om het Louvre en in zijn zalen verdringen om met den reisgids in do hand le keven zeggen wat er mooi is, en van uit de h'ooge zaalven sters een vcrrukkelijken aanblik genie-, ten, over het jonge kleurleven cn de klas sieke monumentenpracht. Onze blij-bl'ozen-de tulpen zijn als vreem delingen hier. Als gasten, wicn men de ecrcplaafs hooft gegeven. GKAMfflFfflSNLIEFHEBBERS Gelijk met het in den handel brengen der Dubbel zijdige Luxe Plaat is een nieuw procédé toege past, waardoor nu de platen geruischloos loopen. Catalogi met nieuwe Prijslijst franco thuis. Eenig vertegenwoordiger voor Leiden en Om» streken der Gram.Co.Limited,Engeland: in 87 - Teief. 35 BECHTZAKEW KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het vonnis over P. C. I. I. Mr. M. B. Vos, plaatsvervangend kan tonrechter alhier, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen H. J. Jesse jr., in do radio-wereld bekend als P. G. I. I., wien ten laste gelegd was, dat hij te Lei den in de Iaatsto week van December 1923 in perceel 35 Rijnsburgerweg heeft aan gelegd gehad en heeft gebruikt een niet voor het openbaar verkeer bestemde radio-telegraaf en daarmede radio-telegra fische seinen heeft afgegeven en uitgezon den, zonder daartoo machtiging te hebben gekregen van dien Minister van Water staat. Do kantonrechter vereenigdo 'zich met het verweer van den verdediger, mr. Nord Thomson, waar deze aanvoerde, dat straf baar is het „aanleggen" en niet het „aan gelegd hebben" \an een radio-telegraaf, daar immers art. 3, lo lid dei- Telegraaf- en Telefoonwct 1904, laatstelijk gewijzigd bij do .Wet van 21 Maart 1919 eischt machtiging van den minister van Water- stat voor den aanleg" en art. 20 dier wet strafbaar stelt hem, die zonder bedoelde machtiging „aanlegt" een niet voor het openbaar bestemde telegraaf. „Aangolegd- gehad-hebben" beloekent: in het bezit zijn van een installatie, onverschillig door wio aangelegd. Dit laatste nu is nergens straf baar gesteld. Do kantonrechter deelt niet de ziens wijze van den verdediger, waar dezo heeft aangevoerd, dat do dagvaarding slechts zou inhouden een qualificatie en geen om schrijving vau feiten, omdat hot afgeven van seinen niet uitsluitend 'inhaerent is aan zendstations, waar ook' ontvangsta tions, zulks do-en* als gevolg van het ont vangen van seinen, (ontvangst van on ge dempte zenders). Aan bekl. is wel degelijk ten laste ge legd, dat hij met izijn toestel seinen heeft afgegeven en uitgezonden, met welko woorden taalkundig voldoende is uitge drukt, dat beklaagde actief is opgetreden als bediener van zijn toestel en de cener- gie daarin heeft opgewekt, noodig tenein de in verbinding te komen met het station in Amerika, welko feiten ter terechtzitting bovendien volledig zijn komen vast te staan. Do Kantonrechter is derhalve van mee ning dat het ten laste gelegde feit, voorzoo ver liet boven omschreven als wettig en overtuigend bewezen is aangenomen, be hoort te worden gequalificeerd als: „het zonder machtiging van den Mi nister van Waterstaat gebruiken van een niet voor het openbaar verkeer bestemde radio telegraaf". De Kantonrechter meent evenwel, dat het, hoewel straf zou behooren te worden toegepast, raadzaam is in deze geen straf toé te passen, in verband met de geringe beteekenis van het feit en de omstandigheden waaronder bet is be gaan. Bekl. wordt derhalve ontslagen van alle rechtsvervolging, voorzoover betreft de tenlaste legging, dat bij heeft aangelegd gehad een niet voor het openbaar verkeer bestemde radio-telegraaf zonder machti ging van den Minister van Waterstaat. maar schuldig verklaard aan het overi gens ten laste gelegde, waarvoor evenwel geen straf wordt toegepast. Tenslotte gelast de kantonrechter terug gave van het in beslag genomene. STADSSiiEUWIS „Geloof en Wetenschap". Een Hullebroeck-avond. Een Hullebroeck-avond schenkt steeds weer een verfrischende ontspanning, is altijd opnieuw een genot voor hart en geest. Do avond voor „G. en W." gisteren, door zeer velen bijgewoond, is een suc cesrijke sluiting van het seizoen geweest. Dc heer Hullebroeck herinnerde eraan, dat hij twintig jaar geleden voor het eerst in Holland is opgetreden en wel te Leiden in dezelfde zaal, do foyer der Stadsge hoorzaal. Nadien is hij meermalen in Leiden ge weest en meermalen hebben ook wij hem mogen hooren. 't Was ons echter of hij gisteren voor- gaando koeren overtrof. Wat 'n diepe teerheid en wat 'n stoere kracht in die kern-gezondo Vlaamsche liedekens, zoo zuiver gevoeld en zoo fijn vertolkt in do muziek van zang en piano. Wij kunnen geen keuze doen en zeggen, wat wel tot het allermooiste van den mooicn avond behoorde: „Do wiegende mijnwerker" van Lanibrecht Lambrcchts, of „Brief uit Frankrijk" van Theo Bra kels, waarvan wij, toen wij het lied zóó hoorden zingen en spelen, wel heel goed begrepen, dat Hugo Verriest het een ju- weeltjo van de huidige Vlaamscho poëzie noemde, of een ander lied? Het meezingen nu en dan vlotte ook wonder-wel; do aanvankelijke schuchter heid was* vrij gauw overwonnen. Na de pauze zong Hullebroeck speciaal gevraagde liederen. Maar er was zóóveel gevraagd, dat slechts aan een betrekkelijk klein deel der verzoeken kon worden vol daan. Ook eenige Maleische en Zuid-Afri kaansche lieden werden gezongen. Tot slot sprak hij over de Vlaamsche beweging een geestdriftig woord, dat strak stond van fieren moed en door allen werd meegezongen: De Vlaamsche Leeuw, onmiddellijk gevolgd door „Wien Neêrlands bloed", een symbool der broe derschap tusschen Holland en Vlaanderen Do Voorz., Kapt. Boertée, had in zijn openingswoord den geest, adviseur, prof. Seysener hartelijk welkom geheeten Aan het einde der vergadering dankto prof. Seysener voor die woorden en zeide con amoro de benoeming tot moderator te hebben aanvaard, er van overtuigd, dat een vereeniging, die het geloof en de we tenschap, de schoonste gaven Gods in het hovennuatuurlijke en in het natuurlijke, wil dienen, zeer veel nut kan stichten. De alg. bond van Politie-perscneel Eon conflict met den burgemeester De afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Polilie-pcrsoneel in Nederland en den burgemeester als hoofd der politie, hebben alle relaties verbroken. Do burgemeester heeft medegedeeld, dat hij deze organi satie als zoodanig niet meer erkent, 't geen bij order aan het politiepersoneel is be kend gemaakt. Aanleiding tot dit optreden van den heer De Gijselaar schijnt in laat ste instantie te -zijneen artikel in „de Politiebode", het orgaan van genoemden Bond, van 16 April 1.1welk artikel door den burgemeester G. wordt gesignaleerd als onwaardig, onwaar en beleedigend. Het gewraakte artikel werd geschreven naar aanleiding van een debat in den Leidsclien gemeenteraad over een door de afdeeling gezonden adre3 betreffende de bevordering van agenten van politie in het bezit van een politie^dipioma, lot agenten le klasse, welk adres door den voorzitter werd gequalificeerd als ongepast, ontijdig en niet geheel oprecht. Bij het debat met liet soc.-dem. lid van den Raad, den heer Kooistra, dio daarbij medede-elingen deed over het beslolene in oen vergadering van hel georganiseerd overleg, merkte de voorzitter op dat de spionnen van den heer K. hem verkeerd hebben ingelicht. Do schrijver in „De Politiebode" rea geert scherp op de uitlatingen van den heer De Gijselaar. Als antwoord daarop heeft de burge meester nu geantwoord, elke relatie met den Bond en <le Leidsche afdeeling te ver breken. Prinsesse's verjaardag. Ter gelegenheid van den löden verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana wap perden heden van vele gebouwen, parti culiere zoowel als rijks- en gemeente- gehouwen de nationale driekleur. In den ochtend werd door het muziek korps van de afd. Leiden van den Alg. Bond voor politiepersoneel een rondwan deling gemaakt door de stad, waarhij ver schillende marschen werden ten gehoóre gebracht. De rondwandeling werd besloten met het Wilhelmus, voor het Stadhuis ge spoeld. Bij resolutie van den Minister van Financiën is. met ingang van den aan vang der 436c Staatsloterij, benoemd tot collectrice der Staatsloterij alhier mevr. M. A. G. C. Tetrode, weduwe van H. Beets, alhier. Dc 1 Mei-optocht zal morgenmiddag te 5 uur beginnen aan de Doezastraat en d9 volgende route nemen: Jan v. Houtkade, Zuidgracht (Korevaarstraat), Breestraat, Kort Rapenburg, Princessekade, Haarlem merstraat, Heerengracht (West-zijde), Nieuwe Rijn, Langestraat, 3e Groenesteeg, Heerengracht (Oost-zijcte), Kalvermarkt, Haven, Heerensingel, Oude Heerengracht, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooi gracht, nieuwe Rijn, Kraaierstraat, 4c| Binnenvestgracht, Jan v. Houtkade, Doeza straat, alwaar dc stoet zal worden ont bonden. In de school aan den Maresingel heeft gistermorgen,, toen een onderwijzer een gaskachel wilde aansteken, oen ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor tal van ruilen zijn vernield. Hoe de ontploffing veroorzaakt werd, is niet bekend. Waar schijnlijk moot zij gezocht worden in de kachel zelf. Voor do Paaschvacantio werd do kachel steeds door personeel van de gasfabriek aangestoken. De 14-jarige jongen, die Zondag naar Haarlem ging en 's avonds niet terug kwam, is thans in do ouderlijke woning teruggekeerd. Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOPT Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, Tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.20-^ f0.32-f0.49, SCHOL a f 0.24—f 0.40, KABELJAUW a f0.32—f0.37 en CAR BON ADEVI SC H a f 0.32 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgc-m. Leiden, 30 April 1924. KaihoBieke Opensla LEIDEN. Donderdag. Repetitie ,.Ons Tooqecl" to 8.15 uur. Donderdag. Jongensbond (ondex&fdeeling Leidsch Kruisverhond), St. Pancra- tius-Patronaat-, te 8 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Woensdag. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, Stadsgehoorzaal, te 8 uur. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502. P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. T«l«gptfitoh Weerbericht volgens waarnemingen verrichtin den mor gen van 30 April 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.764.5 Biarritz. Laagste Barometerst.: 744.3 Blacksod. Verwachting tot den avond van 1 Mei: Zwakke tot matigen Westelijken tot Zuidelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. De 14-jarige Christina G., wonend Wagenstraat 16, is op liet terrein achter Zomerzorg, zoodanig gevallen dat zij een been boven den enkel brak. Zij werd naar het Acad. Ziekenhuis ter behandeling op genomen. MUZIEK. Berliner Domchor in de Hoogland sc'ho Kerk. Onder veel belangstelling heeft het Bcr-= liner Deniclior zijn uitvoering van ge- wijde muziek gegeven. In 1S29 zijn al de eerste stappen gedaan tot oprichting van dit koor. In 1842 kwam Mendelssohn als leider eraan, een opeenvolging van diri genten had plaats, onder welke Albert Becker en Professor II. Riidel, die sinds. 1909 do leiding over dit uitmuntend ge schoold koor heeft. Dit is het derde bui- tenlaitdsche Kerkkoor, dat sinds dc laatste jaren in Holland concentreert, n.l. het „Drcsdener Kreuzchor", dat bijna uitslui tend Bacli heeft gezongen, do „Sixtijn- scho Kapel", die zich hoofdzakelijk met Palestrijnsche kunst bezig houdt; en nu het bovengenoemde domkoor, waarvan 't programma werken bevatte van Or land ua Lassus en Bach. Behalve klassieke muziek werd „Jerusalem" van Sacco gezongen. Van Mendelssohn een achtstemmige Psalm en het „Engellerzetl" uit de Elias, door het knapenkoor. Dan twee koorwer ken van Becker en „Fesl- und Gedenks- frucli" van Brahms. Dit koor heeft mooi getimhreerde stom men in zijn midden; de klank van 't ge heel was dan ook gaaf en rein. Door nij vere studie is er veel bereikt. Professor Rüdel heeft de leiding stevig in handen, dirigeert met veel ernst, met groote sober heid en muzikaliteit. Nadat men inge zongen was (de Kyrie uit de Mis van Las sus was niet lieelemaal gelukkig) kwam men bij de „Sanctus" onder den indruk van het stemmingsvolle gezang. De inzet der Tenoren hij 't „Benedictus" was prachtig door haar weekheid. De voordracht van 't Agnus Dei denk ik mij anders. Zij was le strak, deed te veel denken aan een Psalm. Van alle mooi en voortreffelijk gezon gen koren een opsomming geven, zou te veel worden. Het achtstemmig motet: „Kornm, Jesu, kornm", was buitengewoon en zoowel technisch als wat voordracht betreft hoogstaand. Met groote accurates- so is door mannen- en knapenkoor ge zongen geworden. De klankevenredigheid is in alle stemmen gelijk, zoodat nooit een teveel gegeven wordt. De lichte sopranen van de jongens doen liet zoo mooi in de hooge gewelven, het altenkoor was dónker en fond van timbre; fluweclige tenoren mengden zich liiertusschen, geschraagd door sonore basgeluiden, die als orgelto nen den ondergrond vormden. Pauline Dobert, eveneens uit Berlijn, zong drie „Gedstlicho Lieder" van Bach. Haar stem is niet groot, maar doet sympathiek aan. Met veel piëteit zong zij Bachs uitgelezen liederen. Do Bèrlijnsche Domorganist, Walter Fischer, speelde „Fantasie und Fuge g moll" van Bach. Men kreeg hier knap werk te hooren, de voordracht was décoratief van belichting en mooi geanaly- seerd. Alzoo oen stemmingsvolle avond. Aan den uilgang van do kerk werd ge collecteerd voor de noodlijdende bevolking in Duitscliland.' Namens liet Comité werd: deze collecte mot een enkel woord aanbe volen. Allicht zullen do Leidcnaars zich niet onbetuigd hebben gelaten. Do netto- opbrengst is ten halo van de Nederlands sche Centrale voor vacanlie-kinderen uit Duitscliland. Uit artistiek oogpunt is deze avond wt- nemnd geslaagd. Moge ook financieel cea goede oogst worden rewmmenj

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2