Tweede Blad Maandag 28 April 1924 Het autobus-vraagstuk. Een nota van den Minister van Waterstaat. De Ned. Vereeniging voor Locaalspoor- wogen en Tramwegen heeft een commissie samengesteld, waarvan deel uitmaken Ir. 'A. J. Kuyper, directeur van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij, Ir. D. H. Stigter, administrateur der Vereeni-* iging, jhr. Ir. J. Röell, dir. van de West- landsche Stoomtramweg Mij. en G. J. v. Wieringhen Borski, dir. van de Zuider Stoomtram Mij., die het autobus-vraag stuk nader onder het oog hehben gezien en die het resultaat van hun besprekingen hebben vastgelegd in een nota, waarin de voorstellen tot oplossing van het vraag stuk zijn aangegeven en die gericht is tot den Minister van Waterstaat en de Com missie Patijn en waarvan eveneens een afschrift is gezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Er zijn, volgens de commissie, dus drie overwegende redenen om ten spoedigste *ot een wettelijke regeling te komen, en wel: le. do noodzakelijkheid om het gevaar «oor personen en zaken langs en op den weg te 'verminderen; 2e. de wensclielijkheid om aan de steeds «tijgende kosten voor wegenonderhoud oen grens te stellen; 3e. de noodzakelijkheid om te voorko men, dat de bestaande verkeersonderne mingen, de spoor- en tramwegen, door een met ongelijke wapenen gevoerde con currentie tot opheffing van hun bedrijf ge dwongen worden, waardoor het massale personen- en het goederenvervoer onver zorgd zouden achterblijven en groote ka pitalen van Staat, Provincies, Gemeenten e.a. vernietigd «ouden worden tot schade van het algemeen belang. De Nota wijst verder op de verhouding tusschen den Staat, en de intercommunale tramwegen, welke voor elke onderneming is vastgelegd in een ri jk sconces si e of in vergunningen, verleend door lagere be sturen en acht het niet bllijk, nu de auto bus als nieuw verkeersmiddel zijn iïitre- 4lcn heeft gedaan en onder -de hieruit' voortgekomen gewijzigde omstandigheden de door de tramwegen te goeder trouw ge sloten overeenkomsten thans ongewijzigd te handhaven. Er zijn twee middelen om aan de door het onbeperkte autobusver- keer geschapen onbillijkheid tegemoet to komen. Het eerste is den tramwegen de con cessie ter beschikking te stellen, dus hun het recht te geven het bedrijf op te hef fen, als zij dat no o dig oorcleelen. Het al gemeen verkeersbelang maakt deze oplos sing echter onaanvaardbaar. Allereerst dient, aldus de commissie,, voor do uitoefening van een intercommu- nalcn autobusdienst het bezit van 'n 'door den Staat verleende concessie noodzake lijk te zijn. Voor de uitoefening van com munale autobusdiensten moet het bezit van een door het gemeentebestuur ver leende concessie verplichtend worden ge-' sfe.ld. Het bestuur van staat of gemeente be hoort verder ten opzichte van het verlee- •neu van ooncessiën voor autobusdienstcn de volgende overwegingen te laten gelden: a. Autobuslijnon worden slechts toegela ten. indien de vervoerhehoefto het instel len van een autobusdtenst langs het aan gevraagde traject wenschelijk maakt en het algemeen belang, hetwelk vernietiging Vier beslaande verweersonderneming af wijst. zulks toelaat. h. Ind'en een aanvrage voor een con cessie voor een autobusverbinding bij do autoriteiten inkomt en deze. na ernstig onderzoek, waarbij de leiders der be slaande verkeersondernemingen worden gehoord, tot de meening zijn gekomen, dat zoodanige aulobuslijn Ier bevordering van het algemeen verkeersbelang ge- wenscht as, zoo worde aan de in de des betreffende streek bestaande verkeerson derneming een recht van voorrang gege ven. c. Ia het algemeen zal voor intercom munale autobuslijnen, builen de overwe gingen onder a en b genoemd, de bepa ling gelden, dat, waar voldoende commu nale verkeersmiddelen aanwezig zijn, de intercommunale autobuslijn geen deel neemt dn de voorziening der zuiver com munale verkeersbehoeften. Voor de verzekering der wegveiligheid dient de onderneming onderworpen te worden aan bepalingen, neergelegd in een autobusregloment, waarin eis oh en en voor schriften gesteld worden, o.a. pmtrent de technische inrichting dei» voertuigen, do maximum wielbelastiug, wagenbreedte aantal passagiers, rijsnelheid, diensttijd van het personeel en regelmatigheid van den dienst. Nieuw Eerste Kamerlid. In de Zaterdag gehouden openbare zit ting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Gene- raal is ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den heer mr. dr. E. van Ketwich Verschuur tot lid van de Eerste Kamer l>enoemd mr. A. J. baron Van Nageil van Ampsen te Lochem. Oe lijkverbranding. De Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding heeft ter jaarvergadering een commissie ingesteld, om de uitvoering voor te bereiden voor een tweede crema torium. Besloten is ook, een nieuwe oven te la ten bouwen, daar de oude niet meer aan de eischen voldeed. De afd. Den Haag vond echter de oude oven nog goed genoeg Er zijn tot nu toe in ons land 1408 lij ken verbrand. Het conflict in Twente. De Rijksbemiddelaar de heer H. A. van IJsselsfeijn heeft de partijen in het Twent- scho textielconflict wederom tot een bij eenkomst opgeroepen op Woensdag a.s. to Enschede. Nederiandsche Spoorwegen. Met ingang van 1 Mei a.s. is aan den heer W.- Rauwenhoff, chef van den dienst der exploitatie der Nederiandsche Spoor wegen, op zijn verzoek eervol ontslag uit den dienst der Maatschappijen verleend onder dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten. Mfet ingang van denz-eifden dag zijn be noemd: tot chef van den dienst der cxplbi- tatie de heer ir. E. G. W. van Dijk, thans secretaris, tevens chef van den algemoenen dienst, en tot secretaris, tevens chef van den algemeenen dienst do heer jhr. mr. E. L. Elias, thans hoofdinspecteur, chef van personeelzaken; en is aaugewezen tot chef van de tweede afdeeling van den algemee nen dienst de afdeelingschef le klasse mr. Gh. F. P. Bodemeyer. De werkzaamheden, verbonden aan de voorbereiding van uitbreidingsplannen en de veiligheid van het verkeer, thans opge dragen aan de derde en vierde afdeeling van den cTTënsr van Tiet verTöeïf wórden van 1 Juli a.s. af overgebracht naar den dienst der exploitatie. Op dezen dag gaan de hoofdinspecteur, chef van den stations dienst de heer J. D. Evers en de bij die twee afdeelingen te werk gestelde ambte naren en beambten naar den dienst der exploitatie over. Huldiging J. H. Schaper. In de feestelijk getooide harmoniezaal te Groningen is het Tweede Kamerlid J. H. Schaper Zaterdag gehuldigd ter herden king van zijn 25-jarig jubileum als Kamerlid. Het woord hebben gevoerd de waar nemende burgemeester dr. van der Berg en de heeren H. J. Vliegen, K. ter Laan, Rugge, Eigelsheim, Masereeuw en Brok, die hem allen hulde brachten. De meeste toespraken gingen vergezeld van geschenken. Gemengde Melden. Een wintihoos. Gedurende het onweer, dat Zaterdag middag omstreeks 5 uur woedde, stak een •geweldige wind op, die in de buurt van den Wassenaarschen weg te 's-Gr&venliage, zelfs in een windhoos ontaarde. Het voet balveld van H.Y.V. liceft bet vooral moe ten ontgelden. Hier zijn een G-tal zware populieren omgewaaid. Van dc open tribu nes knapten de ijzeren spijlen af. De ban ken werden naar schatting wel 50 Meter de lucht ingeslingerd. Op het terrein waren een 30-tal voetballers, die een schuilplaats zochten in het clubgebouw. Zij beleefden eenige angstige mementen, omdat ock dit van den storm veel te lijden had. Een stuk van het dak woei af en ruiten v.orden in gedrukt. Op eenige andere plaatsen in de stad woeien schuttingen om zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Zaterdagmiddag is docr een windhoos te Zoutelande een huis omvergeworpen en aan andere daken grooto scha-dc aangericht. Vrouw, verbrand. Te Zaandam is Zaterdag de negen en zes tig-jarige echtgenoot© van Pieter dc Boer, wenende aan des Tweede Groenlandkade, terwijl zij alleen thuis was, in haar wo ning levend verbrand. Toen de buren hulp kwamen bieden, bleek het beddegoed in brand te zijn geraakt cn was de vrouw reeds gedeeltelijk verkoold. Doodelijk ongeval. Op het terrein van de firma Muller Co., aan de Jobshaven te Rotterdam, was men Zaterdagmiddag werkzaam met een stoomkraan. De 22-jarige machinist A. V., werd op een gegeven moment plotseling door den onverwacht opstekenden wind van do kraan geslingerd. Hij kwam juist voor één der wielen terecht en werd overre den. Men moest de kraan opvijzelen, om het lichaam van den ongelukkige, die deer lijk gewond was, er onderuit te kunnen ha len. V. werd in allerijl met een auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, doch bleek bij aankomst reeds over leden. Droevig ongeval. Vrijdagmiddag heeft zich te Leende een tragisch ongeval voorgedaan. Den gcheelen namiddag had men nl. in de richting van liet Leenderbroek rookwolken op zien stij gen en dacht men onwillekeurig aan een heidebrand. Omstreeks 6.30 uur toog de landbouwer H. V. op onderzoek uit om te gaan zien of wellicht het vuur ook zijn in die richting gelegen landerijen, welke met heggen zijn omgeven had aangetast. Ter plaatse aangekomen merkte hij weldra, dat een in de nabijheid zijner landerijen gele gen met schaarhout beplant bosclije, totaal was uitgebrand. Ook een aldaar opgestapel de houtmijt was in vlammen opgegaan. Wie schetst echter 's mana ontsteltenis, toen hij in de nabijheid van de verbrande houtmijt zijn circa 70-jarigen vader vond, overdekt met brandwonden en even te vo ren overleden. Deze was dien middag naar dit boschje gegaan om werkzaamheden te verrichten. Hoe de brand is ontstaan, valt niet met zekerheid te zeggen. Feit is echter, dat door den ouden man al heb mogelijke is gedaan om het vuur in zijn voortgang te stuiten en de in het bosclije opgehoopt lig gende mutsaarden nog zooveel mogelijk te yprt-H AirTTah gpjiijrit. ppMa", oude_: man dooy( de groote krachtsinspanning en afmatting zich niet meer heeft kunnen ont trekken, -ofwel dat hij door de rook be dwelmd, gestikt is, voordat, de vlammen hem bereikten. Hef autogevaar. Ter hoogte van do marechausseekazerne te -s-Hertogenbosch heeft op den Vugliter- weg een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een Tijtuig, waarbij zoowel de chauffeur als de koetsier verwondingen aan het hoofd opliepen. De eenige passa gier van het rijtuig. Pater Mengelberg S.J. van 't retraitehuis te Vught, werd door eenige glasscherven> licht aan het gelaat ver wond en per auto naar het ziekenhuis van St. Joannes de Deo vervoerd. De autobus het rijtuig zijn door de marechaussee m beslag genomen. Twee meisjes vermist. Namens de ouders te Nieuwer-Amstel wordt opsporing gevraagd van Elisabeth Koopen, geboren te Enkhuizen 28' Maart 1905, wonende, te Amstelveen. Katerstraat J 145 bij haar ouders. Signalement: lang 1.G0 M., ovaal gezicht, blond haar, groote donker blauwe hoed, bruine mantel met striksluiting, blauwe rib fluweelen jurk, dik ivoren armband bewerkt met z.g. Tutank hamen peppetjes, bont halskettinkje, brui ne schoenen, beige kousen. FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER. Naar het Engelsck van. H. de Vere Stacpoole. 20) Intusschen wandelde Arthur Primrose, ?ia het onderhoud met ziju oom Chancery Lane af. Het ergste van de zaak was, dat George Primrose van zijn standpunt af gezien, gelijk had. De hisborio van Violet Prynne en haai- millioenen was iets, waar over een bezadigd man het hoofd moest jschudden. Buitendien kende George Primrose het meisje niet en hij kende geen enkele vaii al de omstandigheden van de zaak. Anders had hij misschien zijn hulp niet geweigerd. Toen Arthur de trap afliep leunde zijn oom nog boven over de leuning van de trap en riep hem toe: Arthur, ga dat verbaal doen aan Lu cas Lazarus. Dat is een man die op zoo ieLs wel voorschotten zal geven. Grinni kend ging hij naar zijn kantoor terug en Arthur vervolgde zijn weg. Hij was niet A an plan den raad op te volgen en nam het meer als oen aardigheid op. Ook zou hij het wel geheel vergeten hebben als hij Lucas Lazarus niet bij den uitgang van Chancery Lane als het ware in de armien Avas geloopeai. De advocaat liep met een knappen jongen man. Arthur had hem al jaren gekend en wist wel, dait zijn oom den man niet kon uitstaan. Hallo! riep Lazarus, hoe gaat het met den ouden heer? Even vervelend als altijd. ......i Daar vraag is niet naar, want dat zal wel nooit veranderen. Ik A'raag naar zijn gezondheid. Maar liet komt er niet op aan; ga mét mij mee en laten wij een wijnproefje maken. Ik drink niet meer, zei Arthur. - Ik ook niet. Ik had een glas limonade bedoeld. "Wat is er? Je ziet er zoo. terne,ex- geslagen uit. Ben je verliefd? Ik Avilde u iets vertellen. Doe dat, zei' Lazarus. HOOFDSTUK XXVI. Lazarus. De zaak staat zoo, begon Arthur. Een poos geleden heb ik een heer uit Zuid- Afrika en zijn dochter ontmoet. Hij heet te James Prynne Prynne? vroeg Lazarus, bijna zijn glas latende vallen. Ja, Prynne. Ik ontmoette zc in mijn pension. Hij had een document in zij u be zit dat betrekking thad op een schat, dio ergens in den grond rit, en hij raamde dien op een millioen. Hij kwam er mee naar Engeland in de hoop geld te kuunen, leenen van zijn broeder Richard Prynne van Scarle Plase in Sussen. ,Wat is dal? zeg je Richard Prynne. s Ken u hem? Ga eerst door met je verhaal, dan vertel ik je, wat ik Aveet. Hij bracht het document dus bij Richard Prynne, zeg je? Ja, Avant hij dacht dat Richard hem gold zou leenen om de zaak te exploitee- ren en dienselfden nacht stierf Hij, nadat hij eerst alles aan zijn broer had uitge legd en verklaard. Nu is dal doenmtent Voorts van Geertruida Snijders, geboren te Sloten (N.-H.) 10 April 4905, dienstbode, Middelpolder E 102, lang 1.G0 M., donkere z.g. wilde oogen, vierkant gelaat, donker blond haar, in de bovenste rij tanden voor in den mond een ongewone ruimte, alsof een tand ontbreekt, beige mantel, blauw fluweelen hoed, zwarte wenkbrauwen, ma ger uiterlijk, heeft een bruin lederen tasch met foto's bij zich. Zij zijn in eikaars gezelschap op 24 April 's avonds per autobus naar Amsterdam A'crtrckkcn. Een verstekeling. Dc Zaterdag te ÏJmuiden aangekomen stoomtreikr Henriette IJ. M. 93 had aan boord een Duitscher, die was overgekomen van het te Philadelphia thuisbehoorende Amerikaansche stoomschip Pruser De Duit scher Avas te Hamburg aan boord vaa de Prusa gegaan om aldus zonder reiskosten in Amerika te kunnen komen. Hij werd echter spoedig ontdekt en dc kapitein ver zocht den schipper der Henriette, den man mee te willen, nemen. De Duitscher, die opgaf onderwijzer te zijn en die goed Engelsch sprak, werd ter ■beschikking van de politie gesteld en zal waarschijnlijk worden uitgewezen. Door zijn vrouw bestolen. Dezer dagen deed de landbouwer B. te Doetinchem bij de politie aangifte, dat bij hem dien nacht, was ingebroken en een be drag van f300 ontvreemd. Tevens werd medegedeeld, dat die week reeds tweemaal ongeAve'nscht bezoek was geweest. Beide keepen waren zijn fietsbanden doorgesne den ten einde een sfeer A-an onA'eilighcid te scheppen. Voor drie jaar Avas onder gelijke omstan digheden" bij R. ingebroken en werd een som van f 500 vermist. Die diefstal bleef onopgehelderd, maar thans bekende ze zich ook daaraan to hebben schuldig ge makt. Het geld was besteed cm gemaakte schulden te voldoen. De aangifte van R. was geheel te goeder trouw. Afgestraft. We lezen in de .Drachtster-Courant": Een mevrouw te Dolckum stelde zich gaar ne groet aan, maar had daarvoor niet de middelen. Moest ze eens luxe voorwerpen gebruiken of een mooi eet- en theeservies, dan liet ze wat op keur halen. Geregeld werd liet later teruggebracht met de 'bood schap, dat mevrouw nog geen keus had ge daan, maar naderhand wel koopen zou. Weer werd een fijn servies gehaald, maar een vroegere meid zei tot den koopman, dat hij 's avonds pl.m. 9 uur eens moest in- forraeeren. Hij ging er heen om 'het terug te halen, maar mevrouw zei. het onmoge lijk to kunnen missen. De koopman hield aan, ging naar het vroolijke gezelschap (mijnheer was jarig) en pakte liet gebruikte servies voor de oogen van het verbaasde gezelschap in een korf, met de opmerking, dat mevrouw niet moest pronken met an dermans veeren. Mevrouw wendde -hoofd pijn A'oor en moest op bed, de visite ging vroeger huiswaarts dan gewoonlijk. Toch ziet men hieruit ook weer, dab een dienstbode een huisgezin ..over de straat" kan brengen. Zuinigheid. Men schrijft, aan het „Volk": Vrijdag was 't- keuringsdag op liet eiland Schiermonnikoog. Drie veelbelovende jon gelingen moesten worden gekeurd. 'Daar voor begaven zich 1 majoor, 1 luitentnt-dok- ler, 1 luitenant-secretaris en 1 sergeant naar het eiland. Van Leeuwarden uit 2de klas (1ste klas ontbreekt) naar Anjum, per auto naar Oosimahorn en vandaar per post boot naar den overkant, waar tevens over nacht moest worden, omdat do boot niet op denzelfden dag terug kan naar den vasten wal. Had men die 3 jongens in Anjum laten komen en hun reiskosten vergoed, dan wa ren de kosten die Ave nu .niet durven schat ten, niet hooger dan een twintig gulden ge- Aveesb. De drie jongelingen Averden afgekeurd! Buiienl. Berichten Een scheepsorsgeluk bij Adelaide. Drie dooden. De Britsche vrachtboot „City of Singapo re", mei een lading olie cn auto's A'atte Za- terdagavond te Port-Adelaide vlam. Dc ri vierbrandweer was reeds bezig, dc vlammen ■te bestrijden, toen er een vreeselijke out- ploffing, weldra door een tweede gevolgd, plaats vond. Drie opvarenden werden ge dood; elf, onder wie de hoofdofficier, ern stig en A-elen licht gewond. Een Lloyds-telegram meldt, dat men liet vuur op do „City of Singapore" meester is.. Het schip bevindt zich aan den grond mid den op de rivier. Gevreesd wordt, dat het als geheel verloren moet wordoa beschouwd 02 spoorwegramp van Be'/ir.zona. Plechtige overbrenging der 1 ij ke n. Over het spoorwegongeluk te BeUinzo- na melden de blade-n nog het volgende: Te Bern is een lokaal ingericht, waar alles samengebracht worflt, Avaf lof do identificatie der lijken kan bijdragen. Dat van Dr. Helffericlï is door zijn vrouw herkend en wel aan een stuk linnengoed en aan een litteeken, veroorzaakt door een A*al van zijn paard. Over de herkenning van het lijk zijner moeder spreker, de bladen elkander nog tegen. Alle lijken zijn voorloopig naar Zurich overgebracht. Deze overbrenging had met groote plechtigheid plaats. Moer dan 3000 meöschen namen er aan deel. Er Avaren drie lijkwagens, waarvan de eer ste dc overblijfselen van Helfferieh on zijn moeder bevatte, de tweede die van de geïdentificeerde lijken en de derde de overblijfselen, die niet herkend werden. De overbrenging had in den namiddag plaats, 's Ochtends -was een H. Mis van recfuiem opgedragen in de tathedraa' Verscheidene autoriteiten hadden ar een rijke bloemcnzending gezorgd. Aan het hoofd van 'den stoet ging de g?c:le lijkheid van Bellinzona, met brandende kaarsen. Al!e winkels, waar de treilt stoet voorbijkwam, waren gesloten. Talrijke vlaggen waren halfstok geheschon cn de klokkenluidden, totdat de stoet liet sta tion bereikt had. H;er hadden eenige toe spraken plaats, waarna de kisten in den -spoorwagon geschoven werden en voor de laatste maal werden gezegend. De familie Ilelfforich heeft hot plan, do overbhjfselen van den overledene in liet crematorium te Mannheim te laten ver branden en elan in Neustadt Ie doen bij zotten. Dr Karl* Heifferich heeft nog drie broede' s. waarvan er één industrieel le Neust It. is, terwijl do Ibaide anderen in Oost-rië vertoeven en in Insulinde wel beker 1 zijn. Hij zelf Avas sedert drie jaren •"oirouwd mot eene von Siemen. beboorendo tol de fanr'lie, die de bekende Siemensfabrieken in eigendom heeft en weduwe van een garde-officier, dio aan het Russ'sche front liet leven liet. Ernstig spoorwegongeluk te Londen Zaterdagmorgen acht uur is een elec- triscke trein even buiten, Eusbon-station »to Londen op een stilstaanden trein geloopen Er zijn twee personen gedood en 25 ge- wpncl Moord op een bank-kassier in Illinois. De kassier van de Granite City National Bank in Illinois is «vermoord. De moorde naar maakte zich meester van een bedrag in baar van 63.000 dollar. 75 jaa,- gevangen is sir af. Te. Jolet in den staat Illinois (V. S.) beeft dezer dagen zekere Harry Tiiom%s terechtgesteaan, die niet minder dan 275 misdaden van allerlei aard op zijn gewe ten heeft. Hij hoorde dan ock een gevan genisstraf van 75 jaar tegen z:cli eischen. Thomas is thans 43 iaar Veetbe'.cve ide jongens. Drie kleine jongens, afkomstig uil het dorp Horncliurch (Essex, Engeland), hebben op eigen initiatief een tochtje vaa 40 K.M.. ondernomen met een kleinen mo tor, dieii zc zelf als een stuk oud-roest voor hun spaargeld hadden gekocht en op gang hadden Aveion te brengen. Het ding Avorkte uitstekend, en. teen ze eenmaal den smaak van het motor-rijde» te pakken hadden, konden ze er niet ge noeg van krijgen en maakten boudweg den bovenbedoelden tocht. De knapen, respectievelijk 7, S en 11 jaar oud, reden tot Southend toe. Daar er maar één tegelijk kon rijden, begaven dï door allerlei personen gestolen; eerst door Richard Prynne en nu heeft iemand bet, die reeds op weg is om den schat te zoe ken, maar die man weet niet, dat de in specteur Savage hem op het spoor is. Als de schat gevonden wordt, dan valt Savage er op aan en dan behoort hij toe aan de dochter van James Prynne, als zijn erf gename. Dat is niet zeker. Savage heeft ons dat al uitgelegd. Als do schat, een cache A'an diamanten is, dan zal liet gouvernement juffrouw Pryn ne wel haar deel geAren; maar is die een ,"m n vd Savage de zaak geheim hou- t' land zien le koopen. Het meisje i L r midclel van bestaan in Lon- ;i ben met haar geëngageerd. Mijn d I (zichten zijn ook niet zoo maar zij zou geen geldelijke hulp an mij willen aannemen. Ik had nu gedacht of zij hier Avat geld zou kunnen opnemen tot baar toestand beter wordt en daarover ging ik vanmorgen met oom spreken. Dio wil er echter niets van Ave- tcn; hij zei nog, dat ik naar u moest gaan en het is Avel merkwaardig dat ik u nu juist moet ontmoeten. Het merkwaardigste van de zaak is nog dat ik de advocaat ivas van Richard Prynne. Was u dat? Ja, en liij is nog bij mij geweest om te vragen, of ik hem den naam kon zeg gen van de beste diamanthandelaars in Londen en ik gaf hem bet adres van Le- venstein en Goldberg in Hatton Garden. Daar ging hij heen en viel er dood neer. Ik denk, dat bij dat cryptogram bij zich had. Dus had hij het gestolen uit de ha- gage van zijn overleden broeder'? Daar werd hij van verdacht. Nu, dan zal bij liet wel gedaan heb ben. En wil juffrouw Prynne nu geld lee nen op die vooruil zich ten? Daar heeft ze mij nooit over gespro ken, zei Arthur, het was een denkbeeld dat vanmorgen bij mij opkwam. Een heel goed idee. Kom vanavond hij mij aan huis in Ivernese Terrace en breng de jonge dame mee; dan kunnen we de zaak verder hespreken. Ja, antwoordde Arthur, Avij zullen met genoegen komen. Juffrouw Prynne had een betrekking als typiste bij juffrouw Harker in Chancery Lane gekregen. Bij diezelfde juffrouw, die zich beeft komen aanmelden wegens moord. Die be trekking is haar op het oogenblik van niet veel nut. Daarop scheidden zij. Violet Prynne Avas dien morgen erg neerslachtig naar het kantoor gegaan. Al was de betrekking ook niet veel bijzon ders, toch verdiende zij. er haar brood mede. Het kantoor lag dichtbij Breams Bui- loings en toen zij Chancery Lane afliep zag zij, dat bet gebouw er gewoon uitzag Zij had verwacht, dat er een oploop voor do deur en het heele kantoor in verAvar- ring zou zijn, maar het zag er niet an ders uit dan andere morgens. De meisjes waren er al en onder juffrouw Johnstone namfen zij hun werk op, dat zij den vori- gen dag hadden achtergelaten. Al spoedig kAvam een klerk van Markhv en Co., de advocaten van juffrouw Harker, zeggen dat de zaak op den gewonen voet moest doorgaan. Juffrouw Johnstone moest- op treden als waarnemend directrice en al het geld, dat inkwam moest gedeponeerd; Avorden hij Marlcby en Gó. die de salaris sen zou uitbetalen en de cr.kostc-n ver roeden. Violet's moed herleefde weer bij die aankondiging. Zij nam baar werk met nieuwen ijver op. Het was weer een ma nuscript over de natuurlijke historie van de schildpad. Het bestond uit eenige bon derden fijn geschreven bladzijden en alles geschreven in een onleesbare hand. Zij zat er nog over te tobben, toen de deur open ging en een somber uitziend persoon binnentrad. Het Avas een dichter, die aan juffrouw Harker een stapel papieren had toevertrouwd, die getypt moesten worden. Er waren een paar bladzijden van klaar en.de rest wilde hij beslist terug hebben. Dat is de eerste, zei juffrouw John stone, doch nauwelijks had zij die woor den geuit, of'een tweede persoon kwam binnen, een dame van middelbaren leef tijd, die erg opzichtig gekleed Avas. Zij kwam een roman terughalen, aan gezien zij er iets in veranderen wilde, be taalde A-oor dc enkele bladzijden die ge reed waren en vertrok. Dan volgde een oude lieer, die op een stok leunde en c-en gouden bril droeg. Gij zei een paar woorden tot juffrouw John stone, die Violet naderde. Hij Avil zijn boek hebben: hoeveel is er van gereed? Vijftig bladzijden. Mag ik het niet afwerken? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3