Tweed© Blad Zaterdag 26 April 1924 uïtiiêtpérs GUNSTIGE CIJFERS. I K. schrijft in De Volkskrant: Do gunstige economische verschijnselen Wijven zich in ons land op schier elk ge- hiecl handhaven. Onlangs hebben wij reeds de aandacht gevestigd op de stijgende ontvangsten van het spoorwegbedrijf en van het staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo- nié en op enkele feiten die er op wijzen, dat wij, zij het dan niet zonder moeite, weer op de internationale markt kunnen mededingen. 1 "Wie willen daar nu nog een paar andere, voor ieder controleerbare opmerkingen aan toevoegen.' Vooreerst, deze, dat in onze handelsba lans (in- en uilvoer-cijfers) een regelma tige beweging ten goede is waar te nemen Een beweging namelijk die doe' uitko m-en dat in- en uitvoercijfers beide stij gende zijn, doch de stijging is bij den uit voer sterker dan bij den invoer. Daaruit valt af te leiden, dat wij méér voor het buitenland gaan werken dan voordien het geval was en 't derhalve met ons natio naal vermogen weer in herstellende rich ting gaat. In vergelijking met hetzelfde trimester van liet vorig jaar, waren de cijfers van liet eerste kwartaal van dit jaar aldus: 1923 1924 j (in duizendtallen Invoer 500.676 I Uitvoer 293.067 382.102 Deze cijfers geven de waarde der in- en uitgevoerde goederen aan, zoodat blijkt, dat de eerste 3 maanden van dit jaar in verhouding voor omstreeks 30 millioen gulden méér is uitgevoerd dan in dezelfde maanden van het vorig jaar. Dat is zonder twijfel een belangrijke wijziging (en goede, die, als ze aanhoudt, op onze volkshuishouding een gunstige uilwerking zal hebben. Op do tweede plaats trekken de werk loosheidscijfers de aandacht. Waren die vrijwel den geheelen winter hooger dan in den voorgaande, in de laatste weken dalen ze met groote spron gen lot heneden die van de correspondee- rende weken van het vorig jaar. We nemen als vergelijking de cijfers der arbeidsbeurzen, verstrekt door den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Daaruit lichten we de cijfers van de eerste Zaterdagen der afgeloopen maan den van dit jaar en van de laatsthekende giAlens) 560.155 week; om die Ie stellen tegenover 'die van het jaar 1923. 1923 1924 5 Januari 100.189 108.056 2 Februari 104.371 106.206 1 Maart 105.073 98.796 5 April 86.205 70.824 12 April 82.194 66.779 De daling van het werkloosheidscijfer is sedert 1 Maart van dit jaar dus be langrijk sterker dan in denzelfden tijd van liet vorig jaar. Het werkloosheidscijfer was half April van dit jaar ruim 18$ lager dan dat van denzelfden datum van liet vorig jaar. Wij zeggen niet dat het cijfer voor mid den April gunstig was; dat is het nog al lerminst, doch het is niettemin veel min der ongunstig dan in het vorig jaar. En de conclusies welke daaruit volgen, wijzen in niet onbelangrijke male op een herleving in ons bedrijfsleven en derhal ve in de richting van liet economisch her stel. We zijn er nog niet, dat zij toegegeven, doch we zijn op weg in een tempo, dat voor kort door bijna niemand werd ver wacht. De cijfers geven moed en vertrouwen. EEN FRISCH GELUID. Onder dit opschrift schrijft Het Cen- t r um: Het is een friscli geluid, dat de tegen woordige Engelsche premier in zijn rede voeringen telkens hooren doet. Hij blijkt een man te zijn met idealen bezield en die zich niet laat weerhouden door vooroordeelen. Van een socialist, zooals wij die ken nen, heeft hij al heel weinig. Hij is meer een democraat, uil het volk voortgekomen, en willende werken met het volk en voor het volk. Een leider van de arbeiderspartij, maar die zijn blik niet tot dio partij beperkt. Een man, die den klassenstrijd uit den booze acht en den godsdienst erkent als een groote kracht in '.s mcnschen leven. Als 'eerste minister van een groot land durft, hij ontwapening, althans beperking van bewapening prediken en, wat meer - zegt, de daad voegen bij liet woord. Het internationale wantrouwen wenscht hij te bestrijden, en voor alle landen, ook voor Duitschland, eisebt hij een plaats op in den Volkenbond. De Duitsche kwestie, zegt hij, moet van do baan, de toestand in midden-Europa moet normaal worden, en wanneer aldus Jiet oorlösgevaar is verminderd, dient een einde gemaakt aan den vijandschap kwee- kenden en schatten verzwelgenden wed strijd in krijgstoerustingen. Een prachtig doel voorwaar, en een streven dat pngetwijfeld gesteund wordt door alle Katholieken, die door de vredos- actie der Pausen met geestdrift zijn ver vuld. Nog nooit heeft op dit punt een En- gelsch bewindsman, een eerste minister van het Vereenigd Koninkrijk zóó duide lijk, moedig en moedgevend zich uitge sproken, als de leider van 1 et Labour- kabinet, Ramsay Mac Donald. Naar hei Land van Belofte en Vervulling. 'Aan boord s.s. Armand Béhic. 11 April 1924. Het was den daarop volgenden nacht inderdaad een zware „dobbei;". Het schip viegdo beangstigend en bijwijlen hoorde men uit een naburige but een koffer uit liet net tuimelen. Toch scheen het den meesten gelukt te zijn, te slapen, want hij de Mis met preek Yan 7 uur den anderen morgen Avaren bijna allen tegenwoordig, en toen om 8 uur het geroep weerklonk, dat de Stromboli in 't gezicht was, haastte zich ieder haar dek of brug. Daar lag het eiland met zijn geweldigen vulkaan dicht bij ons. Een \'uile rook steeg uit zijn krater en op eenmaal zagen wij hem een groote vuurvlam uitbraken. Ongestoord lagen een paar dorpjes aan zijn voel. Een paar uur later voeren wij tusschen de klip pen Scylla en Gharybdis, waarvoor de ouden zoo-- bevreesd weren, en stevenden de Straat van Messina binnen. -Duidelijk zagen Avij recht de stad Messina en links, op de Italiaanscjie kust, de stad Reggio liggen. De doortocht duurde een paar uur en met het speuren naar de kusten, waar bij de kijkers van de beleefde Franschen van hand tot hand gingen, was de heele morgen gemoeid. Om 12 uur verscheen Avcer een oekase van den kapitein, dat we ons bevonden tegenover Melito (Galabrië), sinds gisteren 337 mijlen afgelegd hadden en rns nog 818 mijlen restten, Tn den middag op het gewone confe rentie-uur bielcl pater Benjamin oen be langrijke lezing over Egypte, dat Ave im mers over een paar dagen hoopten te be reiken. Maar de tijd was een weinig on gelegen (half 2); wel was liet stil in de 'zaal, doch of die stilte meer was (en res- pocle van don spreker, dan uit liefde voor Morplieüs, waag ik niet te beslissen. Toen we onmiddellijk daarna in liet eet salon bijeen waren, om de thee te ge bruiken, kwam pére Olivier op mijaf gestevend (om in den stijl te blijven) en op sijn gewone vriendelijke manier vroeg de beminnelijke man mij: „Monsieur l'abbé, =k heb gehoord dat U correspondeert voor 3en dagblad, is dat waar?" Ik moest lachen om die ongewenschte berichtgeving. „Ja, duidde mijn antivoord, 't is waar, maar mag ik zonder onbescheiden te wezen, vragen, Avie U dat verteld heeft?" De goede pater lachte op zijiae beurt, ontweek een verklaring en vroeg naar den naam van die courant. Ik gaf hem de gevraagde in lichting en zeide brieven te schrijven voor onze L e i d s c h o Courant. „Best, ant woordde hij, als U eenige gegevens wenscht, zal ik gaarne geAren." Ik maakte aanstonds \'an do gelegenheid gebruik. „Met zijn hocvelen zijn we, pater?". „Met negentig, waaronder '15 priesters". De ®un.koerste weg en ik zocht mijn ge noegen in wat conversatie, 't Was een IV. SCHEEPSLEVEN. prachtige, zachte dag en de zee kalm. Do lucht was nevelig-grijs, doorspleten van stroken blauw, terwijl een teer zonnetje schip en golven beglansde. 't Was me weer een geluk, om half zeven de zon verrukke lijk te zien ondergaan. Het was een lieelc andere ondergang dan den vorigen avond, en nu zag ik in vervulling gaan het woord van den dichter Jan Prins in zijn „Avond op Zee": „De Zon is "onder, maar de naschijn doet een landschap zich in Avolken openbaren: 't is of daar beken, rood in avond gloed, en hellingen van ronde heuvels Avaren. 'I Is of de hoogten van een vage kust Achter de kim ver in den hemel wijken Na den aA'ondmaaltijd, die weer allerge zelligst verliep wat kunnen die char mante franschen toch smakelijk conver- seeren was het réunie voor alle pel grims. Het avondgebed werd gedaan en pére Olivier, die de Avoorden uit z'n mouw schudt, gaf Aveer een praatje-over-de- onderdeur ten beste. Hij vroeg een gebed voor de overleden, vroegere pelgrims en of wij, zoo Ave dezer dagen een feesttitel hadden, dit aan hem zeggen zouden, dan kon er gezamenlijk voor gebeden worden. Was dat niet aardig van hem, lezer? Ik voelde de ondeugende neiging in me op komen, te vertellen, dat ik den anderen dag jarig was. Want Avie heeft niet graag een gebedje? Ik liet dat studentenstreek je echter maar achtenvege, en ging het dek op. Ik zag niets, dan een paar sterren en hoorde slechts liet eeuwige geklots der zee, der zee, der èindelooze zee Het Avas dien nacht goed merkbaar, dat Ave den Straat van Messina verlaten had den en de vollen Middellandsche Zee op" gegaan Avaren, want de zee Averd bijzon der woelig en het was onmogelijk in het dansende schip den slaap te a-atten. De wind was West en sloeg dus tusschen en tegen den achtersteven aan, wat 'deskun digen de oorzaak der hevige schommeling noemden. Het Avas den anderen morgen juist eender, zoodat we geen Mis konden lezen, en zoo bleef het den lieelen dag. De lucht was scherp wit naast scherp blauw, het was niet koud en bijwijlen scheen zelfs een flauw zonnetje maar do wind, de wind bleef jagen, de golven bruisen en de boot waggelen. En staande aan de brugleuning en schouwende naar de Avitkruivende kam men der rollende golven, was het, alsof onder heel hef eindelooze watervlakte witte groote dieren leefden, die van tijd tot tijd den kop opstaken. En aan boord? Het on aangename weer miste zijn komische zijde niet. Ik ken een reiziger, die, in zijn hut aan zijn koffer bezig, plots onder een vloed van verontschuldigingen zijn mede passagier tegen zijn lijf kreeg, die heel aan den anderen kant werkzaam was, maar toen het schip ineens zwenkte mcens ook Aveêr naar zijn eigen bed werd terug- gedirigeerd. Een dame, die languit op een gemakkelijken stoel genoegelijk aan het praten was, schoof met stoel en al naar den natuurlijk veilig beschermden! rrtnd van de boot. In de leeszaal Averd op een gegeven oogenblik de deur zoo gewel dig 'opengekwakt, dat 'n Fransche priester, dio schrikachtig was aangelegd, een gil gaf, zoodal de mede-lezers moeite haddon hun lachen te bedAvingen. En in de eet zaal, ofschoon er (ouwen over de tafels gespannen waren, om het Araatwerk te be schermen, zag ik meermalen glazen, fles- schen en borden op don grond vliegen. Zoo ging het den heelen dag: niets dan water en lucht, lucht en Avater, en te midden daarvan 1, zegge één heen en weer zwen kend schip. Op de conferentie van half 3 hield pater Olivier, dip een redenaar is, een prettige voordracht over de Vaders der Egyptische Woestijn, de grondleggers, gelijk men weet, van het kloosterleven. En 's avonds, op de réunie van half 9; sprak hij na het avondgebed en de behandeling van eenige huishoudelijke zaken, een woordje o\"cr hel eiland Kreta, dat we op dat oogenblik juist passeerde, en A'ortelde, wat die Grick- sche bezitting onder het oogpunt van liei- densche fabelleer en christelijke waarheid beleekende. Builen tredend vond ik de lucht donker, het weer zoel. de golven bruisend en den Aviud sterk. En halanoee- rend over hel dek, kwani de wensch bij me op, dat wc maar spoedig meer vasten grond onder de voeten moesten hebben. Alexandria, hoe heb ik toen naar je ver langd! 't Was van nacht weer raak. Wind. ge bruis. geschommel und kein Ende! 't Was een beproeving voor lastige slapers. La Fontaine zei het zoo goed: los délicats sonts malhoureux. Tegen den morgen Avas 't tenminste in zoover kalm geworden, dat er één Mis gelezen Icon Avorden. De overige priesters konden, als zij verkozen, te Com munie gaan. Maar na het ontbijt was het Aveer heel Avat heter. Een lekkere zon glansde heerlijk over het wijde -water, dat de kleur had a'an zwartblauwe inkt, maar, als het golfde, a-lak onder den witbruisen- den golfrand er uit zag als doorzichtig smaragd. Een lichtblauwe hemel koepeldc van horizon tot horizon over de zee, ge broken hier en daar door witte, dunne ayoI- ken. Ieder voelde zich weer goed, koutte opgeAvekt of schreef in de rustige salons enthousiaste brieven naar verre vrienden. Op de lange, ruime,brug lag menigeen ge makkelijk in luie- stoelen, als- bevond hij zich op het terras van een prettig land huis, en de ergste zwartkijker a-oelde zich in deze aangename, zoele omgeving weer verzoend met het leven. Pater Olivier had vanmorgen met zijn gewone gemak na dó Mis gepreekt over O. L. Vrouw van Zeven Smarten, wier feestdag het heden is, vanmiddag zoWe père Benjamin zijn lezing voort over Egypte, waar we morgen vroeg hopen aan te komen. Zijn duidelijke, onopgesmukte en belangrijke voordracht ging er bij zijn go- hoor met graagte in. Wetend, dat het heden de laatste dag was van ons verblijf op de boot, ging ik vanmiddag op verkenning uit naar de ver borgen hoekjes van liet schip en wierp een blik in de reusachtige machinekamers, de bakkerijen cri de keukens, die zich be neden bevinden. En toen ik daar de kerels met half onlbloote lijven in verstikkende Avarmte aan het werk zag, werd het me duidelijk, dat het genoegelijke leventje van de dames en heeren hoven behalve door geld ook betaald werd door veel zweet. Het diner om 7 uur duurde bijzonder lang; 't Avas immers de laatste maal, dat we zoo gezellig aan boord bijeen waren, en ieder wilde dat genoegen rekken. Vanavond, op de samenkomst om half 9, gaf pater Olivier eenige inlichtingen en Avenken omtrent de ontscheping den ande ren morgen te Alexandria en liet plan, dat Ave do eerstvolgende dagen in Egypte zou den afwerken. Wc verlieten de zaal met liet voornemen, spoedig den hut op te zoe ken, want de ontscheping zou vroeg ge beuren, en dus moesten Ave, om voor dien lijd met de Mis klaar te Avezen, den ande ren morgen hij 't eerste morgenklaren in de kousen. Maar alvorens af te dalen, hoog ik me over de dekleuning en spiedde een oogenblik in den donkeren onmetelijken nacht, met een lucht zacht als fluweel. Een leger van zilveren sterren tintelde hoven me, de woelige zee van gisteren was kalm als een vijver, en 't langzaam varen de schip leek een drijvend, eenzaam para dijs. H. A. ULLEMAN, Pr. STATEIg-GE^ERAAL EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Inierpeliatie-aanvrage. Aan de orde is de beslissing omtrent het verzoek van den heer Van Kol om verlof tot het richten a-an een interpellatie tot den Minister van Koloniën betreffende de rechtmatigheid aran het besteden van In dische gelden voor de Ned. Marine. De Voorzitte r stelt voor dit ver zoek in te willigen. De heer De Waal Malefyt (A.-R.) zegt, dat de a'oorgeschiedenis van deze zaak het hem onmogelijk maakt zijn stem aan dit voorstel te geven. De heer van Kol heeft een nota gevoegd hij het V. V. op de Indische Begrooting, waarin hij uitvoerig de kostenverdeeling voor de vloot heeft be handeld. Wanneer de Vlootwet door de Tweede Kamer Avas aangenomen, dan zou die nota hier op haar plaats zijn geweest hij het V. V. op die wet. Terecht heeft de Minister deze nota onbesproken gelaten, omdat dit punt pas ter sprake kan komen als in deze Kamer een Vlootwet aan de orde zou zijn. De lieer a'an Kol noemde dat een uitvlucht, omdat hot. Ie laat zou ziju (lit punt te bespreken als de Vlootwet in de Eerste Kamer zou zijn aangeland. De zaak is dus, dat de lieer van Kol wil dat de Minister, vóór dat de nieuwe Vloot- Avet in de Tweede Kamer in behandeling komt, zich zal uitspreken over een punt van die wet. Daartegen hoeft spr. bezwaar: de Minister mag zich niet op dien weg be- gPAen en de Eerste Kamer mag zich niet laten verleiden tot een dergelijke uitlok king, die clo Eerste Kamer vóór de Tweede stelt. De heer De G ij sela ar (G.-H.) Avil niet den heer van Kol den mond snoeren, maar er komt in de Eerste Kamer een drang om Aan deze Kamer een duplicaat te maken A'an de Tweede. Daardoor verliest deze Kamer haar karakter van college van revisie. Mo.ties en interpellaties hooren hier niet thuis en als wij die gaan behandelen, zullen zij hier permanent Avorden, en dat is onmogelijk. Wij zouden hier een Kamer van beroepspolitici krijgen. De lieer Van Kol (S. D.) zegt, dat hij deze interpellatie had kunnen aan vragen al was er nooit een Vlootwet ge- Aveest. Hot gaat liior om een algemeen punt. Een besluit in den geest zijuer nota zou preventief kunnen werkèn. Het voorstel van den Voorzitter, om de interpellatie toe te slaan, wordt aangef- nomen met 16 tegen 15 stemmen. Tegen de heeren: de Veer, de Wit, Ariema, Westerdijk, dr. Fransse,. Slotenma ker de Bruine, de Jongh, de Waal Male fyt, Dobbelman, de Vos van Steemvijk, W. Fransen, v. Wassenaar v. Gatwyck, Ver kouteren, de Gijselaar, v. d. Lande. De Voorzitter stelt voor deze inter pellatie te houden bij hoofdstuk XI. De lieer De Waal Malefyt (A.-R.) stelt voor de interpellatie te houden hij de Vlootwet. (Gelach.) De heer De G ij s e I a a r (C.-H.) is tegen de interpellatie, maar nu cle Kamer die toestond most zij bij XI worden be handeld. Het voorstel van den Voorzitter wordt goedgekeurd met 29 tegen 2 stemmen. De Siaatsbegrooting. Voortgegaan wordt met de algemeene beschomvingen over de Staatsbegrooting voor 1924. De heer Diepenhorst (A.-R.) be handelt de belastingvraagstukken, waarbij hij eerst tegen cle sociaal-democratische theorieën opkomt. Zij vergeten dat de nood zeer groot is en dat men niet een volledig plan kan volgen, omdat men alles heeft aan te passen bij de omstandigheden. De belastingen zijn al zeer ver opge- a-oerd; 60 en meer procent van het inkomen wordt reeds gevraagd. Er kan dus on mogelijk iets meer gevraagd worden. Het verheugt spr., dat de Minister niet verder gaat met de directe ]>elastuigen en dat hij verlaging der successiebelasting over weegt. Vérierings- en verbruiksbelastingen zijn onmisbaar naast de directe belastingen en in vele landen Avordt dit hoe langer hoe meer ingezien. Alleen zijn de socialisten hier op dit punt Avat achterlijk. Ten slotte behandelt hij de bezuinigingen Er zal sterk bezuinigd moeten worden, b.v. op de universiteiten, op alle onderwijs, op alle luxe-paardjes als de Texticl-school te Enschedé waar iedere leerling 7048.11 gld. kost. De afschaffing der Staatsloterij is vol gens den heer Rink een principieel stok paardje a'an één der partijen rechts. Spr. beroept zich op eenige liberale economen (lie ook vóór do afschaffing zijn. o.a. prof. Verrijn Stuart. De heer ar. d. Lande (R.-K.) wijst op groote dwaasheden dio aan ons progres sief belastingstelsel verbonden zijn. De uit- Averking Aan de directe en de indirecte be lastingen is hetzelfde en de prijzen blijven hoog als gevolg van de te hoogen belasting druk. Alle belastingen worden afgewenteld op de consumenten en dus blijft het het zelfde hoe de belastingen drukken. Spr. Avenscht voor een goede belastingheffing dat ieder boekhoudt, opdat precies het iu- komen kan worden vastgesteld. Zij die geen boekhouden bedriegen gemakkelijk den fiscus en anderen die boek moeten houden zijn daarvan de dupe. Spr. wenscht wijziging der forensen- belasting en in elk geval geen hooger totaal bedrag dan 3/3 der belasting. Ten slotte verdedigt hij herziening der fiscale tarieven. Vooral Avccldeartikelen dienen zwaarder getroffen te Avorden cn voorts is normaliseering der tarieven ge- wenscht. Spr. betreurt het dat de minister aran Arbeid blijkens zijn rede te Utrecht gehouden bij de opening der Jaarbeurs nog niet aan spr.'s zijde staat en nog steeds meent dat verhooging der tarieven onvermijdelijk verhooging der prijzen ten gevolge moet hebben. Dit is een opvatting die onjuist is. De heer a'. (1. B e r g h (V. B.) acht samenwerking van allen noodig om het financieel® evenwicht te herstellen. Spr.'s fractie gaat met de belastingvoorstellen der Regeering mede; in de ÏAveede Kamer heeft zijn fractie tegen gestemd, omdat bun amendement in zake den duur der be lastingen was verworpen. Zij had toen geen lust om voor te stommen. Spr.'s samenAverking met dc Regeering is alleen mogelijk, indien bij de technische herziening van het tarief niet een verkapte of openlijke protectie wordt toegepast. Spr. heeft alle soorten a-an tarieven in allerlei landen zien werken en het eind is, dat het zijn overtuiging is, dat er n\aar één goed stelsel voor het. gansche volk is, en dat is vrijhandel. Men moet het ge knoei. gekonkel, geintrigeer hebben ge zien bij allerlei protectie, om te welen wat dit stelsel kan geven. Spr. heeft de typen leeren kennen, ge lijk de heer (1e Vos v. SteenAvijk ze heeft geschetst, maar.... het waren bewuste schurken. In het buitenland Avas dat en dan waren het de typen, die dc protectie moesten uitwerken. Voor algemeen kies recht is spr. niet beducht, maar geeft men er protectie bij, dan zullen do bewuste 1 schurken stellig ook hier komen. Het onderling verband is niet glashelderRed L. Crt.) Stopzetten van het accres is vóór alles noodig! De Minister van Financiën. heer G o 1 ij n: U is alleen baas iti uw zaak De heer Moltmakcr (S. D.): U ge lukkig nog niet! De heer v. d. Bergli (V. B.): Geen wetten meer die geld kosten, ajs b.v. dio van de voorschotten aan den Kon. Lloyd. De lieer A n e ra a (A.R.) betoogt, dat een accoord tusschen meerderheid en Kabinet onmisbaar is om cle Regeering te steunen. Nationale kabinetten aclit hij alleen in zeer bijzóndere gevallen gewenscht en mogelijk, bijv. tijdens den grooten oor log. Maar de verwerping der Vlootwet Avas niet voldoende aanleiding. Wat de heer Rink Avilde was een burgerlijk bloc met een democratische oppositie cn dat wil spr. in geen geval. Een democratisch Kabinet was evenmin mogelijk en ten. ■slotte bleef cr in October niets anders )ver dan het Kabinet-Ruys. Een nieuwe •echtsch kabinet had spr het liefste ge zien ook al omdat het kabinet dat zelf ook het liefst wilde en het ook het meest voor do hand liggende Avas. Dat was ook cle algemeene wensch in spr.'s partij. Het is te betreuren geweest dat deze wensch niet vervuld kan Avorden en dat het aan samenAverking daarvoor hoeft ontbro ken. Het oude Kabinet-Ruys - is ei* dus weer en de verklaring daarran heeft spr. met genoegen gehoord. Hij aanvaardt het daar om: het is thans een' rechtsch kabinet zon der accoord. Het verdient daarvoor den steun van allen die liet wel mcenon met lands belang. Do vei ;ad< riug t verdaag 1 tot Diins- BIMHEHLJUia Is cndercituning der Priesters in DuKschland nog nccdig? Naar aanleiding der berichten in do HoJlandscho bladen, dat de toestand in Duitschland ook voor de Priesters langza merhand dragelijker werd, won. het Pries tercomité tot leniging A-an den nood der Duitsche Priesters inlichtingen in bij den Bisschop van Padcrborn. Zijne Docrlucb- ligo Hoogwaardigheid Mgr. Dr. C Nb ie. Dezer dagen nu gewerd ons het bericht, dal in do Diaspora de nood der dienst doende geestelijken nog immer groot is cn sell rein end. Minstens 117 priesters, zoo schreef ons Domkapitulair Piepper, kunnen bij ons door hun eigen parochie niet onderhouden Avorden. Dat zulks ook ;ezogd moet worden van de- 14 andere diaspora bisdommen zal duidelijk worden als men het aantal Katholieken dier dio cesen ïlagaat. Zoo telt b.'v. het bisdom Meissen slechts 250 duizend Katholieken tegen 5. millioen Protestanten;! Breslau 3$ millioen Katholieken op 10 millioen ndersdenkgnden. In het 'afgeloopen jaar' hebber. Avij, dank de hulp en den steun van Holland",-; Katholieken, vele priesters kunnen helpen Immers wij ontvingen in 1923 niet min der dan f 56,688.69$ en in de eer.,!e drie maanden van 1924 f 19.973.67. Dat wordt met de geldelijke hulp van A-orige jaren de belangrijke som van f221.066.63. Het aantal priesters, dat onder patronago is gesteld van Hollandsche families is geste gen lot 345. De giften in natura als klee ding, levensmiddelen, schoeisel etc., blij ven, God zij dank. nog van allo zijden toestroomen en bezorgen nog immer aan Kapelaan Werners te Nijmegen veel ar beid. Zouden wij die giften in geldelijke bedragen moeten uitdrukken, clan zou het eindbedrag van de afgeloopen jaren nog beduidend stijgen. Mogen v/ij de hoop uitsproken, dat Neêrlund's Katholieken deze hulpbehoe vende priesters blijven gedenken, zoolang de hevigste nood nog niet gelenigd is-. Het Comité blijft nog gaarne bereid om zoo wel geldelijke bedragen als giften in na tura in ontvangst te nemen en beschikt ook nog over een aantal adressen van ar me priesters uit de diaspora-gcbkxlen, Avelke gaarne aan weldoende Katholieke families verstrekt worden. Het Comité: P. G. van Aken, Pastoor Beek bij Nijmegen, Voorz. Fr. Merners, Kapelaan Nijmegen. Fr. Hendrikx, Moderator 's Bosch. A. A'an Dijk, Kapelaan Eindhoven. Rector P. Hack. Breda, Hendrikstr. 1 H. J. Kempers, Kap. Westervoort. Alb. a'. Mackelenbergh, Rector, Tilburg 'fiëer. -Penningmees ter. Hel conflict in Twente. Naar aanleiding van liet bericht in „Do R. K. "Wierkgevor", dat de steun van Z. D. H. den Aartsbisschop aan de behoeftige gezinnen der uitgesloten textielarbeiders in Twente niet mag worden uitgelogd, als zou Mgr. zich daardoor partij hebben ge steld in liet. conflict, schrijft het Tiveedo Kamerlid, de heer Kuiper, in „De Volks- krant" onder meer het volgende: „Dat Mgr. de Aartsbisschop zich geen partij heeft gesteld in dien zin, dat Mgr. met zijn daad Avilde verklaren, dat liet ge lijk onvoorwaardelijk aan den kani der arbeiders is. kan een volkomen overbodige mededeeling heetcn. Evenmin als biina alle andere men eken is Mgr. do Aartsbisschop voldoende met do moment eelo draagkracht der im-nmi- industrie op de hoogte 0111 zich in dien zin partij to kunnen stellen. Dat spreekt als een hoek cn bchcoflo niet benadrukt te worden. Maar dat Monseigneur zich óók geen. partij zou hc-bben gesteld ten aanzien der ^ïelhode, Avelke (1e IVenlscho fabrikanten volgden, door namelijk zonder behoorlijk overleg met de arbeidersorganisaties 22.000 arbeiders op straat te smijten en aan den. hojager oyer te leveren; dat kan „De R.-K Werkgever" zeker niet hebben bodoeiU Wanneer die mededeeling inderdaad

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3