15e Jaargang. WOENSDAG 30 APPIL 1924 No, 4447 3)e Ecld^eHeSou^cmt DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 8 2.60 per kwartaal. •Franco per post I 2.95 per kwartaal, Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver» jkrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- initbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Clt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TgL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawone advertentlSn 30 oenl per regaii Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. a Kleine^ adverlenllën, van ten hoogste 80 woorden, waariq betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop eu verkoop 10.50. iDit nummer bestaai uit tarea bladen. V Een gelukwensch. Wij willen gaarne op deze plaats onzen eollegialen gelukwensch bieden aan heb dag blad „Het Centrum", dat morgen zijn veer tigjarig jubileum viert. Met groote dankbaarheid moge dit blad terugzien op do periode, die voorbij is, in do wetenschap veel, zeer veel goeds te hebben gedaan, op alleszins waardige wijze te heb ben gediend de Katholieke belangen. Maar met dankbaarheid mogen ook de Katholie ken, lezers- en niet-lezers van het blad, dit jubileum herdenken: de zaak van de Ka tholieke Pers is de zaak van den Katho liek, van Alle Katholieken. En met blij optimisme moge het jubilee- ïend orgaan inschouwen de toekomst, waar in voor een blad als het Centrum nog steeds een nuttige taak van voorlichting zal zijn te vervullen. Kaast dezen oprechten gelukwensch een hartelijke felicitatie aan den man. die me de-jubileert, aan den lioofd-redaotcur, den heer P. Steenhoff. Deze knappe journalist mag wel aan spraak maken op de waardeering van den lezers-kring van „Het Centrum", maar ook van zeer velen daarbuiten. En die waardeering wordt hem ook van vele zijden gaarne,* hartelijk en dankbaar geschonken! Hij is degene, die bijna dagelijks in ..Het Centrum" geeft die klare, pittige voorlich ting in meestal zeer korte artikeltjes, in zijn driestarren. En geen der lezers, ongetwijfeld, kan déze overslaan. Er zijn weinigen, zeer weinigen in den lande, die znlk een feiten-kennis hebben van de geschiedenis der Katholieke Staats partij in de laatste halve eeuw, als de heer Steenhoff. waarvan zijn lezers dan ook her haaldelijk mogen profiteeren. Nogmaals: den zoo bekwamen, sympa thieken collega onze hartelijke geluk wensch! „Het Centrum", en zijn hoofd-redacteur nog vele jaren! BUlTEHLAiilB Db Rapporten der Deskundigen. Do intergeallieerde besprekingen. Tlieunis en H ij mans naar Londen. Betreffende het te Parijs plaats gehad hebbende onderhoud tusschen de Fran- Êcho en Belgische ministers verklaarden Theunis en Hijmans het volgende: „Zeker zijn er nog moeilijkheden te overwinnen, maar wij hebben de overtui ging, dat geen enkel onoverkomelijk be zwaar den weg verspert tot een algomcene overeenstemming". Morgen vertrekken Theunis en Hymans naar Londen, waar zij Vrijdag op de Bel gische ambassade de lunch zullen gebrui ken. In den namiddag vertrekken zij dan naar het landgoed The Ghcguers, waar zij de gasten van den premier MacDonald zullen zijn tot Zaterdag. Het bezoek van Poincarc aan Engeland. In gezaghebbende kringen te Londen is niets bekend over den datum van een be zoek van Poincaró aan Londen na de Franscko verkiezingen. Men houdt het echter voor zeker, dat de Britsche en Fransche premiers elkaar binnen twee maanden zullen ontmoeten. Besproking met Mussolini. Stefani meldt, dat Mussolini na zijn te rugkeer uit Sicilië, een ontmoeting zal hebben met do Begiscke ministers Theu nis en Hijmans. Do samenkomst zal waar schijnlijk midden Mei te Milaan plaats hebben. De medewerking van Amerika. De Esperts weer thuis» De Amerikaansche experts Dawes, Young en Robinson zijn per „Leviathan" in Amerika aangekomen. In een gezamen lijk gepubliceerde bekendmaking dringen zij aan op deelneming van Amerika aan de uitvoering van het plan der deskundi gen, in het hijzonder ten aanzien van een leening aan Duitschland. Zij noemen dit een gezonde geldbelegging, welke ruim schoots gewaarborgd is. De leening zou yolgens hen het plan-Dawes op gang bron gen, do economische kalmte en de koop kracht in Europa herstellen en leiden tot een tijdperk van vrede en samenwerking. Duitschland's plannen 1 Kaar de „Tag" verneemt, is dé regee- ring er op het laatste oogenblik van terug gekomen de herstelcommissie mededeeling te doen Yan de nieuwe wetsontwerpen, welke voor de uitvoering van het Dawoa- yoorstel noodig zijn. L Do reden daarvan is, dat do herstél- commissie slechts helang stelt in wetsont werpen, die kant en klaar zijn en zoo danige kunnen door de regeeriug eerst aangeboden worden, wanneer zij eenigo zekerheid heeft, dat zij door den rijksdag aangenomen zullen worden. Bovendien zijn er nog meer punIen in het Dawes- rapport duister en zullen de onderhande lingen in de verschillende comilé's daar over licht moeten verspreiden, alvorens de wetsontwerpen in details vastgesteld kun nen worden. Rijksminister Höfle heeft te Berlijn een verkiezingsrede gehouden, waarin hij als zijn opvatting mededeelde, dat de presi dent en de regeering wel gedwongen zou den zijn tot parlementsontbindlng over te gaan, zoo de a.s. rijksdag de twee derden meerderheid niet mocht brengen, welke voor de grondswetswijziging noodig zijn, die het Dawes-rapport vereischt. Do nieu we verkiezingen zouden dan veel scherper dan die van Zondag a.s. het karakter krij gen van een volksbeslissing over het al of niet aannemen van de voorstellen der des kundigen. Duiischland. De verkiezings-compagne Uitzetting te Ruhrort Te Ruhrort hebben eergisteren verkie zingsredevoeringen plaats gehad, waaraan ook oud-strijders deelnamen. Dezen zijn gisterennacht om half 1 uit hun bed ge licht en op staanden voet het land uitge wezen. Het gaat hier om 36 vrijgezellen en 48 huisvaders. De laatsten moesten hun families achterlaten. Yolgens de „Tag" was het aan alien verboden, iets anders medo to nemen dan de kleederen dio zij aan hadden. Een voorzitter neergeschoten, Een zestienjarige Deutsch-Völkisclie blikslagers jongen lieeft oen schot gelost op dan voorzitter van de democratische partij van hot district Osnabrück, Adam- schek. Dc getroffeno werd zwaargewond in het ziekenhuis opgenomen. Een vechtpartij te Breslau Ka afloop van een Deutsch-Yölkische vergadering, waar afgevaardigde dr. Wulle het woord had gevoerd, heeft te Breslau een ernstige vechtpartij plaats ge had tusschen communisten en Deutsch- Völkischen. Het gelukte de politie ten slotte de me nigte de zijstraten in te drijven. Aan beide zijden werden personen gewond. Bedankt Ludendorff voor een Rijksdagzotel? Be rechtsradicale „Süddeutsclie Zeitung verzekert, dat Ludendorff er niet aan denkt in den Rijksdag zitting te nemen. Hij heeft zich alleen maar oandidaat ge steld voor de propaganda, doch zou voor nemens zijn, onmiddellijk na zijn ver kiezing to bedanken. De communistische agiiatia Een voorraad munitie ontdekt Kaar de 'soc. bladen melden, is in Russ- dorf hij Limbaph in het Saksische erts gebergte een kist met dynamiet en ander ontplofbaar materiaal gevonden. In ver band daarmede zijn verschillende leden der communistische partij gearresteerd. Zij verklaren, lid te zijn van een commu nistische' geheime organisatie, doch nie mand te mogen verraden, daar zij dan uit den weg worden geruimd. De gevonden ontploffingsmiddelen zouden voldoende 'zijn om een middelmatig groote stad met den grond gelijk te maken. De Duitsche Tsjeka Naar bericht wordt, waren onder hen, die alsnog uit den weg zouden worden ge ruimd door do thans gearresteerde orga nisatie ter bescherming van de communis tisch partij, behalve eenige spionnen in dio partij, ook nog de "Württombergsche minister van Binnenlandsche Zaken, Polz, do inmiddels overleden Hugo Stinnes en de Berlijnsche industrieel Borsig. De Arbeidsconflicten. Wilde stakingen in de provincie Saksen ïn verscheideno steden in de provincie i Saksen zijn wilde stakingen, van de ge meentelijke arbeiders uitgebroken. In Halberstadt, waar ook do gas- on electricitits fabrieken door do staking wor den getroffen, werd do tewerkstelling van den technischen nooddienst door den soci- aal-democratischon burgemeester gewei gerd, - De staking ïn li et Roergebied. De staking in het Roergebied is roeds weder aan het verloopen. Het totale aan tal stakendo mijnwerkers is van 2500 tot 470 gedaald. Een Moltke-Standbeeld. Op Tl Mei a.s. zal er te Hallo eleh Von Moltkestandbeeld onthuld worden. Deze plechtigheid belooft de grootste nationale demonstratie te worden sedert het uitbreken van den vrede. 78 Extra- treinen worden ingelegd en het aantal deelnemers schat men op 250.000. Onder do laatsten zullen zich ook de generaals von Hindenburg en Ludendorff bevinden. Yolgens het „Hallensche Volksblatt" zul len 4e communis!en groote scharen aan hangers op denzelfden dag naar HaL'e op roepen voor het houden van een tegen-dé monstratie. Frankrijk. De kornsr.de verkiezingen. Stem menversnipporing en v u i s t p o 1 i t i e k. Do candidatenlijsten voor de Fransche kamerverkiezingen moesten gisteravond om 12 uur ingeleverd.zijn. De uit de verschillende departementen komende berichten doen zien, dat van de gelegenheid tot candiiiaatstelling een bui tengewoon ruim gebruik is gemaakt. In de Parijsohe sectoren zijn zelfs een twaalf tal lijsten ingedier#. Hieruit valt dus reeds af te leiden, dat bij de a.s. verkie zingen oen ontzaglijke versnippering van stemmen zal plaats hebben. Naarmate do verkiezingsdag nadert, worden de gemoederen er niet kalmer op. De Fransche bladen prolesteeren in liet bijzonder tegen de houding van de com munisten, die overal do vuist als debat- middel willen doorvoeren. Prins Murat is te Cahors in een verkiezingsvergadering ernstig door de communisten verwond, terwijl het kamerlid Gaborit te Melun van een verkiezingsvergadering huiswaarts koe rende per auto, door de communisten is overvallen en mishandeld. Engeland. De loonen der mijnwerkers. Een morkwaardige verklaring. Voor het hof van onderzoek naar de loo nen der mijnwerker^ heeft do president van den hond van mijneigenaars, Williams een merkwaardige verklaring afgelegd. Hij zeide, dat liet slechts aan de bezet ting van het Roergebied te danken is ge weest, dat de mijneigenaren ever het ge- heele land den 20 pCt. toeslag op de loonen dor mijnwerkers hebben kunnen hand haven. De Roerbezelling had een groote vraag tegen hooge prijzen tengevolge en daar door konden den arbeiders betere loonen worden uitbetaald, Indien de Roer be zetting den bloei van liet mijnbedrijf niet had be vorderd, hadden in vele districten do mijnen moeten worden gesloten, ofschoon daaraan zulke hooge leesten gepaard gaan, dat men vaak heler doet met verlies door te werken, in afwachting van betere lijden. Treurige propaganda. Den laatsten tijd wordt te Londen weder een verwoede campagne gevoerd ten gun ste van de geboortebeperking. Op den openharen weg worden den voorbijgangers pamfletten en tijdschriften over dit onder werp handelend, opgedrongen. Een groot aantal socialistische vrouwen wendt thans vastberaden pogingen aan om de regeering te bewegen officieel het be ginsel van de geboortebeperking te aan vaarden en liet departement van gezond heid te machtigen daaromtrent de noodige inlichtingen te verschaffen aan hen, die deze verlangen. De nationale conferentie van arbeidersvrouwen, welke de volgende maand gebonden wordt, zal de kwestie be spreken. Hoe krachtig do propaganda, welke door vele groepen socialistische vrouwen voor geboortebeperking gevoerd wordt, ook zijn moge, er heerscht ten aanzien van deze kwestie onder de socialisten oneenigheid en het partijbestuur meent, dat de tijd nog niet rijp is om een partij te hinden aan een bepaalde actie. De minister van gezondheid, Wheatley, is Katholiek en ofschoon hij de meest radicale lahourman is. wordt hij tevens als een goed katholiek geroemd. Het is dus uilgesloten, dat hij voor de plannen betreffende geboortebeperking zou te vin- den zijn. Amerika. De immigratie-wet. Coolidge zal zijn veto ui tspreken. Het Exchange-Agenlschap meldt uit Washington dat president Coolidge het veto zal uitspreken over de immigratiewet wegens de cxclussieve bepalingen, die daarin zijn opgenomen. Een nieuw schandaal In Amerika. Do federale rechtbank te Indianapolis heeft gouverneur Mc. Cray van Indiana schuldig bevonden aan het misbruik maken van den postdienst voor verduisteringen. t)e rechter weigerde in to gaan op het ver zoek van beklaagde hem tegen borgstelling op vrije voeten te stellen. Hij verklaarde nog nooit een beklaagde voor zich te heb ben gezien die zooveel maal do wet had overtreden. Mc. Cray heeft zich n.L schul dig gemaakt aan niet minder dan 2500 overtredingen. Een dergelijk gevaarlijk in dividu behoorde volgens den rechter in de gevangenis. Volgens de wet blijft Ms. Cray evenwel nog gouverneur, totdat hij van zijn ambt vervallen wordt verklaard. In zijn functie begenadigde hij, hoewel zelf in de gevan genis, daarom nog een mau, die tot levens lang was veroordeeld. Muitende politie op Cuba. Reuter bericht uit Cuba, dat aldaar de lang gevoelde ontevredenheid in het Santa Clara-district tot uitbarstingis gekomen. Een afdeeling van de landelijke politie be gon te muiten en riep: „Weg met presi dent Zayas!" Men vreest voor verdere uit barstingen. In de departementen van Bin nenlandsche Zaken, Marino cn Oorlog. ÉSIiHflEilSL&SSD Het inkomen van de Kroon. H. M. de Koningin doet afstand van een gedeelte van haar inkomen. In verband met het ingaan der salaris- vermindering van de rijksambtenaren op 1 Mei heeft H. M. de Koningin goedge vonden thans eveneens* gevolg te geven aan liet reeds het vorige jaar geuite voor nemen om een gedeelte van haar rijks- inkomen ter beschikking van den Minister van Financiën te laten. De salarisverlaging Rijksambtenaren. De wetsvoorstellen door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de drie salarisontwerpen aangenomen met 23 legen 11 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de Yrijz. demoeraten. De Verzekeringskamer. Salarisverlaging. Rij KonResluit is bepaald, dat_ met 1 Mei de voor het personeel dor verzeke ringskamer d.d. 30 dezer volgens de tot dan geldende salarisregeiing toekomende wenden worden verminderd: a. voor zoo veel betreft: 1. gehuwde mannen; 2. do overigen, die kunnen aantoonen kostwinner van een gezin te zijn, een en ander be oordeeld naar den toestand op 16 April 1924, met 5 en met 1 Oct. met 10 ten hon derd; b. voor zooveel betreft hen, die niet vallen onder a, met 10 ten honderd. Een overeenkomstige vermindering vordt toegepast ten aanzien van de wed- don van met 1 Mei 1924 of een lateren datum nieuwbenoemde of bevorderde func tionarissen, zoomede ten aanzien van ver hoogingen van wedden, welke met of na 1 Mei 1924 intreden. Onder wedde worden voor de tóepassing van dit besluit begrepen de toelagen. De bierprijs verhoogd. Zwaar bier 2 cent, licht bier 1 cent duurder per glas. De gecombineerde bestuursvergadering der betrokken organisaties heeft met algc- meene stemmen besloten den bierprijs precies met de aecijnsvcrhooging to ver- hoogen, door het glas zwaar bier met 2 ct. en het glas licht hier met 1 ct. Deze verhooging zal organisatorisch morgen ingaan. Van een gecombineerde ledenvergadering is moeten worden afgezien. Elk bestuur zal nu afzonderlijk in zijn ledenvergadering den getroffen maatregel verdedigen. „Vad." Uit dc bouwyakken. De arbeidstijd. In verband met de belangen van do volkshuisvesting en do omstandigheid, dat ten gevolge van do langdurige vorstperiode in den afgeloopen winter vele bouwwerken geruimen tijd hebben stilgelegen heeft de Minister van Arbeid aan hoofden of be stuurders van ondernemingen tot het uit voeren van bouwwerken in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun onder nemingen gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 1 October door arbeiders van 16 jaar en ouder, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht op in aanbouw zijnde bouwwerken bij grond- of - graafwerken dienende tot voorbereiding van dien bouw, en op in herstelling of in slooping zijnde bouw werken, onder voorwaarde: lo. dat bedoelde arbeiders niet langer dan 10 uren per dag cn 55 uren per week arbeid verrichten 2o. dat de arbeid van bedoelde arbeiders op do eerste vijf werkdagen der week niet aanvangt vóór 6 uur v.m. en niet eindigt na 7 uur n.m., met dien verstande, dat tus schen begin en einde van den werktijd geen langere tijdsruimte dan een van twaalf uren gelegen mag zijn; So. dat de arbeid van bedoelde arbei ders op Zaterdag, niet aanvangt vóór 7 uur v.m. „St. .Crt.'* NED. R.-K. VOLKSBOND. Gisteren werd te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer H. Silvius de 34ste algemcene vergadering gehouden NET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND. Morgen vertrekken Theunis en Hijmana naar Londen. A.s. besprekingen met Mus solini. Is de candidatuur van Ludendorff slechts verkiezings-prepaganda? President Coolidge zal zijn veto uitsprw ken over de immigratie-wet. Een nieuw schandaal in Amerika. - BINNENLAND. Te 's-Gravenhage is een bespreking ge houden tusschen den minister van Bin- nenlandsch Zaken en Landbouw en verte genwoordigers der verschillende organisa ties om het overleg tusschen regeering en landbouw te beverderen ten opzichte o.a. van de samenstelling der begrooting voor 1925. (2de blad). De Eerste Kamer heeft gisteren de sa- larisverlagingscntwerpen betreffende Raad van State, Rekenkamer en Rechterlijke Macht aangenomen. (Staten Generaal). Jaarvergadering van L. T. B. en R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem. Het secretariaat van den Volksbond v/ordt ver plaatst van Leiden naar Amsterdam. LEIDEN. Uitspraak in de radio-zaak voor het Kantongerecht alhier. Bekl. wordt schul dig verklaard, maar er zal geen straf wor den toegepast. (Rechtzaken). Een conflict tusschen den burgemeester en de plaatselijke afdeeling van den „Bcnd van Politiepersoneel in Nederland". OMGEVING. Een R. K. Huishoud- en Industrieschool te Wassenaar. yan den Cenlralen Raad van den Keel. R.- K. Volksbond. Aan het jaarverslag is ontleend, dat het aantal afdeelingen met 2 verminderde tot 115. Het ledental liep terug van 31460 tot 28914. De aftredende bestuursleden do boeien R. Huselmans, Th. Mouwens en H. Silvius werden herkozen. Dc heer Silvius werd ook als voorzitter herkozen. Daarna kwam in behandeling het voorstel van het Centraal Bestuur, om het kantoor van het G. B. n Leiden naar Amsterdam le verplaatsen. Het voorstel is, zooals werd toegelicht, om meer contact to krijgen met den geestelijken en den rechtskundigen adviseur. Verschillende afdeelingen spra ken zich tegen bet voorstel uit. Na nadere verdediging door den voorzitter werd liet voorstel aangenomen met 16901 togen 8990 stemmen. Binnenkort zal dus het Cen traal Bureau te Amsterdam worden ge vestigd. Behandeld werd daarna het rapport der reorganisatie-commissie, dat na eenige ba- sprekingen werd aangenomen. Daarna hield de heer H. Hermans, voor zitter van do Federatie van Diocesane Werkliedenbonden en lid der Tweede Kamer, een rede over standsorganisatie. Wij komen hierop uitvoeriger* terug. R. K. DIOC. LAND- EN TUINBOUW" BOND IN HET BISDOM HAARLEM. In het gebouw „St. Bavo" to Haarlem heeft Maandag de R. K. Dioc. 'Land- en Tuinbouwbond zijn vergadering gehouden onder voorzitterschap van den beer K. Dekker, uit Obdam. De Voorzitter wijdde eenigo woorden aan de nagedachtenis van pastoor v. d. Boo gaard, die zeer veel voor den L. T. B. ge daan heeft. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den waarnemend secretaris, den heer Yan Baar, goedgekeurd. De verlies- en winstrekening over 1923 gaf een voordeelig saldo aan van f23S.32.'j. "De rekening werd goedgekeurd. Behandeld werd dan de begrooting vcof 1924, in inkomsten en uitgaven sluitend op een bedrag van f 17.735. Na enkele inlichting werd de begroo ting goedgekeurd. De afdeeling Langendijk bad een voor stel ingezonden, om een actio te voeren, dat een dusdanige herziening van dc inkom stenbelasting verkregen wordt, dat de aan slagen in die belasting geregeld werden naar heb gemiddelde inkomen over drie jaar, In principe werd het voorst el-Langen-' dijk aangenomen, terwijl het hoofdbe stuur werd opgedragen, to trachten te be reiken, dat de onbillijke progressie ver- dwijne. De kring West-Friesland stelde voor, er bij de regcering op aan te dringen, dat vrijstelling verleend wordt van het zeven- do leerjaar en heb herhalings-onderwijs worde bevorderd. Het hoofdbestuur prae- adviseerde dit voorstel niet aan te ncmert. Een langdurige discussie ontstond over difc

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1