15e Jaargang. ZATERDAG 26 APR8L 1924 WO. 4444 D©ABONNEMENTSPRlJSbedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 8 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnft ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TgL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II <SnSLi LLL....I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone a d verten lldn 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. a Kleine adverlentiën, van ten hoogste SO woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden o£ gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit wijf bladen, waaronder het Geïl lustreerd Zondagblad. Vanaf I Mei 1924 vervalt het 8ste dividendbewijs in de N.V. De Leidsche Courant Uitbetaling van het dividend, groot 7 °/0, geschiedt vanaf genoemden datum ten kantore van de N. V. De Hanzebank, Breestraat 39 te Leiden, en bij de correspondent schappen van die genoemde Bank, Dividendbewijs no. 5 is vanaf I Mei vervallen DE DIRECTIE V Bezuiniging. Een ingezonden artikel in „Het Han delsblad", onder clen titel: „Democratie" en geld, kan niet in haar geheel onze in stemming trekken, maar in de volgende passage ligt een gedachte, welke o.i. moei lijk tè dikwijls kan worden in liet licht gesteld.» Zoolang onze openbare colleges nog duidelijk toonen, voor hot groo'.e be lang van een gaaf financiewezen geen of weinig oog te hebben, o a. door liet laten van tekorten op de begrootingen, het stoppen van deze tekorten met be denkelijke middelen, het tegenhouden van do zoo dringend noodzakelijke verminderingen van uitgaven; zoolang er nog Volksvertegenwoordigers zijn die hun kunde ter zake bewijzen door welwillend over „een beetje inflatie" te spreken; zoolang een invloedrijke staatspartij er geen bezwaar in ziet bet volk wijs te maken dat de zorg voor den arbeider van regeeringswege opgeofferd wordt aan de veel minder belangrijke zorg voor den gulden, en dat voor de gezondheid van dezen (im mers kapitalistiscben!) gulden, de ge zondheid des volks verwaarloosd wordt zoolang zal bet a-an de meer derheid van ons volk misschien nog wel duidelijk zTjn dat hefc financie wezen met 's heeren Wibauts volks- souvereiniteit in geldzaken niet bet beste gediend is. Hoge in werkelijkheid de meerderheid van ons volk er van overtuigd zijn, dat in flatie voor héél een volk een ramp is. Mo ge zij niet do oogen sluiten voor wat an dere landen in Europa ons zoo overvloe- dig-duidelijk en zoo bedroevend-werkelijk te aanschouwen geven En, om een noodlottige inflatie in ons land te voorkomen, moet de Staat bezui nigen. Er moet worden bezuinigd bet is een der eerste eischen van een wei-be grepen Overheidszorg. Daarmede is echter niet gezegd, dat alle middelen, waardoor tot bezuiniging kan worden gekomen, goed mogen beeten, te rechtvaardigen of te billijken zouden zijn. Het stoppen Aan tekorten „met beden kelijke middelen" is verkeerd maar óók in bet terug dringen of voorkomen van te korten kunnen middelen in practijk wor den gebracht, welke „bedenkelijk" moeten worden genoemd; en ook dat is verkeerd. Bezuinigen is noodig, doch volstrekt niet alle middelen daartoo zijn oorbaar te achten. Maar en dit worde ook niet ver geten b ij n a elk middel, waardoor de Staat tot bezuiniging kan komen, treft in meerdere of mindere mate althans een deel van het volk, op een aangename of zelfs op een harde of pijnlijke wijze; de vereischte bezuiniging kah zeker niet ge heel worden verkregen door geheel en al nuttelooze, volstrekt doellooze en overbo dige uitgaven na te laten. Eén vorm van bezuinigen moet echter de Regeering zeer speciaal onder do aan dacht hebben, moet zeer in 't bijzonder ook de volksvertegenwoordiging als 'n voorwerp van voortdurende zorg beschouwen Zéér sympathiek is ons het geluid, dat het Katholieke Eerste Kamerlid, de heer van Lanschot, Donderdag in den Senaat beeft doen hooren, n.l. dat er nog meer'be zuinigd worden kan en dus moot - zon der 's Lands defensie daardoor minder doeltreffend te maken op Oorlog en Marine. Deze vorm van bezuiging doet het volk niet pijnlijk aan. Integendeel, hij is het volk bijna in zijn geheel sympathiek. -X- BU8TE8H.AB8D De Rapporten der Deskundigen. Het antwoord van Frankrijk, Engeland en België. Internat. Financiers geraadpleegd. "De Commissie van Herstel is gistermor gen bijeen gekomen en heeft kennis ge nomen van liet antwoord der regeeringen van Frankrijk, België en Engeland, waarin deze verklaren, de conclusies der experts te aanvaarden. In het Belgische antwoord wordt gezegd, dat dit land zich in verbinding zal stellen met de overige geallieerden voor wat be treft zijn aandeel in de toepassing van liet nieuwe plan. Het antwoord van de Italiaansche regee ring wordt lieden verwacht. Zoodra alle antwoorden binnen zijn ge komen, zullen deze worden gepubliceerd. Do Commissie verzócht Barthou en Bradbury, resp. de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland, om, bij wijze van raadpleging, te confereeren met vooraan staande financieele persoonlijkheden over de conclusies van de experts en de moge lijkheid van de tenuitvoerlegging der plannen. Barlhou, de leiders der geallieerde dele gaties in-de Cl. v. H. en de Amerikaansche toehoorder hebben gisteravond met Pier pont Morgan aan een diner aangezeten, en gijn raad ingewonnen omtrent de moge lijkheid der verwezenlijking van do ex perts-conclusies. Duitschiand. Ds Franschen in het bezette gebied. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat de Fransche bezettingsautoriteiten te Dus- seldorf den onniiddellijken houw verlangen van een kazerne voor 't personeel en mate rieel van tien batterijen, waarvoor de grond reeds in beslag is genomen. De separatistische beweging. M a 11 h e s roert zich weer. De bewoners van Rijnland, West falen en de Palts werden dezer dagen in biljetten welke o.a. te Duisburg waren aageplakt, uitgenoodigd, niet aan de Rijksdagverkie zingen deel te nomen. Verder werd daarin verklaard, dat men do misdadigerspolitiek der verschillende Duitsche regeeringen niet langer wilde dulden. Het biljet was namens den .„Rijnsch-Westfaalschen Volksbond" onderteekend door Matthes. Woensdag hingen er nieuwe biljetten, waarin de in woners werden uitgenoodigd tot het vor men der z.g. Reno (republikeinsclie nood weer) ten eindo „de laatste nog overge bleven resultaten der revolutie voor bet be zette gebied te behouden". Daarna volgt het bekende separatistische program. Ook dit manifest draagt bovenvermelde onder- teekening. Reorganisatie. Do Rijnlandsche arbeiderspartij voor de Palts en Rijnbessen en de Rijnsch-West- faalsche arbeiderspartij hebben volgens de „Köln. Ztg." een „Arbeitsgemeiuschaft" gesloten. Deze is tot stand gekomen na on derhandelingen van den separatistenleider Kunz uit Ludwigsbafen met Matthes. Men is daarbij overeengekomen, dat eerstge noemde partij een afdeeling zal worden van den Rijnsch-Westfaalschen Volksbond Zij wordt dus een zuivere separatistische partij. Besloten is niet deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Uitbreiding der landarbeidersstaking in Koningsbergen. De landarbeidersstaking neemt voort durend in omvang toe. De stakers weigeren allen arbeid, ook de noodzakelijke verzor ging van bet vee. Tot nog too zijn 250 man van den tecbniscben nooddienst over do betrokken boerderijen verdeeld; men beeft echter 8000 man noodig. Men hoopt echter beter in de behoefte te kunnen voorzien, wanneer de studenten van de universiteit van Koningsbergen van hun Pa a sch va can- tie terug zullen zijn. Frankrijk. De ministers en de verkiezingen. Nu Poincaré zijn groote redevoering heeft gehouden op het verkiezingsbanket van eergisterenavond, zullen de ministers niet meer in do verkieizngs-eampagne het woord voeren. Zij hebben besloten ge durende het verder verloop der campagne niet meer in de verkiezings-campagne bet baas wil niet, dat zij hun mond voorbij praten?. Engeland. Toch verkiezingen aanstaande. De verwachting der conservatieven. Zooals men weet beeft MacDonald in een rode ie York gezegd, dat bet nuttig was als de Labourregeering ngg 2 jaar aan bet bo- wind bleef. Daaruit leidde men af, dat een accoord met de liberalen wet bereikt zou worden. De conservatieven evenwel gelooven hier van niets en hebben den indruk, dat in Juni nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, waarop zij zich dan ook reeds zou den voorbereiden. In hoeverre deze indruk juist is, zal nog wel nader blijken, doch opmerking verdient, dat ook de Arbeiders partij zelf, tot ergernis van de liberalen vooral, hard werkt aan de uitbreiding van baar organisatie in de kiesdistricten, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd dat ook zij wenscht voorbereid te zijn op een gebeurlijkheid, die haar zou nopen, een beroep op het kiezerscorps te doen. De lersche grenskwestie. Een nieuwe crisis? Er dreigt een nieuwe lersche crisis in gevolge de mislukking der grensconferentie De gedelegeerden blijven nog te Londen, maar 't is niet waarschijnlijk, dat nieuwe onderhandelingen zullen plaats hebben. De Ulster regeering wil niets opgeven van haar gebied, dat volgens de wet van 1920 aan haar werd toegewezen. Daarentegen beroept de lersche regee ring zich op den brief van 1921, waarbij de Vrijstaat formeel wordt ingesteld. Ulster weigert een lid te benoemen in de grenseommissie, welke thans krachtens het verdrag van 1922 moet worden ingesteld. Men verwacht, dat do vrijstaat thans de Britschc regeering zal uilnoodigen, over eenkomstig bet verdrag een dergelijk scheidsgerecht te benoemen. De weigering van Ulster, om daaraan deel (e nemen, maakt bet, naar men in sommige kringen opmerkt, noodig, dat een amendeerend wetsontwerp aan het Britscb parlement zal worden voorgelegd, waar door natuurlijk het geschil ernstig zou worden verscherpt. De toestand wordt uiterst delicaat geacht. De Britsch-Russische conferentie, Een on orhoud met R f s k Ltakofsky hóeft aan een vertegenwoor diger van Reuter medegedeeld, dat de Britscb-Russische conferentie lot nu (oe een gunstig verloop beeft gehad. Er heersebt, volgens Rakofsky, aan beide zijden een goede wil, terwijl er geen ernstige meeningsversehillen zijn. Het voornemen bestaat, geleidelijk bet werk af te bandelen, en het sluiten van overeenkomsten over afzonderlijke punten niet uit te stellen, totdat een algemeene overeenstemming bereikt is. De oppositie in Rusland. Do „Ivestia" publiceert een onderhoud met 10 boeren, die als vertegenwoordigers van even zooveel gouvernementen kunnen gelden. Allen verklaren, dat bet den boe renstand onmogelijk is, de lasten der oude schulden le dragen. Allen zijn bereid, bun politieke en economische overwinningen tegen alle aanslagen te verdedigen en ho pen krachtig op vergoeding voor de scha den, die zij tijdens do interventie hebben geleden. Zij verzetten zich met nadruk legen do eischen der Engelsche bankiers en spre- ken de hoop uit, dat de conferentio te Londen tot goede resultaten zal voeren, waarbij zij hun hoop voornamelijk stel len op de Engelsche Arbeiderspartij. Do vereeniging tot bijstand der slacht offers van do buitenlandsche interventie publiceert een lijst van 157 personen, die zich in Engelsche gevangenissen bevon den, in het gouvernement Archangel tij dens de interventie aldaar en die in ge vangenschap zijn omgekomen. De meeste hunner stierven aan scheurbuik tengevol ge van ondervoeding. In de Engelsche ge vangenis te Moedioek is een nog grooler aantal Russen omgekomen. Dergelijke En gelsche gevangenissen hebben ook in bet Moermangebied bestaan. Do voornaamste daarvan waren te Alexandrofsk Moer- raansk, en Petsjenga, gevestigd. Spanje, De 1 Mei-viering. Het directoire heeft de arbeid suv' ni£es- (atie op 1 Mei verboden. Italië Dc fxcessen der fascisten. Vooraans taande fascisten gearresteerd. Uit Pisa wordt aan de „Tribuna" ge meld, dat naar aanleiding van den moord op den voorzitter der afdeeling Pisa van den typografenbond en andere ernstige fei ten, die zich te Pisa hebben voorgedaan, kort na de verkiezingen, verscheidene per sonen, die aan het hoofd staan der fascis tische organisaties in de provincie en die hooggeplaatste posities bckleeden, gearres teerd zijn. Onder hen is de voorzitter van den provincialen raad van Pisa, Morghen, die tevens secretaris is van de provinciale federatie der fascisten. De prefect van Pi sa is wegens ongeschiktheid ter beschik king gesteld. Het gerucht wil, dat hij we gens zedelijke medeplichtigheid zal wor den vervolgd. Italianen uit Turkije verbannen. Een protest van Mussolini. Te "Wieenen zijn 50 Italiaansche fami lies aangekomen, die uit Turkije zijn ge zet, en naar zij mededeelden van alles zijn beroofd. Mussolini heeft tegen deze uitzetting van Italiaansche onderdanen een krachtig protest ingediend. Polen. Een revolutionaire organisatie. Het Poolsch Tel. agentschap meldt: In liet district Rofno (Oostelijk Polen) is een organisatie ontdekt, welke sabotage pleeg de, spionagediensten verrichtte en terro ristische aanslagen- bedreef. Zij stond onder leiding van een buiten Polen gevestigd bureau. Van de leden, al len Poolsche en Russische communisten en Oekrainsche Joden, werden er 52 gear resteerd, ;torwijl de organisatie op Poolsch gebied entbonden werd verklaard. Rusland. De onder de bolsjewistischs E; Ers. De officieele „Ekonom. Zjiznj", het or gaan van Dzierzynski zelf, brengt bet be richt dat Dzierzynski „ziek" is geworden. Dzierzynski was de gevreesde man in Rus land, omdat hij jaren lang aan het hoofd van de Tsjeka en Gpoo (geheime politieke politie) stond en over een goed georgani seerd politieleger beschikte. Tijdens de laatste „discussies", d.w.z. den strijd om de macht tusschen Trotzky en liet Polit bureau, werd in Rusland openlijk gezegd, dat de overwinning die partij zal behalen, welke Dzierzynski aan haar kant zal heb ben Een poos was de houding van Dzier zynski niet zeker, maar ten slotte koos hij partij voor het Politbureau. ÏBtwwVcr» scheen het Politbureau zich niet op zijn gemak te zijn gaan voelen, zoodra Dzierzynski deze macht in handen had. Om hem minder gevaarlijk te maken gaf'men hem bij do verkiezing van Rykow diens parlement in ruil, waarvoor hij een gedeelte van z'n andere functies moest af staan. Nu echter vonden de regeerders een gelegenheid om hem uit de hoofdstad te verwijderen. De aanleiding hiertoe gaf het volgende feit. Het Politbureau heeft n.l. besloten de reservekapitalen van de industrie op le eischen en daarmede het begrootingstekort te dekken, welke anders de valuta-hervorming tot een mislukking dreigt to maken. Dzierzynski Tieeft er zich tegen verzet en werd gedwongen ziek te worden en naar het zuiden te vertrekken. In zijn afwezigheid zal het beheer van de Opoe, de bron van zijn macht, uitgeoefend worden door Unschlicht, een vertrou wensman van het Politbureau. Opstand in Afghanistan. De Sovjet-pers deelt niede, dat in Af ghanistan oen ernstige opstand E-a Emir is uitgebroken. Amerika. De Immigratie-Wet. Japansche protesten. In Tokio en Osaka worden massa-ver gaderingen gehouden om te protesleeren tegen de Amerikaansche immigratie wet. Alle klassen der bevolking nemen aan deze protestactie deel. De unie van volkenbondsvereenigingen heeft besloten een beroep te doen op do unie te Washington, met verzoek haar in vloed aan te wenden am alsnog te voorko men, dat het ontwerp wet wordt. Naar verluidt, overweegt do premier het doen van een rechtstreeksch beroep op het Amerikaansche volk. BIÜÜENLAÜD VERLAGING AMBTENAARS SALARISSEN. Staatsblad no. 200 bevat het besluit van 23 April, houdende een voorloopige her ziening betreffende de bezoldiging van hen die vallen onder het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. 1920 (Stbl. no. 37). Daariii lezen wij, dat het, in afwachting van een algeheele herziening der salaris sen, noodig is reecis aanstonds een voor loopige voorziening te treffen, waarbij ook voor de in dienst zijnde ambtenaren een vermindering van salaris moet worden tot stand gebracht. Bepaald is thans: Artikel 1. Met wijziging in zoover van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 (Stbl. no. 37) met de daarop steunende regelingen wordt op de wedden van de onder dat besluit vallende functionarissen op den voet van de vol- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het antwoord van België, Frankrijk en Engeland op het plan der deskundfgen bij de C. v. H. ingekomen. Het plan wordt aanvaard. De conservatieven in Engeland verwach* ten binnenkort nieuwe verkiezingen, duf het aftreden van de Labourregeering. De kwestie van de lersche grensrege ling dreigt tot een nieuwe lersche crisis aanleiding te zullen geven. De viering van den 1 Mei-dag in Spanje verboden. BINNENLAND. Afgekondigd is het Ken. Besluit betref fende het bezoldigingsbesluit voor de Bur gerlijke Rijksambtenaren; bepaald is dat met ingang van 1 Mei 5 c'° en met ingang van 1 October 10 7ó salarisverlaging wordt toegepast voer gehuwden en kostwinners en cp 1 Mei a.s. een verlaging van 10 voer de overigen. De verhocging der Tabaksaccijns. gendé bepalingen met ingang van 1 Mei 1924 een vermindering toegepast. Artikel 2. De op 30 April 1924 volgens de tot dan geldende salarisregeling toeko mende wedden worden verminderd: a. voor zooveel betreft: 1. do gehuwde mannen; 2. de overigen, die kunnen aantooncn. 'kostwinner van een gezin to zijn; een en ander beoordeeld naar den toe stand op 16 April'1924 met ingang van 1 Mei met vijf en met ingang van 1 October 1924 met tien ten honderd; b. voor zooveel betreft ben, die niet val len onder amet ingang van 1 Mei 1924 met tien ten honderd, zulks echter met dien verstande, dat voor de Ministers, Hoofden van Departementen van Alge meen Bestuur, cle vermindering met tien ten honderd in elk geval aanstonds met gang van 1 Mei 1924 zal geschieden. Een overeenkomstige vermindering wordt toegepast ten aanzien van de wed den van met ingang van 1 Mei 1924 of een lateren datum nieuw benoemde of bevor derde functionarissen, zoomede ten aan zien van verhoogingen van wedden, die met, of na 1 Mei 1924 intreden. Onder wedde worden voor de toepassing van dit besluit begrepen cle in de artikelen 19 en 31 van het Bezoldigingsbesluit be- doeldo toelagen. Artikel 3. De vermindering, bedoeld in artikel 2, blijft voor de in de bijlage B van het Bezoldigingsbesluit genoemdo leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen beperk» tot een zoodanig bedrag, dat hun wedden niet dalen beneden naar do in artikel 2 „emaakte onderscheidingen respectieve lijk 95 en 90 ten honderd van de som, welke hun als wedde zou zijn toegekomen volgens de op 31 Augustus 1923 ten aan-' zien dier leeraren geldende salarisregeling Artikel 4. Do ingevolge vorenstaande bepalingen gevonden wedden worden naar boven op tien gulden afgeroud. Artikel 5. De bedragen, genoemd in het eerste lid van artikel 6 van het Bezoldi gingsbesluit, worden met tien ten honderd verminderd. Voor de bedragen van f 100 en f 25, ge noemd in het. derde lid van voornoemd artikel "6, wordt gelezen f 90 cn f23. Artikel 6. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei 1924. De verhooging der tabaksbelasting. De percentages der verhooging. Naar de „Msbd." van zeer betrouwbare zijde verneemt, beslaan er in regeerings-i kringen plannen, om de belasting op si garetten te verhoogen van 15 op 40 pet, en die op sigaren en tabak van 10 op 20 pcL Het ligt in het voornemen, na de in voering van bovengenoemde verhoogde be lasting, den winkeliers nog gedurende 3 maanden nadien gelegenheid te geven hun' voorraad te verknopen. Vragen van Kamerleden. Mond- en klauwzeer. De heer Braat heeft aan den Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw gevraagd of 't den minister lekend is, dat hot mond- en klauwzeer zich dagelijkf sterk uitbreidt en thans reeds voorkomt m bijna de helft der gemeenten en over g€K heel Nederland verspreid is; dat alle thans nog genomen voorzorg»* en afzonderingsmaatregelen doel- en waardeloos zijn; dat alle veemarkten en veevcrvoermia delen besmet geacht kunnen worden; clat er door de thans bestaande Regee* ringsmaatregelen door veehandelaren, boeren, vectrausporteurs, neringdoenden* bij den veehandel betrokken, e. a groott financieele schade geleden wordt.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1