13 d. Praea'dvles op Eet verzoek van D. Koome, cm toekenning van een schadeloos stelling, in verhand met het ontactisch op treden der politie op 24 November j.l., ten- gevolgo waarvan zijne echtgenoote krank zinnig zou zijn geworden. De heer v. Eek was aanvankelijk ge neigd een schadeloosstelling tco te ken nen. Bij onderzoek is hem echter geble ken, <lat hier geen oorzakelijk verband is. Spr. merkt hierbij op. dat het in derge lijke gevallen, aanbeveling zou verdienen, do betrekkingen zoo mogelijk eerst voor te bereiden. De V o o r z. is daar in 't algemeen niet tegen. Er is echter vaak haast bij het ver voeren. Bij docdclijke ongelukken staat de zaak anders en spr. wil daarop gaarno de aanda-cht van de politie vestigen. Men kan ook b.v. op eenigen afstand van het huis stilhouden en eerst de familie waarschu wen. De heer v. Eek: Dat was juist m'n be doeling. Mevr. r. Ital 1 ie meent dat het gebeur de grooten invloed kan hebben gehad. Het gedrag van de politie was zeker niet voor zichtig, De vrouw verkeerde iu een toe stand van een wankel evenwicht. De Voorz.: En de vrouw verklaarde, dat ze niet geschrokken was. Mevr. v. I tal lie: Dat doet hier niets terzake. Zij zou toch wel eenige vergoeding willen geven. De heer Wilbrink merkt op, dat het. toch wel mogelijk is, de familie te waar schuwen. Dc Voorz.T U hebt blijkbaar niet ge luisterd. Ik heb precies hetzelfde gezegd. De lieer W i t m a n s zegt, dat de politie z. i. ontactisch is opgetreden. Hij zou gaar ne eenige vergoeding zien toegekend. De Voorz. begrijpt zulk een redenee ring niet. De vrouw is niet krankzinnig ge worden door dit feit. Spr acht de kennis van Mevr. v. Itallie zeer hoog, maar hij hecht toch nog meer waarde aan het oor deel van den zenuwarts, Dr. Muller. Er is geen kwestie van dat hier eenig oorzakelijk verband bestaat. Het is zeer ongelukkig dat deze vrouw ziek is geworden, maar dat kan toch geen red-en zijn, dat een gemeen te de kosten draaft. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 28 tegen 4 stemmen, die van de heeren Sijtsma. Witmans, en de dames v. Itallie en Die trich. De heer Oostdam: De komende fusie! 14o. Voorstel: lo. a. tot verkoop aan do Woningbouw- vereeniging ,,Ons Doel", van een terrein gelegen aan de Roode Laan en de Pieter de la Courtslraat, Sectie M Nis 3707, 2817, 725, 726, 723, 728, 729, 3703 en 3706; b. tot het aanvragen en aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas. in verband met de uilvoering van een plan der sub a genoemde Tereeniging tot den bouw van 25 beneden- en 25 bovenwoningen; c. tot het aanvragen van een bijdrage uit 's Rijks kas in de te heialen annuïteiten tengevolge van de verstrekking van het sub h bedoeld voorschot; d. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld: 2o. a. tot verkoop aan de Woningbouw- vereeniging „Ons Doel" van een terrein, gelegen aan de Wille Laan en de Roode laan. Sectie M nis 685, 686, 3482 en 3707; b. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van hypothecaire voorschotten, in verhand met de uitvoering van haar plan tot den bouw van 35 be neden- en 35 bovenwoningen: c. tot het verbinden van voorwaarden en bepalingen aan de verstrekking van de sub b bedoelde voorschotten; 3o. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaaf; 4o. lot ontbinding van de met de N.V. Sa je (fabrieken P. Glos en Leembruggen loopende overeenkomst, in zake de ver huring van de perceclen teelland nabij de lieerenstraat, de z.g. „Kweekerij Zuider- zicht"; 5o. tot verhuring aan de sub 4o ge noemde naamlooze vennootschap van de poreeelen teelland in den Boschhuizer- polder, Seclie O, Nis 671, 672 en 738. De heer Kooistra zal niet over dit voorstel spreken, maar hij wil vragen of het niet mogelijk is de premie voor elf woningen van ..De Eendracht", als die daarvan afstand doet, aan Tuinstadwijk over te dragen. De Voorz. zal dit gaarne bevorderen. De heer Wilbrink gelooft niet, dat het bepaald noodig is, dezen grond al dade lijk te bebouwen. De verdocling van dezen grond is niet berekend op dit soort wonin gen: bet terrein is to groot, waardoor de kosten grooter worden. B. en W. willen nu toch maar doorgaan, hoewel de huren verhoogd moeten worden, wat spr. niet ge- wenscht acht. Is het, zoo vraagt hij, niet beter grond te koopen die meer economisch benut kan worden? Spr. meent niet dat hier de voordeeligste weg is gezocht. De heer Oostdam zegt dat er inder tijd sprake van geweest is dat do Ge- neesk. Dienst eenieo woningen zou kun nen opvorderen. Spr. zou willen vragen hoe dit in de practijk gaat, vooral nu de gemeente zelf woningen heeft gebouwd. Het komt spr. ook ongewenscht voor dat de G. D. voor de huren aansprakelijk is. De heer Mulder, weth., antwoordt den heer Wilbrink dat het terrein inder daad te groot is. Den Haag weigerde ech ter de toestemming van een ander type woningen. Na lang delibereeren besloot „Ons Doel" ondanks do bezwarende voor waarden toch -dit terrein te aanvaarden. Het bezwaar van den lieer Oostdam acht spr. niet gegrond. De Geneesk. Dienst kan van een paar woningen gebruik ma ken, maar de toeslag die betaald moet worden komt niet ten laste van den ge neesk. dienst, maar aan een of andere in steling of van het B. A. Het is een maatregel om zoo noodig een of meer woningen beschikbaar te heb ben. Het voorstel wordt goedgekeurd. 15o. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer, bedoeld in de verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen te Leiden, voor hef be lastingjaar Mei 1924Mei 1925. De heer van Eek acht do toelichting wel wat al te sober. B. enW. zeggen dat- ze willen trachten toe te komen. Spr. meent echter dat hier geen gevaren zijn. Men zal ruim toe kunnen komen! De Voorz. zegt dat f 2.999.000 noodig is. Om de bevolking niet te zwaar te tref fen is echter bij de begrooting gerekend op 2 millioen, terwijl de rest door 1923 zou worden betaald. Rekent men dit bedrag weg, en beschouwt men dit dienstjaar op zichzelf, dan zullen we nauwelijks toeko men. We leven nu altijd nog op wat na den oorlog is meegevallen-. Maar om ge lijk te blijven, zouden we een overschot moeten hebben van een paar ton. De heer van Eek is het hiermee eens. Voor dit jaar is er geen gevaar, maar de volgende jaren kunnen moeilijkheden ge- yen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 16o. Voorstel inzake het voeren van ver weer tegen de vordering van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem, tot vaststelling van de schade loosstelling voor een te onteigenen stukje grond aan het Steenschuur, groot 35 cA., straat en gang. Sectie D., ongenummerd. De heer Witmans zou wel e>en na dere toelichting wenschen welk stukje grond hier bedoeld wordt-. Gaat het hier om de bekende helderkwestie? De Voorz. acht heit gewenscht deze zaak in geheime zitting te behandelen. De Voorz. geeft nu het wc^rd aan den heer M e i j n e n om een nadere toelich ting te geven op vragen indertijd door den heer Sijtsma gedaan. De heer Sijtsma:"Ik weet er niets meer van. De Voorz.: Het is een nadere toe lichting. De heer Meijnen zegt dat de heer Sijtsma 3 vragen stelde en een drietal be zwaren te berde bracht-, die, kort saamge- vat, neerkwamen op: le. Eet niets gevoelen van vele klasse onderwijzeressen voor het geven van hand werkonderwijs en haar niet veel gevoelen voor de meerdere inspanning., die dit haar kost; 2e. Het aanzienlijke tijdverlies wel een klein kwartier voor het ordenen, regelen en aanpakken, bij de wisseling van werkzaamheden; 3e. De beperking van 4 ochtendschooltij den voor het le en 2de leerjaar. Naar aanleiding dezer interpellatie, waarvan de juiste inhoud aan B. en W. niet te voren was medegedeeld, zeide ik een nader onderzoek op enkele punten toe. Dat onderzoek stelde ik in bij de hoofden van 24 scholen, op hun inrichting, cn als resultaat daarvan kan ik het vol gen-de mededeel-en, aldus wethouder Meij nen Bezwaar 1 (gebrek aan ambitie.) Moge er aanvankelijk, sporadisch, al eenige te genzin geweest zijn, zoo blijkt daarvan thans niets meer. Wèl was er bij sommige dames, in meerdere of mindere mate, een verklaarbaar opzien tegen dc nieuwe taak en eenige bezorgdheid, of zij die wel naaT behcoren zouden kunnen volbrengen. Do klacht over gebrek aan ambitie vindt geen enkelen grond in de ervaring van welk schoolhoofd dan ook; integendeel: die klacht is met de ervaring der hoofden in lijnrechten strijd. Ook bij do dames, die „er al wat uit waren", is een ernstig stre ven merkbaar om zich, hetzij door het ne men van lessen, of door het vervaardigen der werkstukken-modellen, of door dege lijke voorbereiding als anderszins, goed op de hoogte te Btellen en goed beslagen ten ijs te komen. Spontaan en in ondubbel zinnige bewoordingen, lieten, do hoofden zich uit over de plichtgetrouwe opvatting der klasse-onderwijzeressen. In de meeste gevallen noemden zij de ambitie uitste kend. Ze blijkt ook hieruit, dat de vele onderwijzeressen leerlingen, die door een of andere oorzaak, met haar werk ten achter raakten, dit vóór 9 of vóór 2 on der haar leiding laten inhalen. Bezwaar 2 (tijdverlies om 11 uur.) Dit bezwaar wordt door geen enkel hoofd er kend1. Het tijdverlies is niet grooter dan bij andere wisseling van werkzaamheden, en dan het bij vak-onderwijzeressen zou zijn. In het speelkwartier, dat van kwart vóór 11 tot 11 uur duurt, wordt, hetzij door de onderwijzeres, hetzij door meisjes het werk uit de kast, die in het lokaal staat, gehaald en op de banken klaar ge legd. Een paar minuten na 11 is de les aan den gang. Trouwens, mèt de hoofden waken ook de dames zelf tegen tijdverlies. Bezwaar 3 (beperking van 4 ochtend- Echooltijden voor de. beide laagsto klas sen.) Terloops hebben enkele hoofden wel van sommige ouders vernomen, dat die den maatregel niet prettig vonden. Zij hadden er zich echter al lang bij neerge legd; noemenswaardige rechtstreeksere klachten, hun school betreffende, zijn bij de hoofden niet ingekomen. Verreweg de meeste hoofden constateeren, geen enkele klacht ontvangen le hebben. Zijn er ge gronde bezwaren, dan houden zij do kin deren, onder toezicht, op school, tot 12 uur. Dat het peil van het onderwijs in de laagsto klassen door deze regeling dalen zou, wordt ontkend door onderscheiden hoofden, ook van Bijz. scholen, dio hier omtrent recht uit ervaring kunnen spre ken. Mindere vermoeidheid en meerdere frischheid bij deze jonge kinderen ver- hoogen de intensiteit en wegen daardoor tegen de- 4 uren minder onderwijs ruim schoots op. Op de Openb. scholen liier ter stede werkt de. regeling nog te kort om nu reeds het trekken \ap conclusies te wettigen. Ten opzichte van deze zaak en van 'het- onderzoek naar de resultaten van het- hand w erken- onder wij s, zijn B. en W. diligent. Toch kan nu reeds worden ge zegd, dat eenigë hoofden de tegenwoordige regeling van dat onderwijs met 't oog op betere orde en tucht, op betere en gemak kelijker te oefenen controle en grootere ambitie bij de meisjes, beslist verkiezen boven de vorige, die zij niet gaarne zou den terugzien; ook, dat onderscheiden Bijz. scholen niet alleen het leerplan voor de handwerken, maar ook den maatregel omtrent de verkorting der schooltijden voor :t le eh 2e leerjaar eigener beweging hebben overgenomen. Als antwoord cp de lste. vraag van den heer Sijtsma, die naar de bezuiniging kan ik meedeelen, dat de door de tegen woordige regeling verkregen bezuiniging, met inbegrip der wachtgelden, voor 1924 zal bedragen, uitsluitend voor wat het Openb. onderwijs betreft f 11.252.dat deze seen in de volgende jaren door ver mindering van wachtgelden nog zal toe nemen en over 10 jaar f 25.316.— zal be dragen. De uitvoering van het denkbeeld-Sijls- ma om terug te keeren tot het systeem van vak-onderwijzeressen en dan voor elke 3 scholen één onderwijzeres aan te ©tellen, zou de Gemeente jaarlijks, al leen reeds voor het Op en- baar onderwijs pl.m. f 14.000 meer kosten dan thans, De beantwoording van de 2de vraag, n.l. of gebleken ie dat het onderwijs er - niet onder lijdt, vereischt nauwkeurig des kundig onderzoek, dat trouwens in de be doeling ligt. De 3de vraag, n.l. of „inderdaad do moei lijkheden door do vindingrijkheid der hoof den, al of niet. in overleg met het onder wijzend personeel, op bevrodigendo wijze zijn opgelost", meen ik bevestigend to kunnen beantwoorden. Do heer Sijtsma dankt den wethou der voor diens uitvoerig en duidelijk ant woord, waaruit blijkt dat de bezwaren dcor spr. gevreesd niet bestaan. De heer Kooistra heeft bij de be grooting voor 1924 een motie ingediend, waarin werd uitgesproken dat de hoefden van takken van dienst alvorens sollicitan ten op te reopen zich tot de arbeidsbeurs zouden wenden. B. en W. hebben die mo tie overgenomen. Toen echter een badmeester noodig was, werden in Januari sollicitanten opgeroe pen. Bij informatie bleek spr. dat bij de arbeidsbeurs geen aanvraag was gedaan. De heer Knuttel komt ter vergade ring (vroolijkheicl.) Do heer Kooistra meent dat dus de advertentie-gelden weggegooid zijn en vraagt bij voorkomende gevallen meer met aangenomen motie's te rekenen. Spr. wijst er nog op dat de benoemde badmeester, reeds eenige weken tevoren de huur van zijn woning had opgezegd, met het oog op -de komende benoeming. Waarom dan sollicitanten opgeroepen? De heer Me.ijnen zal in de volgende vergadering antwoorden. De heer Heemskerk zegt dat er thans berichten zijn on\lrent de emigran ten naar Canada. Daar er verschillende geruchten zijn zou spr. gaarne een offi cieel© toelichting ontvangen. De heer Sanders weth. zegt dat de tot nu toe ontvangen berichten zeer g u n s t ig zijn. Spr. heeft geen ongunstige berichten ontvangen. De heer v. Stralen herinnert aan zijne motie inzake het verstrekken van brandstoffen. B. en W. hebben echter, naar hij meent, geen bons meer verstrekt, ondanks de hernieuwde kouce. De Voorz. zegt dat het overgelaten is aan B. en W. Spr. heeft den vorigen keer al gezegd, dat het, hoe zij 't ook deden, al tijd verkeerd geweest zou zijn. Het was nu geen weer waarom brandstoffenver- strekking gerechtvaardigd was. Als het bar koud was geweest-, zouden zeker bons zijn verstrekt. Van negatie van een raads besluit was hier geen sprake. Maar de heele kwestie is: we doen niet precies zooals u wilt. Mevr. v. Itallie dringt er op aan de particuliere stoopjes in do Breostraat te verwijderen. Spr. gevoelt ook veel voor de gemoedelijke oude stoepjes, maar dan moeten er goen treinen met sneltreinvaart passeeren. De Voorz. wil er nu eens op wijzen hoe hier de rondvraag ontaardt. Daar komt nu een voorstel cm een heele straat te verbeteren. Daar niemand meer het worvrd verlangt gaat thans de Raad in geheime zitting ter behandeling van punt 16. Na een korten tijd worden do deuren geopend en wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Bijzondere Vrijwilligs Landstorm. Vrijdagavond j.l. vond do reeds vroeger aangekondigde f eestvergadering van de Bijz. Vrijw. Landstorm plaats. De ruime zaal van „Zomerzorg" bood door de Oranje-draperieën en planten groepen, waarin de beeltenis van H. M. de Koning prijkte, een recht vroolijk aanzien Te ruim 8 uur heette de voorzitter met een geestig openingswoord do talrijke landstormers met hunne dames hartelijk welkom, waarna uit volle borst het le en 2e couplet van het aloude, mooie Wilhel mus werd aangeheven. De res. Ie Luit., L. van Pelt, deelde daarop het een en ander mede over het nieuw-verschenen Landstormblad en wek te op tot medewerking voor in stand hou ding van het orgaan, dat gratis aan alle bijz. vrijwilligers wordt toegezonden. Het portret der Koningin, dat H. M. uitsluitend voor de hijz. landstormers heeft laten vervaardigen, vond algemeene bewondering. Tegen ontvangstbewijs ont vingen do laatstgenoemden een portret, terwijl medegedeeld werd, dat do afwezige landstormers het in ontvangst kunnen nemen bij de heer Kwestroo, Nieuwe Rijn Na de pauze, gedurende welke verver- schingen werden aangeboden, werd do film vertoond: dc feestviering te Amster dam, ter gelegenheid van het Regccrings^ jubileum in September van het vorige jaar, de landdag der Bijzondere Landst.' te Apeldoorn, het bezoek van H. Ar. do Koningin aan liet Deenscke Hof, enz. Kapelaan Geldermans van Naaldwijk' sprak hierna een bezielend woord on wok- te op tot trouw aan Nederland en Oranje, en tot aansluiting bij het instituut van do B. V. L. Do Voorz. sloot hierna de vergadering, na dank te hebben betuigd aan de Leid- sclie Chr. Oranje-vereeniging, voor het vrijwillig afslaan van het Oranje-doek, den heer Gaspari voor het ophangen daar van, den heer v. d. Berg voor liet plaatsen.' der groenversiering, de heeren G. J. Am- merlaan en N. Verhoeven voor do opluis-: tering door hun piano- en vioolspel, en last not least, den heer H. J. Lamers, plaatselijk leider, voor zijne vele be- moeingen voor het organisceren van den feestavond. i Zeer voldaan ging om 11 uur de verga-* dering uiteen, dankbaar voor het genoleno en gesterkt in de overtuiging van de groo-i te heteelcenis van den Bijz. Vrijw. Land-- storm. MUZIEK. Huberman. De beroemde Poolsc'he violist Bron i si a W Huberman, die pas uit Amerika terug thans met- enorm succes een kunstreis door Span je maakt, zal in Mei a.5. een korte tournétf door Holland maken en in Leiden op Dinsdagavond 6 Mei een enkelen vioolavond geven in den Foyer van de Gehoorzaal. Zijn Amerikaansclie begeleider Siegfried Schultze zal den grooten kunstenaar te Leiden aan den vleugel ter zijde s' GemessfiSs iarichten. Arrestciis. Zaterdag is door de Bildtsche politie in het broederschapshuis to Bilthoven ten huize van den heer Boeke gearresteerd do lieer H. Elshout, die destijds verklaard heeft voor de LTtrechtsche politie spionno-ndiensten te hebben verricht onder de volgelingen van tien heer Boeke te Bilthoven. De boekhouding van het Japanfonds, waarin fraude zou gepleegd zijn, is tegelijkertijd in heslag genomen. Er hebben reeds eenige voorloopige ver- liooren plaats gevonden. De lieer Elsliout is ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht en aldaar ingesloten. Zooals men weet, heeft de heer Elsliout den politie- recherclieur Noppen van de Utrechl.sche politie beschuldigd dat deze hem zou heb ben opgedragen opzettelijk de zaken van het Japanfonds in de war te sturen. Volgens het IT. D. heeft Elshout zich onttrokken aan do vergaderingen der en quête-commissie omdat hij zijn beschuldi ging aan het adres van den brigadier-re chercheur Noppen niet meer durfde vol houden t. w. dat deze van liem f 155 had aangenomen als geld dat het Japanfonds toebehoorde. Hij had n.l. nooit 155 gul den aan den brigadier uitgeteld doch „ge meend" dien 'n enveloppe te hebben gege ven waarin zich geld „moest" bevinden tot en dergelijk bedrag, maar vóór het overgeven van dio enveloppe liad hij zich er niet van overtuigd, of dc enveloppe in derdaad geld inhield, zoodat werkelijk do mogelijkheid kon bestaan, dat deze en veloppe geen cent aan geldswaarde heeft bevat, doch slechts een inlichting, die Elshout schriftelijk ter kennis van de po litie wilde brengen. En aangezien het cou vert gesloten werd overhandigd en geslo ten aanvaard, is hij die overgifto hoege naamd niets van den daadwerkelijken in houd der enveloppe gebleken. Elshout had echter „verondersteld", dat in dit couvert f 155, of mogelijk ook méér, geborgen was, wijl hij verschillende voor het Ja panfonds ontvangen bedragen in cnvclop- pes had gekregen cn aldus bewaard. Na zijn aanhouding, heeft Elshout een oogcnblik volgehouden, dat hij werkelijk f 155 aan de Utrechlsclie recherche in den persoon van den brigadier Noppen had af gedragen, maar hij een nader verhoor toe gegeven, dat hij deze beschuldiging niet kon handhaven, aangezien liém daarvoor de posivitait ontbrak, waarop hij zich yroe ger beroepen had. Tot het instellen van liaar onderzoek ia FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsch van H. de Vere Stacpoole. 21) Zij zag, dat de oude heer een kale beurs uit zijn zak haalde, betaalde en met het manuscript aftrok. Zoo ging het den geheelen morgen, tot alles was weggehaald op één roman na.. Het kantoor moest echter sluiten, want er was niets meer te doen en er bleef ook geen uitzicht op nieuwe opdrachten. Toen Violet het kantoor verliet en Ghan eery Lane afliep, had zij weer het gevoel, dat zij verloren was in het groote Londen Toen zij in Cannon Square kwam lag er een briefje van Arthur Primrose, dat hij haar dien avond zou komen halen. HOOFDSTUK XXVII. Hei voorstel van Lazarus. Arthur Primrose had een groote fout begaan door den naam yan Moschelles te noemen in dien brief aan YiQlet Prynne, dien zij in het kantoor bij juffrouw Har-* ker had laten vallen. Als juffrouw Har- ker dien brief niet had gevonden, jsou zij nooit Moschelles hebben verraclen en zich zelf en-de typistenzaak ten val hebben ge bracht, waardoor Violet nu bxoodeloos werd, en Arthur, zou zich niet on) hulp hebben behqaven te wenden tot den^ heer lazarus, Lazarus hacl een levendige fantasie en was zeer intelligent. Het verhaal van de millioenen van Vio let Prynne had veel indruk op hem ge maakt en hij stelde er meer belang in dan do oude George Primrose, temeer omdat hij de advocaat van Richard Prynne was geweest. Richard had hem het adres ge>- yraagd van de beste diaman tl andelaars in Londen en Lazarus dacht bij zichzelf, dat er misschien wel iets aan die zaak te ver dienen was. f-1 Als het cryptogram duidt op een ver borgen diamantmijn, dan zit er wel een millioen voordeel in, dacht Lazarus en ais dat zoo is, dan kan iik er mij wel een groot, deel van toeëigenen, als ik maar ge daan kan krijgen, dat de jonge dame een stuk teekent. Ik wil dan compagnon in de zaak zijn, mits dat ik twee derden van de opbrengst krijg. In deze gedachten verdiept, begaf hij zich naar zijn huis in Iverness Terrace, waar Arthur en J£iolet hem zouden Ont moeten. Het was een prachtig gemeubileerd huis, een waar paleis en toen Violet dit zag werd zij wel wat verlegen. De bottelier liet het jeugdige paar in een zitkamer, die met de prachtigste schil derijen was behangen. Nauwelijks, zaten zij of de heer Lazarus verscheen. Arthur stelde Violet voor. Ik heb juffrouw Prynne al van ons. gesprek verteld, mijnheer, begon hij. e* Het is me aangenaam kennis maken met 'juffrouw Prynne. Doch laat ons eerst Onze zaken afhandelen. Ik zou heel graag 1 van juffrouw Prynne het verhaal hooren over deze interessante zaak. ,Wat mag ik u intusschen aanbieden? Dank u, antwoordde Arthur voor hen beiden, maar ik hen zeker dat juf frouw Prynne u het verhaal gaarne doen zal. Violet begon en de beer Lazarus maak te aanteekeningeu naarmate het verhaal vorderde. U zegt, dat de inspecteur Savage nu al Engeland heeft verlaten om een onder zoek naar de zaak in. te stellen en het cryptogram in handen te krijgen? f— Ja, antwoordde Arthur. Hebt u daar een bewijs van? Alleen dit briefje. Goed, zei Lazarus, het doorlezend, dus juffrouw Prynne, u is in moeilijke omstandigheden? Mijn vader is plotseling gestorven en ik bevind mij nu wel in geldverlegenheid. Dat gebeurt meer, doch wat wilt u nu doen? i Geld opnemen, zei Arthur. Maar op welken waarborg? Ik zou wel geld willen voorschieten als ik als compagnon in de mijn kan optreden en dan zou ik bijvoorbeeld twee derden van de opbrengst wenschen. Daarvoor zou ik den document kunnen opmaken. f== En hoeveel geld zou u daarop willen voorschieten? vroeg Arthur. Honderd pond. fi? Niet meer? Het is een zeer onzekere zaak en een man van zaken zal het niet gemakkelijk doen. Laten wij nu eens onderstellen dat die drie millioen is, dan krijgt u er één en ik twee, maar er kan ook wel niets 1 zijp. v Nu, zei Violet, ik zal er nog eens over denken. Intusschen ben ik u zeer verplicht voor uw aanbod. Het heeft geen haast, zei Lazarus. Als u mijn aanbod aanvaardt, kom dan op mijn kantoor, hier is mijn kaartje: Old Square Lincoln's Inn. f—Honderd pond, zei Violet, toen zij huiten waren. Dat is niet veel en dan wil hij nog twee derde van de opbrengst heb ben. r-1 Schandelijk, riep Arthur. Docli maak je niet ongerust. Er is mij gevraagd om een vervolgroman te schrijven en een uit gever, heeft drie verhalen van mijn aan genomen. Ais je op zwart zaad zit, leen 't dan van mij. Maar zij schudde het hoofd, want zij wist, dat Arthur ook niet erg hij kas was. Het was al laat toen zij in Gannon Square kwamen. Bijna al de meisjes wa ren op haar kamers, maar juffrouw Straight was nog op. Als je nog niet dadelijk gaat slapen, kom dan even hij me. Ik wou je wat ver tellen. Juffrouw Straight kwam Violet's kamer in, ging op den rand van het bed zitten en bracht een zakje bonbons to voorschijn. HOOFDSTUK XXVIII. Noodlot. Violet zette zich naast haar cn vertelde haar alles; ook het aanbod van de honderd pond. M Wat een prachtig verhaal, riep juf frouw Straight. Maar, wat ben je om ringd van dieven. In geen geval zou ik twee derden aan dien Lazarus beloven. Als ik maar anders kan. Ik heb nu nog vijftien pond en als dat op is, heb ik niets meer.. Waar bewaar je dat geld? Iu mijn lasch. -- Zet het liever op de post, dat is veel zeker cl er. Je hebt geljik, dat zal ik morgen doen; en het nu reëels iu zekerder bewa ring nemen. Zij nam den reiszak uit den lessenaar en maakte dien open; daarin hacl zij liet geld geborgen. Den vorigen avond had zij liet nog nageteld. Doch nu was hel weg. Eerst kon zij het niet gelooveii. Niemand kon het liehhcn weggenomen en toch was het weg. 1Wat is kind?vroeg juffrouw Straight Ik hen bestolen, antwoordde Violet. Jo geld? Ja. Zoek nog eens. Misschien zit het in een anderen liock. Violet zócht, doch zonder resultaat. Neen, het is mij 'ontstolen, zei zij eindelijk; en dat is vreeselijk, want liet was alles wat ik op de wereld bezat Arm kind. Wio kan dat nu gedaan hebben. Wanneer had je 't nog? Gisterenavond heb ik lie; nog geteld cn weggesloten. En waar heb je de sleutels toen go* legd? In den zak van mijn japon cn die li eb ik laten hangen. Ja, daar heb jo Let. Doch praten dient tot niets. Heb je nu niets moer over?. Violet haalde haar hours uit haar zak; i cn keek eens, oJt

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4